Szerdán némi időjárási késlekedést (szél) követően felkerült a medinai toronyba a radarburkolat, melyet - Bánkúttal és Békéscsabával szemben - ezúttal összeszerelve emeltek a helyére. A HM által nyilvánossá tett esemény látványossága ugyanakkor nem feledtetheti a tényt, hogy a nagyrészt NATO-finanszírozású 3D radarok ügyét Magyarországon populista politika, szakmai problémák, internacionalista katonapolitikai gondolkodás, illetve hazaáruló áltudományos "szakértők", megrendelésre dolgozó álkörnyezetvédők övezik. Minden egyes alkalommal le kell szögezni azt is, amikor ez a téma felmerül: a releváns nemzeti katonai légtérellenőrzési és légvédelmi képességhez ezek a fix telepítésű radarok elégtelenek. Teljesen mindegy, hogy mit mondanak a vonatkozó szövetségi dokumentumok, nem lehet katonai radarozásról beszélni egy olyan rendszer esetében, mely békeidőben, aktív ellenséges behatás híján tudja csak feladatait ellátni. Magyarország nemzeti katonai érdekeit elsősorban olyan rádiólokátorok (fejlesztése)-beszerzése-rendszeresítése szolgálná, melyek megfelelnek a túlélőképesség és a hatékony célfelderítés egymással rendszerszinten összefüggő alapvető követelményének - megsemmisített lokátorral ugyanis nem lehet célt felderíteni. Ez elsősorban gyors (percekben mérhető) áttelepíthetőséget, mobilitást jelent, valamint a modern radartechnológia mellett továbbra is frekvenciadiverzitást. A lassan csak angolul (persze nem túl jól) tudó atlantista barátaink kedvéért: "You shouldn't put all your eggs in one basket".
Pillantás a Harc-Kölesd út felől: a radarelhelyezési vita hosszú évei alatt Jután tárolt radom immár összeépítve várja a beemelést Medinán.
Régi és új. A radom alá kerülő RAT-31DL háromdimenziós gerincradarnak ugyanazt a feladatot kell ellátnia, mint a jelenleg szolgáló P-37/PRV-17 körfelderítő/magasságmérő kombónak. A deciméteres sáv (ˇ~1400MHz) alapvetően jobb allokáció a távolfelderítési feladat számára, mint a centis, ilyen szempontból mindenképpen előrelépésről beszélhetünk, a modern technológiát (pl. FAR) nem is említve.
A szakmai közösség legfontosabb feladata, hogy a békeidősnek nevezhető 3D radarok felépülése és (majdani) rendszeresítése ne jelenthessen alibit a döntéshozatal számára a radarerőknél jelenleg még meglévő más képességek és potenciálok (telepíthetőség, diverzitás) felszámolására. A magyar légtérszuverenitás koporsójába bevert újabb szeg lesz, ha a magyar radarerők egy sávban működő, statikus szenzorokra szűkülnek. Mert biztosak lehetünk abban, hogy egyesek már ezért dörzsölik a tenyerüket a HM-ben.
Zord