A LégierőBlogger ezen a héten az azeri védelmi kiállítás (ADEX) első kiadásáról jelentkezik, mely csütörtökön nyílik a Baku melletti expoközpontban. Ha kezdő is, nem túl nagy is ez a rendezvény, azért érdekességekből nincs hiány...
Világpremier: az azeri hadiipari minisztérium tudományos kutatóintézetének fejlesztése, a QFAB-100 SAB inerciális/GPS/GLONASSZ irányítású siklóbomba. Bár a szovjet FAB-sorozat nyilvánvaló kiindulópontul szolgált, maga a bombatest is saját fejlesztésű és gyártású. A képen makett látható, helyszíni tájékoztatás szerint azonban már került sor éles próbákra a fegyverrel. Mint más kategóriákban itt is látható a saját képességek kialakítására törekvés, hiszen a rendezetlen karabahi konfliktus miatt Azerbajdzsán (és Örményország) fegyverbeszerzési lehetőségei mind a mai napig korlátozottak.
Ügyes dioráma/kép kombináció a belarusz TSzP OKB által modernizált Buk-MB lérak-komplexumról. A felhasznált kép Azerbajdzsánban készült, mely a rendszer kuncsaftja - azt korábbi parádéikon be is mutatták. Az indító és indító/utántöltő, illetve vezetési pont járművek makettjei mellett látható az ukrán 80K6M felderítő lokátor kicsinyített mása is, mely ebben a konfigurációban felváltotta az erdeti Kupol-M-et.
A felröppent híreket, miszerint a Azerbajdzsán az IAI Barak 8-as légvédelmi komplexuma iránt érdeklődik, netán üzletet is kötött rá, alátámasztotta makettjének jelenléte csütörtökön Ilham Aliyev elnök látogatásakor...ma már nem.
Az izraeli rakéta eléggé konkrétnak látszó feje, ami a második napra szintén eltűnt :-)
Azeri büszkeségek. Izraeli technológiai alapon az Azad Systems több drónt is gyárt: itt a ~10 kilós, négy óra repülési idejű Orbiter-2M (előtérben) és a 200 kilós, 12 óra repülési idejű, 250 kilométer hatótávú AZ-BP.
Nagyhatalmi forgószárnyas-ajánlat 1.: Azerbajdzsánban minden megtörténhet: V-22 helyi színekben a Bell standján, egyelőre makettként.
Nagyhatalmi forgószárnyas-ajánlat 2.: a Russian Helicopters hozta el a leglátványosabb kiállítási darabot, egy Ka-52-est. A minapi Mi-35-biznisz után aligha véletlenül. Örményországi jelenlétével, azeri eladásaival Oroszország egyelőre még dominálja a helyi katonapolitikát, ami persze a fagyott konfliktusok politikájával is kompatibilis.
Helyileg átalakított MTLB-AM: a hátsó toronyban a géppuska mellett 57 milliméteres (azeri gyártású) Sz-5-ös rakéták, és AG-17-es gránátvető. A háttérben látható, BRDM-alapú járműről többek között Sz-8-asok indíthatóak. A földi harcjárművekből állt össze az azeri haderő jelenléte a kiállításon, a remélt szélesebb körű bemutatkozás sajnos vágyálom maradt.
A BTR-70 átalakításával készült harcjármű. Az új Simsak torony itt egy 2A14-es 23 milliméteres ágyút foglal magába a 7,62-es PKT géppuska, illetve az éjjel-nappali EO célzóberendezések és lézer távmérő mellett.
A kültéri kiállításra igyekvő VIP-ek, köztük Ilham Aliyev elnök (jobbra).
Bakui látvány éjszaka, a nemzeti szimbólumot formázó Lángtornyok felhőkarcolóival.
Zord