zord:
A csalik problematikája Ukrajnában:
apnews.com/article/russia-ukraine-war-drones-thermobaric-bomb... (2024.11.17. 07:24)AirPowerNews 140. (2024.nov.)
zord:
Elhunyt Miroszlav Novszkov, a másik jakovói osztály a 250/5 1999-es parancsnoka.
RIP!
Zord (2024.11.15. 18:09)Jobb később, mint soha
zord:
Szubjektív kiragadás a mai "0"-ponti lövészetről, azaz néhány kép a hódmezővásráhelyi aknavetősök ... (2024.11.14. 18:49)Aknavetősök a Hagyma-tetőn
zord:
@Levente B.: a Wasp igazán feljöhetne Triesztbe vagy Koperbe.
Különösen, mivel AV-8B-k vannak rajt... (2024.11.13. 23:31)Triesztben a TCSG
zord:
Immár a vezérkarfőnök-helyettesi posztig és az altábornagyi (генерал-потпуковник) rendfokozatig ív... (2024.11.13. 18:25)Győztes "rávti" a 250. dandár élén
zord:
MH A319 Bejrútban:
honvedelem.hu/hirek/az-artatlanul-szenvedok-mindig-segitseget-erdemelnek.html
... (2024.11.11. 15:44)Megjött az első honvédségi Airbus
Levente B.:
A Japanese helicopter carrier off the San Diego coast has successfully shown it can operate with F... (2024.11.10. 19:14)AirPowerNews 139. (2024 okt.)
@molnibalage: Azért jön le, merha nincs eladás, akkor nincs K+F-re pénz. Ha nincs, és a taktikai repülők nem hoznak semmit a Boeingnek, akkor nem fog tervezőket, fejlesztőket tartani rá (hacsak az Uncle Sam nem támogatja). Nos ez történik..
@KGyST: szerintem a nagy nacionalista szabadságharcos szöveg mögött mindig vannak haszonlesők. A pénzeket, egyéni gazdasági érdekeket most nem illik látni Ukrajna nagy gonosszal vívott harca közepette, pedig vannak. Ez egy apró villanás ebböl, ráadásul nem tudjuk, mikori lopás. Aztán az is lehet, hogy egy kreált ügy egy újabb kellemetlen politikai rivális kör eltávolítása érdekében.
Az lesz szép, amikor x év múlva a most beöntött Javelinek jönnek elő így, vagy egy újabb háborúban az M1-es pk agyán keresztül...
@zord: Bevallom nem tudom hova tenni ezt a kommentet...
A tény az, hogy méregdrágán vesznek elavult technikát úgy, hogy sem az USAF sem az ANG nem kérte.
Erre meg jön egy ilyen válasz.
Én meg keresem a kandi kamerát.
Értem én egyesek nosztalgiáját a mára retro és legendás platformok irányában, de iróniával eltüni a világ no.1 korrupciós esetén számomra fura no...
@Hpasp: nem az a kérdés, hanem a veszteségek és a home front relációja. Nem volt nyugodt évtized az a briteknek. Hogy győztek, jól jött, de ha becsúszott volna egy nagyobb tragédia, ami az említett esetben valószínűsíthető, akkor fordulhatott volna a kocka szerintem.
Csak érintőlegesen légierős (a helyesbítést drónról végezték), ukrán nehéztüzérség helyre tesz egy orosz harckocsiszázadot, nem irányított lövedékekkel.
The Norwegian government now donates approximately 100 Mistral air defense missiles and a number of launchers. The Mistral air defense system is being used on Navy minesweepers and corvettes. The system was slated to be phased out within few years. Hence, the impact of Norway’s readiness will not be significantly reduced by providing the system to Ukraine.
1967-ben az Eilat rombolót a nyugat számára váratlanul elsüllyesztette a szovjet gyártású P-15 robotrepülőgépekből álló sorozat.
A fentiekre válaszul a US Navy 1977-től rendszerbe állítja a szintén szubszonikus Harpoon-t.
Egy tömeges Harpoon csapás által jelentett fenyegetés elhárítására a Szovjet Flotta részére 1984-ben elkészült az Sz-300F Fort légvédelmi rakétakomplexum.
A Harpoon lemásolását célul tűző H-35 project 1978-ban indult a Szovjetunióban, de csak 1992-ben fejeződik az be.
A Szovjetunió szétesése után, Ukrajna a H-35 alapján 2021-ben állítja rendszerbe az R-360 Neptune, nagyobb hatótávolsággal, és korszerűbb elektronikával rendelkező változatát.
2022-ben a Harpoon elleni harcra eredetileg tervezett Sz-300F Fort légvédelmi rakéta rendszerrel felszerel Fekete Tengeri Flotta zászlóshajóját elsüllyeszti a Harpoon lemásolásával majd továbbfejlesztésével készült robotrepülő.
@Hpasp: az Sz-300F feladatrendszerét én nem szűkíteném le ennyire, s ha már CM, a szovjet flottára es a parti létesítményekre a Tomahawk TASM és TLAM-N még nagyobb veszélyt jelentett, ahogy a repülőgépek is. Nemcsak a 84-es.
A jelen történet pedig továbbra sem kerek számomra. Két dolgot valószínűsítek: a hajó délebbre, "műveleti szüneten" is lehetett, alacsony hk fokozatban, mindenesetre a valószínű fenyegetettségen kívül; NATO/ US targeting, EW.
Miután teljesen visszavonultak Kijev alól, az orosz szárazföldi csapatok frontvonala ~900km-re csökkent.
Az agresszió második hónapjában, immáron sima területszerző háborúban, a Krím és Donbasz szárazföldi összeköttetésének megvalósítására koncentráltak az orosz csapatok. Az ukránok által megerősített Mariupol állt ellen a legtovább, ostromát a második hónap végéig sem sikerült befejezni, a város központjában álló acélgyárban bekerített védők még kitartanak.
Az orosz Fekete Tengeri Flotta zászlóshajóját, a Moszkva cirkálót több ukrán R-360 Neptun robotrepülőgép találata el, amely kigyulladt majd vontatása közben elsüllyedt.
Az eset pikantériája, hogy az ukrán R-360 Neptun robotrepülő a H-35 típuson alapult ami meg az amerikai AGM-84 Harpoon szovjet másolata, miközben a szovjet időkben épült orosz cirkáló légvédelmét az Sz-300F Fort légvédelmi rakétarendszer látta el, amely éppen tömeges Harpoon csapások elhárítására lett tervezve.
Elviekben az Sz-300F Fort komplexum képes akár egy 6..12db Harpoon szárnyas rakétából álló egyidejű tömeges támadás elhárítására is 97..84%-os valószínűséggel, amennyiben azok egy 60°-os íven belül érkeznek.
A támadás után, a már vontatás alatt álló cirkálóról nyilvánosságra került képeken azonban a hajó légvédelmi komplexumai alap helyzetben, az Sz-300F Fort tűzvezető lokátora hátrafelé, az OSzA-MA-2 komplexumok indítói behúzva, békeidős üzemmódban voltak.
Kikapcsolt légvédelem mellett persze akár néhány R-360 Neptun találata is végzetes tüzeket okozhatott az orosz zászlóshajón.
A nyugati világ már több mint 1 milliárd Euró értékben szállított páncéltörő illetve légvédelmi fegyverzetet Ukrajnának, miközben több mint 30 milliárd Euró értékben vásárolt orosz energiahordozót...
Tőlünk keletre fekvő agresszív területszerző háborúkat egymás után indító, és a nemzetközi (Budapesti) szerződéseket nagyívben leszaró atomhatalommal szemben egy esetleges honvédő háborúban (Náci van bőven itthon is az ellenzék kormányfő jelöltje szerint is) bizton számíthatunk hagyományos Kaliber, és BM csapásokra.
Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a NASAMS önmagában kevés.
A fasiszta, háború párti, Putyin bérenc Svájc nem hajlandó fegyvereket adni Ukrajnának:
Neutral Switzerland has held up German arms deliveries to Ukraine by blocking the re-export of Swiss-made ammunition used in Marder infantry fighting vehicles that Kyiv would like to get, Swiss paper SonntagsZeitung reported.
@Hpasp: Nem sok választás van, és veszettül drága..
Nem tudom, szerintem nincs benne ABM védelem nemzeti alapon a Zrinyíben.
(gondolom, hogy most THAAD vagy ASTER vagy valamilyen izraeli.. lehet újragondolni, módosítani a haderőfejlesztési programot a háborús tapasztalatok alapján).
@Kelepisti: Egen, de újraépíteni mondjuk a Százhalombattai finomítót (tetszőleges egyéb magyar célponttal is behelyettesíthető), lehet hogy még többe kerülne adott esetben.
@Hpasp:
"A NASAMS önmagában kevés." Pláne, ha nincs is még itthon. 2023-tól kezdik leszállítani, de mikor lesz teljes és bevethető a rendszer? 2025? Kb 2 év múlva, miközben fél Ukrajnát 2 hónap alatt romba döntötték.
Csalódott vagyok, mert a drónokról semmi infó. Nyilván nem kötik a polgárok orrára, de legalább valami hírmorzsa lenne arról, hogy intenzíven tervezik például a hadászati kategorizálásukat a hazai szintekre vetítve a lehetséges beszerezhető típusokkal. Amihez meg kellene tervezni, hogy mely alakulatok milyen szintű drónokat kapnak, és milyen állománybeli vonzata lesz az üzemeltetés szempontjából. Nem írom ezt le, biztos sokan jobban tudják, hogy a kézből indítható "over the hill" kategóriától a felfegyverzett, több száz kilométeres hatótávolságúig terjedhet a paletta. De egyelőre semelyik kategóriában még csak pedzegetése sincs a rendszeresítésüknek. Kezd olyan érzésem lenni, hogy a jelenleg újjáépülő konvencionális hadsereg elöljárói és tervezői ódzkodnak a drónoktól és/vagy nem látják égetően szükségesnek őket.
Legalább tapasztalatszerzésnek beszereznének egy fél századnyi nagyobb hatósugarú és felfegyverezhető példányt, ami után hasznos következtetéseket levonva indulna egy nagyobb beszerzés.
@Hpasp: köszönjük a technikai-harcászati és hadműveleti értékelést és a bónuszkent csatolt fősodrú vélemény-kinyilatkoztatást. Én igyekszem tartózkodni az ilyesmitől, de a régi székely viccből azért hadd idézzem ide a "medve nem játék" mondatot, nehogy stratégiai kontextus nélkül maradjunk.
(Azt meg csak zárójelben jegyzem meg, hogy az ukrán nacionalizmus szélsőségessége vonatkozásában elég nehéz analógiát találni. Pláne Magyarországon, ahol a náci csak a dísz- előtaggal alkot valós tartalmat korunkban)
A Moszkvával kapcsolatban én biztos nem vállalkoznék ilyen magabiztos kinyilatkoztatásokra egyelőre. Azt tartom valószínűnek, hogy a Nyugat jelentős szerepet játszott targeting, EW vonalon. Amikor pedig EW-t írok, én EW-t gondolok, azaz elektronikai hadviselést, ami egy széles dolog.
1, A medve bizony szerintem sem játék (érdemes odafigyelni arra amit mond, nem csak kiröhögni), mivel a nagy-balhé előestéjén kinyilatkozta hogy számára az 1998 előtti állapot visszaállítása a cél, ami Magyarország EU és NATO tagságának megszüntetését, illetve a Pápai NATO bázis bezárását jelenti.
2, Az ellenzéki miniszterelnök jelölt be mondta a TV-ben, hogy nálunk is vannak nácik (akiket ő képviselt), meg is támadtuk már a Moszkvát korábban, beléptünk az agresszív NATO-ba, ráadásul területünkön előretolt NATO légibázis is van, szóval simán közvetlen fenyegetést jelentünk Oroszország létére.
3, Ukrán nacionalizmus és magyarelnyomás megítélésében egyetértünk. Kormányuk és nagykövetük kinyilatkozásai meglehetősen "oroszosak", ja de hát éppen egy orosz nemzetiségű színész/producer vezeti Ukrajnát.
4, Viszont nem a fenti 3 pont miatt írtam az Air Power Blog-ra!!! (ezeket bármely más internetes felületen is meg lehet vitatni)
Sokkal inkább a véleményedet szerettem volna hallani a magyar légvédelem eszközbeszerzéseinek ügyében.
A szomszédban jelenleg zajló háborúban tömegesen bevetett hagyományos harci résszel rendelkező terepkövető szárnyas rakéták, illetve ballisztikus rakétákkal szembeni honi légvédelmi képesség totális hiányára szerettem volna rákérdezni.
Véleményem szerint sem az egykor modernizált KUB, sem a mostanában modernizált Misztrál, sem a jövőben beszerzendő NASAMS sem alkalmas a jelenleg a szomszédban tömegesen bevetésre került csapásmérő eszközök elfogására.
@Hpasp: aki ismer, tudja mit gondolok a NASAMS-ról. A leglogikusabb, legkiforrottabb korszerű nyugati, Amerika-barát megoldás egy bizonyos, mondjuk úgy hagyományos NATO lérak feladatrendszerre, célportfolióra. Ebbe bejönni direkt attackra, NIR-ezni, bombázni nem lehet.
Hogy mennyire jövőálló a realisztikus magyar kockázatspektrumra nézve, jó kérdés. De ezt a kérdést sok helyen fel lehet tenni, ahol most haderőt fejlesztenek kampányszerűen.
Én mindig elmondom, hogy mozgó célpontra lövünk, és hosszú a kirepülési idő. A múlt és jelen tájékoztató jellegű, de semmiképpen sem elégséges megoldás. Fantázia is kell. Nem lehet megúszni a magyar katonai gondolkodast. A NATO copy paste szerintem nem időtálló.
Ezzel együtt számunkra irreális, alacsony hatékonyságú politikai dolgokba belevágni, mint a ballisztikus rakétavédelem kváziballisztikus, manőverező célok ellen, pénzkidobás. Ennél az is jobb, ha Joe Pescinek védelmi pénzt fizetsz.
@zord: Akkor csak a hadügyminiszter beszélt marhaságokat, vagy jobb esetben csak keverte a szakkifejezéseket.
Minden esetre az megnyugtató hozzáállás, hogy inkább fizessünk védelmi pénzt mint hogy meg tudjuk védeni magunkat.
"A magyar fegyvergyártásnak a kézifegyvergyártásra kell fókuszálnia - mondta el az Inforádiónak Benkő Tibor honvédelmi miniszter. Hozzátette, hogy már 2020-21 környékén lehet eredménye a közép-hatótávolságú rakétavédelmi rendszer beszerzését szolgáló tárgyalásoknak."
A large fire broke out early on Monday at an oil storage facility in the Russian city of Bryansk, the emergencies ministry said, adding that no one was injured.
There was no immediate indication that the fire was related to the war in Ukraine, although Russian officials said last week that Ukrainian helicopters hit residential buildings and injured seven people in the area.
A terminológiai fogyatékosság az emberi faj veleszületett betegsége. Van aki egyszerűen tapasztalattal kinövi, mások vért izzadva tanulva jönnek ki belőle. Mások büszkén magukon viselik, de az előbbiek, a kevesek persze a hátuk mögött összesúgnak és jót derülnek.
@zord: Ha ezzel most ironizálni akartál...?
Tudod, a valóság nem a Rome Total War szintje, ahol tényleg kilóra megvettem egy ponton túl minden ellenséges sereget, mert untam már a sok harcot.
A valóságban meg a védtelen pénzes emberől elveszi a "védelmet" adó egyén, ha folyamatosan védtelen vagy. Többet is, mint amit te fizetnél.
Ennyi.
Helyenként kezdtem azt érezni, hogy ez a felület is elmozdult egy igen sajátos irányba...
HPASP: Tudtommal van ABM képesség, főleg az új fejlesztésű rakétáknál.
Molni: lehet, hogy kétfokozatú, de te alábecsülöd a hegesztési képességeimet... ;-)
Viccet félretéve, egyrészt megszakérteni sem akarok semmit, másrészt meg promózni sem, csak bedobtam a kalapba. Miattam aztán vehetünk bármit...
Saját full egyéni gondolatom, hogy a kisebb NATO országok, mi a fenéért, nem fognak össze, hogy a NATINADS-hoz hasonló eu, ABM védelem kiépítését szorgalmazzák. (nem azt, hogy lator államok ellen szárazföldi AEGIS cirkálókat helyezek el két államban mint az USA), hanem közös alapot képezve nekilátni egy Európát korlátozottan védeni tudó ABM rendszer fejlesztésének, amelynek alapjai akár amerikai akár európai lérak rendszerekben is megvannak. Tudom milyen korlátai vannak, és hogy a dedikált ABM rendszerek mások, mint a pontcélok védelmét is ellátható légvédelmi+ minimális ABM képességgel rendelkező rendszerek, ugyanakkor fejlesztési szinten előremutató lenne akár NATO szinten is. Globális háborútól nem véd meg, tömeges csapás ellen kakukk, azonban néhány rakéta ellen létezhetne a közeljövőben 5-10 év ilyen védelem. Lásd azért az ukránok is fognak el Iskandereket. A robotrepülőgépek ellen gondolom a NASAMS simán elég.
@Kelepisti: Sajnos ezek a nagy közös Európai fejlesztési programok (más területeken) eddig jellemzően vagy menet közben szétestek (ASRAAM), vagy technológiai szörnyszülöttet (Eurofighter) eredményeztek.
@Hpasp: Ha ezt így nézzük akkor a FCAS és a TEMPEST sem lesz jobb.
Szerintem Európában egyedül az MDBA az amely komolyan tud lérakot fejleszteni. Nos ABM képesség fejlesztésében az egyetlen cég amely vezethetné ezt a projeket, ellentétben a repülőgépeknél, ahol a Dassault és az Airbus/EADS /BAe/SAAB egyaránt vetélkedhet ismét (ráadásul összekeveredve az eddig EF gyártok)..
Sok harci munkája van a PVO-SzV-nek ukrán lövedékek ellen, Tocskákra, Szmercsekre, más sorozatvető lövedékekre dolgoznak rendszeresen.
Pl:
"On April 27, at about 11 p.m. Moscow time, the Ukrainian armed forces launched a massive missile strike with Tochka-U ballistic missiles and high-powered multiple rocket launchers on residential areas in the central part of the city of Kherson....Russian air defense units repelled a missile attack by Ukrainian troops on residential areas of Kherson. Twelve shells of a high-power multiple launch rocket system, as well as two Ukrainian Tochka-U ballistic missiles, were shot down in the air over the city. Fragments of one of the downed Ukrainian Tochka-U missiles fell in Shevchenko Park."
@zord: Ez talán az első háború, amikor mindkét fél harcászati hadműveleti rakétékat vet be egymás ellen, és mindkét fél rakétaelhárító rendszerekkel védekezik ellenük.
Pont emiatt a légvédelmi/rakétalhárító rendszerek csúcsra vannak járatva. Az ukránoknál és az oroszoknál is ez nagy mennyiségű eljhárító rakéta felhasználást jelent. Ezt hogy bírják? A korábban emlegetett 1000+ orosz Iszkander, Tocska, és a robotrepülőgépek, valamint emberes repülőgépek miatt elvileg már ki kellett volna fogyni az összes ukrán Sz-300-asnak, Buknak.
Ez így túlságosan függőlegesen zuhan, ilyen nincs, de ez akkor is egy Kalibr kaliberú valami. www.facebook.com/rblagoy/posts/7281113631963470
@árpika: bocs, rosszul értelmeztem. Az a-a indítósínekről, nem a pilonokról van szó, és az a lényeg, hogy az eddigi (külföldi) beszállítók által biztosítotthoz képest jobb legyen a rendelkezésre állás.
@Beat it!: Miskolcon hetente 2-3 alkalommal hallom a brummogását. Általában este 6 és 10 óra között. Nagyon jellegzetes. Románia (Törökország) irányából Lengyelországba. Mindig elgondolkozom rajta, mit szállíthat...
@Hpasp: mióta megjöttek Spangba, nagyon-nagyon keveset olvasni a VAQ-134-es morgóiról, pedig állítólag 4-8 órás bevetéseket repülnek, együtt a 35-ösökkel.
Szerintem egy mezítlábas Neptun támadás nem lett volna elég se a Moszkvának, se ennek az újabbnak (ha igaz). Az intel/targeting mellett valszeg EW-vel is nyomatják az ukránokat, főleg olyan helyeken, helyzetekben, ahol nem vagy nehezen tulajdonítható. Különben sem beszélünk már óriási teljesítményekről, elnyomásról, inkább csak megtévesztésről, fals (elektronikus) célokról.
@Hpasp: a mai Forte11 kimaradt, márpedig az aztán tényleg sokáig ott volt figyelni.
De én nem csak a felderítésről beszélek, ezért hoztam elő a Growlereket. Hogy bizonyítasz rá valakire háborús cselekményt, ha nemzetközi légtérben nemzetközi vizeken hajózó egységet zavar, miközben azt támadják? Hol járnak a VAQ gépei? Róluk nincs track. Az csak egy nagyon-nagyon halvány utalás, hogy a Spangba előretolt tankerek többször töltöttek Románia felett.
Egyszerűen arra akarok utalni, hogy egy nehány rakétás Neptun támadással ezeknek a hajóknak meg kell birkózniuk. Ezért ha mégis sikeresek, mást is meg kell vizsgálni. Az orosz inkompetenciát, mint magyarázatot ebben a kontextusban kevésbé tudom elfogadni, ahogy azt a nyugati háborús propaganda sulykolja. Ellenben egy kifejezetten offenzív elektronikai képesség közrejátszását igen. A Growler erre van: sikeresse tenni a légi-és rakétacsapásokat a légvédelem zavarása, elnyomása, megsemmisítése által.
@zord: "a légvédelem zavarása, elnyomása, megsemmisítése által."
Ezt hívják közvetlen harci cselekménynek = WW3.
A Moszkva esetén kikapcsolt lokátoroknál (ekkor ugye az általad felvetett zavarás, elnyomás, stb nem játszik) szerintem inkább a túlzott Nyeva-BSz-ekre való támaszkodás bosszulta meg magát.
Persze ha különleges nácitlanítási művelet helyett normális háborút jelent be a cár, akkor lehetett volna például tengeri-légi blokádot is bejelenteni (lásd Falkland-82), akkor meg a NATO nem repkedhetne mindenhol is szabadon.
Forte folyamatosan (24 órás váltásokban) ott van (az ő jelenléte nem újdonság), 52kft magasból szépen belátja az egész Fekete Tengert. Számomra a török gép megjelenése, meg a brit útvonalváltoztatása volt érdekes a fentiekben, illetve az AWACS lecövekelése, normálisan a part mellett szokott végig repülni.
And then there's -- secondly, there's a report out there about a second patrol ship -- Russian patrol ship that's been struck, and if there's anything at all you can say about that?
MR. KIRBY: Yeah, we've seen the reports about this second. I think they're saying that the -- the reporting out there, at least in social media, was a Russian frigate. We've been looking at this all day and we have no information to corroborate those reports.
@Hpasp: én próbálnék a szakmára koncentrálni, de ha már nem ússzuk meg politika nélkül, akkor felvetem a stratégiai felelősség kérdését. Azért ez a háború sem csak azért robbant ki, mert a "cár" így ébredt egy nap. De ebbe az utcába inkább ne menjünk bele.
Ami meg a fentieket illeti, azt azért lássuk be, hogy egészen a teljesség megismeréséig nagy valószínűséggel téves következtetés vonható le. A fotelből nem látunk minden gépet, pláne nem minden EM hullámot. Amikor viszont megnézem az amerikai megerősítő erőket, és látom a kevés vadászgépet DCA-ra, de látok egy expediciós Growler századot, egy "offensive enabler-t" akkor legalábbis elkezdek gondolkodni.
Én azon az állásponton vagyok, hogy a világot érdekek mozgatják, emberek döntései, de ezek nagy része nem nyilvános évtizedekig. Ezert ha ezeket a mozgatókat nem ismered vagy negligálod, hiába építhetsz ténymorzsákból egy egész nagy épületet, hiába mondhatod rá, hogy "törtélelem" mégsem tükrözöd a valóságot. Persze ebben a munkában néhány morzsa a padlón marad, mert azok a szubjektív struktúrádba nem illettek bele.
Szerintem meg az ilyen morzsákra különösen oda kell figyelni most.
@molnibalage: tényleg komolyan gondolom, hogy meg kéne nézni OSINT vonalon, hogy ki mit csinált azokban a napokban: AWACS, SIGINT, MPA, GH.
És én, bocs, megnézném a Garudákat is, illetve legalább azt, hogy a Spangba co-locált tankerek hol töltöttek aznap (92ARW Fairchild AFB, pl. 58-0035, 61-0267). Iletve a belga szpotter, Stefaan Eerebout ott fotózott a napokban (11-12-én biztos), hátha tud a profilról, repidőkről mondani valamit.
A másik hadszíntéren lévő EA század, s HTS-en települt VAQ-137 is járhatott akárhol, de ott még annyi halvány asszociáció sincs, mint az expedíciós századnál a bázis, és az ottani tankerek. Azért a navy.mil-en végig lehet nyálazni a képeket, hátha valami apróság...
@zord: A videó nem az egzakt eset miatt lesz nagy szám, hanem, met számszerűen mutatja be a dolgokat animálva azt, amiről az átlagembernek lövése sincs.
Az utolsó 100 komment: