zord:
Érdekes kérdés: lehetséges-e a művelet sikere stand off, vagy tovvábbra is nélkülözhetetlen a légi... (2024.11.23. 11:53)AirPowerNews 140. (2024.nov.)
zord:
@Levente B.: a lokalizációs faktort ebben azért megvizsgálnám. Az odahaza demonstrált rendszerstab... (2024.11.23. 09:07)Harci radarjaink,az ELM-2084-esek
zord:
A Jak-130 és az L-39NG "alá" Vietnam megkapta a T-6 Texan II-t is:
www.flickr.com/photos/usconsul... (2024.11.21. 10:36)Kecskeméten demózik az L-39NG
zord:
@zord: az első LHK nagy felbontású képén jól kivehetők a HForce 0 strukturlis províziói (a pilont ... (2024.11.20. 13:39)Magyar H145M krónika
zord:
@Levente B.: az időjárásfelelőst azért seggbe lehetne rúgni :-)
Zord (2024.11.19. 11:13)A MACE fantomjai
zord:
Elhunyt Miroszlav Novszkov, a másik jakovói osztály a 250/5 1999-es parancsnoka.
RIP!
Zord (2024.11.15. 18:09)Jobb később, mint soha
zord:
Szubjektív kiragadás a mai "0"-ponti lövészetről, azaz néhány kép a hódmezővásráhelyi aknavetősök ... (2024.11.14. 18:49)Aknavetősök a Hagyma-tetőn
zord:
@Levente B.: a Wasp igazán feljöhetne Triesztbe vagy Koperbe.
Különösen, mivel AV-8B-k vannak rajt... (2024.11.13. 23:31)Triesztben a TCSG
Viszont miért kéne nekik 5 perces áttelepülési képesség itt Európa közepén. Az S300 hatótávolsága miatt kis túlzással szinte az egész országot lefedi. Amúgy meg vannak Kub-ok is..
Ein Team von Spezialisten der Luftwaffe und armasuisse absolvierte vom 2. bis 4. Mai 2012 in Linköping/Schweden Testflüge mit dem Gripen F Demonstrator. Die insgesamt vier Flüge mit dem Doppelsitzer dienten der Verifikation der Beurteilung des Gripen E/F und dem Risikoabbau der Weiterentwicklung des Flugzeuges. Alle Testflüge konnten durchgeführt werden.
Ez igaz, de egy háromszázas akár megteheti azt is, hogy "megáll és harcol".
Persze kell a közeli védelem, különösen a zóna kitakart (terep) részein a kis magasságú támadók/robotrepülőgépek ellen.
Ha azt mondjuk, hogy a tótok csinálnak egy olyan tűzrendszert, aminek a közepén ott van a háromszázas, két-három Kub átfedésében plusz úgy a Kubok, mit a háromszázas kap Igla és csöves közvetlen oltalmazást, akkor ez máig egy kemény dió. Feltörésére nem kevés erőforrást kellene allokálni egy mai élvonalbeli EW/S&DEAD társulat (USA/NATO) részéről is, még akkor is, ha pontosan tudják, hogy hol van. És így is becsúszhat egy-egy gól, ami politikailag katasztrofális a nyugati hadigépezet számára. Nyilván elkezdenék több tengelyű szimultán TLAM/CALCM/SLAM-ER-támadásokkal, illetve JASSM-ekkel, ha majd ténylegesen rendszerbe áll. Bár ez drága módszer, de nincs kockázata. Meg hát ezt lehet keverni (szaturálás végett) TALD-csalikkal, a lehető legmesszebbről "behajított" HARM-okkal. Az biztos, hogy a tradicionális metódus, miszerint kívülálló, támogató (stand off, escort) többtengelyű zavarás mellett egy HARM-os és LGB/JDAM/LJDAM-os Block 50/40 csapat bemegy "direkt" intézkedni, nem járható út veszteség nélkül. De még az AGM-130/F-15E is kevés lenne, ami egy Sz-75/125 tűzrendszer ellen közepes/nagy magasságú indítással még megfelelő "kívülállást" biztosított.
De igazad van abban, hogy 40V6 tornyokkal többé nincs "szaladgálás". Ha szaladgálni kell, akkor marad az Szt szenzornak, bár a szlovák konfigurációban a Tatrapanos C3 rendszeren keresztül bárhonnan jöhet az infó.
Nincs aktív szolgálatban, de úgy tudom, hogy nem lett mind összevágva. Hogy tartaléknak nevezhető-e a státuszuk, azt nem tudom.
Pedig a lengyel Grom+ZU-23-2 kombó jó kis fegyver, nekünk is jó lenne radarok, stb. mellé.
1 3. Mai
2012
Luftverteidigung
(Schwergewicht: Grosse Distanzen
/Beyond Visual Range,
BVR)
66 Minuten
Lenkwaffen:
IRIS-T (Infrarot) und METEOR
(Radar)
2 3. Mai
2012
Luftpolizeieinsatz mit Alarmstart
ab Boden (Quick Reaction
Alert/QRA)
58 Minuten
Lenkwaffen:
IRIS-T und AMRAAM
(Radar)
Überschall mit Mach 1,3
3 4. Mai
2012
Luftverteidigung
(Schwergewicht: Kurze Distanzen/„
Dogfight“)
42 Minuten
Lenkwaffen:
IRIS-T und AMRAAM
Überschall mit Mach 1,35
4 4. Mai
2012
Luftpolizeieinsatz aus Luftüberwachung
(Combat Air Patrol/CAP)
50 Minuten
Lenkwaffen:
wie Flug 2
Kérdés a hozzáértőkhöz. Az Sz-300- képes bárhol megállni és tüzelőállást alakítani? Mivel a rakéták gázgenerátorral indulnak, több tíz tonnás reakcióerő keletkezik, emiatt szerintem betonra kell helyezni a csöveket.. Tévednék?
Jaja, van nekik, egy-két komplexum kijutott az USA-ba. V-ből viszont csak részek.
De itt is igaz, ami az összes többi technika esetében: a tökéletes ismeret csak egy rész a sikeres ellentevékenységhez, önmagában semmire sem garancia.
Ez a Raptor ügy nagyon durva. Mondjuk az első gondolatam az volt, hogy egy oxigéntartály beépítésével meg lehetne oldani az egész problémát. Ez kiválthatná az oxigéngenerátort. Persze ez nem olyan egyszerű, de elvileg megoldható.
A legutóbbi F-22 katasztrófa a hivatalos jelentés szerint nem a hypoxia, hanen pilótahiba miatt történt. Persze ez a hivatalos álláspont.
Szintén megfordult a fejemben, hogy ez nem a két pilóta magánakciója volt. Felsőbb szintről lehet, hogy kiküldték őket. De ennek ellentmond a mimikájuk. Nem magabiztosak, zavartak, és egy kis félelem is látszik rajtuk.
Feltennék egy provokatív kérdést a blogtulajnak.
Tételezzük fel, csak teoretikusan, hogy a Gripennek lenne bármilyen hasonló problémája. De nincs szerencsére. Egy ilyen interjú lemehetne a HTV-n XY őrnaggyal? De őszintén!
Fel nem foghatom, hogy miért képes repülésre civilként egy repülőgép, ha katonaiként már nem. De tényleg! Mások a fizika törvényei?
Ne értsetek félre, az Alba úgy ahogy volt/van nálunk, nem alkalmas LIFT-nek a Gripen elé-mellé, sőt, szerintem a Harvard II - Hawk - Alba - (Gripen) út kifejezetten veszélyes, ami szerintem faktor volt a 2008-as katasztrófában is.
De lehetett volna korszerűsíteni, más rendszert kitalálni neki (térségi légierőknek alájátszási szerep öt-hat géppel, stb.) Egyszerűen bele lettek nyomva az ALCA-projektbe, ami aztán csak részben materializálódott. Persze azt le kell szögezni, hogy az elvitt Albák értéke az ALCA repüléseken keresztül benne van jópár mostani magyar Gripen pilótában, szóval messze vagyunk attól, hogy az ablakon lettek kidobva.
2009 körül amikor rájöttek arra hogy 1 század nem lesz elég akkor volt arról szó hogy a Gripen század mellé még beszereznek 1 század L-159-est (vagy még több Gipent), ezzel a tervvel mi lett?
Kútba esett ez is, úgy mint a UH-1 program?
Az ALCA-tervek soha nem voltak egyértelműen defineálva a HM/MH részéről. Az Aero és helyi lobbistái a cseh példára mutattak, ami persze sántít, mert nekik egy nemzeti alapképzési programjuk (Z-142, L-39C, L-39ZA) van, és az ALCA akkoriban még nem, de most sem igazán LIFT szerepet tölt be náluk, hanem szeparált A-G századként van a rendszerben. Ezt itt nem kajálták be, mert az NFTC-ből az óraszámot és tapasztalatot leszámítva Gripenre ültethető emberek jönnek ki nálunk. Nem azt mondom, hogy nem lehetne a rendszerünk kifinomultabb egy ALCA LIFT századdal, de nem nélkülözhetetlen, különös tekintettel arra, hogy az utóbbi években az NFTC nálunk hajózóbuffer/Gripen átképzés előtti felpörgető funkciót is betölt.
------------------------------------
Ami az UH-1N-t illeti, bürokratikus értelemben még él a program, de politikailag már csak agonizál információim szerint. Az Orbán részéről történő kezdeti támogatás pedig nem kapott frissítést az utóbbi egy-két hónapban, pedig nem is olyan régen úgy tűnt, hogy az UH-1N helyett új vásárlás/lízing támogatott. Én még mindig hajlok rá, hogy ebben a ciklusban lesz döntés, de inkább később, mint korábban. Addig viszont lesz néhány lépés orosz technika megtartás, rövid-középtávú továbbéltetés érdekében, talán nem is olyan soká...
Ahogy itt pedzegettük, a hatóság úgy nézett erre a két gépre, mint borjú az új kapura. El is vesztettünk a használható naptári időből közel háromnegyed évet...
Bárki is tervezte és csinálta, jól tette. Zaj,látvány megvolt, gépet nem szaggatták szét.
Arra azért kíváncsi lennék, mennyi volt benne a bukfencek és az amerikai tetején, illetve most már egyszer valaki elmagyarázhatná rendszerszinten ennek a negatív g-s túlfolyásnak a mechanizmusát.
@zord: But an Italian industrial source said on May 10 that the Australian-bound C-27s would be newly built aircraft not previously destined for the U.S.
“They are not ex- or former U.S. aircraft, even though the order is through the [foreign military sales] program,” the source said.
A 2015-ös dátum is furcsa. Addig állnának az amerikai gépek a sivatagban?
Nem. Másfél óra NVG kissé megviselte a szemeimet és az agyamat. Meg hát az alváshiány. Éjfél után elindultam lefelé, de mire az M7-est a 170-es kilométernél elértem, már alig láttam és hasogatott a fejem, így nem jobbra, hanem balra fordultam rá a pályára.
"Vannak célok, amiket el kell engedni"
"Egy gyáva, de élő újságíró tud cikkeket írni, egy bátor de halott nem".
Ugyan nem légierő, de ismét jól szemlélteti a Nyugat-Európa-Oroszország haditechnikai együttműködést, hogy Oroszország teszteli az olasz Centauro gumikerekes harckocsit, megfontolja a licenszgyártást (kicsit Fiat-Togliatti-Zsiguli fíling, nem?):
Alaposan felöltöztették a 901-es Szu-35BM prototípust. Kilenc R-77-es és két R-73-as a függesztmény, gyakorlatilag csak a gondolák közti hátsó pilonra nem került fel rakéta:
A 01-es Szu-35Sz ellenben csak négy R-73-assal szerénykedik, előbbi társához hasonlóan ezek is csak makettek, de nem is adnak készültséget. Viszont érdekes, hogy a 01-es is már Zsukovszkijban repked, holott az elmúlt időszakot Aktyubinszkban töltötte.
Az a kérdés, mi jön össze ebből a szerbeknek
és hová lesz érdemesebb menni. Illetve Szliács valószínűleg minden évben lesz, Batajnica meg 3 éve volt legutóbb...
Beat it! 2012.05.13. 20:55:23
@Open Skies:
Magyar Mi-24 dinamikusra... Hm. Tehát itthon kell maradjon egy másik a sugárfelderítő készenlét miatt. Kellene...
Open Skies 2012.05.13. 21:18:54
@Beat it!: A listában sok van, ami nem valószínű. Ezért írtam hogy majd augusztus végén nézzük meg mi lesz a listán, mit sikerül nekik összehozni.
Open Skies 2012.05.13. 21:20:49
Ez még csak a meghívottak listája.
Open Skies 2012.05.13. 21:27:40
A Tiger Meet-tel mi helyzet? Mennek a magyar gripenek? Hány darab? Lesz-e díszfestésű gép köztük? Ahogy ahogy a honlapon írják (5 gép, 1 díszfestéssel)?
Nem tehetek róla, én ennél konzervatívabb maradok "emberi erőforrás optimalizációs" kérdésekben...
...hogy egy alakulatot a missziók "megsápolnak" emberekkel, rendben van. De hogy a parancsnok kilép a rendszerből fél évre (plusz felkészítés), azt nem tudom belátni, hogy miért jó. Miért nem lehet a parancsnokokat a terminusuk vége után tervezni misszióra?
Ahogy Nándi is, Kovács ezredes úr is egy olyan alakulat élén áll, mely a magyar szuverenitás első vonaláért, a légtérért felel. Számomra békeidőben sem vethető össze ennek a feladatnak a súlya bármilyen missziós tevékenységgel.
(Hangsúlyozom, hogy ez a véleményem NEM az megnevezett személyek ellen szól, hanem a rendszert kritizálja, mely nem tud súlyozni, és időzíteni)
Hogy kell értelmezni ezt a mondatot?
"...a kontingensnek a magyar és szlovén légtérben is repülő Gripeneket, illetve Cobhameket kell felderítenie és követésbe vennie".
A szlovén légtér miatt kérdem.
"az egyre ritkábban adódó közös kiképzési lehetőségek"
???
****************************
Ami Szlovéniát illeti, lesz olyan cél, ami onnan jön át, és a lokátoroknak már ott kinn meg kell fognia. Gondolom ez az 54., illetve a szlovénok által generált, veszprémi CRC-tól kapott adatokra vonatkozik, mert a lérak csoportosítás ilyenkor Kecskeméten szokott lenni, és onnan az ő 18-asuk vagy a 68-asuk legfeljebb nagy magasságban repülő célt lát Szlovénia keleti része felett (elvileg láthat, bár főleg EW mellett).
Nekem most is csak egy kérdésem van: foglalkozik-e valaki például ilyenkor azzal, hogy próbálkozzon decentralizált vezetési opciók kidolgozásával? (értsd: a fegyverrendszerek közvetlenül kapjanak célinformációt/vezetést a települt szenzoroktól, ne csak a CRC-n keresztül)
Az átlagember nem tud megkülönböztetni egy tankot egy légvédelmi járműtől. Ez még hagyján. De ez az egyetlen lánctalpas eszköz a Honvédségben, aminek gumibetétes lánctalpa van. Ergo nem rongálja az utat. A képen szereplő úthiba szemmel láthatóan már régi, de van képük ráfogni a Kub-ra, hogy most keletkezett.
"Sinisa Mihajlovic, korábbi szerb válogatott labdarúgó egy interjúban bevallotta, amikor 1992-ben a jugoszlávokat hazaküldték a foci-Eb-ről attól félt, hogy lelövik az őket szállító repülőgépet Magyarország fölött." - forrás: ORIGO
Te is félnél, ha egy focista vagy és nem pedig egy a külpolitikát is élénken követő, repülésért rajongó, vagy abban otthon levő szakember. Mondjuk, húsz évvel okosabban. 1992-ben a Magyar Honvédségnek volt potenciálja arra, hogy ezt megtegye. Ezután elhíresztelni egy ilyet egy repülőbe bezárt laikusnak már nem nehéz.
Ő akkor komolyan félt, ma meg csak visszaemlékszik. Ennyi.
Csak konkrét dátum kell, és utána lehetne nézni. Bár, ahogy nálunk a dokumentumokat szétbarmolták, lehet, hogy nincsenek meg a korabeli keszi-naplók.
Azt nem lehet tudni dokumentumokkal alátámasztottan, hogy 1993-ban melyik oldalszámú kecskeméti MiG-21MF-el sikerült a délszláv válság egyetlen, VID-el befejezett magyar elfogása jugoszláv katonai légtérsértő (bisz) ellen.
De ezt honnan is tudjuk? Az eseményt ábrázoló festményről? Úgy tudom, ahhoz is csak azt sikerült kikutatni, hogy az a gép használatban volt akkor, de azt nem, hogy konkrétan azzal a géppel hajtották végre az elfogást. Amikor a 21-29 váltás volt 93-95-ben (meg még utána) Kecskeméten, rengeteg papír "elkallódott".
@zord: Ha abból indulok ki, hogy a festmény az elfogást végrehajtó pilóta, Germán részére készült, akkor biztos vagyok benne, hogy ő ragaszkodott a hitelességhez, hiszen pályafutása egyik legfontosabb pillanatát örökíti meg a mű.
Ez az elmélet borul, ha a kép nem Germán kérésére készült, de ha DragonNews idetéved, akkor segíthet, mert ő többet tud az akkori 21-es közösségről. :-)
@zord:
Az a meglátásom, hogy a MACE elsősorban a támadás gyakorlását végzők számára volt szükségszerű, hasznos. Pl. a török Terminatoroknak a görög Sz-300 miatt.
Ezzel szemben a NEWFIP első sorban a védők, jelen esetben a győri lérakosok + Gripen pilóták jártasságának fejlesztésére szolgál.
Honvédelmünk napja alkalmából kívánok erőt, egészséget katonáinknak, sikeres és eseménymentes feladat végrehajtást!
Így van. A NEWFIP, illetve előtte a NATINADS néven futó rendszeres sorozat a NATO integrált légvédelmi rendszer elektronikai védelmi (EP) gyakorlata, ha a korszerű (amerikai) terminológiát nézzük. A lényeg az elektronikai támadás (EA) hatásainak kiküszöbölése.
A MACE pedig "eseti", félig gyakorlat, félig tesztelés, mégpedig a NATO repülőgépeinek radarirányítású fegyverrendszerekkel (elősorban földi, GBAD) szembeni túlélőképességére fókuszálva.
Zord
Május 21-e alkalmából én is minden jót kívánok a Honvédségnek és az összes katonának, de mindenekelőtt a múlt- és jelenbelieknél sokkal jobb politikusokat (államférfiakat), akik nem a következő ciklustól ígérnek költségvetés-emelést!
Az én véleményem az interneten olvasott rövidhírek alapján az, hogy azonos pénzügyi kondíciók mellett talán jobb vétel lenne az új AW-139 mint a használt UH-1-ek. Persze ebben az esetben is áll, hogy az ördög a részletekben van, mivel nem tudjuk hogy milyen felszereléssel érkeznének a gépek és milyen support tartozna bele ebbe az árba.
A másik ami ismét felvetődik bennem - és már én is és szerintem más is korábban felvetett- hogy mi az HM/MH stratégiai elképzelése a helikopterekkel?
Az új AW-139M -ek a könnyű (a gyártó meghatározása alapján "intermediate"- átmeneti/köztes a könnyű és a közepes között) kategóriát képvisel aminek meg lenne a helye a légierőben, és örvendetes lenne ha ez a kategória ismét megjelenne. Ebből következik a kérdés hogy mi lesz a közepes kategória hazai sorsa?!(Mi-8/17)
Három lehetőséget látok abban az esetben ha az AW-139M üzlet létrejön:
1. a jelenleg még meglévő Mi-8/17 gépek üzemidejük lejárta után kivonásra kerülnek helyüket szerepüket (amennyire tudják) az új gépek veszik át teljesen- a közepes kategória és az általa képviselt képesség elveszik/ megszűnik itthon.
2. a jelenlegi gépeket nagy-javítják- és modernizálják és ameddig lehet használják őket párhuzamosan az új gépekkel. (talán reális esély)
3. az utolsó lehetőség pedig a fentik egy kombinációjának is lehet tekinteni: a MI-8/17 -sek üzemidejük végéig használják majd kivonják és új közepes heliket szereznek be az AW-139-ok mellé.(persze ez a legdrágább megoldás és számomra legjobb[legoptimistább] változat)
És akkor továbbra is nyitott a kérdés a Mi-24 gépekkel kapcsolatban.
Szóval kíváncsian várom hogy egyszer kiderüljön hogy mi az elképzelés ezen a területen (is) és persze várom a további részleteket és remélhetőleg a pozitív fejleményeket.
Hirtelen nekem csak ennyi jutott eszembe ezzel a hírrel kapcsolatban.
Sajnos nem egy hiba került bele ebbe a cikkbe, ami természetesen nem az én munkám, még lektornak se kértek fel. Egyébként egy kicsit Agusta-Westland marketing szagú is a dolog...
A 139-es nekem is szimpatikus, de azért azt le kell írni, hogy ez NEM katonai helikopter. Nem véletlen az, hogy a katonai piacra újabb fejlesztések (149) vannak folyamatban.
Ha viszont azt nézzük, hogy az agonizálás, vagy a csomagban történő garantált repórával nyomatni a reméljük mindenkor békeidős hazai feladatokat, akkor nem rossz a dolog.
Mint minden, ez is egy olyan döntés, hogy komolyan gondoljuk-e a katonásdit, vagy csak ímmel-ámmal csinálgatjuk. A bekért ajánlatokból az AW 139-essel szemben a Cougar és az S-70i valódi katonai helikopter.
@Hollywood: Az UH-1-nél tuti jobb lenne, az biztos.
@zord: Akkor máshogy kérdezem. Ami az MN-ben megjelenik az általában tükrözi a kormány álláspontját. Mint afféle "insider"-t kérdezlek, most is erről van szó?
@zord: Aaaaz kemény....
Elékpzelem:
Tesco parkoló vhol hazánkban.
Bejárat előtt hirtelen nagy szél és zaj.
Oszt megjelenik egy Minyó, hogy kultúráltan jöttünk kajálni...
Észbontóan reális... :D
---
AW139 dolog azért nekem kicsit furcsa, miért pont ez és nem a 149-es?
Ahogy nézem szinte csak rendőrségek, légimentők, parti őrségek választották az AW139-est. Egy-két darabos katonai megrendelések mellett. A "militarizált" verzió se tűnek egy potens katonai gépnek.
Ez a gép a légimentők EC-i, a yard MD500-asai helyett oké lenne, de a légierőnek nem sovány egy kicsit? Pl az S70i-hez képest?
A cél fontosságára hívnám fel a figyelmet, azaz mire akarjuk a gépet használni.
Én AW -139 és AW- 149 között nem látok lényeges mértbeli különbözőséget. pl belső tér: 139: 2 pilóta+2 "door gunner"+8 katona, 149: 2 pilóta+ 2 "door gunner"+ 12 katona stb. És nem tudom hogy az a minimális méretbeli különbség mekkora pluszt jelent az árban, megéri?!
Egy kicsit a 139-est védelmében véve azt mondanám hogy nekünk hazai feladatokra elég lenne( kutató-mentő szolgálat, kiképzés)
Szerintem tökéletes (és olcsóbb) megoldás lenne arra hogy a légi-mozgékonyságú (34/88) egységek kiképzését támogassa akkor amikor a kis alegység szintű kiképzés(általában 8 fős raj vagy 12 fős spec.force) folyik és amihez nem kell a nagytestvér teljes kapacitása.
Persze kell egy jó közepes helikopter [század(ok)] is.
És itt a másik zűr ami az én fejemben van az S-70 és Cougar képességeivel kapcsolatban vagy inkább méreteiben.
Amit nem tudok és nem tudtam tisztázni az, hogy pl a két gép hány katonát tud úgy vinni hogy van mondjuk kettő "ajtólövész" is a fedélzeten. Nem tudom hogy megéri e a többletköltséget az S-70 az Aw 139/149 képest miközben belső terében 14-16? katonát tud vinni (és nem tudom úgy hogy ajtólövész befér e még). Mert ugye nem mindegy mondjuk egy olyan elképzelt esetben ahol mondjuk egy forró küldetés esetén egy sepc.force egységet és a támogató légi mozgékonyságú századot kell kirakni rövid időn belül, ahol nem árt ha helikopterekről fedező tüzet tudnak adni a kirakás során mondjuk Afganisztánban vagy bárhol ahol NATO műveletben esetleg részt veszünk
Engem az zavar, hogy a felmerült típusok nem egy kategóriát képviselnek, arról nem is szólva, hogy a Mi-8/17-hez képest is mások.
Mi a kályha, amitől elkezdődik a követelményállítás?
Tavaly, amikor max. lendülettel indult az UH-1N ügylet, akkor a HM azt mondta, hogy azért 30 gép, mert 2 UH-1N egyenlő 1 Mi-17. Eszerint a magyar követelmény sarokköve a teljes flottakapacitás, nem a helikopterkategória. Ez nem logikátlan, de nekem furcsa. Én ahhoz vagyok szokva, hogy valakik elmennek vásárolni "könnyű helikoptert", "közepes helikoptert", "nehéz helikoptert", "harci helikoptert". Persze én egy maradi őskövület vagyok, és nehezen veszem az ilyen "holisztikus" megközelítéseket...
(a magam részéről a magyar szállítóhelikopter követelmény sarokköve pl. a "két tonnás árvízvédelmi zsák külső teherként" lenne)
Az index is megfogta a mai nap lényegét. Név és indoklás nélkül beszólás. Mi aztán tényleg tudjuk a gyengeségeinket itt, de ez a cikk egy vicc.
Ha van jó működő része az amerikai-magyar kapcsolatoknak ma, akkor az a védelem.
Az se ciki, hogy az FP "szavazáson" volt aki Ciprust is kirúgta volna a NATO-ból...
És ez nem egy hollywoodi kacsamagazin, ez az amerikai külpolitikai szaklap!!!!
Ez teljesen hivatalos bejelentés. Tavaly óta megy a tervezése, most lett vele előrukkolva. Volt aki már régóta tudott róla :-) de hát nem illik ellőni mindenben a poént...
Be vagyunk iktatva a tervbe, egy ideig még szó volt 14-ről is, de az már betelt, így lett a 15. Volt arról is szó, hogy a 2015-18-as ciklusban két alkalom legyen, de végül csak egy lett, az elején.
A komoly és fontos bejelentések mellé talán belefér egy kis szórakozás, egyben kvízjáték a nálam jóval szakértőbbeknek: Milyen gép pilótafülkéjét látjuk? 9gag.com/gag/4238938
helikopter téma: @Hollywood:
A katonai alkalmasság nem csak a szállítható személyek számában és a teherbírásban merül ki. fontos szempont a harci sérülésállóság, miként viseli a szerkezet a fokozott igénybevételt (kényszerleszállás), milyen berendezések szolgálják a túlélést.
Az Aw-139-nek pl. öntömítő-e az üzemanyagtartálya?
Ha minden leendő gépen ott volna a FLIR torony és a rakétaindítás jelző, az már előrelépés lenne.
@zord: Áll még a terv, hogy a mentőszolgálatnak is honvédségi gépekkel kellene megoldani a légi mentést?
Én szintén azon az állásponton vagyok, hogy előbb a feladatrendszert, az abból eredő szükségleteket kellene felállítani, aztán kinézni a gépet hozzá.
Az egy dolog, hogy most 20 új gép kerülne annyiba, mint 30 (+2) használt. De biztos, hogy erre a típusra kell kiadni a 350 millió dollárt? Egyáltalán ki kell-e adni annyit? Mert továbbra is érvényes, hogy ennek a pénznek a töredékéből hosszú évekre rendbe lehetne tenni a jelenlegi flottát.
De ha a szükségletek tisztázva lennének, és mondjuk tényleg lenne a kasszában 350 millió, akkor is jobban meg lehetne tervezni mi éri meg jobban: 20 Aw-139, vagy mondjuk 12 Black Hawk. Esetleg 8 új Mi-17 a jelenlegi 7 mellé...
Én azt mondom, hogy nem kell álmodozni. Ha a Magyar Honvédségnek lenne tíz közepes (Mi-17 és Blackhawk illetve Cougar közötti kategóriájú), valamint tíz könnyű (UH-1N, AW-139, stb.) kategóriájú helikoptere olyan integrált logisztikai támogatással, mely a ~70 százalékos átlagos hadrafoghatóságot és sárkányonkénti 150 óra/év repülési intenzitást garantálja, akkor már jók vagyunk.
Könyörgöm, azt se tudjuk fenntartani, amink most van! Szó szerint mutatóba néhány Mi-8/17/24-est!
Majd egycsapásra harminc új/használt gép?
És nem véletlenül írtam közepest és könnyűt. Egyre inkább azt gondolom, hogy a hazai feladatrendszerre kell kétféle.
Csak hogy némi perspektívába helyezzük a 2015-ös Gripen kesziadásunkat, azt azért nem árt elmondani, hogy bár elsőnek rendeltünk nyugati vadászgépet (2001 dec), a másik két térségi ország, mely utánunk nem sokkal ezt megtette, meddig jutott.
A cseh Gripenek izlandi missziójáról már esett itt szó.
Arról azonban, hogy a lengyelek a Red Flag Alaskán vannak F-16-osaikkal, még nem:
Egyetértünk abban hogy a cél és a feladat meghatározása lenne az első fontos lépés mielőtt bármit is vennénk.
Az is igaz amit írtál, hogy nem csak a teherbírás lényeges, hanem más területek is. Én csak egy nyilvánvaló terület felől közelítettem meg a gépek képességeit példa képen, nem törekedtem teljességre mivel nem mélyedtem el részletesebben a nyilvános adatok összehasonlításában, mert nálam vannak ehhez jobban értők is majd talán megteszik hogy egy posztban/újságban körbejárják a témát ha konkrétabb dolgok kiderülnek.:)
A saját véleményem nagyon hasonló zordéval, abban a tekintetben hogy a könnyű és közepes kategória együttes megjelenés/megmaradása lenne kívánatos a hazai feladatok és talán a nemzetközi feladatok ellátásra, kiegészítve és biztosítva megfelelő support és anyagi támogatás mellett. A részleteket pedig a szakembereknek kellene alaposan körüljárnia (melyik típus, mekkora mennyiségben stb) és kidolgoznia.
De ezeket nagyjából már leírtam az elöző bejegyzéseimben is.
Elsőkből lesznek az utolsók- mint a szólás szerint.
Emlékeztetőt is szeretnék kérni, hogy most van e valami gyakorlat itthon mert úgy nagyjából egy hete Nagykőrös légterében és a környéken igen intenzív "gépzaj" van? (látni nem látom őket csak hallom :))
Riadtan nézegetem az AW139 képeket, ennek tényleg nincs külső függesztésű fegyverzete (csak mert a tolóajtó is úgy nyílik, hogy nem sok hely marad ilyyenre, mondjuk a 149-nek már van).
A külső függesztésű, 2200 kg-os teher meg az UH-1N 2268 kg-ját is alulmúlja, ezeket a helikoptereket egy árvíznél nyugodtan bedughatjuk a seggünkbe.
A Gripenekhez annyit, hogy ezt is sikerült ügyesen a következő ciklusra áttolni, mint a halasztott fizetést :)
@KGyST:
Ugye a külső függesztés az AW139-esen abból a szempontból releváns, hogy a 24-esek és a Mi-17-esek kivonásával a szárazföldi csapatok teljesen légi tűztámogatás nélkül maradnak (szerintem nem nagyon van olyan szkenárió, amiben erre jutna Gripen)
2014-et akarták, de ott már nem volt hely, ezt pozitíve tudom. Épp ezért ezt nem mondanám politikai ciklusok közötti áttolásnak (a NATO tervezési ciklus határa 14-15 közöttre esik: 2011-2014, 2015-2018). Sőt! Bár szó volt arról, hogy akkor kettő misszió legyen 15 és 18 között, a másodikat már nem vállalták be (legalábbis egyelőre). Van egy másik szempont is, hogy a mi időszakunk a cseheké mellé essen, mert ezzel lehet spórolni (a plusz helyi, Siauliaiba kért svéd logisztikán). A csehek voltak 2009-ben, mennek másodjára idén és aztán harmadjára 2015-ben, így jön ki a lépés. Ilyen egyszerű, nem kell mindenben a Zorbán ármánykodását sejteni.
A Vadai-féle halasztott fizetés dumát meg hagyjuk már! Az, hogy lesz balti keszi, jelentős részben a januári szerződésmódosításnak köszönhető. Ha semmi nem változott volna, idén bedől a program, vagy az MH működőképessége. Így lesz gépünk 2026-ig, a feladatrendszerhez minimálisan szükséges repórával.
Én se vagyok oda a politikusokért, főleg nem védelmi területen, de ez a húzás nem volt rossz, különösen, hogy nem volt alternatívája.
Azt pedig nem győzöm hangsúlyozni, hogy a szerződésmódosítás első, kézzelfogható eredménye a balti keszi bevállalhatósága.
@c29:
Ez a 149-es, ami nagyobb, ezt én is ismerem. Csak azért kérdezem, mert a 139 speckójában nem találtam erre utalást, márpedig ha ez lesz az egyetlen típusunk, akkor búcsút inthetünk a légi támogatásnak en bloc.
Bizony, kell kétféle!
Legalább a minimum, 2x 8-10 db.
A mentőket és a többi légi szolgálatot nem feltétlenül kell ide keverni. Mivel üzemeltetési támogatással együtt KELL a beszerzés (a mentőknél is így van), ezért nagyjából mindegy, hogy ki-milyen típust repül.
Pontosabban inkább a specializációban, mint az azonos típusban rejlő előnyöket kell kihasználni.
A könnyű típusnál a kiválasztásnál legyen feltétel IPTR fegyverrendszer opcionális felszerelhetősége (hátha később jut erre is).
Remek, hogy eljutottunk ide, hogy legalább köreikben körvonalazódik ez a megoldás, apránként hátha átterjed az illetékes döntéshozói szintekre... :)
@zord: A költségekről tudsz mondani közelítő értékeket? Menyibe fog kerülni ez a kitelepülés? Kapunk-e érte pénzt? Az fedezi-e a költségeket? A balti államok valakinek komoly pénzt fizetnek ezért. A NATO-nak és ők osztják szét a résztvevő országok között?
Csak dőlt VOLNA be. Akkora lett VOLNA az esedékes részlet (több mint 30 milliárd), hogy a büdzséből nem jött volna ki. Ehhez képest átütemezve meg lehetett oldani.
Pilonok:
Valamelyik gépen vannak, valamelyiken nincsenek. Rotálnak a svéd-cseh-magyar pool rendszerben, vagy karbantartáson vannak. Ne felejtsük el, hogy nem a mi kizárólagos tulajdonunkban vannak, csak bérlők vagyunk. Ha kellenek valamire (a repülések 99 százalékában nálunk mire is?) akkor tervezik a rendszerben és lesz elég azokon a gépeken, amelyekre kell.
Emlékeztetőül: 2006 óta szerintem jó, ha néhány tucat felszállása volt a magyar Gripeneknek, amikor a külső pilonokon volt valami (gyakorló Maverick vagy AMRAAM).
Ha a kedves HM megfogadná a tanácsomat és venne néhány tízezer dollárért Mk 82-eseket és néha dobáltatna pár darabot Hajmáskéren, akkor kicsivel többször kellenének a pilonok, és a mechanizmusaik is át lennének egy kicsit mozgatva :-)
@zord: Akkor ezzel egy újabb rejtélyről lebbent fel a fátyol, ami a törővégre szerelt rakétákat illeti...
(eddig nem értettem, hogy miért függesztenek törővégre - most itt az újabb adalék)
@zord:
Gripen:
Eh, ezt nem értem, én idáig úgy tudtam, hogy a program 50%-ánál (2011) a törlesztés is 50% körül állt, nagyságrendi eltérések nem voltak.
AW139:
Az AW139 külső fegyverzetéről senki semmit? (Bocs, én nem fogalmaztam egyértelműen, az AW139 pilonjait kérdeztem, nem a Griffét :-)
Minden rotációnak van balti-NATO és balti-települő ország szerződéses háttere és rendszere. Eredetileg mindent a települők álltak, a Baltiak részesedése fázisonként nőtt. Most már talán fedezik az egész kerót, elhelyezést, kaját.
Amikor a csehek 2009-ben kinn voltak, ha jól emlékszem 450 millió koronára tették az egész település költségét.
Igen, de a beütemezett törlesztő részletek folyamatosan növekedtek, míg a büdzsé összege állandó volt, illetve csökkent. A kettő idén keresztezte volna egymást, ezt kellett elkerülni. Megkétszereződött a futamidő, és az időegységre jutó fizetési teher lecsökkent.
@zord: Tiszta sor! Mindazonáltal a kép egyik mozaikja ez, kétségtelen. Tehát tervezhetnék például a keszire, ha akarnák.
Járulékos haszon az átütemezéssel, hogy még egy darabig nem kell gondolkodni a típus jövőjéről.
Volt ugye olyan spekuláció, hogy 2016. után nem tartották volna meg és akár a képesség fenntartása is megkérdőjeleződhetett volna, erről az oldalról nézve színtiszta nyereség a 2026!
Illetve a 2003-as szerződésmódosítás szerint az utolsó (2016-os átváltási aránnyal számolva) ~50 milliárdos részlet után a gépek tulajdonba kerültek volna, és ezzel az összes logisztikai- fenntartási felelősség magyar oldalra.
Bármennyire is paradox és szomorú, a 2012-es szerződésmódosítás nagy előnye, hogy a megfelelő szintű (tempójú) üzemeltetés felelősségét a tulajdonjoggal együtt a svédeknél hagyja, legalább 2026-ig. Mert azért azt lássuk be, hogy bármely magyar kormányzat marha gyorsan elkezdene nem költeni a saját tulajdonú gépekre, ha nem lenne erre külföldi, államközi szerződéses kötelezettsége. Ahogy írtam, ez tragikus látlelet a magyar "elitről", de ez van. Én azt mindenképpen a javára írom a Hende-féle vezetésnek, hogy ha pénzügyi nyomásra is, de meglépték ezt.
Igen, sajnos az a tény, hogy csak teljes külsős ILS-el tudunk elfogadható szinten repülőgépet üzemeltetni, jól mutatja a magyar állam és szakmai szerveinek leépülését.
Ahogy egy ismerősöm mondta a napokban: szegény Jobbik István (volt Rep.Műsz. Szolg. Főn.) biztos forog a sírjában!
És eléggé világosan kiderül az is, amit a svédek elkenni igyekeztek a Demonstrátor kapcsán, hogy az ES-05 Raven radar csak most, néhány hét múlva kerül beépítésre a gépbe, és fejlesztési célú tesztelése a második félévben kezdődik.
Lérak-hír: a Királyi Haditengerészet búcsúzik a Sea Dart komplexumoktól, megvolt az utolsó lövészetük.
"UK Royal Navy completes last peacetime Sea Dart firing. The UK Royal Navy (RN) Type 42 Batch 3 destroyer HMS Edinburgh has carried out the last planned practice firing of the GWS 30 Sea Dart area-defence missile system. A total of five Sea Dart Mk 1 Mod 3 missiles were launched in a High Seas Firing event on the North Western Scottish range off the Outer Hebrides on 13 April, ahead of Edinburgh 's participation in Exercise 'Joint Warrior' "
@zord:
Bár a svédek megpróbálják elkenni, de már az utolsó farnborough-i kiállításon is súlymakettel repült a gép, a lokátor prototípusa Edinburgh-ban volt. Nem véletlenül alapban nem a Raven lett volna a kiválasztott típus.
Más: Át kell gondolni, helikopter témában, hogy milyen célra akarjuk használni a forgószárnyasokat. A 139-esek tényleg polgári célú helikopterek közé tartozik. Persze vámosok, parti őrség és néhány állam fegyveres erői is rendszeresítették. Katonai célokra, nem közvetlen háborús szinten alkalmazható (VIP szállítás, élőerő szállítás és teherszállítás, SAR) Fentiek ellenére, felhasználhatósága szvsz lényegesen korlátozottabb, mint a Cougar, vagy S70 koptereké. Saját gondolat, hogy néhány darab beszerzésre alkalmas, hiszen SAR és nem háborús élőerő szállításra alkalmas. A beszerzés talán össze lehetne kötni a rendőrséggel, kiváltva az leavult libacombokat és MD500-ast (és akár a TEK kommandósoknak is jó lenne). Semmiképpen nem váltja ki a Mi-8/17-et, erre a Cougar lenne a legalkalmasabb, de ha kisebb élőerő mozgatását több helikopterrel is végezzül, akkor az S70i sem lenne rossz megoldás.
Magam éppen a W-3 sorozatról írok cikket, amely szintén alternatíva lehetne ha nem lenne már olasz kézben, valamint a lengyel-magyar együttműködés is eredményezne valamit számunkra..
@KGyST: AW-139: A gép elvileg hasonló tartókat hordozhat. Legalábbis 1:1 makett volt kiállítva hasonlóval (oldalanként 1-1 tartó). Valódi gépről még nem láttam képet ilyennel.
Az AW-139 kategóriájában jó széles a kínálat.
Fölugrott most ez a típus, mert dolgoztak a marketingeseik, de szerintem nem kell túl komolyan venni...!
Ha a Honvédség esetleges jövőbeli helikoptertenderét nézzük, még az AW-139-nél egyel kisebb kategória is játszhat.
Például AS532-eseket jól kiegészítenének mondjuk AS565-ösök.
Hát ez nekünk azért érdekes, mert akár járhattunk volna ezen az úton is, közel ugyanabban az időintervallumban.
Repórára vetítve ők biztos, hogy jóval kevesebbet fizettek, mint mi. A "képesség (QRA) fajlagos pénzfogyasztása" jobb volt, és messze nemcsak a nagyobb darabszám miatt.
Persze sikerült közben hét gépet elveszteniük, aminek az anyagi vonzatát nem ismerjük az ő szerződésükben, de valószínűsítem, hogy nem volt, vagy csak jelképes.
@zord: 7 gépet vesztettek 10 év alatt a 34-ből? Azért ez nem tűnik túl jó aránynak egy csak légtérvédelemre használt gépnél. Bár a repült óraszámot nem ismerjük.
Ez k. szar arány, kb. hasonló lehet, mint az F-104-es utolsó éveiben volt.
Ami az összóraszámot illeti, 2010 elején tartottak 40 ezernél, és idénre, a hosszabbítás nyomán 47 ezret valószínűsítettek akkor.
Ha ezt a teljes darabszámmal osztjuk le (ami persze árnyalja a képet) akkor 1382 órát nyomtak bele átlagosan minden gépbe, kevesebb mint kilenc év alatt...évente 153 órát....
Zord
Ne haragudjatok, nem állhatom meg! Kis összehasonlítás: 7000/14/6=83,3
On March 15th, 2001 the Italian government signed an LoA for a 5-year lease (with an option on another 5 years) of 34 F-16s and four spare airframes, in a deal worth up to $777 million over a 10-year period. The aircraft were delivered between July 2003 and November 2004.
A szívócsatornán Pave Penny LST (Laser Spot Tracker, mint az A-10-esen).
A jobb szárny középső tartója alatt az EL/L-8222-esnek a "könnyű" változata, vagy valami olyasmi.
Törővégen gyakorló valszeg 9L.
Szárny alatt 370, törzs alatt 300 gallonos tartályok.
Még egy kérdés, ha már itt tartunk. Meg tudja valaki mondani, hogy az Ilan Ramon gépével (F-16A '243') mikor és mit lőttek le? (Szír vadászgép, 82, ennyit tudok)
Ma kezdődött a Tigristalálkozó a norvégiai Orlandban, ahol ismét nem vagyunk ott, így az Európában ritka LFE gyakorlatok egyikét szalasztjuk el.
De ugyanott, a Tiger Meet után lesz egy számomra még érdekesebb teszt/gyakorlat is.
Hát nem tudom...Farnborough-ban biztos ott lesznek, nem tudom, hogy két túra belefér-e Európába, még ha perspektivikus kuncsaftról van is szó...A szerbek Batajnicára speciel J-10-est ígérnek :-)))
Sziasztok! A hollandoknál sincs minden marcipánból. Leuwaarden-t bezárják, 2 század F-16-ost kivonnak:
STIENS (FRL) --- The plans are ready: the Royal Netherlands Air Force is being reduced to only 42 F-16 fighter jets and the Main Operating Base Leeuwarden will soon lose its F-16 squadrons. The independent Dutch website JSFNieuws.nl on May 29 released a confidential plan that the government planned to keep secret until after the elections due in September 2012.
The plan is of course “confidential” and distributed in a very small circle of trusted people and politicians. Publicity surrounding the plan would be subject to very precise timing, because the intention was to keep it strictly silent until after the forthcoming elections.
Selected scenario: down to 42 F-16
In late 2011 new financial data about the price, operating and support costs, and concurrency modification costs was made available to the Dutch government by the United States. Initially, the data was reviewed by the Project Team Replacement F-16 (PV F-16) and, subsequently, at a higher level. It quickly became apparent that Dutch aviation planning assumptions had to be recalculated in light of the new data.
The PV F-16 team was tasked with the preparation of various scenarios, with two Main Operating Bases (MOB), at Volkel and Leeuwarden; with 1 MOB (either Volkel or Leeuwarden), or 1 MOB with a reserve base.
All kinds of data was involved, such as numbers, flight hours, training scenarios, collaboration, numbers of people, basic maintenance, re-use of airbase area, noise and environmental effects, etc.
The final scenario with the most potential for savings within given optimal operational capabilities and financial parameters:
- Reduction of the number of fighter aircraft F-16 from 68 to 42
- Closing of 1 airbase, near Leeuwarden,
- Realization between 2014 and 2016
Cause: the arrival of the F-35
It is remarkable that the arrival of the F-35, which should have ensured the future of the Royal Netherlands Air Force for the coming decades, is being put forward as the main reason for this huge reduction:
“Calculations show that, due to the budget of € 4.5 billion for replacement of the F-16s, the RNLAF only has sufficient funds to procure 42 F-35A fighter aircraft.”
The MOD paper also states that,for this reason it is better and cheaper to anticipate the reduction of the size of the RNLAF by reducing, as soon as possible, the number of F-16s in service to 42. This would reduce the requirement to a single air base, allowing one main operating base to be closed down with significant savings.
Other quote: “The replacement of the F-16 is a major financial risk for the Defense budget if we would select the Lockheed F-35A, not only because of rising investment costs but also because of high operating costs.”
However, the MoD’s document states that “It is clear: because of the investments already made, it is notan option to abandon the JSF. Cancellation has not even been considered in the current calculations”.
Keeping quiet until after election
Why should this remain silent? And why all who were involved in making these plans and others, politically-involved persons, were told to keep these plans confidential?
Clearly, there are two reasons: firstly, the total dismantling of the Royal Netherlands Air Force will meet huge resistance among the voters of the conservative-liberal VVD and conservative-christian party CDA.
But, because it also appears from the documents that the main cause of the dismantling is the high price and unaffordability of the F-35s, this will cause debate.
A confrontation of the failure of the F-35 project is not welcome for the ruling and responsible parties VVD and CDA in the coming election period. They don’t like having too much focus on the JSF and replacement of the F-16 in the run-up to the election, during election debates and (inevitably) in the subsequent coalition talks. Therefore bad news had to be kept under the proverbial hat.
Now that the plan has been leaked and published, the political elite will first try to get away with claiming that this is only speculation by JSFNieuws, with no foundation in fact, or that it is “just a calculation,” while the Ministry of Defence will reiterate its habitual statements that the decision to buy the F-35 “falls in next cabinet period,”and will be taken by the next government.
However, the facts - on paper - tell a different story. And the top-level persons involved in the policies for the VVD and CDA parties are aware of the various necessary trade-offs that will be required for the replacement of the F-16s.
Increasingly clear since 2005 …….
It has long been clear, within the top echelons of the Dutch MoD, that it is impossible, withthe current budget earmarked for replacement of the F-16, to purchase the 85 F-35A JSF Lightning II aircraft as originally planned.
This was already clear in 2005, documents show, and it has been published as early as 2009 by JSFNieuws.
On 22 August 2005, the outgoing US ambassador (Sobel) to the Netherlands wrote his opinion of the Netherlands, some important aspects of Dutch policy, and how to the US should deal with it. His message read:
“Their desire to maximize the military’s capabilities and their preference for US equipment, even when alternative European suppliers exist, make the Dutch strong supporters of the Joint Strike Fighter (JSF) program. (…) Dick Berlijn is pushing to lock in an early commitment for 50 planes (out of a total of 85) to prevent JSF from becoming an issue in the 2007 elections.”
By splitting the purchase in a first batch of 50 aircraft, followed by a hypothetical second batch, the idea was to push into the future the painful realization that the Netherlands could only afford a much smaller number of fighter aircraft.
With the repeated delays and price increases over the last couple of years, it became clear that even a number of around 60 aircraft would be impossible and unaffordable. The real outcome is known at this moment: 42 F-35A’s or less.
Thanks
JSFNieuws is able to publish thisinformation thanks to someone who has taken the responsibility to make public documents that were being kept secret siply to avoid political embarrassment.
Since 2008 our website has been able to publish several report, based on data from various countries, which was kept hidden for political reasons.
Fortunately there are people who are prepared to help us in making public the reality behind political manipulation, and to expose it to the outside world. Most of time, these dedicated citizens only act after much doubt, and risk their jobs, and then only because they are not heard or ignored internally. We encourage people in other countries to do the same.
@zord: Ez fura. A Navy-nél már hajóparancsnok is volt nő. A USAF-nál is szolgált tudtommal magasabb rangban szolgáló. A beosztásban ez eddig hogyogy nem látszott meg?
Ismét volt komoly aerospace konferencia Svédországban (magyar vendégekkel is, bár nem előadókkal). Hírek az NG fejlesztésről, lehetséges piac Vietnam!!!!
@Beat it!: "Minden évben kéne valami ütős akciófilm forgatás Pesten"
Vagy elég egy is, csak mondjuk tucatnyi MiHu-t igényeljen, mégpedig egyszerre a levegőben:-) Lehetne ez a koncepció, hogy Hollywood-ot kérjük fel a nagyjavításokra...alternatív megoldáskeresés, első tipp:-)
Lenne egy kérdésem! Ezen a púpos Mig-en (SMT?) a külső függesztőn van egy infra rakéta és az oldalán mi lehet az a két kis üveg nyílás? Olyan mintha az egyik alatt pici optika lenne? fotki.yandex.ru/users/wait4me90/view/480827/?page=242
Mindjárt felfordul a gyomrom: a XXI. századi amerikai haderőben alakulat-becenévként törölni kell a "Kereszteslovagok" elnevezést a "Farkasemberek" javára...mindezt PC vallásszabadsági okokból. És ezek a példaképei a sok HM-ben és Külügyben ülő atlantista dobozfejűnek...
Hát, ez egy homályos terület. Van, aki szerint rendkívül nehezen kivitelezhető (kicsi az időablak pl.), mindenesetre annak a lehetősége, hogy egy előzőleg kidobott passzív célon (diplófelhő) elműködjön a közelségi gyújtó fennáll. Hogy a geometria ezt mennyiben teszi lehetővé, az egy más kérdés.
Valaki kérdezte, hogy mennyibe kerül egy balti keszi-rotáció. Alant mellékelek egy friss linket, melyben a cseh légierő góré azt mondja, hogy 1,6 millió euróba került nekik 2009-ben. Ez nem hangzik túl soknak, de ez természetesen csak a többlet-költség lehet, ebben nincs benne az ott lerepülendő 300-400 óra!
Ja ehhez még egy. A cikk végén Jiri Verner beszól a cseh politikusoknak, hogy reméli, kitűnő döntést hoznak, és 2015 utánra is meghosszabbítják a lízingjét a Gripennek.
El tudjátok képzelni, hogy egy nemzetközi konferencián ezt mondjuk 2011-ben megteszi egy ÖHP PKH Légi Haderőnem Főnök?
Csúnyán bebuktam a délelőtti fotózást. Úgy hallom viszont, hogy volt kis eksön Budaörsön, szpottereket lefogtak inkálosok és efféle korunk hősei (korunk munkásőrei????), kártyákat töröltettek, stb.
@zord:
Én inkább arra gondolok, hogy egy rádió-közelségi gyújtó látómezeje viszonylag nagy, és lehetőség van hamis céljelet generálni (a gyújtó kibocsátott jelét ismételve), ami leműködteti a gyújtót. A lézerest így zavarni lehetetlen.
(BTW ezt nem értettem a parancsközlő lérak komplexumoknál sem, mért szarakodnak a célvezető radar zajzavarásával, sokkal értelmesebbnek tűnik a rakétának hamis kormányparancsokat kiadni, mondjuk ott lehet, hogy a vevőantenna látómezeje kicsi, és emiatt nem megy a dolog)
Fején találtad a szöget. Fals RPK-parancsot inzertálni gyakorlatilag lehetetlen: az általam ismert források szerint ehhez az kellene, hogy a zavaróadó az RPK antenna és a rakéta között legyen, ami bármiféle szcenárióban lehetetlen.
Ami a közelségi gyújtót illeti, ott sokkal jobbak a lehetőséget, de konkrétumról nem tudok.
Egy kéréssesl fordulnék a közösséghez. Van bárkinek videó anyaga a MiG-23 futómű behúzási folyamatáról? A neten van egy rajzolt animáció, de az nem tökéletes. Egy 3D modellezőnek lenne rá szüksége. (Egy ingyenes szimulátorhoz készíti a modelld.)
Én ugyan lemaradtam a Mi-24-ről, de egy Mi-8 nekem is jutott Győrben. Épp felettem repült el, miután felszállt (valahonnan a laktanya felől jött). Brutális:)
@zord:
Volt szerencsém végigülni egy katonai légögyi konferenciát a múlt héten. Fantasztikus élmény volt. Verner dandártábornok még mást is mondott. Nekem leesett az állam. Elnézést kért, és sajnálatát fejezte ki, hogy nhem tartják be az ígéreteiket. (GDP 2% helyett csak 1 %)
Brouchard nyugálományú altábornagy (NATO líbiai műveleteinek parancsnoka) előadása pedig frenetikus volt, Mint egy multi CEO , vagy egy motivációs tréner. Nyugállományúként elmondhatta, hogy nem értett egyet azzal, hogy ne küldjenek be katonákat.
Utána is nagyon őszinte és szókimondó dolgok hangzottak el. Sajnálom, hogy nem hívtak meg. Azt hittem ott leszel.
@zord: A kereszteslovagok és farkasemberek kommentre eszembe jutott a JG Molders valamiért..
Egybként nálunk is lesz paláver, ha a Repülőmúzeum Horthy István nevét kapja meg zuhanyhiradó szerint majd Szolnokon. (Egyébként meg is érdemelné szegény, nem mint vadászpilóta, hanem mint távrepülő, de sajnos a családneve nagyon ellene szól, pedig Ő sokat tett Magyarországért).
A Kormány 1181/2012. (VI. 1.) Korm. határozata
polgári léginavigációs szolgálat és kapcsolódó légiközlekedési hatósági feladatok ellátásáról
a Koszovó feletti magaslégtérben
A Kormány – figyelemmel a Magyar Köztársaság Egyesült Nemzetek Szervezete (a továbbiakban: ENSZ) Alapokmányából származó
kötelezettségeire, különösen a Biztonsági Tanács 1244 sz. (1999) határozatára, valamint az Észak-atlanti Szerzõdés Szervezetében
(a továbbiakban:NATO) viselt tagságára – az Észak-atlanti Tanács azon döntésének végrehajtása érdekében, amely Magyarországot
a koszovói magaslégtérben polgári léginavigációs szolgálat ellátásával bízta meg,
1. elrendeli, hogy a nemzeti fejlesztési miniszter tegye meg a következõ lépéseket:
a) gondoskodjon a koszovói magaslégtérben léginavigációs szolgálat ellátásáról a HungaroControl Magyar
Légiforgalom Szolgálat Zrt.-n keresztül, a kapcsolódó légiközlekedési hatósági feladatok ellátásáról a Nemzeti
Közlekedési Hatóságon keresztül, továbbá – szükség szerint – a közlekedésbiztonsági feladatok ellátásában való
részvételrõl a Közlekedésbiztonsági Szervezeten keresztül;
b) vizsgálja meg a végrehajtást biztosító megállapodások kötésének szükségességét, továbbá gondoskodjon azok
megkötésérõl, vagy megkötésének kezdeményezésérõl, beleértve különösen a koszovói szervekkel, a
léginavigációs szolgáltatás nyújtásában érintett államok illetékes szerveivel, az Európai Szervezet a
Légiközlekedés Biztonságáért (EUROCONTROL) szervezetével, a NATO-val és az ENSZ Koszovói Békefenntartó
Missziójával (UNMIK) kötendõ megállapodásokat;
c) mérje fel a feladat végrehajtásához szükséges jogszabály-módosítási, valamint nemzetközi szerzõdések
megkötésének igényét, és szükség esetén tegyen arra javaslatot a Kormány részére;
Felelõs: nemzeti fejlesztési miniszter, a külügyminiszter és a honvédelmi miniszter bevonásával
Határidõ: az Észak-atlanti Tanácsnak Magyarországot a koszovóimagaslégtérben polgári navigációs szolgálat
ellátásával megbízó döntésének elfogadását követõen azonnal és folyamatosan.
2. felhívja a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy e határozat végrehajtásának helyzetérõl igény szerint tájékoztassa a
Kormányt.
Az Sz-300F radarja nem AESA. Mai angolszász terminológia szerint PESA, transzmissziós típusú fázisvezérelt antenna (mint minden 300-as, illetve Patriot tűzvezető radar esetében).
Úgy megnézném végre már a magyar gépeken is, amikor az NMML-sín végére odaszerelik. Ha már a lefedésekben a gép mellé odarakták...
...különdíjat adok annak, aki magyar Gripenen BOL-t fotóz, lehetőleg a levegőben :-)))))))))
@zord: ez érdekes felhajtott szárnnyal...
Mostanáig azt hittem, a külföldre eladott, nem hajófedélzeti üzemeltetésű gépeknél rögzítették a felhajtható szárnyvéget.
Bár van Skylarkjuk (Falkennek hívják otthon), a svédek újabb kicsi UAV-okat vesznek:
PARIS, At Eurosatory, June 11, 2012 --[ASDWire]-- AeroVironment (NASDAQ: AVAV) has received a firm fixed-price order for 12 hybrid small unmanned aircraft systems (UAS) from the Swedish Defence Materiel Administration (Försvarets Materielverk) on behalf of the Swedish Army. The order consists of Puma AE™ and Wasp™ air vehicles, ground stations, training, and logistics support. The order is the result of a competitive evaluation and procurement process. Contract options could increase the procurement to a total of 30 systems
@Batkaa:
Az az F-18L lett volna, de nem nagyon volt rá igény. Svájcban pl. a hegyek gyomrában tárolnak felhajtott szányvégekkel Horneteket, egy áll a földön, egy meg valamilyen daruszerűséggel a plafonra felhúzva, ha jól emlékszem.
Ne értsetek félre, de nincs más katonai-védelmi hír manapság, amit ki lehetne csemegézni? Pont az egyik legfontosabb katonai-technikai szövetségesünkkel kell foglalkoznia, pont a HM szócsövének?
Gyerekek, most tényleg hülyét kérdezek, hány Mi-17-esünk van? Én 701-705-ig tudok róluk, van még más is?
Egyébként felmerült, hogy ismeretlen oldalszámú (nem a finnek) Mi-8-as is hasítja a magyar eget, ez igaz?
És igaz, hogy repülőképessé tesznek egy Mi-24D-t, és lesz három egész Mi-24-esünk?
(Vigyázzatok, jól gondoljátok meg, elmondjátok-e, mert ez minősített információ! ;-)
@KGyST: Mi17-esek terén pont ezt kérdeztem HTKA-n, de ott el voltak foglalva a 21-es vs. Griff dologgal, szóval hülyeség vagy sem, engem is érdekelne. :)
Hét Mi-17-esünk van. A 706 és 707 zavaró helikopterekből (magyar jelzéssel PP, de ez úgy tudom nem helyes) is kialakított a DR Rt egyik utolsó dobásaként szállító helikoptereket az öt (701-705) eleve szállító mellé.
Ki-ki nézegesse végig a képeit, hogy melyek mikor repültek. Ha jól emlékszem, nemrégiben az volt itt a konklúzió, hogy a 702 nagyon régen nem.
Miért ne lenne helyes?
Egyébként is hiányolom a hazai jelöléseket, első sorban például azt, miért ne lehetne Griff néven rendszeresíteni idehaza a JAS-39-est?
Persze, tudom, ez legyen a legnagyobb bajunk...
Hihetetlen, de az orosz fotósokban van olyan kreativitás, ami nem jellemző Nyugaton. A daruról készült függőleges, vagy meredek tengelyű fotók gyönyörűek.
@zord: Szerintem egyszerűen könnyebben kapnak lehetőséget az extra helyekről történő fotózáshoz. Pálya mellett közvetlenül, hangár traverzen hol lehetne manapság fotózni Oroszországon kívül? Emlékezzünk a rendszerváltás utáni "szabados" időkre, amikor fű-fa bent lehetett egész nap a hazai bázisokon, és onnan fozóott, ahonnan akart. Az tán jöttek az indokoltánál szigorúbb szabályok, amelyek azóta csak rosszabbak lettek. Nyugaton pláne, a biztonság mindenek előtt, még egy kéznél lévő létrára sem engednének fel, nehogy leessél, és média/kártárítési ügy legyen belőle. Megfejelve mindez itthon az idióta svéd titokvédelmi baromságokkal.
Érdekes látni ezeken a képeken, hogy micsoda munka lehetett a megrendelések nélkül álló NAPO-t felhozni idáig, hogy elkezdhesse gyártani ezt a típust. Ahogy elnézem, nem is foglalkoznak mással, csak ezt a madarat gyártják. A képeket ha jobban megnézzük, láthatjuk, hogy mi volt az oka az elhúzódó beindulásnak. Ebben az üzemcsarnokban jóformán semmi sem volt. Be kellett építeni a könnyűszerkezetes irodákat sor mellé, ahol a moder informatikát kellett kiépíteni a gyártás megtámogatásához. Le kellett gyártani minden olyan sablont, egyedi állványt, emelvényt, szállítókocsit, ami ehhez a géphez speciálisan kell.
...persze lehet, hogy nem. De valamiért a Balti-tengeren eltérített, és orosz hadihajók által később elcsípett korábbi hajó ügye jut róla eszembe. Arról se tudtuk meg az igazságot...
Néhány éve itthon is volt "ilyesmi", méghozzá egy ma már magasra jutott légierős részvételével...persze ott nem az egó, hanem a nálunk szokásos szf. überkedés volt a faktor.
Ezt a hajózóruha dolgot sohasem értettem. Az egó kifejező eszközének tartom egyes esetekben. Mutatni "kell", hogy "felettetek állok". Abszolút nem praktikus viselet ha szarni kell, a klozetton kibújni belőle, meg még vigyázni is, hogy ne érjen le a nem éppen steril padlóra, nagyon macerás lehet. Félreértés ne essék, egy ersón ha a gép mellett állnak, akkor semmi kifogás nem lehet ellene, valahogy meg lehet így különböztetni a műszakit a hajózótól. De már én is számos esetben láttam olyan alkalmakkor is hajózó ruhában a légjárómű sofőröket, amikor erre semmi szükség nem volt.
@stonefort: Egyszer Szolnokon láttam valamelyik folyosón a faliújságon az egyenruha viselésére vonatkozó szabályzatból egy fénymásolatot. Abban ez a ruha volt feltüntetve, merthogy ez a hajózó munkaruhája. De Szolnokon láttam azt is, hogy sima terepszínben volt hajózó. Amikor rákérdeztem, hogy miért, akkor azt mondták, hogy szabály, mert kímélni kell az overallt. Ami egy drágább Nomex cucc.
Jó, ahol ez az overall kérdés a legnagyobb gond. De hát a Navy-nél is lecserélték a mindenki által kedvelt egyrészes sötétkék munkaruhát erre a most használt borzalomra.
@zord: Nem kell az a divertless beömlő. Egyfelől nagyon bénán néz ki, másfelől nagyon megfogja a gépet. Legalábbis lekorlátozza.
El kéne felejteni, a Raptor is nagyon jól megvan nélküle.
@Allesmor Obranna: Micsoda??? Kisebb légellenállás, kisebb tömeg, kisebb RCS, nagyon is kell. Egyedül a csúcssebesség terén jelent korlátot, aminek nincs jelentősége. A Raptor tervezésének idején még nem tartott ott a 3D aerodinamikai modellezés, hogy hatékonyra tudják tervezni, ma már a kínaiak is megoldják. Nem véletlenül.
Rendben a kisebb légellenállás a szubszonikus tartományban valóban jelentős.
A csúcssebesség csökkenése elvben nem jelent akkora gondot, azonban a fő baja szuperszonikus paraméterek drámai romlása. Hangsebesség felett egyre nagyobb lesz a légellenállás, ez olyan harcászati hátrány, amire később az ellenfél bátran alapozhat.
A Raptor gyakorlati csúcssebessége kb ott van, ahol egy MiG-29-esé elméletben, egyedül a fix profilú szívócsatorna fogja meg, de addig a gép kiválóan gyorsul. Nagyobb magasságra képes emiatt emelkedni is, mint a többi gép. Ezzel ismét egyedivé vált, ez a képesség az ő előnye.
Ez azt mutatja, hogy ismét érdemes kiterjeszteni a repülési képességeket a csúcsmagasség és a csúcssebesség terén, mert ismét ebbe az irányba van elmozdulási lehetőség. A szupermanőverezhetőség dolgában már nincs potenciál az sisakcélzók és az AIM-9X-féle rakéták korában.
Mit mire terveznek? Nem véletlen, hogy a Pentagon huzamosabb ideig F-22/F-35/legacy kombinációban gondolkodik. Az F-35-nek véletlenül se "írják elő", hogy magason és szuperszónikusan harcoljon. De az tény, hogy az élvonalbeli légiharc terén az F-22-essel, és a rá a PAK-FA-val és a J-20-assal körvonalazódó válasszal ilyen tartománynak nézünk elébe. Amire Laci nem egyszer felhívta már a figyelmet, az F-22-esnél elsősorban az ebben a tartományban való manőverezőképesség megőrzését segíti elő a tolóerővektoros megoldás is - véletlenül sem V0 körüli, földközeli lovagias bohóckodást szolgál. Az igazából csak nekünk jó, hogy le tudjuk fotózni őket és be tudjuk mutatni a nagyközönségnek :-)))
(Mellékesen jegyzem meg, hogy a "titánok" talán soha be nem következő harca helyett engem sokkal jobban érdekel ezeknek a repülőgépeknek a csapásmérési potenciálja, amiről relatíve kevés szó esik. És ezzel együtt az, hogy a nagy magasság-nagy sebesség-ebben a tartományban nagyobb, humán korláton persze belüli manőverezőképesség és más technológiai faktorok, LO/EW elegek lesznek-e a túlélőképesség megfelelő szintű biztosításához a korszerű radar/lérak környezetben. Bár lehet, hogy sántít a hasonlat, de egyszer már volt egy olyan verseny, melyben az egyre gyorsabb, egyre magasabban repülő légierőknek végül le kellett jönnie földközelbe és max 1M-re, hogy "túléljék a sűrűjét")
Kicsit vissza a földre, a "normális" légierők szintjére. Úgy néz ki, hogy a Fülöp-szigetek a TA-50-es mellett köt ki. Mit mondjak, ez a racionalitás, talán az USA is megengedi, hogy ebben a Kína ellen formálódó új szövetségben legalább exportálják ezt a "könnyűvadász" típust:
@Allesmor Obranna: A "szuper manőverező" képességnek én sosem láttam igazán értelmét. Ha megfelelően közelről indítottak egy AIM-9L/M-et, akkor már azok ellen sem lehet sokat tenni kinematikaialg nemhogy egy R-73/AIM-9X/IRIS-T/Python-5 ellen....
Az F-35-nek jelek szeritn "egyenlő esélyekkel" kell szembeszállni a BVR fenyegetéseknek, tehát nem tudja magasabbról és távolabba hajtítani a AIM-xy rakétákat. Egyébként igény esetén mibe kerülne csinálni olyan F-35-öt, amit szupecirkálás tekintetében közelebb visznek az F-22-höz? Ha más lenne a szívócsatorna legeleje, akkor közelebb tudna mászni az M2.0-höz úgy, hogy a gyorsulás is nagyobb legyen? Teát mondjuk 12 km-en M0.9-ről az M1.4 mondjuk ~40 másodperces gyorsulást jelentsen?
Persze a szupermanőverezhetőség is relativ.
12-16km magasan, hangsebesség felett már az is extrém, ha valaki képes 9 g-s manőverekre.
Ez a Raptor lényege.
Földközelben, egy helyben pörögni inkább akkor jó, ha ezzel zsíros üzleteket lehet tető alá hozni.
@Allesmor Obranna: Bármelyik 4. gen vadász képes rá. Pár másodpercig M1.6 táján vagy felett. Más kérdés, hogy nem harcászatilag értelmhezető a képesség, mert percekig gyorsulnak mire ezt eléri minmiális fegyverzettel. A Raptor meg nagyon nem...
Lássuk be sok új nincs a nap alatt. Már a II. vh előtt speciálisan felszerelt Ju-86P/R-ek repültek magasan Anglia és Szu felett, amig néhány átszerelt MiG-3 vagy Spit ki nem üzte őket. Aztán kitalálták a nagy sebességet pld. Me Komet. Kiderült, hogy túl nagy volt a sebességtöbblet és kicsit a hatótáv, illetve nagyon nehezen tudtak 1-2 mp alatt célozni..
Aztán hidegháború nagy magasságban repülés pld. Canberra, U2.. Erre jöttek a légrakok. Aztán ismét sebesség+magasság, SR-12, MiG-25, F-102 stb. Utána megjelentek az alacsonytámadó gyors gépek (tornado, F-111, Szu-22, stb. Ellenük meg a MANPADS fegyverek. Utána a szupervadászok manőverezőképesség, és félaktív aktiv rakéták. BVR. Erre is lett megoldás. pld a Beaming. Most a lopakodóképesség és nagy magasság, gyorsaság. PESA, ASEA és majd a lézerradarok. Erre is meglesz/megvan a válasz, sok hullámhosszon egyszerre kutatni, keresni, erősebb nagyobb érzékenységű infravörös tartományú szenzorok, az árulkodó sugárzások gyüjtése stb.. Mindig megvan az ellenszer. Mi meg nézünk, elemzünk, taktikákat, ideákat és kontokat gyártunk, akik meg üzemeltetik, taktikákat és eljárásokat. Ami vagy megállják a helyüket vagy nem. A soha ki nem tört 3.vh alatt valószínűleg sok harcászati dogma megdőlt vagy változott volna.
Mindig élvezettel olvasom a nálamnál felkészültebbek elmélkedését, de a technika és a műszaki tudás nem minden, ha nincs megfelelő hajózó, műszaki állomány, szupport, valamit nem egységes rendszerben van az eszköz felhasználva :)
elnézést a kitérőért ....
@Kelepisti: A sorban egy apró hiba van. Az alacsony észlelhetőségű gépek 30+ évesek. Igen, az F-117 ennyi idős. Ja, már nem is repül. Ellenben sanszosan nagy mennyiségben mai is úgy mennének keresztül egy modern légvédelmi rendszeren, hogy ehaj.
Én úgy látom, hogy gyak semmi forradalmit nem tudtak kitalálni. Érzékenyebb vevő és jelszűrés, meg a régi rendeszerknél hasznosnak bizonyuló eltérő hullámhossza, a maga korlátaival.
@zord:
Nekem az a gyanúm, hogy a 6. generáció alapvetően más típusú légi harcot hoz majd, és korábban, mint gondolnánk, akár 10 év múlva.
A pilóta nélküli harci repülőgépeknél a gépek tömegét majdnem korlátlanul lehet csökkenteni (kikerül a pilóta kabinostul, emellett minden gépre elég egy függesztményt tenni, hisz a pilóta "ingyen" van), így viszont a gyártási költségek is a nullához konvergálnak (csak konvergálnak, nem érik el :).
Egy nagyon kicsi (3-4 tonnás, 4-6 méter hosszú) gép ellen viszont egyre kevésbé érdemes önirányított (drága) rakétát bevetni, egyszerűen nem éri meg. Meg hát nagyon más lesz egy légitámadás, amikor mondjuk száz helyett tízezer vadászbombázó támad egyszerre.
@KGyST: Ezt mégis hogyan gondoltad? Hogyan irányítasz interferencia nélkül ennyi gépet...?
Az vezérlő rendszer és hajtómű annyira drága, hogy soha nem fogsz ekkora sorozatban gyártani. A mezei IR légiharc rakéták ára is milliós tétel ma már. IRIS-T, AIM-9X, stb.
Ezek után ki ne találd már, hogy egy UACV ennél olcsóbb lesz, mikor repcsi mérerűből 20 év alatt nem gyártottak egy típusból sem 400-at nemhogy 4000-et....
@molnibalage:
Interferencia: nem a 60-as években vagyunk, a GSM rendszer is kiszolgál egy (pár) frekin milliós nagyságrendű készüléket, időosztással, csomagolt üzenetekkel, stb, nem egy nagy kaland.
Vezérlő rendszer: mivel elektronika, a költsége a nullához konvergál. Egyébként egy ilyen UCAV nem kerülne sokkal többe, mint egy mai robotrepcsi.
Üzemeltet: mivel itt nem kell gyakorolni (nincs pilóta, ugye), ezeket nem olyan ütemben üzemelteted, mint a hagyományos vadászgépeket, a flotta nagy része lezárt konténerekben áll szinte mindig (ami újabb jóárasítást tesz lehetővé, mert a tervezett élettartamnak sem kell 500-1000 óra fölé mennie)
A felszállás az sokkal érdekesebb, a leszállás meg egyenesen a szűk keresztmetszet. Én gyakorlatilag helyből, függőlegesen felszálló (ilyen ZEL-hez hasonló) gépeket látok a kristálygömbömben, de a függőleges leszállás már macerásabb, bár akkor kisebb a tömeg. (Én ilyen Ryan X-13 szerű verdákban gondolkodom). Ami szerintem szinte megoldhatatlan, az a függesztmények okozta kereszttengely körüli (bólintó irányú) súlypontvándorlás.
Én egyébként elég valószínűnek tartom, hogy Izraelnek már vannak, vagy a közeljövőben lesznek ilyen verdái, nagyon sok jel utal erre.
@KGyST: GMS rendszer. Aha. És az mennyire zavarvédett is? Mennyire nem lehallagató, st. Ne polgári alkalmazásokon mérjük már le a képességeket...
Kiváló példa a Link 16. A legelterjedtebb data link talán a katonai repülésben. 56kbps sávszéllel. Betárcsázós modem szintje. Ilyen netkapcsolat már 10 éve is gáz volt. Na ennyit a civil és katonai szfére eléréséről.
Eze után megnézném, hogy te mikor fog ezerszámra UACV-t irányítani...
Az árakkal kapcsolatban csekkold, hogy bazárostaul mibe kerül egy Reaper vagy Raptor. Tízmilliós tételek én nem néhány milliósak...
@molnibalage: O igen, a lopakodó technológiai is 30 éves, de még csak most bontakozik ki több típussal (bár én a lopakodó technológiát Lippish féle fa denevér" gépektől számítom, amelyek sorozatgyártásra nem kerültek... Meg "lopakodó" volt a PO-2 is a maga idejében, csak feketére kellett festeni és alacsonyan repülni vele..
Én amellett vagyok, hogy az UAV, UCAV gyártás (tömeggyártás) ismét a sok lúd disznót győz elve alapján működtethető. Persze a mai tech. fejlettség miatt a hírszerzésnek feltűnik, ha sok korszerű e-alkatrészt szerezz be egy különösképpen nem fejlett ország v.mely ügynöksége. de pld. elképzeljetőnek tartom egy mondjuk libériai teherhajóról 20-50 UCAV indítását (fa gép, kis tartály, benne biologiai, kémiai harcanyag, netán nukleáris piszkos por) mondjuk v. tengerparti nagyváros ellen.. Ezt hozhatja ki az asszimetrikus háború, amely azért jöhet létre, mert a nagyon fejlett országok (pld. USA) háboruznak (rendfenntaratanak, békekinényszerítés, megszállás ki minek nevezi) gazd. fejlettlenebb országokat.. A szegény ember fegyverét soha sem szabad lebecsülni.. Mibe kerül egy kis robotgép, polgári frekikkel, olcsó kamerával, kis hatótávolásgú motorral és ilyen harcanyaggal??? max a megtorlás, hogy akik indították azok ellen mit vett be a megtámadott nemzet..
@Kelepisti: Azok nem tervezetten voltak azok és tudtommal senki nem igazolta, hogy legaláb csökkentett észlelhetőségűek lettek volna, nemhogy alacsony...
UACV-kből is elérték már a 100-as nagyságrendet, így kerül egy komolyabb gép ugyanannyiba, mint egy SH, de legalább a negyedébe, felébe. És ezek nem szuperszonikusak és rohadul nincs rajutik semmi, ami egy SH-n. Hol van rajtuk komoly radar? Hát ECM? Passzív zavarók? Vontatott csalik? Szuperszonikusak? Nem...
Innentől fogva rózsaszín köd az, hogy ember vezette gépekhez képes olcsóbb lesz. Túrót. Drágább lesz. Az ember olcsó. Hozzá hasonló vezérő rendszer és MI sehol....
A Lippish féle repülőgépekből közül az egyikből makettet építettek és megnézték az amerikaiak csökkentett érzékelhetőséget. ráadásul mivel fából lettek volna a német gépet, de sugárhajtóművel felszerelve, ezek lettek volna az első "lopakodók", annak ellenére, hogy nem is az érzékelhetőség csökkentése volt a cég.
Az UCAV-nak nevezett olcsó kivitelű robotrepülőgép, inkább drónnak nevezném, éppen azért lenne veszélyes, mert nagy tömegben lehetne építeni, minimális ráfordítással. Egy terrortámadásnál, nem kell drága elektronika, elég a V1-esnek megfelelő vezérlés, és kellő időben kinyitni a belső fegyvertartót (valszeg valamilyen tartályt), mert gondolom müa és minimális elektornika és persze a hajtómű kéne, elég ha végigrepül néhány vagy néhány 10 km-t, de vegyi/bio anyagot permetezne szét x km-es körzetben majd lezuhanna. Alacsony repülés, lopakodó profil, éjjeli inditás. Kit érdekel a SH és az F-22, F-35 több tucat akár száz dron ellen. Kellően elszánt "terroristák" ha hosszú ideig leplezni tudják az előkészületeket, (pld kellően hossz akár több éve alatt építik meg ezeket az aránylag primitív eszközöket, és nem raknak bele drága különleges elektronikát, amit nyomon lehet követni, valamint HUMINT hírszerzők, a műholas feldrítés a stb. elöl is el tudják rejteni a gyártást, szállítást, akkor lehet olyan váratlan támadás intézni bármely fejlett nagyváros ellen, akár amerikában, akár máshol.
Nem Reaper, meg X-47 meg hasonló dolog, kell, ami megmérközik a fejlett vadászombombázókkal hanem primitiív horodzó tömegpuszító fegyverrel. nem vagyok terrorista, de valszeg tudom, hogy mivel lehetne az asszimetrikus hadviselést megvivni. ja még a metrok vásárcsanokokban elegndett hasonló anyagok, az ivóvizhálózatok, és még sorolhatnám védik őket akármilyen komolyan túl sok "interface"-val rendelkeznek, ahhoz, hogy ne legyen biztonsági rés..
index.hu/kulfold/2012/06/21/repulovel_dezertalt_a_szir_legiero_ezredese/
Új ismeretekre tehettem szert ma, az Index jóvoltából. Hihetetlen tájékozatlan voltam földrajzilag. Megtudtam, hogy Szíria és Líbia határos, és a jordán King Hussein légi bázis is az észak-afrikai országban van. Ez a mai magyar sajtó színvonala.
Az elektronika költséges. Azt próbáltam érzékeltetni, hogyha én asszimetrikus hadviselést folytatnák egy nagyhatalom ellen, akkor semmiképpen nem vásárolnék, drága elektronikai spéci katonai vagy polgári elektronikát sem az 1x használatos dronjainba, mert a katonai és polgári titkosszolgálatok valószínüleg észlelnék a nagymennyiségű pénzmozgást, valamint, hogy egy adott ország, cégcsoport stb. nagyobb mennyiségű csúcstechnologiájú kütyüt vesz a valamiért. Ezeknek a dronoknak, amelyekkel tömegpusztitó VBA tölteket vethetnék be (az A-t inkább nem mivel nehezebb sugárzó anyagot szállítani illegálisan a világon mint BV fegyvereket) egyszerű irányítást/öniráyítást használnék. Elég lenne olyan mint anno a Fiesler F-103-é csak némiképpen modernizálva, kisebb helyigénnyel. A dronokat müaból gyártatnám, valószínüleg csökkentet érszékelhetőségű alakkal, rotax motorral légcsaravarral, vagy kis sugárhajtóművel. Zárt fegyvertartályból egyszerű szórással juttatnám a harcanyagot az ellenfél nagyvárosára. Nincs az akár F-22, F-35, akármivel felszerelt légierő, amely ezt az elős csapást elháríthatná (kivéve, ha a titkosszolgálatok, elemzői utat találnának a valószínüleg lassú (nehogy feldedezzék) beszerzési, gyártási szállítási láncba)..
ezért nem kéne modern elektronika, klf. kifinomult érzékelők, távirányítás, videokamera stb. Ja és az egész első csapást éjjel hajtanám végre.
Mint írtam nem vagyok terrorista, de gondolom az asszmetrikus hadviselés során, ilyen támadásokkal, illetve a nagyvárosi tömegközlekedés, vízhálózat elleni csapásokkal
és az ellenség tanker, awacs gépeinke kiitkatására törekednék (utóbbira a támaszpontokon önkéntes merénylőcsoportok összehangolt támadásával RPG-vel pctörő rakétákkal..)
@Kelepisti: Az ugye feltűnt, hogy kb. egy évtizede kapni olyan mikro gázturbinát, ami száz vagy több száz kilós RC modelleket meghajt. Civil GPS vevő lassan 10 éve van vagy régebb óta. Számítógépek teljesíménye akkora, hogy az okostelefonom a 3D alkalmazásokat leszámítva gyorsabb, mint a 10 éves PC-m.
Mégsem látok sehol terrorista "flying bombot" összerakva. Talán mert nem értenek hozzá...?
Honnan indítanád ezeket? Hm...? A veszélyes vegyi anyag hogyan is kerül bele ezekbe?
Egyesek túl sok Tom Clancy-t vagy más Zskat regényt olvastak. A ellopott / eltűnt atomtáskák is 20 éves mese. Semmi sem történt...
Egyébként meg röhejesen túlbonyolítod az egészet. Ha ma felkerekedne húsz kézifegyverekkel felszerelt terrorista és megtámadná a Vízművek bármelyik központi telepét, szerinted mekkora kárt okozna? Vagy, ha metróban japán módra szarin gázt vagy más biolóigia kórokozót szénthint valaki? "Csak" a terméket kell előállítani, ametróba lejutás = egy jegy ára...
Valahogy képtelen vagyok megérteni az ennyire földtől elrugaszkodott totálisan agyonbonyolított és műszakilag nem alátámasztott érvelést...
Szerintem nem életiidegen, sőt éppen valóságos, hogy az asszimetrikus hadviselés során, azok az eszközk, amelyek csúcskategóriájú fegyverek, sokszor nem használhatóak, mert hagyományos, vagy nukleáris háborúra fejlesztették őket, hasonlóan fejlett, fegyverrendszerek ellen.
Ilyen például az F-22, F-35 az ilyen hadviselésben. Az sem fantazma, hogy a drága fegyvereket sokszor filléres dolgokkal semmisítették meg, tették használhatatlanná. Lásd. mennyibe kerül 1 darab Tigris harkocsi, és 1 db. Molotov koktél, vagy milye ára volt egy B-52-es-nek és mennyi egy Nyeva rakétának. A szupervadászok, meg UAV-ok, UCAV-ok semm védhetik meg a fejlett országokat az asszimetrikus háborútól, ha azt egy elszánt csoport megindítja. Élő példa Afganisztán, ahol a NATO katonák úgy ülnek és közlekednek, mint az Apacserődökben amerikában anno, vagy épppen Vietnamban. Ővék a környék, de az országot a felkelők/tálibok stb. uralják.. Egyik oldalon a szupertechnika, a másikon meg az emberi találékonyság, a klf. robbantószerkezetek, csapdák, primítv fegyverek és fanatizmus..
Tehát nem Tom Glancy-n kell nevetni, inkább a történelem ismétli önmagát. A géppisztollyal vízlelőhely hülye példa, de nálunk hány pláza szellözőit léhetne megfertőzni??? A blog a légihadviselésről szól, és nekem itt a sok lud disznót győz példa ami a szemem elött lebeg. A csúcsgépeken ülő pilóták, gyakorlatilag tehetetlenek (katonai, technikai és politikai korlátok miatt) asszimetrikus hadviselés ellen. tegyük hozzá, hogy a COIN gépeket, meg bizonyos járulékos veszteséget, a csúcsfelszereltségű légierők egyszerüen nem akarnak rendszerbe állítani, illetve elfogadni. Jelenleg pld. az amerikai Légierő Kína, India ellen (illetve európai és orosz 4+++) gépek ellen készül, és szinte nem hajlandó tudomást venni, hogy egy évtizede küzd a "gyalogság" napi problémákkal az asszimetrikus hadviseléssel..
@Kelepisti: A példa marhára pontatlan. Kicsit túlozzunl. Ugyanis 1 db B-52 az egész SZU felett bárhol megjelenhet. Tehát ahhoz, hogy akár 1 akár 500 db géppel nézzél szembe nem 1 db üteg kell.
Tehát nem 1 db B-52 árát kell 1 darab rakéta vagy 1 db Nyeva rendszerhz mérni, mer az egész SZU-t és VSZ-t teleszórták ilyen rendszerekkel és többezer rakétával. Mindjárt más a leányzó fekvése...
Egyébként a Moszkva körüli SA-1 'Dal' mennyibe is fájt?
Viszont vagy itt vagy a HTKA-n emlegettem, hogy gyakorlatilag a nemlétező szovjet interkont bombázók miatt száz vagy ezerszám gyártottak le F-102/F-106 gépeket, meg elődeiket, pl. Scorpion. Mikor létezetett kb. 1-2 tucat bombázó. (Persze erről nem tudtak.) Több jenki nagyváros is kapott légvédelmi rendszer, lényegében teljesen feleslegesen.
No offense, de vérpistikiék szoktak így gondolkozni, sokkoló, hogy tőled látok ilyen elképesztően fals példát.
A molotov koktélos példa megint jópofa, csak az marad ki, hogy a próbálkozása hány katona hal bele meg az, hogy közben rommá lövik a fél várost és az, hogy nyílt terepen nem megy. Érdekes, hogy MK-val soha senki nem állította meg a Vörös Hadsereget... Talán mert nem lehet...?
Én érteni vélem Kelét, és úgy gondolom, hogy igaza van; ezt számos (akár történelmi) példával lehet igazolni, mint ahogy tucatnyi gondolatkísérletet lehetne levezetni a "mi lenne ha..." szituációkból. Ha valaki rosszat akar tenni, kimeríthetetlen lehetőségei vannak arra, hogy megtegye filléres eszközökkel, miközben sokmilliárdos rendszerek tehetetlenül figyelik azt, vagy csak megtörténte után reagálnak rá. Sokat lehetne/kellene ezt a kijelentésemet árnyalni, de azt hiszem, hogy igazságtartalma nem változna.
Mondj ilyet, ahol milliárdos fegyverrendszereket nulláztak le teljesen. Konkrét példát.
A történelmi példa azt mutatja, hogy nincs az, amit Kele álmodik pedig alsó hangon 10 vagy évtizedek óta adott minden hozzá. Vagyis nem, mert mégsem raktak ilyet össze...
Molni, te csak szélsőségekben, 1+1-ben tudsz gondolkodni _ebben_ az esetben.
Hadd dobjam vissza a labdát, hátha meg tudom világítani, mire gondolt Kele (szerintem): hol volt Államok csilliárd dolláros belső és külső elhárítás/légvédelem/reptéri biztonság/stb., amikor pár ezer dollárból repülni tanult emberek becsapódtak a tornyokba...? Ez nem a rendszer teljes lenullázása fillérekből..?
Vagy: milyen hatásfokkal (és ár/érték aránnyal) tudta blokkolni az észak-vietnami haderő logisztikáját az Államok légiereje?
ha fegyverrendszerekben számolunk, akkor valóban rossz példa egy kilőtt rakéta és az általa elpusztított repülőgép árának összevetése.
de fegyverendszerekben gondolkodva kicsit régebbi példa: Longbov vs. lovagi páncél, nos akár az 1 nyilvesszőre, 1 átütött páncél, akár az ijászok, fegyvere kiképzése stb, és a nehézpáncélos lovasság felszerelése kiképzése szupportja mutattja, hogy egy minimális költségű fegyver alkalmazható volt.. Szerintem az abaj, hogy éppen technokrata módon áll sok ember nyugati ember a dolgokhoz. Éppen említetted az emberveszteséget. Neked mint nyugati embernek ez veszteség (oroszoknak is az volt, de félig meddig nem érdekelte őket - bár Zsukov szerint a gyalogság már 44-45-ben nagyon meg volt tizedelve, és a felszabadított területek férfiait is azonnal be kellett hivni, valamint a kiképzésük is hiányos volt, mert gyorsan kellett az emerhiányt pótolni..
A dzsihádnál nincs emberveszteség (aki meghal hitük szerint a paradicsomba kerül). ezért ezzel nem számolnak ilyennel. gyakorlatilag 1 sikeres akció,= a ténylegesen bevetett "harcos" állomány halálával. Ez is az asszimetrikus hadviselés része jelenleg. Amig van fanatikus utánpótlás..
Másik példa: 100 éve volt: Harckocsi vs lövészárokharc..
Egy hk előállítása, személyzet, müszaki állomány kiépzése és vs. az gyalogság kiképzése, a lövészárok rendszerek kiépítése stb. Itt a harckocsi volt az olcsóbb.. Műszakilag nem lehet összevetni, mivel nem biztos, hogy a hk. volt a modernebb fegyver, csak akkor a meglepetés erejével hatott. Néhány évtizeddel később már a kiépített erőditmények ellen öngyilkosság lett volna tankkal támadni. Manapság meg (direkt hülységet írva) NORAD Chayenne hegyi központ vs T-90Sz??
@szoltam: Légvédelemnek semmi köze a reptéri biztonsághoz. Az akkori rendszabályok a jelek szerint lazák voltak. Számomra megbönnetnő, hogy a mostanit tekintik szigorúnak. Én akkoriban azt hittem, hogy ez a standard.
Az meg külön megérne ey misét, hogy az utasok csak egyik gépen próbáltak ellenállni. Ott volt pár kis késsel felfegyverzett ember és a többiek meg várták a halált. Ha jól értem a helyzetet, mert egyik gépre sem vittek fel lőfegyvert. Tehát százas nagyságrendá utas - egy gép tele van eszközzel, ami fegyvernek használható - ült és szépen meghalt.
@molnibalag "egy gép tele van eszközzel, ami fegyvernek használható - ült és szépen meghalt.
e: " Például??? Kíváncsian várom, hogy szerinted mi mindent lehet a gépen fegyverként használni.
Meg arra, hogy a "demokratikus forradalom", az úgynevezett "arab tavasz" hova vezet. Valahogy a csúnya rossz szekuláris diktátorok idején ilyen szélsőségesség labdába sem rúghatott. (zárójel bezárva).
Az egész viktimológia, legalábbis szept 11-ig, arról szólt, hogy a túsz kussoljon és működjön együtt, mert majd jönnek a profik, és megoldják a helyzetet, és ez az esetek nagy részében (pl bankrablások, túszejtések valami elérése céljából) működött is. A gépek utasai -az adott paradigmarendszeren belül- helyesen cselekedtek, azzal basztak rá, hogy épp akkor következett be a paradigmaváltás, az ilyen bekattant őrültek esetében ez nem működik. A Breivik-akció ugyanerről szólt.
@stonefort: Én pl. felvihettem a hátizsákomat. Annak olyan erős a szíja, hogy bárkit meg lehet fojtani vele. Tömege is lehet akkora, hogy azt, ha meg legyintem, akkor senki ne álljon az útjába. Akkor még ásványvizet simán fel lehetett vinni. Egy 1,,5 kilós palackkal akkorát lehet rád zúzni, hogy ihaj...
Egyszer történt meg csak úgy poénosan. A srác két percig pihegett utána. A gépen 2001-ben tudtommal fém evőeszközök voltak.
A csomagtartók ajtaját szemre egy erősebb ember simán leszakítja. Magad elé tartva pajzsként felhasználható, ha kis lendületed van, onnantól kicsi a rakás. A kis papírvágó kést simán ki lehet vele verni a kézből.
A gépen tologatott fém kocsi az mi? Nem örülnék, ha azt tolják nekem...
Az ülések mennyire masszívak? Egy körömvágóval vagy reszelővel estleg lecsavarozhat a vállfa?
Számtalan egyéb ötletem van még. Néhány késekkel felfegyverzett ember hogyan elleőrizte a teljes gépet? Számomra ez felfoghatatlan. Ha nem zárkóztak be a kabina, akkor nehogy már 100+ férfi utas ne gyűrjön le 4-5 embert...
Közben egy érdekes hír,. Súlyos, életfogytiglani illetve börtön orosz, ukrán és belorusz személyeknek (részben PVO-sok - ez az én megjegyzésem), amiért segítették a Kadhafi-erőket:
Nem mellékesen beigazolódni látszik a gyanúm, hogy nem a Mi-25-ösökkel lehetett gond a Szíriába tartó, visszafordult orosz hajón, hanem a szintén a fedélzeten lévő lérakkal:
@molnibalage: Ne erőlködj ebben a témában. Nagyon nincs igazad. Nem életszerűek az ötleteid, nem is működnének a gyakorlatban. Nincs hely verekdni egy utasszállítón. Nem lehet lecsavarozni a karfát olyan könnyen (kérdezd meg erről a témáról a faterodat) stb, stb.
@molnibalage: Szerintem nem a helyről vagy a rendelkezésre álló eszközökről szól a dolog, hanem a félelemről. Az erőszak sokkolja az átlagembert. Nem kezdeményez (támad), mert fél. Félti az életét. Stressz alatt nem tud döntést hozni, csak a begyakorolt "eljárások" közül választhatna, de ilyenek nincsenek a birtokában.
Hihetetlen, de kőkeményen bedobta a média a lelövést, viszont Erdogan próbál ezerrel tompítani.
A sötét erők nagyban játszanak, és azt se tudjuk, mit higgyünk el...
Az egyik legjobb improvizatív fegyver az összecsavart újság. Jó szorosra kell csinálni, a végével kegyetlenül oda lehet csapni. Ha akarták volna simán leteperik a támadókat. Ilyet néhány éve is láthattunk, pedig ott bomba volt az embernél:www.examiner.com/article/detroit-airline-passengers-foil-terrorist-plans
És a hiedelmekkel ellentétben puszta kézzel sem kell bruceleenek vagy chucknorrisnak lenni, hogy harcképtelenné tegyél esetleg megölj egy embert, főleg ekkora túlerő esetén.
Ha igaz.jó lenne ha kiderülni mivel mit lőttek le. Lehet meglepődnénk.
Én a mai Nemzetbe beraktam egy Szilácson fotózott Terminátort. Török is, Phantom is, friss is, kéznél volt is a kép...
De lehet, hogy RF-4 volt.
Ismét azt mondom, hogy ha a SANA-közleményben lévő grafikán lévő repülési pályát vesszük, akkor úgy néz ki, hogy a határ mentén nyomták, többször párhuzamosan, ami megfelelő "oldalra néző" munkához. A BBC is átvette, a szír tévén állítólag mozgókép is mutatja a tracket:
Az, hogy mivel lőtték le, gyanítom, hogy ebben a fázisban nem nyilvánosságra hozható infó semelyik oldalról. Az, hogy "légvédelmi tüzérség" lőtte le, ezzel együtt elképzelhető.
Haha, gondoltam, leírom a tippemet, amikor majd kiderül az igazság, kacaghatunk a tévedéseimen.
Tehát: valószínűleg felderítés történt, optikai tartományban (erre a délelőtt az ideális idő, radarozni éjjel/máskor is lehetne), és mivel a tenger felett repültek, kizárható a kis repülési magasság (nem látnak semmit, víz feletti pára és délibáb), én inkább egy, a felségvizek határán, nagy v közepes magasságon (ha tényleg van megtalált katapultülés, ezt támaszthatja alá), nagy sebességgel végrehajtott felderítésre szavazok, esetleg egy kisebb félszigetnél "egy kanyart levágva".
Ezt meg nyilvánvalóan valamelyik nagy rakétával, esetleg a Bukkal, de még inkább az Sz-300-zal tudták megakadályozni. Mivel a gép nyilván hordozta a már aposztrofált L-8882 zavarókonténert, ill nagy sebességgel repülhetett, az Sz-300 elég ésszerű feltételezésnek tűnik.
a lelőtt török f-4-ről lesz valami poszt? most megy a lamentálás hogy katonai vagy felderítő gépet lőttek le... és ekkor oroszország hangjában megjelenik a cikk az esetről, mindehhez egy pak-fa az illusztráció :)
hungarian.ruvr.ru/2012_06_23/79087640/
Budapest felett (nem aug 20-án) lehet látni harci gépeket? Nyilván áthaladókra gondolok, egyszer láttam egy képet, amin a 2001-es HK-i repülőnapra repült egy B-1B géppár, egyébként kondenzet is húztak, elég feltűnőek lehettek, én ilyet Budapest felet egyáltalán nem láttam. (BTW harci gépek egyszerű áttelepülésnél húznak kondenzcsíkot, vagy ilyenkor is adalékolt tüzelőanyagot használnak?)
Szpotteroldalakon nem nagyon látni ilyesmit, áthaladó harci gépeket, vajh miért nem?
SIGINT Gulfstream-et lízingelnek az olaszok. A cikkben érdekes infó, amiről én lemaradtam. Eszerint az izraelo M346 megrendelés feltétele a zsidó Gulfstream-AWACS megvétele volt.
Sziasztok!
Egy mai élményemet szeretném megosztani veletek:
15 óra előtt néhány perccel 3 db AN-26-os nagyon látványos áthúzását láttuk Juta fölött É-D irányban,
talán 100 m-en (de lehet hogy túlbecsülöm...).
Nagyon szép volt!Képpel vagy videóval sajna nem tudok szolgálni mert egy kapán kívül semmi nem volt a kezem ügyében :)
Rögtön az jutott az eszembe hogy UGYE NEM BÚCSÚREPÜLÉS VOLT ? A MiG-29-eseké volt ehhez hasonlóan szép - ha nevezhetjük szépnek az ilyet.
Erre mit olvasok: htka.hu/2012/06/26/an-26-os-bucsurepules/
Szájbabaszott légierőnknek még mindig van három gépre elég kerozinja, hogy méltóképpen megünnepelje magát, de arra nincs egy illetékes elvtársnak 10 perce, hogy egy posztot összehegesszen. Mi addig vagyunk a számukra állampolgárok, amíg az adónkat befizetjük.
Tudjátok, ez nem fér bele a "haderőfejlesztés" hivatalos propagandájába...
Nem akarom őket cseszegetni túlzottan (mármint a kommunikációt), mivel ők abból dolgoznak, amit az az alakulatok az ÖHP-n keresztül felterjesztenek. Az infó jellege itt olyan volt, hogy vagy nem terjesztették fel, vagy fönn levágták, mert nem pozitív hír...
De azt javaslom, várjuk meg a végkifejletet, nem zárom ki, hogy volt azért valaki "csókos" a fedélzeten...arra sajnos, hogy az utolsó három gépes köteléket Gripenről megfotózzák, az összfegyvernemiség "fejleszthetősége" miatt nem gondolok.
...mellesleg amikor tegnap este fél tizenegykor hazaértem Norvégiából, a csápon fogadtak ezzel a hírrel...home sweet home....
"A megrendelt rádiók darabszámának és a szerződés összegének változatlansága melletti futamidő-hosszabbítás..."
magyarul ugyanannyi rádiót kapunk ugyanannyi pénzért, csak 2018-ig eltolva. Fontolva haladás... És képesek sikerként tálalni! A pofám leszakad.
A hazai javítóbázis létrehozása legalább valós pozitívum.
Sajnos sikernek kell elkönyvelni, ha az éves büdzsék biztosítják a működőképességet. A Gripen volt a legnagyobb tehertétel, de a Kongsberg-kitolás is százmilliós tétel évente.
(mellesleg ez megjelent a tegnapi Magyar Nemzetben, én írtam Norvégiából)
Jó, azért nem a típust ment (még), hanem egy példány. Ilyen alapon az elmúlt években mehettünk volna "bulizni" Szolnokra, amikor álltak le a 8-asok és a 24-esek. Illetve Kecskemétre, amikor az előző 26-osok leálltak.
De igazad van, a lényegen nem változtat. Magyarország a legjobb úton halad afelé, hogy nemzeti szállítóképesség nélkül maradjon.
@zord: Én nem várom, hogy minden gép kivonását bejelentsék, sőt, még csak azt sem, hogy nagy dobra verjék a negatív híreket.
De ha már van egy ilyen látványos kötelékrepülés, esetleg lehetne erről némi információt csepegtetni. A mezei érdeklődő, repülés-rajongó a magyar katonai repüléssel nagyjából ilyen formában találkozik (repülőnapok, Die Hard 5, tisztavatás, stb.)
Szóval nem azt mondom, hogy az ilyen célokra pénzt kell költeni - nyilván nem várható el, hogy a jelen helyzetben az ilyen show-kra áldozzon az ország. Viszont ha már amúgy is megvalósul egy ilyen kötelékezés, lehetne a hazai érdeklődőknek némi információt szivárogtatni - pl. a témával foglalkozó hazai internetes sajtón, blogokon keresztül.
Amellett, hogy a szállítókapacitás leépülése önmagában is szomorú dolog, biztos vagyok benne, hogy nem én vagyok az egyetlen, akinek keserű a szájíze amiatt, hogy ezt is agyonhallgatták.
Teljesen igazatok van a politika szidásával, de attól még tény, hogy a költségvetés olyan, hogy befolyik meg kifolyik a pénz, időegységre bontva meg az átáramlás. Ha kevés a beáramlás (válság van, recesszió, akkor nem lehet ugyanannyi a kiáramlás sem. Ezért VAN jelentősége az átütemezéseknek.
Sántít, de a lényeget illetően analóg: nem havonta, hanem egyszerre jön ki a gázszámla. Szépen el lehet habzsidőzsizni a gázszámla nélküli hónapokban, és éhen halni meg csődbe menni abban az egyben, amikor az egészet ki kell fizetni.
Ismét mondom, igazatok van a sok gazemberrel kapcsolatban, de ott rúgjuk őket, ahol jogos. Azzal, hogy a programokat átütemezi a HM, csak arról gondoskodik, hogy működőképes maradjon, úgy ahogy van. Amíg a Zorbán nem javít az arányokon (ezt a következő ciklus felétől ígérik, ha hatalmon maradnak), addig marad a csúnya szívás. Takarékoskodásból lehet dolgokat elérni, de fejleszteni biztos nem.
A LOM Praha és a Motor Szics 18 év pereskedés után megegyeztek arról, hogy a csehek nagyjavíthaják az AI-25TL-t:
LOM Praha and Motor Sich end 18-year legal dispute
Czech state-owned aircraft repair facility LOM Praha has resolved a legal dispute with Ukrainian aircraft engine maker Motor Sich that has lasted 18 years. The agreement, concluded in June, will now allow LOM Praha to officially repair the Ivchenko AI-25TL turbo fan engine used to power the Aero Vodochody L-39 Albatros jet training aircraft.
Uraim, amíg az új nemzeti katonai stratégiáról folytatott kerekasztal-beszélgetésen ott lehet a Soros-egyetem meg a Demokratikus Átalakulásért Intézet, addig nincs miről beszélni.
Apropó Kongsberg: jelenleg mennyi a katonai elektronika avulási ideje? A 2002-ben rendelt rádiók 2018-ra legalább 16 éve lesznek gyártásban, de gondolom, nem mi voltunk az első vevők, elképzelhető, hogy a vásárláskor 20 éves technikát veszübk? Vagy ezeket frissítik?
Szerintem mivel végül Iránnak nem küldtek S-300-t, odaadták nekik azt a cuccot, amivel sikerült lehókuszpókuszolni a Sentinelt.
Rommel28 2012.06.27. 20:45:33
Hoppácska, hoppácska!!(mondaná Palik)
Én eddig úgy tudtam, hogy leghamarabb 2015-ben kapják meg, de úgy tűnik jól haladnak vele és már 2013-ban lesz S-500:
en.rian.ru/mlitary_news/20120627/174269072.html
stonefort 2012.06.27. 21:40:22
@Rommel28: Nemrég írták, hogy a fejlesztés két évet csúszik. Kizárt, hogy jövőre kész legyen, talán az első kísérleti indításra van esély, amitől még nagyon messze van a rendszeresítés.
Előretörtek a volt titkosok a közép-európai haderőkben. Nálunk ugyebár tavaly elhárító lett az ÖHP, most Csehországban meg volt elhárító lett a vkf: Petr Pavel.
Ami az Sz-500-at illeti, 2013-tól jönnek be az első komponensei, nem az összes dolog, amit megcéloztak vele. Ha jól értelmezem, az Sz-300 és Sz-400 átmenet is ilyen, a komponenseknek van kompatibilitása felfelé és lefelé is.
A legújabb fordulat svájci Gripen-ügyben: szándéknyilatkozat született ma az E/F közös beszerzéséről (is).
Az is lehet, hogy amíg az E/F-ek elkészülnek, a svájciak egy századnyi C/D-t bérelni fognak. Legalábbis ezt ajánlják a svédek.
Komoly lépés, az esti francia hiradók teli voltak vele (némi sárga irigység is átjött).
Érdekes látni a kis féklapos TF-15-öst, ahogy erőből olyan könnyedén manőverezett. Bárhogy koptatta el a sebességet, rögvest indíthatott egy függőleges figurát.
Egy kérdés. Nem túl régen olvashattam az Aero-ban vagy az AS-ben, hogy a jenkik is átvettek valami svéd gépágyúlőszert vagy technológiát. Ez mi is pontosan?
Képtelen vagyok megtalálni, hogy melyik cikkben lehetett. Az éleslövészetes AS számbam nem volt benne.
@stonefort: Aha, köszi. Ezt mióta alkalmazzák? Az M61 Vulcan esetén még régebbi üzemeltetési anyagok említenek több lőszertípust. Akkor ezek mellé jön még pár új vagy ezek módosultak?
Még egy, a Sturmok rendszerben vannak még? Tavaly ősszel szerintem az lett a konklúzió, hogy fű alatt kivonták őket a 24-esekkel együtt. Így persze nem meglepő, hogy nem lőnek velük.
Csak mert egy "kicsit" macerás a rovataidat végignézni, hogy az ember megtalálja az új cikkeket. (Ha a Sasra akarod szoktatni az olvasóidat, és a jets.hu csak "referencia" szájt, ahol később is elérhetők a cikkek, akkor persze megértem).
@Open Skies:
Hát, ha mondasz jobbat :-)
Egyébként a Facebook tulképp az RSS megújulása, kvázi olvasóval egybeépítve. Akkor stonefort csináljon a jets.hu-nak Facebook oldalt, nekem az is jó :-)
Egyébként ne vetítsetek, h mi az az RSS, itt van a szövegdoboz alatt:
@Liverbird:
Illetve, tekintettel arra, hogy az ultralightok nem valószínű, hogy 100-nél gyorsabban mentek, mi tartott egy elfogásban egy óráig, Balatonbiszbasztól ugyanis egy százas a határ.
Nem egy gép a keszi, de egyet emelt a CAOC. Megteheti, ő az op. command.
A pilótával és a légierő haderőnem pk-val beszélgetve úgy tűnt, hogy a céljelleg eléggé biztosra vehető volt, így a csökkentett erő nem volt logikátlan. Meg ott van az, hogy mi van, ha a "légi helyzet" elhúzódik? Akkor is kell tudni emelni, küldeni gépet. Ezt hogy oldod meg? Időbeli eltolással.
Persze a géppár "kölcsönös támogatás" elve itt is segíthetett volna, amikor a hajózónak be kell merülnie B.keresztúrnál az akváriumba, nem kevés kisgép közé. Egy fönnmarad, egy bemegy. De mindegy, az elöljáró úgy döntött ahogy, abban is volt logika. Bármennyire is szeretnénk, mi nem fogunk minden szempontot látni soha. Még a fülkében ülők se látnak feltétlenül!
Komolyan mondom, a tököm teli van. Hogyan lehet, hogy a nagy gazdasági válság közepette a lengyelek újabb 5 C295-öst rendelnek, mi meg szép sorban nyugdíjazzuk az Ancsáinkat és nem csinálunk semmit?
Összesen 16 gépük lesz, és ne felejtsük el, hogy egy katasztrófájuk is volt!
A világ megy előre, pontosabban el mellettünk. Nem érdekelnek az okok, az tény, hogy ha komcsi, ha nemzeti kormányunk van, nincs változás. A ciklus felénél már legalább láthatnánk valami irányszabást a technikára vonatkozóan!
"Nem maradt már nekünk, csak az apánk f...a, felkantározhatjuk, azzal megyünk haza."
Tényleg igyekszem optimista lenni ott, ahol lehet, de egyszerűen döbbenetesnek tartom azt költségvetési számot, amit a Zorbán ad védelemre, és amit Hende elfogad. Másodsorban pedig azt, hogy nincs valami technikai, képességbeli vízió. Hogy valamit mondjanak, hogy valami történjen. A nagy helikopter-megindulásból se lett semmi...szállítógépről szó sincs, pedig az Ancsák is mennek rövidesen a levesbe. Majd bérlünk?
Na, most egy kis gyors optimizmus. Szép kis gyakorlat a győrieknél. Reméljük az Audi nem zabálja fel a maradék gyakorlóterüket, ahogy a többivel tehette az elmúlt években:
Nem, őszintén mondom! Nagyon szép és tartalmas lett.
Tamásnak a Gripen üzemeltetés átalakításról van benne egy nagyobb cikke, nekem meg az itt röviden már közölt anyagok nagyobb terjedelemben: NEWFIP, mobil radarcsoport, kecsói tranzitálók, szlovéniai CAS gyak.
@zord: Igazság szerint az első 5 vagy 6 szám kivételével megvan az összes Aero... de... és tudom, megbeszéltük itt egyszer régen, hogy nem harapunk a "kenyéradó kezébe", de a Sajtosnak inkább menedzselnie kéne a lapot, mint cikkeket írnia... Idézek az előzőből (a solai múzeumról szóló):
"Emellett még két F-86-os Sabre-változat is áll itt, illetve egy F-20-as Tigershark, amelyet szintén a norvég királyi légierő pilótái repültek az F-4-es e változatának végső kivonásáig."
A tulajdonnevek helyesírása feletti nagyvonalú átsikláson már fenn sem akadok. És az a baj, hogy rendszeresek az ehhez hasonló veretes ökörségek tőle.
Ja! Csak azért mondtam, hogy határozott elképzelések, mert ahhoz képest, hogy korábban mennyi szó volt a témáról, most a légierőtől ipari szereplőkön át a legfelsőbb vezetésig beszélnek róla.
Nem lepődnék meg, ha ugyanúgy, mint a PAK-FA esetében, eléggé jól eltitkolnák a dizájn fejlődését és a prototípus építését is.
Aztán a fene tudja, az oroszok oroszok maradnak, minden nyomorukkal és lódításukkal.
@zord: Én nem értem, hogy minek ölik a pénzt ilyen gépbe. A jenkik belepofázós stílusába illik a B-2, igen durván védett stratégiai célpontok ellen kellheti. Igazából egyfajta mázli, hogy a hidegháború örökségeként megban és az idő meghozta számára a nem nukleáris csapásmérő fegyverzetet.
Az orosznak minek egy stratégigi bombázó...? A nuki erőegyensúly szempontjából rohadtul lényegtelen, kis mennyiséggel meg mire mennek? Mert a B-2 flotta nagy baja az, hogy bizony egyes forgatókönyvek esetén már kevés az a 19 db gép.
Nem tudom, de az biztos, hogy minél több eszközkategória, annál nagyobb flexibilitás a tervezésnél. Egy bombázó elmegy messzire, vagy közelebb őrjáratozik sokat. Ott köröz egy orosz zászló az Északi-tenger fölött, vagy a Csendes-óceánon. Ennyi. Lehet, hogy nem sok, de a semminél végtelenszer több.
Az "ennek meg annak minek?" típusú kérdés pedig az a logikai út, mely alapján jön az önfeladás. Lásd, velünk is mi lett!
Én a világ stabilitásának zálogát látom abban, hogy bizonyos katonai képességekből (ha eltérő volumenben is) de legalább két hatalom rendelkezik.
De ismét mondom, nem érzem azt, hogy belelátnék ilyen döntésekbe, ezek csak megérzések.
Ja és még egy érv: Kazanyban is kell munka a népnek...
Azért a F2-es kabinban figyel ott valami laptop...gondolom csak meg van oldva valahogy a csatolás a légvédelmi rendszerhez, ha nem is a NATINADS-hoz...
Kicsit OFF
Ha már újságok. Nagyon Örülök, hogy végre van digitális Asas, meg Honvéd, Regiment, Aero stb.
Annak már kevésbé, hogy ezeket sem lehet egy helyről rendelni, mindent máshonnan kell letölteni, más apps. olvassa...
@Liverbird: Akkor vak vagyok. Sehol nem látok pdf vásárlási lehetőséget. Pedig az F-15 cikk miatt megvennék több régit, amit fotózva mellékelek jelenleg. (Kaptam rá engedélyt.)
@molnibalage: Na, most már megjelent. Első megnyitása valamiért nem. Fura. Viszont arhív számok nincsenek.
Pedig ölnék érte úgy meg főleg, ha lenne hozzá tag-es keresés. Pl. az F-15 STOL-MTD cikket fél óra keresés után találtam meg, mert a címe az volt, hogy Vektor-viktor...
@molnibalage: Torrenten nézelődtél már? A legnagyobbik oldalon, amire a fészbukon rendszeresen kamu ingyenreget hirdetnek, vannak fent, csak nem tudom a régebbiekből mennyi. Mondjuk nekem megvan a DVD archívum is a papír mellett, szeretek több lábon állni :) Főleg, hogy 3 szám már így is hiányzik, mert hülye fejjel kölcsön adtam őket, és elnyelte egy fekete lyuk. Ami dühítő.
Látom, megint megjelent egy rövid híred a Combat Aircraft-ban. (Baltic QRA)
Az augusztusi számban van egy másik magyar hír is, a Die Hard forgatásról. A két működőképes Mi-24-es egy rotorkészlettel az egy vagy két repülőképes helikopternek számít? Martényi Tamás itthon hová szokott írni haditechnikai témában? Csak fotókat találtam tőle a neten különböző fotós oldalakon.
Zord napok óta nem írt hozzászólást, valószínűleg már megint elutazott valahová. Az a kérdés hogy B-2-est nézni Fairford-ba vagy valahová máshová.A következő bejegyzésből megtudjuk :)
A B-2 ma érkezett meg a RIAT-ra, így csak ma lehetett a levegőben látni. Vagy esetleg távozáskor vasárnap sötétben vagy hétfőn, de hétfőtől péntekig már szakmai-/üzleti napok vannak Farnboroughan, más érdekességekkel. (Ott nem lesz B-2.)
@molnibalage:
Ha ez egy F-15 hud mellé épített mesterlövészpuska-távcső, akkor ajánlom figyelmedbe Roy Braybrook: F-15 Eagle, Crescent Books, 1991, 121. oldali képet, ott sokkal jobban van meglőve a távcső.
@KGyST: Ez a könyvet nem is ismerem. Ez hívták anno Eagly Eye-nak. Nem vált be, ezért ma már nincs is a gépeken. A TISEO olcsójános kiváltására volt egy halvány kísérlet.
@KGyST: Esetleg nem tudod beszkennelni? Küzben fater kiszúrta a Stan More, Gulf Air War debrief könyv egy fotóján is. Persze csak akkor lehetett észrevenni, ha azember tudta, hogy mit keres.
@molnibalage:
Terveztem, de csak magamtól nem akartam, most, hogy kéred, felvettem a todo listemre, majd valamikor szkennelem. Egyébként viszonylag közeli fotó, és az 1st TFW valamely gépét ábrázolja a Desert Shieldre település után, Szaúd-Arábiában.
2012. július 10-én kedden kevéssel helyi idő szerint 19h után a felszállást követően vészhelyzetet jelentett, majd kényszerleszállást hajtott végre a kecskeméti katonai repülőtéren a Magyar Légierő 36-os oldalszámú együléses JAS-39C Gripen típusú harci repülőgépe.
Még 1x: szóval úgy emlékszem, hogy tegnap este 9 körül még repültek, pont felett, majdnem sötét volt. Érdekes, hogy műszaki hiba miatt nem függesztették fel a repülést. Lehet h. gyakorlat volt. Valaki majd felhomályosít.
@GSF: Ha egy Forma 1-es autó meghibásodik, attól még nem áll le a futam. A gép beáll a boxba, a mérnökök megállapítják, hogy mi a baj, a szerelők kicserélik a kicserélendőt és a járgányt visszaküldik a pályára.
:-)
Nem kell túlkombinálni.
:-)
Profi munkát végzett Mindenki, pilóta, műszakiak, tűzoltók, a nagy baj inkább az, hogy a cikk és a fotók megjelenése után a reakciók ismét a régiek. Nem pozitív külső civil cikket látnak benne, hanem a "nagy hadititok" kiszivárogtatását. Holott full pozitív az eset, jó marketing lehetne a seregnek, megóvták az ADÓFIZETŐK pénzén vett nagyértékű technikát. Egy kicsit jobb kommunikációval benti részről simán jól ki lehetne jönni belőle. Ehelyett a hírek szerint megy az ellenség keresés, holott nem súgott senki, egyszerűen mákom volt, hogy pont akkor voltam pont ott...
@Dynax 7:
A lényeg épp ez. Ha valaki éppen nem bóklászik a kerítés körül, akkor semmit se lehet tudni. Ha te épp nem fotózol, ez ki sem derül. Egyébként akkora jelentősége nincs az egésznek. Még csak nem is a mi gépeink... Az is lehet, hogy nem is lehet az ilyet kommunikálni, sosem lehet tudni. A hajtóműmizéria is elég sokára jutott ki.
Egyszer voltam bent a reptéren, úgy 12 éve :-) Akkor kiképző repülés volt 29-essel, még egész nagy üzem. Az egyik beguruló gépből erőteljesen folyt valami, akkor felmerült az egész rep leállítása, de akkor is a folytatás mellett döntöttek. Az ezer hibából gondolom, csak a gépmentés érdekes. Gondolom még hibajelzés ellenére is lehet feladatot végezni a Gripenen is. Bár ehhez én nem értek.
Egyébként nagyon jók a fotóid!
Esetleg arról nincs infója vkinek, hogy lesz-e nyáron leállás?
@GSF: Miért kellene, hogy kiderüljön. Azt azért nem várom el, hogy minden szir-szar meghibásodásról sajtóközleményt adjanak ki. Ez azért nyugaton se szokás. Másrészt itthon még rossz szájíze is lenne a dolognak, mert a médihiánák, majd drága politikusaink tutira rárepülnének a témára.
A múltkori hajtómű problémát jól lehetett marketingelni, ennek a mostaninak azért nem tulajdonítok akkora jelentőséget.
Nem tudom szoktál-e AERO-t venni és ott a baleseti híreket olvasni. Minden számban több Ferihegyet, sőt régebben Malévet érintő kisebb nagyobb meghibásodás, amelyek visszafordulással jártak. Ennek ellenére erről a napi sajtóban keveset lehetett olvasni.
A dolgok 99 százalékára van eljárás. Milyen meghibásodáskor mi a következő lépés. Egyébként nem gondolom, hogy minden meghibásodás kommunikációköteles lenne, de még esemény sem.
Kellene szabni egy határt viszont, ami fölött igen. Ha egy gépen bizonyos értéknél nagyobb kár keletkezik, emiatt tartósan (pl. egy év) repképtelenné válik, vagy ha valami olyan jelenség van, ami veszélyezteti/meghiúsítja a feladat ellátását. Az pedig nyilvánvaló, hogy amikor légi/földi személyzet élete veszélyben forgott egy-egy ilyen eseményből kifolyólag, akkor is indokolt a nyilvánosság.
Ez így lenne tisztességes, de praktikus is a HM részére, ugyanis ha később kiderül, akkor sokkal nagyobb a PR kár, mint ha megelőző kommunikációt folytatnának.
Nagyon jó ötlet a kesziről készülő film, de azért éles rakétákat is függeszthettek volna a hitelesség kedvéért. Ez az élestől való fosás nálunk egyszerűen érthetetlen! De ismét mondom, jó az ötlet, a nép meg úgysem tudja, hogy miről van szó.
Megosztjuk a radarképeket Horvátországgal: iho.hu/hir/megosztjuk-a-radarkepeket-horvatorszaggal-120713
Ez azt jelenti, hogy a Sziklába befutó összes adatot megkapják, vagy csak bizonyos radarszázadok feldolgozatlan jeleit? És fordítva? Mennyiben érintheti ez a Medinai RAT3D-t? Hisz így jóval többet látunk, mint a leendő felderítési körzete.
Csak a rend kedvéért, 2009 január 9-én írtam a Magyar Nemzetben:
"Magyarországnak fontos radarok?
Horvátország röviddel a honvédő háború befejeztét követően hozzálátott saját légtérellenőrzésének az új nemzeti követelményekhez való igazításához, és ezzel párhuzamosan a modernizációhoz. A sarló alakú ország öt stratégiai pontján (az isztriai Uckán, a dalmáciai Rotán, a Zágráb feletti Sljemén, a Papuk-hegységben és Vinkovce mellett) amerikai gyártmányú, nagy hatótávolságú FPS-117-es radarokat helyeztek el. Szakértők megjegyzik: a magyar határhoz közeli két radar pontosan azt a légtérrészt fedi le, amelyet a Mecsekre tervezett magyar radarnak kellene, ha megépülne valaha. Bár a horvát NATO-csatlakozással a papuki és a vinkovcei radarok adatai bekerülnek a szövetség integrált légvédelmi rendszerébe, Magyarország számára rendkívül előnyös lenne egy kétoldalú egyezmény is a részletes radaradatcseréről."
Akkor a HM-ben többen röhögtek ezen a felvetésen...
@block50:
Senki nem mondta, hogy minden meghibásodás nyilvánosságot kellene hogy kapjon. De ha valaki az idézett címmel közzétesz a neten egy cikket - helyesen, mert ez infó és érdekes lehet - akkor az idézett címmel az ember többre is gondolhat. Gondolhat. Ez a nyilvánosság, vagy mi. Meg lehet beszélni, jön a még több infó. Engem az érdekelt, hogy milyen hiba okozta a feladat megszakítását. A szerző jóvoltából ezt is tudjuk már.
Az egyik ELITE gyakorlaton voltam kinn Lechfeldben. A házigazdák szívélyesek voltak, mint náluk szokás, mentünk a zónákba a klf,.nemzetiségű gépekhez, a fel és leszállókat fotóztuk. Aztán egyszer szóltak rádion az egyik kísérőnknek, mikor éppen a leszállókat nyomtuk 100-el. Átváltott zupás őrmester típusba, üvöltött, hogy fotogépekel elrakni a pálya mellöl .- voltunk kb. 30-50 méterre eltakarodni, és az egyik hangárhoz állni. Az öszes többi kísérő is ezt tette. Kb. olyan kivégzés előtti hangulat volt ... A tűzoltók meg ki a betonhoz, mert az egyik gép vészhelyzetet jelentett és kényszerleszállt. Kívülről semmi probléma nem volt, mintaszerű landing volt, a lánglovagoknak sem volt dolga, pilóta ki, müszaki be és behúzták a gépet (tehát nem saját hajtóművel gurult be..
Lipeck, lőnek mindennel, érdekes látni a főleg légiharchoz használt egykori Szu-27PU (Szu-30) gépeket együtt bombázni a Szu-24-esekkel, R-27 indítás, Sz-25 Berkut célanyag, MiG-31-es R-33-ast indít, Szu-25SzM KAB-500-ast old, Szu-34-es jól megpakolva, stb stb...
(29-essel volt ennél komolyabb is, sztratoszférába emelkedésnél a földi irányítás figyelmeztette a pilótát, hogy két gép repül FL350 körül, de a rádió pont ekkor romlott el, és a pilcsi csak az egyik gépről tudott, elég közel ment el, ha jól emlékszem.)
@Liverbird:
Ha jól emlékszem ez volt a második hét amikor délelőtt-délután volt repülés felettünk.A csütörtöki nap volt a legtöményebb:
09-10
15-16
17-18
19-20
21-22 órák között döngettek felettünk.Minden alkalommal 2 gép volt itt,vagy párban jöttek és itt váltak külön vagy az egyik előbb jött és körözött majd berobbant a társa.Az utolsó előtti menetben szép, párban bemutatott függőleges óriásköröket repültek és távolabb repülve megint, majd újra, aztán a balettbemutató végén söpörtek haza.
Negyed 10 után már csak a villogásukat lehetett látni de kb. 10-ig nagyon nem volt csend...:)
@KGyST: Nem tudom, hogy most mi a helyzet, de két éve, amikor kint voltunk náluk egy sima hétköznapon, akkor csak nappali (!) készültség volt. Lehet, hogy azóta változott, de nem akartam elhinni.
Az Egyesült Államok pusztulásba rohan. A Ford osztályú hordozókon már nem lesz piszoár, hogy a vizesblokkokat könnyebben tudják férfi és női megjelölés között váltogatni az elhelyezés függvényében....
Ha már a Ford témánál vagyunk: nekem kicsit furcsa, hogy a következő évtizedek meghatározó amerikai hajóosztályát az amerikai történelem lehető legkisebb legitimációval bíró elnökéről nevezik el! :)
@Devil 505:
Érdekeseket írnak, a légi jártasság fenntartásához náluk évi 150 óra a minimum, de költségvetési okokból nem engednek gépenként ill. pilótánként 80 óránál többet, ehhez 30 óra jön Saab 105-ösön, a maradék szimulátoron. A cikkben szó van (megoldott) pótalkatrész-problémákról is.
Miért dobnák ki a 105-öst. Akár még modernizálhatnák is, akár a svédek, vagy még glass cocpittal is. A sárkányok bírnák. Más kérdés, hogy a sógorok és a svájciak fenyegetettsége azonos. Se ott se itt nincs ennyi harci gépre szükség.Mégis megtartják őket.. A kérdés, hogy meddig repülnek a 105-ösök. Szerintem amíg lesz naptári idő, és pótalkatrész. Upgrade már nem lesz.
Egy-két éve még beszéltek a labancok a 10 modernizációról illetve M346 beszerzésről helyette. Most kuss van erről?
A 29 és az Alba kettős nem volt rossz rendszer a kényszerhelyzetben. A Harvard-Hawk után Alba visszaülés Gripen előtt, na az veszélyes kanyar volt. Szerintem két emberünkbe került (vagy legalábbis faktor volt a halálukban).
@KGyST:
Hát, most végigolvasva a cikket (másfél éve tanulok németül, egy ilyen cikk elég nagy expedíció :-) aszongya, hogy a gépek harmada, 5 bevethető egy adott pillanatban (ez nem túl sok), ebből 2+1 a készültség, 2-vel gyakorolnak, a maradék 10-et karbantartják(!).
Nagyjavítás 400 óránként (öt év) van, három hónapig tart.
Értelemszerűen előre tervezhető esetekben ez a szám változik, a davosi világgazdasági fórum légtérfedezetéet támogató Dädalus 2012 hadműveletben 11 gép állt rendelkezésre.
Ahogy én tudom, se modernizáció se Master. Ha lesz is modernizáció, a svédek biztos a sajátjukat ajánlják fel. Kérdés a sógoroknak szükséges, egy csak nappal bevethető, gyakorló, könnyű csapásmérőre, amelynek nincsenek smart fegyverei. Gyakorlórepülésre használják őket (nem is láttam még 4 üléses konfigban).. Helyette okosabb szerintem EF szimen repülniük..
Az EF típusátképzés meg mehetne a németeknél, olaszoknál..
@Kelepisti:
Még annyi, hogy a cikk szerint, csak ez nem egyértelmű, van, hogy a 105-ösöket elfogóvadásznak (!) használják, írja, is, hogy max turbopropok ellen van némi értelme.
("Die Saab 105 Oe wird auch noch immer als Abfangjäger missbraucht, obwohl sie dafür denkbar ungeeignet ist.")
Folytatódik a filmforgatás. Igazából lehetett volna a HM-nek több fantáziája annál, hogy egy az egyben átveszik a Saab magyarországi reklámszlogenjét a film címének (A nemzet szárnyai, mellesleg így a helyes a magyar nyelv szerint, nem pedig a Nemzet Szárnyai).
A szárnyak emlegetése már csak azért is szerencsétlen, mert ismét túlhangsúlyozza a repülő részt.
Ja, és miután forgattak az LVIK-ben, nem ártana kimenni a stábnak oda is, ahol létrejön az információ, azaz a radarszázadokhoz. Kíváncsi vagyok, terjed-e odáig a fantázia?
@zord:
Érdekes olvasmány a lokátoralkatrészekről. 100 millió forint az összköltség. Ami pozitív: ha az Oboronához vettek alkatrészt, akkor talán nem a kivonásra építenek. A kérdések: mire elég ennyi alkatrész, meddig lehet ezekkel üzemeltetni a technikát? Mi a helyzet a SZURN-okkal? Rémlik, mintha azoknak is lenne alkatrészgondja.
@zord: Szerintem azért kell a AIM-9 karbantartáshoz külső cég (ami még nem biztos), mert közbeszerzési eljárás alá esik. Nem tudom, hogy pontosan ki adhatna erre felmentést, de pld. anno a MIG-ek alkatrész utánpótlására is ki kellett írni. Aztán lehet, hogy nem lesz jelentkező, és akkor megoldják máshogy, de az is lehet, hogy meghívásos az eljárás és megfelelő érdekeltségű cégek jelentkezhetnek stb.
Igazából nem az a gondom, hogy kiírják, hanem az, hogy ez a képesség nincs meg a Honvédségben. Tiszta röhej, hogy az alig használt Maverick-nek I szintű javítóműhelyt építettek Nyírtelken, a fő fegyverzetnek számító Sidewinderhez meg külső cég kell.
Persze, sok részletet nem ismerek, de az ellentmondásokat így is lehet látni.
Én a pár folyamatban lévő felelősségrevonás kapcsán azon szoktam elgondolkodni hogy oké, hogy a korrupciós ügyekre rámennek, de hol szakmai kudarcokért, a rossz szerződésekért kiket vonnak felelősségre?
Igen, majd utánanézek, hogy ez mekkora mennyiségnek számít. Futólag, amikor volt korábban egy kiírás, már hallottam olyat, hogy a jelenlegi lokátorflottához képest ez jelentősnek nevezhető, bár a lényeg az lenne, hogy ilyen rendelések rendszeresek legyenek, akkor nem lennének megszorulások.
(hozzáteszem, hogy kevesen tudják: a "3+3-as" magyar radarszázad struktúrát NATO-szinten az egyik legjobb hadrafoghatóságú radarrendszernek tartják. Itt nincs olyan, hogy "site down". A három 37-esből illetve 17-esből 1-1 MINDIG működik).
Ha jól érzékelem, lesz négy hordozós kvázi átfedés az öböl környékén. A konteóhívők (személy szerint nem zörög a haraszt, ha nem fúj a szél...) szerint augusztus-szeptemberben lesz az akció. Hogy milyen akció, azt nem tudom, de állítólag lesz.
@zord: az ilyesmit én sem értem, nem tudnák megoldani például éppen Nyírtelken?!
Eleve, a kiírás szerint a nyertes pályázó hány helyre is fog akkor bejárkálni?
Megjelent ma egy cikk rólam az Index.hu-n, melyhez a tegnapi napon kértek információt, egy olvasói levél alapján nyomozódva utánam.
Sajnos sokak nem örülnek mások sikerének, és annak se örülnek, hogy Magyarországon rendezik a műrepülő világbajnokságot. Ez az ország számára hatalmas turisztikai és presztízsértékű rendezvény lesz, amiről sokan nem is tudják, hogy létezik. Mi ezt és a sportágat próbáltuk ezzel a kampánnyal népszerűsíteni, és boldogan látom, hogy rengeteg ember örömmel vette ezt! Milliónyi hasonló alkalmazás kering a Facebookon, ahol a tulajdonosaik önös érdekeit akarják érvényesíteni, érdekes, azok ellen senki nem emeli fel a szavát...
Akinek nem tetszik, az egész egyszerűen nyomja meg a DISLIKE/NEM TETSZIK gombot az oldalam tetején, és ne zavarogjon itt! Ahogy egy TV-csatornát is el lehet kapcsolni, ha nem tetszik a műsor. Semmi sem kötelező!
Akik pedig maradtok, remélem, hogy nem fogok csalódást okozni, és kellemes időtöltést tudok nyújtani a Számotokra!
Üdvözlettel,
Nádas Tamás
p.s.: Köszönöm az ingyen hírverést a levélírónak :)"
Hogy lehet a repülést nészerűsíteni egy "tudd meg ki nézegette a facebook-profilodat" című kampánnyal? És mi az, hogy senki nem emeli fel a szavát a többi ilyen kampány ellen? Biztos azért volt tele pár hónapja a sajtó az indiánneves átveréssel...
Na ezért szabok én magamnak határt a globális információs rendszerben való részvételt illetően. Olyan jó idejét múlt "konzervatívnak" lenni, kilenc éves mobiltelefonnal. :-)))))
@zord: Akkor nem egyedül vagyok "ciki" kategóriában. Lassan nem létező emberek kategóriájába tartozunk fészbúk regisztráció nélkül, de kitartok... :-)
Nem adom meg a HR-eseknek azt az örömet, hogy sarokba szorítsanak! :-)
Többen érdeklődtek nálam az elmúlt hetekben-hónapokban, hogy lesz-e idén nyílt nap Aranyosgyéresen. Nem kaptam továbbra sem információt, noha a tradicionális nap, Illés napja 20-án lesz. Előzetesen arról volt szó, hogy ha lesz is, dinamika nem lesz benne. Szarban vannak ők (is).
Ami biztos, hogy a jenkik 10-e óta ott vannak. Akinek kedve van arra csavarogni, 31-ig van értelme, mert az A-10-esek repülnek, meg nyilvánvalóan a helyiek is, ha nem is tömegesen. A környéken szerintem ezer és egy hely van, ahonnan értékelhető fotókat lehet kattintani úgy, hogy ne akassza össze a bajszát senkivel az ember. A jelenlegi, a korábbinál kissé feszesebb hangulatban mindent érdemes megtenni a nemzetközi incidensek elkerülése végett :-)))))))))))
Sajnos én nem tudok lemenni idén, abban reménykedem, hogy valamikor később talán sikerül kijutnom Romániába oda, ahol az izraeli helikopteresek katasztrófát szenvedtek. Egy ideje tervezem, hogy lerovom tiszteletem ott, némi fotóriporttal kiegészítve, amit itt, meg az Aeróban közölnék.
Bár keményen cáfolják a felröppent hírt, miszerint az oroszok részt vennének az idén októberi FY13-1 Red Flag-en, azért jövőre (a naptári 2013-ban) mennek orosz gépek az USA-ba. Csak éppenséggel két Tu-95MSz Barksdale-re látogatni, míg később két 52-es viszonozza a látogatást Engelszre.
Nekem erről a Sidewinder-tenderről is az jut az eszembe, hogy tudták megint nem kiírni, hogy hány rakétáról van szó (pedig egy kiírásnál illene kiírni, mennyi munkát is kell elvégezni). Ekkora titok ez?
@Liverbird: Egyetértek veled. Kíváncsi lennék, hogy a 105 ezer emberből, ki ismeri Nádas Tamást, ki tudja, mi a műrepülés és ki tudja, hogy lesz egy nyíregyházi műrepülő VB?
Lassan fel kellene itthon is ébredni a partizánvadász/demokráciacsináló katonapolitikai attitűdből, az C-IED kíválósági központ miatti melldöngetésekből, stb.
A hadseregek magas intenzitású, technológiaigényes, országok között háborúra valók.
Megköttetett az izraeli M346-os csereüzlet: az olasz légierő két Gulfstream V-ös alapú konformális AWACS-ot és egy felderítő műholdat vesz Izraeltől, amiért azok 30 darab M346-ost vesznek tőle.
Idén Ostravában (2012.09.22-23.) ha minden jól megy: amerikai KC-135 -> cseh Gripen légi utántöltés imitáció is lesz a bemutatón.
Ha nem is lesz összecsatlakozás, akkor is először láthatjuk a két típust kötelékben. A csehet 4 gépet írnak, lehet hogy a szárny alatti és a törzsvégi csőn is lesz 1-1 gripen.
Ok-okozat, transzparencia, szakmaiság. A cseheknél sem fenékig tejfel, de a Gripennel jól húzzák, az biztos.
Ostrava idején már nem lesznek kinn Siauliaiban?
Forrást nem tudok csatolni, de állítólag komoly bajok kerültek napvilágra az AMRAAM nagy magasságú (hideg) indításai kapcsán, olyannyira, hogy az amerikai haderők 2 éve nem vettek át egy darabot sem (a C7 a kurrens változat), és azóta nem volt exportszállítás sem. Állítólag rejtélyes az ügy, mert a hajtómű gyártója, az ATK nem változtatott az összetételen. Ugyanakkor a norvég NAMMO gyártású hajtóművekkel nincs baj, de azok csak keveset tudnak gyártani, és a Pentagon nem akar kizárólag külföldi cégre támaszkodni.
@zord: Mindig is érdekelt, hogy egyes "jenki" fegyverek mely részei nem készülnek hazai földön. Te hol találsz ilyen infókat? Még az adott év költségvetési beszerzési dögunamlas táblázataiban sincsenek ilyen infók.
A másik kérdésem szintén AMRAAM-ot érint. Az AS-ben írta asszem Kövi, hogy a régi AIM-120A hajtóműve megbízható, de a rakétákat nyuddíjazzák. Az 'A' változatok hajtóműveit átszerelik a 'C' változatokra.
Ez nem okoz képességcsökkenést? A 'C' változatoknak nem tér el még méretben is a hajtómű szekció hossza? Akkor a rakétűban így most üres, kihasználatlan tér lesz? Az indítási távolság akkor zuhan laza 20-30%-ot?
Szerintem SH. De a 15C/D cockpitok sem feltétlenül néznek már ki ugyanúgy, ahogy az MSIP után lettek. Sajnos fotóm nincs hogy alátámasszam, de a Golden Eagle keretében cél a modern fülke is.
@zord: Tuti? Éppen két persze posztolta, hogy amennyire én tudom a GE programban SEM merült fel a pit modernizáció. Erről van adatod? Mert akkor lövöm is be a cikkbe.
Már leírtam, de szerintem üzemidő-hosszabbítások, néhány nagyjavítás lesz, és 2013-ban döntés az új típusról, melynek leszállítása, és kifizetése 2016-ban kezdődik majd.
@Flankerr:
Hááát akkor úgy néz ki vagy AW139M, vagy használt UH-1N.
Mondjuk én vagyok a hülye, hogy azt hittem, egy ízig-vérig katonai típus, mint az S70i vagy a Cougar komolyan labdába rúghat. :S
Abszolúte nem biztos. Politikai döntés lesz, de az vághat össze olyannal, ami szakmailag sem rossz. Én jelen pillanatban nem zárnék ki semmit, sőt, szerintem lehet, hogy két típus is lesz, egy könnyű és egy közepes.
A végén még kicsit rugdossák is. Sajnos szemre nem merném megsaccolni, hogy FAB100-as, vagy 250 lehet? Mindenesetre jól megúszta a becsapódást, amellett persze, hogy nem robbant fel, a vezérsíkoknak kutya baja, pedig azok azért összegörbülnek, leszakadnak. Vagy a FAB-ok vezérsíkjai ilyen jól bírják a gyűrődést?
Annyit tudok, hogy fel nem robbant Mark bombákon nem nagyon látni farokkúpot a vezérsíkokkal. Általában úgy leszakad, mint a szél.
A hírhedten (és alighanam kéretlenül) Amerika-bérenc Vondra akasztja a cseh Gripen-tárgyalásokat. Állítólag nem adnak annyi csökkentést a svédek, amennyit a csehek követelnek. A probléma ott van, hogy náluk nincs akkora manőverezési tér, mint nálunk volt. Ők eddig csak bérletet fizettek, mi az eddigi részleteinkkel a gép árát is törlesztettük. Nem véletlen, hogy százalékosan akkora csökkentést lehetett elérni az éves részletekben! Nem lehet a magyar módosításból kiindulni a csehek esetében. De Vondra számára ez jó indok lesz, hogy a korább elkeseredett próbálkozásai után ismét rámenjen az F-16-os témára. A baj csak az, hogy ehhez az amerikaiak már múltkor sem mutatkoztak partnernek, azóta pedig aligha változtattak az elképzeléseiken. Tudomásul kell már venni végre, hogy kőkemény dollárért adnak ők is mindent. Nem fog a 500 (+500?) milliárddal megvágott Pentagon Block50/52+ flottát dotálni Közép-Európa számára!
Teljesen nyilvánvaló, hogy a cél nem az, hogy az afgánok minél előbb harci géppel rendelkezzenek, hanem az, hogy az USA-ban jól keressen a milindcompl.
A Selex Falcon Evo UAV-jának az első repülésére Bulgáriában került sor. Hihetetlen de ezeknek a szörnyetegeknek a még mindig megoldatlan ATC-inkompatibilitásuk miatt gond a repültetésük. Ezért jó Kelet-Európa.
@molnibalage: Nem kell elsüllyeszteni. Ha a nagyméretű FAE 500 méteren belül robban, a hajó harcképtelenné válik, és a fedélzeten lévő gépek kukázhatók.
Maradjunk annyiban, hogy nincs az a hajó, ami egy 500-1000 kilós FAE találat (optimális pozícióban leműködés) után harcképes marad. Azt meg ki nem szarja le, hogy úszik-e még (hozzáteszem, egy FAE valszeg nem rossz abban, hogy amiben csak lehet, másodlagosokat indítson el, és azt tudjuk jól, hogy elég sok hajót nem a támadás maga, hanem a következmények süllyesztettek el).
Sok mindent nem tudunk a DF-21D-ről, meg sok más fegyverről, de az tény, hogy ha elmész egy amerikai brífingre mostanában, akkor kőkeményen nyomják a A2AD teóriát. Nyilván nem véletlenül.
És azt nem szabad elfelejteni, hogy az amerikai politika belejátszotta magát a zéró veszteség elvébe. Nem az Irakban meg Afganisztánban eleső néhány ezer (sokszor első generációs, nem honosított bevándorló és hasonlóan magas társadalmi státuszú), 19 éves szf katonákra gondolok, hanem a fölényes, méregdrága technikára. Az amerikai pszichológiai vezérhatalmi pozíció hihetetlenül sebezhető, ha veszteség következik be hajók és repülőgépek esetében, ellenséges tűzben. Egy eltalált, harcképtelenné váló hajó óriási sokk lenne ennek a rendszernek, mert azt üzenné mindenkinek a világon, hogy meg lehet csinálni. És ha ezt egyre többen elhiszik, akkor egyre többen törekednek is rá, hogy megtegyék, mert Amerikát azért olyan sokan nem szeretik manapság.
Szóval jobb vigyázni, Amerika esetében nem csak egy hajó a tét.
De vigyáznak is. A tengeri BMD-fejlesztések egy jelentős része szerintem erről is szól. Ha meg nagyon kemény a helyzet, legfeljebb nem mennek oda. Mennek a tengeralattjárók, azokról meg a sok Tomahawk, esetleg hagyományosított ballisztikus, műholdas meg eldobható UAV-os felderítés alapján egyfajta magasabb rendű "strike-recce complex"-et alkotva.
Ezt a hajó ellen FAE dolgot most először hallom, és logikus. Nem lyukasztani kell, hanem meleget csinálni, meg vákumot. És tényleg a harcképtelenség a cél, és a sok sebesült talán még fontosabb, mint a halottak. Ez csúnyán hangzik, de célravezetőbb a fent említett pszichológiai hatás szempontjából, amire Amerika érzékeny.
Gondoljunk bele: jön a hír a Csendes-óceánról, hogy hopp elsüllyedt egy hordozó. Illetve hazasomfordál (húzzák) egy megpörkölt, leborotvált hordozó, ezernyi megégett, megsüketült, stb. legénységgel. A TV-k veszik, és mutatják, amint elér Pearl-be. Hajlok rá, hogy ez utóbbi inkább rontja a harci kedvét a népnek, a többi ellenség számára pedig láthatóvá teszi az amerikai veszteséget, szemben egy elsüllyedés "láthatatlanságával".
Persze mindez csak teória, de ne higgyük, hogy a Pentagonban, meg a sok "gondolat- harckocsiban" dolgozó tízezernyi figura a tengerentúlon nem agyalta ezeregyszer át oda-vissza ezeket a témákat.
Fuel-Air Explosive. Egy "százszorszép kaszáló". Vákuumbomba. Éget is, nyom is, szív is. Csúnya.
Ilyen elvű volt az is (csak nagyobb) amivel helikopterleszállót csináltak a dzsungelben.
Meglepne, ha igaz lenne ez a DF-21 hír, többszörösen is.
Az amerikai hajókat atomháborúra méretezték, azaz maga a hajószerkezet ennyit bír (nyilván nem direkt találatot), a benne lévőkkel együtt. A FAE lökéshulláma meg logikusan egyenesen terjed, a masszív hajófalak csomó akadályt képeznek, amelyek a lökéshullám erejét lecsökkentik, a robbanásnak csak a fedélzeten lévő gépek között lenne hatása, illetve, ha az ajtókat nem tudják lecsukni, a hangárfedélzeten. NB az atombomba tulképp egy kurva nagy FAE, a szívást leszámítva az összes jelenség hasonló (nagyobb).
Mivel a hajók fedélzetén a személyzetnek lehetősége van fedezékbe bújni, és hát egy ilyen ballisztikus rakéta, akár egyedül, akár tömegesen alkalmazzák, elég feltűnő, nem lehet a meglepetésre hagyatkozni, így szerintem kevés annak az esélye, hogy komoly károkat okozzon egy ilyen batár hajónak, csak a dukkózás leszedésére elég. Az amerikaiaknak valszeg több tíz percük marad a védekezésre, még a gépeket is elkezdhetik a hangárba vinni ill katapultálni.
Én egy ilyen rakétára több, kis penetrátort tennék, illetve szórt, kazettás fejrészt.
Ehyébként egy 5-10 Mach sebességgel beérkező fejrészt nem tudok elképzelni, hogy hatékonyan porlasztja szét a benne lévő gyúelegyet, a porlasztás végére egy több kilométer hosszú permetfelhő lesz, az égbe nyúlóan, a payload elenyésző része hasznosul csak.
BTW itt is megkérdezem: mit jelent az, hogy egy F-16 században a gépek hadrafoghatósága 80%-os? A teljes állományhoz képest, vagy ebbe nem számolják bele a tervszerű karbantartáson lévő gépeket?
Az osztrák Eurofighterekkel kapcsolatban merült fel a kérdés, mert elég elképesztő, hogy a 15 gépből egyszerre csak max 5 bevethető, és az érdekel, hogy ez 100% (és egy gép kiesésével a megmaradó 4 gép jelentene 80%-ot), vagy 33% (5/15)?
Nehezen tudom elképzelni, hogy egy amerikai repülőszázadban 4-5 bevethető gép legyen egyszerre.
Szerintem túlértékeled egy modern hadihajó sérülésállóságát. Talán a hermetikusság sem maradna intakt egy ilyen találat után. Benyomna illetve kiszívna ott néhány falat, betörne ablakot is. A másik a fedélzeten lévő berendezések, antennák kérdése. Ott csúnya kasza lenne. Nem lehet olyan robusztusra csinálni, hogy kibírjon egy ilyet.
Hogy mennyi idő alatt lehet "zárt, fedélzet üres helyzetbe" átmenni mondjuk egy indítási ciklus közepétől számítva? Nem tudom. De nem kevés idő. Ha azt mondjuk, hogy a hordozó a megfelelő bevetésszám generálásához szükséges sugáron van, akkor a rakéta kirepülési időnél bizonyosan nem kevesebb. Szerintem mobil indítókat feltételezve csak az indításnál van műholdészlelési esély, ott van egy átfutási idő, és csak onnantól indulna a fedélzeten a stopper.
De ismét mondom, még ha meg is oldották, hogy egy mozgó, manőverképes hajót el tudjon találni egy ballisztikus rakéta, annak a rakétának ma már át kell jutnia egy komoly rakétavédelmi rendszeren is. Arról nem is beszélve, hogy a végfázis irányítását, amivel rendelkeznie kell talán meg lehet téveszteni.
Persze tudom, hogy itt szinte csak "ha" van. Mekkora a fejrész? Konkrétan milyen távolságban, mit tud művelni? Mekkorát tévedhet, hogy a kívánt hatást (harcképtelenség) elérje? Milyen rendszerű a végfázis irányítás, ami ezért felelős, mennyire zavarható?
Szerintem a korrektség a teljes gépszámból számolni a hadrafoghatóságot. Az egy más kérdés, hogy hol mi a rendszer. Én személyes tapasztalatok alapján hajlok rá, hogy az amerikaiaknál a hadrafogható állományba nem számolják be a tervezett időszakos munkán lévő gépeket sem, nemcsak az éppen meghibásodottakat/emiatt javításra várókat vagy az alatt állókat.
@zord: 500 méter? Ne vicceljünk már. Hiroshimában 10 kt töltet után betonépületek maradtak állva 900 méteren belül.
A hajó 100 ezer tonnán, brutálican sok rekesszel. Elektronikát letarolja ez közeli találat? Mondjuk. Fedélezeten levőket megöldheti? Igen. Elssülyeteni? Azért mindennek meg van a határa. Egy koszon néhány ezer tonnás fregatott is akkor tör ketté 300-500 kg robbanóanyag, ha pont jó helyen kapja el a torp alatt. Légköri robbanás felülrő oldalról, mikor a hajó leszállófedélzete 8 centis tömör anyag...? A sima HE robbanófaj még talán átütni sem képes...
Nézzed meg, hogy egy kőkoraszki Essex mit kibírt. Az új Nimitzek nem is egyazon dinemzóban vannak sem méret, se szerkezet, de főleg nem tűzoltási kapacitás szerint.
A fedélezeten meg gép nemigen lesz, ha ilyen fenyegetés van, az emelkedő BM-et érzékeli a hajó. A fedélezeten levő 4-6 készültségi gép simán elröppen, a többi a hangárfedélzeten van.
@zord:
1. Az antennák jellemzően rácsos szerkezetből vannak, ezekre kevésbé hat a légnyomás ("nem kapaszkodik bele a szél").
2. Az indítási ciklus pontos működését nem ismerem, nem tudom, hogy hány gép van jellemzően egyszerre a fedélzeten, de mondjuk így ránézve, 10 perc alatt nehéz lehet egy fedélzetet lepucolni, ez tény.
3. Szerintem kevés feltűnőbb dolog van a világon a ballisztikurakéta-indításoknál, nem utolsó sorban, mert a hidegháborúban ezek korai észlelésére egy komplett iparág épült. Felteszem, hogy az indítást problémamentesen tudják észlelni.
4. A ballisztikus rakéta legnagyobb előnye, hogy problémamentesen vethető be tömegesen, azaz a rakétákkal mindenképpen szaturálnák a légvédelmet. Az egy másik kérdés, hogy lehet-e a FAE tölteteteket tömegesen bevetni, ugyanis ellentéteben a repeszfelhőkkel, amik nem zavarják egymást, szerintem az egyik vákuumbomba robbanása komolyan befolyásolja a másik szétporladását, már csak ezért sem hihető ez a FAE sztori.
5. A rávezetést viszont nem érzem problémának, itt nem egy bunker méteres szellőzőnyílását kell eltalálni, hanem egy focipályát.
Összességében, ha én lennék a kiskínai, tuti szórt töltetet vagy penetrátort alkalmaznék, többsávos végfázis-irányításal (akár különféle töltetek elejére eltérő típusú irányítórendszereket téve). És persze a rakétásdi legnagyobb előnyét, a tömeges csapást.
F-16: már csak azt nem tudjuk, hogy egy amerikai repülőszázadban általában hány gép bevethető :)
Mert én szemrebbenés nélkül akadtam ki ezen a 33% bevethetőségen (képzeljük el, mi lenne, ha a Wizz 320-asainak csak a 33%-a lenne bevethető), de az amerikai referenciaadatok nélkül egyszerűen nehéz ezt értelmezni (meg persze a nem létező magyar adatokkal összehasonlítani).
@molnibalage: Vedd figyelembe azt az apróságot, hogy ballisztikus rakéta mozgó célok ellen NINCS, kivéve a kínait. Ezze együtt az 500 méter szerintem reális, és ha bejön, az hazavágja a hordozót. Pont (ahogy Te szoktad írni) Hallottál, vagy láttál akár egyetlen Sz8-ast vagy uram bocsá' Mk82-est felrobbanni? Molni nagyon ki kéne szabadulnod , és nem csak neked a klaviatúra mögül. El kéne menni sok helyre, ahol ÉLŐBEN láthatsz dolgokat, ami alapjaiban befolyásolná/változtatná meg egyes témákban a véleményed.
Az Iszkandernek nincs ilyen változata? Vagy a végfázis vezérlés csak az ellentevékenység megnehezítésére van, de ettől még fix célok ellen találták ki?
Nem nem láttam egyet sem élőben robbani. Viszont az ODS 200 lábas CEP-je 18 ezer lábról és az Mk-84 bombákkal nagyon sok cél ellen nem mentek semmire... Pedig az Mk-84-ben van cirka fél tonna robbanóanyag, bár nem FAE. Nyomáshullámot viszont csinál szépen.
B-1B bombaoldás videón látható, hogy a tanktól 10-20 méterre robbanó sima Mk bomba gyak. semmi komoly kárt nem képes csinálni. 500 méter? Köbös / 2 távolságba pumpál bele az ember energiát.
Ekkora távolságon teljesen mindegy, hogy most 500 kg vagy 2 tonnáról beszél az ember. Borzalmasan nagy térfogatról van szó. A nyomáshullám nemcsakhogy lecsenghet, de ilyen távolságon már a reflexiós hatással is lehet számolni.
Egyáltalán a FAE mivel pusztítana? Hővel, vagy nyomáshullámmal? Mert számoltam már mindkettőt fáklyára, bár a nyomásullám az csak zaj főleg, de akkor is elég szemléletes. Burtálisan nagy gázmennyiség elégetésekor is a hőhatásövezet nem volt nagyobb 200 méternél. Ez az a távolság, ahol ember egy szál polóban is tartózkodhat nyáron 35 fokban úgy, hogy nem lesz semmi baja. A bombában levő hőmennyiség labadába nem rúg az általam számolt fáklya lefúvatáshoz képest. 500 méterből ahhoz, hogy pusztító nyomást csináljon az ember ahhoz a gyakorlati tapasztalatok alapján kt nagyságrendű atomtöltet kell az atomfegyver éles bevetése alapaján. Ja, és azt se felejtsük el, hogy Hiroshimában a házak alappal a földhöz voltak rögzíve, a hajó meg úszik a vízen. Ez is csillapít.
500 méter irdatlan nagy. Ahogy az atombombás példa mutatja, ekkora távból egy 1 kt taktikai atomtöltet sem a túlélhetetlen kategória. Kár lesz? Naná? A hajó elsüllyed? Erősen kétlem.
A Bikini szigeteknél mekkora volt a teszet bomba? A Prinz Eugen túlélte. Pedig "vacak" 18 ezer tonnás hajó volt és semmiféle kármentés nem történt a hajón.
Ez az 500 méter távolságból pusztít vagy sem tipikusan az a kategória, ami elég jól megítélhető.
Ha a DF-21 nem végfázis vezérléses, akkor szerintem komolytalan úgy emlegetni, mint "hordozó gyilkost".
@stonefort: Ha meg az az állítás igaz, hogy mozgó célok ellen nincs, akkor méginkább a felejtsük el kategória. Az indítás és emelkedés észlelhető. Ha csak fix pontra indítják a rakétát, akkor a hajó irányvált meg sebességet és soha semmi nem fogja eltalálni. Még a 300-400 km indítási távolság esetén is perces nagyságrendű a becsapódási idő. Egy 20 csomóval haladó hordozó ennyi idő alatt km-eket megy odébb és nem megjósolható, hogy merre. Az meg tényleg elég sci-fi, hogy majd sakktáblaszerűen körbelöveik az egész CSG-t. És akkor még az ellenfél egyetlen légvédelmi rakétát sem indított...
@molnibalage: Ha figyelmesen olvastad volna el a kommentemet, akkor észrevetted volna, hogy azt írtam: bliisztikus rakéta mozgó cél ellen nincs, kivéve a kínait. El kéne már szakadni végre az elméleti esetek taglalásától. A való világban megtörténik a lehetetlen is. Az 500 méterre robbanó nagyméretű FAE igenis komoly pusztításra képes, gondold már végig, hogy milyen sérülékeny szerkezet egy harci repülőgép. A fedélzeten lévőket nem lehet pár perc alatt levinni a biztonságos hangárba. Ha egy részük nem is lenne totálkáros, a sztatikus-diniamikus rendszerük biztonsan tönkremenne, ami miatt hosszú idóre használhatatlanná válnának.
@stonefort: Végiggondoltam. Az IAF sem volt képes totális pusztítást csinálni 67-ben, pedig ott volnt gépágyú és bomba, ami az 500 méterhez képest a közvetlen közel kategória.
A fedélzeten háborús időkben miért tárolnának 10 gépnél többet? X mindig fen lenne, a többi a hangárban. Kettő mindig az első katapultnál áll, a többi oldalt a toronynál. Ezeknél 2 percenként indulhat két gép. 400 km indítási táv és észlelés eseetén legalább négy gép felmehet. Azt meg ne álmondjuk már, hogy pár gép miatt elsülllyed a hajó. A totális elbaltázott vietnámi balesetben egymás hegyén hátán álló gépek robbantak be és az akkori igen gyenge tűzoltási színoval mellett sem süllyed el a hajó, még a közelébe sem került. Pedig ott a decken történt az esemény és nem 500 méterre...
Semmilyen általam ismert természettudományos vagy gyakorlatban lemért nem támasztja alá, hogy 500 méterről a FAE bármi veszélyt jelentene. Ha 10-szer jobb, mint a sima Mk-84, akkor elég hományos, hogy az argentín gépek miért szenvedtek Falkalndon és az, hogy a dupla Exocet találatot hogyan élte túl a jenki hajó vagy azt, hogy az AGM-84 hogyan nem belez ki közvetlen találattal hajót.
A FAE max. a decket álló dolgokat tudja leadarálni úgy ahogy, de itt kb. véget is ér a tudománya. A hajó tűzoltókapacitása meg egy közepes kisvárosénak felel meg.
A hordozókiller ballisztikus rakéta egy felderítő-csapásmérő komplexum effektora. Hogy működjön ez a rendszer, jó pár elemnek kell sikerrel együttműködnie. A Szu már dolgozott ilyenen, de nem jutottak vele messze (R-27-es tenger alatti rakéta, persze nuki fejjel tervezték hajók ellen alkalmazni, passzív rl végfázis irányítással).
Gondolom a kínaiak nem úgy vágtak bele, hogy esélytelen. A kézenfekvő fej a cél eléréséhez nuki, de az biztos, hogy a nukleáris fegyver bevetésének elkerülése lényegesen több opciót ad. Hagyományos fegyverrel kicsinálni egy hordozót az a szép, az amerikaiak így nem nyernek okot nukleáris fegyver bevetésére. Mindezzel csak arra szeretnék rávilágítani, hogy miért lehetett fontos a hordozókiller rakétánál, hogy hagyományos feje legyen.
Ha ide eljutottunk, meg kell nézni azt, hogy milyen hagyományos fej alkalmazása a legcélszerűbb. Ebben a legfontosabb tényező, hogy a célravezető rendszer milyen pontossággal tudja célba juttatni a fejet egy ilyen célpont (max 30 csomóval mozgó, manőverképes hadihajó) ellen. Minél pontatlanabbul, annál nagyobb fej kell. A másik irányból történő megközelítésnél van a kívánt hatótávolságon egy maximális hasznos teher, ennél többet nem tud elvinni a rakéta, ha kell, ha nem akkora töltet.
Molni, nekem úgy tűnik, mintha a FAE-t te egy gyújtóbombaként értelmeznéd. De itt nemcsak égésről, hanem robbanásszerű égésről van szó, melyre egy nagy kiterjedésű aeroszol felhőben kerül sor.
A probléma abban áll, hogy míg egy hagyományos robbanóanyagot mindig és mindenkor is el tudsz pukkantani, a FAE-nek környezet kell. Ezt lehetett/lehet nehezen megoldani, ezért volt eddig korlátozott az elterjedésük. De talán volt előrelépés a FAE technológiában, mivel több fegyvernek (például Hellfire) a közelmúltban megjelent a termobárikus változata. Ki tudja, hogy a kínaiak nem izzadtak ki maguknak olyan metódust, technológiát, mely lehetővé tette FAE alkalmazását ebben a szerepkörben?
@zord: Nagyon jól tudom, hogyan robban. A fotón is látszik a robbanás tűzgömbje.
Nekem a mérettel van problémám. A fotón van egy legfeljebb 50 méteres tűzgömb. 500 méter = 1000-szer (!) nagyobb térfogat és 10-szer nagyobb távolság. ---> Nincs miről beszélni, mert a 2000 fontos harci rész kategória csinált 50 métereset...
Ezen felöl hiába növeled a bomb méretét, azon nem tudsz változtani ey bizonyos ponton túl semekkora mérettel, hogy mekkora felhőt hozoló létre. A felső koncentrációja az, ami adott sugrarú területen nőhet.
Arról nem is beszélve, hogy a becsapódási szög és sebességet tutira megérzi a FAE.
Én nem azt mondom, hogy nem okoz kárt. Viszont, ha van végáfzis vezérlés, akkor mit beszélünk 500 méterről? Ha jól van megcsinálva, akkor tucat méteres a CEP-je és akkor ez simán képes pusztítani a fedélzeten..
Mi a bibi? Hogy a végfázis vezérlés meg zavarható, arról meg sokan igen nagyvonalúan megfeledkeznek.
Sziasztok!
Ha már a Dong Feng 21 rakétákról van szó, azért kérdéses, hogy mikor vetik be a hordozókötelék ellen. Szerintem nem mindegy, hogy a hordozó "begombolkozott" állapotban van, vagy pedig váratlan támadás éri. Az előbbi esetben a fedélzeti nyilások nagy része zárva, a hajó helyiségei túlnyomó részében a ABV védelem miatt túlnyomás uralkodik, a legénység egy része egyéni védőeszközzel is rendelkezik.
A DF-21 bevetése előtt azért a Kínai-Amcsi kapcsolatokban heves romlásnak és a katonai tevékenység eszkalációjára kell számítani. Ebben az esetben a SBG-k nem békediős formációban és készenlétben hajóznak. Másik észrevételem, hogy a modernizált AEGIS rendszer, a kötelék ballisztikus rakétavédelemét is megnöveli, tehát elméletileg lehetséges a DF-21-es rakéták megsemmisítése is. A hordozókötelékek valószínüleg 2-3 ilyen rendszerrel rendelkező hajóval is rendelkeznének (Tico-k és Arleigh Burke osztályú rombolók).. Nem állítom, hogy az "érzékeny" elektronikában nem okozna sérülést a vákumbomba, de egy harcra kész ABV-re is felkészült hordozókötelék ellen nem hiszen, hogy sokra mennének vele. (csekély esélye van, hogy olyan közel, robbanjon fel egy manőverező hajókből álló flottacsoport egyes hajóihoz).. A tömeges rakétatámadás, pedig tudjuk mit eredményez.
Nekem kicsit az a véleményem, hogy a ballisztikus rakétával indított több robbanófejes vákumbomba támadás olyan Tom Glancy-s dolog. Ha már háborús helyzet van, akkor inkább a hordozó fedélzetet kell támadni, és tönkretenni, vagy a hajócsavarokra menni, ha nincs sebesség, nincs fel és leszállás sem..aztán annyi.
Egy magasléköri nuki robbantás pedig, tönkretenné az elektormos eszközök nagy részét, aztán már nincs is hordozós támadóképesség..
Szerintetek egyébként fizikailag lehetséges FAT-t szerelni egy ballisztikus rakétára. Én komolyan gondolom, hogy a robbanóanyag a rakéta röppályája mentén, több kilométer hosszan (ballisztikus rakétánál:magasan) terjed szét, és az is kétséges, h egyszerűen belobbanna.
A másik dolog, ami kurvára nem kerek nekem, a hatótávolság. Minek egy ilyen rakétának a 2700 km? Szerintem egy repülőgép-hordozó gépei maximum 1000 kilométerről mérnek csapást, untig elég ez hatótávolságnak, a fejrész tömege viszont nevetségesen kicsi, ezt kéne növelni a hatótávolság rovására.
A hajók elleni robotrepülőgépek között nem gyakori a 100 km feletti hatótávolság, 1000 km felett szerintem nincs semmi, minek ide a 2-3000 km.
@KGyST: A rakéták elméleti hatótvolságát szinte sohasem használják ki. Az optimális táv típustól, kategóriától függően 40-70%, azaz pont elég a DF-21-esnek, hogy a hajó fedélzeti mgépek hatósugarán kívül lehessen vele támadni. Ezen felül a rakéta indító helyek nem pont a tnegerparton vannak, hanem jobban védhető helyen beljebb.
@stonefort:
Meglepne, ha ez igaz lenne a ballisztikus rakétákra is, ott ugyanis nincsen semmilyen független, a rakéta teljesítményét befolyásoló változó külső tényező. A cél nem mozog, a rakéta nagyrészt a légkörön kívül repül, azaz a levegő aktuális állapota sem zavar be jelentősen, minden más állandó.
@KGyST: A szilárd tüzelóanyagú hajtóművek teljesítménye nem szabályozható, és főleg az égés vége felé nem stabil, és ami a fő, egy típuson belül sem egyforma a tolóereő. Nagyonis befolyásoló tényező. Minél távolabb a cél, annál nagyobb a szórás.
@stonefort:
Ez érdekes és hihető, de pl. a dél-koreai Naro-1 hordozórakétánál (egyébként idáig csak két sikertelen startja volt) is a legfelső fokozat szilárd, ami szerintem azt jelenti, hogy bíznak a fokozat pontosságában (annyi mozgási energiát közöl a teherrel, amennyit megálmodtak neki).
Én elhiszem, hogy van bizonyos pontatlanság, de az nem lehet hatótávolság 30-60%-a, max 1-2%.
Ebben a cikkben is tetten érhető az 54 és LVIK szétválasztásának idiotizmusa. Ha továbbra is az 54-es ad az LVIK alá logisztikát, akkor miről beszélünk? Néhány főtiszti helyről?
Az első cikk, amely arról ír, hogy a Raptor, a szupermanőverezhető, tulajdonképpen lomha.
Igen, Molnibalage-nak volt egy kirohanása, hogy mi az, hogy egy vadászgép fürge? No, hát a lomha ellentéte. A Gripen, az F/A-18-as, különösen a Rafale az fürge, a Szu-30MKI meg lomha. Pedig az utóbbi vektorál, csak épp idő kell, mig két manőver közt összeszedi magát.
A Raptor, hogy lomha-e, ez jó kérdés, de tény, hogy a közel húsz tonnás üres tömeg inkább a MiG-31-eseket idézi, csak épp ott a jókora szárnyfelület, meg a kiváló mechanizáció.
Én inkább azt mondanám, hogy a gépnek nagy a tehetetlensége. nade, ez egy hangzatos cikk, jó lenne még többet megtudni erről a találkozóról.
@Allesmor Obranna: Érdekes, én úgy emlékszem a közleményekre hogy a Raptor mindig egy oldalon harcolt a német gépekkel a Red Flag-en, mert az együttműködés volt a cél.
A Raptor másik dimenzió. A legnagyobb kérdés számomra az, hogy mennyi ideig, mekkora sugáron tudja művelni azt, amit művel, és a különböző kompromisszumok hatása alatt megszületett LO mennyire csökkenti le a sebezhetőségét a valóságban.
@zord: Na igen. .a cikkíró sok minden mellett csak arról feledkezik el, hogy a közelharchoz meg is kell TALÁLNI az F-22-t, tudni, hogy hol van/lesz.. oké hogy nagy, de van földháttér, rejtőszín, felhő, éjszaka.. feltételezem hogy az infra/UV kisugárzása is csökkentett.. szóval nem eszik olyan forrón.. na meg az összes többi pilótának is "jót tesz" a deheroizálás..
Másrészről tuti van igazság is benne, biztos van olyan tartomány ,ahol a vektorizálás se tudja a tömeg/felületet "kompenzálni"
@jack o'neill: helikopterbeszerzés témában.
Valószínűleg szakmailag is elfogadható döntés lesz. Nem fű alatt fogják lejátszani, mert itt szerény számításaim szerint 140-150 milliárd forintos csomagról lehet szó. A Griff mintájára, 10 éves lízing, üzemeltetési támogatással, két típusból (könnyű és közepes) 8+8 gép. (Ellentételezés is játszhat, de az végképp nem a mi pályánk...)
Erre többen rá fognak harapni. Például Cougar/Caracal+Panther kombó elég esélyes lehet.
Ami szerintem még relatíve fontos:
-Az F-22 nem csak lopakodó, de a nagysebességű előnye miatt megválaszthatja, mikor áll ki közelharcre az EF-2000 (ill hasonló gépek) ellen, és amikor olyan a helyzet, kereket is tud oldani.
-A cikk által idézett légiharc- elemzés elég kétséges, mert az 1950 óta történt lelövések elemzésében számszerűleg túlsúlyban vannak a koreai, vietnami légiharcok, amikor vagy nem voltak BWR harcok, vagy alacsony színvonalon vívták őket. A 2000-es évek "csont nélküli" légiharcai alig jelennek meg
-High off-boresight rakéták alkalmazásánál a manőverezőképesség másodlagos, viszont az infravörös kép csökkentése lehet döntő (práhuzamosan alkalmazott infracsapdáknál)
-Nem az egy-egy elleni légiharcok a döntők, hanem, hogy a két típus hogyan tud szembeszállni a potenciális ellenfél gépeivel (PAK FA, J-20, ill. a már elterjedt Szu-27/30). Meg persze az, hogy az adott légierő tűzrendszerének részeként, az adott támogató infrastruktúrát (AWACS) felhasználva ki tud költséghatékonyabban győzni.
(Egyébként az F-22 szárnyfelületi terhelése tényleg másfélszerese a Typhoonénak, de nem sokkal nagyobb az F-16C-nél.)
@Batkaa:
A Gripennél is látványosan elbaszta a Fidesz, aztán a szocik még tudtak egy jó nagyot belerúgni, tulképp kijelenthető, hogy ötpárti egyetértéssel baszták el, majd mindent titkosítottak százezer évre.
Ennél a jelenlegi debil rezsim csak rosszabbat tud csinálni, és akkor a 14-ben felálló új csapatról még nem beszéltünk, ismerve ugyanis a magyar politika 90 óta tartó downhillét, simán lehet, hogy még ezeket is vissza fogjuk sírni egyszer.
@molnibalage:
::)))
Nagy bingó, akartam linkelni a Wikipédiáról a BVR-t, és az istennek nem találtam, ilyen, ha az ember lendületből ír.
Ha van valami gondolatod, teheted ide, teheted oda, meg tőlem mélben is írhatod, csak akkor csak én olvasom. Ahogy egyszerűbb.
@KGyST: hitvitába ne menjünk bele.
Ahogy Zord is írta, bármilyen politikai vezetés, bármilyen konstrukcióban tud képességet biztosítani és ha a semmivel hasonlítjuk össze, a végeredmény szempontjából éppen mindegy, hogy mekkora elbaszás vagy nem, az elbaszás is 1-et ér a 0-val szemben...
A hozzászólásomban a 140-150 milliárd forint volt a lényeg, 10 évre. Ennek kell helyet csinálni a költségvetésben!
@Batkaa:
Vagy lehet civilizáltan is csinálni. Az általad írt 8+8 gépes felhozatal egyik fele a Mi-17-esek ésszerű továbbüzemeltetésével kevés milliárdból is megoldható, a kisgépes flotta lehet drága, de ez is kiváltható lenne a Mi-8-asok komolyabb felújításával.
Nagyon meglepne, ha ez nem lenne nagyságrendileg olcsóbb, mint a csilivili-vásárlás.
Ha a meglévő hét Mi-17-es üzemeltetését megbízhatóan meg lehetne oldani, kellő hadrafoghatósággal, az szerintem bőven megfelelne még egy ideig. De kételkedem benne. Körülbelül olyan ez, mint elvárni a faágtól, hogy maradjon fenn, amikor már levágtuk, sőt, egy a törzs felé eső darabot kivágtunk belőle.
Amikor a DR-t lényegében felszámolták, megkezdték a Mi-8/17/24 magyarországi kivonását. A 24-essel úgy tűnik már megtörtént.
@KGyST: De látod, hogy nem lesz! Látod?
Van most 7+2 gép. Ha felújítanak mindent, amit lehet és lesz mondjuk 7-9 gép repülhető, akkor is velünk marad az eddigi üzemeltetési rend, vagyis újrakezdődik a felélés.
Ma Magyarországon a fenntarthatóságot a leszerződött üzemeltetési támogatás jelenti, amit nyúlbélák nem írhatnak felül.
Egy kérdés mindenkihez.
Mi a ráció benne, hogy a Mi-17-esek folyamatosan fölszerelt indítósinekkel repülnek? Ez föl-le szerelhető, nemde? Mióta "nedves" lett a pilon talán komplikáltabb művelet, de előtte sem szerelték le. Inkább aplikáltak rá védőrácsot az ugrók védelmére...
Mellesleg azt sem hiszem, hogy az egymilliós repórát arra kellene használni, hogy ejtőernyősöket ugrassanak a szandai rétre.
Ezt a töredékéért megteszi az Ancsa vagy egy bérelt akármi, pl. M-28.
@Batkaa:
Te is tudod, hogy ez a leszerződött üzemeltetési támogatás olyan összegbe fáj, hogy az egyszázadnyi minimális mennyiségű, ezt ne feledjük) Gripen röptetése bedönti a katonai költségvetést (a 10 évnyi pótalkatrész ára összevethető a gépek beszerzési árával, ez elképesztő).
Sajna ugyanaz igaz, mint a Gripenekre: meg kell tanulni a gépeket üzemeltetni. Pont.
@KGyST:
A honvédelmi költségvetés szerkezete a problémakör része.
1/3-1/3-1/3 arányt kellene képviselnie a személyi kiadásoknak, a fenntartásnak és a beszerzésnek.
Esetleg 40-30-30%.
Így lehetne 90-100 milliárd beszerzésre, amiből -bár az ilyen volumenű beszerzéseket lehetne központilag is kezelni, külön az éves költségvetéstől- ügyesen még a Griff részlete is beleférne, a helikopterek részlete, a szállítógépek részlete és a szárazföldiek fejlesztései is.
Tárgyaltuk már itt ezt sokszor, mi kellene: céltudatos személyzeti politika, az éves költségvetés folyamatosan 300 milliárd fölött tartása, a fejlesztési keret el nem vonása...
Sok-sok lépés, míg elérünk a saját üzemeltetéshez. Hányadiknál tartunk?
Meg kell fizetni az árát.
Képzeljétek ugyanezt Kecskeméten Orbánnal és az An-26-osokkal. "Főnök, ha nem adsz pénzt, akkor ezek mennek a levesbe, és nem marad más a külföldi utakra, mint a járatgépek, no meg néhány oligarcha Falconja...".
(Mondjuk Orbán tudtommal marha régen utazott utoljára Ancsával)