Egy év kihagyás után jó volt ismét visszatérni Aranyosgyéresre, s újfent konstatálni, hogy a Budapestről oly gyakran lesajnált románok fényévekre vannak előttünk légierőben és persze nyílt nap szervezésben is. Ebből persze követezik az is, hogy a haderő társadalmi támogatottsága is összehasonlíthatatlanul magasabb, mint itthon, pedig ott idén már a GDP 2 százalékát költik a védelemre (persze azzal, hogy az egyenruhások nyugdíj-privilégiumait megkurtítják magyar mintára, az egészet le is nullázhatják). Talán nem mellékes, hogy a 71. légibázison szolgálók hozzátartozóit idén is megrepültették...nemcsak azért, mert akarták, hanem azért is, mert képesek voltak rá.
Először láthattuk a Portugáliától beszerzett F-16 MLU-kat.
Két póttartállyal zajlottak a bemutatkozó manőverek.
Az egyik kétüléses egy hagyományos Sidewinder gyakorlóval - a pilótán azért JHMCS-sisak volt. Az is érdekes, hogy senki nem hiénázott a hátsó ülésen.
Utasrepültetésen az egyik C-130B Hercules...
...melyet önvédelmi rendszerrel (RWR/MWS) is felszereltek. Az antennát és a szenzort a flight deck egyik ablakába építették be.
Szép programot repültek a kiképzőezredtől áttelepült Soimok is...
...egy nem korszerűsített példány oktatója "ősi" Zs-3 sisakban.
IAR 330 SOCAT Puma az egyik F-16-ossal.
A román Pumák által (ritkán) használt porszűrők egyik fajtája.
Eddig a LégierőBlogger által nem fotózott Spike-indító a statikusra kitett Pumán. Ezekkel a rakétákkal és a gép fegyverrendszerével (FLIR-torony, sisakcélzó) Románia 15 éve térségi vezető szerepben van a helikopter fedélzeti minden idős páncéltörő/precíziós tűztámogató képesség terén.
Betöltött zavarótöltet szóró kazetta (a felsőből a felső két sor, 20 töltet) az egyik Pumán (Terjék Tamás fotója, köszönet)...
...és használat közben. Ezt a ziccert az mno-n sem hagyhattam ki.
A LanceR-ektől már láttunk hasonlót korábban is, de a gép mögötti örvénylésnek köszönhetően a látvány minden alkalommal lenyűgöző...arról nem is beszélve, hogy a gép túlélőképességét sem bízták a véletlenre azért "mert már nem érdemes".
Romániában a már ismert Opeartion Biloxi RAF Typhoon-jai mellett ezen a nyáron a floridai és a louisianai nemzeti gárdák F-15C-i tanyáznak. Nem mintha kellene, de még egy Sasnak is jól áll a gyéresi táj-háttér.
A földön sem maradtunk látnivaló nélkül. A tordai légvédelmi alakulat ex-Bundeswehr Gepard önjáró légvédelmi gépágyúit is bevonták az erődemonstrációba. Ezen a példányon rajta van az indukciós gyújtóprogramozó a cső végén...
...ami közelről így néz ki.
Vaklőszerrel tüzel az egyik Gepard, repülnek a 35 milliméteres Oerlikon ágyúk masszív lőszerhüvelyei. Füst van, torkolattűz nincs.
Jól látható, hogy a csőszáj mellett az oldalsó furatokon is távozik a füst.
Tiszteletét tette Aranyosgyéresen a kolzsvári lérak-dandár egyik Oszája is, meg az anyaországból a következő generáció.
Utólagosan beépített IFF-antenna a felderítő lokátoron.
Zord