Vannak periódusok az ember életében, amikor sorozatban követik egymást olyan események, melyek hasonló (ha nem is ugyanazon) kategóriába esnek. A LégierőBlogger mozgalmas múlt hete után keddtől máig Szerbiában időzött, hogy folytassa 1999-es PVO vs SEAD kutatásait (lásd: rövidesen). Élményekkel és nóvumokkal telve éppen hazafelé tartott az M5-ösön, amikor koraeste utastársaival együtt úgy döntött, hogy letérve a pályáról, az 44-es menti Csepegi csárdában enyhíti étvágyát. Aki ismer, az tudja, hogy a "hely szelleméért" még akkor is megteszem ezt a kitérőt, ha vasárnap lévén "néma csend és hullaszag" fogad. De "a történelem másként rendelte".
A Combat Talon II orr-része a terepkövető lokátort rejtő jellegzetes radommal, FLIR-toronnyal, besugárzás- és indításjelzőkkel, satcom-antennával.
Éppen a "szűzérmék kurucosan" című tételhez készülődtem, amikor légcsavaros gázturbina morajlása ütötte meg a fülem. "Egy Ancsa hazafelé" - tippeltem, aztán újra a húshoz fordultam. Pár perc múlva újabb, de erősebb morajlás következett, melyre már nem lehetett nem kinézni az ablakon. És ekkor fagyott meg ereimben a vér. Az aranysárga fényben, egy Combat Talon fordult szűken a 30-as fájneljére. Bár a Csepegiben nyáridőben a verandán ülve többször ettem már úgy, hogy kezem ügyében volt a gépem, ezúttal az épületben helyet foglalva, és persze tekintettel a vasárnapra, ezt nem tartottam szükségesnek. Hiba volt, belátom, de az estebéd befejeztével a túlvégen, a szállítógép-apronon azért sikerült meggyártani az MC-130-ast.
A kerítésen túl...
MC-130H Combat Talon II 87-0023. Láthatóak a hátsó féllégtér EW-szenorjai. A gép a mildenhalli 352. különleges hadműveleti csoport 7. századához tartozik.
Dörkom-torony a törzshátsórész oldalán.
A jobb mellső és hátsó negyedet lefedő irányított antennák a függőleges vezérsík tetejéhez közel, a csúcson egy omni antenna ül.
Júra-parki MiG-29-es az MC hátterében. 1998-ban a Carpathian Exchange idején a kecskemétiek (és a pápaiak) még vígan vadásztak a Combat Talonra, a honi-és csapat-légvédelemről nem is beszélve. A gyakorlat valószínűleg sikeres volt, az MC-k azóta sok háborút megjártak. A magyar légierő? Az leépült.
Combat Shadow 1998
A riportonúton velem volt Szentesi Tibor barátom, az akkori „vadászmaffia” (Gál, Kővári, Szentesi, Zord) egyik tagja. 2000 áprilisában egy Cessna-katasztrófában vesztette életét. Az ő emlékének ajánlom ezt az először újraközölt cikket!
Zord