zord:
A kínai felvásárláson átesett osztrák Diamond DART dizájnja, mint az orosz légierő (egyik) új kiké... (2025.01.06. 15:21)Farnborough: özönvíz alatt
zord:
Első olasz Lynx átadás, persze úgy ahigy kell, előszőr tesztelésre a tesztegységnek: Centro Polifu... (2025.01.01. 12:07)Előugrott a magyar Hiúz
zord:
A Gettysbug által lelőtt SH pilótàjának beszámolója:
m.youtube.com/watch?v=jqiZiIKAnnw
(a rész, ... (2024.12.31. 00:52)Somogyban csapott le Neptun
zord:
Al-Arabija interjú Dzsolánival. Az orosz relációról:
- While Russia is expected to withdraw from ... (2024.12.29. 20:42)Marad-e Hmeimim és Tartúsz orosz bázis?
Repülési nap volt Voronyezsben, rögtön meg is jelentek a jobbnál jobb képek a 34-esekről, különösen érdekes a 10-es oldalszámú gép, ebben már egész biztos új hajtómű van.
Itt pedig egy újabb kép a szíreknek szánt MiG-29M2-ről:
@zord: @Liverbird:
"a háromoldalas dokumentum nem tartalmaz semmilyen bennfentes információt arról, hogy a kabinet miért a Gripeneket választotta az ajánlatok közül."
- egy "bennfentes" azonban már évekkel ezelőtt kikotyogta a titkot. Ha jól emlékszem, Szabó János írta egy könyvében a HM akkori éveiről. (A személy nem biztos, de amit írt arra határozottan emlékszem. Kár, hogy nem vettem meg akkor a könyvet, de sajnáltam rá a pénzt...) Azon az ominózus bizottsági ülésen szakmai (haditechnika) szempontból mindenki az F-16-ost támogatta. Aztán megjelent Matolcsy, és bejelentette, hogy olyan remek a svéd ajánlat gazdasági oldala (ellentételezés), hogy azt kell választani. Orbán erre rábólintott.
Na ennyi a nagy kulisszatitok, amit a sajtó olyan misztikusan kezel azóta is. Persze a finomabb részletek hiányoznak.
Ezeket már írtam többször, akinek nem új, attól elnézést kérek.
Ezért írtam, hogy semmi új. Majd ha az ülés hivatalos jegyzőkönyvét szabadítják fel, az lesz az érdekes. Bár őszintén szólva én már nem sok jelentőségét látom ezeknek a dolgoknak. Azzal kell eredményt elérni, ami most van.
Pár, minket érintő pont a 2013-as amerikai büdzséből, ami azért érdekes, mert a költségvetési visszafogás első évéről van szó, mely egybeesik a stratégiaváltással:
- Marad mindhárom változattal, de lassabb lesz az F-35 program
Conventional Promt Strike, alapvetően ballisztikus rakéták hagyományos töltettel, egy órán belüli globális csapásmérésre. Most a tridentes változatot vették ismét napirendre.
A görögök tavalyi, immár második Mirage 2000-fürdetése, ezúttal egy kétülésessel és ebből kattintottak, bár a gép láthatóan jobban megviselődött, mint az elsőző:
Most akkor idepingálom, bár az előzőben volt róla szó. Egy hétig nem tudtam érdemben követni a kommenteket.
A 29-es lokátoros cikk tényleg hiánypótló lehetne és már nagyon régóta várom az ehhez hasonló infókat tartalmazó érdemi és hozzáértők által írt cikkeket. Kezdetnek ez nem rossz. Az az érzésem, hogy még mindig nem lehet igazán kibeszélni a témát. Meddig köt a titoktartás?
Én úgy tudom, hogy a mi 29-eseink az export 29-esek voltak. Sokan tévedésből 29B-ként írják/emlegetik, pedig 9.12B a pontos típusjelzés, ami utal a csökkentett képességű export-változatra. Úgy tudom, hogy éppen a lokátorok terén voltak olyan üzemmódok/képességek/paraméterek, amiket a mi gépeink nem kaptak meg, szemben egyes volt VSZ tagállamok még "időben" rendelt példányaival.
Hogy ezentúl milyen hátrányokkal járt az exportváltozat, nos erről nem sokat beszélnek, ahogy az egyébként ismert gyengébb verzió tényleges eltéréseiről, ha úgy tetszik azt számszerűsítve, pedig baromira érdekes lenne.
Elképesztő, hogy 2004-ig kellett várni a cikkben említett mélységű problémák megoldására, ez is mutatja, hogy mennyire volt komolyan véve a Nagyvas minálunk...
Mindamellett kétségtelen tény, hogy a 29-es generációs ugrás volt a 21-eshez képest elektronikai szinten is, de csodákat nem kellett remélni a hazai viszonyokból kiindulva. A szomorú az, hogy arra, amire ténylegesen kellett a gép, kiválóan alkalmas lett volna a 21-es is. Valóban egy beteljesületlen álom maradt a 29-es....
Szóval aki tud valamit és beszélhet, azt csak biztatni tudom, mert szakmai kérdések aztán nem merülnek fel a 29-esekkel kapcsolatosan, azon túlmenően, hogy mindenki ismeri milyen kiváló demo gép volt idehaza.
És arról valaki valamit, hogy a svédekkel újratárgyalják(-ták) a szerződést. A törlesztés elnyújtásáról, átütemezéséről lenne szó(?). Az így keletkező éves megtakarítást visszaosztanák az MH jelenlegi állományának!
> ÖHP parancsnoktól.
(hehe, ez olyan MÁV-Cargos..., és persze nem feltételek nélkül történne ez, ha jól értettem)
Gondolom így még jobban ki kell tolni a használatot, amiből laikusként arra a következtetésre jutottam, hogy még kevesebb repidő jön ki adott időszakra. Lehet, hogy a végén már csak tárolni fogjuk a gépeket?! =)
Kezembe akadt egy érdekes kis cikk -2001. április- (Nagy László fhdgy. és Sápi Zoltán szds. halálos balesete után):
Akkor még volt naponta 6-8 hadra fogható technikai eszköz(!). Ami már akkor is tragikus volt, gondolom ez azóta csak romlott. És akkor még erősen cáfolták használt Bell-212 típusú, helikopterek beszerzését. Egy amerikai tanulmány szerint orosz haditechnika beszerzése nem javasolt az akadozó alkatrész-utánpótlás miatt. Késleltetni kell a meglévő technika (MIG-29) modernizálását, amíg azok el nem használódnak. Ez utóbbit sikerült hozni...
Nekünk elég 24 db harci repülő, amelyből 8 a szövetség közös légierejéhez tartozik, viszont a helikopter- és szállítógépparkját meg kell dupláznia. 108 db helikopter beszerzése az előirányzott, amit maradéktalanul be kell szereznünk...
Ezen a blogon, és Zordtól olvastam először erről, ezért leszek olyan pofátlan, hogy a nem légierős témát ismét bedobjam. Hivatalos tudósítás az átalakulásról: www.honvedelem.hu/cikk/30042/feleledtek-a-%E2%80%9Ehibernalt-kepessegek%E2%80%9D-
Jó hír, de egyelőre sajnos nem látom benne a technikai bővítés számait. Remélem ez csak azért késik, mert előbb a szervezeti kereteket teremtik meg hozzá.
Ha ehhez hozzávesszük a szárny belső pontjára szerelhető dupla sínt, illetve a hátsó törzs alatti pozíciót, akkor nem kevés felfüggesztési pontot kapunk...
@Beat it!: Jó hír, hogy megint átkereszteltünk valamit, és hátradőlünk, hogy "íme...".
12 tarack,??? 15 harckocsi???
Az a szomorú, hogy ez nem egy(!) kiképző központ eszköz parkja, hanem ez minden, ahogy mondani szokták.
Szégyen és gyalázat, hogy ide jutottunk.
Tízes nagyságrenddel mérjük minden technikai eszközünket?
Nem vagyok híve a régi tömeghadseregnek sem, de ez maga a nagy büdös semmi!!
Egy (!) egységet sem tudnának támogatni ezzel, nemhogy egy egész harcoló hadsereget.
Ez maximum egy műkedvelő lövész klub, nem fegyvernem.
Örülök, hogy a gripenek maradnak. Így mi leszünk az egyetlen légierő, aki nyilvánosan is elismerte, hogy csak "kölcsiből" tudja fenntartani a légvédelem látszatát is.
Ha nem lenne ilyen klassz kis helyen ez a kis hazánk, már rég kib*tak volna a NATO-ból- (Az EU-ból is hamarosan kint leszünk asszem...)
Ismét csak azt mondom, hogy hitbéli vitákkal nem lehet előre jutni...
...ne érts félre, biztos jobban is lehetne csinálni, sőt, biztos sok hülyeséget is csinál ez a védelmi kormányzat is (historizálás mindenütt pl., stb.), de megmozdult valami az álóvízhez képest, látszik, hogy próbálkoznak. Lesz több harckocsi, idővel ezredszervezet a cél. A Gripenek bérelve vannak, de repülnek, olyan szinten, amihez fogható egyetlen szomszédos országban sincs, és ennek most fenntartható finanszírozása is lett.
Ha a Hende jövőre el tudná érni az Orbánnál, hogy a GDP hányad kezdjen visszakúszni a fára, akkor valami lehet ebből. Ha nem, akkor az ígéretek valóban üresek maradnak, a szervezeti intézkedéseknek nem lesz tartalma.
Azt hiszem félreérthető voltam:
NEM a mostani kabinet nyakába varrom az összes szennyest, erről szó sincsen. De akkor is szégyenteljes, hogy tízes nagyságrendben vannak mindösszesen a használható technikai eszközeink.
És tényleg ne érts félre, a Gripenek üzemben tartására szerintem is az az egyetlen mód, ha valaki kívülről rákényszeríti a HM-et, hogy így tegyen. Ha nem így lenne, már ott rohadnának ezek is a Jurassic Park 2.0-ban.
De akkor szomorú, hogy képtelenek vagyunk "magunktól" belátni, hogy a honvédelemre költeni kell, és amit pedig erre szánunk (legyen bármilyen kevés is) azt a lehető leghatékonyabban kellene elkölteni, felelősséggel a hazáért, és az adófizetők felé egyaránt.
Ez az átszervezés valóban egyfajta feléledést, ébredést jelent a tetszhalál állapotából, reménykedjünk, hogy a folyamatosan szűkülő erőforrások nyomán is lesz elég kitartás végigvezetni ezeket a folyamatokat.
A historizálás egyáltalán nem baj. Hozzájárul a honvédek önbecsüléséhez, és a társadalmi megbecsüléséhez egyaránt.
1945 után egy gyökereitől elszakított, kötelezően uniformizált "béketáboros" haderőt kell átvezetni a modern időkbe.
Európa szerte folyik a visszatérés a katonai hagyományokhoz, és magasról tesznek rá, hogy melyik "szomszéd" haragszik meg (egyébként is, ha valaki győztes, akkor vesztesnek is kell lennie, kivétel a polgárháború).
Tudom, te pazarlásnak tartod, de fontos, hogy az adófizető lássa, hogy vannak szép, nyalka, legények, akik megvédik a hont.
A katonai hagyományok pedig ahhoz kellenek, hogy a katona magára is úgy tekintsen, mint annak tovább vivőjére, és büszke legyen rá - Nem pedig egy lesajnált "bujtatott munkanélküli".
Most mondták a kossuthon (MR1), hogy a svéd griffek nem gyakorolnak a szokatlan magas légnyomás miatt, mert állandóan hibaüzenetet generál a légnyomás! Ez komoly? :o
Szoftverügy. Ez a kis flottából eredő lassú tapasztalathalmozódás hátránya. A Gripennel még nagyon hosszú ideig lesznek kellemetlen kis hibák, melyek nagy PR-veszteséggel járnak.
Persze a program "barátainak" nem kell kétszer mondani, hogy rácuppanjanak egy ilyen hírre. Főleg, ha éppen aláírtunk egy szerződésmódosítást.
Én egyszerűen továbblépek. Szerintem egyszer volt valami baj vele (gondolom kínaiak próbálkoztak) és azóta tiltja a globális demokrácia letéteményese, a gugli, melyet minden valamire való emberijogi ombudsman személyes adattal való visszaélés miatt feljelentene...de persze nem teszi...
@zord: "The US will offer 4Block-25 craft, manufactured about 20 years ago, which are part of the frozen reserves of the American army. "Trud" is citing experts saying that in order to make them usable, Bulgaria will have to shell about BGN 15-20 M on average for each of them."
azaz "will offer 4Block-25 craft" azaz négy darabot, vagy csak gépelési hiba az a "4" olyan fura helyen?
Megjegyzés: 1 EUR kb 2 BGN
Malév. Tudom, hogy nem ide tartozik, de repülés téma.
Nagyon szomorú vagyok emiatt és csak remélni tudom, hogy ez a helyzet valahogy megoldódik. Nekem valahogy a nemzeti büszkeség körébe tartozó dolog volt a gépek látványa. nap mint nap Ferihegy mellett haladok el a vonattal és mindig örömmel töltöttek el a gépeink, ha éppen láttam valamelyiket felszállni.
@GSF:
Ezekért az örömteli pillanatokért én, és még másfél millió ember a SZJA+ÁFA befizetésének jelentős részével "fizetett"...
Természetesen szomorú, hogy nem tudunk nyereségesen (vagy legalább 0-san) üzemeltetni egy nemzeti légitársaságot, de pont azért nem meglepő, mert légierőt sem.
Én speciel a "brandot" sajnálom, de mivel az utazóközönség a pénzével szavaz, nincs mit tenni.
megjegyzem a lila-fehér légitársaság is teljesen magyar gépparkkal, és személyzettel repül. Szóval azokra én még büszkébb vagyok, mert MŰKÖDNEK, és nem működtetjük őket.
Nagyon LOL volt, amit a Ország Vezető mondott:
"nem engedi Brüsszel, hogy segítsünk". Nem is kell. Ha nem megy, nem kell erőltetni...
@stonefort: GSF számára öröm volt látni a MALÉV-os gépeket. Zulu erre reflektált, hogy picit drága öröm volt ez.
OFF téma, de nagyon egyetértek. A MALÉV-nak van / lesz alternatívája, mással is lehet utazni.
A MALÉV-ba öntött pénzekből pl. simán finanszírozni lehetett volna annyi sokkal fontosabb dolgot, a belföldi közlekedést, aminek nincs alternatívája...
Ha elolvastátok volna a MALÉV-al kapcsolatos tíz sorosnál hosszabb cikkeket, akkor világos lenne, hogy demagógia volt "az adófizetők pénzének veszteséges cégbe öntése" című ostobaság. A veszteség sokszorosát hozta a cég a költségvetés számára. A 30 legnagyobb hazai exportőr egyik volt.
@zord: Figyeld meg, a végén már kihozzák, hogy az F-35A-k egy része helyett inkább tovább üzemeltetik az F-15 / F-16 családot, amíg az UCAS-D-k és társaik nem veszik át a helyüket. ^^
Nem nagyon szeretném ezt a témát tovább folytatni itt, de mivel magyar repülő kultúráról van szó, ezért még egy utolsót megengedek itt MAGAMNAK (! a többit ki fogom törölni!). Magyarország reál GDP-je még mindig jóval elmarad a Kádár-korszak csúcsértékétől. Akkor volt egy csomó magyar cég, a legkülönbözőbb szakmai kultúrákkal, és benne magyar tudással. Ezek köre vészesen lecsökkent a "rendszerváltás" óta, és ez a csökkenés a Malévval most tovább folytatódik. Mindig lesznek számok, amiket fel lehet mutatni, hogy nem gazdaságos ez meg az a cég, tevékenység, ezért be kell zárni, majd megvesszük a "piacon". És közben mint ország, mint közösség mindig egy lépéssel hátrálunk. A tény az, hogy a térségben azt a nem elhanyagolható piacot, útvonalhálózatot, amit eddig a Malév repült, más fogja elfoglalni. Nagyrészt külföldi érdekeltségek, még ha lesz némi magyar is. De a lényeg, hogy ez egy újabb hátrálás.
Erről ennyit akartam mondani, és NEM kérek a légierő blogon erről a témáról több hozzászólást a legnagyobb tisztelettel. És nagyon sajnálom azokat, akik a magyar repülési iparágban, a Malévban DOLGOZVA most állás nélkül maradnak. Ők nem ezt éremelték.
Cameriben működik az Olasz Légierő egyik javítóbázisa már most is. Ha tényleg lesz ott 35-ös végszerelés-berep, szerintem érdemes lesz átszaladni egy kis szpottingra. Azért remélem, nem az lesz az első F-35-ös fotóm...
Pillantás a Zólyom közeli szlovák CRC-ba (és Sliacon a szimulátorba) Radicova minapi látogatása kapcsán. Az is egy érdekes objektum lehet, nem kevés védelemmel, igazi hegyi környezetben:
Nekem eddig nincs rossz tapasztalatom, bár sokszor nem fotóztam. De amikor igen senki nem jött oda, és a helyiek sem foglalkoztak velünk. Se Malackában, se Szliácson. De legyünk őszinték, ebben sehol, soha nem lehet biztos az ember, még Nyugaton sem...
93 of the latest model AIM-9X-2 Sidewinder Block II
65 AIM-120C-7 AMRAAM, both produced by Raytheon.
242 guidance kits including 42 GBU-49 Enhanced Paveway II 500 lb Bombs (GPS augmented laser guided bombs) and 200 GBU-54 (2000 lb) Laser Joint Direct Attack Munitions (JDAM) Bombs.
The Air Force will receive 849 general purpose bombs (which also provide the warhead section for the guided weapons), including 642 BLU-111 (500 lb), 127 MK-82 (500 lb), 80 BLU-117 (2000 lb). Poland already operate the Paveway II/III laser guided bombs (GBU-22/24/16/10) and GPS guided AGM-154 JSOW, but has not fielded modern dual-guidance munitions yet."
Van valakinek első kézből származó infója, hogy a mai vadászpilóták 8-9G terhelés mellett meddig bírjász szürkülés (greyout) és a csőlátás és szinte teljes látsávesztésig (blackout)?
Egy külföldi szimulátoros fórumon azt próbálják beadni, hogy a 30 másodpercig az F-16 pilóták simán bírják. Én meg ezt valahogy rohadtul nem akarom elhinni, mert több bizonyíték és tény is ellene szól...
"Magyarország reál GDP-je még mindig jóval elmarad a Kádár-korszak csúcsértékétől."
Elnézést az offért, de érdekel ez a probléma.
Sok tekintetben én is hajlamos vagyok mindenre reflexből rávágni, hogy régen minden jobb volt, ezért amikor először olvastam ezt a megjegyzésedet akkor megörültem neki, hogy biztos itt van a kutya elásva.
De aztán kerestem egy kicsit és más eredményeket találtam. Az igaz, hogy kifejezetten a reál GDP értékét nem találtam meg sehol, viszont találtam ezt az adatsort, ami elvileg a reál GDP évenkénti százalékos változása az 1980-as (vagy 79-es?) bázisévtől indítva:
Egyáltalán nem értek ehhez, úgyhogy nem biztos, hogy ez így jó, de nekem ebből az jött ki, hogy csak 90 és 95 között volt alacsonyabb a reál GDP, mint korábban (1980-ig visszamenőleg). Eszerint egyébként az 1980 és 90 közötti maximumnak jelenleg kb. a 125%-ánál járunk.
Ezzel kapcsolatban azt szertném kérdezni, hogy hogyan értetted pontosan ezt a reál GDP dolgot? Volt esetleg 1980 előtt olyan év, amikor még magasabb volt a reál GDP és arra utaltál?
@szoltam: És közben csinált bármi mást is? Mert szerintem azért nagyon is számít, hogy egy igazi manőverező légiharc közben cél keres a pilóta, pásztázza a légteret szabad szemmel, töménytelen információt dolgoz fel az agya, tervez, gondolkozik, talán még rádiózik is, ezen felül nem egyenletes a terhelés.
Na így ki bírja ki 30 másodipercig úgy, hogy még csak szürkülni sem kezd....?
Továbbá akkor miért is vesztetett csak az USAF saját bevallása szerint G'lock és túlterhelés általi orientáció és ítéletvesztési problémál miatt vagy 18 gépet csak a '80-as években? Valahogy nem áll össze a kép.
Több harci beszálmoló is említ szürkülést, pedig ott szó sem volt még 15 másodperces kitartott 9G-s manőverekről, nemhogy 30-ról. Ott kezdődik, hogy közepes magasságban is csak minimális fegyverzettel képes akár F-15 akár F-16 8G-s manőver tartására. Kicsit is megpakoltam meg kb. 2 km alatt...
Én nem mondtam, hogy ez mindenkivel így van, mert ezt nem is tudom. Csak arra reagáltam, hogy lehetséges-e a 30 sec, és igen. A Gripenre 15 sec 9g a kötelező gyakorlat, utána meg valamiféle szabadedzés. Az említett felvételen a pilóta a 15sec-et a kötelező légzéstechnikával tolta le, a további 15-ben meg csak ücsörgött és nézelődött. :D
Nem gondolnám azért, hogy vadászpilóták között ez volna az általános g-tolerancia, de mint mondtam, semmilyen összehasonlítási alapom nincs (leszámítva pár youtube videót, ahol hős amerikai pilóták kemény állják a 7,5 g-t...).
Köszönjük a jelentkezést és a videót. Még nem láttam, ahogy Growlert tekernek egy agresszor "legacy" Hornettel szemben. Bár jegyezzük meg, hogy a kötelező ALQ-99-esekkel nem lenne ilyen fürge a madár...ráadásul úgy tudom, hogy azokat úgy szokták függeszteni (legalábbis a Prowleren) hogy blokkolva van a vészledobás is.
Nem vagyok gazdasági szakember. Ezt a dolgot csak úgy hallottam valahol. De az biztos, hogy számítási módszer kérdése az egész. Én csak azt látom, hogy "termelés", amiből a termék belső piacra is menne vagy a "haszna" itt maradna, beszűkült. A másik pedig az, hogy nem tartom fairnek a pénzügyi szolgáltatási (bank) szektor beszámítását a GDP-be egy az egyben, márpedig az nagyon magas nálunk is. A magyar aktívak száma is nagy mértékben csökkent, még akkor is, ha a Kádár-éra "kapun belüli munkanélküliségével" számolunk.
A harmadik pedig az, hogy azt a teljesítményt, amink van is csak folyamatosan növekvő külső eladósodottság mellett értük el.
Egyszóval nekem az a benyomásom, hogy minden korban más követelmények szerint számolnak a statisztikusok, akiket jellemzően a hatalom tart el.
"A másik pedig az, hogy nem tartom fairnek a pénzügyi szolgáltatási (bank) szektor beszámítását a GDP-be egy az egyben, [...]"
Na, ez viszont érdekes kérdés. Azt intuitíve én is érzem, hogy a pénzügyi szolgáltatások egészen más kategória, mint mondjuk a fizikailag is előállított termékek, ezért gondolom lenne értelme külön számolni. De ennél pontosabban nem tudom megmondani, hogy a GDP szempontjából miért is más.
Ezen kívül még az jutott az eszembe, hogy sok termék (jellemzően kiskereskedelemben kapható fogyasztási cikkek) ára (reálértéken) lecsökkent ezért esetleg nem érezzük közvetlenül, hogy mennyi is a GDP valós értéke, viszont vannak olyan tételek (jellemzően az infrastruktúra elemei - közlekedési műtárgyak, erőművek, közintézmények, vagy éppen a honvédség fenntartási költségei), amik reálértéken kb. ugyanannyiba kerülnek mint 30 éve.
Én ebből következtetnék arra, hogy a reál GDP-körül valami nincs rendben, tehát hogy kakasos nyalókából lehet, hogy többet tudunk venni, mint 30 éve, de tankból meg atomerőműből nem.
@zord:
Gondolom a NAVY-nél is rájöttek, hogy az egyfeladatú gépek (úgy mint a legendás előd, a Prowler) ideje lejárt, úgyhogy a Growler személyzetek is kapnak egy kis képzést e légiharc, vagy éppen a A/G fortélyaiból. Az ALQ-99 piszok drága lehet....a Growler meg harci helyzetben egy-két AMRAAM-el, meg az aktív EW-vel elég jól meg tudja védeni magát...
@Devil 505: Hát elég vicces gyakorlat lehetett. Az A-6E gépek sem burtális erejükről voltak híresek, annál a Prowler meg vagy 2-3 tonnával volt nehezebb, a hajtóművek viszont nem változtak.
Szerintem egy F-86-nak sem lenne ellenfél manőverező légiharcban, ha még a ALQ-99 is rajza van és pótos.
Mt gyakoroltak és hogyan? Érdekes téma. Van anyagod róla?
@molnibalage: Szerintem is egy izgalmas, szokatlan téma. Részletes anyagom (még) nincs, de tervezek erről egy cikket. A lényeg, hogy adott egy Prowler és pl. egy Hornet. Ez utóbbi MiG-29-est szimulál. A Prowler megpróbál úgy manőverezni, hogy elkerülje a lelövést. Nyilván csak időhúzásról lehet szó, amíg a Prowlert, mint nagy értékű cuccot (HVA) védő vadászok is beleszólhatnak a játékba.
Az amerikai haditengerészet nem az MH, ahol minden ilyesmire azt mondják, hogy "nincs értelme..."
Emlékeztek? Van-e MiG-29 vs MiG-21 légiharc (mármint rendszeres, nem bemutatón Kositzky-Vári felállásban)? Válasz: Minek, nincs értelme!
És még sorolhatnánk az ilyeneket...
Pedig az ilyen "lehetetlen, nincs értelme dolgok" is mentenek emberéletet, technikát. Kérdem én, egy évi 250 órát repülő Prowler pilóta légiharc (nevezzük elkerülés) jártassága szemben egy évi 20-50 órás MiG-29 pilótával eredményezheti-e azt, hogy a duplasvancú elszalatsztja a lehetőséget? Szerintem igen! És bizony akkor már meg is érte...
@zord: Azért a kettő nagyon nem ugyanaz, a példa az én szemeben borzalmasan sántít. A 2 db Mig-21bisz vs 1 db MiG-29 tipikusa az, aminek van értelme.
Ellenben az EA-6B ellenben mit tud csinálni azon kívül, hogy átmegy kis magasságban és ECM maxon van? Fékpadi t/w aránya lehet, hogy egy üres utasszállítóét nem éri el... (Van terepkövető radarjav vagy azt kiszedték?)
Ha üldöznie kell a MiG-nek a célt, akkor a Prowler alacsony magasságon a fajlagos fogyasztása valszeg jobb, mint a duplasvancú MiG-é, hiszen az alap gép a flotta leghosszabb lábú gépe volt, ugyabár a Hornet ezen a téren vérzett el.
Mi a CAS limitja az ALQ-99-ne? A lényeg, hogy MiG ne kényelmes tempóban üldözze, azért kelljen gázt adni, mondjuk maximál utánégetés nélkül. Ha a két gép közeledési sebessége 300 km/h táján van - tegyük fel, hogy a Prowler gépes elérni a 800 km/h-t és a MiG 1100 km/h, sebességet tart - akkor 10 km-nyi távolság ledolgozása az két perc. Alancsony magasságon az R-27R NEZ értéke talán 12 km, legfeljebb 15, ha a cél nem manőverezik a végfázis alatt.
Ezelatt a HACAP full gázon közeledési vektorra állva - had ilyen helyzetben van, akkor bőven 2000 km/h feletti relatív közeledési sebességet ér el szemből, oldalról történő közeledés esetén is elég nagyon. Egyetlen kivétel, ha a MiG után kellene menni, de az már régen rossz..
Az kell gyakorolni, hogy hogyan lehet beamingelve földhárrében gyorsan eltűnni és megpattani. Legalábbis szerintem.
(Én nem tételezem fel, hogy al ellenféle 20-50 órát repül. Aki ennyit repül, az úgysem ellenfél és lottó 5-ös közeli az esélye, hogy ilyen helyzet összejön.)
@molnibalage: A manőverező légiharc során a gépek egyre lejjebb kerülnek. Azt el kell kerülni, hogy a Prowlert a MiG földközelbe kényszerítse és ezzel a földi telepítésű légvédelem elé kerüljön. A Prowlert védő vadászoknak nagyon kevés idejük van, de hát erre vannak az E-2-esek. Hogy időben riasszanak. Őszintén szólva nehezen tudom elképzelni, hogy egy vadász egy Prowler közelébe férkőzzön, de persze sohase mondd, hogy soha ...
Molni, nem kell a T/W bűvölteében élni. A való világban ritka, hogy ezen múljon a dolog. Nézd meg az Intruderek támadása című filmet, sok jó légi felvételt láthatsz benne az A-6-osok manőverezéséről. Nem kell lebecsülni. Az új zélandi Skyhawk-ok manőverező "légi harcban"
lenyomtak maláj 29-eseket, és még van más hasonló példa is, sok.
@stonefort: Az F-15 cikk kapcsán eléggé beleástam magam a témába és eddig sem éltem a bűvkörében. Azoban az EA-6B minden, csak nem A-6E. Az a három tonna üres tömeg + két AL-99 az tömege (~ summa 1 tonna?) és légellenállása ott van Nagy. Elvarázsolni nem lehet. Az A-6E tud vészleoldani, a Prowler meg nemigen dobje le azokat. Ha még CAS korlát is van, akkor még a lendületből történő manőverezének is lőttek...
A Skyhawk gépek egészen különleges kategóriát képzenek és - már elnézést - de könnyű úgy fogócskázni más gépekkel, hogy nem teszel rá mondkuk két pótost és 2-4 légiharc rakétát sem, + a harcászati hatósugár is kiesik az egyenletből, mert gyakorlaton nem mennek a világ végére a gépek.
Tehát szép, hogy egy gyakorlat során van köztük gyakorló légiharc, de a harcászati hatósugara nemigan predesztinálja ilyenre, csak különleges helyzetekben. Mondjuk Izraelnél.
Ha ennyire egyszerű lett volna a megoldás az F-4 + dogfighting problémára, akkor miért nem let a Skywawkból vadászgép...? Persze sejtem / tudom, hogy miért. :)
@Devil 505: A Prowler földi telepítésű légvédelem HMZ-jbe nemigen mászkál be. Mivel a vadászgép fenyegetés is nagy valószínűsséggel abból az irányból van kicsit "balrójobbról" jöhet, ezért nem igazán jön ki az, hogy SAM felé kezd el menekülni. Legalábbis szeritnem.
Magyar példával élve, ha az ország nyugati részén kolbászotl volna egy gép, akkor elég nehéz elképzelni, hoy nyugat felé menekülve SAM-be botlik, de ez igaz az NSZK-NDK határon is.
@molnibalage: Akkor egy példa. A Sivatagi Vihar idején a tenger felől érkező A-6-osok ki- és belépő pontját egy-egy Prowler biztosította. Az a légtér ahonnan a gép zavart, olajfúró platformok felett volt kijelölve. A platformokon csöves légvédelem települt, ne kérdezd hány mm-es. Tehát bizony a Prowler is mászkál(t) meleg helyen. A két EWO hátul melózott, a pilóta és az első EWO pedig meresztette a szemét az éjszakába, hogy mikor indul el feléjük a nyomjelző-sor.
Bár nem Prowler, illetve Intruder, de a görög A-7 még mindig szinte megfoghatatlan alacsony repülésben manőverezve..
A Szu-22-est is igencsak dicsérték a földiek, hogy azt bizony k.nehéz elkapni.
Viszont szvsz, akármelyiket el lehet fogni egy modern doppler-impulzus radarral, vagy AESA-val és AMRAAM-mal. Nem kell közelmenni dogfight-ozni, a beam meg szerintem különösen az AESA lokátorok ellen már nem hatékony.. (ahogyan utánaolvastam éles az aránylag kevés modernkori éles légiharcnak). A gyakorló légiharcokról meg mindenki mást mond, ki-milyen típust repül, mi van rendszeresítve. Ennek egy része, igaz másik rész dezinformáció, vagy túlzott önbizalom. Persze ettől még igaz, hogy a támadógépek, zavarógépek gépek stb. személyzetének is kell légiharcot gyakorolni, mert előfordulhat velük ilyen helyzet. És tényleg a legjobb a földháttérben eltűnni, vagy az ellenséges gép "tankjának" kiszárítása. A kérdés szerintem, hogy egy adott légierőnek van-e erre elég repülési órakerete, gyakorolni. Az amcsiknak van..
@Kelepisti: Eküszöm, hogy nem értem a kommentet. Előbb kijelented, hogy megfoghatatlan, aztán meg azt, hogy akármelyik elfogató.
Egyébként miért pont azt a két gépet emeled ki, amiben még terepkövető radar sincs? Mitől megfoghatatlanabb az A-7E vagy egy Szu-17M4 egy TFR/FLIR +TGP podos F-16C/F-15E-vel szemben, vagy egy Szu-24M-maé összevetve? A jenki gépeket akív és passzív zavaróeszközök és még vontatott csali is lehet, a Szuhojon meg régi, de akkor is van MAWS és passzív zavarók viszonylag szép mennyiségben, ha a függőleges vezérsík melletti két gerenda felmegy.
Egyszerübben:
Azok a pilóták, és légvédelmiek akikkel vagy én vagy barátaim beszélgette kiemelték, hogy az
SA-6 részére nem gond még alacsony repülésben sem: F-4, F-16, F/A-18, de nagyon nehéz pld. Szu-22
Gépágyus (görög) simán lelőhető: F-4, F-16, de Mirage-2000 nehéz, A-7 szinte lehetetlen
Lengyel F-16szdpk: simán elkpaják: MiG-29, Szu-22, F-16, stb. tehát gyakorlatilag mindent, hiába repülnek földközel, manőverezve, a APG-68(V9) + AMRAAM mindent elfog.
voltak még egy tucat beszélgetés, klf. nemzetből de most ezeket nem sorolom fel.
Konkluzió: lehet egy támadó, EAW gép stb. akármilyen manőverezőképes, ha moden lokátor + AMRAAM van. akkor minimális, de ha a vadászpilcsi elkezd fordulóharcolni, akkor van esélye. Ezért kell gyakorolniuk a légiharcot, elsősorban a dogfight-ot. Tudniuk kell azonban, hogy ha nincs fordulóharc,. akkor szinte nincs remény.. (most az elektronikai zavarásra nem tértem, ki, mert a fene tudja, hogy a Growler pld. miként tudja-e és hogyan zavarja, az AMRAAM-ot és a vadászép mondjuk AESA lokátorát.
Továbbra sem értem. Mi köze a típusnak a nehézséghez, ha az adott gép tudja azt a profilt, mint a Szu-22...? Márpedig abban nincs TFR tehát vezetni kell a gépet. A Kub rész meg különösen vicces annak fényében, hogy a mezei Kub-ot az ALQ-131 + ALE-50 gyakorlatialg kévállra fektette...
Akkor nem vágom, hogy a ECM mentes Szu-22 mitől nehezebb célpont, mint egy éjszakai alacsonytámadásra is felkészített F-16C Blk. 30/32 és attól felfele levő gépek. A Mirage-2000 szintét rejtélyes, ha nem a D változatról van szó. Ugyanis az egyfeladatos vadász, TFR nuku tudtommal.
Tehát kérdem én ugyanazon profil estén mitől lenne nehezebb egy primitívebb avionikájú gép úgy, hogy még manőverezési tartaléka sem éri el az A-7 gépnek egyetlen szuperszonikus vadászét és még éjszaka nem is repülhet...? Bocs, de ez a minimális józen észnek és a fizikának is ellentmond, a tényekről nem isbeszélve.
Bár egy amerikai zavarógép önvédelmi manőverezéséből indultunk ki, a beszélgetés átalakult kis magasságú strikerek önvédelmének témájába.
Nem szándékos volt, de szerintem nagyon helyesen történt.
Bár az amerikai(NATO) részvétellel történő háborúkhoz szoktunk hozzá, a légi hadviselés általános szabályainak olyan légi haderők alkalmazásáról is szólnia kell, akik nem rendelkeznek azokkal a képességekkel, mint ők. És nem minden művelet koalíciós.
Ha ma bárki be akar menni egy másik ország légterébe és ott csapást akar mérni, és ebben a konfliktusban nincsenek amerikaiak, akkor nagy valószínűséggel lesz számára veszélyes ellenállás, és szinte bizonyos, hogy a kis magasságot választja. Úgyhogy minden önvédelmi képzésnek VAN értelme.
Egyébként meg hidd el, ahogy egy kicsit is elindulnak a paritás irányába a dolgok, barna lesz az üllepe minden hajózóruhának. És ez így van jól.
Molni!
"Kub-ot az ALQ-131 + ALE-50 gyakorlatialg kévállra fektette...
ECM mentes Szu-22 mitől nehezebb célpont, mint egy éjszakai alacsonytámadásra is felkészített F-16C Blk. 30/32 és attól felfele levő gépek. "
---
Erről kérdezd meg a Győrieket, Ott voltunk egy napig náluk az ELITE-n a Heubergi lőtéren, és tényleg mindent megfogtak ami egyedül jött , ami nehéz volt, az a Tornado és a Szu-22. Amikor több irányból egyszere jöttek, ott probléma volt, de azért, mert 1 indítóállványt vittek. Mellettük voltak a németek is akikkel néha közösen dolgoztak. Ja a GDF zavarói is repkedtek, hogy nehezítsék a dolgot. A törökök és görögök F-16-osait, a török F-4 gépeket is megfogták. (a görögök block 52-vel nyomultak, a törökökre nem emlékszem fejből, de megvannak a képek a Lechfeldi reptérről felszálló gépekre és rajtuk milyen zavarókat használtak stb...
Persze minden szimulált körülményekm között. Meg aztán olyan légrak sűrűség volt mint Moszkva körül :)
A legnagyobb tisztelettel, mivel történetesen ALE-50 kérdésben Stonefort mesterrel együtt úgy érzem van mit mondanunk (by the way, globalice elég jól állunk ebben a témában :-))))))))):
Az a baj, hogy nem a SzURN-nál történik az igazi baj, hanem a rakétánál. A vontatott csalit törvényszerűen beszopja. Sajnos a Kub fejére abszolúte kihegyezték a technikát, márpedig a rakéta a saját feje után megy, ez a félaktív önirányítás lényege.
De a heuburgi kill még akár össze is jöhetett volna. A Tornado ECR-en nincs vontatott csali. Némi túlzással egy kezemen összeszámolom, akiknek szolgálatban van.
Valkószínűsítem, hgoy vontatott csalit nem hordoztak a gépek, az láttuk volna, decoy-t meg flare-t dobáltak.. Maga az elfogás és az indítás emulálása megtörtént, a rakéta meg élesben felrobbant volna a a csalinál.
A találatokat a gyakorlaton a mieinknak itélték oda..
Hozzá kell tennem, hogy végig szinte dupla fémsodronyból szőtt hálók alatt voltunk az elektromágneses sugárzás miatt. Max. 2-3 percre engedtek ki - néha-néha fotózni minket. Szerintem a környéken megfőttek a madarak..
@zord: @Kelepisti: @molnibalage:
"A vontatott csalit törvényszerűen beszopja." mármint a Kub rakétája. Így van. De hány csalit vontat a gép, és hány rakétát lehet egy célra egymás után indítani? Ha jól tudom, 2 csali, és 3 rakéta. Az eredményen tehát lehet spekulálni. Az első 2 rakéta elkapja a csalit, de mi lesz a következővel? És egyszerre hány csali van kiengedve? Kettő is akár, vagy csak egy? Mennyi időbe telik újabb csalit kiengedni ha az előző megsemmisült? Ezeket tényleg nem tudom, de biztosan lehet jelentősége az ilyen apróságnak tűnő tényezőknek is.
@molnibalage:
Nem volt csali, de a Szurn-nak sem volt P-18 + K-1P támogatása. Utóbbi borítja kissé a papírformát, ezért is szerepeltek jól az ELITE gyakorlaton. No meg a kiképzés. Alaposan ki lett már vesézve az iraki (összességében arab) kezelők képzettsége. Pontosabban képzetlensége... A szerbek jobbak voltak, de autonóm üzemmódban (P-18 nélkül) tényleg nem ér semmit a Kub.
@molnibalage:
Utóbbi kommentemben nem a rakéta zavarvédelméről beszéltem. Hanem arról, hogy a P-18 és K-1P-nek köszönhetően a SZURN saját kisugárzás nélkül is ismeri a cél helyzetét. Mi több, a tűzvezető antenna egyből felé fordul, így amikor a cél a legkedvezőbb helyzetben van, bekapcsolják a célmegvilágító lokátort, befogják és indul is a rakéta. Az első kisugárzástól számított pár másodpercen belül. Tehát előtte se F-16, se Tornado, és valószínűleg Wild Weasel gép sem nagyon tud vadászni az ütegre, mert nem tudja hol van. Amikor pedig elindult a rakéta, akkor már csak pár másodperc van kitérő manőverek, csalik, stb alkalmazására. (Optikai rávezetés esetén pedig lehet, hogy ezek is teljesen hasztalanok.) Na erre a szitura írtam, hogy nem mindegy hány csalit húz a gép, vagy mivel próbálja átvágni a rakéta fejét. Ha egy csalit talált el a rakéta, és nincs másik kiengedve, akkor a dipólkötegen, akítv zavaráson és a kitérő manőveren múlik a gép sorsa.
Kicsit hülyén hangzik, de az elmúlt hetekben nem tudok szabadulni egy ötlettől, miszerint össze kellene grundolni egy "alapítványt", ami évente kiküldene egy magyar EW-st egy haladó fizetős nyugati tanfolyamra (adatbázisépítés-kezelés, pl.)
Van ilyenekből jópár, köztük classified, NATO eyes only is, a szakma nagy nevei adnak elő, kurzusonként 2000 dollártól felfelé.
Hallottam itt Egerben, de látni nem sikerült. Ellenben tegnap szépen bemászott egy gép a város fölé, egész alacsonyan, csak nem volt idő, hogy előkapjam a fotómasinát. Utólag is köszi a "tettesnek", és sok ilyet még :)
@zord:
Nem.
Ez volt az a gép,amelyikről elterjedt a "pletyka",hogy üzemképtelen,kannibalizmus első példánya,stb.
Sokáig nem is látták repülni.
Az emlékezetes tavaly február 22-i teljes (12 db )Gripen flotta felszállásakor is pont ez volt "éppen" kesziben,társával a 36-os oldalszámúval.Akkor is sokan állították,hogy nem véletlenül.
De szerencsére repül és végzi a dolgát. :))
@Ákyka:
Az év eleji rövid szünet óta hetente 2-3 alkalommal (kedd-szerda-csütörtök) járnak felénk,egy ill. kettő gép a feladatától függően.Ez nagyobb aktivitást jelent a tavalyi évkezdethez képest,akkor tavasszal láttam az elsőt.
Remélem ezt a fokozott tempót tudják is tartani.
Ha valaki tud megbízható forrásból pontos dátumot a Load Diffuser 2012 hadgyakorlattal kapcsolatban,kérem ne tartsa magában :)
131 helyett 100 F-35-öst tervez az AMI-nak és az AN-nek az Monti-kormány. A csökkentés állítólag nem érinti az olasz, holland, és norvég gépek végszerelési terveit Cameriben:
A svájci légierő követelményeinek nem felelt meg a Gripen. A Rafale és az EF után az utolsó volt - ez áll egy kiszivárogtatott bizalmas svájci jelentésben (aminek hirtelen a linkjét nem tudom ideírni).
A repülési teljesítmény alapvető fontosságú volt a döntésben, az EW/radar jól vizsgázott a Gripennél. Meglepetésemre a radart jobbra értékelték, mint a meglévő Hornetjeik APG-73-asát. Ugyancsak dícsérték a nagy képernyőfelületet, ugyanakkor meglepetésemre nem voltak jó véleménnyel a rendszerintegrációról.
Szó mi szó, ahogy eddig is tudtuk, a Rafale a svájciak szerint is a legérettebb az eurokacsák közül. Csak győzze valaki megvenni és fenntartani, a lényeget illetően QRA-ra...még akkor is, ha Svájc az Svájc.
A HM-ben nem tudom, hogy gondol-e valaki 2017 utánra, amikor lejár az NFTC-szerződés. Itt egy esetleges opció, Portugáliában, KAI T-50-esekre hangolva:
Gondolom a HM-ben úgy vannak vele, hogy 2017-ig jó sok hajózót kiképeznek Kanadában, és akkor utána hálistennek nem kell újabb hajózó vagy 10-15 évig...simán el tudom képzelni, hogy ez a gondolkodás, ha van egyáltalán.
@zord:
Bocsi, megnéztem a videót, de nem értettem, hogy a Viper Strike-ot kimondták volna.
A rámpán valóban ott van a többfunkciós Gunslinger indító. Ebből valóban indítható a Viper Strike is, de tudomásom szerint ebből az AGM-175 Griffint alkalmazták csak eddig. Erre utal a Hellfire szimbólumok melletti kisebb rakétát jelző festés.
A GBU-44/B nagy szárnyakkal rendelkezik, annak a szimbóluma biztos jól megkülönbözethető lenne a felfestettek közt.
@Z69: Ez már két héttel ezelőtti hír. Már túl vannak a pezsgőzésen. Már az is eldőlt hogy India nem foglalkozik az Eurofighter csapat további felvetéseivel.
Szóval az lobogtatott értékelésnek van egy kis szépséghibája. Kizárólag teljesítmény van benne. Ár, fenntarthatóság nyista, pedig mint azt mi nagyon jól tudjuk, elég sokat számít.
"It's like when you buy a car, says Markus Gygax. You do not just look how fast the car can reach, but also and perhaps especially its ease of maintenance. And the Gripen aircraft is clear that maintenance costs the most advantageous. We are convinced by our choice. "
n November last year, Air Force chief Major General Markus explains: "I have reported to the Federal Council that all evaluated types meet our requirements." (NZZ 19th 11th 11)
Lenne egy kérdésem a Rafale-al kapcsolatban:
még mindig küzd illetve jellemző rá a franciás különcködés?
Itt arra gondolok, hogy még mindig saját, nem szabvány adatbuszokat stb. használnak ami például megnehezíti nem francia fegyverek integrálását, úgy mint a Mirage-nál volt.
Mert ha igen akkor a magas ár mellett ez is nehezítheti (még mindig) az eladást függetlenül attól,hogy milyen jók az egyéb paraméterei ill. hogy mennyire kiforrott a többi típushoz képest.
Hoppá! "A vezérőrnagy – több ízben visszatérve a Gripen-szerződés közelmúltban történt módosítására – annak a reményének is hangot adott, hogy az év vége felé a magyar légierő Gripen-típusú vadászgépei vehetik át Szlovénia légterének őrzését." www.honvedelem.hu/cikk/30303/mi-varhato-2012-ben
Nagyot akar a szarka, de vajon elbírja a farka? Ez ideiglenes, vagy hosszú távú? Hosszú távon jó lenne, ha a Szlovén barátaink fizetnék + 4 gép lízingelését. :)
Persze. Ua. a probléma. Nem véletlen, hogy eddig még senki nem húzott bele.
126 gép az más, meg ha már voltál, vagy Mirage-üzemeltető. Az indiaiaknál a nagy nemrég beszerzett Mica készlet a Rafale-hez is jó lesz.
Egyetlen kivételt az amerikai LGB-k jelentenek jelenleg és Meteor majd tudtommal. Ebből az elsők adatkommunikációt nem igényelnek, úgyhogy nincs is probléma. Hogy a Meteor esetében hogy megy az integráció elektronikai értelemben, nem tudom. Fizikailag már hordozta a gép
@zord: Ehhez kapcsolódóan olyan érdekességet találtam, hogy az egyik pilóta a bázis parancsnoka volt, akinek korábban már a fia (!) is katapultált, méghozzá 2 éve egy Jak-130-asból Lipeckben.
Nekem van egy érdekes megérzésem a posztszovjet események kapcsán: arányosan sok az "őrnagy plusz" résztvevő. Ez persze az összeomlás miatt torzult rendfokozati struktúrának is betudható (sok van belőlük), de talán annak is, hogy "ők majd megmutatják".
@zord: Igen, én is hasonlóan látom, az oroszoknál a katapultálások többségét jellemzően alezredesek hajtják végre. Ez nyilván azon okok miatt is van amiket te említettél, és szerintem ehhez még hozzájön az is, hogy az elmúlt 20 év körülményei miatt igazából nagy tapasztalatuk leginkább csak az "őrnagy plusz" pilótáknak van, így az oktató és ellenőrzési feladatokat egy mezei harci ezrednél főként alezredesek és ezredesek hajtják végre, ebből kifolyólag jóval többet repülnek mint pl egy százados, aki vélhetően oktatói képesítéssel sem rendelkezik.
Mindemellett ahogy megfigyeltem, pl Oroszországban az itthonihoz képest gyors az előremenetel. Egy frissdiplomás hadnagy pl 7 év alatt el tud jutni az őrnagyi rendfokozatig.
Persze akárhogy lehet ezt ragozni, a lényeget akkor is megragadtad.
@zord: Mondjuk a fenti hozzászólásomban nem is feltétlenül a pilóták rendfokozatát tartottam érdekesnek (az ezredes mellett egyébként a másik is alez. volt :D), hanem hogy szerintem ritka már az is, hogy egy családban apa és fia is kattintson, hát még az hogy a fiú először :)
Mondjuk arrafelé azért nagyobb hagyománya van a repülésnek mint nálunk, így a pilótagenerációknak is egy családon belül...
@Beat it!: @zord:
Na, jól belenyúltam és kihúztam a jolly jokert! A honvedelem.hu oldalon kiszedték a Szlovéniával kapcsolatos részt a cikkből! Még szerencse, hogy ide beidéztem. Zord, nem kérte még az NBH, hogy innen is töröld? :)
Pár kósza következtetésre okot enged az eset.
1.: Terv van, csak nem akarják nagydobra verni.
2.: Nincs terv, a vezérőrnagy zöldségeket beszélt.
3.: Ezt az oldalt szemmel tartja a "nagy testvér". (Ha ugyan csak emiatt törölték, és nem kapták fel sokfelé a témát.)
4.: Struccpolitika. Attól, hogy a netről leszedték, még elhangzott a tájékoztatón. Nem tudják meg nem történtté tenni.
5.: A szerződéshosszabbításnál felmerült egy horvát szál is. Azt rebesgették, hogy 6 gépet ajánlottunk fel nekik törlesztőrészletekkel együtt. Akkor az volt az érzésem, félreértés történt, nem a jelenlegi állományból ajánlottuk fel. Hanem +6 új gép lízingelésével vállaltuk volna el Horváto. légtérvédelmét. A szlovén ügy fényében azt mondom: nem zörög a haraszt...
Akár így, akár úgy, ha előremenekül a légierőnk, regionális nagyfiú szerepre törünk, azzal csak nyerhetnénk. Regional smart defence with Hungarian leadership.
Nagyon sajnálom, hogy nem lett kimásolva. Ha bárkinek megvan az eredeti, én szívesen közlöm itt!
Az információt, ha kiment, nem lehet visszaszívni, reagálni kell, és visszaszerezni felette az uralmat. Ez kommunikációs alaptézis. Amit tettek, vér ciki, sőt, szégyen!
Egyébként meg röhejes is, mert Szlovénia ügye tényleg hosszú ideje pörög, itt is rengetegszer volt róla szó.
Szerintem sok opció jött szóba, amíg aláírták a szerződésmódosítást. Egy pincébe zárva az illetékes delikvenst jó zsaru-rossz zsaru módszerrel talán ki lehetne belőle szedni az összes latolgatást. Enélkül majd idővel kikutatjuk, meg 40-50 év múlva felszabadítják.
Végül hálistennek nem lett osztozás a dologból.
Szerintem nem tudunk mindent, még most se. Hogyan is tudhatnánk? Az amerikaiak 2003 után minden létező anyagot/embert felkutattak Irakban. Ők valszeg sok mindent tudnak. Azt szerintem látni, hogy a konfliktus során jelentős kommunikációs értéke van a 0 légiharc-veszteségnek, így azt fenn kell tartani, amíg csak lehet.
A szlovéniával kapcsolatos részt kiszedték, de már későn. Ha itt kommentéma, akkor az éppen elég. Szerintem mi vagyunk a honvédelem.hu egyik törzsközönsége. Sima átlagpolgár nem nézeget ilyesmit. .. Komolyan. Saját tapasztalatom, hogy minden szervezet csak saját oldaláról lát mindent. Jelentem letöröltem! De sajnos már olvasták...
Más: légigyőzelmek Irak felett. Én is láttam ezeket az oldalakból kutatás közben, meg néztem néhány könyvben berakott adatot is, de szinte ahány hely, annyi más info. Szerintem az amerikaiak sem tudnak mindent, mert a légiharcok közül több bonyolult helyzetben volt, tele koalíciós gépekkel a levegőben, egy részük sérült a légvédelemről és sokszor egymást is ellenségnek nézték.. Hiába az IFF. A 25-ös által lelőtt F/A-18-ast hány évig tagadták, amíg végre beismerték. Az F-111 gépek elfogások előbb lettek nyilvánosak, de ott meg első írások szerint az Warkok mélyrepülésben, terepkövetővel lerázták az iraki vadászokat. Az AIM-7 elért kill-ek meg sok helyen kérdőjelesek, gondolom volt, hogy több gép is indított rakétát ua. célpontra.
"Ha itt kommentéma, akkor az éppen elég. Szerintem mi vagyunk a honvédelem.hu egyik törzsközönsége."
Hát akkor csúnyán bebukták...
De tényleg, nem is értem! Ma már nincs ilyen trükköknek egy fikarcnyi esélye sem. Ahogy fenn írtam: reagálni kell, és visszaszerezni a téma felett az uralmat - ez a megfelelő eljárás. Hadd ne én mondjam már a jelenlegi kormányzatnak, hogy ez olyan komcsi módszer...
...azt is meg kellene érteniük, hogy a mai politikai helyzetben az nem hír az ellenzéknek, hogy mi a helyzet a szlovéniai air policinggal, de az hír lehet, hogy a honvedelem.hu-t utólag cenzúrázzák.
Igen, van egy diplomáciai érzékenysége a témának (a szlovénok nem szeretnének ránk támaszkodni, mert a kizárólagos olasz függés erősíti bennük azt a tudatot, hogy ők Nyugat, mi meg nem), de az nem az elhallgattatás miatt fog megoldódni. És erre én is tekintettel leszek a magam módján.
(azt remélem azért szívből, hogy az eset miatt nem próbálták fel Domjánt - volt KBH főnök, hehe - vagy valakit a Honvédnél).
A kivágott szöveg:
------
"A vezérőrnagy – több ízben visszatérve a Gripen-szerződés közelmúltban történt módosítására – annak a reményének is hangot adott, hogy az év vége felé a magyar légierő Gripen-típusú vadászgépei vehetik át Szlovénia légterének őrzését.
„Ha az előrehaladott tárgyalások sikerrel zárulnak, óriási lépést tennénk a Magyar Honvédség társadalmi elismertségének növelése felé” – hangsúlyozta Domján László. "
-----
Orosz fegyverek mennek az orosz Mistralokra, melyeket sokkal jobban felfegyvereznek, mint a francia példányokat. Kíváncsi volnék, milyen fegyverekről van szó?
USS Ross, Donald Cook, Porter és Carney. Ezek az Arleigh Burke osztályú Aegis rombolókat tolják előre 2014-15-ben a spanyolországi Rotába az amerikaiak az EPAA keretében.
@zord: És ha ez igaz, akkor egy Spangdahlemit és egy Avianoit is. Kérdés, hogy kik repülnek? Előbbiből A-10 vagy F-16, illetve Buzzards vagy Triple Nickel?
@zord: Nem értem a "felháborodást". Ettől számottevően csökken a NATO pct. elhárítása? Nem. Ma már nem a 30mm Galing az ász, bármely NATO gép ugynazon JDAM bombákat és AGM-65 indítgatja, amit az A-10A/C. A platfrom peremfeltételei mások. Már az SV alatt is F-111F gépek hajigáltak tankokra GBU-12-őt, amire egy európai összecsapásban vajmi kevés esély lett volna, mert annyi statikus célpont volt, a várható veszteségek akkorák lettek volna és akkora LGB készlet volt, hogy mire a hk-ig juotta volna vagy LGB vagy F-111F nem lett volna már. F-111F + Pave Tack elvi szinten alkalmas volt lézeres AGM-65-höz, de a promó videót leszámítva és F-111 gépet AGM-65 semelyik változatával nem láttam még gyakorlaton sem, nemhogy élesben...
Képes lett volna F-111A/E/F gép TV/IR AGM-65 használatára? Talán még a "puha" GBU-15 is jobb lett volna. Az IED-k hatása alapján tökmindegy, hohgy pct. vagy nem az GBU-15. Az a brutális robbanófej közeli / telitalálat estén megteszi, amit kell egy harkocsin is. Minden más jármű számára kb. akkora ellenállás, mint kisgyereknek a joghurtos doboz...
@molnibalage: molni, a "felháborodásnak" nem technikai oka van, inkább érzelmi jellegű. Ha elolvastad a linkelt írást...
Tegnap nem volt már kedvem utánanézni, mi ez az olasz kivonás. Ha nem tévedek, a hirado.hu-s cikk szerzője félreértett valamit. Marad mindkét 16-os század, a 603rd ACS megy.
Szerintem még így is a fenyegetettséghez képes túl nagy a USAF állománya. marad 3 százaz F-16 és 3 század F-15 (most csak a harci gépekre gondoltam, mert a Ramsteini és Mildenhalli szállító és tankerkapacitásra szükség van.
Az 15-ösöknek szerintem azért kell maradni a briteknél, mert fontos szövetségesek. Egyébként inkább valahol dél európában kéne őket állomásoztatni, mert könnyebben elérnék a potenciális célokat. De hát LH-ban meg régesrég ott az infrasturktúra, meg a britek is igencsak megorrolnának ha elvinnék őket. Az A-10-es századdal egyetértek, hogy nem volt rá itt szükség. Viszont az 1. százados ezred érdekes :) (,most ismét a harci egységre gondoltam).
Vissza a Gripenhez: a '39'/393310 az én rögeszmém volt, amikor csináltam egy táblázatot a gépek publikált fotóiról kb egy éve, akkor derült ki, h mindről van kép fél éven belül, erről meg utoljára 2008 januárból. Az 8-as kecsói repnapon ez volt a statikus példány, a tavaly ilyenkori nagy repülésnél is a földön rekedt, de utána többször járt a levegőben, libhomeradar is látta.
Ha ez volt a hajtóműbajos verda, akkor még messze nem oké a dolog.
Szerintem ilyen komplex rendszereknél mindig lesznek egyedi gyíkjai egy adott oldalszámnak, és épp ezért továbbra is lesz "ügyetlenebb" és "ügyesebb" gép.
Ez szerintem az ötödik generációnál sem kiküszöbölhető, főleg úgy, hogy igencsak eltérő normákkal jönnek ki a gépek kis darabszám mellett is a gyárból, és relatíve kis számban üzemelnek (F-22, mint jelenleg egyetlen szolgálatban lévő 5. gen típus).
(Nem világos számomra az amerikaiak stratégiája a T-50-essel kapcsolatban. Az LM benne van, érdekelt lenne, de egyrészt leharaphat a 16-os hátralevő piacából, másrészt pedig divatba hozhatja a könnyű négy+ generációt, ami a JSF számára károsan torzíthatja el a követelmények és kategóriák bevett, Amerikából diktált rendszerét).
@zord:
Azért a 39-esnél, már ami kintről látszik, ez egy "kicsit" több, mint egyedi ügyetlenség. Ha igazak a megfigyeléseim (ami persze, egyáltalán nem biztos), akkor ez a gép három év nem repülés után csinált egy majdnem fűbeharapást.
Ennek én utánajárnék, ha újságíró lennék, persze nem tudom, mik a lehetőségek, gondolom, leginkább semmik.
Jut eszembe, ha valaki megy erre a MACE XIII hadgyakorlatra Szliácsra, és zavarná egy üres hely az autójában, amit szpotterrel akar feltölteni, én szívesen beugranék :)
Nincsenek belső infóim, a 39-esnek biztosan voltak/vannak gyíkjai, de van egy olyan szempont is, hogy szét kell húzni a flotta üzemidejét. Nem lenne jó, ha egyszerre ötösével kéne küldeni ipari szintű javításra a gépeket.
A Gripen üzemeltetésnek nagyon fontos és kifinomult része a flottamenedzsment. Nem tudni, hogy a hadrafoghatósági követelmények hogy változtak a szerződésmódosítással (ha egyáltalán), de az biztos, hogy ha ipari javításra elmennek a gépek, akkor az kieső órakapacitást a maradó gépekből kompenzálni kell tudni.
(Zárójelben jegyzem meg, hogy amikor a gépek "visszajártak" módosítások érdekében, elvileg akkor is meg kellett ezt oldani. Persze ha a rendszer már súlyos hiányosságokkal küzd, akkor ez már nem is lesz olyan fontos...)
Gondot okoz a kivont hordozók hasznosítása. Hihetetlen, de még mindig a Coral Sea 1994-es bontása a legnagyobb ilyen befejezett projekt. Azóta a többiek csak várnak, jelenleg 7 darab.
Ennek fényében logikus az a conteo, miszerint az Enterprise-t utolsó útján provokációként elsüllyesztik az "Irániak"...:-))))
Legalább az eredetiben kiderül, hogy miért is került F-35 kép a cikkbe...
De ez az "aktív szintetikus apertúrájú radar" duma tipikusan olyan, amikor az illetőnek halvány fogalma sem volt arról, amit ír...(a legnagyobb tisztelet mellett, és repülés iránti valószínű szeretetét messzemenően respektálva)
De igazából nem ez a legnagyobb baj. Sokkal inkább a névtelenség. Sajnos azt tapasztalom, hogy egyre inkább terjed a hazai katonai/repülős témájú cikkírásban.
@zord: Ahogy nézem viszont Szalay Tamás Lajos már megint észt osztott Gripen-szerződés ügyben... Pedig a Nol-totója néha egész poénos, de ez a hozzáértés nélküli Gripen-mánia idegesítő.
Szerintem igen. Kommentelni, viccelgetni lehet nickkel, de ha az ember elkezd komolyan cikkeket írni, esetleg megélhetési céllal, akkor úgy tisztességes, hogy kirakja a nevét. Az már felelősség, és azt vállalni kell. Szerintem, őskonzervatív, dudva-muhar, mucsai figura számára.
Ja, nyomja a srác. Nem tudom, hogy nála mi a meggyőződés, a cél, de az biztos, hogy Vadai Ágnes asszonyra támaszkodni fő forrásként enyhén szólva is csúszós pálya.
www.jetfly.hu/rovatok/tipusok/jas39/kerdes_a_gripen/
"Hende Csaba válaszában leszögezte, hogy a Gripen az egyik legjobb minőségű gép a piacon − mutatja ezt a NATO líbiai beavatkozása kapcsán elért siker vagy a nagyfokú kereslet más európai országok részéről a beszerzésére, bérletük meghosszabbítására."
Nagyfokú kereslet?? a Miniszter úr tud valamit, amit mi nem?
Az osszik élnek az opcióval, hat SH-ból Growlert építtetnek. Arra kíváncsi vagyok, hogy még 99-est lógatnak majd rájuk, vagy NGJ-t? A 99-esből ugyanis mindig kevés van, bár az osszik jó elvtársak, nekik lehet, hogy lízingel az USA.
Mindenki az iráni légi opciókat latolgatja, az én kérdésem az, hogy ezek a jószágok játszhatnak-e és milyen szerepet egy Irán elleni akcióban, mondjuk az állítólagos víz alól indítható (nukis) Popeye-okkal:
@zord: Ha tényleg támadnak, konvencionálisan, akkor adja magát, első csapásnak a tengókról kilőtt rakéták. Erre alig fog tudni reagálni a légvédelem. Viszont azonnali riadókészültséget hoz, a lehető legmagasabb fokozattal. Persze elterelésnek se lehet rossz.
Ha viszont létezik nukleáris töltetű Popeye, akkor szóba jöhet egy másik lehetőség. Ha Izrael felvállalja a Nagaszaki utáni első harci bevetést nukleáris fegyverrel, és az ezzel járó brutális következményeket, akkor ez is történhet: Kiválasztanak 4-5 olyan iráni, jól védett célpontot, és ezekre csapást mérnek a nukis Popeye-okkal. És ha már légierő és fantáziálás, legyen kövér: eközben lesz légitámadás is, de nem közvetlenül a célpontok ellen, hanem korlátozott mértékben, lefoglalva a légvéfelemt, és a rakéták csak ez után/ez alatt indulnak.
Mondjuk nem ismerem elég jól a Popeye rakéták bevetési paramétereit (méret, repülési profil és sebesség, pontosság), se az iráni légvédelem közelkörzeti védelmi kapacitását és minőségét.
Ez utóbbiról kezd kialakulni egy konszenzus légvédelmi körökben, hogy nélkülözhetetlen. Ma lényegében nincs olyan szcenárió amiben a fegyverhordozókat nagy távolságból ki tudná valaki nyírni nagy hatásfokkal, így a fegyverek el lesznek indítva, és be fognak jönni közelre. A célpontot kell tudni álcázni, végfázisban zavarni, elterelni a céltól, illetve konkrét fizikai védelmet foganatosítani (Pancir, Tor, stb.)
Az irániaknál nem véletlenül nyomják keményen a legkülönbözőbb csöves dolgokat, a 35-ös Oerlikon klónoktól kezdve a összenőtt 23-asokig, mindezt egzotikus, többcsatornás, multispektrális felderítéssel/tűzvezetéssel. Ha jönnek a robotrepülőgépek, bombák, rakéták, akkor sok vasat felrakni a levegőbe mindig egy járható út. Persze szép lenne intelligensen, rakétával lelődözni mindet, de erre nem biztos, hogy van elég forrás. A 29 Torjukból vajon hány helyre jut, mekkora célsűrűséget bírnak?
A kérdésem az, hogy ugyan az internet teli van azzal, hogy Izraelnek van GBU-27-ese, de vajon biztos nem 24-esről van szó? Az F-117-es számára készített 27-es változat ment más gépekre is? (végülis kisebb fesztávjai vannak, ez jól jöhet más típusnál is)
A neten persze teljes a keveredés, a bomba és fegyverzet típusok, változatok azonosításában iszonyatosan nagy a keveredés.
@zord:
Működő reaktor bombázása egyenértékű egy nukleáris támadással. Csernobil is felrobbant, bár nem bombától, de hasonló hatással bizonyára lehet számolni. Tehát mindegy, hogy Izrael bevet-e nukleáris fegyvert, vagy sem. A fizikai hatás hasonló lenne, a politikai persze még attól is nagyobb.
Eközben Irán ismét légi hadgyakorlatot tart. www.honvedelem.hu/cikk/30423/iran-megelozo-csapassal-fenyegetozik
@zord: Szerintem nem ez a kérdés. Egyes létesítménsek a 24-es számára is túl mélyen vannak. Ide a 28 + F-15I konbó kell és még lehet hogy ebből is többet ugyanoda kell dobni...
@Beat it!: Attól függ, hogy milyen reaktor és éppen milyen teljesítményen megy.
Cseronbil semlyen nukleáris katasztrófa forgatókönyvnél nem releváns, mert sehol a világon nem volt RBMK a SZU-n kívül...
Uraim, én azt hallottam, hogy a 28-as (amilyen állítólag van Izraelnek, az F-15I a pótosok helyén hármat elvisz, reálisan két pótos, egy bomba), sem ér le a hegy alá, ahová kéne.
Egyébként meg az valóban mindegynek tűnik, hogy milyen reaktort túr szét a bomba, ha kiszabadul a sugárzó anyag.
Viszont azért egy hagyományos bombával megcsinált reaktorból kikerülő sugárszennyezés szerintem nem ugyanaz, mint egy nukleáris bombával megcsinált reaktor. Még akkor se, ha kicsi a bomba, mint mondjuk egy B61-11. Az egyik egy HAGYOMÁNYOS támadás, a másik egy TÖPFE csapás.
Molni, erről jut eszembe. Nincs valami szimulátor, ahol egy Izrael-Irán profilt meg lehetne csinálni? Vagy le vagyok maradva, és már évek óta ezt nyomjátok multipléjerben? :-)))))))))))
Ne tévedjünk már el ennyire.
1. Csernobilnál a grafit begyulladása csinálta a nagy koszt, mert az szétvitt mindent mindenfelé. Ez egy nagyon speciális eset. A Gyümölcsöskert hadműveletben már bombáztak szét üzemelő reaktort, és nem lett világvége.
2. Izraelt mindenki ismeri, mint a tenyerét. Pontosan tudjuk, ha támad, akkor nem egy primitív, kockázatos csapással fogja megoldani a dolgokat. Idáig még mindig tudtak úgy tervezni, hogy az ellenséget meglepje (amiből egyébként az következik, hogy a mostani szájkarate leginkább a semminek az előkészítése)
3. Szerintem, ha támadnak, akkor bevetésen láthatjuk majd a világ első hatodik generációs harci repülőgépeit (ami egyúttal meg is magyarázza, miért "nincs pénzük" az F-35-re). Pontosabban mégsem, mert ha eszük van (és azért az van), akkor valami olyat csinálnak, amiről még Iránban sem fogják tudni eldönteni, hogy ez támadás volt-e, vagy valami más, és ha támadás volt, ki támadott.
4. Hagyományos csapásmérésnél nem értem, mért nem Jerikókkal támadnának első körben, egy GPS ill végfázis-irányítású rakétánál (most olvastam, a Scud-hoz is volt ilyen optikai upgrade kit) sem a rakétás, sem a csöves légvédelem nem ér sokat.
Még egy:
Egy pontos ballisztikus rakéta 6-10 Mach sebességgel beérkező töltete valószínűleg minden penetrátorok ősanyja. Másrészt, egy mélyen a hegy gyomrában lévő célból gyakorlatilag semmi nem jut ki, akármilyen mélyen van. Ott lesz egy luk, amin keresztül nem különösebben radioaktív füst fog kijönni (nem a magas aktivitású fűtőanyag fog porlani), és az iráni barátaink magasan lesznek motiválva, hogy azt gyorsan betömjék. Egy föld alatti robbantás nagyságrendekkel nagyobb koszt csinál, azt meg Nevadában is tolták ezerrel.
@zord: Bármelyikben meg lehet csinálni, hiszen útvonalrepülés a dolog nagy része.
A Falcon 4.0 bármely leszármazottja esetében - én a BMS4-et ajánlom - ha mindenhol F-16 kabint használsz a fuel flow ki van jelezve és a tolóerő görbéket is ki tudom szedni az adatbázsból. Ezzel lehet csekkolni azt hogy a fajlagos fogyasztás mennyire pontos, ha van RL manualod.
A bombák és a gép légellenállás modellezése az már egy másik kör...
@KGyST: Nagyon nem értek egyet. Attól, mert valami néhány másodpercig kíbírja a nagy légerőket, attól még nem feltétlenül éli túl az ekkora sebességel történő becsapódást..
Bármelyik 4gen vadászgép hasít 1300 km/h sebességel tengerszinten. Földbe vezetve ellenben egyik sem jut 30 méter mélyre, még a legkeményebb részük sem... A GBU-28 kellett ehhez.
Szóval a mezei robbanófej az soha az életben nem lesz penetrátor. Max. ha csinálnakegy olyat. Ellenben a 80-100 méteres CEP-pel soha nem lesz kellően pontos és nem képes szitne függőlegesen becsapódni, mint egy LGB...
@molnibalage:
Nyilván szó sincs mezei rakétáról, csak Izraelt ismerve, ők hajlamosak olyan fegyverek kifejlesztésére, amit máshol el sem tudnak képzelni.
Az Uzit két évvel a függetlenségi háború után már gyártották. 67-re kifejlesztették a kafa betonromboló bombájukat, 80-ban mindenki meg volt győződve, hogy Osirakot csak utántöltéssel és lézerbombával tudták megcsinálni.
Hát, Izrael predesztinálva van arra, hogy megépítsan egy ilyen penetrátor-rakétát. Az összes elv ismert, sőt, tudtommal a penetrátor
-bombák (javítsatok ki, ha nem igaz, aha, van, ahol fáradturánt ír), de acélötvözetből vannak, azaz még van egy egyszerű lehetőség az uránötvözetekkel bekeményítésre. Az irányításnak több fajtája elkézelhető, mivel itt szerintem nem szellőzőaknákat kell eltalálni, hanem "csak" át kell menni a hegyen, elég a méteres nagyságrendű szórás is, ehhez a GPS is megfelelhet, de a végfázis-irányítás is elképzelhető.
Amit én kiemelnék, hogy Izraelnek minden ehhez szükséges technológiája megvan: rakéta, urán, irányítórendszerek, ezek közül pl a GPS-t alapból is beépíthették, hiszen más típusú alkalmazásoknál is lehet hasznos. Ami érdekes, hogy lehet-e egy ilyen rendszert feltűnés nélkül tesztelni.
De ez csak egy lehetséges (és nem is valószínű) szcenárió.
"http://index.hu/kulfold/2012/02/22/a_nato_ket_black_hawkot_kuld_montenegroba/"
Durva hogy ott 16 fok, sokszáz km-re délre meg ekkora hó. Persze a hegyek ,a mikroklíma..
Amiért belinkeltem az, hogy értésék a magyar politikusok, miért is kellene minél gyorsabban a magyar helikopter helyzetre megoldást találni. És miket kell(ene) figyelembe venni. Mert nekünk Mohács kell hogy észhez kapjunk. De még 2012-ben is?
Azoknak tök mindegy magunk közt szólva, viszont mi magyarok a TM-en kívül nem tudunk mit kezdeni egy tigrisfestéssel.
Nem ismerem a terveket, azon kívül, hogy tudom, hogy egy jó ideje léteznek.
Szerintem amolyan "parancsnoki gépként" az egyik példányon a következő dolgokat kellene csinálni permanens (!) módon: színes felségjelek és egy szép, teljes vezérsíkos vörös Pumajelvény nemzeti színekkel kombózva a svancra.
Alternatívaként lehetne a nagy Pumajelvényt a svancon lo-visben is.
(Hozzáteszem, hogy én szó szerint irtózom a "színes gépektől", tehát nem lehetek a kérdés megítélésének túlzottan progresszív figurája)
"A szimuláció egyik
hibája, hogy a légi célok esetében a BTR toronyfegyvereivel ezer méter fölötti célokra
nem enged tüzet vezetni, így gyakorlatilag a
légi fölénnyel bíró fél szabadon pusztíthatja a
másik fél eszközeit. "
Ezt olvasom egy magyar, számítógéppel támogatott gyakorlat tanulságai között. Kérdem én, mit gondolunk az "organikus csapatlégvédelem" hatékonyságáról, amikor az ma jóformán a harckocsik és BTR-ek toronyfegyvereire (géppuska, gépágyú) - beleértve azok nem légi célokra optimalizált tűzvezetését - korlátozódik? Egy ilyen helyzetben annak maximálisan lehet örülni, ha egy kilométerig egyáltalán van hatékonyság.
Nagyon fel kellene már ébredni legalább azt illetően, hogy egy-egy eszköz, rendszer mire alkalmas. Az, hogy mennyi van belőlük, egy más kérdés.
(ez egy apró, kiragadott példa volt, nyilván az egész dolgozat egy értékes és érdekes munka, ha valakinek van kedve, olvassa el)
@zord:
Beleolvastam a dolgozatba. Remélem nem azzal intézik el a tapasztalatokat, hogy korrigálják a program "hibáját" és ezentúl 2500 méter magasságig találnak a BTR-ek. Bár jelen esetben ha jól értelmezem a probléma főleg az ellenfelet (Red) sújtotta. "légi fölénnyel bíró fél szabadon pusztíthatja a másik fél eszközeit" - Gripen + Maverick és Mi-24 + Sturm kombó esetén ez lényegében fedi a valóságot. De van előtte egy fontos kitétel: "A BLUE
fél az elvárt módon a harctevékenység korai
szakaszában kivívta a légi fölényt, valamint
a felderített RED légvédelmi indítóállványokat
megsemmisítette, így a szárazföldi erőket
szabadon tudta támadni."
Csapatlégvédelemre a saját erők 1-1 Mistral üteget kaptak. Ez vajon elég lenne a valóságban? Vagy jön az újabb programhiba, és kiírja, hogy az ellenfél légiereje 4 ezer méter feletti magasságból támadott?
Nagyon tanulságos továbbá a 24 oldalon a "Tűztámogatás tapasztalatai" című rész is.
Na ezt már szeretem. Eger felett An-26-os, mögötte egy Gripen (lehet volt az kettő is, erkélyről ennyit láttam). És a rohadt fényképezőgép már megint nem volt kéznél.
@zord: Eggen, amíg van gáz, addig nincs gáz. :-))
Amin mégis csodálkozom, hogy közvetlenül szereznek be valamit, nem otthon gyártva. Meg aztán kezdik elfogadni, hogy az otthoni cucc nem elég jó, ez is váratlan fordulat oroszéknál.
Szu-35 leírás. Érdekes az összevetés a régi Szu-35-össel (Szu-27M), melyből kiderül, hogy az új bringa üres tömege még nagyobb is, mint a régié.
Az elméleti tolóerő/tömeg arány normál felszállótömegre vetítve viszont nagyobb.
Azért az a 19 tonna szerintem vagy dezinformáció, vagy nem tudom...
@zord: Mi van? 2013-tól Szlovénia, 2014 Baltikum? Na hajrá. Már az is pozitívum, hogy felmerül a lehetőség.
Egyénként Baltikumért fizet a NATO, vagy mi álljuk a költségeket?
"44. A Magyar Honvédség Magyarország szuverenitása szavatolásának alapvetõ intézménye, nemzetközi szerepvállalásait
tekintve a külpolitika megvalósításának egyik meghatározó eszköze. A Magyar Honvédség alapvetõ feladata, hogy az Alaptörvénnyel összhangban garantálja hazánk biztonságát, valamint hozzájáruljon szövetségeseink kollektív védelméhez. A Magyar Honvédségnek hazai és nemzetközi feladatai végrehajtása érdekében egyaránt rendelkeznie kell olyan korszerûen felszerelt és kiképzett erõkkel, továbbá rugalmas, hatékonyan alkalmazható, telepíthetõ és fenntartható képességekkel, amelyek lehetõvé teszik az ország területének és szuverenitásának megvédését, továbbá
a NATO keretei között folytatott kollektív védelemhez, valamint az ENSZ, a NATO, az EU és az EBESZ nemzetközi béketámogató, stabilizációs vagy humanitárius mûveleteihez történõ hozzájárulást. A Magyar Honvédségnek
rendelkeznie kell olyan képességekkel is, amelyekkel tevékenyen hozzájárulhat a természeti vagy ipari katasztrófák következményeinek felszámolásához. A Magyar Honvédség fejlesztésének irányait és mûködési elveit az Alaptörvényben meghatározott, valamint a nemzetközi kötelezettségvállalásainkból fakadó feladatok végrehajtása érdekében, szövetségeseinkkel összehangolva szükséges meghatározni. MINDEHHEZ ALAPVETÕ A SZÜKSÉGES ERÕFORRÁSOK BIZTOSÍTÁSA ÉS AZOK CÉLIRÁNYOS, HATÉKONY FELHASZNÁLÁSA. ENNEK EGYIK RUGALMAS ÉS GAZDASÁGI SZEMPONTBÓL IS HATÉKONY ESZKÖZE A TÖBBNEMZETI EGYÜTTMÛKÖDÉS, ÍGY A VÉDELMI KÉPESSÉGEK NEMZETKÖZI EGYÜTTMÛKÖDÉSBEN TÖRTÉNÕ FEJLESZTÉSE ÉS MEGOSZTÁSA. A VÉDELMI KÉPESSÉGFEJLESZTÉSBEN FOKOZOTTAN KELL TÁMASZKODNI A HAZAI, SZÖVETSÉGI, VALAMINT EURÓPAI UNIÓS PROGRAMOKRA, ELÕSEGÍTVE A NEMZETI VÉDELMI ÉS BIZTONSÁGI IPAR FEJLÕDÉSÉT."
@zord: Most már igen. A meglepő, hogy ANG gépen van. Nem IRST, de azonosításra jó. Ha van hozzá programcsomag, talán keresésre is alkalmas lehet. Tudja fene.
Azért Pakisztánban eléggé meleg a pite. Az ellentmondás mindig is jelen volt a szövetségekben, de hogy valaki szövetséges és ellenség egyszerre kb. azonos mértékben legyen, arra ilyen példát nagy hirtelen nem is tudok. Az is biztos, hogy csak a nuki miatt nem mentek még nekik.
Ne keverjük a dolgokat. Az Iron Dome (és benne a EL/M-2084 radar) harcászati szintű rendszerek. Az Green Pine stratégiai rakétavédelmi radar, melyet eredetileg az Arrow-hoz terveztek. Ha megjelenik Azerbajdzsánban, azt nem lehet függetlenül szemlélni az iráni helyzettől, még akkor sem, ha az azerieknek maguknak is lehet elvben szükségük rakétavédelmi képességekre az örmény és karabahi Scud és SS-21 képességek miatt (amit elvben Favoritjaikkal már el tudnak fogni, ha van előrejelzés).
“We have two problems,” Giordo said. “First of all, the price that we have with the U.S. government is a very, very, low, low price because to win the competition we had to reduce the price. Second, the volume at the beginning was 145, then 78, then 38, now 21 with firm, fixed price. We are losing money.
“So, how can I allow the U.S. government to sell 21 airplanes they have in their inventory where I lose money and they also kill my international marketing?”
"In that case the U.S. government will be competing against our international campaigns in a market where 21 airplanes is a big deal.”
Ez megvolt nálunk? Hosszú ideig reptilalom alatt álltak a cseh C-295-ösök:
Czech C-295s resume operations
The General Staff of the Army of the Czech Republic (ACR) permitted the resumption of operations for the ACR's Airbus Military C-295M tactical transport aircraft on 13 February after the completion of successful test flights from 6 February. The Chief of the ACR General Staff, Lieutenant General Vlastimil Picek, ordered the service's fleet of four aircraft to be grounded on 31 October after one of them experienced a partial failure of its multifunction displays before landing at Kbely Air Force Base in Prague
@zord: Szerintem volt. Azon is gondolkodtunk, hogy ennyire problémás típus a C-295 vagy csak a cseheknek nincs vele szerencséje, esetleg a csehek nagyon alaposak. Más felhasználótól nem hallani ennyi problémát.
@zord:
Jogos, kicsit kevertem a kettőt. Mondjuk megnézem, mennyi idő alatt és mennyi munkával csiszolják össze az izraeli radar szoftvereit az Sz-300-zal, itt már nem lehet szóban átadni a cél adatait :-/
(Mondjuk a csehek akkor is szívóztak a C-295 miatt, amikor a lengyeleknél pilótahiba miatt leesett egy)
@Beat it!:
Ez csak egy facebookos mikroposzt volt, meg hogy később lesz rendes poszt is róla. Ott is azt találgatja mindenki, h mért Mi-24 van a képen.
@Liverbird:
Milyen közel repülnek? Kb mint egy bemutató kötelék? Nem tartanám kizártnak, hogy a "tanker" mögötti manőverezést gyakorolják. És talán hamarosan követik a cseh kollégákat...
@KGyST:
Legalább a 2 P-ben biztos van még üzemidő tartalék. Ha nincs alkatrész gond, vagy valami egyéb prücök, akkor repülhetnek - gondolom. Sturm indítást tudnék díjazni.
@Beat it!:
Elvben a Sturmokat tavaly okt 31-gyel selejtezni kellett (volna), a Mi-24-est meg mintha láttam volna ráutalást, hogy tavasszal kivonják. Mintha.
@KGyST:
Részletesen kitárgyaltuk tavaly, hogy nem az összes Sturmnak járt le az üzemideje, csak a raktárban levő legrégibb gyártású példányoké. Egy éleslövészet ezért lenne perdöntő. A "Mihu" kivonásra hol láttál utalást? Ha nem hivatalos iratban, akkor ne fesd az ördögöt a falra. De csitt, már "az ellenségeink is ismerik helikoptereink állapotát!" :) A nemzetközi helyzet pedig egyre fokozódik...
@Liverbird:
Ez nagyon bulvár ízű. Rakétavédelmi rendszer Iránban? Vagy inkább légvédelmi rakétarendszer Iránban? Nem mindegy, hogy csapba sz..ni, vagy sz..ba csapni. "Feltörni" egy rakétarendszert? Tor-M1 "kulcsai". Borzasztó. Az eredeti forrás biztos értelmesebb lesz. Feltehetőleg a működési paraméterekről lehet szó a Tor esetében.
Irán helyében már inkább Kína irányába puhatolóznék. A HQ-9-es vagy a DF-21d nem ígérkezne rossz vételnek, és Kína talán kevésbé érzékeny a fegyverembargóra.
Az erősen meghaladja a képességeimet. A lényeg az, hogy "to exploit fundamental physical properties of the EM field that hitherto have not been utilized in radio communications. To this end, we recall that the EM field can carry both energy and momentum."
Ezek szerint az egy szem 335 éleslőtt, NIR-rel és gépágyúval, a Griffek közül a 38-as oldalszám látszott, emlékeim szerint a felkészítés közben rajta kívül a 36-ot és talán a 33-t mutatták.
@KGyST:
Optimista vagyok, és azt mondom: egy szem Mihu lövészeten volt, egy másik példány pedig a szokásos 24 órás sugárfelderítő-konténeres készültségben ült Szolnokon... Így volt? Ki tudja. :)
Idén megkezdődik az amerikaiak rendszeres lengyelországi települése, de a reméltnél jóval szerényebb erőkkel:
"Lengyelországban fog állomásozni az amerikai légierő néhány gépe az idei évtől; a nemzetvédelmi tárca nem erősítette meg a hírt, de szakértői szerint az amerikai jelenlét garantálná az ország biztonságát - írta csütörtökön a Gazeta Wyborcza.
A baloldali liberális napilapnak Stefan Rutkowski, a légierő harcászati repülőerejének vezetője azt mondta, az állomásoztatás részleteit még egyeztetik. Valószínűleg rotációs rendben négy-nyolc F-16-os vadászgép és egy C-130-as Hercules teherszállító jelenléte várható.
"Állandó jelleggel körülbelül tízfős személyzet állomásozna a lengyel támaszponton, a pilóták és a műszaki személyzet pedig váltanák egymást" - mondta. Rickardo Bodden, az amerikai légierők európai parancsnokságának (USAFE) szóvivője kizárta egy állandó légi támaszpont létrehozását.
Szakértők hangsúlyozzák, hogy még a csekély létszámú jelenlét is fontos politikai üzenet: jelzi, hogy az Egyesült Államok komolyan veszi a térség biztonságát.
A két légierő parancsnoksága szerint a jövőben az amerikaiak a harcra kész (combat ready) státuszú lengyel pilótákkal rendszeresen közös feladatokat hajtanak majd végre. Rutkowski ugyanakkor kizárta, hogy a NATO-gépek által felügyelt balti országok légterében is megjelenjenek az amerikaiak.
A lap szerint eredetileg kétszer több vadászgépre és négy teherszállítóra számítottak a lengyelek, de a gépek csak jövőre jelentek volna meg Lengyelországban."
Egy újabb, de már többször felmerült gondolatkísérletet szeretnék felvetni itt, bár lehet hogy már más is megemlítette a légierőblogon.
Több forrásból olvastam már (most csak a htka-ra tudok hivatkozni elektronikusan:htka.hu/2012/03/03/svedorszag-uj-gripenekre-ahitozik/)
hogy párhuzamosan a svájci tender győzelemmel a Svéd légierő is elkezdet foglalkozni a Gripennek modernebb változatának rendszeresítésével. A szokásos többféle megoldás között gondolkodnak( új gépek rendelése és/vagy meglévők átépítése). Az újabb gépekből úgy számolnak hogy kevesebb kell majd (a mostani 100 db helyett kb 60-80). A Saab rögtön jelezte hogy kedvező feltételekkel tudna új gépeket szállítani (ha jól emlékszem 100 db JAS 39 E/F gépet 36m$/gép áron szállítanának az ajánlat szerint). Bármely verzió is valósuljon meg mindenképpen megnyílik az út kedvező áron történő alig használt gépek beszerzésre. Ez akár nekünk, a Magyar Légierőnek is kedvező lenne és ha nem is egy teljes (14DB) századnyi gép beszerzése(Dongó század újra aktiválása) történne meg de egy 4-8 db gép beszerzése/lízingelése elképzelhető lenne a feladatok hatékonyabb ellátása érdekében.(szerintem teszem hozzá)
Tudom hogy ez is sok tényezős dolog és más területek is fejlesztésre kell gondolni (heli flotta, szárazföldi csapatok stb) illetve a gazdasági helyzet sem rózsás, de itt most hosszú távú tervekre gondolok, halasztott fizetéssel( lásd. Gripen szerződés hosszabbítás) például.
Várom mindenki véleményét. De ismét kihangsúlyozom hogy hosszú távú tervekre gondolok most, és tisztábban vagyok az ezen oldalon is felvetett égetőbb problémákkal (Mi8/17,Mi24, UH-1,Kub stb. témák).
A jövő hozhat bármit. De csak a vezetést tudom idézni, miszerint 2014-ig nominál szintentartásra lehet számítani, ami éves szinten az inflációval kb. azonos reálcsökkenést jelent, tehát 2013-ban és 2014-ben is 5 százalékkal kevesebbet lehet költeni az előző évinél.
Ez persze nem zárja ki, hogy központi pénzből idén elindul a helikopterprogram, ami egyelőre nagyon is úgy néz ki.
@Hollywood: @zord:
Kétlem, hogy a 2014-es évi költségvetésben ezzel a témával kellene foglalkozni. Sőt, majd egy következő utáni utáni kormány is ráér, ha erre várunk. :)
Ugyan a téma most nagyon felkapott lett Svédországban, de szokás szerint nem kapkodják el. Jelen állás szerint leghamarabb úgy egy jó évtized múlva állhat szolgálatba ott nagyobb számban bármi is, ami új gyártású, (azaz lesz eladni való felesleg) de inkább később.
Sőt, arrafelé is vannak azért olyanok, akik látják, hogy még egy erősebb/nagyobb Gripen se lesz 2040-ben jelentős tényező az 5. generációs gépek mellett.
Ehhez kapcsolódóan még érdekességképpen megjegyezném, hogy a Saab állítása szerint a nEUROn fejlesztése során olyan technológiákhoz és tudáshoz jutott, amivel a Gripen egyes rendszereit akár 40%-al olcsóbban tudja gyártani! Gondolom ezért is mernék bevállalni olcsóbban az új példányok gyártását.
Kicsit gondban vagyok, mert egyetlen linket nem tudnék adni forrásnak. Érdemes olvasgatni a következőket:
Nekem az egészben az tetszik a legjobban, hogy most aztán jól körbejárják a témát. megrágják, átbeszélik, elemezgetnek. Hogy aztán mi lesz belőle, az majd a végén derül ki. Kérdés, hogy a nem kicsi nemzeti büszkeséget sikerül-e legyőzni, vagy esetleg beszállnak majd egy 5. gen-es programba, vagy más. Én az F-35-nek Svédországban 0% esélyt adnék (érthető okokból PAK-FA, J-20 alapból kilőve).
Szóval amíg gondolkodnak, addig minden csak EGY ötlet, a jövendő többi között, és abból kár felépíteni a magyar légierőt.
@Hollywood: egyelőre örüljünk annak, hogy 2016-ban nem adják vissza a Griffeket....!
További gépek helyett inkább a repidőt kellene növelni.
De az egész akadémikus azért, amit írtál, másra kell a (nem létező) pénz.
@Hollywood:
1. Olyan új technológia nem létezik, amellyel pl. a Saabnál dolgozó titkárnők fizetését is csökkenteni lehetne.
Komolyra fordítva: kizárt, hogy a gép szerkezetén, vagy az import hajtóműveken stb. költségmegtakarítást érjenek el, az ár (itt is) a cég alkupozícióját mutatja. Ha 2020-ig életben tudják tartani a Gripen-programot, akkor addig van esély újabb gépek exportjára, ez nekik, gondolom, sokat megér.
2. Teljesen kizártnak tartom, hogy Svédország önerőből 5G-s gépet produkáljon, esetleg a már ismert nem is tudom, milyen dk-ázsiai kooperációban van erre esély. Talán 6G-s (pilóta nélküli) repcsiket, tudnak majd gyártani, azok valszeg sokkal kisebbek és olcsóbbak lesznek.
3. A Magyar Honvédséget a Gripen-programmal sikerült az elkövetkező kb. 15 évre teljesen kivéreztetni, ma már nem túlzás azt állítani, hogy egy igazi (vadász) légierő árából tartjuk fenn ezt az impotens századot. Én egyszer megnéznék szívesen egy adatot pl. a holland légierő hasonló üzemeltetési költségeiről, bár egy holland műszaki vagy pilóta fizetése az egészen más nagyságrend.
@zord:
Nyilván ez nem igaz korlátlanul, de én úgy vettem észre, hogy sosem a pénz nagysága számít, hanem, hogy milyen hatékonysággal használják el. Irdatlan pénzeket is könnyen el lehet verni, de kis pénzből is lehet jót csinálni.
Ez így van. De szerintem az is biztos, hogy nagyságrendben hasonló arányban kérne magának a büdzséből bármilyen típussal felszerelt vadásszázad. Ha 14 MiG-29-est üzemeltetnénk évente gépenként 120 órával, beütemezve szépen minden alkatrészt, javítást, amit kell, az sem lenne sokkal olcsóbb (szerintem). Nekem ezzel csak az a bajom, hogy meg sem próbáltuk (nem Kecskemétre gondolok itt elsősorban, hanem a vezetésre).
De az egésszel egészen egyszerűen oda lyukadunk ki, hogy ekkora büdzsével egy modern vadásszázad küszöbszintű fenntartása lehetséges csak, sokszor azt is csak más fegyvernemek rovására. Nem véletlenül megy a küzdés a szlovákoknál is, akiknek összegszerűen még kisebb a költségvetésük, ha GDP arányosan nagyobb is, az egy lakosra jutó védelmi kiadásokról nem beszélve.
- Nyilván, ha nem vesszük meg a Gripeneket (pl a 29-eseket üzemeltetjük 30-40 évig), akkor ezeknek az árát, ami a lízing nagyságrendileg 50%-a, nem kellene kifizetni, más szóval mondva, ugyanebből az összegből elpöröghetne két század busásan fenntartott 29-es is.
Azt most meg sem említem (más se szokta, pedig lenne értelme), hogy ugye a Gripeneket eredményező program a 90-es évek közepén a légierő _többi_ gépének leváltására indult, csak 2001-re egyszerűen nem maradt mit leváltani (az utolsó szög ebben a koporsóban a pápai 21-esek kivonása vot 2000 augusztusában. Csak ment a tehetetlen lendület tovább).
-Most papíron és a gyakorlatban hány pilótát képzünk Kanadában, és hányat a valóságban. Nem ismerem a költségeket, csak kérdezem. Mennyi erőfeszítés történt a keret továbbértékesítésére.
-Papíron 1680 órát repülünk minden évben (ezt fizetjük), a gyakorlatban vagy ennyit vagy nem ennyit. Engem ebből nem az zavar, hogy kirepüljük-e az órákat, hanem, hogy e mennyire rugalmas. A le nem repült órákat kifizetni nem nagyobb pazarlás, mint az ország bedőlő gazdasága mellett kirepülni az 1680 órát. Most, amikor folyamatos a repülés, kellene a legjobban húzni a nadrágszíjat, csak különféle abszurd okok miatt ez lehetetlen.
Én megértem a katonáék logikáját, hogy ha mindenre leszerződnek jó előre, akkor -úgy gondolják- a politika majd nem tud rajtuk megszorítani, csak ha ennek a vége egy bedőlő ország lesz, akkor a katonák is buknak, meg az ország is, nem lesz mit és miből megvédeni.
-Fegyverzet anomáliái, Maverickek 400k$-ért, Liteningek, minek, eközben hiányzó LGB-k. Megint: a 32 Maverick árából potensen lehetett volna két századnyi gépet is ellátni ejtőlőszerrel. Ha már Maverick: ipari javítási kapacitás kiépítése, gondolom, csak hogy ne kelljen Nyírbiszbaszon pár alkalmazottat elbocsátani.
Így elsőre, te gondolom legalább még ennyit hozzá tudsz tenni hirtelen, meg még egyszer ugyanennyit, ha át is gondolod. Irdatlan pazarlás megy.
MiG-29-es elment. Mienk volt, nem tudtuk üzemben tartani.Ha kiragadjuk pl a hajtóműveket, mint drága, cserélendő alrendszert, a 29-es kéthajtóműves típus, nem hiszem, hogy két hajtómű, melyeket ráadásul gyakrabban is kell cserélni, olcsóbb üzemet ad, mint egy egyhajtóműves típusé. A Gripen sokkal modernebb gép és nem az kerül sokba, hogy itt ostobán döntöttek, hanem az, hogy ennél a gépnél be kellett szerezni egy sor teljesen új technológiát és azokat üzemeltetni is kell. Szerződés kényszerít rá.Liteningre LGB-k nélkül is szükség van. Az igazi baj nem a Gripen, de még csak nem is a magyar Gripen program, hanem az ország teljes elszegényedése, gazdasági összeomlása. Ez az, ami az aránytalanságot adja.
Mind a kettő pénznyelő, a 29-es azonban menet közben elavulttá vált, a Gripen legalább egy progresszív valami.
A fekete-fehér az Őrjárat az égen-ből van. Az MTV videótárban meg lehet nézni mindet. A színes javarészt az Edelényi féle, kitűnő Az ég katonái '86-ból.
Sziasztok!
Nagy marhaságot nem akarok leírni, de a még itt is több terv, projekt párhuzamos futását lehet nyomon követni.
1. helikopter program
2. Tatai T-72
3. Osztrák M-109 rohamlövegek
4. Kronsgberg rádióprogram
5. Rába gépjárművek
6. hazai ruházat, lábbeli, kézifegyverek
és ami hiányzik
1. közepes légrak modernizáció/típusváltás
2. GBUK a gripenekhez
3. harci helikopter modernizáció
valahogy ezt és Gábor felvetését az ország eleszegényedéséről, és az orbán kormány 0,7-es HM büdzséjéről nehezen kapcsolom össze..
Valahogy nem kéne érezni hogy ez az ország, amelynek 7 régója az egész unió legszegényebb térségei közé tartozik, ezért valahogyan koncentrálni kéne az erőforrásokat. Olyan programokba kéne fektetni amelyek multifunkciósak. (lásd. pld. osztrák Balckhawkok - jött a lavina, vettek a UH-60-at, amely a katonaságé de evakuációs célt is szolgál.)
tehát fontos:
könnyű/közepes helikopterek - drága, de szükséges
közepes légrak komplexmok - nagyságrendekkel olcsóbb mint a fenti, hiszen 2-3 osztályról lenne szó, de szükséges, még békeidőben is.
Rába+hazai védelmi ipar - pénz rá nincs, viszont munkahelyet teremt, de felvevőképesség sincs, mert x. egyenruha és lábbeli, kevlársisak kell, de pld.könnyűfegyverzet, lőszer, vagy akár gépjármű sem igazán (volt egy erősen felduzzasztott program, amely nem állt arányban sem rádiókban, sem járművekben a jelenlegi igényekkel).
GBUK - minimális számban , elszőr sima bombaként néhány 100 dolláros tételek, ez még mellényzsebben is elférne ilyen büdzsé mellett is.. de valamiért nem...
viszont
minek T-72? M-109? a jelenlegi helyzetben?
Egy példa az izraeli védelmi büdzsé 32 milliár dolcsi, ebből amerika ad 4-et. (ez 1-1-ben az izraeli f-35-ösök ára, tehát kvázi ingyen kapják)
a mi védelmi költsévetésünk, hogyan áll az amcsi katonai segély mértékéhez??
Annyira komolyan hangzik brüsszel felé a nemzeti érdekek védelme. Katonai értelemben nincsenek nemzeti érdekeink, hogy a sz*-ban lévő HM nagyobb mértékű katonai támogatást kapjon. Állományának mérete szerint a magyar honvédség adja %-an az egyik legtöbb katonát missziós műveletekhez. Általában 10% körüli szokott lenni.
Itt hol az érdekérvényesítő képesség? Kimerült a 3D radarokban, némi lézeres támvérőkben, NVG-ben, és az afgán felszerelés egy részében... Vagy nem tudok valamit??
Honvédelem terén mindenképpen konvergál a nullához.
Éppen Haraszti kollégám elmélkedik a holnapi (szerdai) Magyar Nemzetben a védelmi költségvetés befagyasztásáról, amiről itt korábban írtam, illetve lassú ígért emeléséről 2016-20 között ~1,3-ra.
@Kelepisti:
A fő prioritásokat jól látod, de pár pontban vitatkoznék. (Most csak ezekre térek ki.)
Írod, felduzzasztott program volt rádiók, járművek terén. Nos, nekem úgy rémlik, csak a terv volt túlzott, a konkrét megrendeléseket az igényekhez igazították. Az eddig leszállított Rábák közül egyre sem mondanák a katonák, hogy felesleges példány. A kezdeti magas darabszámok mostanra évi 1-2 tucatra redukálódtak.
Ha a szárazföldi technikát (pl. T-72) nézzük, ne csak a mostani geopolitikai környezetünkkel számolj. Nem lehet tudni mikor kell számolni egy összeurópai összefogás szükségével valamely külső fenyegető nagyhatalom ellen.
A hiányként felsorolt 3 pontod valóban fájó űr.
Az M-109 beszerzésről nem hallottam. Mit lehet tudni?
Egy apróság: a Currusnál valóban folyik jelenleg is T-72-esek felújítása. www.honvedelem.hu/cikk/30761/godollore-latogattak-a-katonai-attasek
A darabszámot és a felújítás mélységét (modernizáció is???) nem tudni. Sajna fotó sincs. Mindenhez raknak galériát, ehhez a cikkhez nem raktak.
@zord:
Lassú ígért emelkedés.... Aztán a következő kormány bejelenti, hogy mégsincs rá pénz.... Mint ahogy a korábbi Orbán kormány 1,8 %-ig történő emelése is megfeneklett. Bár most lenne 1,5 %-on a költségvetés! Mennyi is lenne az? 550 milliárd körül? huhh...
Az ok, hogy gépágyús lövészet légi célra ősidők óta nem volt. De ez lenne az első éles rakétalövészet? Valamiért ez az infó terjed a hírekben, pedig nem igaz.
@Beat it!:
A véleményem az, hogy Magyarországnak ilyen költségvetés mellett nem kéne a T-72 tankokat modernizálni, mivel egy Kornet pctörő rakéta (de nyugati típust pld. Javelin is lehet) a felújítás töredék árából kilövi az acélvadat. Nincs és a közeljövőben sincs olyan scenarió amihez szükség lenne 2 század tanknál többre (tehát nehézfegyverzeti támogatásra itthon). T-72 expedíciós erőként nincs számításba véve. Az önjáró tüzérség régóta téma és a többek között sogorok is megszabadulnak néhány ütegtől. A vontatott tüzérség a multé. Viszont a mostani gazd helyzetben, ha még a tarackágyus ütegünk mondjuk 3-4 évet rendszerben marad és nem lesz onjáró 155-ösünk hát ez nem igazán hiányzik. Én elsősorban 2 osztály közepes légrakot és évente néhány tucat GBU-t (buta bombát) kívánok a HM-nek, valamint könnyű és közepes szállítóhelikoptereket, ezek közül a könnyű akár polgári típusok is lehetnének némi katonai kommunikációval, de természetesen rendszerben.. Talán a MISTRAL ütegekhez-nak végre lokátort.. MANPADS nincs, de akkor legalább legyen felderítő lokátoros szupport.
Nem hiszem, hogy akárki aki végre korszerűbb technikát kap, azt mondaná, hogy felesleges.
Radar természetesen van (MCP), és egy ideje IFF is a radaron. A baj, hogy az ATLAS FU-kon nincs IFF, azaz van egy MANPADS jelejesítményű, de nem MANPADS mobilitású eszközünk, mely azonosítás terén kizárólagosan rá van kötve a radarra, "önnálló", decentralizált feladatvégrehajtásra csak azonosítási képesség nélkül lehet használni, ami számomra ugyan nem gond, de NATO-kötelékben az, márpedig felajánlott erőről van szó.
Ezzel szemben azoknak a csúnya cseheknek ott vigyorog az RBS-70-es indítóikon az interrogátor.
Az IFF hiánya nevetséges egy nem MANPADS eszköznél (kb. 1970-es évek eleje) az MPC pedig felderítési távolságban közelében sincs a Giraffe, (Super Giraffe) lokátornak (45-160km) amelyet például az A'LA-nál is használnak (francia légierő)..
Pld az észtek megvették hozzájuk (+ persze IFF-et is).
Mi valahogy mindig félig veszünk meg mindent...
Legyen is meg nem is.. Ez tényleg magyar mentalitás. Nézzük anno a T-72-es beszerzéseket, a MIG-29-est, a Gripent. A KuB-ot, a Mistralt, és hadd ne soroljam.. Kompletten soha mert úgy már drága, azt, hogy ilyen olyan képesség hiányzik, meg hasznos lenne, meg úgy ér valamit az egész ...nem is értem miért nem maradtunk a csatabaltánál. Ott a fenőkövet nem szereztük volna be..
@Kelepisti: a harckocsi a gyalogság harcát máig hatékonyan támogató eszköz.
Ezt bizonyítják a legutóbbi háborúk tapasztalatai is. Az izraeliek fiaskóiból nem kell túlzott következtetéseket levonni, mert ugye ott a gyalogsági támogatás hiányzott, ami csak olyan hetven éve általános alapelv és ők is alkalmazták.
A két század harckocsival annyiból egyet is lehetne érteni, hogy ugye az duplája az eddiginek, de egy három százados (+közvetlenek) zászlóalj lenne az igazi, ami lehetővé tenné a zászlóalj szintű vezetés gyakorlását és hosszabb időre lefedné a hazai igényeket (lehetőségeket).
Fontos, hogy ne hagyjuk magunkat elámítani attól, hogy pillanatnyilag Európában nincs feladata hagyományos hadseregnek!
A következő évek gyökeres változásokat fognak hozni és akár nagyon rövid idő alatt fordulhatnak a viszonyok, amikor hirtelen szükség lehet a hagyományos képességekre.
Szintén történelmi példák bizonyítják, hogy néhány év alatt milyen radikális változások állhatnak be a politikában, amit a hadseregnek vagy sikerül követni, vagy nem.
A használt osztrák M109-esek beszerzéséről milyen infód van? Fölmerült ez egyáltalán netes találgatásnál komolyabban?
1. Mistral: a magyar hadiiparnak kedves szokása, hogy egy könnyű, kézi fegyverrendszert telepít gépjárműre, és előáll a fegyverek unortodox hungarikuma, amit álcázni, széttelepíteni olyan nehéz, mint egy harcjárművet, a költségei is afelé tendálnak, tűzereje viszont egy kézifegyveré. Volt ezen a vonalon valami drón is, amit hátizsákból sikerült áttelepíteni egy Merci terepjáróra, persze nem ingyen, ezzel is jól járt valaki.
2. IFF: Ismerve a Mistral eredményességét (0 lelövés), a saját cél kilövésének veszélye nulla, így az IFF megtakarítása teljesen jogos. Komolyra fordítva, egy ilyen ócska fegyverrendszerre minden fillér költése ablakon kidobott pénz.
3. Harckocsik: én nem tudom, hogy mik a Merkavák izraeli tapasztalatai, de hát ők úgysem értenek a háborúhoz, ezt mindenki tudja, csak okoskodnak. Bezzeg a T-72, az tarolt Grúziában, Irakban, Jugoszláviában. Abszolút sikertermék. Komolyra fordítva, a T-72-esek azonnali kivonásának volna a legtöbb értelme, esetleg itt merül fel használt nyugati technika beszerzésének az esélye. Mivel nagyon olcsón kellene a járgányokat beszerezni, de a dolog abszolút nem sietős, esetleg lehet értelme a meglévő állomány megtartásának, a képzettség fenntartása miatt.
4. Önjáró tüzérség: szerintem ez a 21. század egyik favorit fegyverneme, csak erre a katonák még nem jöttek rá (ez tudja a payloadot a legolcsóbban célba juttatni). Amíg viszont nincsen komoly felhozatal irányított lőszerekből, ez is hasztalan.
5. Közepes lérak: abszolút haszontalan. Nincs olyan cél (a ballisztikus rakéta kiment a divatból, a tömeges légicsapás sem opció már), ami ellen értelme lenne. Ha mégis, egy Partiot-üteg elég.
6. Légierő: használható drónunk még mindig nincs, a vadászgépek száma kb harmada-negyede a szükségesnek, földi célok elleni fegyver nincs. No comment.
7. Helikopterek: a prioritás nyilván a Mi-8/17 flotta minél hosszabb ideig röptetése, rövid távon csak ennek a kiegészítésén lehet gondolkodni (akár UH-1 is, pár darabos mennyiségben), hosszú távon meg meglepne, ha nem az UH-60 lenne a nyerő, de ki tudja.
A harckocsiban én ma egy magas mobilitású és védettségű, többfunkciós tűztámogató eszközt látok, nem klasszikus hk.-t mellyel páncéloscsatákat vívnak. Tehát az én elképzelésemben a hk. elmozdulna önjáró löveg irányba. Persze ehhez új alkalmazási elvek kellenének, és alighanem korszerűsítések is, melyek a modernizált tűzvezetés révén például lehetővé tennék a nagy pontosságú indirekt tüzet is.
Ha a sorok között olvasunk, a harckocsi téma el van döntve és sínen van. (Feltéve ha a Currusnál a már rendszerben álló 14 darabon felüli, honvédségi példányokon dolgoznak.) A HM értelmét látja a hk erő restaurálásának. Ennek csak örülni lehet. Minden egyéb most már csak spekuláció. A jövő eldönti mennyi értelme volt. De nyugodtabban nézhetünk a jövőbe megfelelő harckocsierő birtokában...
@zord:
"A harckocsiban én ma egy magas mobilitású és védettségű, többfunkciós tűztámogató eszközt látok" -ezzel egyetértek, de ettől még a hk az hk, azaz multifunkcióssá válása mellett megőrzi eredeti képességeit. Hk elmozdulás önjáró löveg irányába? Ez kissé már zavaros.
Az önjáró lövegnek (pl. 2sz1 Gvozgyika, M-109) vékonyabb a páncélzata. Még 20 milis gépágyúval is szitává lövik. Talán még 12,7-essel is. Ellenben mindkettőnek megvan a maga optimális alkalmazási területe. Tehát hk is kell a rendszerbe, meg önjáró löveg is.
@KGyST:
5. "a ballisztikus rakéta kiment a divatból, a tömeges légicsapás sem opció már" - ezt ugye nem mondtad komolyan. A ballisztikus rakéta bizonyos helyeken a reneszánszát éli. Pár példa: Iszkander, DF-21d (a kínaiak hajó elleni ballisztikus rakétája - bár ez tényleg nem érint minket). A tömeges légicsapás nem opció? A környéken talán nem, de még lehet az... (OAF 1999). Többször le lett írva: a közepes lérak készültségben verhetetlen, emiatt költséghatékonyságban is. Így ha nem is ballisztikus rakéták ellen, vagy tömeges légicsapás ellen készülünk, mégis kell a fegyvernem. Valamivel Kecsót is fedezni kell... 1 komplexum pedig nem fegyverrendszer. Meghibásodás is előfordulhat.
2.: A Mistral bár nem a legjobb, ócskának nem mondható. Ha már elindult a rakéta, elég jól teljesít. Éles bevetésen nem volt, ez igaz, de erről nem tehet. A pár honvédségi lőtéri fiaskó az indítóállvány hibás kezelésének tudható be. (Ha jól emlékszem, a tápegységet rosszul illesztették a rakétához, vagy valami ilyesmi gond volt.) IFF persze kellene.
3.: Nyugati hk jó lenne. De a T-72 reaktiválás mellett döntöttek. Ez már így esett. Gondolom így akarták "a hazai ipar támogatása" című fejezetet is kipipálni (Currus).
6,7.pont: egyetértek.
A harckocsiban én ma egy magas mobilitású és védettségű, többfunkciós tűztámogató eszközt látok.. Ez így nagyon nem igaz. A nagy hatótávolságú indirekt tüzet nem lehet egy harckocsitól elvárni, mivel a csőelemkedése alacsony. Nem erre tervezték Őket. Az önjárólövegek, különösen rakéta póthajtású lövedékekkel és persze önvezérlésű fejjel képesek arra amit Gábor elképzelsz, de a jelenlegi harkocsiágyúk nem ilyenek. A hk. abban többfubkciós, hogy képes az ellenség páncélosait, erődítményeit és előerejét is pusztítani kb 3-4 km távolságig, (belőhető tereptől függően) Indirekt tüzelésre nem alkalmas. Páncél és ABV védettsége miatt alkalmazható sok mindenre, jelenleg is a legvédettebb mobil szárazföldi harcjármű. Ugyanakkor erre a következő néhány éven gyakorláson kívül semmi szüksége ennek a beteg költségvetésű hadseregnek, gyakorlásra elég 1-2 század, (lassan akár évente 4-8 hk korszerűsítéssel - csak, hogy le legyen PG a Currusból). Egyébként az egész modernizálás pénzkidobás. Jelenleg!!! Ha nem így állnánk én kitartok egy haza nehézdandár felállíátása mellett amely nem expedíciós, hanem nemzeti védelem magja még ebben a békés europában is. Mert kell egy összfegyvernemi mag. A nehézszlj kevés lenne. A dd-be kéne még 1-2 hk és 1 önjáró löveg, 1 MLRS század MLRS és 1-2 század gépesített gyalogság (bármennyire is nem tetszik a régi elnevezés, persze nem BTR80-al, hanem Marder, Warrior, Bradley stb. minőségű gyalogsági harcjárművel. Viszont ilyen gazd, helyzetben ezt lehet "emulálni gyakorlatra" a jelenlegi eszközökkel is ....
@Beat it!:
5. Jó, a ballisztikus rakétákkal kapcsolatban igazad van.
2 A Mistralt asszem, a pakisztániak vetették be Indiával szemben, nem sok tűzmegnyitás volt, lelövés nem esett.
Vigyázó szemetek a délszláv háborúra vessétek... mint olyanra, amelynek körülményei valószínűsíthetően nagyon hasonlítanának egy Magyarország által megvívandó potenciális jövőbeli helyi háborúra.
Hegyvidéket leszámítva.
Koncentráljunk az alföldihez hasonló terepre, ahol a helységtámpontokra támaszkodott az ellenállás.
Ennek néhány sajátossága:
- minden hadviselőnél viszonylag korszerűtlen fegyverzet, hálózati hadviselés nyomokban vagy úgy sem fordul elő;
- gyalogság túlsúlya, könnyű tüzérség (aknavetők) támogatásával;
- ilyen körülmények között amelyik fél nehéztüzérséget és harckocsikat (légierőt) tud bevetni fölénybe kerül.
Ha egyik fél sem rendelkezik korszerű tüzérségi tűzvezető technikával -vagy az egyik félnek csak könnyű tüzérsége van-, nem számít különösebben a mobilitás, tehát a vontatott tüzérségnek van realitása (különösen a semmivel összevetve). Légi szállítás szempontjából is kedvező. Nem kell temetni a vontatott tüzérséget, de nyilván jó lenne mellé rendszerbe önjáró is.
Zord nem "nagy hatótávolságú indirekt tűzről", hanem nagy pontosságúról beszélt.
A harckocsi csőemelkedése tüzérségi szerepben lehetővé tesz 8-10 ezer méteres hatótávolságot. (esetleg rampára, emelkedőre, földhányásra állva talán többet is)
Zord értelmezésem szerint ennek kihasználását gondolja fejleszteni új irányított lőszerekkel, esetleg új harckocsitípusok esetén a csőemelkedés lehetőség szerinti növelésével (ami még mindig nem fogja elérni -megközelíteni- az önjáró lövegekét, de nem is ez a cél).
Oktalanság lenne törekedni egy típussal fölváltani a harckocsikat és önjáró lövegeket.
Ez nem valószínű, hogy sikerülne akkor sem, ha az új harckocsik egyszer (mikor?) tényleg 140 mm-es löveget fognak kapni.
Mivel a szovjet/orosz fejlesztések kiemelkedőek a csőből indítható irányított lőszerek tekintetében, lehet benne fantázia például éppen a T-72-esek részére is fejleszteni ballisztikus pályára szánt irányított lőszert. Sőt! Ezáltal a harckocsik elleni harc is új dimenziókat kaphat!
Ma 7:50 körül egy elég nagy repülőt láttam NAGYON lassan emelkedni a levegőben Ferihegy 2-ről. Messziről láttam csak, az fix hogy 4 hajtóműves volt, és erős "füst" csíkot is húztak a hajtóművei. Felsőszárnyasnak tűnt, a farka kék volt. Lehetséges hogy An-124 járt Ferihegyen?
@molnibalage: @Open Skies:
Köszi a megerősítést és a linket. Igazából öcsém szúrta ki a házak felett feltűnően lassan emelkedő gépet, én csak beazonosítottam külsőről..:)
@Allesmor Obranna: Erre szokták mondani, hogy ezért nem fogják megdicsérni őket... Kicsit mintha erőtlenek lettek volna a hajtóművek. Tengerszint feletti magasság?
Én a Magyar Honvéd cikke alapján úgy értelmezem, hogy a "Finn" műszerek maradtak de kiegészítésre kerültek a "magyar" berendezésekkel amit már itthon használnak a többi gépen is,(a Finnek néhány dolgot kiszereltek mielőtt átadták ezek leginkább rádiók és iff berendezések) ezek a következők:
-Baklan 5 típusó rádió
-két készlet ARC-210 normál és védett csatornával rendelkező rádióállomások
-SZIROM digitális fedélzeti adatrögzítő rendszer
-új IFF rendszer
-hazai TETRA EDR rendszerrel kommunikálni képes rádiórendszer (hazai katasztrófahelyzetben ezeket használják és ezen keresztül kommunikálnak egymással a rendőrök, tűzoltók, mentők stb.)
Nagyjából ennyi derül ki a cikkből.
Ezen kívül mindent átnéznek(tek) és hazai szabványnak megfelelő jelzésekkel, azonosítókkal is ellátták a gépeket, csatlakozókat stb.
Miután helyreállok a "sarkvidéki sokkból" (tervezve: hétfő) asszem elkezdek ismét helikopterügyekben bányászni.
- Mi a helyzet a finn minyókkal? (de télleg)
- Igaz-e, hogy a Mi-24-est egy áprilisi, miniszter előtti, éleslövészettel egybekötött bemutatóval próbálják megmenteni?
- WTH van a helikopterbeszerzési projekttel?
@zord:
"a Mi-24-est egy áprilisi, miniszter előtti, éleslövészettel egybekötött bemutatóval próbálják megmenteni"
- huhh, erről egy olyan eset jut eszembe, ami miatt a mai napig a hideg futkos a hátamon. A pécsi tüzérek BM-21-es sorozatvető osztálya. Elrendeltek nekik még Juhász idején egy "rendszerben tarthatósági éleslövészetet". Kiválóan megoldották természetesen, az eszköz és a katonák a lehetőségeikhez képest jól bizonyítottak. És örültek, hogy maradnak. Aztán megjött a határozat a kivonásról...
Remélem ez nem ismétlődik meg, és Hende fogékonyabb a dologra. Sajnos a hideg számoknak lehet nagyobb hangsúlya: mennyibe kerül 1 gép nagyjavítása? Mennyibe kerülne ennek során FLIR toronnyal felszerelni? Mennyibe kerülne X darab új pct rakétát venni?
Mindemellett a hangsúlyt az UNIVERZALITÁS-ra kellene fektetni, amiben a típus világviszonylatban is egyedülálló. Páncéltörő képesség, tűztámogatás, deszant (-tér, CSAR, eje ugrás!), sugárfelderítés, külső teher emelése, tűzoltás - ez mind egyben. És hozzáadni, hogy a technika a mai napig gyártásban van. Ha ezt megérti Hende, lehet esély a dologra. És vegyük hozzá: a térségben (Kárpát medence) már csak nekünk van ilyen sokoldalú gépünk, ez egyfajta középhatalmi státusszimbólum, valós képességekkel.
Kérlek Zord, ha van rá mód, vesd be a "civil nyomásgyakorlás" minden lehetséges meggyőző eszközét.
Nem akarok a 24-eseknek ellene beszélni, de engem jobban izgat, hogy hogyan lett a 10 ex-iraki Mi-8-asból kettő, és mi van a maradék nyolccal, és persze, hogy lehet-e még belőlük helikoptert csinálni (gondolom, nem). Egy Mi-8 sokkal többet ér, mint egy Mi-24.
Itt a baj az, hogy mindenben szarul állunk. A Gripen is éppen csak több, mint a pengeélen táncolás. A helikopter-képesség ma jelképes. És nincsenek döntések. Szerintem akármi lesz is a helikopterbeszerzéssel, nagyjavítást KELL megrendelni, azonnal, kettőt-hármat.
A 24-essel kapcsolatban csak egy bajom van, hogy mi lesz helyette. Ha a Gripen-szerződést felhúzták volna 32800 helyett 40000-re és látnánk hogy vesznek bombát hozzá, akkor azt mondom, hogy az állomány felének lehet rendszerszerűen CAS-t tolni, és van is mivel. De erre senki sem gondolt láthatóan.
@KGyST:
Egy Mi-8 sokkal többet ér, mint egy Mi-24 - bocs, de ennek a mondatnak kb annyi értelme van, mintha azt mondanád, hogy egy mentőautó többet ér, mint egy tűzoltóautó. Másra jó.
Az ex-iraki Mi-8-asokról annyit, hogy jópárat a honvédség feleslegesnek tartott. Berakták őket az An-124-be és elrepítették. Vagy pont erre céloztál? (Nem tudom hova.) Sokáig ott álltak a nagyjavítás után a DR udvarán.
A PG előtt ácsorgó egyszínű sötétzöld gépek nem kerültek soha magyar lajstromba, Peruba és Etiópiába vitték el szociközeli fegyverkereskedők, a nevük már nem rémlik. Emlékszem, felhívtam őket, és roppant frappánsan csak annyit mondtak: "Mi dolgozunk és nem nyilatkozunk" ezzel le is tették a kagylót...:-))))
@all
Őőő én azokra a verdákra gondolok, amelyeket a Honvédség átvett, repült, aztán nem teljesen érthető okokból, kb 2005-2010 között, amikor már nem volt olyan rettenetes többlet helikopterből, selejteztek. Mivel egyidősek a most repülő két verdával, ezért tuti nem a naptári időtartam miatt vonták ki őket, a repült óra, meg tudjuk. sehol nem állt.
Na, meg is van a lajstromos forrás, itt vannak az iraki oldalszámok és kivonási évek:
2639 (2007)
2656 (2006)
6200 (?)
6204 (2007)
6206 (ez tavaly még repült)
6207 (2007)
6212 (2006)
6215 (ez is repült tavaly)
6220 (2008)
6223 (2008)
Lövészet új gyártású Patriottal, hangsúlyoszva, hogy a rendszer hosszú távú fenntarthatósága biztosított. Hát, ha a Gripen század mellé lenne két-három Patriot-komplexumunk, nyugodtan aludhatnánk...
Jó kérdés. Mi valszeg az 1990-es kuvaiti inváziót követő embargó alapján foglaltuk le, de hogy valaha volt-e kompenzáció, azt nem tudom. Lehet, hogy Iraknak volt Magyarországgal szemben adóssága (ezzel az arab országok közt nem volt egyedül), és a Mi-8-asokkal ezt "kiütötték".
Részletesebb infók az 1,6 milliárd USD-s azeri-izraeli fegyverüzletről: Gabriel hajó elleni rakéták, egy Barak-8-as légvédelmi komplexum 75 rakétával, 5 Heron és 5 Searcher UAV, és egy Green Pine radar:
(Azért az kommunikációs értelemben felettébb érdekes, hogy a Saab honlapján futnak a gyakorlat eseményei, a Försvarsmakten honlapján, például az F17-esén www.forsvarsmakten.se/f17/ egy büdös szó sincs a Lion Effortról.)
Közben Sten Tolgfors miniszter úr, akivel Hende szép stockholmi ceremónián együttműködési nyilatkozatot írt alá a Gripen-szerződésmódosításkor, most lemondott egy tervezett szaúdi fegyverüzlet miatt:
@zord: Kicsit off, de ha már felvetetted Gábor, akkor kibővíteném ezt egy kicsit. Sok időm nincs, így csak egy linket egészítenék ki. Ez jól összefoglalja magyarul, röviden a témát:
Kiegészítésem: A botrány azért robbant ki, mert Szaúd-arábia Svédországban diktatúrának minősül, és mint ilyen nem adhatnak el nekik fegyvert. (hát elég bajban lenne sok nyugati ország/cég, ha nekik is ilyen erkölcsi aggályaik lennének) A többi (titkosság, fedőcég) már csak hab a tortán, és viszonylag új fejlemény.
Tolgfors hivatalosan nem emiatt mondott le, hanem azért, mert már 4,5 éve hadügyminiszter, és nem akart már ebben a botrányban részt venni, mivel amúgy is távozni készült, családi okok miatt is, legkésőbb ősszel. (ellenzék szerint persze az újonnan előkerült terhelő dokumentumok miatt).
@zord: nem értem ezt a Szarómacskázást. Ez most a "magyaros nekünk semmi sem jó" mentalitás vagy háttérinfó hiányában nem értem a kecskemétiek humorát ?
Ez még a magyarországi Lion Effort idején lett kitalálva. Nincs benne semmi negatívum, szerintem csak az elnevezés vicces magyar fordítása. Oroszlán Erőfeszítés~Szaró(nagy)Macska. De majd csínján bánok vele a PC jegyében, nehogy a TASZ vagy a MANCS rámrontson :-)))))))))
Nominálértéken (inflációt is beszámolva) 45 százalékot ugrott az amerikai F-35-ös program 50 évre szóló élettartamköltség számítása. Most 1,45 billió (1450 milliárd) dolláron áll. Ez már "csilliárd"!!!!!!!!!
Nem gondoltam volna, hogy ilyen akadályok tornyosulnak a légi utántöltés útjában. Szerintem ez szándék kérdése, akarni kell, ahogy kirepülni az órákat meg elmenni lövészetre.
Mindenesetre pozitív, hogy a tervek közt szerepel és remélem, hogy tényleg a tervek közt van, nem pusztán hitegetés az egész. A (politikai) vezetésen múlik. Monnyuk lassan túlélésre játszanak nincs idő ilyenekkel foglalkozni...
Sziasztok!
Ugrik Csaba amit nyilatkozott abban semmi meglepő nincs és ezt eddig is lehetett tudni. Tovább gondolva a dolgot...
Nincs pénz légi utántöltésre, mert
- nincs politikai akarat (egyszerűen a kormányzópárt volt/van az utántöltés ellen, mert anno éppen ezen képesség miatt mentek ölre hogy felesleges volt beépíteni a gépekbe)
- nincs pénz, mert nincs politikai akarat és valóban nem áll úgy a HM költségvetése (a utántöltés jelentős erőforrásokat köt le, szerződés simán lehetne kötni, de nem elég 1-2x utántölteni, annak "know how"-ja át kell venni a svédektől, és a képességet fenn kell tartani. Ez nem 2 fillér.
- nincs politikai akarat akkor sem, ha nem a O.Vpártja lenne most hatalmon, mivel hallgatólagosan megegyezés van, hogy magyar gépet nem visznek koalíciós műveletekbe. Ergó nincs utántöltés, nincs képesség.
Szvsz a jelenlegi helyzetben inkább legyen éves x számú GBU-nk és gyakoroljanak vele, akkor lesz földi támogatás is (nem drága AGM-65-el), hanem sima Mk-82 Snakeye-el, és ezt nem kell a NATO erők rendelkezésére sem bocsátani, mert utántöltés nélkül nem lehet bevetni a gépeket éles helyzetben a koalíciós erők részeként..
Szerintem összefoglalva ennyi.
Szerintemn igyekezni kell minden képességet kihasználni. Benne van a szerződésben ez az opció, addig kell kihasználni, amíg lehet. Meg kéne próbálkozni más nemzetekkel együttműködni itt a közelben és a levegőben tankolni. Lehet, hogy most fölöslegesnek tűnik, aztán egyszer csak mégis nélkülözhetetlen lesz és nem lesz már rá idő elsajátítani.
Nem kellene mindig bilibe lógatni a kezünket. Nem megyünk ki, minek az, nincs rá politikai akarat. Aztán hirtelen mégis lesz.
@molnibalage: Hungary - interoperability to thwe fore
... Hungary plans to develop an air-to-air refuelling capability in the near future. According to Ugrik, “we already have it in the contract from the Swedish side to teach us refuelling, but at the moment we have no contracts within NATO to call in a tanker, so we don’t want to start training yet because we would not be able to maintain currency. When there is a clearer situation and we are a member of the tanker community, then we are planning to add refuelling.”
@szasa30: ez jó kérdés, sztem itt már párszor volt értekezés erről témáról
Szu-35Sz első prototípusa, gyakorló légiharc rakétákkal. Érdekes, hogy ezen már végre R-77-esek vannak függesztve és nem az anakronisztikus R-27-esek. A kék 01-es amúgy kis mértékben különbözik az utána épült piros 02/03/04-estől, mert két merevítő dúc található a hajtóművek között, hátul, V alakban. Ez a jóformán "első világháborús" megoldás szerencsére a későbbi példányokról eltűnt.
"Boeing, mint a repülőgépek karbantartását végző szervezet, a Pápán létrehozott mintegy 60 fős, úgynevezett Boeing CLS repülőgép karbantartó csoportot az alapvető tevékenysége mellett oktatási feladatok ellátására is alkalmassá teszi. "
2 év még nem, három 3 év múlva, választások után talán vissza lehet térni utántöltés témára, bár nem hiszem, hogy sok eséllyel. Nem arról van szó, hogy szakma nem szeretné, vagy nincs rá szükség. A magyar biztonságpolitika elhatározása szerint repülőgép nem megy ki éles NATO misszióra (talán kivével Balti légvédelem). Safi aki most az No1 a "Légierőnél" nemrég jelentette ki, hogy Gripen magyarországon stratégiai képességekkel rendelkezik. Nos stratégiai képességekhez hiányzik a stratégiai fegyver tehát a GBU (LGBU) illetve nagyobb hatótáv/vagy járőrőrzési időt növeli utántöltő képesség begyakorlása. Nem véletlenül. érdekes módon a románok erre sz*-nak és ott a Lancerekhez az Izraeli LGBU, a szlovákoknál meg még hadrendben állnak a SCUD-ok. Teszem azt vennénk 200 dbMk82-t, slota meg a román megfelelője rögtön az nyilatkozná Magyarország fegyverkezik. Ua. katonai szövetség tagjai vagyunk, de ameddig így nézünk a szomszédokra és nem úgy mint a franciák és a németek (pedig nekik legalább ekkor ellentéteik voltak) addig nem lesz szerintem egyik képesség sem kihasználva. Ezt új hívják, hogy katona illetve biztonságpolitika. Persze a lelkünkben, meg a katonák szeretnék amit itt leírtunk, de nem lehetséges.. Ennyi szerintem a lényeg..
@Kelepisti: miért, hogy nézünk a szomszédokra?
Hol van a magyar politikának felelőssége abban, hogy egyes szomszédok politikáját még mindig patologikus reflexek mozgatják?!
Mit mond egy Slota nevű szlovák állampolgár nem számít, pontosabban nem kellene számítson kiskutya fülit sem.
Csak az önérdek következetes érvényesítése vezet eredményre, mert a híres "európaisággal" rendszeresen kitörölhetjük.
Nem akarom a Lion Effort gyakorlatot kisebbíteni, mert költséghatékony, hiszen ott voltak a gépeink amúgy is, meg a svédektől lehet tanulni pld. a Líbiai szerepvállalásuk tapasztalataitm dél-afrkaiaktól pedig az air policy a foci vb idején, nem is néztem, hogy a csehek küldtek e gépeket, nekik is volt Balti air policy, de a gripen vs gripen gyakorlaton talán ha 20 gép vesz részt. Ugyanakkor most kezdődő Frisisan Flag gyakorlaton 60+ Hollandiában, Leuwaardenben, köztük 8 JAS-39 is a svédektől. Itt is csak 1 tanker van, de ennek ellenére szvsz az egyik legnagyobb európai repülős hadgyakorlat. Anno a NATO Armeet-ek is hasonló nagyszabásúak voltak. Remélem látjuk gépeinket majd ilyen méretű gyakorlatokon is.
A Lion Effort legalább annyira hadgyakorlat, mint Gripen technológia-demonstráció, melynek célja, hogy "műveleti" körülmények között olyan tapasztalatokat szerezzenek, olyan kérdésekre derüljön fény a közösség tagjai részéről, mely a továbbfejlesztést éppúgy segítik, mint a típus jövőbeli műveleti alkalmazását.
Szóval itt a Gripenről van szó elsősorban. Persze, fontos lenne a nagy NATO-csomagokban való helyismeret megszerzése/fokozása is, de idén erre van pénz, ez volt a prioritás. Mivel vékony jégen járás van, ezért nem álmodozni kell, hanem ami van., azt kell erősíteni, és erre ez volt a legjobb választás.
Ezt csak azért hangsúlyozom, mert a lövészet és a szarómacska után más külföldi gyakorlaton nem vesznek részt a magyar Gripenek idén, erre a nyakamat teszem.
Igen igazad van Gábor, szerintem is a legköltséghatékonyabban lett megoldva a gyakorlat és a lövészet. Jó lenne, de ezen kormány ideje alatt nem fog viszont amit írtál, hogy a NATO légierőkkel való együttműködés ismét szorosabbá válása. Anno még a 29-el rendszeresen részt vettünk a már nem létező NATO Armeet-en, illetve keresztkiszolgálási gyakorlatokon. Aztán büszkélkedtünk, hogy mint NATO tag, csak áttelefonál a kecsoi századpk, hogy nincs kedvük pld. az avianoi buzzards-nak egy kis légi kergetőzésre, nem kell hozzá magasabb parancsoki egyeztetés.. egymás után kilincseltek nálunk a leucharsi tornado f-3, a repülő öklök Sea harrierjei, az avianoi ezred stb. igaz akkor még 29-esek voltak, de ezt elméletileg most is lehetne, hazánk légtere felett, más típussal gyakorlás. A britek, amcsik stb, megoldanák még a saját légi utántöltésüket is valószínüleg. A kiképzési repülés terhére menne + költséggel nem nagyon járna (max 1 ebéd és 1 tank kero a nálunk landoló idegen gépeknek, ha nem repülnek a légiharc után haza..
A 29-el még nagy COMAO feladatokban is részt vettünk és package pk-i feladatot is repültünk. Egyrészszőr nőt a képességünk a gripennel, másrészt lecsökkent a NATO erőkkel az együttműködési képesség (összekovácsolás a régi katonai szleng szerint..) Szerintem ez összefügg azzal amit írtam a magyar katona és biztonságpolitika alakulásáról. Durván fogalmazva könnyűlövész, tűzszerész meghalhat NATO/magyar célokért, de egy JAS-39 se bombázzon egyetlen polgári vagy katonai célpontot sem koalíciós erő keretében. .
Örüljünk, hogy 30 gépet összehoztak a gyakorlatra. Ezzel azért lehet, komolyabb küldetéseket repülni. Az biztos, hogy a svéd, cseh, dél-afrikai hajózok és műszakiak sok dolgot tudnak átadni tapasztalatcsere során a mieinknek.
Bár nem fegyverzeti fronton, de azért van egy-két pozitív lépés a Honvédségnél:
Összesen kilencven közfoglalkoztatottat alkalmaz 2012 áprilisától a Magyar Honvédség a Kormány Start-munka mintaprogramja keretében. A székesfehérvári MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred negyven, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis harminc, míg az MH Bakony Harckiképző Központ összesen húsz főt alkalmaz. A munkaügyi központok közvetítésével a honvédséghez érkező munkavállalók karbantartási, anyagmozgatási, tereprendezési feladatokat kapnak. Az alakulatok öltözőt, tisztálkodási lehetőséget, munkaruhát és védőfelszerelést is biztosítanak számukra.
Azért ez gusztustalan. Egy kiállításra restaurált Mi-24D-t (578) odahúznak KöRÜ-ből aktuális statikus képességbemutatóra...
Ilyen alapon lemehetnének Kecelre is a Pintérhez...
Jó lenne egyszer és mindenkorra abbahagyni az ilyen és ehhez hasonló hasbaakasztásokat!
a fórumon innentől arról folyik az elmélkedés, hogy tulajdonképpen ennél sokkal többet a MiG-29SzMT se tud. Illetve, hogy ehhez (a 29-es) képest mennyivel előrébb van pl az F-16 vagy akár a Gripen. De fókuszálva a Jak-130-asra, nem semmi kis masina ez....
@zord: Jó ez a link.
"undisclosed missiles for Gripen jet; items: 18; transferred from the United Kingdom to Hungary in 2008"
Ez vajon mi lehetett, mit vettünk a Gripenekhez? AMRAAM-okat egy brit cégen keresztül? Sidewinderhez kicsit kevésnek tűnik a 18..
Persze értem ,nem teljes az oldal adatbázisa..
Nem tudom, hallgatjátok-e, de Szlovákiában még nagyobb baj van, mint nálunk. Ficóék azzal indultak neki, hogy belügy-honvédelem összevonás! Hálistennek rájöttek hogy ez akkora jogi, szervezeti meló, hogy egyelőre letettek róla...
Ez nem Afganisztán vagy Pakisztán, hanem az Öböl-térség. Nem tudom hogy mikor készült, mert volt már gyakorlat tavaly is ott, mindenesetre most Bahreinben van egy "Main Connection 2012" néven, és részt vesz rajta a GCC államokon kívül Pakisztán, Egyiptom, Törökország is.
Amúgy 2010-ben a kecskeméti ersón, de a pénteki gyakorláson biztosan, a svéd A-Gripen ilyesmi felszállást produkált, megvolt a kissé hanyattesős bukfenc a felszállásból, akkor és ott stonefort barátunk is hitelesítette. :)
“When you make procurement from abroad a seller may not give you a full technology or may share technology [bought] by you to your adversary,” Saakashvili said at a presentation of the drone. “No one will share this [pointing to the Georgian-made drone] with others; it’s ours… We no longer depend on others.”
Ez csak nem utalás a fájó 2008-as tapasztalatokra az izraeli technikával?
A négy török Peace Eagle gépből csak kettőre jutott izraeli SIGINT-csomag, kettő+a tartalék az embargó miatt nem kerül leszállításra. Az ASELSAN-nak kellene helyt állnia helyettük...
@zord: @Batkaa:
Az ADATS-on én is meglepődtem. A kanadaiaknak költségcsökkentés kell. Az ADATS nagyon jó, de valószínűleg soha nem lesz rá szükségük élesben.
Mondjuk bennük is lappang az őrület, elég ha a borzasztó véget ért Arrow projektre gondolunk, még ha az régen is volt. Bár abban a jenkik keze is benne volt a háttérben, lehet itt is benne van...
A kanadai magyarok segíthetnének elintézni, hogy megkapjuk a rendszert. Pont jól jönne a lövészdandárjainkhoz.
Eh, nem tudom, de az ottaniak nagyon kitettek magukért, rákészültek becsületesen, volt a 25/88-nak egy járőrgyakorlata a tanpályán, meg a különlegesek ötször is megrohamoztak egy épületet, amiben mi voltunk fényképezőkkel felfegyverkezve, nem volt rossz :)
Egy kis háttér, hogy mi is a MACE a 2004-ben, az USA-ban megrendezett IX-es kiadás alapján:
"Trial Mace has been taking place since 1978. NATO allies work together to develop systems that protect airplanes and helicopters from missiles and other anti-aircraft systems, said Dennis Lynn, a U.S. Air Force representative at this week's planning meeting.
NATO members who work in electronic warfare meet twice a year to discuss new programs and developments. Together, they decide which ideas and what new technology they want to test. Then they hold a trial like the one planned for Savannah in 2004, Titley said.
"It's kind of a gentlemen's club to get together and decide what to test," he said.
A lot of the decisions made in the trials remain classified, but Titley offered one successful example from past trials: a NATO standard chaf cartridge that blows bits of metal into the air to fool enemy radar that may detect an airplane."
"To ensure input data from on-board warning system such as RWR and MWS the
testing of the system needs to be performed flying over threats. For this the NATO Air Force Armaments Group organise a series of tests with the participation of equipment and aircraft
from different NATO countries. Here the aircraft overfly real or simulated threats to test the effect of aircraft countermeasures. Two series are organised: trial MACE covers RF based threats and trial EMBOW covers testing against
electro-optical systems including IR threats"
Nemtom. De amint látom az üzemanyagpanel helyzete változott valamikor az A/B sorozatban. Azt tudni kell, hogy a C/D-be belül több keró fér (több tartály), lehet, hogy az üzemanyagrendszer változtatás eredménye lett ez az áthelyezés is? Lehet, hogy ez az egész már valamikor az A/B-sor alatt bevezetésre került?
@zord: Lehetséges, hogy az utols A/B gépek már hibridek voltak bizonyos szempontból. A bib az, hogy nem tudom a változtatást széiraszámokhoz és dátumhoz kötni. Akkor ez kiderülne.
Egyébként hamarosan szükségem lenne a te tudásodra is, amikor a elektronikához és a fegyverzethez érkezem. Mennyire érsz rá? :)
"AEGIS is a disaster. I was an ACNT tech (NEC 1318) and had nothing but problems on board the Momsen. Computers would lock at any and all random times. The COTS parts were not built to withstand the shipboard environment. Some of the COTS parts for our switches were so "old" as far as the maker was concerned we could not get parts. Even though that switch was only 3 years old by the time it became operational on the boat. Our known fault book from Lockheed started out in a 3-ring binder about an inch thick. After 3 years of different updates we had 2 binders each 4 inch thick of known problems with the software that lockheed would never fix. The only drones they would allow us to shoot at were highly scripted scenarios, slow moving, and flew straight parallel to the ship. Sometimes it would take 45 minutes to reload the system completely and other times for unknown reasons the system would take all night long to get going. Lockheed came on board to load some software updates before a missile shoot in 2005 and we nothing but problems with the system afterwards. After the shoot Lockheed and some LCDR came on board to do an investigation as to why we had the problems. After spending just a few hours investigating the techs found that Lockheed did not reset the switches on the CPU boards for regular operation after their software update. The techs left mysteriously in secret and the LCDR blamed the chips crew for the mistake. The report blaming the crew went all the way up DOD as far as we were told making us look like idiots. Keep in mind were not given the procedure on how the switches were to be set so we could not inadvertently change them during operation. Lockheed techs were the only ones with that procedure. The Navy was more interested in keeping Lockheed in good standing and using Sailors as blame for something we could not have caused. Parts of AEGIS can be very good. The SPY radar is very good but also has its problems. Other systems linked up to the AEGIS computers had a lot of interoperability issues. It was a crap shoot on whether or not CEC would even be able to send data to AEGIS on any given day. Some days the link between two would need to be reset several times and other days none at all. I am not bitter at all with my time in the Navy. I thoroughly enjoyed the Navy. I have problems with people that try to say AEGIS "works". Lets just say it kinda works on some days. Lets not get into the problems we had with the fiber cables."
Az Irán által megkaparintott RQ-170 Sentinel "naplója" irániak szerint:
"This drone was in California in Oct. 2010 for some technical work and was taken to Kandahar in Afghanistan in Nov. 2010. It conducted flights there but apparently faced problems and (U.S. experts) were unable to fix it. The drone was taken to Los Angeles in Dec. 2010 where sensors of the aircraft underwent testing. It was in use in Pakistan two weeks before Al-Qaida chief Osama bin Laden was killed by U.S. Navy SEALs in the country's northwest."
Maximálisan egyetértek Horty István méltatásával, hogy róla nevezzék el a szolnoki múzeumot, hogy legyen ott mellszobra, stb. A Dongó század hősi halált halt tagja, akinek kormányzóhelyettesként se derogált kimenni a frontra és ott hősi halált halni, megérdemli ezt.
DE!
Annak nincs értelme, hogy megint szimbolikus politikát folytatunk, és a beltartalom nem változik, sőt, gyengül. Emlékezzünk csak, mennyibe került a múzeum előtti, a magyar katonai repülő közösség által soha el nem fogadott, viszont ráerőszakolt művészrémség, aminek a büdzséjéből évekig üzemelhetne az intézmény, roncskutató projektek valósulhatnának meg, és könnyűszerkezetes fedelet kapna az, aminek ma nincs!
Pontatlan. A Ljulka hajtóművek rész kb. 15 éves, rég idejét múlt összeállítás.
A többi végül is jó.
Jó anyagot akar valaki, akkor sohasem a rugalmatlan jenki adatbázisokra kell hagyatkozni, hanem mindenféle lelkes amatőr, megszállott káeurópai anyagokra.
@Allesmor Obranna: Szerintem a lista önmagában azért jó, mert összevadászni azt, hogy milyen hajtómű mihez volt már önmagában egy elég vicces mutatvány. Vagy kérdezhezném úgy is, hogy te tudsz ennél jobb ÖSSZEFOGLALÓ listát? Nem azt mondtam, hogy tűpontos. Azt, hogy átfogó. Ahhoz képest, hogy 2005-ös elképesztően sok minden van rajta.
A hajtóművek paramétereről meg annyit. hogy még a legelterjedtebb jenki vasakról sem találni sokszor két egyező adatot nyugati oldalakon, van bizonyos mértékű szórás.
Ez igaz pl. a gépek üzemanyagmennyiségére is. Gyak. még nem találtam olyan üzemanyagmennyiség megjelölést az F-15A/C gépekre, ami egyezne három eltérő forrásból. Az külön vicc, hogy tömeget adnak meg, mikor a tartályok térfogata fix. Tehát a térfogat mindig azonos, de a keró sűrűségétől függ a tömeg.
Ahogy olvasgatom, a T-50-4-es azért késik, mert jelentősebb átalakításokat eszközöltek rajta a korábbi protogépekhez képest.
Aerodinamikai módosításokról olvasni.
Lezuhant egy MiG-29-es vadászrepülőgép Bulgáriában
"A két pilóta időben katapultált, így megúszták a zuhanást.
Lezuhant csütörtökön a bolgár légierő egy MiG-29-es típusú gépe, de a két pilóta sértetlenül megúszta az esetet, miután időben katapultáltak - közölte a védelmi minisztérium.
Az orosz gyártmányú elfogó-vadászrepülőgép kétüléses változata kigyulladt egy gyakorló repülés során, és Carimir település közelében, Plovdivtól északra a földbe csapódott.
A védelmi tárca tájékoztatása szerint a baleset a földön sem követelt áldozatokat, s a gép elvesztésén kívül más anyagi kár nem keletkezett.
Egyes források szerint a gép a térségben zajló bolgár-amerikai közös hadgyakorlaton vett részt."
OFF:
Az egyik szomszéd blogon kialakult egy ksi vita, de mivel egyikünk sem ért hozzá igazán, jó lenne ha valaki válaszolna néhány kérdésre.
Ha jól tudom még három ex-VSz tagország használja a MIG-29-est. (Lengyelország, Szlovákia, Bulgária.) Ezek mennyire felelnek meg a NATO-standardoknak, integráltak-e hozzájuk nyugati fegyverzetet, lehet-e tudni, hogy kb. mennyibe került? A magyar MIG-29-eseken mennyire érte volna meg elvégezni valami hasonlót, és egyáltalán, kik csinálnak ilyet?
Alapvető NAV/COM/ID csomagokról, üzemidőhosszabbításokról, illetve új üzemeltetési rendszerre való áttérésről van szó, a fegyverrendszerek változatlanok maradtak (lényegében és eddig). De a lengyelek kivételével nem látom, hogy sikerült volna stabilizált támogatási rendszert biztosítani elfogadható szintű hadrafoghatósági mutatóhoz, üzemeltetési tempóhoz. Ennek oka Lengyelország komolyságán túl az ottani ipari háttérben rejlik, meg hogy ők, talán súlyuk folytán is tudnak kommunikálni hatékonyabban az orosszal.
Ezzel szemben infóim és benyomásaim szerint a szlovákok és a bolgárok küzdenek.
Egyszóval: a helyi sajátosságokat, a szakma leépítését, kiirtását, ipari háttér felszámolását figyelembe véve nálunk semmilyen MiG-29 korszerűsítés nem vezetett volna eredményre, mert nekünk megfelelő támogatási csomagot nem tudtunk volna összehozni az orosszal.
Jelenleg Magyarország csak a szállító széleskörű és közvetlen logisztikai és műszaki támogatásával, nemzetközi szerződéses keretek közt tud komplex repülőtechnikát üzemeltetni, önállóan nem. Ezt sajnos orosz partnerséggel nem, csak nyugatival lehet megvalósítani. És persze jó drágán.
Gáborhoz annyit tennék hozzá, hogy a Lengyel modernizációs programból azért kíváncsi lesz a valóságban, mert túl nagyszabásúnak és kicsit átgondolatlannak tartok ekkora upgrade végrehajtását a polák gépeknél. (amelyek ráadásul nem a púpos C-k, és csak a volt német gépeknél van nedves tartály, és semelyiknél sincs utántöltés.. Amennyiben kerülne, annyiért talán használt Falcont is kapnának, és egységesíthetnénk az alkatrész utánpótlást.
A bolgárok csak megtudták oldani a 21-es UB nagyjavítást és tovább reptetik a gépeket, a Szu-25-el együtt, hiába adtak bele apait-anyait a verenyző nyugati repgyártók. Ahogy állnak a bolgárok szerintem nem lesz egyelőre 2-3 évig még típusváltás, max a 29-esek nagyjavítása meg üzemidő lesz tovább hosszabbítva, és kirepülik a másik két típust..
A szlovákok érdekes népek, gyakorlatilag légtérrendészetre megfelel 4-5 üzemképes 29-es, másra nem kell, és ott közép európában egyik legerősebb légrak rendszerük, 1 üteg S300, 4 üteg SA-6 és szép mennyiségű SA-13 MANPADS. Márha helyzet adódna, de nem fog adódni nekik..
Szlovákiában nincs Sztrela-10 már rendszerben, ott is jó sok hazaáruló akad, már kivonták. Sztrela-2 és Igla (eredeti, nem -1) van. Ez utóbbiak ott voltak most is a háromszázas körül, részben ezért is mentek a kis magasságú rácsapások a TÁS ellen, elsősorban a szilácsi 2. század Albái, másodsorban a vendégek részéről, de még az EW-gépek is csináltak egy-egy "katolikus" beköszönést.
Elnézést, eléggé össze vissza vannak írva a rendszerben tartott és kivont eszközök..
9K35-et írták több helyen rendszerben, viszont Sztrela-2, és Igla-t meg nem..
Egyébként nem értem, hogy a 9K32 SA-7 miért maradt és a korszerűbbet vonták ki?
Az 9K38 Igla (SA-18), hogy rendszerben van azt megértem..
Mindenesetre, az SA-7 már sokat nem ér, de az Igla-t szerintem mi is elfogadnánk MANPADS-ként..
Tavaly, mikor voltunk Bulgáriában mesélték, hogy leállítják a 21-est, de nem azért mert kirepülték a harci változatokból az időt, hanem mert a 2UM-ek (2 darab) üzemideje járt le. ezt hosszabbították meg az oroszok (bocs az UB-ért, gyorsabb volt a kezem, mint a gondolatom..), így most ismét van kétüléses ezért tovább lehet a harcikat is üzemeltetni.
Ahogy én olvastam a Lengyelek Fulcrumjaiból 16-ot agy 18-at (most emlékezetből írom) modernizálnának glass cockpit, Link16 és integrálva nyugati fegyverzet (pld. AIM-9) ez nekem kicsit nagyszabásúnak tűnik.. Megéri??
Aztán valószínűleg mégsem lesz belőle akkora modernizáció, mert végül ez lett belőle:
In September 2011, the Poland Ministry of Defence placed a $42.6m contract with Wojskowe Zaklady Lotnicze nr 2 to upgrade its 16 MiG-29s (13 MiG-39A single-seaters and three MiG-29UB-12 two-seaters) aircraft. The scope of work includes overhauling avionics such as mission computer, 1553B data bus system and various GPS modules. The work is expected to be carried out until 2030.
Valahol anno még a új (nyugati/izraeli) lokátort, képernyős pilótakabint, és az adatbuszon túl Link16-ot is olvastam. Keresem az oldalt, de ez még tavaly nyár-ősz eleje terén volt..
Megvan: A DASA ajánlata: hasonló mint amint anno a németeknek ajánlottak fel anno.
---
Dasa has prepared four basic upgrade projects to be offered by MUG. Version 1 covers IFF, TACAN, VHF/UHF radios, emergency radio, conversion to English units and installation of anti-collision lights. This version reflects the earlier Luftwaffe upgrade. Version 2, currently being introduced into service, adds a MIL 1553B databus, GPS and improvements to the HUD. Both versions may include the addition of drop tanks. Version 3 brings the aircraft more Western systems, further extending its capabilities. TACAN is replaced by LINS/GPS. Version 4 covers a totally new glass cockpit, containing a new mission computer, new radar, EW-systems as well as a new fire control unit.
Igen fentebb linkeltem, hogy vadász 15-ösök jelentek meg a térségben, vélhetően ugyanezzel a céllal. Bár a forrás tipikusan háborúpárti, de nem hülyeség, amit ír a David Axe gyerek:
Azért az szögezzük le, hogy nagyon is szigorú logikája van a szovjet-orosz jelöléseknek, legfeljebb a témával foglalkozók 99 százaléka nem ismeri. Az arrogáns Nyugat meg a saját logikáját erőltetné rá. Egy ismerősömtől hallottam pl., hogy a Jane's nem tudta felfogni, hogy az Sz-300V-1 korábbi, mint az Sz-300V, egy olyan nem teljes konfigurációt takart, amit azért benyomtak a szolgálatba. (hasonló logika érvényesül az Igla-1 és az Igla esetében...az Igla-1-nek még nem Igla, hanem kissé módosított Sztrela-3 feje van, mert az igazi nem lett kész időben)
Tökéletesen igazad van, a szigorú logikát illetően. Egyébként ez mindenre igaz, Pld a F-16 Falcon
nép ennyit tud róla, kicsivel érdeklődőbbek meg már F-16C, még érdeklődöbbek meg, hogy pld F-16CJ még érdekélődöbbek, már Block50-52 stn. még érdeklődőbbek meg annál is mélyebben. Szvsz ez igy van az orosz fegyvereknél is.
MiG-29, aztán MiG-29 Fulcrum, aztán MiG-29A v.B aztán még érdeklődőbbek 9.12A vagy B aztán még itt is lehet mélyebben. A légrakos történetet kevesebben ismerik, néznek utána.. Általában Patriot, vs S300 és ennyi.. (én sem néztem utána pontosan a légrakoknak., az orosz jelöléseket néztem, hogy a (Strela-2) 9K32 minek tartották meg, amikor a (Strela-10 ) 9K35 meg kivonták. Igaz utóbbi nem MANPADS hanem radarral is ellátott harcjárműre telepített MANPADS hatótávolságú rakéta. (ennek is 6 változata van). Az (Igla) 9K38 magasabb (elvben korszerűbb) orosz típusjelzésű, de ennek is 8 alváltozatát számoltam meg.)
@Kelepisti:
A Szterla 10-nek nincs radarja. Ami radarnak tűnik, az csupán egy rádiótávmérő. Önálló célfelderítésre (felhő esetén például) nem alkalmas.
Közbevetőleg megjegyzem, mint Haditechnikás illetékesnek, hogy a mostani szám tartalmaz pár tévedést.
Címlap: Azt írja, Szu-30 a Maks kiállításon - de a képen egy Szu -35-ös van.
A cikkben is (MAKS 2011) van ilyen hiba: 22 oldal, 7. ábra: Szu-35 BM a kép aláírása, közben a képen egy Szu-34 van. Felismerni a kacsa vezérsíkokról és az alól lapos orrkúpról.
A hátoldali kép leírása: Mi-28NE harci helikopter utolsó változata a rotor feletti optikai infravörös berendezéssel... - Úgy tudom, a rotor felett radar van, lévén az optikai-infra berendezés az orrban található.
@Beat it!: IFF nincs véletlenül a Sztrela-10-hez? Meg van a parancsnoki járművőn passzív vevő, olyasmi mint az RWR. Kérdés, hogy mennyire tud osztályozni.
@Beat it!:
A Sztrela 10-ről két percem volt, hogy megnézzem mi a mano, ezért írtam is, hogy nem vagyok eléggé képben a légrak. témában.
Más kérdés, hogy pld. a Giraffe van a Mistralhoz., de ütegenként és nem nálunk...
A HT-ban megjelent pár tévedés lényege: a képekhez készül excel táblázat, benne a kép neve és hozzá a képaláírás.
Itt meg elmászott egymástól. ACímlapon valóban egy Szu-35BM van, (többen Sz-nek gondolják, de szerintem a protókból van, aminek még BM volt a jelölése, és a sorozatgyártású gépek kapták, kapják a 35Sz jelölést. Viszont már benne van (ha nem maszkirovka) az ASEA lokátor, mert nincs az orrán pitotcső. A cikkben másik képen igen,Szu-34-es van oda kerül a címlap képaláírása. Pedig egyszerű lett volna:
A Sz-35 együléses kacsaszárny nélküli. A Szu-30 canardszárnyas kétüléses, a Szu-34 meg szélesebb, egymás melletti ülésekkel rendelkezik és szintén kacsaszárnyas.. A Mi-28NE képaláírása igen szintén téves. A rotor felett lokátor van. (a dom legalábbis ott van a képen)..
Sajnálom az elnyomtatásokat, elnézést értük.
@Kelepisti:
Semmi gond, sejtettem, hogy a technika ördöge szólhatott közbe. Előfordul az ilyen. És a szerkesztőt, cikkírót általában jobban bosszantja, mint az olvasót. :)
A Szterla 10 antennáján én is filóztam már. De a légvédelmi rakéta fórumon kb pont egy hete olvastam, hogy az csak távmérő.
@molnibalage:
nem sokat tudok róla. Ajánlom a légvédelmi rakéta fórumot.
Volt elvándorlás a hipoxia miatt az F-22-közösségből, az ACC pk. példával jár élen,és megrepüli a típust, amit addig folytat, amíg kiderül, mi az ok...
(ebben a cikkben a 25k magassági korlátról nem esett szó)
Mérges kis darázs ez az Iraknak készített Bell 407-es. És beszarás, de a FLIR-en kívül van rajta indításjelző. Jellemző, hogy nem amerikai, hanem Cassidian AAR-60-as...még egy Army-n keresztül megvalósuló projektnél is egyszerűbb ezt az utat járni, mint átbújni az idióta amerikai exportkontrollon:
"It is a misconception that an aircraft carrier can be put out of action only if it is sunk...an aircraft carrier is equipped with so many advanced, delicate, and sensitive devices… that it could be incapacitated by even the smallest explosion in every corner of it," Hajizadeh said.
"A napokban újabb mérföldkőhöz érkeztek a magyar JAS-39 Gripenek. Amióta 2006. március 21-én az első öt, negyedik generációs vadászrepülőgép leszállt a kecskeméti betonra, új korszakot nyitva a Magyar Légierő történetében, a magyar felségjelű Griffek elérték a hétezredik repült órát."
Azért ilyenkor elgondolkodik az ember, hogy mennyire szigorúak a szankciók, ha egy (igaz nem túl nagy teljesítményű) amerikai FLIR kerülhet egy iráni katonai repülőgépre...
Kecskeméten megvan a 7.000. repült Gripen óra. 8 hónap alatt lett meg 1.000
Novemberre - tervek szerint meglesz a 8.000. is - azaz már csak 7 hónap kell egy ezreshez. Úgy látszik tényleg komolyan veszik az éves 1.600 óra repült keretet.
Zord, az év végén érdemes lesz frissítened a MIG23-MIG29-Gripen repült óra összehasonlítást. Ott majd meglátszik mit is érnek ezek a számok. A fejlődés azonban egyértelmű.
Van egy pilóta, aki eléri a Gripenen azt kiképzési szintet, hogy keszit adhasson. Ezt a tudását fenn kell tartani. Bár az ilyen dolgokat nem kötik az ember orrára, nekem kb. az a benyomásom, hogy ez a (békeidős!) feladatrendszer, a típus sajátosságai, a szimulátor, tervezés és kiértékelés technológiája miatt kb. 70-80 valós repórát igényel évente a megszerzett jártasság fenntartásához.
Tehát 200 óra (az 1600 és az 1800 közötti különbség) egészen pontosan 2,5-2,85 pilóta éves jártasságfenntartására elég.
De mint tudjuk, kecskeméti pilótát nem lehet fűrészelni, mert az fáj neki. :-) Szóval inkább 2-3.
(Persze a repórák elosztása kifinomultabb folyamat, elvileg a tapasztaltabbaknak a kevesebb is elég, a frisseknek több kell, és persze jó esetben mindig folyamatban van egy-két kiképzés kesziadó szintre, ahova még többnek kell jutnia)
@zord:
Most nem emlékszem pontosan, de egyrészt az amcsi F-15-ösöknél is évi 80-100 óra kellett egy egyfeladatos pilóta szinten tartásához, viszont nem tudom, hogy azt jelenti-e a Combat Ready, mert mintha ott az lett volna a felállás, hogy ezt csak a teljesen (minden feladatban) bevethető pilcsik kapják, fejenként 180 körüli éves repült óraszámmal, de lehet, h rosszult tudom.
A definíciók országról-országra változnak, ahogy a feladatrendszerek is. A magyar Gripen esetében békeidős QRA-ról van szó, pont. A program ennyit tud fixen.
Ami az objektív dolgokat illeti:
Van egy jelentős különbség, amit ne felejtsünk el egy MiG-hez, akár egy F-15-öshöz, de még egy F-16-oshoz viszonyítva se. A Gripennél (és hasonlóan kifinomult vezérlőrendszerrel rendelkező repülőgépeknél) a reptechnika jelentősége rendkívül lecsökkent. Magának a gépnek a repülése, vezetése sokkal kevesebb erőfeszítést így szintentartási ráfordítást igényel. Ez közvetlen hatással van a repbiztonsági minimumra, illetve ebből következően arra, hogy mennyit lehet (harc)feladat centrikusan felhasználni.
(őszintén szólva, ennél a technológiai szintnél én a valós repülés fiziológiai-repülés élettani vonatkozású kiképzési-szintentartási jelentőségét már kb. egy szintre tenném a reptechnika jelentőségével, ha nem magasabbra...)
Röviden: az értékek egy ilyen repülőgépnél alacsonyabbak, mint a korábbiaknál. Hogy egy MiG-29-est biztonsággal repülj, illetve kihozd belőle a maximumot, szerintem jóval többet kell vele repülnöd, mint egy Gripen esetében. Ha azt mondom, hogy Gripen QRA szintentartási minimum 70-80 óra, akkor a MiG-29 100-120 (kellett volna, hogy legyen).
Ugyanakkor van érzésem szerint egy jelenség, ha elkezded növelni a komplexitást és az elvárt képességszintet (elmész swing-role irányba). Az olló zárulni fog, akármin is repülsz, mert a harci feladat súlya az óraszámon belül nagyon megnövekszik, a reptechnikára fordítandó aránya viszony lecsökken, akármennyi volt is az abszolút érték.
De van még egy tényező, ami itthon különösen jelentős, ez pedig a szimulátor léte (a 29-eshez szolgálatban nem volt), technológiai színvonala, illetve az a tény, hogy egy korszerű ember-gép kapcsolati rendszer (MMI, benne MFD, HUD, HOTAS) szimulátoros modellezése sokkal nagyobb élethűséget eredményez, mint egy analóg, hagyományos rendszeré.
És ehhez (ha nem is elég gyakran) de hozzájön a hálózatba kötött svédországi szimulátor, ami a kötelékharcászati kiképzést-szintentartást is lehetővé teszi.
(Ez egy rendkívül izgalmas téma, de megint nem szabad átesni a ló túloldalára!)
@zord:
Részben egyetértek, de:
-Az, hogy az amcsiknál kb ugyanannyi órában definiálták az egyfeladatos pilótát, utalhat arra is, hogy a két gép között akkora különbség nincs. (Nagyon szkeptikus vagyok a "kifinomult vezérlőrendszerekkel" kapcsolatban, ennek a foka nem mérhető, ellentétben pl. a tolóerő-tömeg aránnyal.) Egy QRA-bevethető pilótának ugyanannyi "plusz" óra kell a Full hogyishívjákhoz, mint egy magyarnak, azaz ott sem nem a gép vezetése a szűk keresztmetszet.
-Tényleg, egy képet se láttam a Gripen-szimulátorunkról, sokat nem hallani róla.
@KGyST:
A Gripen szimulátor az egyik legjobban propagált eszköz: www.youtube.com/watch?v=7VAF6vbYkVw
Itt még azt is láthatod, hogy nézhet ki a pilótafülke működés közben.
Hát már ne is haragudj, de k. mérhető. Az, hogy állandóan cidrizel valami lebillentéstől, dugótól, akármitől, vagy nyugodt lehetsz, mert csak nagyon erőltetve lehet ezt összehozni a géppel, az marha nagy különbség, amikor leginkább az ellenséggel akarsz foglalkozni. Odateszed a sebességvektort a küszöbre és oda siklik be a gép. Óriási különbségek ezek! Eddig egyetlen kifejezetten reptechnikai hibából eredő Gripen-veszteség volt. Hát ezek miatt a technológiák miatt ilyen jó a statisztika.
A tolóerő-tömeg aránnyal ezt összevetni olyan, mint krumplit az almával összehasonlítani.
Már bocsánat, de a k. nagy tolóerő-tömeg arány sem mentett meg számos 29/27 hajózót a haláltól kis magasságú műrep közben, de egy korszerű MMI nem is engedte volna, hogy bajba kerüljenek. Szóval emberben, gépben mérhető a kifinomult vezérlőrendszer és humán-gép interfész értéke.
És mindebből igenis szépen vissza lehet fejteni, amiről fenn írtam. És ezt én mondom, akiről mindenki azt gondolja a HM-ben, hogy egy olyan idióta, akinek mindenről a repóra jut az eszébe.