Tegnap hivatalos ceremóniával újra nyitott a kibővített Magyar Földi Telepítésű Légvédelem Fegyvernemi Múzeuma, azaz a Hadtörténeti Intézet és Múzeum fókuszált tematikájú gyűjteménye az egykori zsámbéki tüzelőállásban (11/3). Röviden és velősen: ezzel a lépéssel (és az ezt eredményező két évnyi munkával) megmenekült a végérvényes és látványos pusztulástól (azaz a lángvágótól) a magyar hidegháborús légvédelem tárgyi emlékeinek, azaz haditechnikai eszközeinek egy jelentős része.
PRV-13 (1RL130, Odd Pair) magasságmérő a lenyugvó nap fényében.
A LégierőBlogger mindenkinek „kötelező feladatként” ajánlja a múzeum látogatását, akár egyszer, akár visszatérően is, önkéntes segítővé válva is. Vannak még hiányzó darabok, melyért a múzeum civil segítői, így e sorok írója is mindent meg fognak tenni. Ezek közül a legsürgősebb a Trend-Fix egyik telephelyén várakozó PV-kabin (azaz a Volhov-szisztyéma tűzvezető radarja), és a tápiószecsői raktárban tengődő Kabina (5N87) felderítő lokátor megszerzése és Zsámbékra juttatása.
Hibácskó Ferenc nyá. r. alezredes Tömböl László vezérezredes vkf. és Wayt L. Wayt vezérőrnagy, az ohiói nemzeti gárda parancsnoka társaságában a Nyeva PU előtt.
A fontos emberek nyilván tudják, hogy kinek milyen szerepe volt abban, hogy a gyűjtemény eljusson idáig, én azonban két személyt emelnék ki: Hibácskó Ferenc nyá. r. alezredest és önkénteseit, akik között veterán légvédelmis éppúgy akad, mint civil megszállott, és Tömböl László vezérezredes vkf-et, aki volt lérakos tisztként idejében pártfogásába vette a projektet.
A Vega (Sz-200VE, SA-5 Gammon) komplexum rakétája.
Lehetne még itt köszönetet mondani végtelenségig, én azonban csak ezt a két kiemelést teszem, ugyanakkor nem domborítanám ki túlzottan azok szerepét, akiknek az eddigi megőrzés a feladata volt, vagy lett volna. Azt is megjegyezném ebből az ünnepi alkalomból, hogy a gyűjtemény összehozása tanulsággal szolgálhat, miként kellene igazából megőrizni a történelem tárgyi emlékeit; meddig tarthat a kivonás utáni, profitérdekű megsemmisítés (fémbiznisz), és hol kellene kezdődnie a múzeológiának. Arra is emlékeztetnék itt, hogy a fenntartás, állagmegóvás, restaurálás hosszú távú feladatai éppúgy kihívással teljesek, mint a gyűjtemény eddigi összeállítása. Kell még önkéntes, némi pénz, és sok fegyver.
A megnyitón egy illusztris vendég is jelen volt és prezentációt tartott: Dani Zoltán nyá. ezredes Szerbiából. A képen Holló József altábornaggyal, a HIM főigazgatójával, és a múzeum lelkével, Hibácskó „Volt tüzér” Ferenccel.
Zord