Vasárnap új polgármestert választ Pécs. Az eseménnyel magával nem kíván foglalkozni itt a LégierőBlogger (kicsit nagypofájúan: aquila non captat muscas), ám a kísérőjelenségekkel annál inkább, mivel hazánk biztonságát teszik kockára, és úgynevezett „elitünk” hazaárulásának bizonyítékai. Arról a folyamatról van szó, amely miatt évek óta nem lehet kielégítően korszerűsíteni a magyar légtérellenőrzést, a magyar állami szuverenitás biztosításának egyik sarokpontját. Az én értékrendszerem szerint mindenki, aki akadályt gördít az optimális megoldás útjába, hazaárulást követ el. Ebbe olvasatomban beletartoznak azok is, akik rossz politikával és döntésekkel hagyták a dolgokat idáig fajulni, és engedtessék meg nekem, hogy ebben a legnagyobb felelősséget a 2002 óta regnáló erőkre (szoclib) hárítsam. Mivel a politikai felelősségvállalással kapcsolatban konzervatív nézeteket vallok, ez a kudarc önmagában nyilvánvalóvá tette Juhász Ferenc volt, és Szekeres Imre jelenlegi hadügyér alkalmatlanságát. Felelősségüket fokozza, hogy valós alternatívák kidolgozását, és ezekhez erőforrások allokálását (lásd lejjebb) nem foganatosítottak. Retrospekítve meg kell hogy jegyezzem, hogy az ügynek enyhén szólva nem tett jót a nyugatos lóra szállt Szekeres, és a moszkovita tradíciók hű folytatója, Gyurcsány Ferenc lappangó, nyilvánosságot ritkán kapó konfliktusa sem: míg az előbbinek a NATO-beli (legalábbis látszat-) sikerek prioritást képeztek, addig az utóbbinak nem, sőt.
Lehet, hogy idehaza is látunk RAT-ot csupaszon?
Mindez persze nem csökkenti az ellenzék felelősségét sem, mely helyi szinten a lokátortelepítés ellen menetel, országos szintű nyilatkozatot pedig mind a mai napig nem kaptunk a kérdésben tőlük. Az én olvasatomban márpedig ez egy olyan kérdés, amelyben a legnagyobb ellenzéki (és 2010-től valószínűleg kormány-) pártnak konszolidált, és felelősségteljes állásponttal KELL rendelkeznie, akár a helyiek rendreutasítása árán is.
Ahhoz, hogy déli-délkeleti irányban optimális felderítési lehetőséggel bírjon, a magyar légtérellenőrzésnek rendelkeznie kell egy permanens nagy hatótávolságú felderítő lokátorral a (keleti) Mecsek legmagasabb pontján, a Zengőn. Ez a lokátor létezik, kifizettük mi illetve a NATO, "csak" el kellene helyezni oda, ahová eredetileg tervezték, és ahonnan a legtöbbet látná. Az, hogy a helyszín a Tubesre váltott, Sólyom László köztársasági elnök felelőssége (emlékezetes túra), ami számomra alkalmatlanságának bizonyítéka, hiszen a legfőbb közjogi méltóság egyik ismérve a józan mérlegelés kellene hogy legyen (értsd: ő nem lehet zöld. Neki itt piros-fehér-zöldnek KELL lennie, és ebbe beletartozik a nemzeti biztonság is, nemcsak a környezetvédelem)
Borítékolható volt, hogy ha a Zengő esetében jelentős volt a civil ellenállás, akkor egy nagyváros, a politikailag kiemelkedő fontosságú Pécs tőszomszédságában pláne az lesz, és az ügy végleg az aktuálpolitika túszává válik. Úgy is lett.
De nem kell elmenni eddig. A tubesi telepítés rendkívüli mértékben rontja a lokátor felderítési lehetőségeit abba az irányba, ami miatt a mecseki radartelepítésre egyáltalán szükség van. A LégierőBlogger ezért megkockáztatja azt a kijelentést, hogy a harmadik RAT31-est a Mecsekben csak a Zengőre érdemes rakni, más helyszín egyszerűen nem éri meg a békétlenséget, főként a helyzet elfajulására tekintettel. Ha ez nem megy, le kell rakni Medinára, és esetleg meg kell változtatni konfigurációját permanensről telepíthetőre. Ha nincs más hátra, vállalni kell a garanciális feltételek kedvezőtlen változását is a radom nélküli üzemeltetés esetére.
Na ez nem lesz a Mecsekben. A békéscsabai RAT, radomban.
Mivel a lavina úgymond "elindult a hegyoldalon", a LégierőBlogger sajnos nem tud hinni abban, hogy a mecseki radartelepítést bármilyen kormány komoly szándékkal megkísérli keresztülvinni a jövőben.
Személy szerint támogatnám az MSZP-t, hogy minden mindegy alapon a hártalevő egy évben rendőri erőszak mellett is építse fel a radart (persze a Zengőn!!!), és teremtsen kész helyzetet, de Bajnai Gordontól nem várható el ilyen határozottság. Egy új Orbán-kormány (én remélem, de?), mely 2010-ben hatalomra kerülve kényszerű intézkedései miatt valószínűleg amúgy is gyors népszerűségvesztéssel számolhat, nem fogja ezt a folyamatot felgyorsítani és muníciót szolgáltatni a munícióban úgyis mindíg és mindenkor dúskáló szoclibnek egy kierőszakolt zengői telepítéssel. Namármost PONT EZÉRT lenne számomra ez a húzás részükről a hitelesség bizonyítéka. De hát kit érdekel hogy mi tetszene a LégierőBloggernek, hiszen egy szűk csoportérdek szószólója, se pénzt, se szavazatot hozni nem tud, csak visz! Azért annyit engedjetek meg, hogy amikor az Orbántól én az "Erős Magyarországról" hallok, akkor én a zengői radarra is gondolok. Már hallom is, hogy kedves olvasóim figyelmeztetnek: Ezzel az illúzióval jobb lenne, ha gyorsan leszámolnál! Nyugi, fejben már megtettem, csak a jobbos szívem remél még.
A jelenlegi centis réskitöltő radarunk az SzT-68, itt együtt vontatójával.
Hogy ne csak károgjon, mint szokott, a LégierőBlogger javaslatot is tesz. MEG KELL ERŐSÍTENI ÉS KORSZERŰSÍTENI A RÉSKITÖLTŐ RADAR ERŐKET, és ezeket rendszeresen, fenyegetettségi helyzettől (is) függően telepíteni kell olyan HM tulajdonú/megszerezhető objektumokba/ingatlanokba, melyeknél nem, vagy kevés civil "interferenciára" lehet számítani. Mindehhez:
Jelenlegi méteres réskitöltőnk, a modernizált P-18-as.
- (nagyon) rövid távon (azonnal) növelni kell a jelenlegi SzT/P-18 üzemeltetési-javítási finanszírozást és ezzel a harcértéket.
- ESETLEG rövid távon (egy-két év) és ideiglenes jelleggel, a bürokratikus akadályok ellenére keresztül lehetne verni a deciméteres tárolt technika (Kaszta 2) rendszerbe történő visszaállítását, korszerűsítését és illeszthetőségének biztosítását a felderítési lehetőségek csorbulása nélkül (okulva az SzT-k példájából!)
Magyar radar (Sagax) a P-18-as kabinjában.
- közép távon (3-5 év) fel kell pörgetni a hazai/kooperatív réskitöltő korszerűsítési/fejlesztési projekteket a lehetőségeinknek megfelelően elsősorban a méteres tartományban (túllépni a vevőn, új adó(k), új antenna is)
Osztrák RAC3.
- Hosszú távon (5-15 év) végre kell hajtani egy teljesen új, magas automatizáltságú, korszerű réskitöltő technika beszerzését/rendszeresítését. Gondolok itt 8-10 kisebb hatótávolságú, mobil, többfunkciós, azaz direkt SAM-acqra is alkalmas (nagy információsebességű), centis tartományú FAR 3D "zsiráfra" (nyugati forrásból), 4 közepes/nagy hatótávolságú centis/decis hagyományos vagy FAR 3D telepíthető radarra (akár nyugati, akár keleti forrásból), illetve a hazai fejlesztési programra is tekintettel 4 közepes/nagy hatótávolságú 2/2,5/3D méteres radarra (kizárásos alapon keleti, orosz, belorusz, kínai forrásból).
Orosz Gamma-Sz1 64L6
ALAPVETŐ FONTOSSÁGÚ A BESZERZÉSRE KERÜLŐ ÚJ TECHNIKA révén a még meglévő hazai ipari képességek/kultúra fejlesztése, bevonása, megőrzése, természetesen nem a technika lehetőségeinek rovására (lásd a már említett példát, vagy lérakból a Mistral/UNIMOG integrációt). Mivel szinte kizárólag honvédelmi rendszerekről van szó, prioritást kell kapnia az önálló nemzeti alkalmazással összefüggő követelményrendszernek, a meglévő-leendő légvédelmi vezetési és megsemmisítő eszközökhöz való illeszthetőségnek, az azok optimális kiszolgálását lehetővé tevő követelményeknek.
Egyetlen Oboronánk (5N84AE) Medinán üzemel. A 3D RAT-ok mellé a gerincradar-hálózat méteres komponensét alkothatnák ilyenek új adó-vevő technológiával. De megvannak-e még a P-14-es antennakészletek, vagy turkálni kellene értük "posztszovjetben"?
A gerincradar-hálózattal kapcsolatban a LégierőBlogger megjegyzi: a két(három) darab fix telepítésű, decis tartományú FAR 3D radar mellett, a frekvencia-diverzitás jegyében érdemes lenne a jelenlegihez (Medina) hozzátenni az Alföldön és a Kisalföldön egy-egy nagy hatótávolságú méteres lokátort. Ehhez pl. meg kell nézni, hogy minden P-14-es antennakészletet feldaraboltak-e ideheza, és ha igen, akkor "vasárban" venni bárkitől, akitől lehet. Nem véletlenül mondtam csak antennakészletet, ugyanis ezek tökéletesen alkalmas alanyai lennének a P-18-asokkal együtt a hazai - teljesen félvezetős alapú - kutatás-fejlesztésnek, melyek szerintem igenis kecsegtetnek sikerrel, ha nem is holnapra és nem is egy-két millió forintból.
Csak összegzésképpen, a LégierőBlogger által vizionált radar hadrend 2024-ben:
GERINC (béke): 3x 3D decis, fix, FAR (adott: RAT 31DL); 3x 2-2,5D méteres, fix, hagyományos antenna, félvezetős bél*
Orosz Protivnyik-GE 59N6 "Thin Card"
RÉSKITÖLTŐ (béke/minősített/háborús): 8-10x centis, mobil, FAR "zsiráf", 4x decis/centis, telepíthető 3D hagyományos vagy FAR; 4x méteres, telepíthető 2-2,5-3D*
Összesen 19-24 darab radar, 4 vagy 5 típus (ma is öt van).
*Optimális esetben a két méteres technika-kategória típusban és mennyiségben is összevonható, azaz gerincben is pöröghet az, ami telepíthető is egyben.
Meddig pörögnek a P-37-esek? Van, aki soha nem adná ezeket a "hotty" olasz "csodafegyverekért"!
A LégierőBlogger nem győzi hangsúlyozni, hogy a jelenleg üzemelő gerincradar (század) helyszíneket nem szabad feladnia/eladnia/átadnia a HM-nek senki számára a P-37/PRV-17 rendszer kivonásával sem. Más lehetőségek megőrzésével/felkutatásával együtt meg kell azokat őrizni réskitöltő helyszínnek, még ha az állagmegóvásra nincs is forrás.
Ez magyarán szólva azt jelenti, hogy a légteret ellenőrizni kell tudni akkor is, ha az istenadta nép és az őt hülyítő "elit" mindent megtesz ennek megakadályozására.
Zord
(Ps: nem sok infó van arról, hogy hogyan állunk a passzív rendszerekkel, de említésre sem érdemes, hogy ezzel is foglalkozni kell)