Ma nem sokkal 9 után újabb magyar Gripennel, a 30-assal történt súlyos repülőesemény, ezúttal Kecskeméten. Hálistennek a pilóta ezúttal is túlélte. Kádár Sándor őrnagy katapultált, az eddigi hírek szerint sajnálatos módon csigolyatörést szenvedett. Ezúton is jobbulást kívánok neki a légierőblogos közösség nevében!
Isten éltessen!
Az időben egymáshoz közel, ugyanannál az üzemeltetőnél, ugyanazzal a típussal történő repülőesemények mindig rendszerhibára utalnak, még akkor is, ha a rendszer összetettsége folytán annak különböző elemei is játszhatták a legfőbb szerepet, a közvetlen kiváltó okot. Azt pedig már a caslavi eset előtt is tudtuk, hogy a honvédség Gripen-programjánál súlyos rendszerszintű hiányosságok vannak. A program irányvonalát többször is megváltoztatta az aktuális döntéshozó, és a kitűzött feladatokhoz sosem biztosított optimális emberi és anyagi erőforrásokat. A LégierőBlogger álláspontja szerint Kecskemét fokozatos degradáció mellett sokáig tartotta magát, de 2015-ben a gyenge alapokon elkezdett, erőltetett BAP és V4 EUBG CAS felkészülés terhe alatt végül megszakadt - bekövetkezett a két repülőesemény, mely három héten belül a harcérték 15 százalékának elvesztését eredményezte. Míg a 42-est bizonyosan le kell írni, a 30-asról még korai bármit is kijelenteni, de az bizonyos, hogy a legjobb esetben sem fog ez a gép hosszú hónapokig repülni - már ha egyáltalán. De maradjunk csak annyiban, hogy az aktuális feladatokban, így a missziós felkészülésben, illetve a BAP-ban és a CAS-ban biztosan nem játszik szerepet.
2006. március, a 30-as Malmenben, nem sokkal a hazarepülés előtt.
Úgy gondolom, hogy a legfőbb döntéshozónak, azaz Orbán Viktor miniszterelnöknek a veszteség mértékére, a rendszer súlyos és nyilvánvaló hiányosságaira tekintettel nem kell várnia a vizsgálatok eredményére. Azonnali hatállyal személyi döntéseket kell hoznia a teljes elöljárói sor elmozdításáról: HM, VKF, ÖHP PK, haderőnemi főnök, bázisparancsnok. Az ennél alacsonyabb szinten lévők személyes felelősségének megállapításával kell csak megvárni a vizsgálatok eredményét. Emellett eljött egy teljes, komplex honvédelmi átvilágítás ideje is, amit már csak egy új vezetés tud hitelt érdemlően levezényelni, ahogy a szektor további vezetésére sem alkalmas már a jelenlegi chain of command. Bár említésre méltó katonai tanácsadóval nem rendelkezik, a kormányfőnek tudnia kell, hogy az említettek maradása legközelebb emberélet elvesztését, és újabb tízmilliárdos károkat okozhat Magyarországnak. Teljes bizalomvesztés áll fenn, és ezt meg kell szüntetnie.
Zord