A múlt héten a Defence IQ nagyvonalúságának hála részt vehettem Varsóban az Integrated Air and Missile Defence (IAMD) konferencián, ahol a szakma (úgy az iparág mint a felhasználók) képviselői osztották meg egymással aktuális helyzetüket és megoldásaikat, de ízelítőt adtak vízióikból is. Az egyetlen magyarországi résztvevőként mindenekelőtt azzal a felismeréssel tértem haza, hogy a térség messze legerősebb állama, Lengyelország eltökélt földi telepítésű légvédelmének modernizációja mellett, és ez a program lesz a régió alighanem legjelentősebb (vagy legalábbis egyik legjelentősebb) védelmi beszerzése ebben az évtizedben. A kezdeményezés számunkra, kis közép-európai országok számára egy olyan vonat, amire fel lehet szállni - ez a benyomás alakult ki bennem a konferencián, majd a Bumar cégcsoport képviselőivel folytatott beszélgetéseink során. Az embernek errefelé nem lehetnek illúziói, de a visegrádiak védelmi-ipari kooperációjának jóformán meddő múltjából is kiemelkednek olyan projektek, mint a sikeres magyar Kub-modernizáció a lengyel WZU-2 és az Arzenál közreműködésével, mely egy évtizede hazánk lérak erőinek gerincét alkotja - remény mindig van hát!
A IAMD-konferencia plakátja a szponzorokkal a varsói Sofitel Victoria Belweder-terme előtt.
De mit is tartalmaz a Lengyelország Pajzsa projekt? Egy háromrétegű, VSHORAD-SHORAD-MRAD rendszert, mellyel a már kivont illetve ma meglévő komplexumokat (Osza, Nyeva, Kub, Krug, Vega) kívánják leváltani. Míg a VSHORAD-ra van komplett, és már rendszeresítés alatt álló lengyel megoldás (Grom alapon, illetve perspektivikusan a még fejlesztés alatt álló Grom-M/Piorun bázisán), addig a SHORAD és a (low tier BMD-képességekkel is rendelkező) MRAD komponenst ki kell fejleszteni, illetve meg kell vásárolni. Kinyilvánított cél a minél nagyobb lengyel hányad, mely optimista vélemények szerint egészen odáig terjedhet, hogy csak az MRAD effektorokat (értsd: rakétákat) kell külföldről megvenni, minden más otthon is kifejleszthető és előállítható. A menetrend ugyanakkor nagyon szűk, az első MRAD-komplexumnak 2017-re Lengyelországban kell lennie.
Ha mindezt összevetjük Hende Csaba védelmi miniszter szavaival, aki a magyar légvédelmi rakéta képesség megújítását ígérte az elkövetkező évtizedben, illetve a 2016-tól vizionált büdzsénövekedéssel, akkor nyilvánvalóvá válik az egyeztethetőség a programok között. Idén lőnek a győriek Ustkán, lesz hát figyelem a lérak fegyvernemen. Ezt ki kell használni a modernizációs szükséglet propagálására. Mert ne feledjük, hogy hiteles GBAD nélkül az állami szuverenitás csupán illúzió!
Zord