zord:
Első női Ezüstcsillag Izrael védelméért (iráni drónok levadászásáért winchesterig):
m.youtube.com... (2024.11.25. 00:34)AirPowerNews 140. (2024.nov.)
zord:
Újabb adalék Ciprus megosztásához. Nagy kár, amikor a téma tárgyalásánál Akrotiriről és Dekeliáról... (2024.11.23. 22:10)Észak-ciprusi kikiáltásnapi parádé
zord:
@Levente B.: a lokalizációs faktort ebben azért megvizsgálnám. Az odahaza demonstrált rendszerstab... (2024.11.23. 09:07)Harci radarjaink,az ELM-2084-esek
zord:
A Jak-130 és az L-39NG "alá" Vietnam megkapta a T-6 Texan II-t is:
www.flickr.com/photos/usconsul... (2024.11.21. 10:36)Kecskeméten demózik az L-39NG
Igen, tető alá kell hozni a vadászgép ügyet. Irán mellett nem lehet ottmaradni csak úgy légvédelem nélkül. Hiába lesznek harciasított helikopterek, és könnyű, csaterepülőgépnek számító harctámogató légcsvarosok, azok nem minden esetben felelnek meg a felkelők ellen. Ha kell, riasztásból gyorsan oda kell érni valahova.
Jelenleg a Baladon lévő ami rotáló F-16-osok vannak az orszégban. Elvileg az év végéig elmennek, de talán csak egy másik, eldugottabb bázisra települnek át. A tippem al-Asszad, vagy Tallil. Az is lehet, hogy valamelyik közeli államba települ az Air Exp. Grou: Q8, Bhn, Qt.
Na ez az amiről majd nem sok fog kiszivárogni gyorsan, csak ugy kb. fél évvel később.
Majd egyszer megírom, hogy a februári cikkem megjelenése után és azóta ki, milyen tartalommal és hangnemben beszélt velem a HM vezetéséből...
De ez mind mellékes. Ha a népszabóságban írt 1600 óra megvalósul (az eredetileg tervezett 2000-ből), az is előrelépés lenne az eddigi 1200 óra maxokhoz képest. Majd meglátjuk...
Ahogy egy altábornagynak fogalmaztam pár hete: "....figyelek!"
@zord:
"Vicces" fiúk vannak a HM-ben. Előbb cáfolják, hogy gond lenne a kerozinnal és a repóra számmal, aztán diadalittasan bejelentik, hogy elhárították a nehézségeket, lehet bepótolni a hiányosságokat. Tisztára mint a szovjet időkben...
Megint megbizonyosodhattunk, hogy "nem zörög a haraszt, ha nem sz@rik a paraszt". :)
Kína: én voltam az első ezen a fórumon, aki azt mondta, hogy népünk és kormányunk Kínával történő nagy összeborulásának még a légierőnkre is lehet hatása. Konkrétan J-10-esekről vizionáltam. Lehetséges forgatókönyv: mivel a Gripen program már nem üzlet, leépítik, kifuttatják, visszalépnek. Új üzlet, új lízing, új ellentételezés, új gazdasági kapcsolatok - egyenlő: új vadászgép. (Persze, mint Matolcsy világában mindig, a katonai szempontok itt is az utolsó sorban szerepelnek). Ha a kínai vonal felpörög, talán kaphatunk mi is J-10-es századot ajándékba mint Pakisztán. Vagy még jobb lenne, ha egy századot vennénk/lízingelnénk, a másik századot meg ajándékba kapnánk. Így lenne újra egy ezred. Ha valakinek ez meredek elképzelés, olvassa el ezt: htka.hu/2011/08/01/j-10b-ket-ad-kina-pakisztannak/
Nézegetem ezeket a MESA radaros 737 AEW&C gépeket, és jól megcsíphetőek a különbségek az egyes konfigurációk között. A minap leszállított első koreai példányt például profi módon végiglőtte ez a tévéstáb (!), és ebből kitűnik, hogy melyek a különbségek az általunk eddig látott török konfigurációhoz képes (antennák, önvédelmi rendszer):
Az egyik túl sok kommentet kapott, és asszem akkor adott neki a redszer egy új számot. Szóval most az URL-t összhangba hoztam a címmel. Ez lesz a Légierő Blog nagy rejtélye a kibertörténészek számára :-))))))))))))))))))))
Bár nem légierő, mivel a Fekete-tenger körül a nemzetközi helyzet fokozódik (meg mert érdekes) engedjétek meg, hogy idelinkeljem a Csernomorszkogo Flota egyetlen Kilójának weboldalát:
@zord: Az is érdekes, hogy az utóbbi években nyíltan közölnek fotókat az orrszekcióról, a torpedóindító csövek fedeléről is.
Régebben nem lehetett ilyen fotókat elérni, mert mindenhogy takarták az orrot.
Mit lehet tudni a ma hajnali afganisztáni helikopter lelövésről?
Állítólag az a csapat halt meg a fedélzeten, akik az OBL-t állítólag likvidáló támadásban vettek részt.
Ha ez igaz, akkor adódnak bizonyos következtetések...
@Dynax 7: Ki mondta, hogy szereti ő vagy én vagy bárki...?
Sajnos sokan képtelenek felfogni azt, hogy az amerikai fegyveres erők a szakmai hozzáértésük és profizmusuk miatt imponálóak. Persze ez nem jelenti azt, hogy nem képesek hibázni...
@molnibalage: ... illetve élesen el kell különíteni az amerikai fegyveres erők és az amerikai technológiai teljesítmény megítélésétől, az amerikai politikát meghatározó ilyen-olyan irányzatokat!
1. Mi az hogy "szeretitek a nagytestvért"? Kikérem magamnak!
2. Milyen szemétdombon? Vagy esetleg a "kurva országra" gondolsz?
Egyébként meg a rendszeresen itt kommentelőknek célzott ad hoc beszólás helyett szakmai hozzájárulást szívesebben vennék itt! Átrepülő-fotózásaid, szpotterkedésed során megcsípett katonai témákról például...
A szlovák védelmi tárca jelentése szerint a hadseregben használt haditechnika döntő része elavult és műszaki élettartamán túl jár - írta hétfői számában az Új Szó című pozsonyi napilap.
A szlovák haderő stratégiai értékelésének alapvetései című dokumentum, amelyet a napokban bocsátott minisztérium tárcaközi egyeztetésre a szlovák hadügyminisztérium, sötét képet fest az ország védelméről .
Az Új Szó által ismertetett jelentésből kiderül, hogy miközben a T-72-es tankok élettartama 20 év, a szlovák haderőben szolgáló darabok 24 évesek. A PV3S teherautók átlagosan 28 évvel vannak túl élettartamukon.
Egyedül a MiG-29-es vadászrepülőkkel áll viszonylag jól a szlovák haderő. A 40 éves tervezett élettartam felét sem érték még el a gépek. Ennek ellenére a jelentés szerint a légierőnél is hamarosan szükséges lenne a modernizáció.
A dokumentum megállapítja, hogy a hadsereg "nem képes megfelelő szintű védelmet és túlélést biztosítani a harctéren lévő alakulatoknak". A logisztikai egységek többsége semmilyen szintű ballisztikai védelemmel nem rendelkezik.
A jelentés szerint a katasztrofális állapotok okai a kevés pénz, a hiányzó stratégia és a rossz irányítás.
Mivel több pénz a jövőben sem áll rendelkezésére, a tárca jelentésében költséghatékony védelmi modell kidolgozását javasolja. Ebben többek között
számol az aktív tartalékosok békeidőben történő szolgálatával – nem kötelező alapon, "speciális szerződés" formájában.
A lap emlékeztet rá, hogy L,ubomír Galko védelmi miniszter az elmúlt hónapokban többször is jelezte a haderő tarthatatlan állapotát, ám a pénzügyminisztertől mindig azt a választ kapta, hogy a tárca 800 millió eurós (220 milliárd forint) éves költségvetésén túl nincs pénz a fejlesztésekre.
A hadseregben a jelentés szerint a kiképzéssel is gondok vannak. "Évente csak egy harci zászlóalj végzi el az előírt évi komplex kiképzést" – áll az anyagban. Egy zászlóaljban 400-800 katona szolgál.
A vadászrepülők pilótái az évi 180 órás repülési norma helyett tavaly csak 51 órát voltak a levegőben.
Szlovákiának 1993-ban, az ország létrejöttekor 53 ezer katonája volt, ma alig 15 ezren szolgálnak a seregben. Amíg 18 éve 995 tankkal rendelkezett az alakuló szlovák haderő, ma 30 tankja van, és a tervek szerint ezeket is leszerelik, a jövőben nem lesz harckocsizó egységese a seregnek.
A két évtizeddel ezelőtti 1058 ágyú helyett ma 51 van, és a 146 harci repülőgépből 15 maradt - írja az Új Szó.
A "nagy testvér" rakátavédelmi programjának "anomáliái" Alaszkában. Az első hat silót fel kell adni és újakat építeni. Penész zabálja a szigetelést a föld alatti alagutakban:
A "Black Hawk Down" incidens fogságba ejtett, majd élve kiszabadult pilótája, Michael Durant nyilatkozik az akkori eseményekről, és a mostani szomáliai éhinségről:
@zord:
Durant a felgyógyulása után találkozott az USA-ban pár szomáliaival. Próbáltak valami megbékélést összehozni, javítani az országuk imázsán. Durant elfogadta a kézfogást. De amikor meghívták, hogy látogasson el Szomáliába, azt visszautasította.
A Super 61 roncsa egyébként (nem ezen repült Durant) ma is ott van, ahol lezuhant. Viszont szöges (vagyis inkább pengés) dróttal van átkötve, és és nagyon sűrű kaktuszok nőnek körülötte. Na arra lennék kíváncsi, hogy a kaktusz telepítése hogyan történt. És milyen jól nő a város közepén, ahol sehol máshol nem látni ilyesmit. így is el lehet tüntetni egy szégyenfoltot ellenséges területen. Ügyes munka volt!! Még erre is volt valakinek figyelme. Ilyenkor kell elgondolkodni azon, hogy a titkosszolgálatok hogyan is dolgoznak. www.youtube.com/watch?v=SZ_g9-sPvSw
@Batkaa:
Ugyanazok nem lehettek, Habár a hírek szerint ez a csapat is a Devgru állományába tartozott. (mellékesen már nem ez a nevük, a legújabb elnevezés egyelőre ismeretlen).
A lényeg, hogy az OBL-t kivégző csapat pont a bevetés előtt tért vissza a kiküldetésből. Ezért gyorsan és észrevétlenül tudták őket ismét visszavinni. Magyarul egy jócskán meghosszabbított külszolgálat megkoronázása volt a művelet. Ezt követően biztos kaptak fél évet pihenésre, és otthoni kiképzésre. Ez még nem telt le május 1 óta.
Amúgy nagyon nagy a zűrzavar a géppel kapcsolatban. Egyes helyeken MH-47G-t említenek, és 160-as SOAR alakulatot.
Viszont ezen a honlapon, ami nagyon pontos szokott lenni, egy másik helikopteres alakulat szerepel, pontos típusváltozat megjelölése nélkül. De itt van az oldalszám, ami alapján elvileg beazonosítható. VAn egy honlap, ahol szerepel az összes MH-47-es oldalszáma, ott elvileg leellenőrizhették. Vagyis nem az. www.armyaircrews.com/chinook.html
Ide áthelyeztem a MiG-29 eladással és a finn Mi-8-as érkezéssel kapcsolatos bejegyzéseket:
block50 2011.08.12. 15:06:54
@block50: A helikopterek ügyében 25.-én fejlemények lehetnek
index.hu/kulfold/2011/08/12/augusztus_vegen_jonnek_a_finn_helikopterek/
Válasz erre Moderál
block50 2011.08.12. 16:07:36
Most mondta be a Kossuth Rádió, hogy tendert írtunk ki vadászgépek értékesítésére. A 6 db együléses MiG-29B és a két kétüléses MiG-29UB minimál ára 3,5 milliárd forint lehet. Ezek mellett hajtóműveket is megpróbálunk eladni. Ha jól emlékszem 20 db-ot 631 millió Ft-ért.
Válasz erre Moderál
1. megvan a vevő, és most csinálják meg hozzá a bürokráciát.
2. nincs vevő, és most megpróbálják a bürokratikus utat, újsághirdetés, ügynökségek, stb. hogy azért valaki valami kereshessen rajta, ha nem is lesz belőle semmi.
A 6+2 körülbelül azt jelzi, hogy hány gépnek van minimális eselye, azaz a maradék KUKA.
Szerintem nyugodtan lehetne szólni Budai úrnak. Ha valahol szükséges az elszámoltatás, akkor a 29-esek hazai története biztosan ilyen terület!
"A 6+2 körülbelül azt jelzi, hogy hány gépnek van minimális eselye, azaz a maradék KUKA."
Ennek némileg ellentmondani látszik, hogy az utolsó négy repülőképes példányból (10, 11, 21, 27) - feltételezem, ezek vannak a legnormálisabb állapotban - egy sincs benne a most eladásra kínált nyolcban.
Vagy rossz a logika?
Ezen gépek mind régi festésűek, tehát már hosszú évek óta az enyészetnek vannak kitéve. Nehezen tudom elképzelni hogy ezeknek van min. esélye arra hogy vevőre találjon. Én úgy gondolnám hogy a NATO festésőek vannak jobb állapotban, bár az is igaz hogy több a repült óra ezekben a sárkányokban.( 03,04,06,08,09,10,11,16,18,21,26,27,) Vagy lehet hogy pont a NATO festésűekből javították fel piacképessé azokat a gépeket? Visszakapták azokat az alkatrészeket amiket az évek során a kiszereltek belőlük? Most éppen a 01-es van előttem mikor legutoljára láttam, oldalkormányok , futóművek, meg még igen sok minden hiányzott róla így külső ránézésre.
Maga a kiírás önmagában egy önbeismeréssel ér fel, két okból is.
1. Talán a zsír új Szu-22 gépeket nem kellett volna eladni? A még üzemidő tartalékkel bíró – tudtommal volt bennük – bisz gépeket? Akkor olyen nehéz lett volna vevőt találni a gépekre?
2. 800 millió USD – 1993-as dollár, tehát + infláció – értéket sikerült 17 év alatt így elbarmolni – ez még igen enyhez kifejezés – hogy saját megállapításuk szerint a felkínált dolgok érnek kb. 22 millió dodót. (180-as forint /USD)
Primitív modell. 3%-os inflációval a 800 millió az ma 1,03^18*800 millió = 1,3 milliárd dollár. Tetszik érteni? Az eredeti beruházás maradvány értéke – nem tudom, hogy ez a pontos szó – az eredetinek durván 1,7%-a.
Uraim, gratulálok…
Vagy másképpen nézve. A 22 millió dollár töredékéért kiépíthető lett volna egy olyan tárolás, hogy legalább a leállított gépeket jó állapotban lehetett volna tárolni és akkor talán sikerülne legalább pótalkatrésznek eladni.
Mert azt azért belátjuk, hogy 1999 után tényleg nem lett volna szükség még Gripen nélkül sem +20 MiG-re.
Tessék megnézni, hogy a jó állapotú MLU gépeket mennyiért sikerült eladni és milyen állapotban, de más használtgép vásárlást is érdemes megnézni. Nagyon meg leszek lepődve, ha ezeket a roncsokat bárki megvenné.
Múzeumba betolnak legalább egyet-kettőt? Szolnokon kívül kerül még gép máshova?
Osztom azt a véleményt, hogy nincs vevő, mivel ezekért a gépekért szvsz senki nem adna ennyit.. Molni durva számítása is a körülbelüli valóságot tükrözné, de a MiG-29 szükség volt a balkáni helyzet miatt, ráadásul körülöttünk szlovák, román, szerb légierőnek volt, a mi 23-as szd-unkat BVR-ben megették volna, a 21-esek pedig ellenük sz*-t sem értek. Ne feledjük a szeged feletti berepüléseket és Barcsot.
Egyszerűen a gépekhez nem teremtettek sem infrastruktrurát, sem logisztikai utánpótlást nem biztosítottak, és a személyi állomány üzemeltetési kultúrája sem volt meg a gépekhez (igazi oroszos kultura volt, csak nem itták meg a szeszt a gépekből..)
Ez politikai és katonia vezetők felelőssége és a csapattiszteké is akik üzemeltették a gépeket.
Ezeket már sokszor leírtuk.
Most a fülkeforradalom nagyjai pedig nagy hangon eladják a gépeket és csöndben vannak, hogy mennyi lenne a valódi értékük és mennyibe került volna az üzemeltetésük és mennyi lett volna akár az eredeti gripen szerződés megkötése nélkül a netto jelenértékben a haszon.
Hogy Gabi ne kössön bele :) nem csak jobb hanem a baloldali politikikusok is épúgy felelőssek, mert ő idejük alatt alatt üzmeletették hoszabb ideig a nagyvasat..
Kele! Mélységesen felháborít az a hülyeség, amit leírtál! Minden repülőműszaki nevében kikérem magamnak, hogy leminősítsd a műszaki állományt! Nézd meg, hogy 50 évre visszamenőleg, hány gép esett le a műszakiak hanyagsága miatt? Egy sem! Egy minimum bocsánat kérést, vagy a bejegyzésed törlését kérd Gabitól!
Ha helyi számbeli fölény kialakítása ment volna a 21-eskekkel az 29 ellen, akkor manőverező légiharcban reális esély lett a sikerre 2:1 felállásban. Legalábbis szerintem. Kérdés, hogy ennek biztosítása ment volna vagy sem.
1999 után a Szerb Légierőből alig maradt valami. A 29-es kivonása nem lett volna szükségszerű, de ahogy írtam +20 gépre nem lett volna szükség normális hadrafoghatóság mellet 14 harci és 2-4 kétüléses gép bőven elég lett volna.
Persze a legfontosabb a gépek normális tárolása lett volna kívánatos.
@mig23: És ő hol írt ilyet? Azt viszont láttuk, hogy néha a ponyva is úgy volt rárakva a gépre és úgy volt szakadt, ahogy. Ezek megjavítása azért nem pénzkérdés lett volna...
Minden tiszteletem azoké a műszakiaké akik télen-nyáron mostoha időjárási körülmények között, nevetséges fizetésért becsülettel végezték munkájukat esküjüknek megfelelően. Azonban a bakanccsal mászkálást a fülketetőn, szétszakadt ponyvák a sem felrakása, pitotcsöveket letörése stb. a csapatisztek, tisztesek vétsége, a repülőgép hangárok, fedezékek, fedések stb. hiánya és soha nem pótlása pedig a főtiszti (műszaki) állomány feladata lett volna.
Molni az mennyiség másodlagos, ha már megvettük a gépeket. Akkor annyit vettünk, amennyit. A délszláv fenyegettség elmúlása után (amikor NATO tagok lettünk) ha megfelelő tárolási, üzemeltetési feltételek lettek volna, akkor akár tartós tárolással jobban lehetett volna rotálni a gépeket vagy végső esetben donorként fel lehetett volna őket használni. Az biztos, hogy minden gépben szépen volt repülhető óra, csak a hanyagság, nemtörödömség stb miatt ez lett ami..
@Kelepisti: @molnibalage: A ponyva azért lóg a gépeken, mert már olyan mértékben tönkrement, hogy ha felemeled, szétfoszlik. Ezt már nem lehet javítani, ezt csak cserélni lehet. De ehhez venni kéne új ponyvát, amihez pénz kell, amit a vezérkar/minisztérium szintjén osztanak el (igen, ilyen dolgokra is!). Ott pedig minden jel szerint ez egy utolsó utáni szempont… Ha megnézed a leállított gépek képeit, van közöttük amelyiken rajta van a ponyva. Ezekre jutott nagyjából még egyben lévő darab, és ezek rendesen rögzítve vannak és karban vannak tartva.
„…fedések stb…. pótlása pedig a főtiszti (műszaki) állomány feladata lett volna” Ööö, komolyan?! El tudod képzelni milyen nagyságrendű összeg akár csak egy könnyűszerkezetes „garázs” is? Szerinted mikor volt egy rep. műszaki főtiszt (akár a legmagasabb szinten is) kezében döntési jog ilyen költségű beszerzésről? Ez minimum minisztériumi, de könnyen lehet, hogy kormányszintű döntés.
Kuruc.info és hasonló mocsokportálok rendszeresen mocskolják a katonákat olyan dolgokért, amiről ők tehetnek a legkevésbé (pl.: Afganisztán). Most ti kezditek ugyanezt a rep műszakiak ellen? Többre számítottam itt…
Tudom körülbelül menyibe kerülnek könnyűszerkezetes építmények, vagy akár raktárépületek csarnokok építési költségei. Az akkori Légierő Parancsokság (még ugye nem volt összhaderőnemi mint most) szervezetében gondolom az éves költségvetés tervezése során valószínűsítem, hogy javaslatot kellett tenni, hogy mire mennyi forrást kéne biztosítani és minek milyen ár-érték aránya van (tehát, ha megépítik, vagy nem építik meg). Nem kell kurucinfozni stb. hogy meg lehessen érteni, az érdekekért lobbyzni kell. Ne próbálja senki elmesélni nekem, hogy hogy egy tucat fedett állóhely létesítése komolyan veszélyeztette volna akár hazánk, akár csak a Honvédség pénzgazdálkodását. (különösen akkor, ha ezt a forrást a illetékes HM kilobbyzta volna az aktuális kormányzattól. Ehhez viszont műszaki javaslat kellett volna, gazdasági számításokkal stb. alátámasztva. Marha egyszerű leírni, hogy amit írtunk mocskolódás, mint beismerni, hogy beszereztünk 1 ezred MiG-29-est (amit szintén nem a politika, hanem a katonai delegáció válaszott ki Moszkában, mert az oroszok Szu-27-est is adtak volna, de helyesen a 29-es mellett döntöttünk). és utána a katonai felsővezetés nem lobbyzta ki hozzájuk az üzemeltetéshez és infrastruktúrához szükséges forrásokat. Mi volt a fontosabb? A kecsoi állóhelyekre beépíteni az üzemanyag vezetéket, vagy fedett gépállásokat létesíteni Azért kérdem, mert utóbbi megvalósult beruházást volt. Kormányszinten hány állami beruházást állítottak le? És mennyit nem indítottak el? A honvédelmi beruházásoknál, vagy nem beruházásoknál ezért a HM mindenkori politikai, katonai vezetői a felelősek, akik nem megfelelően képviselték a "szakmai" érdekeket és ezzel az adófizetők millióit herdálták el. Mi köze ehhez Afganisztánnak, Egy szvsz hibás politikai döntés következményeként vagyunk most is kinn. Ki kellett menni, NATO tagok vagyunk, vannak kötelezettségeink. Mikor azonban sz*-l áll a költségvetés, akkor ne afganisztánban kéne lenni, hanem a balkánon stb. tehát csökkenteni kéne a missziókban résztvevő katonák létszámát, valamint közelebb kéne hozni, mivel ez költségmegtakarítás lenne.
Más NATO országok, nagyobbak mint mi, már kivonultak.. és nem történt semmi baj. A vállalásukat teljesítették.
De ennek semmi köze ahhoz, hogy a "bevásárláson" kívül nem rendelt hozzá az aktuális politikai és katonai a beszerzett technika, infrastruktúrájának létrehozására, és az üzemeltetés megfelelő szintű létrehozására.
Nem kell ezen felhúzni senkinek magát, ezek tények. Mindenki odatette magát, kis és nagydolgokkal. A svájciak repülősisakjának a tetejére pld. felragasztottak egy vastagabb szövetkeresztet, hogy ne karcolja meg belülről a fülke üveget. Ki vezette azokat a srácokat akik lapáttal leverték a 29-es szárnyáról a jeget? stb.
Láttam KOLS-ot szabadon és vígan lepte be az alföldi homok.. Kik törték le teherautóval a pitotcsövet pld. mert száguldoztak?
Én is azt írtam le előzőleg, hogy becsülöm az üzemeltetőket és pilótákat, de a tény attól még tény maradt. Az üzemeltetési kultúra nem volt ehhez a géphez (maguknál a gyártóknál sem, de az egy másik tészta.).
Ha nem a felsoroltak a felelősek akkor ugyan kicsodák?
@Kelepisti: „Ha nem a felsoroltak a felelősek akkor ugyan kicsodák?”
A felelősség szerintem mindenkinek a saját szintjén van meg. A politikának ki kellett volna találni, hogy mire kell a Honvédség, és azon belül a Légierő, majd ehhez –elsősorban- szakmai szempontok szerint biztosítani a feltételeket. A gazdasági lehetőségek nyilván behatárolják, hogy mit lehet csinálni, de itt a politikai akarat sem volt meg, hogy a legtöbbet hozzuk ki abból, amink van. A vezérkari szintű repülő tiszteknek kellett volna ehhez a szaktudást adni (a politikának meg hallgatni rájuk). És ezek után a beszerzett eszközök üzemeltetését komolyan kellett volna gondolni, biztosítani annak pénzügyi és szakmai feltételeit, a szükséges képzéseket, szervezeti változásokat, ha kell. De itt csak úgy történtek a dolgok, ha eddig jó volt, eztán is jó lesz alapon. A MiG-21 elállt a szabadban, akkor minek a fedezék; jégtelenítő sem kell, eddig is megoldották valahogy. A rep. műszakinak az lenne a dolga, hogy a szabályokat betartva üzemeltesse a technikát, a parancsnokának meg, hogy irányítsa és ellenőrizze ezt. A szabályok nem nagyon követték a technika változását, az anyagi feltételek sem voltak meg, ezután a műszaki kidolgozhatja a lelkét is, csodát nem tud tenni.
A műszaki főtisztek lobbiznak erősen, ezért van még néhány üzemképes gép. De amíg a sok szárazföldi tábornok ellenében kell lobbizni, addig nincs túl sok esélyük. Kérnek x forintot, megkapják a harmadát, azzal, hogyha sokat ugrálnak, még ennyi se lesz. Kétlem, hogy valaha akár csak egy államtitkárral beszélhettek volna, nemhogy a miniszterrel… De „a repülőgép hangárok, fedezékek, fedések stb. hiánya és soha nem pótlása pedig a főtiszti (műszaki) állomány feladata lett volna” – ez olyan, mint amikor a k.info hibáztatja a katonákat az afganisztáni misszió létéért. Ezért említettem ezt az előbb, de talán nem volt elég világos. Egy katonai szervezetben csakúgy mint egy normális társadalomban mindenki a maga szintjén visel felelősséget, így a nagyobb pozíció (hatalom) nagyobb felelősséggel jár. A mi társadalmunk egy fejreállt, abszurd valami. Nincsenek célok, azokhoz tervek , és felelősök is csak legalul. A MiG-29 beszerzés és üzemeltetés politikai felelősei még mindig politikusok, a gép szárnyát (vagy vezérsíkját) összetörő sorkatonákat és a tevékenységükért felelős hivatásost nyilván megbüntették. A műszakiak is emberek, hibáznak időnként, és vannak (mint mindenhol) hülyék. De ezt az összes műszakira általánosítani nem tisztességes. A hülyéket ki kell szűrni a rendszerből, lehetőleg még mielőtt hülyeséget csinál, de utána mindenképp.
Annak alapján, amit írtál, a legtöbb dologban egyetértünk, amiért én gépelni kezdtem, az az, hogy leírod a teljes műszaki kultúrát egyedi hibák vagy anyagi, logisztikai (tehát a műszakiaktól független) hibák miatt. Azért hibáztassuk az embereket, amiről ők tehetnek. A jeges történet kritikán aluli, de ilyenről egyről hallottam. Gondolom a többi gépen is volt jég, azokat mégse tették tönkre. Pitot-csövek se törnek hetente…
Egyetértünk. Ezért írtam, hogy az üzemeltetési kultúrája nem volt meg a gépnek, valamint az infrastruktúra és a megfelelő support is hiányzott.
Én nem az egyszerű mechanikusokról írtam, bár akár köztük, akár a hajózok között is volt, akik csináltak amit csináltak.
Az üzemeltetés feltételét te fogalmaztad meg:
"A vezérkari szintű repülő tiszteknek kellett volna ehhez a szaktudást adni (a politikának meg hallgatni rájuk). És ezek után a beszerzett eszközök üzemeltetését komolyan kellett volna gondolni, biztosítani annak pénzügyi és szakmai feltételeit, a szükséges képzéseket, szervezeti változásokat, ha kell. De itt csak úgy történtek a dolgok, ha eddig jó volt, eztán is jó lesz alapon."
A légierőnél parancsnokságon anno nem elsősorban műszakiak, hanem volt hajózok töltötték be a fontosabb beosztásokat. Volt valaki, aki adott nekik tanulmányt, stb, hogy mit jelent kiadásan, bevételében, hadrafoghatósági %-ban stb. a fedett állóhelyek hiánya? Biztos volt. És ez továbbment a HM-ben? A Honvédelmi Bizottságban? A kormánynál (tök mindegy melyikről van szó). Akiknél ez megakadt azok bűnt követtek el. Akik meg megelégedtek azzal, hogy jeleztem és mosom kezeimet arra már Nürnbergben is azt mondták, hogy a parancs teljesítése nem mentesít a felelősség alól. (kisarkítottam de ez a valóság).
ezzel ne takarozzunk:
---
A mi társadalmunk egy fejreállt, abszurd valami. Nincsenek célok, azokhoz tervek , és felelősök is csak legalul.
---
A MIG-29 beszerzés különben az egyik legjobb beszerzése volt a honvédségnek, mert a környező országok technikájával meggyező vagy jobb légvédelmi vadászgépet kaptunk, és ezek ma is rendszerben állhatnának a Gripen helyett, amire elköltöttük a világ pénzét.
A MiG29 helyett alapban S-300 légrak komplexumokat akartunk vásárolni, de az oroszok nem adtak, helyette a 2 vadászgép közül választottuk az olcsóbbat, nagyobb darabszámban.
A 29-esek magyarországi tanulsága sajnos nem egyedi. Megveszünk egy rendszert, de az üzemeltetéséhez, fenntartásához már nem rendelünk forrásokat. Hasonló van a BKV, MÁV, Rendőrség stb egyéb állami szervezeteknél is
Gyerekek! A MiG-29 sorsa akkor eldőlt, amikor Kecskemétre hozták őket! Pápán ott voltak a fedezékek, ha odaviszik őket, a fele még mindig repülhetne. A kormányunkról meg csak annyit, hogy amikor folyt a lobbi, hogy Kecskemétet zárják be, vagy Pápát, a pápai betonra írták azt, hogy futóhomokra épült...Egyébként meg meg meg kell nézni, hogy kik kerültek vezető pozícióba a Légierőn belül. Akiket nem mert egy parancsnok sem a repülőgépek közelébe engedni, mert annyira sötét volt. Sok-sok nevet tudnék említeni, de felesleges. 20 év alatt lenullázták az egész sereget, mint ahogy az országot is! Most látok valamiféle pozitív változást a Gripenek kapcsán. Nagyon sokat beszélgetek repülőgép-vezetőkkel, műszakiakkal. Amióta új parancsnoka van a repülőműszakiaknak, minden pozitív irányba mozdult el. Az emberi kapcsolatok műszaki-műszaki és műszaki-hajózó között. És ez jó! Meg is látszik a géplétszámon! Meg hát ugye több, mint öt éve itt vannak a gépek és jön a tapasztalat mind a hajózóknál, mind a műszakiaknál. Hagyni kell ezt a fiatal vezető gárdát dolgozni hagyni, mert ők a repülőgépek mellett nőttek fel, látták az előző vezetések hibáit és sokat tanultak belőle.
@mig23:
Az általad leirtakkal egyetértve ugyan,de azért fektennék egy kérdést.Amikor a Mig 29ek érkeztek akkor a cél az volt hogy a jugoszláv berepüléseket minél hatékonyabban megakadályozzák ezért tünt célszerűnek Kecskemétre telepíteni őket annak ellenére,hogy az infrastruktúra nem volt ideális.(persze ezt később pótolni kellett volna)
A másik ok amiért Pápával szemben Kecskemét maradhatott talpon az az elhelyezkedése.Még régebben olvastam valahol hogy politikusaink fejében már régen megszületett az 1 ezred, 1 bázison elv amely szintén Kecskemét megmaradást erősítette.
Nem tudom hogy ezzel ki mennyire ért egyett?
Off téma
Nem tudom tud e valaki olyan helyet, fórumot ahol volt ill. Aktív pilotákkal, müszakiakkal lehet találkozni és beszélgetni?(persze ezen a fórumon kívül)
előre is köszönöm
Igen, jól látod. Kecskemét mellett szólt a politika. Szentkirályszabadját is azért zárták be, mert Iváncsik államtitkár úr szolnoki. Borzasztó, hogy ilyen szempontok vezérelnek nálunk, nem a HONVÉDELEM!
Néhány napja légikatasztrófában életét vesztette a dél-afrikai Gripen-program legismertebb fotósa, Frans Dely. Isten nyugosztalja őt és a többi áldozatot!
Magyar Gripen + magyar AMRAAM: galeria.index.hu/belfold/2011/08/20/augusztus_20_vizilegi_parade_budapesten/?current_image_num=2&image_size=m
Úgy tudtam, 4 gyakorló példányt vásároltunk, a képen viszont 6 db van. Lehet, hogy éles?
Jó, hogy végre megmutattak a nagyközönségnek egy kimondottan légiharc konfigurációt. Nem tudom kinek az ötlete volt, a minisztériumnak, vagy a pilótáknak. Esetleg figyelembe vették a légierővel foglalkozó netes oldalakon felbukkanó óhajokat? Így vagy úgy, jól tették. Kár, hogy a két kísérőről lespórolták a Sidewindert.
Video van valahol, vagy jobb képek?
@Devil 505:
Köszi, jó képek, nagy élmény lehetett odafenn!
És már meg is jelent a Légierőblogger külön posztja a témáról. Rosszul tudtam a gyakorlórakéták mennyiségét. Én balga, már azt hittem, élest is függesztettek. :) Így is kuriózum volt ez a repülés.
@zord: Dehogy. Már pénteken, amikor felballagtam a Gellért-hegyre, akkor is meglepődtem a függesztményen. Annyira, hogy majdnem lemaradtam a fotóról és elfelejtettem ráhúzni a telét. :-( Akkor még a pod is fent volt.
Lásd Főpróba c. bejegyzést.
Nem, de vannak fotók a honvedelem.hu-n is.
@zord: Én sem láttam még képeket AMRAAM-mal.
Ha már air-to-air: azt még láttam, amint a betonon gyorsított a felszálláshoz, majd elvesztettem. Amikor újra észrevettem már mögöttünk volt. Szemből egy apró valami, aminek szárnya van, gyorsan jön, Gripen lesz belőle, azután már ott is csüng melletted, rakétákkal a szárnyán és nem mozdul, mintha odaragasztották volna melléd. Mint egy elfogás.
Ami pedig a demisztifikációt illeti: sima kötelékezés közben tényleg annyira egyszerű a fotózás, mintha a statik soron lennél...csak nincs korlát, meg aki a háttérben átgyalogolna a képmezőn!
Emlékeztek, amikor a Marines bejelentette, hogy vesznek F-35C-t is a B mellé?
Na most már olyan instrukciókat küldött az amerikai haditengerészeti államtitkárhelyettes az alárendeltjeinek, hogy vizsgálják meg "a vagy egyik, vagy másik" lehetőségét, illetve vessék össze a gépek potenciálját a full-up Block 2-es SH-val, illetve UCAV-okkal.
Katonai ejtőernyős tragédia Szolnokon. Egy ejtőernyős a leszállóhelytől elsodródva a 4-es főút 99-es kilóméterénél teherautóval ütközött, majd sikeretelen újraélesztési kísérletek után életét vesztette.
Sok killt kívánunk innen is a végrehajtó állománynak!
Bár azt tipikus, hozzámillő módon hadd jegyezzem meg, hogy a hírekben szereplő asszimetrikus XXI. századi szcenárióhoz most a kivont Igla trenázsberendezéseinek lehetne nagy hasznát venni (ha rakéta már nincs is). És mindezt megtoldani egy olyan mechanizmussal, ami világítórakétát indít akkor, amikor teljesülnek az indítás felvételei. Mindezt azért, hogy a helikopterek személyzeteknek legyen mire reagálnia.
Na persze mindez igen nagy rugalmasságot követelne meg, ami nem Honvédségünk sajátja.
(zárójelben jegyzem meg: a csehországi Flying Rhinón működik ez a fajta MANPADS-imitáció)
"Szlovák légvédelmi csapatok büszkesége a csehszlovák örökség talán legpotensebb darabja, a nagy hatótávolságú S-300-as üteg, melyből a NATO-n belül rajtuk kívül egyedül Görögország rendelkezik néhány egységgel"
2. A Magyar Honvédség készletében lévő 9M114
STURM típusú irányítható helikopter fedélzeti páncéltörő rakéták üzemképességi ideje 2011. október 30-ig meghosszabbításra
kerül.
@Open Skies:
Addig nyilván lesz egy éleslövészet, és a lejáró - meghosszabbított üzemidejű rakétákat ellövik (ha jól vettem ki, gyári szám alapján 6 darabot). A kérdés, hogy az összes rakéta üzemideje lejárt, és tovább nem hosszabbítják?
Lövészeten egyúttal talán kiderül, hány üzemképes 24-es van...
Van abban a közlönyben más is: 5 db Mi-24 felújítása gépenként 400 Mio Huf értékben. Vajon az mire lehet elég? És a ktgvetési fűnyírás után marad-e erre vmi?
@szasa30:
Ebbe szerintem a nagyjavítás belefér, talán némi modernizáció is. Remélem a pihenő 4 darab P változat is benne lesz. Lehet továbbá álmodozni FLIR toronyról, Ataka rakétákról...
Ez egy friss utasítás? Ha igen, talán erre már tényleg lesz pénz.
Ha nagyon kötözködni akarnék a cikk írójával, jelenleg a Magyar Honvédség egy véresszájú támadó jellegű tömeghadsereg.
Egy védelmi jellegű hadseregben ugyanis jószerivel csak légvédelmi rakétáknak kellene lenniük, na ugye azt vonták ki nálunk először.
Minden ami maradt, azzal csak támadni lehet.
Arányok?
22-24 ezer főre jut 5 darab T-72-es, két Mi-24-es, meg egy századnyi Gripen. Pár Mistral és egy vagy két D-30-as tarack. BTR-ekből annyi,hogy az élőerő gépesítve legyen.
Ez arányaiban egy jó nagy népi felszabadító tömeghadsereg...
@GSF: Azért kell megnézni, hogy mélyebben is belegondoljon az ember, mivel jár egy rep esemény. Annak idején az index fórumon volt egy vitám néhány személlyel, akik repülőgépek lezuhanásán humorizáltak, viccelődtek. Nekik fogalmuk sem volt arról, hogy mi marad egy gépből, és szerencsétlenebb esetben a pilótákból. Sajnos én már láttam nem egy roncsot élőben is, és olyan dolgokról is tudok, ami valóban sokkoló. Pl. egy katasztrófát követően Kecskeméten éjszakánként a kóbor macskák bóklásztak a roncsok között, és találtak ennivalót. Horrorisztikus, de tény.
@BEARCAT: Minden tiszteletem a volt kollégáké, hogy ilyen működési feltételek mellett, ennyit repülhettek a gépek. De! 8800 óránál kellene járni!!!! Ezt tudják odafent? Mert így kibaszott drága lesz a 10 év végén a program! Kifizetünk 16800 órát és mennyit repülünk belőle? Kb.11-12 ezret...
És ez nem a repülő és a repültető állomány sara!
At the major international aero engine conference ISABE 2011 in Gothenburg today, Volvo Aero will present a number of technical solutions to increase the thrust produced by the RM12 Gripen engine:
Bár csak részlegesen tartozik ehhez a cikkhez, az azért lejön belőle, hogy a kitüntetési politika nem a fizikai valóságot tükrözi.
A legnagyobb tisztelettel, 150 ezer óra hajtóműves eset nélkül elég jó. Nyilván nem rekord. De igen jó.
Induljunk ki abból, hogy az F404/RM12 ~ugyanaz a kategória, mint az RD33, és azt ugye nem kell mondani, hogy szerénynek is csak jóindulattal nevezhető hazai MiG-29-es repórateljesítményünk során is sikerült egy gépet hajtóműokból elvesztenünk. Lett volna több is, ha nem kéthajtóműves a típus.
@No°3 Szeti:
Én is hallottam. Sőt! Kedden délkörül 2 Gripen írt le szűk fordulót a város felett kb 5000 méteren. Szabad szemmel is látszottak a gépek, kondenzcsík is volt. Nem sokáig láttam őket, nem tudom légi harc volt-e vagy sem.
Ezen a hétvégén lesz Ostravaban a Nato Days. A rendezvényre ma érkezett két izraeli F15D Baz.
Az egyik a 957-es, amelyiknek egy levegőben történt ütközés után az egyik szárnya leszakadt, de így is leszállt vele a pilóta. A gépet megjavították.
A Magyar Honvédség legnagyobb ernyőszervezete, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége 2011. október 3-4.-e között tartja Balatonkenesén Honvédüdülőben, immár 20. alkalommal, a Katonanemzedékek Találkozóját. A katona társadalom részére fontos eseményt – melynek fővédnöke a Köztársasági Elnök úr, védnökei a honvédelmi miniszter és a Honvéd vezérkar főnöke - szeretnénk szélesebb körben is megismertetni, melyhez kérnénk az Ön által vezetett média támogatását is.
A HM támogatásával megtartandó esemény első napjára, mely 3.-án 13,00-kor veszi kezdetét, ezúton is tisztelettel meghívom Önöket és kérem, hogy a társadalom tájékoztatásával járuljanak hozzá a magyar katonai hagyományok ápolása, a Szövetség munkájának megismertetéséhez, a Katonanemzedékek összefogásának bemutatásához.
A rendezvényen, 3-án 15,30-kor sajtótájékoztatót tervezünk, ahol a képviselőjüknek lehetősége van kérdéseket feltenni a Szövetség vezetése és a Tárca részéről jelenlévő katonai vezetők részére, akik korrekt tájékoztatással készülnek a feltett kérdésekre. A HM Parlamenti államtitkár részvétele a keddi napon várható. A Meghívó mellé csatoljuk az MTI részére kiadott sajtónyilatkozatot.
A sajtó munkatársai részére lehetőség van a rendezvény valamennyi mozzanatáról kép és hanganyag rögzítésére.
A rendezvény alatt, a jelenlévő sajtó képviselői részére Erdős László nyá. ezredes, a Szövetség kommunikációs ügyvivője áll rendelkezésre. Tisztelettel kérem, hogy részvételi szándékukról, a részt vevő személyéről, gk-val történő érkezés esetén a rendszámról, email-ben, beosz.iroda@gmail.com október 1-ig tájékoztatni szíveskedjenek.
Tájékoztatási szándékukat előre is megköszönve várjuk vissza jelzésüket. Tisztelettel:
Budapest, 2011. szeptember 28. Sipos Gáza nyá. ezredes elnök sk.
Igen. Nekem is újdonság volt, hogy "bevetették" ezeket is. Ami ugyancsak újdonság volt, hogy szinte nem volt két gép, ami azonos "pilonozással" ment volna. Ez csak azért érdekes, mert volt itt is róla szó, hogy egyesek szerint nem szerencsés lekapni, feltenni, lecsavarni, felcsavarni a dolgokat, mert kopik, elsősorban a Litening kapcsán. Ehhez képest... Persze nyilván nincs nagy jelentősége, csak a 29-eshez képest. Ott mindig mind a 6 függesztési ponton vigyorogtak az indítók. Változás meg csak az UB-k esetében történt, amikor egyszer csak felcsavarták a belsőkre is a pilont, így lett 4 helyett 6. Mennyivel harciasabb :-)
@Allesmor Obranna: Vasárnap a Maks-on olyan alacsony volt a felhőzet, hogy az A380-as felszállás közben eltűnt a felhőben. Az eső is esett. Az oroszok ilyen időben küldték fel elsőnek a Szu-34-est. Bármelyik fordulónak ilyen lett az eredménye.
Semmi különös. A MÁV-Start Express , majd Vasutasmagazinban is leközöltek egy cikket velem, hogy hú de f*sza repülős cikket írtam az AFM-ben, meg hogy milyen okos vagyok :)
--
gyakorlatilag marhaságok, de, ennyit jegyzett meg az újságíró, aki egyébként több országos lapnak is dolgozik, de a vasút kiadványaiba is szokott írni.
Kele
Nagyszerű hír, hogy 2012 nyarán megújul a 2021-es lajstromszámú, Taszáron szolgált, majd pályafutását Pápán befejező MiG-21-es repülőgép! Az idén Pápán megrendezett MiG-23-as avató után nagyon sok rajongó és támogató kérte, hogy mentsünk meg egy 21-est is. Az egyesület elfogadta a felkérést és hivatalosan megkérte az engedélyt a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokától a repülőgép felújítására. Ezzel egyidőben összeült a Légierő különleges festésű repülőgépeit tervező és festését végrehajtó csapat és megtervezték a repülőgép új „ruháját”. Ugyanis különleges, egyedi festést fog kapni a 2021-es, amin rajta lesz a 21-es történelem 39 éves magyarországi története. A tervek szerint meg fognak jelenni a gépen az üzemeltető ezredek, a javító üzemek és az egyetlen légiharc kötelék, a Sky Hussars is! Az egyesülethez megérkezett a hivatalos engedély, így most már biztosra vehető, hogy ismét egy csodaszép repülőgéppel gazdagodik a 21-es múlt! A szervezés várhatóan március elején fog elkezdődni, ekkortól két honlapon is megtekinthető lesz az avató programja. www.azegkatonai.hu és www.simonrobert.hu Mivel az egyesületet létrehozó tagoknak ez lesz az 5. – így jubileumi – találkozója, hasonlóan az ideihez, több program is várja majd, a remélhetően nagy számban megjelenő vendégeket. A repülőgép avató fővédnöke Kositzky Attila altábornagy, a Légierő egykori vezérkari főnöke.
Sziasztok!
Itt a Dunántúlon nagyszerű napra ébredtünk.
Magyar szemmel nagyon sűrű programot repültek ma a fiúk.Délelőtt 10 órától kétóránként megjött a két Griff és komoly hangorkán kíséretében kergetőzésbe kezdtek.Sokszor látni sem lehetett őket a sok napsütés miatt de a hangjuk nagyon jó volt :)
Heti 3-4 alkalommal szoktak itt feladatot repülni,de ma pontosabb menetrendben jöttek mint a helyi buszok és komolyabbnak tűnő volt a produkció.Minden alkalommal kb. 45 perc múltán mentek haza, szépen egymás mellé soroltak.14:45 után távoztak és megfogadtam:ha 16 órakor újra dübörögnek itt akkor bontok egy sört.Hát persze hogy jöttek és már szisszent is a doboz...:)
A feladatuk végeztével párban futottak még egy karikát felettünk és go haza 16:45 körül.
Rég láttam-hallottam felénk ilyen zsúfolt napot tőlük.Közben a helyi reptérről többször is szálltak fel kisgépek(iskola,ejtőernyős,róka csalis)és egész komoly volt a hangzavar...
Nagyszerű hallani, hogy repülnek, és ezek szerint nem is túl nagy magasságban!
Most azért kell szorítani, hogy ez így maradjon 2016 után is, legalább ilyen intenzitással!
(persze addig se árt, ha vesznek hozzá kerót, képeznek és megtartanak hozzá elég embert...mert hogy menjen a dolog, nekünk lényegében elég ezeket elintéznünk a fizetés mellett)
Nagyon érdekes videó az F-35-ös próbáiról a Waspon, különösen a fúvócső mozgása felszállás közben. Kissé lefelé áll a gurulás első szakaszában, a végén felemelkedik a semleges pozíció felé egy pillanatra, majd közvetlenül elemelkedés előtt ismét meredeken lefelé irányul. Szép program lehet, ami mindezt a kormányfelületekkel együtt összehangolja...páran verhették a billentyűket pár évig, amíg elkészült...
nagyon jol nez ki ahogy mozog a fuvocso. a pilota ilyenkor amugy mit csinal? ugy ertem miben ter el az iranyitasa egy hagyomanyos gephez kepest? vagy ahhoz eleg hasonlo es a nagy reszet egyszeruen elintezi a szamitogep?
Stonefort szépen leírta ezeket az Aranysasban. Azt hiszem, a B esetében több szabadságfoka van a botnak, mint egy normál gép esetében. Lehet csavarni (lebegés közben oldalkormány), föl-le húzni (lebegés közben emelkedés, süllyedés). Legalábbis így rémilk. Hogy átmenet közben mi hogy megy, nem tudom.
@Cupi79: Szia!
Jutai vagyok, könnyen beazonosíthatod a légteret.
Tulajdonképpen a Balaton déli környéke, a nyugati határvidék vagy a déli végek "támadása" esetén láthatjuk őket itt, mert vagy várakozási légtér vagyunk vagy itt harcolnak ill. a bejövetel-hazajövetel zajlik felettünk.Tavaszig csönd volt felénk de a nyár elejétől "nagyüzem" van, nem panaszkodom (alacsonyabban is gyakorolhatnának :)) De a csúcs a Load Diffuser 2010 volt...
Nagyon remélem Zord biztató híreit olvasva hogy új szelek fújnak már végre és a döntéseket az arra alkalmas emberek fogják ezután meghozni - ezáltal a légierőnk (és a többi fegyvernem is természetesen) a "jó útra tér".
T-Jay
@Allesmor Obranna:
Jó kis film. Mintha egy teljesen más orosz légierő látna az ember, mint amit eddig megszokott - az új technikák miatt.
Felhívnám a figyelmet a légtérfigyelő eszközökre (9:46) is. Látok 1 Oboronát (P-14 esetleg?), legalább 4 magasságmérő lokátort, mintha egy rácsantennás valami is lenne (3D lokátor?) és még néhány felderítő lokátor, amit nem tudtam beazonosítani. Ez sok. Kecskemét szerényen van ellátva ehhez képest. Különösen azért mondom ezt, mert ha felépül a RAT a Medinán és nem tudnak (vagy nem akarnak) mit kezdeni az Oboronával, akkor szerintem ideális lenne Kecskemétre (vagy a környékére) telepíteni egy-két PRV-17 társaságában. Ezt már sokszor kitárgyaltuk itt, de a film miatt eszembe jutott.
Az "egybázisos" légierő varázsa.
Bizonyos volumen alatt nincs légierő, illetve mindazok az alkotóelemek, melyek egy légierőt azzá tesznek ami, persze a humán összetevőket is beleértve. Amikor az ego részévé válik a "one and only irreplaceable" érzése és tudata, akkor arra nem tudom azt mondani, hogy egészséges.
De azt is tudomásul kell venni, hogy ez van, és nem lesz több, sőt, örülhetünk hogy ez megmarad.
Ezért tartanám örvendetesnek, ha olyan pályamodell alakulna ki, ahol a légierő fegyvernemei között nagyobb és ösztönzöttebb lenne az átjárás, és a hagyományos sovinizmusok felszámolódnának. Ez kissé utópisztikusnak hangzik, de én hiszek abban, hogy a szinergiákat erősítené, ami ilyen kicsi erőnél nélkülözhetetlen.
@zord:
Lehet tudni, hogy pontosan mettől meddig tart ez a gyakorlat? A szabadságos terv elkészítése miatt kérdem csak... :-) Egy nap szeretnék kinézni.
@zord: Az ilyen jellegű ajánlók mindig jöhetnek! Ha nem is tudunk elmenni, de legalább tudjuk mi zajlik itthon. Ha még szabit is sikerülne intézni, az csak hab a tortán. Lehet azt tudni, hogy milyen jellegű gyakorlat lesz? Mennyi gép érkezik? Milyen feladatot fognak repülni? Mennyi felszállás van betervezve?
Sziasztok!
Egy másik fórumon (Index-pilóta) 6-ikai érkezési napot ír egy fórumozó,persze nem tudhatom hogy ez mennyire fedi a valóságot.Egyhetes gyakorlatról ír és 6-8 svéd repcsiről.Majd figyelek..:)
- Csak a transzparencia kedvéért: Hova sikerült elsózni a húsz hajtóművet?
- Kezd bennem egy szörnyű sejtés megfogalmazódni a 29-esekkel kapcsolatban. Valami szakember ránézett a meglévő 25 gép papírjaira, és kiválasztotta a legkevesebbet repült nyolcat, mondván "a legkevesebbet futottak érnek a legtöbbet". Mi persze tudjuk, hogy reálisan a gépek értéke a leállításuk időpontjától visszafelé csökken, azaz a négy utolsó éri a legtöbbet, és utána jönnek visszafelé szép sorban. Az aktuál lerepült idő/felszállásszám nem a legfontosabb ebben a számításban.
Persze ahogy múlik az idő, egyre inkább mindegy lesz minden.
Apropó, hogy tárolják a gépeket? Van olyan, ami benn áll lefedésben amióta eladásra kínálják? Csak azért kérdezem, mert a Chilébe, Jordániába, ki tudja hová eladott belga, holland MLU-kat szép nagy hangárokban tárolták eladás előtt. Ja, az Európa, ez meg Nyugat-Ázsia? Ja igen, és a vevők is megértik majd ezt. "nekünk éppen a magyar módra rohasztott MiG-29-esek kellenek, az orosz papírmunkát meg különösen szeretjük hozzá!"
Tessék felébredni, ezek álmok!
Az eladandó modernizált radarok alatt a Debrecenből és Békéscsabáról kivonandó P-37-esekre/PRV-17-esekre célzott Hende? Mert ha Jutát és Kupot réskitöltőként tovább akarják húzni úgy, hogy radaralkatrészt továbbra sem hajlandó vásárolni a HM, akkor a kivonandó technikára is szükség lesz, hogy a megmaradóakat tovább húzhassák.
Vagy netán a települő radar erők segge alól akarják kihúzni a modernizált P-18-asokat/SZT-68-asokat?
Sziasztok! @zord:A kérdéseiddel maximálisan egyetértek.Maga a cikk nagyon sok kérdést vet fel.Néhányra tudjuk a választ, de a nagyobbik része érdekelne minket.Mikor lesz már végre TÁJÉKOZTATÁS az ügyben (ebben és sok másban)?Cikkecskék, riportocskák,bulvárrepkedés elfogással(Blikk),homályos nyilatkozgatások de főleg ködösítés.A modernizált radarok eladása is megütötte a fülemet.Lefordítaná ezt nekem valaki magyarra?
Persze hogy a legutóbb leállított 29-esek repülték a legtöbbet. Kíváncsi vagyok a pályázókra,ill. hogy kik vették meg a hajtóműveket.Megtudhatjuk ezeket mi is egyáltalán vagy titok lesz?
ui.megmosták a fiúk a gépeket.Ma de. 10 után erre sündörgött egy (vagy kettő) Gripen, itt persze esik az eső...
@block50: Úgy tudom, 2016-ban lejár az osztrák EC-szerződés. Erre mondja azt a Hende, hogy nem lesz pénz a meghosszabbítására. Nem tudom, a másik felet nem hallottam erről...
Szerintem a UH-1N Orbánnak történő eladásában (mert EZ a lényeg, félreértés ne essék, SEMMI más!) nagyon fontos szempont, hogy nem csak honvédségi feladatot teljesíthetnének (mentő, rendőr, TEK).
Az, hogy a katonák lássák el a mentőszolgálat légi részét, nem példa nélkül álló, és elvben gond nélkül megvalósítható (lásd cseh W-3-asok).
A probléma kulturális- és lobbiakadályokba ütközik. Van egy kialakult OMSZ helikopteres kör, akik alól így ki lenne húzva a repülés. Másrészt a katonák benyomulását sokan néznék rossz szemmel az egészségügyben, a bevett antimilitarista attitűd alapján.
Ha van kormány, amely át tudna gázolni ezen az ellenálláson, akkor az a jelenlegi. A kérdés csak az, hogy soraikon belül nincs-e ellenállás.
@zord: Így kívülállóként és civilként nekem a az OMSZ helikopteres flottája egy jól működő szervezettnek tűnik... Kár lenne szétbombázni, még akkor is, ha katonai szervezetként is működőképes lenne.
Az EC-k szerintem nagyon jó mentőhelik, korszerűek és feltételezem gazdaságosabban üzemeltethetőek, mint a Huey-k. Ahogy korábban is írtam, inkább a kettőt együtt kellene kezelni.
Az OMSZ-nél megmaradnának ezek a helik jól megközelíthető balesetek és betegszállítások ellátására. A Honvédség pedig nyomulhatna a Huey-kkal, esetleg a Minyókkal a bonyolultabb eseteknél, tömegbaleseteknél és SAR feladatoknál.
Én sem hiszek a fölösleges bolygatásban, még akkor sem, ha a bérleti díj állítólag magas (hirtelen rákerestem, de nem találtam rá számot...ha valaki tudja, örömmel venném). Elég szakmai közösséget baszkuráltak már szét ebben az országban, nem kellene feltétlenül a mentőrepülőkkel folytatni.
DE
Ha a funkciót maradéktalanul át lehet ültetni a Honvédséghez, és erre támogatás is van, azt én helyeselném....szerintem lehet. Mint ahogy mindent, ami a Honvédség nélkülözhetetlenségét, és az országgal való együttélését erősíti.
Nem lenne annál jobb propaganda, mint hogy MH UH-1-esek lennének 7 helyszínen az országban mentőkészültségben, és ők röpködnének a különböző balesetekhez.
-
Lehet persze, hogy nagyon előreszaladtam. Azt se tartanám hülyeségnek, ha az MH SAR-keszit kiegészítenék mentőkeszivel "nagyobb eseményekre". Vagy egy vegyes rendszert, melyben mondjuk Szolnok és Pápa reakcióidő által meghatározott körzetében ők nyomnák a mentést is.
@zord: Sajnos hosszú távon én nem lennék ennyire optimista. Ha át is venné a Honvédség a légi mentést, valószínűleg erre a területre is leépülés várna. Az OMSZ és a Légimentők között is sokszor van ellentét, de legalább az alap cél azonos. Félek, hogy a Honvédség kezdetben odaadná a 7 helikoptert, lenne nagy PR, hogy mennyire jól fog működni. Aztán 2 év múlva már csak öt gép, öt év múlva jó ha három teljesít majd szolgálatot. Ettől kezdve pedig a mi bőrünkre megy a dolog.
Kérdés az is, hogy 30 a jelenlegieknél kisebb kapacitású gépből a karbantartásokat, esetleges későbbi kannibalizációt figyelembe véve vajon egy feladatra állandó jelleggel kivonható lenne-e hét gép..?
Szerintem nagyon fontos, hogy ne a jelenlegi helyzetből induljunk ki. Akkor soha nem tudjuk megérteni, hogy milyen lehetne.
Ha - ahogy mondtad - 30 gépből kivonunk hetet mentőzni, akkor marad 23 gép. Ha a 24 gépes, tervezett mindenkor hadrafoghatóból vonunk ki hetet, akkor 17 marad más feladatokra.
Kérdem én, hol vagyunk ma ehhez? Ha 1:2 ekvivalenciával számolunk (ez a HM számítása), akkor ma 12 Mi-8/17-nek kellene hadrafoghatónak lennie, közülük 3,5-nek mentőznie (ami persze irreális, mert a típus nagyon overkill a mentőzéshez, szemben az UH-1-essel, ami nem).
Ehhez képest van egy majdhogynem szimbolikusra zsugorodott helikoptererőnk, legfeljebb ~5 egyszerre hadrafogható Mi-8/17-essel.
Már én is rákerestem párszor, találtam ezt-azt, de egy jól áttekinthető dokumentumot arról, hogy mennyiért pontosan mit kapunk, azt nem.
Mondjuk nyilván nem cél.
Zord
(éppen most olvastam egy olyan eladási ajánlatot a HM-től, amiben annyi van, hogy n darab valami, négy helszínen...ha meg akarod tudni, hogy mi, vedd meg a dokumentációt...)
@zord: Igen, tudom, hogy pesszimistán számoltam, de ez már belénk épült mentalitás :-(
Lehet optimistábban hozzáállni, bár ez a véleményemen nem változtat, miszerint a Légimentőket meg kell hagyni. Lenne még számos pro- és kontra érvem a gépek személyzetének felkészültségétől, a gépek felszereltségéig, de nem akarom tovább agyalni ezt a kérdést. Mi valószínűleg ki tudnánk találni egy jól működő rendszert, reméljük megteszik a döntéshozók is! :-)
@szasa30: Ha jól emlékszem, ez a dátum már valamikor nyáron kikerült a scramble-re.
Ez az előzetes dátum, amit a szervezők közzé tettek arra az esetre, HA lesz repülőnap jövőre - erre utal a scramble-n mellette a "to be confirmed" megjegyzés is.
Szerintem semmi változás az ügyben... és ha engem kérdezel, ahogy telnek a hetek, egyre kevesebb az esélye a biztató fejleményeknek. De amíg élünk, remélünk...
@szasa30: A Scramble a repülőnap Facebook oldaláról vette az infót, ott pedig azt írták h még az előző repülőnap előtt tűzték ki ezt a dátumot. Lassan már nem érdemes nekiállni jövő évre szervezni, mert kevés lesz az idő egy normális megszervezésére.
@zord: Remélem olyan egyedi cikkeid lesznek ott is, mint amilyenek a itt blogodon is vannak.
Máskülönben nem sok értelmét látom a sokadik magyar repülős hírportálnak. Az a legrosszabb, amikor történik végre valami Magyarországon és mindenhol megírják róla ugyanazt, ugyanazokkal a fotókkal.
@Open Skies: Sajnos a sajtónapokon a fotósok többnyire egymás mellett kattintgatnak, ezért van az, hogy hasonlóak a képek. A megoldás: nem sajtónapokon kell a bázisokra látogatni és akkor kell fotózni és kérdezni.:-)))
Átfedések nálam is vannak, mert az Aerós cikkeimet általában a blogomra is feldobom. Sokan ugyanis nem olvasnak mást csak a netet.
Sajnálom mert az egyik kedvencem, a T-50-es nyerésre állt! Persze ez lehet annak a jele is, hogy a Szu-22-eseket hosszabbítják, és majd lesz külön egy tender az ő felváltásukra is. Bár a jelen pénztelenségben minden elképzelhető, de hogy a Szuhojokat utód nélkül kivonják...a lengyeleket ismerve ez sem valószínű.
Érdekes cikk, bár kicsit ellentmondásos infókkal. 2002 óta repüli a típust megszakítás nélkül, de azt írja, hogy 7-8 éve.
Két dolog biztos: az F-22-esekkel nincs olyan repórabőség, mint a "legacy" típusokkal. Reális repóraköltsége valószínűleg gigantikus.
A másik, hogy csak egy nem aktív (ANG vagy tarcsi) pilóta tud ennyit összeszedni zsinórban egy típuson. Nem véletlen, hogy az 1000 órát nem egy olyan pilcsi érte el először, aki aktívként repülte a típust. Ott három év alatt valszeg kirotálnak belőle.
Kíváncsi vagyok hányan ültek eddig vissza lustább lóra a 22-esről, és az milyen lehet.
Mennyi erőfeszítést és pénzt megspórolhattunk volna, ha nemzeti vonalon megveszünk három ilyen radart mi is, mint tették azt a horvátok (5) és a románok (5)! Ehelyett újraterveztünk és működőképessé tettünk egy papírrradart idehaza, ami ma persze már elég jó, de a nagy számok törvénye alapján soha nem lehet olyan jó, mint a 117-es...
...és ezt a kritikát a döntéshozóknak címzem, a RAT életképessé tételében kulcszserepet játszó magyar radarszakembereknek csak a legnagyobb tiszteletemet küldöm!
Komolyan mondom, ha lenne időm, írnék egy nagyobb lélegzetvételű tanulmányt a Mistral, a Gripen és a RAT beszerzésének, rendszeresítésének kritikájával.
A gyász és kegyelet idejét nem megsértve, megkérdezném a miniszterelnöktől, hogy ugye milyen jó, ha a Honvédség képességeihez lehet nyúlni egy ilyen váratlan helyzetben? De ezt finanszírozni is kell ám! Mert ha a HM-büdzsét a többi szektorhoz képest aránytalanul csökkentik, akkor idővel nem lesz mire ilyen pattogós stílusban utasítani a honvédelmi minisztert!
Sajtóközlemény
A Magyar Honvédség gépei hozzák haza az egyiptomi buszbaleset áldozatait
Orbán Viktor miniszterelnök hétfői utasítását követően Hende Csaba
honvédelmi miniszter azonnal intézkedett a Magyar Honvédség két AN-26-os
szállítógépének készenlétbe helyezésére. A repülőgépek felkészültek arra,
hogy elinduljanak Kairóba, és hazaszállítsák a hurghadai balesetben elhunyt
magyar turistákat. Erre az azonosítási és a hatósági eljárás lezárulását
követően - a hét második felében- kerülhet sor.
Kár hogy nincs időd egy ilyen nagyobb lélegzetű tanulmányhoz, mert szerintem nagyon sokunkat érdekelne az általad közölt tények és hozzájuk kapcsolódó kritikák a fenti témákban.
Talán érdemes lenne akár a környékbeli országok hasonló beszerzéseivel és rendszerbe állításával is kibővítve a magyar tényeket körbe járni.
Hihetetlenül bevált és elterjedt az F-16C/D UFC/ICP elrendezés. A zsidók lényegében egy nagyon ügyes ergonómiai húzást csináltak, a DED-et odarakták a nyomógombok fölé – olyan, mintha egy számológépen dolgoznál. Az eredeti, külön elhelyezés (középen gépelsz, enyhén jobbra nézed) nem volt rossz, de nem is volt optimális...mondom én.
Zord
Ui: Mindenféle kiállításokon már elég sokszor ültem hi fidelity Gripen-demonstrátor szimulátorban (legutóbb Plovdivban majdnem egy órát....), de a sokéves otthoni Falcon-tapasztalat miatt még mindig sokkal "otthonosabban" érzem magam, ha sweet sixteen (és abból kiindulva tervezett!) fülkét látok.
A Gripen biztos jobb, de ahhoz nagyon kevés a tapasztalatom, hogy ott mennyire olajozottan működik az UFC és az adatbevitel. Nem is látom át, hogy mit hol kell bevinni, mi a HUD alatti billentyűk, a bal oldali kisképernyő és billentyűi, illetve a három nagy képernyő feladata...
Remélem eljön a nap, amikor a magyar Gripen-közösség is képessé válik a települő kesziadásra és meglesz a szükséges politikai akarat is erre (eddig hiányzott)...
Top Gun 2011 szept. 64-65 old. Ha olvasnád az Aranysast, akkor a múlt havi számban is láttál volna fotót a Derby-ről, könnyebbségként a mellékelt linken olvasható a cikk és a fotó is. ott van jets.hu/news?id=215
Cikk a Griff gyakorlatól. Ha jól sejtem, az írója ide is kommentel. :) iho.hu/hir/griffmadarak-ha-talalkoznak-a-levegoben-111110
Tömör, lényegre törő cikk galériával.
Érdemes itt böngészni, vannak jó cikkek: iho.hu/repules
Például itt láttam először képet a Jak-130 műszerfaláról élő MFD-s képpel.
"Az együttérzésen túl szeretnék köszönetet mondani azoknak, akik az elmúlt néhány napban erejüket megfeszítve dolgoztak azon, hogy ez megtörténhessen, rendőröknek, a LÉGIERŐNEK, orvosoknak, pszichológusoknak, mindenkinek, aki segítségére sietett a bajba jutott magyaroknak" - mondta Orbán Viktor az egyiptomi buszbaleset áldozatainak hazaszállítása kapcsán.
Miniszterelnök Úr, akkor következő lépésként a bukszát is egy kicsit jobban ki lehetne nyitni a légierő irányába...!
Hát ez az alapítványokhoz hasonló Support our program! – felhívások. Én értem, hogy kell a politikai támogatás, de nem nagyon emlékszem, hogy ilyen megjelenésre más ügyben sor került volna.
Hiába a mínusz 45 milliárdot, amiből legalább kétszer annyi is lehet, valahonnan elő kell teremteni, és az alap, hogy a haderő működőképességét fenn kell tartani. Az oké, hogy Irak befejeződik, és Afganisztán is lepörög (akármi is lesz), de akkor is nagy a gáz.
A használt módszerből, annak szokatlanságából, szokatlan helyéből én úgy érzem, hogy az LM is érzi, hogy baj van, a bárd ott lóg a fejük fölött.
Ez meg ugyanarról a konferenciáról az olasz felszólalás, Líbiával kapcsolatban, részben arról, hogy szükség lenne egy könnyű olcsó támadó kategóriára, megengedő környezet esetére.:
Egész jó kis műsort hozott össze a HM: www.honvedelem.hu/media/item/764/celkeresztben-i-adas
Csak nehogy ellaposodjon. Régen is volt már egy Célkeresztben című műsor, Dr Molnár György vezette. Nagyon szerettem, jó műsorvezető volt, látszott rajta, hogy érti miről van szó. Aztán egy idő után elfogyhatott a pénz...
Én csak azt mondom, hogy a világ tele van meglepetésekkel. Semmiben nem lehetünk biztosak. Az Egyesült Államok nem mindenható, és a jövőben még kevésbé lesz az. Lehetőségeinek fizikai korlátai vannak, és ez a jövőben méginkább így lesz. Az ő büdzséjükbe se fér bele minden.
Sajnálnám, ha az F-35 áldozattá válna, de ha a működőképesség a tét, nem lehet kérdés.
@Beat it!: Az lett volna a csoda ha a meghirdetett áron összejön.. @molnibalage: @zord: Mindkettőtöknek igaza van, de én inkább molni mellé állok: exportképes termék, amire rengeteg helyen várnak, és sok-sok-sok dollármilliárdot költöttek rá. Ráadásul high-tech munkahelyek ezreinek megszűnését is jelentené, amit odaát most különösen érzékenyen vesznek. És itt nem gyártósor leállításról van szó, mint az F-22-nél... Persze az is igaz, hogy ők semmi mindenhatók, ott is durva nadrágszíjhúzások vannak, most a béke helyett (90-s évek eleje) a háborúk húznák ki a szőnyeget valami alól.. De hogy a teljes f-35... 30-40-50 éves gépekkel repülnének? Oké hogy B-52, de az nem földközelben repül 5-9 G-vel..
Azért durva a 450 milliárd dollár mellé még 500 milliárd dollár megtakarítás 10 évre..
@zord: az egy nagy kérdés, hogy vajon pusztán a gyártási és a rendszerbeállítási költséget valamint az üzemeltetést nézik e és azon akarnak spórolni, vagy kiszámolják, hogy a teljes projektnek milyen foglalkoztatási és egyéb gazdaságélénkítő hatása van. Mert a fejlesztési költséget nagyrészt már így is beletették, az már bukta... Ha a jenkik nem rendszeresítik a típust más sem fogja szerintem.
Na most kéne nagyon okosnak lenni a Boeing-nél.
Ha a Super Hornet-be beleinvesztálják azt az összeget, amit már jóideje halogatnak, mert alig jön rá a rendelés, akkor az úgynevezett Silent Hornettel nagyot szakíthatnak.
És a PW helyett pedig a GE lesz a nyerő.
Elsőkből utolsók, utolsókból elsők?
Nyilván nem véletlenül mondta a védelmi miniszter, szóval nem akárki. Persze időben csődületet kelteni lehet, hogy a legjobb módszer valami megmentésére. Se a 35-ös melletti felsorolás többi tétele is durva, például a szf-bázisú ballisztikus rakéták felszámolásának lehetősége (teszem hozzá, a Tridentek is bőven elegek lennének, meg az a néhány B-52/B-2 fedélzeti fegyver a stratégiai nuki elrettentésre. Már egy ideje zajlik a vita a nuki triád kétlábúsításáról...
@zord: A jenki külpolitika alapja az erőkivetítés, és ez minden cukormáz és más fegyvernemek irigysége ellenére a USAF és a US Navy légierején múlik.
Én előbb vágnám ki a Zumwaltok a francba, mit az F-35-öt erős vagdalni vagy törölni. Úgy őszintén,mint tud a Zumwalt, amit nem tud más hajó? Kicsi az RCS? Oszt mi van? Egy tengó ugyanúgy elsüllyesztheti. Egy sima újabb AB romboló akkora tűzerő hozzáképest, hogy röhögnöm kell rajta. Véleményem szerint teljesen felesleges a cucc. Az F-35 ellenben a jenki légi dominancia alapvető kelléke kellene, hogy legyen, hiánya erősen érződik.
Úgy őszintén, a ~ tizenix megmaradó Tico és a régi Ticonál sokkalta erősebb tucatszámra meglevő AB romboló mellett kinek hiányoza a négy Zumwalt...?
@Allesmor Obranna: A bibi az, hogy az SH szerinten nem helyettesítő terméke az F-35-nek. Soha nem lesz annyira stealth és a törzs alá rakott "stealth" pod légellenállása nem semmi lehet. Ezen még a felpiszkált F404 sem tud csodát tenni...
Egyébként a megoldás egyszerű. Az F-22 gyártósor összeszerélés kézifék és F-35 helyett még egy picivel több F-22 áthidaló lehet. Bár ez elég vad ötlet szerintem, de ki tudja. Ilyen mélységekben nem látunk mi bele, hogy ez mennyi $$$.
Ja, és még egy kérdés. Az LHD hajókon mi a pék üzemelne, ha nem lesz F-35B? Lesz egy rakás drága helis partaszállójuk. Szuper. Hát a leglestrapáltam USMC mivel fog repülni? Varázsszőnyegen...? :)
Ha én jenki választópolgár lennék, üvöltenék a fájdalomtól. Így csak röhögök, hogy a jelek szerint ott is telejen (?) inkomptenes hülyék játszadoznak százmilliárdokkal.
Azért az Ohio SSBN osztály is már 30 éves. Még 20 évet lehúznak, de a váltótípust már el kellene kezdeni tervezni, építeni. A Virginia osztályból akarnak valamit kifejleszteni, de az sem lesz olcsó.
Én sem hiszem, hogy törlik az F-35-ös programot, viszont kissé azért piszkálja a csőrömet, hogy 1-2 nap eltéréssel jött a két hír: ez, meg az amcsi Harrier vásárlás. Valami fennakadás tehát csak lehet...
@Open Skies: Ki mondta, hogy van? A gépek drágák, de nem azért, mert eltolták a fejlesztsét. Azér, mert ezt kérte a kedves vásárló. Eredetileg egy "lopakodó F-16" projektnek indult, minimális extrákkal. Ehhez képest hol tart a mostani gép? Néhol már az F-22-őt veri egyes rendszerintegrációk terén a hírek szerint. Naná, hogy drága lett...
Mondhatnám azt, hogy a bal kéz nem tudja, hogy mit csinál a jobb. A vásárló kért egy drága gépet, de mintha arról elfelejtett szólni a honatyának, hogy ez ****** drága lesz...
Azért ne felejtsük el, hogy az anno mondott árak ma már enyhén szólva sem ott tartanak. A fejlesztés megkezdését úgy adták el a döntéhozóknak, hogy ez egy "olcsó" gép lesz, már csak az összhaderőnemi jelleg miatt is. Ez ma már kijelenthető, hogy nagyon nem jött be. És végül a pénz dönt. Ha nincs, akkor hiába akarunk valamit. Az amerikai államadósság felfutása exponenciális függvényre hasonlít. Az egészet csak ebben a kontextusban lehet értelmezni. Ha a nyári megállapodás értelmében nem lesz alku a megtakarításokról, jön a fűnyíró automatizmus, ami a védelem terén a 450 milliárd mellé újabb 500 milliárdos vágást jelent tíz év alatt.
Nem merném kijelenteni, hogy vége a 35-ösnek, de valami nagyon fájó lemondás lesz a Panetta által felsoroltak közül szerintem. Valami olyanban, amit az USA esetében alapvetésnek tartottunk.
@zord: Igen, leírtam miért. Szép csendben a gép alapkoncepciója teljesen megváltozott. Ezzel az árcímke is.
A politikusoknak rég szólni kellett volna, hogy hahó, nem erre adtunk pénzt. Jobb F-35-öt akartok. Ok. De akkor árcímke arányosan annyival kevesebb lesz. Akkor lehet, hogy egészen más 5. gen és 4++ mix géppark alakult volna ki a tervekben.
@Allesmor Obranna: Egyik sem helyettesítő termék. Én az F-15E-t többre tartom, mint az SH-t. Az a konténerral való bohóckodás a megalol kategória szeritnem, az CFT-be több fegyver fér és a légellenállása sanszosan közelében nincs egy pótoshoz.
Az a felszállás magáért beszél. Ilyen függőleges emelkedést azért más 16-osoktól nem látni. Hiába, a 132-es hajtómű nem árt ennek a nehezebb gépnek, sőt, használ.
Nem jó az. 14 tonna fölé van pozicionálva a fékpadi érték, de ugyanúgy 16-17 tonnánál van a lehetséges maximum. Nyilván ehhez a masinához ez a cső kiváló, nem is ezzel van a bajom.
A baj inkább az, hogy a fajlagos tüzelőanyag fogyasztása nőtt. Egységnyi tolóerő egységnyi ideig történő fenntartásához szükséges tüzelőanyag mennyisége. És ugye az össztolóerő is nőtt, tehát ez a 132-es issza rendesen a naftát.
Ha nem volna ilyen nehéz a 60-as, nem is kéne ekkora erő se.
Amúgy az igazi perverzió anno az a block 30-as 16-os volt, amin ezt a 132-es tesztelték. Tesztelték 50D modellen is, de az igazán beteges tolóerőbajnok a 30-as együléses volt.
Mindennek meg van az ára. Szerintem a tüza fogyasztás kismértékű növelése megéri azt, hogy megőrizd a manőverezőképességedet harci terheléssel. Amikor elindul a rakétaelkerülő manőverezés, több rakéta is van a levegőben, akkor bizony a legtöbb mai típus harci terheléssel szépen kénytelen elindulni lefelé kényelmes közepes magasságából, bele az AAA és MANPADS zónába, világító AB-vel. Ha ezen lehet segíteni néhány kilonewtonnal, akkor az életet és gépet menthet.
Kérdés, hogy nagy harci terheléssel mennyire tud manőverezni a gép? A nagy repülő tömeg, amiből a nagy önsúly ered a nagyobb túlterhelésű manővereknél a g értékekkel szorzódik fel.
A függesztmények önsúlya ugyanúgy megnő, mint magáé a sárkányé, ami már eleve nyögi saját alkalomszerű "elhízását". Hát még a függesztményekét.
Ez nem csak a főtartóra nézve érdekes, mert háborúban a "várigyulásan" megdolgozott sárkány nem számít annyira, mint a túlélés.
Sokkal inkább kérdés, hogy a fegyverzet függesztőpontjai mit szólnak a műsorhoz.
És akkor még nem beszéltünk a nehéz gép tehetetlenségéről.
Valóban nem vagyok egy F-16 guru, se az UAE block 60-asának zsokéja, de amit ezzel a hajtóművel közepes magasságon, harci terhelésnél nyerni lehet, az valamiféle jókora gyorsítás, egyenes vonalban, amolyan MiG-21 bisz CsR-rel...
@zord: A mai rakéták ellen, ha van elég sebességük, akkor nem igazán számít, hogy mekkorát tépsz be. Ha me már nincs sebesség, akkor meg mindegy, hogy éppen van plusz tolóerő vagy nincs. Ha valami elől sziplán el akar szaladni és gyorsulni kell, akkor zsír. Vagy, ha ugárból indítasz HARM-ot, akkor hamarbb vagy fent a közepes magasságon, hogy nagyobb indítási távot kapj.
A manőverező légiharc szempontjából a további effektív tolóerő növelésnek szerintem túl sok értelme nincs. Légiharc konfighoz van elég tolóerő, de 4 x AIM-120, két pótos és 2-8 kisebb nagyobb boba mellett és 50% üzamanyagnál nem tudok olyan hajtóművet elképzelni, ami olyan t/w adna egy F-15E-nek, ami összeméthető bármilyen vadászkonfigos géppel. Még, ha lenne is a bombák egyéb irányú inerciájával, légellenállásával és a szárny körüli áramkép torzulással akkor sem lehret mit kezdeni...
Érdekes dolog ám ez a közel-keleti fegyverbiznisz. Néha engem a sima gépkocsigyártók marketingmaszlagjaira emlékeztet (az új modell alapos ráncfelvarrás után 3mm-el lett hosszabb és 1.5 mm-el szélesebb, az új motor 125 helyett 130 lóerős blabla...) az amit a komoly vadászgépgyártók a helyi dúsgazdag vevők igényeinek engedve engednek meg maguknak.
Hogy a tényeknél maradjunk, az öböl menti sejkségeknél valóban a klíma alapvetően sivatagi, azaz meleg. Ebből nyilván következik, hogy valóban jogos lehet az igény a minél nagyobb tolóerőt illetően.
De ennél a pontnál mintha megállnak a tudomány és a dúsgazdag vevőt (a repgépgyárak legnagyobb örömére) innentől lehet szépen az orránál vezetni, miközben az meg van győződve, hogy igényei jogosak.
Nagyon sok döntéshozó a térségben sima katalógusadatokkal operál és valahol ez is a veszte. Arrafelé eladható egy F-16-os, de bukhat egy Rafale is, ha a tolóerő tömeg arány papíron nem akkora, amekkorának lennie kell.
A Rafale tervezője nem is értette, miért kell az emíreknek a mégerősebb Rafel, mikor nincs is baj szerinte a gép tolóerejével.
De, ha a mezei alapadatokat nézzük, kijön, hogy a Rafale éppen hogy elére az 1:1-es tolóerő/tömeg arányt, de csak szuperideális, mondhatni, airshow konfig esetén és ez arrafelé nem meggyőző.
Na de mi van a valóságaban? Mi az ami nem szerepel, mi több, nem is szerepelhet azokban a bizonyos katalógusokban?
Nem szerepel a gépbe épített tolóerő alkulása a különböző sebességeken és magasságokon. Nem szerepel a gép szárnyfelületi terhelésének alakulása a kifogyasztás mértékében.
Nem szerepel a tolóerő/légellenállás arány. Ami ugye folyamatosan változik. Nem szerepel a felhajtóerő/légellenállás arány. A felhajtóerő/tolóerő arány a különböző állásszögeken.
Nem szerepel pl. az, hogy Rafale kacsaszárnya miképp vezérli, formálja az orrtól induló LERX és a szárnytő belépő éle között kialakított légcsatornában áramló levegő szárnytő feletti áramlását a kilépőélig a különböző állásszögeken.
Nem szerepel az M88-as hajtóművek látszatra elavult, de kompozitból készült ejektoros fúvócsövének bypass levegője által árnyékolt infraképe, kontra F110GE132-es hajtómű eszméletlenül felhúzott forszázsának infraképe közti különbség.
Ha már Rafale vs block 60. A Rafale üres súlya jelenleg alacsonyabb, mint a nevezett 16-osé.
De maradjunk inkább a mért adatoknál. A linkelt videóban elhangzik, hogy 15240 méterre 60 másodperc alatt felmegy a block 60-as.
Ez az adat lenyűgöző. De kérdés, hogy mennyire labor eredmény és mennyire kihasználható képesség egy valós konfliktusban.
Érdekes, hogy amúgy mivé lett Harry Hillaker madara. Ez az ember anno egy tiszta, kompakt és kifejezetten könnyű gépet álmodott meg, ahol az intelligens aerodinamika, a progresszív elektronikus kormányvezérlőrendszer, de mindenek előtt a hatékony helykihasználás és az alacsony légellenállás van előtérbe helyezve a nyers, nagy számokkal jellemezhető erővel szemben, ami akkor az F-15-öst jelentette.
John Boyd és a vadászmaffia ugyanis amit elért, azaz az Air Force elfordulása a hatalmas, drága, gyorsan és magasan, de szinte csak gyorsan és magasan tevékenykedni képes gép koncepciójától, nem egészen az volt, amit Hillaker gondolt. Ők amúgy jó barátok voltak, de mondhatni, Hillaker tovább ment egy fokkal, ami akkor még érthetetlen volt az Air Force számára.
Ő ugyanis nem kevesebbet állított, hogy a modern hatású, de a megalomán szemnek még mindenképpen kellemes (mert nagy és impozáns) Eagle nem más, mint pocsékolás.
Nagyon találóan, egydimenziósnak írta le azt a gondolkodást, ami a Sas-t eredményezte.
Legyen nagy a hatótáv? Sok kerozin. Az jó nagy gép. Legyen nagy a teljesítmény? Az nagy hajtómű. De inkább kettő. Legyen modern? Az jó drága és bonyolult. Aerodinamika? Jó nagy szárnyak. Stb. stb.
Amit Hillaker ajánlott, az egy formabontó elképzelés volt. A Lightweight koncepció lényege az volt, hogy egy dolog a mindenki által bűvölt légellenállás tényező, ha a gép tényleges légellenállása amúgy nagy. Nagy összlégellenálláshoz nagy tolóerő kell, kis légellenálláshoz vagy kis tolóerő, vagy azonos teljesítményű hajtómű esetén kevesebb fogyasztás, vagy nagyobb repülési teljesítmény.
Hillaker szerint az F-15-ös légellenállás tényezője ugyan jobb mint az F-4-esé, de a légellenállása már nem, aminek csupán csak haramada az F-16-osé, azé a gépé, melyben tolóerőből nem harmadnyi, csupán felényi van.
A kihasználatlan helyek össztérfogata a sárkányon belül az F-15-ösének a tizede.
Amikor Hillaker előállt a Lightweight koncepcióval az Air Force annyit mondott, nekik nem kell egy újabb kis F-104-es, egy újabb vasárnapi légiparádé gép, nekik igazi nagyvas kell, ami megoldást jelent a Foxbat ellen.
Később mégis támogatókra talált, mert pont, hogy kellett valami a 104-es után és a 16-os a nagyon előremutató dizájnnal és a nagyon sokat igérő fbw renszerével ennek megfelelt. Később, mikor a McDonnell Douglas-os mérnökökkel beszélgetett, kiderült, hogy bizony ők is szívesen beépítenék a gépükbe az fbw-t de már kiszaladtak a keretből. Jellemző, hogy az oroszok a Szu-27-esnél ügyesen ötvözték a 15-ös méretét a 16-os aerodinamikai megoldásaival és a magassági kormányra ők is alkalmazták az fbw-t.
Később Hillaker tovább gonolta a koncepciót, ez lett az F-16XL. Az egyik, hogy a már ismert aerodinamikai megoldásokat megtartva két fő szempont szerint mennek tovább. Az egyik, hogy a már bevált integrált törzs-szárny alapkoncepciót megtartva igyekeznek minél több függesztményt egymás ármalási árnyékában elhelyezni, azaz egymás mögött. Ehhez mindenképpen egy újfajta szárnyra lesz szükség, ami leginkább a két évtizeddel korábbi svéd J-35 Drakenére emlékeztet. Ez egy hatalmas tört deltaszárny. Ennek az igen kedvező légellenállása mellett igen nagy felülete, tehát igen nagy felhajtóerő termelő képessége van. Mindemellett az alatta elhelyezett függesztmény jelentős hányadát egymás mögött lehet illeszteni.
Ez az előremutató koncepció azonban az F-15E-vel szemben alulmaradt.
A block 60-as mára nem más, mint egy egyhajtóműves F-15. Nehéz, az illeszkedő és a brutál nagy függeszthető tartályok miatt hatalmas a légellenállása, tehát nagy tolóerő kell neki kis sebességekhez és magasságokhoz.
Személy szerint én a Rafale-ban több potenciált látok.
Az biztos, hogy az F-16-nál nem lehet tovább tömeget és légellenállást növelni. Elértek a csúcsra, és még azon túl is. Van aki szerint a 50/52+ és a 60 izzadtságszagú.
Ha bebukna az F-35, lehet, hogy az LM-nak érdemes lenne "visszafelé" fejlesztenie a 16-ost. Könnyíteni rajta (bevallottan kisebb MGTOW, kisebb függesztménytömeg, mondjuk A/B szint), de minden földi jóval (AESA) elektronizálva, és persze a mai hajtóművekkel. És egy ilyen géppel lehetne versenyezni a kifejezetten könnyű T-50/JF-17-el is.
@Allesmor Obranna: Az utolsó résszel egyetértek, hogy mi a Block 60. A többiről meg majd én is írok a következő írásomban, de AO sok poént lelőtt már. (Bár részben említve volt egy korábbi írásomban is.)
Nagyon érdekes fejlemény.
A franciák úgy fest elgaloppírozták magukat.
Hiába jelentették pár éve, hogy az erősebb M-88-as kész, valójában az M88X, az úgynevezett "9 tonnás" fejlesztése még folyamatban van és kifejezetten az emirátusok igényei miatt ölték bele a pénzt.
Ha ez a biznisz elúszik, a Rafale nulla külföldi megrendeléssel, de mégnagyobb fejlesztési költségekkel, mégkevesebb (konkrétan nulla) külföldi referenciával rendelkező masina lesz.
Célkeresztben: www.honvedelem.hu/media/item/768/celkeresztben---november-18-
Nem rossz, de fő hátránya, hogy saláta az egész. Mindenből felvillantanak kicsit, de a mélysége hiányzik. Van benne Gripen gyakorlat svédekkel, de csak 3 bővített mondatban szólnak róla. Mintha a honvedelem.hu cikke lenne csak mozgókép aláfestéssel. Pár áthúzás és slussz. Legalább 1-1 pilótával lett volna interjú. Ugyanez a baj a helis éjjellátós kiképzés esetében. Telhetetlen vagyok? Nem hiszem. Ha már kipakolják a stábot meg a kamerát a helyszínre, legyen valami magva is az anyagnak.
@Beat it!:
Ez pont most megy a Dunán: port.hu/veszelyben/pls/fi/films.film_page?i_perf_id=16860557&i_topic_id=1
a tűzszerész robotot vesézik ép. Ez a műsor jó kontraszt az előbb említett Célkeresztben mellé. Ha ezt a robotos tudósítást veszem magában, azt kell mondjam, hibátlan. Beszélnek a szerkezetről a katonák, szakszerűen, mégis érdekes.
Bizonyos köröknek nem az a fontos, hogy a HM bevételre tegyen szert, és ezáltal kipótolja az Orbán által történelmi mélypontra juttatott költségvetését. Számukra sokkal fontosabb, hogy az egykor Gyurcsányék körébe sorolt Solar ne kereshessen egy fillért se HM-ügyleteken.
Kissé hasonlatos a helyzet az előző Orbán-kormány időszakához, amikor Rácz Zsolt halála után a Szabó János vezette HM eldöntötte, hogy vesz szimulátort a 29-eshez. Szállítónak egy szociközeli cég jelentkezett be, de 2001-ben megfúrták az ügyletet azzal, hogy már jönnek a Gripenek. A MiG-29-esek még közel tíz évig maradtak (az "igény" felmerülése után 12 évig), s a valóságban azért nem kaphattak szimulátort, mert a potenciális szállító nem volt megfelelő "becsatornázottságú".
Namármost kérdezem én, mi gátolja meg a magyar jobboldalt abban, hogy csináljon egy céget orosz-magyar haditechnikai relációra? A szolgai atlantizmus, az "ideológiai" rigiditás, egyszerűen az uninteligencia, vagy a "szakirányú" káderhiány?
100 bevetést repültek eddig a magyar Skylarkok Afganisztánban. Ez nem utal valami nagy műveleti tempóra! Van egy olyan érzésem, hogy a csóróság miatt nálunk "stratégiai" felderítésre használják a drónokat, az ehhez "szükséges" körítéssel. A cikkben van is szó arról, hogy "mely műveleteknél van szükség a kisrepülőgép alkalmazására? Melyeknél felesleges, és mely esetekben lehetetlen azokat mini-UAV-val végrehajtani? "
Amit a Pápáról visszafelé is beszéltünk. A jelenlegi magyar kormánypárt vezetőjének eltorzult személyisége miatt. Ebben az országban szerintem ehhez is Orbán engedélye kell. És neki minden, amit nem az Ő kormányzata csinált az rossz. Ez sajnos benne van. Nem tudja megbocsátani, hogy 2x is ellene szavaztak a Zemberek és ezért minden rossz amit a másik oldal csinált. A magyar-orosz kapcsolatokat a nálunk jobboldalnak nevezettek verték szét. Nem lehet pökhendiséggel lenni egy nagyhatalommal szemben. Bár most mi mindenkivel szemben úgy viselkedünk..
Remélem a hajtóművek és a legutoljára repült 29-esek eladása újra kiírásra kerül.
A rakéta egy dolog. Engem érdekel, hogy mit csináltak a LERX-szel? Úgy fest, hogy valamilyen spec élt kapott, igy messziről hasonlít a festetlen F-22-esek belépőéleire. A kínaiak élesítettek a 27-es LERX-szén?
Másik kérdés: ez a WS-10-es hajtómű elég darabos profilú fúvócsővel bír. Ennek mekkora lehet a légellenállása?
Lehet érdemes lesz nézni ma a Fókuszt, elvileg valamilyen repülőgép-temetőről lesz szó, de én nem láttam a promót. Nagy eséllyel Davis-Monthan, és ha sok új infót nem is hallhatunk, a képanyag még érdekes lehet.
@Open Skies: Miért, a Függetlenség napja c. dokumentumfilmből vett részletek nagyon tanulságosak voltak, és eddig azt se tudtam, hogy a Top Gun-ban nem Tom Cruise repülte a Tomcat-et. :-D
Most már világos, hogy miért zuhant le az a Poljusz "műhold". Csak azt nem értem, hogy ha az imperiálok keze lehet a Poljusz kudarcában, akkor vajon kinek a keze lehet az orosz Mars és Fobosz célú rakéták örök balsikereiben?
Ajjajj...
Bár a Kunyecov útjával kapcsolatos hírek bizonytalanok, a Bush tényleg otthagyta az Arab-tengert, átment a Szuezi-csatornán 20-án, 25-én kikötött Marseille előtt, és hírek jöttek arról, hogy Szíria előtt kavar/fog kavarni.
Érdekes kép az átkelésről. A régi Hornetek orrkúpja nincs leragasztva, a Super Horneteké igen. Vajon miért? Lehet, hogy ez utóbbiak már APG-79-essel vannak felszerelve, és az AESA-t jobban kell védeni?
BelugaAir 2011.11.27. 22:51:17
Tudtok valamit arról, h tényleg érkeztek-e amcsi Black Hawkok Szolnokra?Állítólag valami közös gyakorlás lesz a héten...
Open Skies 2011.11.27. 23:15:25
@BelugaAir: Az index fórumon azt írták hogy ma érkeztek meg. Jövő héten lesz a gyakorlat, amire jöttek.
Nem engedtük át a légterünkön az Iráni Külügyminiszter repülőgépét, aki Hollandiába (NATO ország) egy vegyifegyver ellenes konferenciára. A külügyér repülőgépe visszafordult, a teheráni magyar nagykövetet behivatták. Mi technikai okokra hivatkoztunk...
Nevetséges és szégyenletes. Milyen nemzetbiztonsági kockázata volt? Akár az EU-ra akár ránk. Merkel gépét szivatták májusban az irániak de másodszori kísérletre már beengedték. Ez most kinek volt jó?
Mi lehetett a háttérben?
A: Az Amerika és Izrael seggében laffogó apparátus valószínű túllihegése.
B: A fickó korábban fenn volt egy EU-s tiltólistán, de amikor idén külügyminiszter lett, lekerült róla. A magyarok nem frissítették a listájukat.
Nem tudom nem felemlegetni, hogy tavaly márciusban két izraeli felderítőgép illegálisan bejött a magyar légtérbe, vizsgálat is lett belőle, de az ügyüket lényegében elkenték.
Uraim! A feladat adott: meg kell csípni a Kuznyecovot az elkövetkező hónapokban a Földközi-tengeren!
Az eddigi susmus helyett végre kijött egy kellően korrekt, és hivatalos szervek nyilatkozatára épülő cikk az orosz hordozó útjáról. Megáll Tartuszban, Bejrútban, Genovában és Cipruson.
Nem értem. Még mindig emlegetik a several brand new MiG-29K gépet, mint fedélzeten utazó eszközt.
Érdekes lesz, ha kiderül, hogy elviszik ezeket is a misszióra...
Genova hogy jön a képbe? Ha kiderül a dátum, az talán elérhető. Bár oda-vissza 2200 km-ert autózni azért hogy sok száz méterről lássak egy hajót mindenféle repülés nélkül, az nem nagyon éri meg.
Még wizzair-rel Pisa-ba + bérautóval sem.
Érdemes megfigyelni a mechanizáció mozgását, illetve a szárnyat, vezérsíkokat érő erőket.
Szegény harcos a fene nagy demorepülés közben szép lassan elveszti a jobb vállhevederét.
Még jó, hogy nem kellett katapultálnia...
Érdekes, hogy ezek a böhönye gépek milyen hamar emelik el az orrfutójukat.
Másik meg a gázadáskor az F-35-ösre, vagy a Vulcan-ra emlékeztető "huhogás".
Nem repülés, de egy kis valóság az árszintekről. Egy romboló ma már 3-4 milliárd dollárba kerül:
Build cost of USN's Flight III BMD destroyers revealed
The first of the US Navy's (USN's) future Arleigh Burke-class Flight III ballistic missile defence (BMD) destroyers could cost between USD3 billion and USD4 billion to build, Jane's has learnt. The projected figures, which appeared in early USN estimates for a replacement for the cancelled next-generation guided missile cruiser (CG(X)), were confirmed by several industry and military sources
ÉS azt nem telefonálták meg, hogy melyik verzió? Csak egy kommentben olvastam, hogy C/D, de AESA radarral. Gondolom új gyártásúak lesznek, cirka 3 Mrd CHF-ért. (A Rafi és a Typhoon 4 Mrd lett volna)
Itt az is érdekes, hogy a C/D Hornetek és a Gripen hajtóművében sok a rendszerazonosság.
Nagyon elvont elképzelés, de mi lenne, ha a Volvo idővel megkörnyékezné a svájciakat, hogy esetleg mit szólnának egy közös hajtóműhöz?
Ami eleve a mostani RM-12-eseknél is erősebb lenne? Gripen-hez tervezett RM-12+ elvben kb. egy tonnával tol többet, ez a Hornetnél bő két tonna tolóerőnövekmény.
Most csak spekulálok...
@Allesmor Obranna:
Ehhez az kellene, hogy az amerikai forrás valamiért akadozni kezdjen, például a válságból kifolyólag, de ekkor kérdéses, hogy Európa mennyire maradna talpon?!
Ha sikerülne a fülükbe tenni a bogarat, először is nyilván megrendelnének egy demonstrátort, vagyis átépítenének egy svájci F-18-ast.
Mégiscsak másik típus előjöhetnének nem várt problémák.
Finomhangolják a rendszert, majd siker esetén megrendelik az áthajtóművezést... mindössze 33 gép...nem lenne két fillér...
Amíg az amerikai forrás biztosított, nem valószínű, hogy meglépik, de szerintem is motoszkálhat a fejükben a mostani döntéskor, hogy ha az amerikaiakkal történne valami, még mindig léphetnek ebbe az irányba...
Saab is both proud and delighted that Gripen has been chosen as the Swiss Air Force's future multirole fighter aircraft.
"The Swiss type-selection confirms that Saab is a market-leader in the defence and security industry and that Gripen is a world-class fighter system that provides the best value for money", says Håkan Buskhe, President and CEO Saab.
The Gripen programme will create a long-term partnership between Switzerland and Sweden. Saab assures Switzerland a long-term strategic industrial co-operation aimed at creating sustainable high tech jobs, transferring technology and generating export business.
Saab stands prepared to start negotiations and await the next steps of the process.
szasa30 2011.11.30. 22:00:23
@KGyST:
Ha ez tényleg így van, annak nagyon örülök - már csak magunk miatt is.
De az furcsa, hogy a SAAB jelenti be és nem a svájci minisztérium - nincs ebben vmi kavarc inkább?
KGyST · repules.tumblr.com 2011.11.30. 22:07:54
@szasa30:
Az NZZ tele van ezzel
Hát igen. Itt már egy Bundesrat (gondolom a kormány) képviselője is megerősítette a hírt, aki szerint 3Mrd. frankkért jönnek a gépek, míg a két konkurens ajánlata 4 Mrd körül mozgott. Ugyanakkor azt is elmondták, hogy nem feltétlenül az ár miatt döntöttek így hanem az ellentételezés, logisztikai támogatás és nem utolsósorban a gép képességei alapján.
Már csak az a kérdés, hogy melyik variáns jön és milyen funkcióra? C/D vagy esetleg az E/F? Viszont nagy lépés ez a Gripen számára talán megindulnak a megrendelések is.
Ugyanakkor a mi helyzetünket - talán - ront(hat)ja: Ha hosszabbítani akarunk szerződést, már nem egy tengődő gépgyártóval egyezkedünk, aki minden fillérért kapar, hanem olyasvalakivel aki a közelmúltban siker(eke)t ért el....meglátjuk
Allesmor Obranna 2011.11.30. 22:27:13
Érdekes felvetés, de ha így nézzük, mi sehogy se járunk jól. Egy tengődő gépgyártó a roló lehúzásának határán nem egy megbízható partner. Emlékezzünk a sokat pocskondiázott oroszokra.
Egy sikerekben gazdag gyártó meg a magas lováról néz le ránk.
Hja kérem, érdemes lenne egyszer azt is megnézni, hogy vajon az ilyen vagy olyan gyártó miképp tárgyal azzal a vevővel, akinek pénze is van, meg világos és következetes koncepciója?
KGyST · repules.tumblr.com 2011.11.30. 22:41:00
@szasa30:
A svédek a tőlünk visszakapott gépeket a hajukra kenhetik.
Mi azzal nyerhetünk, ha a svájciak elkezdik integrálni a saját, hadrendben álló fegyvereiket a típuson, mert ezeket akkor mi is megvásárolhatjuk. Lesz sisakdisplay-jel integrált AIM-9X, meg nem tudom, miket használnak.
stonefort 2011.12.01. 11:49:02
A gépek képessége volt az utolsó szempont. Arra, amire Svájcnak kell, megfelel a Gripen, egyébként a légierő parancsnoka szerint a tesztelés során a Rafale bizonyult a legjobbnak, 2. a Typhoon és 3. a Gripen. amin nem kell csodálkozni, hiszen a méret sok mindent nagyon behatárol.
Nekem a legfontosabb, hogy még egy Gripen üzemeltető lesz, ráadásul egy kicsi, de KOMOLY ORSZÁG.
Én mai fejjel továbbra is azt mondom, hogy 2001-es döntéssel, 2003-tól kezdődő rendszeresítéssel jobb lett volna az MLU, de ha már így alakult, egyáltalán nem rossz megoldás a Gripen. Csak maradjon. Svédországgal és Svájccal egy csapatban lenni nem is olyan rossz dolog, nem?
Ha elolvassátok az új Aeromagazinban az interjúmat Sáfár Albert dandártábornokkal, a légi haderőnem új főnökével, akkor abban van arra utalás, hogy idén repülték eddig a legtöbbet a Gripenek. Szóval a remény hal meg utoljára.
@stonefort
Érdekes, hogy a gépek képessége volt az utolsó szempont. Úgy emlékszem, amikor legutoljára ilyen döntés volt náluk, és azt mi a helyszínen tanulmányozhattuk, az volt a benyomásunk, hogy profi, jól előkészített szakmai döntés született. Biztos megváltozott azóta Svájc, benne a Gruppe Rüstung :-))))))))))))))
@zord: Nem változott meg, csak nem kell "omnirole" képesség, sok tonnás harci teher, ezer mérföldes hatósugár, stb. A két másik eurokacsa üzemeltetési költsége egészen biztosan jóval magasabb, ez lehetett az egyik fő szempont. Egyébként mi lesz a csomagban? A miénkhez hasonló logisztikai támogatásról nem találtam utalást az eddig megjelent anyagokban.
Manapság sűrűn ellátogatok a DSCA honlapjára, hátha frissiben elkapom a Kongresszusnak szóló értesítést a Magyarországnak szánt UH-1N-ek ügyében. Eddig nem jött ilyen, viszont most találtam, hogy az Emirátusok csekély 4900 JDAM-kitet rendelne. Nem lesz háború Iránnal, dehogy! Nem az arabokkal csináltatják meg, dehogy!
@zord: Értem én, hogy nem logikus ekkora vételm, de úgy azért szeretném tudni, hogy miféle forgatókönyvet követve támadná meg UAE Iránt...? A egyetlen fontos célpontok az atomlétesítmények a föld alatt. Azok ellen meg tökmindegy hogy mennyi JDAM kitet vesznek, mert GBU-28 alatt teljesen esélytelen bármivel próbálkozni...
Az fel sem merül, hogy a finoman szólva nem korrucimentes államban jól megkentek valakit a vételért?
@zord: @molnibalage: Másik lehetőség: felkészülnek az esetleges iráni ellencsapásra, ha az USA/Izrael/pirézek támadnak először. Normál katonai célpontok nagy része ellen már tökéletes a JDAM. Konteósok ki is számolhatják, mikorra ér oda a szállítmány,.
Komolyabbra véve a szót: Én is felkészülnék a helyükben, nem kicsit, de a 4900 db-t én is túlzásnak érzem. Meg akkor már másféle fegyverzetből is készleteznék.
Elolvastam és csalódtam. Konkrétum a jövőre nézve semmi és folyamatosan azt ismétli, hogy rendszerben kell gondolkodni. De ezt már Henry Ford (Galamb József) is kitalálta 100 évvel ezelőtt. Az a nagy problémán, hogy jön vki, mindent megvizsgál, elemez majd mire a döntésekre kerülne sor, távozik. És minden kezdődik előröl. Igy nem jutunk soha egyről a kettőre :-).
Ezt a cikket ajánlanám az összes HM/MH/ÖHP/59.SzGyRB döntéshozó figyelmébe, akik a mindenkor szűkös erőforrások dacára airshow-fellépéseket erőltettek az elmúlt másfél évtizedben. A single ship demózgatás óriási pazarlás, melyet mi az említett időszakban egyetlen pillanatra sem engedhettünk meg magunknak, mégis megtettük.
ÁLLJ! Egyetlen felszállásra se kerüljön sor, ami nem a harckészültség fenntartását/fejlesztését a hajózók fenntartását/haladását szolgálja!
Ha igaz, akkor nagy bukta az amiknak. Azonban az eredeti hírt egy másik alacsony észlelhetőségű gép fotójával illusztrálták. CSak akkor lesz biztos, ha bemutatják a felsimerhető roncsot. Addig azért fenntartásaim vannak!
Sose értettem, hogy a védelmi beszerzésekről miért lehet népszavazást tartani! Majd ha a jegybanki alapkamatváltoztatásról is a nép szavaz, akkor rendben. De addig szerintem ugyanúgy szakmai kérdés kell, hogy maradjon ez is!
A népszavazás semmi más, mint politikai eszköz. Nem jó vagy rossz. Kecsegtető, de kockázatos is, mint minden más.
Egy biztos: ha igazán nagy a tét, tuti, hogy nem engedik, lásd Görögország. Akkor nincs demokrácia, tessék hazamenni!
Népszavazás (és sok minden más) szempontjából Svájc külön állatorvosi ló, nem szabad a hazai politikai kultúrával, történettel összehasonlítani. Ha jól emlékszem, az F-18-s beszerzésről is volt népszavazás (lehet csak igen/nem jellegű). Persze lehet tévedek.
Sziasztok!
Egy másik topic-on olvastam egy szakértő kommentjét, hogy a svájciak a gripenekkel a békeidős légirendészeti feladatokat végzik, mert olcsóbb az üzemeltetése mint a F-18-nak, de az amcsi típus háborus helyzetben mint elsődleges harcigép és vadászbombázó fog tevékenyekdni :))
Olyan jó, hogy okos emberek vannak. Svájc csak dogfight rakétákal és gépágyút használt BVR fegyverzetet nem. L-F fegyverzet a gépágyú, más nem alkalmaznak. Ezért a sávjci hornetek F-18 és nem F/A-18 típusjelüek.
Kiváncsi leszek, hogy felderítése vesznek-e a griffekhez és a 18-ashoz is konténert. Szerintem nem..
A HM-közlemény a mérvadó. Finn lajstromú Falcon 50. Ezzel nincs baj, a baj az, hogy nem következetes a magyar keszi-kommunikáció, aki pedig firtatni akarja, az cenzúrázza a HM. Példát kellene venni a csehekről: minden éles emelésről, ami VID-ben végződik fenn van az anyag a 211.tl honlapján.
Kele,
A svájciaknak kezdettől fogva van AMRAAM-ja, olyannyira, hogy saját, kis ellenállású tartót is fejlesztettek hozzá a szárnyak alá. Ja, és már van Litening konténerjük is.
Szerbusztok!
Köszönöm a felvilágosítást, ezt elnéztem. Most megnéztem a svájci légierő brorsuráját és ott van az AIM-120B. és a Litening is. Én mondjuk még egy gépükön sem láttam, de a tények-tények.
Köszönöm a linket is, bár a Gripen linkben nem olvastam olyat, hogy légirendészeti feladatra vették volna a gépeket.
L-F fegyverzettel viszont nem rendelkeznek. (Azt hiszem ez törvénybe van nekik szabályozva.
Safi interijú:
Egyik szemem sír a másik nevet. Pilótaként és emberként is nagyra tartom Safit. Megvan még Taszári nyilatkozata, mikor a 23-al repült nagyon szép bemutatót, majd a 21-essel ért pld. éleslövészeten olyan eredményt, amilyet társai nem. Aztán jött a "vezérkar"..
Nos viszont az angolosan fogalmazott beszélgetés konkluziója számomra:
Gripenekkel repülünk, annyi keroval, amennyivel lehet, egyezkedni kell, mert nincs annyi pénze a HM-nek, hogy a kiképzésre és a külföldi missziókra egyaránt jusson.
Nem lesz sem Pawevay sem buta bomba, továbbra is a szimulátoros gyakorlás marad. (ez legalább van). A Tiger Meetre keresztet vethetünk, viszont lesz éleslövészet sidewinderrel. A lokátoros réskitöltő századok sorsa nullázódik majd, a technikát nem selejtezik, de nem is költenek rá majd, annyit mint most, ha ténylegesen rendszerbe állnak a 3D lokátorok. SA-6 szerintem nem lesz (felülvizsgálat, honvédség ambíciószinje ez rizsa.) Milyen ambíciószint kell ahhoz, legalább egy egy nyamvadt osztályt legalább Paks védelmére fenntartunk?? A Griffeknek fel kell szállni, a légrakosok ha telepítve vannak néhány perc alatt. Maga a rakéta nem egy drága fegyver, inkább a beszerzés és a politikai akarat kell. Az egész komplexum fenntartása természetesen nem kevés pénz, de szerintem egy közepes hatótávolságú légrak rendszer hadrendben tartása nem ambíció, hanem alapfeladat. (nem is beszélve arról, hogy ez anno csapatlégvédelmi rendszer volt, mozgatható, és még mindig hatásos. (most nem az amerikai légierő F-35 gépei ellen kell gondolkodni.)
A Mistral-ról azt modani, hogy a missziós csapatok légvédelme... meredek. Ha esik az eső esernyő kell... Az lett volna a MANPADS. Józsi őrmester + Kálmán tizedes és egy Igla, Strela II.. Ők akármikor mehetnek akárhova. Egy Mstralt az UNIMOGGAL a hátán visz fel a katona? A sima UNIMOG nélküli rendszer is csak telepített helyzetben használható..
Szóval nekem így jött le az interiu. Vagy rosszul olvasok a sorok között. Előfordulhat..
@Kelepisti:
Ahol én olvastam, ott előkerült a légtérrendészet a svájci Gripen NG-kkel kapcsolatban, de egyértelműen ne volt sehol leírva. Érdekes módon egyébként gyenge pontjának írták az adatátviteli rendszert ("Datenverbreitung") és talán a levegőben tölthető időt ("Ausdauer").
@zord: "Skyhawk-ok az Öböl-háborúban. A lelőtt kuvaiti zsoké emlékezik:"
Tudtam, hogy ismerős a fickó neve valahonnan... együtt raboskodott John NIchol-lal és John Peter-szel, azzal a Tornado-személyzettel, akik később könyvet írtak az egészről (Tornado down).
Nem olyan rég olvastam, tudom ajánlani mindenkinek.
@Leadfoot: Én is örülök a ciknek, mert eddig nem tudtam elérni ezt a pilótát és ilyen még nem fordult elő velem. :-) @zord: Nem, Svédországban. Tessék olvasni a blogomat! :-)))))) Lövészet 'winderrel és gépágyúval, kismagasságú/nagysebességű tréning majd Lion Effort.
Az a Molnár-Vadas fotó a kiégett Alba előtt nagyon ott van a szeren! Anno a roncsról már voltak kinn fotók, de ez nem lett publikálva, ha jól emlékszem!
@molnibalage: Igen, eredetiben olvastam, de csak azért, mert jobban szeretem így. (A két könyv postával együtt kb. 2200 forint volt egy angol online antikváriumból megrendelve.)
a masodik konyvnek van nemi magyar vonatkozasa is. ok fogadtak anno a magyar mig21eseket 93ban.
volt nemi problema felhoben kotelekezessel...nem ertettek, hogy hirtelen, hogy kerultek a bal oldalukrol a jobb oldalukra..orultek, hogy nem utkoztek ossze.
Nekem lenne egy fura kérdésem. Nyomozok már egy ideje, de még mindig nem tudom pontosan, hogy John Boyd és Tom Chrstie milyen matematikát és természettudományos megközelítést alkalmazott az E-M tanulmányukban.
Minden héten ránézek az Airbase blogra. Gondolom ennyi is elég a dícséretére.
Viszont elgondolkoztam még egyszer a Safi interiju kapcsán a Gripen bombákról. Lehet, hogy tévedek, de a magyar kormányok következetes politikája mellett, hogy nem veszünk részt tevőlegesen NATO L-F támadó akcióban (kivéve AWACS legénység), mellette van még egy aspektus. A környező országokba élő nacionalisták. Amennyiben mi L-F támadófegyverzetet vennénk, akkor tele lenne a média, hogy Magyarország fegyverkezik. Igazából a románok rendelkeznek izraeli lézerbombákkal, nem irányított bombákkal és rakétákkal pedig Ausztrián kívül mindenki rendelkezik.
Másik 2 érdekes megjegyzés, hogy egérrel elefántra nem lövünk, illetve a gripen L-F csapásmérő képessége Magyarország részére stratégiai. A katonai terminológia a lézerbombákat meg a gripen multirole vadászbombázó kapacítását harcászatinak nevezi, stratégiai ereje a nehézbombázóknak, boomereknek, ICBM rakétáknak van. (talán még a Tu-22M közepes, de utántölthető bombázóknak. Egy vadászbombázónak semmiképpen. Az egész mondat értelmezhetetlen. Szerintem ez is ilyen szomszédságmegnyugtató dolog. Nem veszünk L-F fegyverzetet, mert akkor a griffekkel elérnénk bukarestet, pozsonyt, belgrádot, helikpterekkel nem, ezért ott van a close support. Igaz,hogy ez a Griff szerepe is, de nem.
Szerintem magyarország véleményét nem kérték ki a románok a LanceR modernizálskor, mikor bombázó mig-et készítettek. Tudtommal északi szomszédaink is rendelkeznek még SS-20 Scud rakétákkal. Én aki teljesen meg vagyok győződve, hogy nem háborúzunk szomszédainkkal, és Europában még legalább 10-20 évig béke lesz, azért nem értem, hogy a gripenekhez miért nem lehetséges okos vagy akár buta bombák vásárlása. Gyakorlatilag a magyar honvédség és a HM évek óta szoci-fidesz teljesen félrebeszélnek, és elmismásolják a kérdés, akárki, akármikor felteszi..
Véleményetek?
Ez nekünk egyfajta "rossz beidegződés", ami kábé a II. vh. utántól tart egészen napjainkig, és a katonai kultúra teljes leépülésével együtt kórtünet.
Sz.v.sz azért nem veszünk bombákat, mert nekünk az nem lenne illendő, amikor legutóbb "bevásároltunk" a '30 as évek végén, abból is, nézd csak meg, mi lett...:)
Mi erőn felül jófejek akarunk lenni, nehogy véletlenül ránk süssenek bármilyen bélyeget.
Ezért ciki a kormánynak külföldi missziókban részt venni, ezért ciki magyar honvédekkel megjelenni valahol, na adj Isten, egy normális díszszemlét megtartani.... aaaa azt nem lehet, még majd fenyegetésnek veszik.
Mi annyira pacifisták lettünk, hogy a dél-szláv konfliktus idején még a mohácsi busójáráson is tilos volt ágyúzni, ami kábé 300 évig nem jelentett problémát, de most még provokációnak tekintenék "odaát".
Ezt a bélyeget sosem fogjuk tudni letenni, és sosem fogunk tudni emelt fejjel szembenézni azzal, hogy a mai magyar honvéd nem ugyanaz, mint aki találomra lőtte halomra a partizánnak vélt polgári lakosságot, és boldogan terelte a muszosokat a marhavagonok sötét mélyére.
Az a baj, hogy soha sehol nem állt fel egyetlen hiteles magyar vezető sem, és nem vágta a szomszédok fejéhez, hogy ideje lenne tovább lépni, és nem folyton ezen rágódni.
Így viszont ez folyamatos megaláztatások, túlbuzgó önkorlátozások közepette csak a saját nacionalistáinkat tüzeljük, ahelyett, hogy emelt fővel szembenéznénk, és kijelentetnénk:
"mi már nem vagyunk azok a lovagok, akik azt mondják NI." (ld. Gyalog Galopp)
Az általam előszeretettel idézett brit hadsereg is elkövetett jó néhány disznóságot az elmúlt évszázadok alatt (ld.:szipoly felkelés, búr háború stb.), ennek ellenére büszkén, emelt fővel menetelnek végig a városaikon, ahol éljenző tömeg fogadja őket. Nem azon siránkoznak, hogy mit fognak szólni az indaiak, pakik, franciák, spanyolok és a többi ellenségük.
Mindamellett hogy egyet értek veled, szerintem nekünk is el kellene jutnunk odáig mint a németek, akik többé - kevésbé túl tették magukat a II.vh dolgaikon. És mostanra egész modern fegyverkel látják el a hadseregüket, sőt Afganisztánban NATO erők részeként harcoló alkulattal (KSK Kommando Spezialkräfte-német Spec.force) is részt vesznek és nem csak bázist őrizgetnek vagy konvojt kísérnek.
@zord: Méghogy túllépték az eredetileg 10 Mrd USD-s keretösszeget! Ezt évekkel ezelőtt határozták meg, és már akkor is kevésnek tartottam. 126 db repülő, helyi gyártással, tech transzferrel. Az kb 80 milla/gép. Aha. Vért ne adjak?
Ennyiért még A/B Gripent se kapnak, nemhogy Rafit, Typhit, meg SilentHornetet...
Sajnos amíg azt látják, hogy nálunk a "szalon-fasiszta" párt összekacsingat a regnáló hatalom embereivel, addig nehéz lesz túl tenni magukat rajta a "zembereknek". Ez egy(!) dolog, profi hadsereg kell, megfelelő szintű fegyverzettel, ez meg egy másik. A kettőnek semmi köze egymáshoz. Az oroszok sem erőltetik már a "mi csak védekezünk, értitek? védekezünk." elvéhez magukat, a németek sem, akkor talán nekünk sem kell.
Amíg a NATO tagjai vagyunk mindannyian, addig teljesen mindegy, hogy van e bombánk, vagy nincsen.
A szomszédainkat meg úgyis keveri a jeges veríték, ha arra gondolnak, hogy együtt kell élniük több millió magyarral, akiknek akkor is sokkal tartoznak, ha nem mondjuk ki.
Nekem az maradt meg amikor 2010 körül olvastam róluk vagy a Regimentben vagy a Magyar Honvédban (erre már nem emlékszem) , hogy az amerikai Spec. Force-al együtt több tálib és al-kaida vezető elfogásában részt vettek.
Bár ezeket nem szokták nagy dobra verni, úgy mint itthon a KMCS-k működését sem.
Hogy azóta mi történt velük nem tudom.(lehet hogy haza vitték őket)
Érdekes, de a sajtó működését ismerve jelen pillanatban nem több, mint "kombinatórika".
Az biztos, hogy a drónok ellen fontosak a passzív rendszerek (melyek minden zavarórendszer komponensei is egyben). A szélessávú műholdkapcsolat védelmét nyilván lehet különböző módszerekkel fokozni (tömörített, rövid csomagok "burst"-ban elküldve pl.), de azért biztos meg lehet csípni, és akkor már van lokáció is.
És persze az RQ-170-es méreteit nézve a méteres technika is szóba jöhet. Márpedig Iránnak képpel igazoltan van Nyizsnyij Novgorod-i "ruhaszárítója"...
A gép szárnyának felső borítása szürke, ami lehet kompozit anyag. Eltűnt a két hajtóműgonola közötti V alakú dúcolás, ami a Szu-35Sz-1-esen még megvolt. Ismert dolog, hogy a Szu-27-es sárkánynak a kifelé-befelé/felfelé-lefelé mozgó fúvócsövek már az eredetitől eltérő terhelést adtak, de mindez a hajtóművenként közel két tonnával nagyobb erőt jelentő 117Sz-eknél már tarthatatlan volt. A 901-esre felülre szereltek utólag egy jókora pántot, a 902-esnél nem volt gond, mert ő Al-31FP-ket kapott, a 01-es Szu-35Sz-1-es egy a szuperszonikus gépek világában szokatlan dúcolást, míg ennél az új vasnál már valószínű valami műszakilag elegánsabb megoldást alkalmaztak.
Az egyik képen jól látszik, hogy a két szívócsatorna között, az elülső felfüggesztési pontnál valami "sötétlik", mintha ott is valami speciális anyagot alkalmaztak volna.
Azt már a 01-esnél is láttuk, hogy a korábbi (Szu-34-eseken, Szu-35 proto példányokon) extra "vasalás" a vízszintes vezérsíkokon eltűnt és helyét átvette a felület több mint felét kitevő fekete anyag. Valamilyen karbonszálas megoldás.
Ez itt is látszik.
A fúvócsőnél nem látom a szép, világos oxidkerámia bevonatot. Lehet, hogy a végleges szériánál valami mást alkalmaznak a 117Sz-eknél?
@zord:
Valahol a Pentagonban:
VEzérezredes Úr! JElentheti az elnöknek, hogy bekapták. Most töltik le a vírusos szoftvert. Az oroszok, vagy a kínaiak pedig majd csodálkoznak, amikor a másolt anyagösszetételű szárnyak 10 óra repülés után darabokra törnek a levegőben.
Sziasztok!
Nekem az "iráni" RQ-170 kicsit gyanús. Nem láttam még amcsi UAV-okon a beömlőnyiláson rácsos szerkezetet. Uoltjára hasonló az F-117-en volt.
Szerintem inkább valami iráni makett.
@Kelepisti: @zord:
Én is furcsállom ezt a drónt. Amikor a szovjetek kilőtték az U-2-est, nem egy roncshalmazt mutattak, hanem szépen feliratozott berendezések egy halmazát, hogy mi micsoda.
Az irániak meg feltűnően kerülik a részleteket, nincs egy antennafedő burkolat kibontva, valami ketyere bemutatva. Pedig ezzel igazolhatnák a verda eredetiségét, titkolni meg mit akarnának. Az amcsik tudják az igazságot, az oroszok és a kínaiak is nyilván.
Meg nem tudom, milyen lapos dugóhúzó az, ami után egy, az átlagnál lényegesen kevesebbet elviselni tudó szerkezet (ez nem egy vadászbombázó) "csak" ennyire sérül.
Az amerikaiak nem cáfolnak erőteljesen, inkább ködösítenek. És nem hivatalosan, legalábbis a Pentagonból számos csatornán jön az infó, hogy CIA-misszión volt a gép Irán fölött.
Engem ilyenkor az piszkosul bosszant, hogy az a marhára szabad amerikai sajtó nem ás jobban a dolgok mélyére. Sőt, van egy olyan érzésem, hogy a hulladarab-kidobási sztorit azárt futtatták éppen most fel a WP-n, hogy az RQ-170-esét fedezze. Tudom persze, hogy ez conteo.
Itt vannak a közeli képek a T-50-3-asról. Sajnos megint az az idétlen retro, MiG-23-asokat idéző középső merevítős kabintető van ezen a madáron is.
Remélem a 2-esnél látott módi fog végül győzedelmeskedni.
Egy érdekességet látok. Ennek a gépnek is jól látható, hosszú kondenzcsík formájában rajzolódik ki a szárnyvégi indukált örvényrendszere, hasonlóan, mint az YF-23-asnak, amit akkor, ott komoly hibaként róttak fel.
Ő a haditengerészetnél kirúgott 22. parancsnok az idén. Ez sok, vagy kevés? Nekem olyan érzésem van, hogy kicsit kezd sok lenni a mindenféle ügyekből...
@zord: Ez várható volt. Zágrábbal, a két Karlovaccal plusz Pulával, azt hiszem kihoztuk, ami kihozható volt. Főleg, jelen körülmények között. Ha ott vagy akkor OK, de engedélyt szerezni náluk, na az nem 1szerű. Ellenben a The Sullivans-t menéztem volna Splitben ... :-(
@Allesmor Obranna: Ezek a lipecki gépek lennének? Biztos nem újak, egyenesen Novoszibirszkből? Ahogy én értelmeztem a híreket, nekem az jött le, hogy ez a négy gép újonnan gyártott, illetve jön még két másik a gyárból, és még négy ami viszont tényleg lipecki...
Jó kérdés. Elkezdtem lesni a különbségeket a pár évvel ezelőtti lipecki 01,02,03-as gépek képei és ezek közt.
A függőleges vezérsíkon mintha más lenne a sötétebb tónusú kékes-zöld festés mintája a 01-esen, a 02-es gerincéről meg hiányzik az az ikon.
De miért van egy légierőben, egy azonos típusból két piros számsorozat, azonos számokkal?
Ez korábban nem volt szokás.
Az új 02-esen van APU is, meg lehet, hogy már a többin is.
Érdekes olvasni a kommenteket, állítólag ez az új festés nem az amit akartak, csak valahogy ez sikerült... :)
A kérdés csak az, hogy mi volt az a "légierő által jóváhagyott harci manőver", mi volt az a laterális asszimetria, magassági tartomány stb. Sajnos a részletes jelentés nem elérhető.
Nem légiharcolt, az biztos. Hogy földi célpontok után kutatva, fordulózgatás közben úgy leborult volna, hogy nem tudták kivenni? Lehet, de valószínűtlennek tűnik. Ezek hozzá vannak szokva az ilyesmihez. Amihez nincsenek hozzászokva az az, hogy lőnek rájuk.
Az én érzésem az (különösen, hogy ez még az intervenció elején történt), hogy egy rakétaelkerülő manőverbe buktak bele egy asszimetrikusan terhelt géppel.
Természetesen az afgánoknak fogalmuk se volt arról, hogy tőlük repülnek Irán fölé a drónok. Ez gondolom nem is része az ENSZ-felhatalmazásnak sem, ami az ISAF elepja:
@zord:
kár, mert potenciális vevők lehettek volna a müködőképes, illetve azzá tehető MIG-29 9.12 és 9.51 gépeinkre. Nem értem Szu-30?? Azt kicsivel nagyobb méretű országok repülik mint Szerbia. Vagy diktátorok légiereje mint Uganda..
Ha már orosz gép, akkor a 9.31K vagy 9.47KUB, ezek legalább gyártásban vannak, legfeljebb nem használják/nem kérik rá a fékhorgot és a felhajtható szárnyat. A 35-öst nem fogják szerintem gyártani.. Nyugati gépek rendszeresítésére nekik sincs pénzük, a JF-17 jó választásuk lenne, de egy EU-ba igyekvő ország ilyet nem vásárolhat..
Postby T_J » Wed Dec 21, 2011 3:49 pm
I had a spin on the receiver today and copied the following weather and sea state report from an unidentified Russian Navy vessel.
I noted callsign RAL46 sending the following on 12464 Khz at 1234 GMT
Ja, a fent linkelt lövészet kapcsán mutogatták a tévéhiradóban.
Egy pár éve pedzegeti ezt Tom az ACIG-on, de Military Parade lérak-export összefoglalójában is benne volt.
Szomorú, de sorállománynál, ekkora országnál kb. ez volt az "attrition rate", ahogy rémlik.
Úgy tudom, az oroszoknál néhány éve még ezres nagyságrendű volt a sorállomány körében évente a megkezdett öngyilkosságok száma.
Nem lenne rossz, de nem értem miért ragaszkodnak a rikító fehér radomhoz és a piros oldalszámokhoz ennyire.
MInden esetre most már egyértelműen megkülönböztethető, a festésektől függetlenül is, hogy mely gépek az új szériák és melyek a régiek. Az új gépeknek van APU-ja, a lipecki madaraknak, meg a 01,03,04-es voronyezsi példányoknak nincs.
A voronyezsi 02-esnek, ennek a 05-ösnek és 10-esnek viszont már igen. A kiömlő a fullánk végében a rácsozatnál, míg a beömlők a vízszintes vezérsík előtt, a flaperonok alatt kétoldalt a hajtóműgonolák két külső oldalán találhatók.
Most néztem a szír gyakorlatos videot és vmit nem értek. Miért van az, hogy valamelyik rakéta szinte nyíl egyenesen repül a cél felé, vagy legalábbis egy ívből esik rá, valamelyik meg össze-vissza tekereg a célhoz közeledve?
Az irányítórendszer elve/rávezetés módja különbözik. A nagyon kanyargós a parancsközlő Nyeva, az egyenesebb a félaktív Kub/Buk.
Részleteket ne várj tőlem, de a lényeg az, hogy a különbség a vezérlés visszacsatolásának módjából ered. A Nyeva/Pecsora korszerűsítéseknél igyekeztek kisimítani ezt a trajektóriát, hiszen képzelhetitek, hogy ez mennyi energiát (és hatótávolságot) emészt fel.
@zord: A vezérlés módja mellett az irányítás módja nem befolyásolja ezt a cikázást?
Úgy értem, ha a kormányfelületeknek csak végállásai vannak, akkor többet kell korrigálni és "cikk-cakkosabb" lesz a rakéta útja.
Nagy kár, minden szempontból, értette a szakmát. Annak idején amikor tesztelték a lengyelek az új típusokat, nem véletlenül vitték el pl. Mirage 2000-essel is. Volt súlya a szavának.
Két Szu-27SzM (vagy SzM2-esek?) és egy új Szu-30M2 meg egy új Szu-27SzM3-as.
Az új gépeket megismerni a festésükről, a rakétafegyverzet egyelőre a szokásos.
Attól függ mit számolnak bele. Ha csak a közvetlen az üzemeltetéshez szükséges munkaórát, akkor sok. Ha a kisebb időszakos munkák, és a mosás, stb. is benne van, akkor kevés.
December 26, 2011: For the first time U.S. Marine Corps AV-8B STOVL (vertical takeoff and landing) aircraft are being armed with long-range AMRAAM air-to-air missiles.
Fura, az ember kap pár választ, és egyből felmerülnek az újabb kérdések:
1.: 80 T-72 van újra hadrendben. Ez magában jó hír. Ezek már meg is érkeztek Tatára? Vagy ismét csak "játék a számokkal" (azaz papíron hadrendben vannak, de helyileg ugyanabban a raktárban állnak)? Átestek nagyjavításon, modernizáción? Lesz elég harckocsizó a kezelésükhöz? Korábban arról volt hír, hogy a modernizáció le lett állítva. Minden esetre a hír fényében úgy érzem, fuccs az osztrák Leopárdoknak...
2: Ha most elérték a Gripenek az 1600 órát, még akkor sem jön ki a tíz év végére a 16800. Jövőre még többet kellene repülniük. Sikerülni fog? Év elején felmerült, hogy a friss hajózók rendszerbe lépéséhez szükséges a magasabb óraszám. Megoldódott a bekerülésük?
Persze, semmi nincs megoldva. De azért elmozdulás. Annyit tudok, hogy ha év elején is lett volna keró, meglett volna a 2000, amit annak idején pedzegettünk itt. Remélem jövőre folytatódik a trend.
--------------------------------------
A harckocsi téma nekem kínai, de ha már volt infó, éltem a lehetőséggel. Nem tudom megítélni, hogy egy év mire elég, illetve itt mire volt elég. "Légierősként" is elmennék egy riportra hozzájuk, amikor meghajtják a vasat Szomódon, vagy akárhol.
Érdekes, hogy a szocik még mindig a 2001-es F-16-osnál vannak leragadva. Mondván, a szakma azt tartotta jobbnak. Nos, ez tény, de nekem úgy rémlik, anno pont ők mondták, hogy nem "ócska, levetett haditechnikát kellene venni". Rosszul emlékszem?
@Beat it!: vajon mit értenek azon, hogy "szakma"? Mert nekem úgy rémlik, hogy a pilóták (akik mindegyiket repülték) a Hornetet tették az első helyre. Persze szempont sok lehet, épp ezért nem lehet így kategorikusan kijelenteni, hogy "a szakma".
Számomra roppantul meglepő volt, hogy pont Vadai aggódik a "harckészültségért"!
@samoth: Annak idején sokat beszélgettem erről Varga Ferivel, az egyik teszt pilótával, aki repülte a felajánlott típusokat. Szerinte pilóta zempontból az F404-400-as hajtóművekkel szerelt Hornet lett volna a legjobb. Miért, mert a 29-esen "szocializálódott" hajózóknak a két hajtómű, az elképesztő nagy állásszögű képességek jelentették a legtöbbet. Feri szerint viszont ha egyhajtóművesek között kell választani, akkor az a 16-os. Ezt az álláspontot képviselte Talla istván akkori légierő VKF, és a kecsói műsztakiak is. Markáns ellenvélemény nyilvánult meg Hollósi tábornok úr részéről, aki egy szűk műszaki főtiszti körrel egyetemben
(Dr Szabó József, Dr. Peták György) utóbbiakról azt kell tudni, hogy néhány évvel később a Saab által szponzorált könyvet adtak ki a Gripenről, Peták pedig a svéd cég fizetett alkalmazottja lett. Tudnék még írni pár "furcsaságról" , számomra az jött le, hogy a nem teljesen korrekt üzleti magatartás abban az időszakban nem a tengerntúli cégek részéről nyilvánult meg,
Azért undorító, hogy a posztkommunista pártlap milyen szemérmetlenül lopja el más cikkeinek tartalmát. A szerződésmódosítási tárgyalásokat a Magyar Nemzet december 6-i számának címlapján írtam meg először, a repórákat pedig december 28-án. Arra nem tellett tőlük (persze ez nem meglepetés), hogy odaírják, hogy a Magyar Nemzetből van az infó. Egyébként meg a Vadai az én cikkem nyomán tette fel a hivatalos kérdést a miniszternek...
Zord
Ps: A második keszihangár építése ellenben jó csípés volt a NSZ részéről. De van egy orcátlan hazugság ebben a cikkben is a HM részéről, hiszen 2009-ben megintcsak én írtam meg, hogy átálltak a single shipre. Igenis volt (van) ilyen helyzet.
De ilyen ez a világ, ezért szedi az ember a leszarom-tablettát.
Azért retrospektíve a "szenátorok" levelének ügye mutat némi inkorrektséget, arról nem beszélve, hogy az amerikaiak piszkosul biztosak voltak a dolgukban, ami ajánlataik hiányosságában (pl. offset teljes hiánya) is megmutatkozott.
De én már évek óta azt mondom, hogy történt ahogy történt, azzal kell elérni a legtöbbet, amink van. Eleget keseregtem az első szakmai döntésen magam is. Nem hordozom magamban ezt tovább. Sweet sixteen, my love, good-bye forever!
Stonefort által leírtakhoz annyit, hogy amennyire én tudom, a hajózói részről a 18-ast, míg műszaki vonalon a 16-ost preferálták. Az úgynevezett szakma ennek ellenére mégse lett volna széthúzó, mert mikor módosították a tendert és használt gépek jöhettek csak szóba, a 16-os lett az egységesen favorizált típus.
Amikor előjön a téma hogy nem Gripent kellett volna venni, nekem mindig ez a kérdés jut eszembe: másképp alakult volna az elmúlt 5 év? Őriztük volna már a balti/szlovén légteret vagy mentünk volna Líbiába vagy több nemzetközi gyakorlatra? Lenne üzemanyag, alkatrész, fegyver a gépekhez?
Azt majdnem biztosra veszem, hogy gyorsabban indult volna a program, kevesebb szervezési/technikai/logisztikai problémával. Ez azonban természetes egy ilyen "tapasztalt" és "számos" típus esetében, mint a 16-os, illetve egy olyan rendszerrel a háttérben, mint a Birodalom.
Ezt nemcsak arra értem, hogy amióta megjöttek, mi történt, hanem az egész átfutási idejére, problémáira, azok kéznél levő, vagy még megoldásra váró problémáira (Eleve valószínűtlen, hogy a szocik egy amerikai szerződés átírását is felvállalták volna).
Az amerikai (és más) F-16-os ajánlatok kész gépekről szóltak, egy beállt típusról. Ezt a JAS 39A/B sem kínálta volna, nemhogy az "A/B mod C/D EBS/HU, melynek mi voltunk az első megrendelői és üzemeltetői.
Egyszóval a magyar rendszernek könnyebb lett volna megemésztenie az F-16-ost és az amerikaiaknak támogatnia ezt a folyamatot, mint a Gripent, és azt jóformán nulla külföldi tapasztalattal támogatnia a svédeknek.
Nehéz összehasonlításokat tenni, de az átfogó rendszerszintű elemzés szerintem jól mutatja, hogy ott, ahol nem volt akkora szakmai leépítés, ahol erősebb repülőkultúra van és ahova egy kipróbáltabb típus ment egy nagyhatalomtól, ott gyorsabb és jobb lett az eredmény.
Magyarország: legmélyebbre leépített légierő, sekély repülőkultúra, kipróbálatlan típus, kis, tapasztalatlan ország mint szállító.
Csehország: közepesen leépített légierő, erős repülőkultúra, kipróbálatlan típus, kis ország mint szállító.
Lengyelország: alig leépített légierő, erős repülőkultúra, kipróbált típus, nagyhatalom mint szállító.
Ami nem derül ki, mi lesz a repülőgépekkel 2016-ban. Ha megvesszük őket, mennyiért és azt mikor kell kifizetni? Ha nem, akkor mi lesz a légierővel? A supportnak vége lesz 2016-ban, csak a pénzt kell tovább fizetni?
Vagy maradnak 2026-ig?
És akkor most ebből fogják fedezni a helikopterbeszerzést?
Információink szerint december 20-
án lezárultak a Gripen vadászgépek
lízingjének módosításáról szóló
szakértői tárgyalások. Ennek nyo-
mán kétszeresére (2026-ig) nőhet a futam-
idő, és jelentősen csökken a Honvédelmi
Minisztérium költségvetését terhelő éves
részletek nagysága, amelyek - a szocialista
kormányzat 2003-as szerződésmódosítása
nyomán - mára fenntarthatatlanná tették a
tárca büdzséjét. A kiegészítő megállapodás-
tervezetben rögzítettek aláírásához a ma-
gyar és svéd félnek legkésőbb január végéig
kell rendelkeznie kormánya jóváhagyásá-
val. Úgy tudjuk, Hende Csaba honvédelmi
miniszter a tárgyalások menetéről folyama-
tosan tájékoztatta Orbán Viktor miniszter-
elnököt, hivatalos kormány-előterjesztés
január 4-re születik az ügyben.
Lapunk értesülése szerint a bérleti díj
összege nem fog változni, a futamidő növe-
lése miatti pénzügyi költségeket pedig két-
százalékos kamat terheli, amelyhez hasonló
kondíciójú hitelt a magyar állam se tudna
felvenni. 2016-ig a jelenleg érvényes (tíz év-
re szóló) szerződésben rögzített 216 milli-
árd forint felénél kevesebbet kellene kifizet-
ni, azt követően pedig a 2003-as szerződés
után még ki nem fizetett bérleti díj 10 évre
szétosztott részleteit, ami összességében jó-
val kevesebb lenne, mint a 2006-2016 kö-
zötti tíz évre fizetett összeg.
A szerződésmódosításról folyó tárgyalá-
sok iránt az ellenzék is érdeklődést mutat.
Vadai Ágnes lapunknak a témában íródott
december 6-i cikkét követően tett fel idevá-
gó kérdést a honvédelmi miniszternek. A
Népszabadság tegnap számolt be a volt szo-
cialista honvédelmi államtitkár, jelenleg
gyurcsányista demokrata koalíciós képvi-
selő lépéséről, amelyre Hende Csaba tárca-
vezető a napokban adott írásbeli választ. A
baloldali lap svéd forrásai szerint a kor-
mány arra törekszik, hogy a ciklus végéig
csökkentse a vadászgéplízing éves részle-
teit, amelyek aztán a következő kabinet ide-
jén visszaállnának egy magasabb szintre.
Emlékezetes, hogy amikor az első Or-
bán-kormány 2001-es Gripen-szerződését
2003-ban a szocialista Medgyessy Péter ko-
alíciója módosította, ők ténylegesen előre
vették a kisebb törlesztőrészleteket, hogy a
választási ciklus végéig ne terheljék őket
magasabb összegek. Mivel a szociálliberális
koalíció 2006-ban folytathatta a kormány-
zást, az általuk három évvel korábban szig-
nált módosítás költségvetési következmé-
nyeivel nekik is szembesülniük kellett, igaz,
már nem Juhász Ferenc, hanem Szekeres
Imre honvédelmi minisztersége alatt.
Szerintem teljesen kiderül a cikkből, hogy a futamidő kétszeresére nő. 2006-2016-ból lesz 2006-2026. Ha aláírják, 2026-ig biztosan maradnak a gépek, ugyanazzal a támogatással, mint eddig. De az újév elején szerintem lesznek további részletek.
Ha átnézed a költségvetéseket 2001-től, megtalálod. Nekem egyben nincs meg.
@zord: Azt nem tudom, hogy ez hogyan hat a repórára és hadrafoghatóságra de, ha ez marad és nem piszkáltáj, a gépeket legalább az enyészettől elvben megóvja.
OFF
Valamilyen szinten elképesztő, hogy honvédségi téren olyan szintű racionalitás látok, amit 20 év alatt sem - mondjuk valahol sajnálatos, hogy már ennyi is csettinteni kell itthon - ellenben más téren elképesztő marhaságoat művel a kormány...
"Ugyanazzal a támogatással". A tárgyalások alapvető célja a jelenlegi szakmai keretek megőrzése volt.
Már csak azért is, ezt ne felejtsük el, mert ezek a minimális képességhez szükséges feltételek. A matek nagyon egyszerű volt a 16800 óránál: tíz éves órakeret/tíz év/per 21 fő = 80 óra. Ez a QRA-hoz a minimum, és ha hozzátesszük, hogy itt van szimulátor, NÉHA pedig FLSC, akkor még harcászkodás, AMRAAM-taktika is belefér, nemcsak VFR VID 1v1.
A-G már reálisan nem, hacsak nem azzal a néhány fővel, amiről már volt szó. De ehhez a "swingrole breakout" képességhez is kellene kb. 2000 óra.
A szomorú az, hogy a 16800 óra tervezése éppen ahhoz a JAS 39C/D EBS HU lízinghez fűződik, ami sokkal többre hivatott, mint pusztán QRA.
A lényeg az, hogy a lízing ugyanúgy megy tovább, mint eddig, csak a szerződés nem 2016-ban ér véget, hanem 2026-ban.
A szint amit ez ad, a légtérvédelmi készültség, ugyanúgy, mint eddig.
@zord: Pedig nem rossz választás a Tucano erre a feladatra. A sok csilli-villi harci gép között elveszik ez a kategória, pedig egyre nagyobb létjogosultsága lenne nagyobb méretekben alkalmazni.
Azért ez a kitolt lízing ez nem jó nekünk? Végül is később kerülnek magyar tulajdonba a gépek, addig nagyobb a matematikai esély, hogy a nagyjavítás még svéd tulajdonban esik meg és annak költségeit mégiscsak ők kell, hogy állják. Vagy nem?
Ha aláírják (márpedig úgy néz ki), akkor 2026-ig biztosan lesz vadászgépe Magyarországnak. A svédeknek meg biztos bizniszük ugyanaddig.
Igen, kérdés hogy a D-óraszámot elérő gépekkel mi lesz, de mivel a szakmai tartalom nem változik, ezért 2016-26 között is ugyanazt a hadrafoghatóságot és üzemeltetési tempót kell biztosítania a svédeknek, mint korábban. Hagyományos üzemeltetői-fenntartói gondolkodással nem könnyű ezt megérteni, de ez van. Majd megoldják.
@zord:
Pár szó erejéig visszakanyarodok a harckocsi témához. Ha meghívnánk Szomódra gyakorlatra, az impozáns lenne, de a modern harcmező más. Itt is érvényes, ami a légierőnél: hamarabb felderíteni, előbb lőni és találni mint az ellenfél. Közben lehetőleg rejtve maradni. A T-72 a jelen formájában elavult. Kellene rá modern passzív éjjellátó, hőképalkotós célzóberendezés, ballisztikai számítógép, lézerbesugárzás jelző (Ilyen még a T-55AM-en is volt!), Gps+moving map (a gépek hálózatba kötve fel is tüntethetők rajta) és minimum reaktív páncélzat, stb. Valamint egy ezekhez képest "filléres" cucc: gumibetétes lánctalp. A Currusnak is van modernizációs programja, de állítólag ezt leállították mert drága volt. Pedig még mindig jobba lenne 80 modernizált, mint 160 db alapváltozat. És sajnos jobb lenne 40 Leopard 2, mint 80 T-72. Azokon helyből megvan szinte minden, ami a 72-esre a modernizálás során kerülne (kivéve a reaktív páncélt, bár az A5-6 változata ebben is jobb). Ráadásul a motor és az erőátviteli rendszer fél óra alatt kompletten cserélhető.
Természetesen örülök, hogy újra lesz említésre méltó hk erőnk. De azért ott motoszkál bennem, hogy 12-16 Mi-24-es megfelelő üzemeltetési lehetőséggel sokat nyomna a latba. Többet talán, mint akár 20-40 nem modernizált T-72.
Tor-M2: folyadékkristályos monitorok a vezetőfülkében, nyilván számítógép vezérléssel. Nem gyenge...
És egy kis nyálcsorgatás: www.jetfly.hu/rovatok/galeria/spotterfotok_az_uj_mi35m_helikopterrol/
A napos oldalon jól mutat ez a szürke, de az árnyékos elég sötét. Álcázás szempontjából az lenne az ideális festés, ha ez a sötétszürke árnyalat indulna fentről, és lefelé kivilágosodna olyanra, mint a tengerészgyalogsági Huey-k színe. Úgy fentről a földi, lentről az égi háttérbe olvadna bele jobban.
@Kelepisti:
Fentebb ha görgetsz itt, van egy letölthető MN cikk, amit Zord írt. Az áll benne, hogy visszatérnek a T-72-esek Tatára. Állítólag már 80 van újra hadrendben, de az összeset reaktiválni akarják. Ha jól számolom, ez 160 körüli szám. Ez sokkal jobb, mint a Kürassier, vagy a semmi.
Bár én azzal is kiegyeznék, ha 90 maradna (az pont egy önálló zászlóalj) de Mi-24 is maradna cserébe. Optimális lenne, ha mindkettő (hk, heli) átesne modernizáción. Ideális hosszútávú megoldás pedig a Leo-2 volna. Orbánnak úgyis "keleti technika fóbiája" van, lehet meggyőzhető lenne...
Bármennyire is furcsa, első lépcsőben kis túlzással jó lenne T-34 is. A lényeg a személyi állomány kiképzése, és hogy legyen technika a segge alatt. Az hogy milyen technika, már a második lépés. Most T-72 van, de van hozzáférhető Leo 2 is elég. Ki tudja egyszer mi lesz?
Az orosz hadiflotta csoportja az Admiral Kuznyecov nehéz repülőgép-hordozó anyahajóval az élén egyeztette a görög katonasággal az új esztendő elején rendezendő Földközi-tengeri gyakorlatokat.
Én a T-72 harckocsik reaktíválását politikai döntésnek nevezném. Egy század hk. tényleg kevés, hiszen egy nehézfegyvetű zászlólaj, (ne adj isten egy nehézdd.) lenne az optimális hazánk számára, 2 könnyű dd mellett. (utóbbiak egyrészt területvédelmi feladatra) másrészt a különleges alakulatok magasabbegységek lehetne.
90 hk. viszont túl sok. elég lenne 2-3 század páncélos. Miért:
1. hazánk nincs háborús helyzetben, sőt még háborús veszély sincs a közeljövőben.
2. A környező országok hk fegyvernemei sincsenek toppon - bár modernebbek a most összekalapált harckocsiknál.
Hozzáteszem, hogy szövetséges, vagy semleges államok vesznek körül minket és tagjai vagyunk a NATO-nak. Olyan képességeket kéne fejleszteni amelyek a koalíciós erőknek is fel lehet ajánlani. Ez nem azt jelenti, hogy ne legyen páncélos fegyvernem, hanem 90 tank sok, 180 még több.
Németországnak - amely kicsit nagyobb kb 2x annyi Leopárdot tart rendszerben. Egyszerűen azért mert felesleges több.
3. Kiképzésre felesleges ennyi tank.
4. Politkai döntés, mert a jobbik állandóan a 72-esek (meg a 29-esek) újbóli rendszerbeállítása mellett kardoskodik. Azonban nincs értelem és sok pénzt visz el.
Gondoljuk meg, hogy mi olcsóbb? egy harckocsi fenntartása menet és lőgyakorlatok vagy pctörő rakéták vásárlása (ha már orosz akkor ott is vannak megfelelő pld.
9M113 Konkursz
9M114 Sturm - air-launched
9M115 Metisz
Ezek viszonylag olcsóak.
Hozzá kell tennem, hogy néhány éve még "vezér BTR-80-as vizóok voltak "magyar Stiker" és rajtuk Javelin rakéták - amelyek jelenleg világszínvonalúak.
Tehát elég lenne 30-42 hk, gyakorlásra, és a maradék pénzen (honnan van? nem láttam honvédelmi költségvetésben?) inkább a pctörő alegységek számát és felszerelését modernizálnám..
@Kelepisti:
Fején találtad a szöget, de néhol fordítva. Politikai döntés, igen, mert az országvédelmet hangsúlyozzák vele. És való igaz, a környező országok leszerelik a tankokat - de ezzel a mostani húzással mi leszünk a térségben az erős fiúk.
Páncéltörő rakéták: jó irányba tapogatózol. A kutya pont itt van elásva: Mi-24 híján nincs ami bevesse a Sturmot. (1-2 gép nem szignifikáns, legalább 12 bevethető kellene.) A Konkursz elavult. Rövid (4-5 km-es) hatótáv, huzalvezérlés, nincs tandem robbanófeje. És ha jól sejtem, éjszaka korlátozottan bevethető. A Metisz a maga kb 1 km-es hatótávolságával szintén korlátozottan használható. És mindennek fejében mind a 3 típus az üzemeltetési idő végén jár. Ezen a téren sem lenne sokáig húzható a típusváltás. Szerintem ezt a problémát orvosolják a tankokkal. Olcsóbb a "malacokat" röptetni a csőből, mint rakétákat a tubusból. A jármű üzemeltetése persze vaskosabb tétel, mint vállon cipelni pl. egy Javelint. Viszont új eszköz rendszerbe állítása már szintén komolyabb összeg lenne. Meghányták-vették, és a T-72 lett a legegyszerűbb (leggyorsabb?) megoldás. Célravezető lenne a modernizálás 2 okból: képességnövekedés, és a hazai ipar ellátása munkával. A Currus féle program pont jó lenne. De le lett állítva, mert járművenként egymilliárd lett volna a számla... Hát ez tényleg irreális összeg. Legalább vennének új típusú lőszert hozzá. Létezik már olyan, aminek a jelenleginél jóval komolyabb az átütőereje.
A hk. reaktiválás nem jelenti azt, hogy a pct. képességet ők adják és ezzel pápá Mi-24?
Mert szerintem ez is egy alternatíva. Viszont egy lassú modernizációt el tudnék képzelni rajtuk úgy, mint a szlovén T-55 harkocsikon. Nem tudom mennyiben kerülhet, de szerintem LanceR jelleg lehet. Nem a világ legjobb harckocsija lesz, de filléres egy Leo2 szintűhöz egy bevált és jól is mert platformon.
A Sturm éppúgy elavult mint a konkursz, szinte ugyanazokkal a korlátokkal rendelkeznek.
Szerintem a 24-esnek már búcsút mondhatunk. A még működő 2 gépnek 6 hónapja van hátra, ha utána is számolnának a típussal, már rég lépni kellett volna. Abban bízhatunk talán, hogy a megnyújtott Gripen lízing miatt, lesz felszabaduló összeg az UH üzletre.
@molnibalage:
"A hk. reaktiválás nem jelenti azt, hogy a pct. képességet ők adják és ezzel pápá Mi-24?" - pont erre akartam kilyukadni, ettől tartok. Jó lenne, ha nem így lenne.
Én fokozatos modernizációt végeztetnék a 72-eseken. Azaz: reaktiválás során nagyjavítás, ennek keretében kapnának gumibetétes lánctalpat és passzív éjjellátót. Első körben ennyi is elég lenne. Esetleg még: a Currus gyártott új töltőautomata vezérlőt és lövegstabilizátor vezérlőt. Ha nem túl drágák, ezek is beleférnének. Komolyabb modernizálást később lehetne végezni.
@Tano:
A Gripen szerződésmódosítás után lesz pénz. Remélhetőleg nem viszik el a dologi kiadások.
A Sturm elavult, de lehetne beszerezni Atakát, ha hosszabb távon még számolnának a 24-essel.
már megint az a probléma, hogy ki ellen is készülünk?
Sturm: nincs ami hordozza. Illetve van 2 Mi-24-es jelenleg, de ha minden igaz és még áll a HM költségvetése akkor 5 db-ot nagyjavítanak Tehát lenne hordozó.
Konkursz, Metisz: Igen elavult, ha M1A2, meg Leo A6 stb. ellen akarják bevetni. De nem elavult a környező országok hk-i ellen. Más kérdés, hogy kell-e ténylegesen ellenük készülni. Nem kell, de mozgéknyabb (légimozgékonyságú) gyors pctörő eszköz.
A hatótávolság nem szingifikns, mivel a T-72 alaváltozat, ha jól tudom olyan 0,8 körüli találati valószínűséggel rendelkezik (persze, kezelő, mozgás, időjárás,céltávolság stb. mind bejátszik tudom)..
Viszont a jelenlegi lőszerek amellyel rendelkeznek még a leválló köpenyű nyillövedék sem alkalmas a reaktív páncél, vagy kompozit páncélzat ellen, tehát semmivel nem jobb mint a felsorolt típusok..
Azonban ha ezek az pctörő eszközök is lejárnak, akkor mi lesz. Pc.törő rakétákat akkor is kell venni. Nem tudom a Javelin terv miért akadt el.
Persze a BTR80/javelin együttes marhaság, mert a BTR-nek nincsenek és nem is lettek volna korszerű felderítési eszközei, meg aztán nem is páncéltörő platform. Viszont a kézi Javelin évtizedre megfelelő pctörő eszköz lenne.
A hazai ipar újjáteremtése. Én mindenben támogatom, de ilyen erővel kezdhetnénk Ózdon kardot meg pajzsot is kovácsolni (erős tulzás), de a diósgyőri üzemekben is lehetne ismét ágyút, vagy akár az elvetélt tulipán önjáró aknavetőt :)
Különben a régi oldies TOW huzalvezérlésű rakáták, amelyek optikai irányzékkel voltak felszerelve 5km-ig voltak megfelelőek, Gondolom több NATO országnak van k.felesleges pctörő eszközei, mivel ők a nagy vsz/orosz hk lavinák ellen készültek..
Egy dolgot szögezzünk le a kérdés hazai tárgyalásához: lesznek azok, akiknek ezek bármit csinálnak, szar, és lesznek, akik szerint mindig is ezt kellett volna és éljen.
Én meg azt mondom, hogy abból kell kiindulni, hogy az elmúlt húsz évben iszonyatos leépülések voltak, és az ez elmúlt 5-10 évben megtörténtek azok a változások is, melyek a teljes ellehetetlenülést jelentik.
A hk zászlóalj, ezred szintű rehabja szerintem egyszerűen normalizáció.
Gabi ez nem szarozás. Pénzkidobás gyakorlási célra egy egész ezred harckocsi, amikor a világon mindenhol a nehéz technika kivonása zajlik. Természetesen kell afegyvernemi kultúra sőt nehézfegyverzet is, köztük a pc. fegyvernem. Nem 1 század, hanem 3-4. De 180 tank? minek? Ha már felújítunk, akkor 30-40 hk mellett 10-15 Gvozgyikát. Az Árpád tűzvezető rendszerrel még ma is használható eszközök. Sok helyen rendszerben vannak. Lőszerutánpótlás gyerekjáték. Mozgékony. A D-20-nál lényegesen jobb harceszköz.
Rakétatüzérség: BM-21 ok tényleg ki kellett vonni. De helyette pótolhattuk volna, akár cseh/szlovák vagy nyugati (MLRS) típussal.
Tehát nem leszarozom, hogy a kormány végre megembereli magát a honvédelemmel kapcsolatban, csak ez kicsit fejetlen.
Azért mert kell a hazai ipart fejleszteni, vagy mert kevés a hk-nk, nem szabad a ló tulolalára esni..
Ha Orbán akar Szaddam/Kaddhafi/Milosevics méltó utóda lenni (hiszen ők mind síkra szálltak az amerikai vezette imprlista-cionista világuralmi összeesküvés ellen), akkor kell a célanyag, amit berakhatunk az amerikai GAU-8-asok és a francia Hammerek elé.
Remélem, a 72-esek után a T-55-ösöket is reaktiváljuk.
Komolyra fordítva:
Ne feledjük, hogy a T-72-esek szinte minden ellenféllel szemben látványosan leszerepeltek, legyen az Merkava, M1, horvát/csecsen szabadcsapatok, akármi, szerintem közepesen szervezett civil lakosság ellen sem lehet ezeket a verdákat bevetni.
Nemhogy látványosan leszerepeltek, de az esetek többségében érdemben hozzá sem tudtak szólni az ütközetekhez, kb olyan szereplői voltak a háborúknak, mint a Szrebrenyicai kórház súlyos betegei, akik egyszer kaptak egy golyót a fejükbe, oszt vége lett mindennek.
Ne feledjétek, hogy a jelenlegi kormány tagjait nem az eszük, hanem a lojalitásuk alapján válogatták, mindegyik egy-egy kis Matolcsy, csak a közgazdaságtan egy egzakt tudomány, ahol te viszonylag gyorsan kapod a visszaigazolást a hozzáértők többségétől (tőzsde, állampapír-piac, ilyesmi), ha katonásdi meg olyan, hogy csak a háborúban derül ki, ki a jobb.
Magyar T-72-est M1A1,2-vel Leóval, Merkavával összevetni teljesen felesleges, de még térségi harckocsitípusokkal sem feltétlenül kell. Ne a debreceni hk. csatát akarjuk már újrajátszani! A harckocsi a XXI-ik században már nem elsősorban és kizárólagosan a másik harckocsi ellensége, hanem "nagy védettségű tűztámogató eszköz összfegyvernemi műveletekhez". Vastag a páncélja, nagy a mobilitása, nagy a tűzereje. Ne a fegyvernemre koncentráljunk, hanem a hatásra, amit el kívánunk érni.
Ami a fegyvernemi szintet illeti. A lényeg a talpon álló erő, kiképzett személyi állománnyal, mert azt nem lehet a nyuszikalapból elővarázsolni. Ehhez kell a manuszok segge alá (köré) vas. Ha bezordul a helyzet és van egy élő harckocsikultúrád, akár T-34-esen, akkor lényegesen könnyebben ülsz bele akármibe, mint ha nem lenne. Én azt mondom, hogy a minimál erő fegyvernemenként két-három alegység. Ez még egészséges. Egy hk. zászlóalj három századdal, vezetési rajjal egy egészséges kultúra fenntartásához szükséges, egy ezred már mai térségi körülmények között hadműveleti szintű erő.
Összefegyvernemiség, összhaderőnemiség, komplementer jelleg. Szaddam T-72-esei nem azért buktak meg, mert a T-72 nem ellenfele az Abramsnak, hanem azért, mert az alkalmazásához hiányoztak az szükséges feltételek. Mindenekelőtt a légi fölény. De ki tud ma légifölényt létrehozni, melyben a CAS kis kockázattal, nagy hatékonysággal működhet, ahol úgy döglenek a T-72-esek, mint a legyek? Amerika. Pont. De ők sem akárhol, pláne nem permanens módon. És persze a földön is kellenek a feltételek, a kiegészítések. Az nem megy, hogy beküldjük a harckocsioszlopot a Corvin-közbe gyalogsági támogatás nélkül, mert annak mészárlás lesz a vége.
Olyan ez, mint egy kirakós: minél többféléd van, annál valószínűbb, hogy valami értelmeset tudsz kirakni.
Zord
Ps: Én sem vagyok harckocsiőrült, és nem is leszek az.
@zord:
Maximálisan egyetértek. A fegyvernemi kultúra fenntartása a lényeg. És ami az egész témából a legpozitívabb: valaminek a helyreállítása zajlik. Nem az eddig megszokott rossz trend folytatódik, hogy egy technikát utód, vagy pótlás nélkül vonnak ki. Ha a harci helikopter kultúra megszűnne, fájdalmas lenne, de egy sovány vigasz pótolná némiképp az űrt: a harckocsizó kultúra feléledése. Már sokszor írtam, a kettő együtt maradás lenne az igazi.
Még nagyobb durranás lenne, ha párhuzamosan 12-18 Gvozgyikát (2Sz1) is reaktiválnának Tatára. Anno szinte megsiratták a tüzérek, amikor kivonták. De itt sem a 2Sz1-en lenne a hangsúly, hanem azon, hogy ÖNJÁRÓ TÜZÉRSÉG. Tehát bármely más eszköz is jó lenne a kategóriából.
A különféle fegyvernemi kultúrák újraélesztésénél sajnos lényegesen nagyobb az esélye a közeljövő tüntetéseinek szétverésére való hajlam. Erre még lehet jó a T-72 :-(
Egy tök vicces dolog jutott eszembe a napokban, amikor az iráni hadgyakorlatról készült jobbnál-jobb videókat és képeket nézegettem. Az UH-1N-el típustestvérek leszünk Iránnal is, akik a mai napig bőszen üzemeltetik a típust.
@szasa30:
Ha a harckocsira gondolsz, pl. nem tud lezuhanni, magyarul nem kell állandóan gyakorolni a képességek fenntartásához, le lehet őket állítani egy évre. Ha egy pilóta nem repül x ideig (90 nap?), elveszti az alapfokú képességeit is.
Ja nem voltam egyértelmű - sorry. Én még leragadtam a Tucano győzelménél.
Az nem világos számomra, hogy egy Tucano kategória miben nyújt többet egy Apache-nál (harci helinél).
A T-72 reaktiválásról az a véleményem, hogy hiszem ha látom. Jó dolog a fegyvernem újboli felépítése akármilyen formában is - ha van mögötte védelempolitikai koncepció. De ezt a koncepciót nem látni: alternatívák, jövőkép, stb.
Ugyanazt látom mint az UH-1 beszerzésnél - ad-hoc döntés aztán majd lesz valahogy.
Hozzáteszem, hogy ez még mindig több/jobb mint az elmúlt húsz év összes ilyen akciója.
Azért az ünnepek alatt sem volt teljes némaságba burkolózva a reptér. Dec 23-án Ancsa repült vagy érkezett, december 27-én pedig vadászhang hasított az éterben, lakosságkímélő üzemmódon, több mint valószínű, hogy Gripen lehetett (nem láttam, csak hallottam). December 28-án pedig párás-ködös dél körül újfent Ancsa hasította az eget.
Ez is valami, ennek is örülni kell. Remélhetőleg az év eleje nem lesz sokáig csendes.
Nagyon remélem hogy sikerül továbbmenni a megkezdett úton, és nem lesz év eleji kiesés. Nem is lehet, mert a svédországi lövészet és gyakorlat tavasszal lesz a tervek szerint. Ez persze azt is jelenti, hogy nem lehet impulzusszerűen előadni az évet, mint tavaly.
@zord: Nem veszik meg, se pénzük, se érdekük. A 29-esek a békebeli air policyra elég, és még a megrendelt Cougar-okat sem tudták kifizetni, ezért csökkenteni kellett a beszerzett mennyiséget, akárcsak a C-27-nél.. Nem állnak jobban mint mi, értelme sincs a felajánlásnak..
Érdekesség a hiányzó légiutántöltő rendszer mellett, hogy ez ugye egy MiG-29KUB, de mégse. Pl. teljesen új kombó a MiG-29M/K-hoz megálmodot gerinc a "hódfarok" nélkül.
Megtartotta Hende a tájékoztatóját, a Gripen-változásokról, részletek később. Bejegyzést majd akkor írok, ha alá is írták a svédekkel, hónap végén.
Pénzügyileg iszonyat kedvezőnek tűnik.
"bruttó 63 milliárd forint megtakarítást eredményez a a futamidő meghosszabbítása. 95 %-kal növekszik meg a rendelkezésre álló repülési idő, ami 45% költségnövekedéssel jár.Azaz kevesebb mint fele a fizetendő többletköltség a kapott többletszolgáltatásnak. A bérleti díj összege ugyanakkor nem változik. "
Nagyon várom a megfejtést. Vagy a magyar fordítást :)
Szerbusztok!
Mivel csak most hozták a pártok tudomására a Gripen szerződés módosítátást, én csak azt tudom mondani, hogy Gratulálok Hende Csaba és a HM szakértői csapatának. Az, hogy lesz Gripen 2026-ig, és a repült órák száma 32800 óra. (OK ebből már lerepültünk amit lerepültünk), a szupport marad, hadrafoghatóság marad, svédek maradnak, mégha QRA és néhány fős hajózó lesz L-F re kiképezve, a mai gazdasági és politikai helyzeten EREDMÉNY!!!
@Kelepisti:
Akkor, ha jól számolom, 45% plusz költségért kapunk 10 évet, azaz évi 4,5%*220B~9,9 milliárdért üzemeltetjük a gépeket?
Ettől nem vagyok hanyatt esve, ez a 29-es tízszerese.
@Rommel28:
Ez egy bulvárhír volt azok számára, akik kételkednek abban, hogy a 14 gépes légierőnél is van lejjebb.
Összetehetjük a két kezünket, hogy 2026-ig legalább 14 gép marad.
@zord:
8 EF mire elég? Készültség, plusz a hozzá való gyakorlás...
Bár a jelen gazdasági helyzetben álom kategória, de belefoglalhatták volna az új Gripen szerződésbe, hogy a későbbiekben esetleg 2-4 géppel bővíthető a flotta.
Na mármost "a repült idő 95%-al növekszik", az remélem a 2006-2016 számra vonatkozik, nem a 2011-2016-ra.
@KGyST: értesük már meg, hogy nem csak vasat vettünk. Ha nem lenne a szerződés akkor 2015 után 1 évvel már 2+ gép a fűre tolva lenne, 16-ra már 4+ stb.
Hende Csaba most nyilatkozta többek között az ATV-ben a szerződés módosításról:
Ha a jelenelgi szerződés lenne, akkor nem biztos, hogy megmaradna a magyar légtér védelme, mert egyedül nem tudjuk üzemeltetni a repülőgépeket. Ez sarkítás, de azt jelenti, hogy a politika nem adna elég pénzt a műszakilag indokolt szupportra.
IGAZA van.
Ez most nem hazugság. nem véletlenül minden párt dicsérte őket (Vadai Ágnes is üdvözölete meg az LMP ők kérte az eredeti 2002-es szerződést. Vadait nem értem amit nem értek, mert mint államtitkár 2 éve még annyit olvashatta, hogy kigúvadhatott a szeme..)
Hende az Hueyről is nyilatkozott. Azt mondta, hogy nem biztos, hogy lesz rá pénz. A kiutazó müszaki szakértők megnéznek minden gépet, és az amcsik által ajánlott csomagból kiválasztják, hogy mit tudunk finanszírozni. Sajnos úgy eset be a lehetőség, hogy nincs költségvetési fedezete, pedig megfelelő lenne a honvédség részére. Itt is hangsúlyozta, hogy 6 évig amerikaiak üzemeltetnék a gépeket, ami szintén azt jelentené, hogy hadrafoghatóság biztosított lenne. Szvsz inkább kevesebb Huey, de biztos üzemeltetés..
A lényeg a mi szempontunkból az, és ezt elolvashatjátok a mai Magyar Nemzetben, hogy a dolog folytatódik, de nem 2016-ig, hanem 26-ig.
A 2006-2016 közötti periódusra a 2003-as szerződés 16800 órát vásárolt, az új 2012-es szerződéstervezet a 2006-2026 közötti időszakra 32800 órát (itt van az említett 95 százalék).
Ez arra elég, amire eddig, egy beállt csapat keszi szintentartására, időnként egy-egy új srác beemelésére. Talán egy-ketten néha repülhetnek A-G-t is.
Egyébként pedig a kérdés megítélése szerény véleményem szerint ahogy a múltban is, most is vallásháború tárgya, ahol nem tények, hanem hitek ütköznek.
Ez remek hír, csak a mostani lehetőségeket sem repültük ki eddig, mi lesz még a kétszeres óraszámmal? Arra lennék kíváncsi, hogy a szerződés megköti, hogy egy évben maximum mennyit lehet repülni, vagy (tisztán elméleti síkon!) ha az utolsó évre marad 5-10 000 óránk és kerítünk elég kerót, akkor azt egy év alatt lerepülhetjük-e?
@zord: Azt nem tudom eldönteni hogy mennyit nyernek ezzel a svédek. Említve lett már pl. a nagyjavítás 2017 környékén. Vagy az elmaradt nagy exportmegrendelések miatt ez nekik is sikernek számít? Esetleg a még nem biztos svájci megrendelés és a csehek lehetséges elvesztése miatt lehet hogy kisebb haszonkulccsal dolgoztak?
@KGyST: És hányszor kell elmagyarázni, hogy a MiG-29-est nem üzemltettük, hanem amortizáltuk? Hm....? A ráköltött pénz nem az volt, amit elköltöttünk rá. A végén 4 gép volt röpképes. Az első 5-6 év után már csak a fele.
Tehát 24 gép árát is add hozzá, mert azok mentek a kukába, ergo az értékük szinte 0. Azok leamortizálásával repült a maradék. Az mai értéken számítva mennyi is?
Mai áron a 800 millió USD az 1200 millió USD. Ennek a 24/28-ad része az ~ 1 millár dollár. Akkor számolgasd ki repóra költségre, hogy így mennyiért is repült a "flotta".
No, így mi is az olcsóbb...?
Nem igaz, hogy ennyire alapdolgot is el kell magyrazáni, hogy leessen az, hogy mit üzemeltettük és hogyan. Pl. a MiG-29 gépeknek mikor voltak olyan képességei, mint a Griffnek? Az egy jól hangzó lózung, hogy a egy full multirole gép olcsóbb, mint egy vadász. Viszont egy hasnoló képességű 29-es mennyibe is fájt volna hasonló üzemeltetéssel?
Mikor esik le, hogym mindne a mi balfaszságunk miatt dárágább...?
2026-ban mennyi lesz a Gripen maradványértéke? Gondolom az is változatlan, hogy majd megvehetjük ennyiért. Vagy most már ingyen is megkapjuk? Ki másnak kellene egy ilyen 20 éves gép? Illetve nekünk kell-e.
@Open Skies: @Kelepisti:
Komolyan mondom, egy Hacsek és Sajó kabaréba egyből át lehetne írni ezt az interjút. Kálmán mond valamit, Hende meg nem tudja elmagyarázni megfelelően. Borzalom!!!
@Beat it!: Olga megkérdezte, hogy miért jobb tovább fizetni a lízingdíjat, mint a saját tulajdonjoggal üzemeltetni. Na akkor kellett volna elmondani, hogy sajnos a mindenkori magyar kormányok gyakorlatát ismerve nem valószínű, hogy lett volna pénz az üzemeltetésre. Lásd: Mig-29. Saját gépek voltak, mégis alig repültek és borzalmasan leamortizálódtak. Tehát a fő nyereség most a +10 éves logisztikai támogatottság. Open Skies jól mondja, kétszeres szolgáltatást kapunk másfélszeres áron (2006-2026 viszonylatban).
Szerencsére a helikopteres témát már jobban megvilágították. A végére nagy keservesen kikerekedett a dolog.
Nekem egyetlen pozitív oldala van hírnek: hogy 2026-ig biztosan lesznek sugárhajtású harci repülőgépeink és pilótáink néha tehetnek velük pár kört évente.
Titokban (és naivan) reménykedtem hogy lesz nagyobb előrelepés a rep.óraszámban és képességekben.
Bár azt is tudom hogy most gazdaságilag ehhez nincsenek meg a feltételek.
Akárhogy is gondolkodom, nekem a jelenlegi ismereteim szerint ez éves repültóraszám-emelkedést jelent. Kétszer annyi időre kétszer annyi óraszám lesz, ugye. De eddig időarányosan nem repültük le a lehetséges max. óra/évet (1680), azaz az "első időszakból" évente "bentmaradt" repóra, Ha azt hosszáadjuk a következő évek repóráihoz, és azt leosztjuk a következő évekre, akkor elvileg több repóra jut mostantól egy évre. Vagy nem?
Mivel a gépek tulajdonjoga 2016-tól többé-kevésbé a mienk, ezért a 45% többletköltség kizárólag az üzemeltetésre megy el.
Én a 220 milliárd forintos teljes összeget ismerem, ez a régi euróárfolyamon (és ami most relevány, 200-as dollárnál) volt számolva, azóta ez Matolcsy minden sajtótájékoztatója után emelkedik.
A 220 mrd 45%-a, az 100 milliárd forint, vagy (200-as dollárral) 500 millió dollár. Ez (32800-16800=) 16 000 repült órára jut. Osszuk el a két számot egymással, hogy megkapjuk az egy repült órára jutó költségeket: 500M/16k=
32 500 $/repült óra, keró nélkül, bár ilyen nagyságrendnél ez már nem számít.
Ha ebbe beleveszem azt is, hogy a repült órákat idáig csak a legritkább esetben sikerült kikoppintani (gyakorlatilag, amikor ebből botrány lett, és kirakatva került a dolog), és a valós lerepült óraszám közelebb van az évi 1000 órához, a költségek meg persze változatlanok, akkor 32 500/1000*1680 a reális költség, ez 54 000 $/ óra.
Mint az látható, a Gripenjeink költséghatékonyság terén még nem veszik fel a versenyt az űrrepülőgéppel, de a Blackbirdnél már a labdába rúgunk (persze nem, a 38k az valami rohadt régi számítás lehetett, erősebb dollárral.)
Ami ebben az igazán szomorú, hogy nagyságrendileg ebből a pénzből már röptetni lehetne egy ütőképes légierőt is, négy századdal.
Azzal, hogy a 14 gépünket 2026-ig bebetonoztuk, gyakorlatilag garantált, hogy még 15 évig nem lesz használható a magyar légierő, hiszen ezek mellé fel sem fog merülni gépek vásárlása.
Egy ép ésszel működő ország légierő esetén, 60 F-16-tal számolva:
60 gép * 100 óra/gép/év * 5000$/óra * 200 dollár (Matolcsy/kishitler-mentes árfolyam)=
6 milliárd forint/év. Persze a megnövekedett személyzet, a második repülőtér fix költségei, stb még legalább ennyi pénzt elvinnének, de vegyük észre: ebből a pénzből már légierőnk is lehetne.
@KGyST: Nem mintha vitatnám a HSZed szellemiségét, de szerintem z összehasonlításként ideírt repóraktsg.-ek az egy repült órára vonatkozó közvetlen költségek, míg a magyar Gripennél az egy repült órára jutó teljes programköltséget számoltad ki.
Ráadásul ez a "milyen USD árfolyamon" kérdés sokkal bonyolultabb. Főleg mert nem USD, hanem SEK. Viszont ott sincs kapaszkodónk, mert ugyan mi a svédeknek SEK-ben fizetünk, de milyen árfolyamon jutottunk vajon mi hozzá a SEK-hez? Azaz milyen valutáért vettük mi azt a SEK-et? A magyar állam bevételei többsége ugyan HUF, de van valutabevétel is, ami lehet akár SEK is, de EUR, USD bizonyára több. Biztos egy hozzáértő ember kellene hozzá valamelyik kompetens minisztériumban, de ezzel akár lehet okosan gazdálkodni.
Ne haragudj, de a költségösszehasonlításaidnak semmi, de semmi közük nincs a valósághoz. De semmi baj, én meg katolikus vagyok. Ott is vannak dogmák.
Sajnos, a 29-esek nem jönnek vissza. Vége, kész. Elúszott velük egy lehetőség, és képtelenek voltunk élni vele.
Most Gripen van és ez lesz. De lesz, és repülni fog.
"Repidő: 2006-2016 16800óra helyett lett 2006-2026 32800óra. Azaz 120 óra/év/gép helyett 117,1 óra/év/gép. Vagy 80 óra/év/pilóta helyett 78 óra/év/pilóta, 21 pilótával számolva.
Azt tudjuk hogy 2011 szeptember elején értük el a 6000 órát. (Nem tudjuk hogy azóta mennyit repültünk, így ebből indulok ki.) Szeptember elején még maradt 2016-ig 10800 óra, most lett 2026-ig 26800 óránk. Azaz 110 óra/év/gép helyett lesz 112,6 óra/év/gép. Vagy 73,5 óra/év/pilóta helyett 75 óra/év/pilóta, 21 pilótával számolva."
@samoth: @zord:
Gyerekek, én az elérhető számokból dolgozom, ezt lehet vitatni, aki tud jobbat, más számokat, más számítási módszert, az szóljon egészen nyugodtan.
A gépek vételára 2016-ra ki lesz fizetve. Ezzel nincsen további költség. Szó sincs a teljes programköltség repórákra vetítéséről. A többletköltséget osztom el a többlet órákkal.
@KGyST: Az F-16 fajlagos repóra költsége tisztán 5000 dollár táján úgy 15 éve volt az akkori flottaállapot és árfolyam mellett. Ma inkább olyan 8-9 ezer...
Az STS repóra számítása marhaság, mert a gép legtöbbször nem volt fent annyit, amennyit lehetne. Ha már egyszer fent van, akkor csak a kaja a korlátozó tényező. Erog hülyeség.
Az SR-71 repórája a szükséges tankergépek miatt volt 100k felett, de 1980-as évek dollárjában. Ez ma valahol 250-300k.
Szüval no offense, de olyan marhaságoat írsz, amilyen az STS pályájáa. Orbitálisat.
@molnibalage:
:)))))
Nyilván, én is sokat röhögtem közben, csak érzékeltetem, h a magyar Gripen-szerződés milyen szürreálisan van árazva.
Én sem gondolom komolyan, hogy a Gripenek helyett űrrepülőgépet vagy SR-71-est kell vennünk.
A 2012-es tervezetben nincs maradékáron vásárlás, tulajdonba kerülés.
2026-ig folytatódik a lízing azzal a kb. 1600 órás éves repórakerettel, ami eddig is volt, de csak idén sikerült először kirepülni.
Ezzel a megoldással az sem kérdés a továbbiakban, hogy 2016 után hogyan tartjuk fenn a gépeket, hogy lesz az ipari javítás, akarja-e az akkori kormány, képesek leszünk-e rá, stb.
Igen, szegénységi bizonyítvány, hogy Magyarország nem képes tulajdonba venni harci repülőgépeket és megbízhatóan üzemeltetni úgy, hogy abból releváns katonai képesség származzék. De ez van, a 29-esnél kiderült, hogy nem megy. Így ez az egyetlen lehetőség. És nem zárt a kapu, tegyük hozzá.
Az amerikai típusokról keringő számok többsége egy közvetlen üzemeltetési költséget takar. Nincs benne a beszerzés/amortizáció/időszakos munkák/depó, illetve ipari szintű javítások és az üzemeltetési filozófiára jellemző előre nem látott problémák kezelése.
A mi Gripen-árainkban immár valóban nincs tulajdonba kerülés, de amortizáció igen, ami tulajdonképpen egymás átfedő fogalom. Nem a tied, de nálad kopik.
@KGyST: Fent is írták. Te programköltséges repórát hasonlítasz összes fajlagos repórával. "Elegáns húzás"....
Az F-16CJ gépek fajlagos költsége úgy kb. egyezik a mi C Gripenjeinkével.
Csak azt fejlejted el, hogy minél kevesebbet repülsz fajlagosan annál dárgább. Mert sokmindent akkor is fizetsz, ha a gép a betonon áll. Tehát, ha több erőforrássunk lenne, akkor az aboszlút kiadások emelkedésével a fajlagos javulna.
@zord:
Micsoda???
Kicsengetjük a gépek árát, utána visszaadjuk a svédeknek, és visszabéreljük őket?
Nem hogy nem találok szavakat, a lélegzetem is leáll.
A sajtótájékoztatón állítólag ez elhangzott: ". Az új szerződés abban is módosul, hogy 2026-ig bármikor lehetővé válik a tulajdonjogunk megszerzése a gépekre. "
Emberek! Kapjuk el a lényeget! Plusz tíz évünk van, hogy lehetőleg ne kerülhessen magyar tulajdonba egy gép se. Ez a kommentelő brigád már akkor itt volt a neten, amikor még csak a kiválasztási folyamat zajlott. Amikor még javában repkedtek a MiG-ek is. Magyar tulajdonban.
Megváltozott a világ. Mi ugyan maradtunk, a MiG-ek mentek, a gazdasági helyzet meg olyan lett amilyen.
Eltűnt egy kultúra, eltűnt egy szellemiség.
Most egy dologért kell drukkolni, vagyis, hogy semmiképp se kerülhessen magyar tulajdonba egy ilyen drága rendszer! A lízing sokkal jobban fekszik nekünk...
@molnibalage:
Ne viccelj, ennyi, több típus, a B-2-től az F-15-ig?
Szerintem inkább valamin metodikai változás van mögötte, bevontak valamit, ami idáig nem számoltak. Esetleg, valami komoly reptilalom, de azt nem hinném.
@KGyST: Mert? A B-2-es gépek akkor lettek 12-15 évesek. Az F-15C gépeknél meg akkor járhatott le egy második 12-15 éves ciklus a flotta egyes részénél.
Szerintem fura kérdések előtt először tanulmányozd, hogy milyen gépet mikor szállítottak...
Egyszerűen nem értem, hogyan lehet ehhez a hírhez negatívan hozzállni!
Magyarország képtelen saját akaratából légierőt fenntartani, de rákényszerítheti magát közvetett módon. Ezt végre felismerték bizonyos döntéshozók, ennek eredménye, hogy végre valahára úgy ahogy működő, tehát repülő repülőeszközeinek vanak Kecsón. Igaza van Zordnak abban, hogy így elgalább nk-i szerződés által magunkra erőltetjük a teljesítést.
És még ez se tökéletes, nagyon nem.
De van eredménye!
Undorító, hogy az MSZP-ből kivált DK semmennyire sem tisztelt képviselője kér további iratokat a lízingmódosítás kapcsán. Az a Vadai, aki maga is nyakig benne volt az árduplázós 2003-as módosításban, aki exállamtitkár és megmondóemberként jobban tenné, ha csendben maradna. Az LMP-n meg nem csodálkozom.
29-es üzemhez csak az hasonlítgatja a Gripen költségeket, akinek fogalma sincs a hazai Fulcrum-üzemeltetésről! Az flottafelélés volt a javából, zsíros büntetőjogi felelősséggel, csak mivel az Állam csinálta, senki sem csinált belőle ügyet! Ahogy az állítólagos Gripen-ügyből sem.
Túl kell lépni a selypítős kishitűségen, és nyálcsorgató semmittevésen, a tartalmatlan kritikákon és oktalan acsarkodáson. A harcigép üzemeltetés a legdrágább dolgok egyike, de a légtér védelme nélkülük nem oldható meg. A kezünkben van az eszköz, ami ráadásul a világszinvonalat képviseli. Naná hogy drágább mint szétkannibalizálni 20 MiG-29-est. Főleg ha komolyan is vesszük!
Ez az első valamire való döntése a jelenlegi elcseszőkabinetnek. Csak valósuljon is meg.
Korábban felmerült itt is a "horvát szál". iho.hu/hir/gripen-hosszabbitas-egyetertes-meg-egy-fura-hir-120108
Most már tudjuk, ebből szerencsére nem lett semmi. DE! Nem lehetséges, hogy a horvátok félreértettek valamit? Egy esetben lehetett volna némi realitása a dolognak, ha Magyarország a meghosszabbított lízing mellé plusz 6 gépet kér (természetesen plusz repórákkal!). Ezzel bevállaltuk volna a horvát légtérvédelmet, ők cserébe fizették volna ennek arányos részét. Kérdés, hogy 20 gép elegendő lenne-e a két ország légtérvédelméhez. Hasonló megoldás, mint a balti államokban. X idős váltásokban menne 3-5 gép keszibe Horvátországba. Esetleg adhatnának pilótákat is hozzá. Egy ilyenből mindkét ország profitálhatna.
Emlékeztek, hogy én hogy végigkárogtam a 2010-2011-es évet arról, hogy kiszállunk a Gripen-programból? Nos, a megfontolásoknak az volt az alja, és ez a pénteken Hende által bejelentett tervezet a maximuma. Szerintem az elmúlt bő egy évben a kettő között nagyon sok minden szóba került. A horvát hír lehet, hogy teljes újságírói félreértés, de lehet, hogy egy évközbeni felvetés maradványa. Talán soha nem tudjuk meg.
Amit láttatok eddig fotókat felejtsétek el. Az orosz HM-honlapjának fotógalériája (sajnos javarészt kis méretben). Döbbenetesen jó fotók. Nemcsak az érdekes, ami rajtuk van.
Az a Vadai, aki maga is nyakig benne volt az árduplázós 2003-as módosításban....
Nem akarok kutyacsontot rágni. Tényleg őszinte dícséret a Hende féle HM-nek, amit fennt is leírtam.
Vadait meg utálom mint a sz*-rt, mert nem is értem, hogyan lehetett egy ilyen (nőnek nem nevezném) teremtmény ilyen beosztásban. Viszont az árduplázós dolog másik része, azért nekem még mindig pozitív. NATO komp modern multirole gép, légi utántöltés, jobb cockpit, jobb, RWR, Link 16. Az eredeti Orbán kabinet csak ezeket fejeltette ki az országgyűlés határozatával ellentétes szerződésből. Az áron teljesen igazat adok, hogy túl vastagon fogott az a toll. Ebbe ne menjünk bele, viszont nem mindegy hogy milyen Gripen változatunk van.
Még akkor sem, ha légvédelmi vadásszá van jelenleg degradálva. 26-ig, még sok minden történhet. Magamat igazolom, hogy jelenlegi helyzhetben + néhány évig, nem lenne pénz az A/B-k modernizálására. (sokak szerint nem is kéne), szerintem meg koaliciós légierőben, alkalmas repülőgép kell.
A hangsúly nem az árduplázáson van, hanem azon, hogy mennyire nyúlós ez a magyar politika. A DK-ban ugyanazok a szocik ülnek, akik anno a Gripen-szerződést módosították. Ezért igencsak visszatetsző, hogy most töprengenek a témán, mintha maguk nem ügyködtek volna azért, hogy legyen jobb a magyar Gripen, még akkor is, ha kétszer annyiba fáj.
Őszintén szólva csodálkozom, hogy Hende mennyire összeszedett. Úgy fest, hogy dolgozik, csendben, de eredményesen, talán az egyetlen miniszter, aki mintha koncepciót is fel tud mutatni, a kevés pénz és szűkös mozgástér ellenére. Egy asztalhoz ülteti a pártokat és különösebb botrányok nélkül intézi a dolgokat. Kiváncsi vagyok, meddig tart ki a lendület...
ne vakuljunk, ne vakuljunk!
A mostani szerződés módosítás nem a kormány és a HM heroikus nemzetmegmentő küzdelmének újabb fejezete:
Egy kényszer (nem tudunk a jelen ütemezés szerint fizetni) szülte megoldás, melybe most(!) a svédek is belemennek, mert momentán nekik
is az az érdekük, hogy ezzel a lehető legtovább tartsák nyitva a (vékonyabban, de) csordogáló pénzcsapot.
Pár éve simán elküldtek volna minket a p*ba a nyavalygásunkkal.
Igen, sajnos mi valahogy "genetikailag" képtelenek vagyunk bármilyen haditechnikát üzemeltetni, ha nincs senki aki "kényszerítsen" minket.
Valahogy túl nagy a csábítás, hogy ellopjuk, feléljük azokat a forrásokat, hiszen "úccse fog most kölleni". Ez már a 90-es évek elejétől kezdve így volt, és csak a délszláv konfliktus miatt torpant meg a teljes lezüllés, felélés, leamortizálás, de aztán megint folyt tovább minden.
Elég szomorú bele gondolni, hogy ezek a gépek már mind a füvön rohadnának 2-3 szerencsés gép kivételével, ha nincs a svéd fél, aki ráver a kezünkre, és megcsinálja inkább helyettünk.
A politikusok elv fordulataival pedig egy országot el lehetne látni villannyal, ha valamilyen turbinára kötöznénk őket.
Soha sehol nem sikk elismerni nálunk, hogy régen másként gondoltuk, de a tények ismeretében....stb.
Mindig az aktuális parlamenti helyzethez igazodik, hogy mit gondolunk. Ellenzékben minden elutasítunk, kormányon minden helyeslünk, amit a kormány tesz, vagy tervez.
Pártunk és kormányunk is éppen most kénytelen feladni, amit évek óta harsogott...
Ez nekem több tízezer forintomba fájt eddig...
Sajnos teljesen igazad van. Csak a külső kényszer hat.
A helikopter kérdésben is ezért az a cél, hogy teljes támogató csomag legyen az ügyletben. Egyszerűen nincs hozzá stabil politikai és immár szakmai háttér.
A TwinHuey megcélozott D-szintű javításával is az a gondom, hogy oda bizony kellenek majd mérnökök, amelyek képzéséről az új Közszolgálati Egyetem koncepciója úgy tűnik teljesen lemondott. Nem kell sok REPÜLŐMÉRNÖK, de KELL, és lehetőleg ITTHON KÉPEZVE!
A brittekről annyit, hogy brit, más külföldi és hazai hírszolgáltatók is jelezték, hogy a orosz hordozó szemetet ürített a vízbe, és nem volt megfelelő brit hajó amellyet oda lehetett volna küldeni. A HMS York jókora késéssel tudott odaérni, mert nem volt "ügyeletes romboló".. Mióta a Nimródokat is nyugdíjazták, egyszerűen lyukas a partvédelmi illetve a felségvizeiken a tengeri ellenőrzés..
Ha történetesen a York odaért volna, amint az oroszok éppen "ürítenek", akkor mi van?
A britek rázták volna az öklüket? Vagy csúnyán néznek?
Ha ugyanis a Szuhojok fent vannak véletlenül, akkor ennél többet nem tehetett volna a Royal Navy. A HMS York is csak egy darab rozsdás vas lenne a tenger fenekén.
A különbség annyi, hogy a csehek teljes részletességgel leírják, hogy mivel vesznek részt a gyakorlaton (3 x JAS-39, 3 x L-159,
2 x CASA, 1 x T815, 12 x Sidewinder AIM-9M9,
kanónová munice 20 mm a 27 mm), mennyibe kerül (32 907 897 Kč), és mi a célja (Sladit letku před nasazením v BALTIC AIR POLICING a pro národní pohotovostní systém VzS AČR. Zdokonalit provádění činností nezbytných pro bojové nasazení za řízení Gripen Users Group (GUG).
NATO Tiger Meet - ezek szerint megyünk? Géppel vagy csak vendégként?
LOAD DIFFUSER 2012 az amikkal itthon - tudjuk már, hogy kik várhatóak?
Ez pedig különösen érdekes:
LÉGI UTÁNTÖLTÉS, LINK-16, NAEW
szintentartó kiképzés 2012
Van olyan szintünk a légi utántöltés területén, amelyet szinten kellene tartani... :-)
Egyébként ezek mellett még elég sok itthoni és külföldi kisebb-nagyobb gyakorlat. Szerintem nem olyan rossz, persze, ha mind összejönne. A svéd éleslövészet gondolom a legjobban várt esemény a srácoknak.
Load Diffuser 2012, juhhéé! Ezzel kapcsolatban engem a tervezett időpont is érdekelne, rászánnék jópár nap szabit. :) De jó lenne, ha a 15-ösök jönnének megint. :)
@block50: Ezek csak tervek.
Tavaly is kb. ennyi gyakorlat volt leírva a közlönyben. Nem tudom kinek van még meg az akkori link?
Hasonlítsd össze, abból mi jött össze? Egy itthoni svéd-magyar közös repülés.
Ennyit várható szerintem idén is. :(
@sdragon: Igen, tudom, hogy tervezet, ezért írtam....
"Szerintem nem olyan rossz, persze, ha mind összejönne."
De legalább terveznek. Feltételezem a legfontosabb az éleslövészet lenne. Ezután nehéz sorrendet felállítani, mert a Tiger Meet egy nagyobb gyakorlat, de kevesebb hajózónk kapna lehetőséget, mint a Load Diffuser-en..
Na majd meglátjuk, mindenesetre jó lenne 1-2 napot a reptér mellett csövezni...
A Jane's-ben találtam a spanyol AB 212-esek korszerűsítéséről, melyet követően az ő 1974-es gépeik még 15 évet repülnek:
Spain commits to AB 212 upgrade
The Spanish Navy's head of logistics finally signed off on a life-extension upgrade programme for the service's fleet of seven AB 212 helicopters at the end of December, having agreed the programme in principle back in July 2011. The upgrade work has been allocated to a temporary joint venture formed by SENER Ingenieria y Sistemas and INAER Maintenance and is intended to keep the aircraft in service for another 15 years, by which time they will have been operational for around half a century.
@zord:
Igen, minden elemző megjegyzi, hogy két hordozóra szükség van ahhoz, hogy 24 órán keresztül folyamatosan lefogják Iránt.
Majd ha kiszivárog, hogy az F-22-esek is közelebb települnek, akkor lesz meleg a pite.
Jó lenne ezt elkerülni. Elvileg 2-3 hét alatt végeznének, de addig is iszonyatos gazadasáigi pánik törne ki. Kellene pár hónap, mire rendbejön minden. CSak addig mi történik az európai gazadaságokkal. Ez a kérdéses.
Na jó, ez még így is leegyszerűsített változat volt.
@Z69: Én meg képtelen vagyok megérteni a pánik okát...
A világtermelés 5%-át sem adják. Ennek egy részét maguk is felhasználják. Tehát olyan legfeljebb 2-3%-os kiesésről van szó. Szerte a világban 45 meg 90 napos stratégiai tartalékok vannak. Ergo - az én szememben - egy iránból 2-3 hónapig tartó kiesésnek a "ki nem szarja le kategóriának kellene" lennie.
Ha a jenkiknek minimális eszük is van, akkor meg nem bántják az olajlétesítményeket sem távvezetékeket. Tehát elvben a szállítások a háború alatt is mehetnek. Ha 1980-88 között ment, akkor ma miért nem mehetne. Ha nincs embargo, akkor ki és miért állítaná meg őket?
Ezen felül lehet fokozni a kitermelést máshol is, hogy a minimális vesztetség esetleges kis részét pótólják, ha annyi kell.
Ha csak az olajáron múlna a nyugati gazdaság, az arabok nem hagynák összeomlani, mert ők belőlnük élnek...
Komolyan mondom, az egészet csak a spekulánsok gerjesztik. Műszaki szemmel semmi okát nem látom a pániknak...
Molni, kb. igazad lehet. De a baj az, hogy itt már nem a valóság számít, hanem a percepciók. Az olajár attól mocorog, ha Ahmadinezsád szellent egyet.
Olyan ez a dolog, mint hogy három év törlesztés után többel tartozol, mint korábban. Lehet ez? Nem. És mégis ez van.
Ami az ellátásbiztonságot illeti, Amerika nem saját micsodáját veri a csalánba a Közel-Keleten, hanem Európáét és a feljövő ázsiai gazdaságokét. Én úgy képzelem már jó pár éve, hogy a térségi konfliktusok szítása-visszafogása egyfajta közvetett eszköz a vezető hatalom kezében a potenciális riválisok fejlődésének befolyásolására. Irán saját bizniszt akar - na ez nem megengedett ebben a nagy játékban. 88 óta 23 év eltelt, szépen összeszedték magukat a békeévekben, kezd kinyílni a csipájuk. Arra nincs gyomor és politikai helyzet, hogy maguk lecsapják őket, de az más kérdés, ha a melót az arabokkal el lehet végeztetni. Szerintem nem vicc, extravagancia, vagy az amerikai védelmi-ipari komplexum profitéhsége a GCC-államok felfegyverzésének oka, hanem egy Irán elleni háború igénye. Az, hogy miért, ki fogja indítani, az majdhogynem mindegy. Ez szerintem nem holnap lesz, de öt éven belül elég valószínűnek mondanám. Jól szétverik majd egymás pofáját, meggyengülnek a rezsimek, itt-ott lesz másik, és akkor majd lehet megint elölről kezdeni a játékot. A lényeg az, hogy a közvetlen amerikai beleszólás megmaradjon, úgy, hogy nincs megszállás, komolyabb saját vérveszteség, stb.
Ne értsetek félre, nem vagyok jós. Ezek csak amolyan megérzések, és az a tapasztalat, hogy a duma a nyugati értékekről, demokráciáról főleg nemzetközi viszonylatban egy nagy kamu.
Zárójel bezár, és hozzátesz, cinikus módon: nem baj, legalább lesz miről beszélni a légi hadviselést illetően, és nemcsak feudális szintű társadalmak elleni CAS-ról.
Nem tudom elképzelni, hogy Irán akár öt éves távlatokban gondolkodva is érdemi ellenfele lehetne katonai erő szempontjából bármelyik erősebb fegyverzetű arab államnak. No persze feltételezve, hogy nem lesz atomfegyverük, ami meg nyilván nem lesz, hacsak nem vesznek valakitől. De azt se hagynák. Szerintem ez egy színjáték, amihez csak a zenei aláfestés hiányzik.
Az USA meg tapsol az irdatlan összegű fegyverexportja miatt. Ami jól jön válságos időkben.
Mindenki szereti Iránt úgy lefesteni, mintha az a fajta patás ördög lenne, aki bár hasonló a többi már legyőzött alantas erőhöz, a gonosz tengelyében pokol tüzében fürdőzőkhöz, de ennek az ördögnek bizony fegyverzete és ütőképes zombi serege is van, F-14-el, F-4-el duplasvancú F-5-ökkel, no és persze az eddigi konfliktokban is rendre vitézen helyt álló MiG-ekkel és egyéb oroszszármazék csodákkal, de azok meg meg vannak vuduzva iráni hájtekkel és félő, hogy leszedik még a Raptorokat is. Meg a rajzilmek kidolgozottságát idéző ballisztikus rakettákkal tudják elárasztani a Közel-kelet minden származékát és hamarosan atommal is. Egyszerűen vicc. Nem lebecsülöm őket, de csak a hülye nem látja, hogy a csík húzza a repülőt.
Szóval igaza van Zordnak, ez biznisz és semmi más, az USA meg elég fáradt vért engedett már elfolyni, úgyhogy csak kitömi a regionális hatalmi szerepre törő gazdag arab államokat fegyverrel, miközben válságos gazdaságát felpörgeti a feluttatott gyártás.
@molnibalage:
Akkor itt hatalmas tévedés van a részetekről. Itt nem (csak) az iráni olajról van szó. Pont az jön a képbe, hogy Irán zsarol a mások akadályozásával.
Ti tényleg nem ismeritek az 1980-88-as háború főbb eseményeit? Bár bocs a személyeskedésért.
Akkor a szunni arab világ egyértelműen Irakot támogatta. Emiatt Irán pl Szaúdi szárazföldi célokat is megtámadott időnként!!! Szintén célpontnak tekintett olyan más országból származó hajókat , amelyek iraki olajat szállítottak. Amúgy Kuwaitban is töltöttek ilyent a tankerekbe, amit csövön vittek odáig. Szóval már akkor az egész, a térség vízi útvonalán átmenő forgalom akadozott. Emiatt kapcsolódott be az USA haditengerészete, a tankereket biztosították. Amerikai zászlót húztak fel rajtuk, hogy elriasszák a támadókat. De ez nem igazán sikerült, már akkor a kisebb csónakokkal, hadihajókkal próbálkoztak a perzsák. CSak megemlítek néhány ellenirányú, és védelmi hadművelet nevet: Ernest Will, Prime Chance, és persze a megtorló Praying Mantis.
Nevetni fogtok, de még a szovjetek is kísértek kuwaiti hajókat 1987-ben!
Szóval ha Irán ismét akcióba lépne, az megtorlás lenne, ennek riogatásval akarja a világot rávenni, hogy gyakoroljon nyomást az USA-ra. vagyis minden tankert célpontnak tekint. A lezárással inkább Japánt, az ázsiai országokat, és persze Európát hozná inkább nehéz helyzetbe. Kb 1000 db gyors motorcsónakkal rendelkeznek. Ezek közül sokat még időben megállítanának, de náhány átjuthat. Szintén ez a helyzet a hajó elleni robotrepülőgépekkel, rakétákkal.
És persze ott vannak a nagy hatótávolságú rakéták. Izraelt kevesebb érné el, mert ezekeből nincs olyan sok., és a védelmi rendszerek leszedik a legtöbbet. Hosszabb repülési idő alatt nagyobb az esély erre. Az Afganisztánban lévő nagy bázisokat sokkal több rakéta érheti el. Ugyanis itt alig pár száz km-ről beszélünk.
Amikor az USA-t megint az imperialista hódítóként írják le , meg kell említeni, hogy a kedves és barátságos Irán ellen acsarkodik. Az ellen, amely ha atomfegyverhez jut, még nagyobb zsarolási potenciállal rendelkezik majd.
A közhelyeket az emberi jogokról nem említem, Inkább azt, hogy egy olyan országról van szó, amely a 80-as években úgy küldte katonáit rohamra, hogy nem nyitottak átjárót a műszaki záron. Magyarul írjam le? Aknára hajtották a saját embereiket. 14 éves gyerekeket is toboroztak! Szóval csak hagyják a nyugati hatalmak az atomprogramjukat?
ÉS ha a békés szándékukat még mindig hangoztatják, akkor egy kérdésem van:
Mit kerestek a katonai tanácsadóik, kiképzőik és fegyverszállítmányaik 200 km-re a határunktól délre? Enniyt a nem avatkozunk más dolgába ártatlan kijelentésükhöz.
Már elnézést, de az 1. Öbölháború kicsti többről szól mit az olajról.
Röviden: Az iszlám világ két legnagyobb vallási irányzata a szunita és a siita. A szuniták között legnagyobb állam Szaud-Arábia. Itt van a Kába Kő ami a legszentebb mohamedán emlékmű. Nos az Iráni iszlám forradalom után, amikor a nyugatbarát sah-ot elzavarták (pedig sok jó dolgot/reformot is csinált stb. ez másik történet) akkor a fundamentalista erősen vallásos Iráni vezetés szerint a Siiták nem igazi hívk, mert megalkudtak a nyugattal. A Szunniták tartják anna magukat. A Szunniták szerint szégyent hoz (szvsz szerintem si) az Iszlámra a Szaudi uralkodóház pazarló életmódja, mikor sok "igazhívő" még Szaud-Arábiában is szegény, a többi iszlám országban meg milliók éheznek, ennek ellenére a Szaudiak az olajkincsüket egy kis réteg jólétére költik. (ez sem teljesen igaz, de ez is egy más történet). Iránnak is vannak szent helyei pld. Kum stb. A dolog lényege, hogy Irak kezdte a háborút, mivel gazdaságilag és katonailag padlon lévő Iránt Szaddam szerint néhány hét alatt le kellett volna gyűrniük, de nem számoltak az Iszlám erejével. Igaz, hogy a Siiták Irakot támogatták (meg a nyugati országok egy része pld. Franciák és az Oroszok) Iránt viszont az Egyesült Államok látta el titokban hadfelszereléssel.Ezért repültek a tomcatek, phantomok még a legvadabb időkben is, mert volt hozzá, ha nem is nagyszámban - erre vigyáztak a csillagos-sávos barátaink - alkatrészek.
Végül mindkét ország kimerül, politikailag és gazdaságilag + előerő és ezért rájöttek, hogy érdemes békét kötni. Erre a nemzetközi szervezetek, az olajlobby (hormuzi szoros hajozhatóság) stb. is kényszerítette őket. persze mindkét ország győztesnek kiálltotta ki magát. Irak óriási eladósodásának fő forrása Kuvait volt, amely fedezte az irakiak háborus költségeinek nagy részét. Ezért és a kuvaiti olajtelérekért indult meg a II. Öbölháború, mikor Szaddam azt hitte, hogy nem lesz Szövetséges Koalíció, illetve, hogy mellette lesz az arab világ, és a nyugatiak az lehetséges nagy emberveszteségek miatt nem fogja őket megtámadni..
@Kelepisti: Az Oliver North féle balhét leszámítva miféle jenki support volt? Az iráni cicusok hadrafoghatóság a háború közepe / vége fele 20-30% táján mozgott úgy, hogy egyes gépekben a radar nem működött. Így volt 20-30%...
39 db. Uh-72A 212 millió dollárért: iho.hu/hir/europai-helikopter-siker-az-egyesult-allamokban-120113
Ezerszer átbeszéltük, hogy a Huey-k ára a logisztikai csomag miatt magas. De ez a fenti szám akkor is elgondolkodtató, ha csak a gépek nyers ára... 28 gép lenne kb 150 millió dollár, maradna még pénz a logisztikára a 426 millió viszonylatában.
@molnibalage:
Igen igazad van a hadrafoghatóságot illetően, és jól is emlékszel. hogy az Oliver North felé balhé. Az USA itt probált kettő sjátékot üzni, elősorban azért, hogy fenntartsa a közel-keleti olajáramlást. Egyik oldalról egy nemzetközi flotta (elsősorban amerikai, de ahogy még orosz hajók is) vigyáztak a tankerekre, amelyeket az iráni silkworm rakéták mellett a háború ilyen olyan fordultával az irániak és az irakiak is támadtak (attől függött kinek a kikötőjéből indultak a tartályhajók Iráni, vagy irakbarát) valamint mivel az oroszok és a franciák támogatták Irakot, így a CIA-n keresztül komoly katonai segítséget kapott elsősorban alkatrész és lőszerutánótlásként Irán. (ezért is volt érdekes, hogy a háború elött néhány éve ott volt a USA nagykövetség elfoglalása, az elvetélt Carter féle gyorsreagálású erők kudarca a Saskarom hadműveletben, aztán a háború során egyik fél sem verte ezért nagydobra a katonai segítségnyujtást. Most a munkahelyemen vagyok, de anno olvastam adatokat. Az irániak támogatása természetesen jóval kisebb volt - egyrészt az USA politikája, másrészt a fedett müvelet, harmadrészt, pedig az Iráni kísérletek miatt, hogy a szorost lezárják - mint az orosz, francia segítség, amely nagy részét irakon kívül a fél arab világ finanszírozott (elsősorban Kuvait). Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy Irak Szíria felé szárazföldi uton is tudott olajvezetéket építeni a háború alatt, tehát folytatódhatott a kitermelés és szállítás, irán viszont csak tengeri uton volt képes szállítani.
Megprobálok estefelé még rákeresni a mennyiségekre, értékekre, de inkább érdekesség, hogy az USA támogatta fedetten Irán az I. Öbölháború során.
@Kelepisti: Az utolsó mondat azért érdekes, mert sok fórumtroll meg azt üvölti, hogy szaddámot meg a jenkik fegyverezték fel. Mondjuk mikor kérdeztem, hogy mivel, akkor kussoltak.
A mérgesgáz üzemeket hogyogynem európai országok cégei építették és a nehézfegyverzet 100%-ban francia és szovjet volt.... Még kézifegyverből sem láttam jenkit.
Szaddamnak amerikabarát országok adtak kölcsönöket, jó sokat. Meg voltak mindenféle arab zsoldosok is. Iránnak csak az Irán-kontra ügy kapcsán szállítottak fegyvert az amerikaiak, (Libanonban elrabolt amerikai túszokért cserébe, izraeli közreműködéssel). Irán fő támogatói pedig Kína és Észak-Korea voltak. De támogatta őket pl. Szíria is, akik elzárták a vezetéket, és lefoglalták az épp náluk lévő iraki olajat. Ja, és az irániak a síiták.
Egész zavarodott helyzet volt akkoriban. Én a munkahelyem emlékezetből írtam. Igen az Irániak a sííták, és a Szaúdiak a szunniták. A lényeg az, hogy arabok pénzelték Irakot, illetve franciák és a szovjetek (persze vásároltak németektől is a vegyifegyverekhez eszközöket stb.) Igaz az is, hogy Szíria több esetben nem engedte az iraki olajszállítmányokat a vezetéken. Kína segítsége szvsz kézifegyverek, lőszerek, pénz lehetett, mert kínai fegyvereket általában nem használtak, használnak ma sem. Észak-Korea segítsége?? No ne.. Donong rakéták? Nem, Észak-koreai segítség is max kézifegyverek, rpg-k lehettek. A CIA által felügyelt fegyverügyletek viszont ténylegesek voltak. A North ügy.
Az is biztos, hogy Irakot egyáltalán nem támogatta az USA.
Egyébként a európa és amerikai legfőbb érdeke a szoros hajózhatósága és a olaj folyamatos szállítása volt.
@Kelepisti: Nem akarom játszani a szakértőt, mert nem vagyok az, de Kína és Észak-Korea hadianyagot adott el Iránnak, ez történelmi tény. Fegyver, lőszer, pótalkatrészek, és a rakéták. (Hogy kitől is vették a SCUD-okat azt nem tudom, de azt hiszem Kínától.) Az amerikaiaknak meg nem kell közvetlenül pénzt adni, elég ha a barátaik adnak, ők meg nem ellenzik, sőt. (Egyébként vajon mennyi ideig tartott volna az USA-nak az iránihoz hasonlóan blokkolni az iraki fegyverszállítmányokat?) A CIA fegyverszállításairól itt van inkább egy cikk: katpol.blog.hu/2011/07/30/a_masodik_kuba_felemelkedese_es_bukasa_3
Az amerikai segítség Iraknak szerintem azért nem állja meg a helyét, mivel az Irakkal szövetséges arab országok önmagukban sem voltak szegények. De nem zárja ki. Az biztos, hogy francia és orosz fegyvereket használtak az Irakiak, amerikai harci-technikai eszközöket nem alkalmaztak. Ez utóbbi nem zárja ki, hogy pénzügyileg támogassa az USA a szövetséges arab államokat... A több ezer TOW rakéta és a Hawk rakéták és amit még a Katpol blog nem ír le, az komoly támogatásnak számít (lássuk be Irak minőségi és mennyiségi fölényben volt nehézfegyverzetben.) Irán viszont élőerőben.
@Kelepisti: Igen az a nagy rakás fegyver elég komoly tényező, bár ahhoz képest amit Irán a háború során összevásárolt... De ezeket az USA nem barátságból adta, hanem részben Irán, részben Izrael zsarolta ki belőle. (Az elrabolt amerikaiak, a politikai botránytól való félelem, a nicaraguai kontrák ügye...) Ráadásul a háború elején még az irániaknak volt több és jobb nehézfegyverük, csak nem, vagy épp alig volt hozzájuk pótalkatrész és hozzáértő személyzet.
Ez alapján készítették a Mi-35M-eket, de ez egy sima Mi-24V sárkány, aminél az orrba GS-23L gépágyút (Puska -P) raktak, így lett Mi-24VP. A V és a P után készült, igen kis darabszámban.
Isten ments, hogy mindent végigolvassak... de. Én is úgy tudom, a jenkik támogatták Szaddit. Fegyvert szerintem sem kaptak az irakiak, de van egy fontos részterület, ami háború esetén különösen lényeges: a felderítés. Műholdas fotók, stb. Blackbird-küldetések is. Vagy hazudok, és azok már pont nem, mert azért mégsem kéne megmutatni az irakiaknak a képességeink teljes spektrumát... Nagyon régen olvastam erről valahol.
@KGyST: Régóta kíváncsi vagyok, hogy vajon tényleg erről volt szó, csak nem akartak egy ismeretlen kis Kelet-európai ország kezébe ilyesfajta csúcstehnikát adni? Mert hiába hogy válságövezet, ha netán egy baráti ország szeretne fegyvereket, csak nem hagyják magára?
@molnibalage: Igen a TOW-ot, HAWK-ot Irán kapta. Komoly légvédelmi és tankelhárító fegyverek voltak akkoriban. A háborúban Irak az orosz és francia nehézfegyverekkel volt minőségi fölényben. (Illetve a levegőben nem tudta kiegyenlíteni az F-14-esek fölényét, még a MiG-25-ös és Mirage-1gépekkel sem.Azért ott harcolt a világ egyetlen Foxbat-os ásza). A szárazföldön volt nyomasztó a fölény különösen a háború második felében amikor védekeztek az irakikak. Az iráni nehézfegyverzet komoly volt a háború elején ez tény (pld. cobham páncélzatú brit nehézharckocsik, csak a derék fundamentálisták szinte valamennyi katonatisztet "gulágra" vagy Allah-hoz küldték, igy se kiképző, harcoló állomány, se műszakiak.. később is "ferde szemmel nézték a rehabilitált katonákat". Maradtak a Pasdaran és a M.. fenetudja milyen nevű gárdák tömegtámadása mint az 1. vh-ban. (bár ennek ellenére komoly sikereket értek el, visszaverték az irakiakat a folyó kiindulási oldalára, valamint Baszra körzetben váltakozó eredményű harcokat folytattak). Viszont élőerő veszteségük rettenetes volt.
@Kelepisti: MiG-25-tel vadászgép fölényt kiegyenlíteni nem lehet. A MiG-25 vadászgépek közötti légiharcra teljesen alkalmatlan. Valamilyen szinten megdöbbent, hogy egyeses még most is így gondolják.
@molnibalage:
Nem én gondoltam így, hanem az Irakiak..
Abban az időben a Tomcat-el szemben szerintem nem volt olyan szovjet repülőgép, amely siker reményében vehette volna fel a küzdelmet és exportálták volna. Az első ilyen gép a mig-29-es és szu-27 volt, de nekik is át kellett volna törni a Sparrow rakétákon, és az AWG-9 lokátoron. Aztán dogfight-ban már mögé kerültek volna.. Mindenestre probálkoztak az Irakiak 25-ös és speciálisan átszerelt Mirage F-1-el is, de nem volt sikerük..
@Kelepisti: Irak is hülye volt, hogy arra használta amira. A MiG-25, mint felderítő verhetetlen. Hogy minek vettek méregdrága és semmire sem jó gépet... Egy MiG-25 árából sanszosan 10-12 db MiG-21bisz is kijött volna. A légiharcok tipikus helyzeteiben többet ér az is. Egyetlen dolgoban volt jó a MiG-25. Havótáv. Azt leszámítva még a MiG-21bisz-szel összevetve is értéktelen kacat a szememben.
Még egy iráni F-5 is képes volt lelőni. No comment...
Az F-14A-egy meg manőverző légiharcban, ha közel engedi magához, még egy A-4 Skyhawk is képes volt lenyomni. Persze itt is az van, hogy a két gép hatótávja nem azonos és a cicus szuperszonikus volta miatt csak akkor kellene leállnia egy ilyen géppel, ha akar. (A reálisan elképzelhető taktikai helyzetek túlnyomó többségében.)
Az IAF tesztpilótái konkértan - bár így azért nem írhatták le sehol - gyakorlatilag kiröhögték az F-14 gépet. Labádba nem rúgott az F-15-höz képest. Számbali fölényben levő MiG-21bisz gépek ellen is izomszakaszó egy F-14A-val a manőverező légiharc. Ha a líbiai gépek ellen nem kaptak volna tűzparancsot és nem szedik le már szemből, akkor ott is lehetett volna izzadni.
Arra meg külön felhívom a figyelmedet, hogy azért a félelmetes AWG-9 ellenére is nem földháttérben levő helyzeten indították a rakétákat 1989-ben. Az F-15C gépek nem nagyon vesződtek a SV alatt, hogy akkor most földháttérben van a cél vagy sem...
Dogfightban - ha odakerülnek - az F-14A gépek ellen bármelyik orosz vadászgép igenis a siker reális esélyével szálhatott volna szembe. A siker leggyengébb elme a légiharc rakéta lett volna, mert a szovjet rakéták - ezen nincs mit szépíteni - csapnivalóak voltak.
@Allesmor Obranna: Az igen... Odalent vajon mit zúzhatott le. Hány kilós lehet? Akkora sebesség mellett egy kisebb épületet is elég szépen helybenhagy...
A kérdés, hogy melyik incidensben a Líbiai gépek ellen. A szu-22-esek azért nem elsősorban fordulékonyságukról híresek. A mig-23 ellen talán megizzadtak volna, de gyakorlatilag a tomcatnak legalább volt infracsapdája, amivel az impotens orosz R-3 vagy R-60 rakétákat lerázta volna. A másik oldalon nem tudom, hogy volt-e egyáltalán a gépeken. (A 23-asoknak nem hiszen, a szu-22-nél kérdéses, de ott sem gondolom.)
A transzonikus-alacsony szuperszonikus tartományban úgy tudom, eléggé nagy volt a vezérelt szívócsatorna után kötött TF30 tólóerőnövekedése, és itt "élt" a Tomcat.
Egyébként meg ami a realizált US Navy képességet illeti, Vietnam miatt jelentős repórát toltak a Tomcat-századok a DACT-ba. És elérték, ami a képességkialakítás nagy titka: ha valamelyik komponens (jelen esetben a gép) nem is optimális a közelharcra, ha másik komponenst felhúzod (kiképzés), még lenyomhatod a potenciális ellenfelek nagy részét.
Ettől persze tudjuk, hogy mi volt a Tomcat a tengerészetnél: Tu-22/M-AS-4/6 elfogására, a CBG légitámadásokkal szembeni megóvására szánt eszköze, nagy radarral, nagy rakétával.
Ja, ami az iraki-iráni háborút, illetve az Iránnak történő amerikai-izraeli fegyvereladásokat illeti, az Irán-Kontra ügy minden jel szerint csak a jéghegy csúcsa volt.
Ajánlom figyelmetekbe a Profits of War című könyvet Ari Ben-Menashe-től. Szerintem teli van szándékos dezinfóval, nyilvánvaló hülyeségekkel, de a lényeg helytálló. Szóval ne legyünk naivak, nem éri meg:
Külön érdekes a vége, ahol a J-turn, vagy másképp a legyezőforduló látható belülről. A gép nem 3D vektoros, még is szépen fordul és ezen a videón látszik, hogy ilyenkor a fékszárny tér ki, nem a csűrő (mind a kettő flaperon), érdekes megoldás.
Teljesen nyilvánvaló, hogy ez a típus nagyon komoly infrastruktúrát fog követelni a tartós üzemeltetéshez, és azt két helyen kiépíteni- fenntartani még egy Norvégiának is sok lehet...
Egyébként meg ha arról beszélünk, hogy 5. generáció kell nekik, akkor annak éppen fönt lenne értelme Bodőben, nem lenn Őrlandon. Szerintem...
@zord: A gép egy AB-412 (négylapátos forgószárny, hosszabb-magasabb burkolat a törzs felett). Magyar UH-1N-t csörlőzni én is szívesen látnék, de úgy általában is jó lenne látni őket...
Na. Szovjet akciófilm, ezúttal a haditengerészek Tu-16-osaival, Jak-38-asaival. Szokásos felállás, garázda, felelőtlen és kissé ostoba jenkik (Il-18-as mint Orion és kötelező bézbólsapka), bölcs szovjet admirális, igaz szívű szovjet pilóták, stb stb...
@Allesmor Obranna: Óriási! Ha jól emlékszem volt Pesten egy csak szovjet filmeket játszó mozi. Rémlik, hogy ezt ott láttam. Voltunk vagy hárman a nézőtéren. Kösz a linket! :-)
A Fobosz-Grunt eseményre tekintettel az MH is készenlétben volt a hétvégén:
A Katasztrófavédelmi Koordinációs Kormánybizottság szombat délutáni ülését követően Domján László vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka 2012. január 15-én reggel 08.00 órától készültséget rendelt el a Légi Kutató-mentő Szolgálat részére. Az ún. PRV magasságmérő lokátorok a földre visszatérő darabokat tudták volna nyomon követni.
Részt vett:
- Légi Kutató-Mentő Szolgálat.
- Légi sugárfelderítő csoport.
- Automata Mérő és Adatgyűjtő Rendszer mérőállomások.
- Légi csoport.
- HAVARIA laboratórium.
- Légi Szállítású Készenléti Szakasz.
@zord: Az hogy van hogy raketa elorejelzo es elharito redszereket telepitenek mindenhova, de meg mindig nem biztosak benne hogy a Csendes-oceanba csapodott a muhold? Arrol meg nem is beszelve hogy a legkorbe belepes utan sem tudtak elore megmondani a becsapodas helyet.
@Allesmor Obranna:
:) Csak belepörgettem,de tetszik. A Veszélyes Őrjárat című szintén szovjet akciófilmet nincs esetleg fent valahol magyar szinkronnal?
Mindenesetre van a cikkben egy dolog, ami szerintem lehetetlen. Azt írja, hogy három hónap alatt rakták bele az utolsó 1200 órát. Ez 13 repóra lenne naponta, arról nem beszélve, hogy ki is kell szolgálni, meg időszakosok is vannak, ami nem öt percet vesz igénybe...
@molnibalage: "When we got here, it was at 8,800 hours, said Staff Sgt. Ryan Forsse, a 455th EAMS crew chief assigned to #487. "We put 1,200 hours on it in the past three months." (8800 óránál járt, és az elmúlt 3 hónapban tettek bele 1200 órát) Ebből úgy tűnik, nem elütés. Azt írják: "This is the squadron flag ship" , és minden szükséges munka rajta abszolút prioritást élvez.. Így is nehéz elképzelni ennyi órát ennyi idő alatt, de talán nem lehetetlen.
@c29: Lehet, hogy "stressz tesztet" csináltak. Megnézték, hogy mi a fizikai maximum, amit ki lehet hozni egy gépből. Az eredemény akkor ez. Döbbenetes. Az, hogy ez mennyi zöldhasúba fáj és milyen igénybevételt ró az egész gépre, az meg megint más tészta.
A teszt célja az is lehet, hogy ha adott igénybevételt időben összesűrítve kap a gép, akkor az milyen eltérést jelenethet az átlaghoz képest.
A tervezett burtális élettartam hosszabításhoz egyfajta mérce is lehet.
Ok nélkül ekkora terhelésnek nem látom értelmét. Ennek célka kell hogy legyen. Max. nem kötik az orrunkra...
Nem feltétlen értelmetlen a dolog, mivel leader gép, rakták bele az órát, ahogy tudták. Gondolom, az egész verda állapot szerint van karbantartva, nem volt olyan esemény, ami kibillentette volna őket a munka hevéből, Afganisztán felett meg lehetett repülni folyamatosan.
Ami érdekes, hogy kik repülték, ebben az esetben gondolom, a pilcsik is váltották egymást.
Volt olyan évünk, nem is egy, hogy a komplett magyar vadászerő nem repült ennyit :-/
Eltelt egy év a megírása óta, ezért érdemes vetni egy pillantást erre a bejegyzésre: legiero.blog.hu/2010/12/08/viszonyitsunk_23_kontra_29
Bár pontos óraszámot nem ismerünk, a 2011-es Gripen órák 1600 körüli száma nem rossz. (Most a magyar viszonyokat nézzük, ne a 11 ezer órás F-15-öst.) Reméljük idén még többet tekernek bele a vasba, és tényleg kijön a 10 év végére a 16800 óra. A 20. év pedig még messze van...
Ezek azok a Rafale fotók, melyekkel a franciák cáfolni akarták/cáfolták az amerikai hivatalos álláspontot az UAE feletti hadgyakorlattal kapcsolatos Raptor - Rafale gyakorló légiharcok eredményeit illetően. Akkor az amerikaiak azt állították, hogy minden esetben rajta volt a gépeken a két szárnypótos.
Egyébként van egy óriási csúsztatás a cikkben, hogy "returning the U.S. Navy its standard two-carrier presence there". Ez egész egyszerűen nem igaz. Többször volt ilyen, de az utóbbi időben általában csak váltások idején, nem huzamosabb időre. A Lincoln és Vinson viszont most mindketten ráérnek időzni egyszerre...
htka.hu/2012/01/20/harckocsiktol-helikopterektol-valna-meg-a-hm/
Szerepelt itt Zord MN cikke, amiben azt az infót adta a HM, hogy idővel az összes raktáron lévő T-72-est újra hadrendbe akarják állítani (kb 160 db, ebből 80 állítólag már újra hadrendben van). Akkor tehát mit adnak el? Az a hír volt a kacsa, vagy ez? Vagy mégis változott az álláspont, és marad a 80 körüli szám?
@zord: @molnibalage:
És Aim-54 is volt a gépre függesztve! Korábban azt feltételezték, hogy Phoenix-ük már nincs. Ha csak egyetlen példány is maradt, előbb-utóbb klónozhatják...
@Beat it!:
Meglepne, ha a Phoenix sorozatgyártását ne tudták volna megoldani, ha akarják. Ennél sokkal komplexebb rendszereket is klónoztak/továbbfejlesztettek (AH-1, F-5), a hetvenes évek elektronikáját meg ma reprodukálni azért nem lehetetlen.
Mondom, ha akarják.
Kacsának semmiképp se kacsa. Én úgy tudtam, hogy az összes szóba jöhető példány visszamegy rendszerbe. Decemberig felállt egy zászlóalj, és 80 hk.-t reaktiváltak addig, de nem állnak meg.
A lényeg az, hogy a cél egy teljes hk. ezr. felszerelése.
Summa summarum, nem mennék be oda. Olyan bunkóval üthetnek le, amiről nem sok mindent tudni. Az elmúlt húsz év amerikai EW/stealth sikerei jelentős részben az ellenséges technika ismeretén alapultak. Ha ez hiányos, márpedig Irán esetében eléggé az, akkor vannak bizonyos "új típusú kockázatok". És a perzsák NEM arabok.
@zord:
Abban nem is kételkedek, hogy azt írod pontosan, amit tudomásodra hoznak. :) Azzal viszont van némi fenntartásom, amit a HM mond időnként... De a mostanság hozott döntéseik mögött felsejlő ésszerűségnek köszönhetően feltételezem, a legócskább példányokat fogják eladni.
@KGyST:
Nem csak az elektronika lehet problémás, hanem maga a rakétatest is. A nagy sebesség - nagy hő miatt spec fémösszetételt kell alkalmazni, ha jól tudom.
@KGyST: Na, erre ne vegyél mérget. Az AIM-7F két tolóerőfokozattal bíró hajtóműve ~40 éves és mai napig nincs ilyen más rakétán, csak az AIM-7M-en. (Vagy MICA-n van?)
A mendemondák szerint az AIM-54 is ilyennel bírt. Az R-33 ellenben tudtommal hagyományosan egy hussal indítja a rakétát.
Nem feltétlen kell mindig azt képzelni, hogy az elektronika a húzós. A HTKA-n múltkor simán leszakértették ,hogy gőzkatapultot csinálni nem nagy szám... (Én meg nem tudtam, hogy sírjak vagy nevessek.)
Az F-5 másolat meg a szóbeszédek szerint nem új gép. Összekukáztak egy gépből két földi és talán egy röpképes példányt. Tehát blöff/kamu...
A 70-es évek analóg elektronikáját meg azért nehéz reprodukálni, mert ma már ez egy kihalt technológia...
@zord: Mitől hiányos? Iránban miből van olyan sok, amit nem ismertek? F-5, F-4, F-14 hazai vas. Ebből az F-14 még ki is van herélve ugyebár... Mijük van még? Mirage F.1EQ. Dettó. Már az ODS alatt sem volt ismereteln. J-7? Kohószökevény. MiG-29. Csak húsz éves.
1. Engem nagyon meglepne, ha a perzsákat kevésbé ismernék, mint anno a szovjeteket. Oda gyakorlatilag lehetetlen volt ellenőrzés nélkül bejutni, az országon belüli mozgást teljesen ellenőrizték, Irán meg egy többé-kevésbé normális ország. És a Szovjetunióban is lehetett embert találni. Iránról valszeg többet tudnak, mint amit elmondanak.
2. Engem meglepne, ha az irániak nem jutottak volna még el oda, hogy bármilyen anyagminőséget reprodukáljanak.
3. Ellenben simán el tudom képzelni, bár nem értek hozzá persze, hogy a rakéta szoftvere olyan módon van valami ROM-ba beégetve, hogy az nagyon nehezen legyen kiolvasható. A hetvenes évek csúcsrakétájában azért ez az anyagmennyiség lehet viszonylag jelentős, amit nehéz "csak úgy" reprodukálni. A többi érdektelen.
4. Kérdés lehet viszont ilyen nagy és bonyolult rakéta gyártásának a gazdaságossága. Simán lehet, hogy vadászok ellen túl drágának találtatik, RPV-k ellen depláne, bombázók meg az első hullámban nem jönnek.
Meglepne, ha ez a két tolóerejű szilárd hajtóanyagú rakétahajtómű olyan nagy kunszt lenne, inkább egyszerűen csak szükségtelen (légiharc-rakétánál nem baj a minél nagyobb sebesség, és elképzelhető, hogy a hatótáv utolsó 10%-áért nem, érdemes beáldozni az első 10%-ot). Pl a Javelin pct rakéta is hasonló technikát használ.
Iránba ma már egyik gép és technika sem az, ahogy vették. Erre az embargók jelentették a garanciát. És ismeret alatt nem a sárkányokról beszélek.
A legnagyobb problémát én sem az elektronikában látom, hanem mindenekelőtt az olyan "kihegyezett" üzemekben, mint a hajtóművek. Na ott kiderül, hogy mit tud a RENDSZER. Nem is sokan képesek rá.
@zord: Azért nehogy azt higyjük már, hogy a barkácsolgatás képesség növekedéssel jár...
@KGyST: De, hatalmas állatság az egyfokozatú rakéta. Beltenni iszonyatosan nagy energiát abba, hogy 3 Mach helyett 3-4 ezer méreren felgyorsíts 4-re, mikor a rakéta kb. 5 sec alatt ugyis visszalassul. Ugyanazt a mennyiségű energiát betéve - idő-tolóerő görbe alatti terület - messzebbre mehet el a rakéta, mert kisebb sebességgel sokal kisebb a légellenállás.
Az AIM-7F esetén a gyorsító és utazó fokozat tolóerje között majdnem hatszoros eltérés van.
@molnibalage:
BVR harcban minél gyorsabb a rakéta, annál hamarabb utoléri a célt, ha csak olyan gyors, mint a cél, akkor sose éri utol. Azaz az a kis nagy sebességű szakasz sok esetben baromi fontos, akkor történik az elfogás, ill a nagy része.
A BVR harcban a hatótávolság utolsó kilométerei sokkal kevéssé fontosak, ilyen távolságnál a radar is elvesztheti a célt, sokkal könnyebben el lehet szökni, satöbbi.
@KGyST: Ez nem ilyen egyszerű. No offense, de BVR harc az nem arról szól, hogy valaki UTÁN lősz. 5-6 km magasságban azonos sebességgel (~M0.8) repülő célok esetén, ha a cél nem gyorsít és nem emelkedik és nem manőverezik egy AIM-9 NEZ zónája tudod, hogy mekkora indítási távolságot jelent? Olyan 7 km-et...
BVR harcban nem az a fontos hogy mennyi idő alatt ér oda a rakéta, hanem hogy odaért -e. Márpedig azonos tömegből az AIM-7F/M messzebre megy el, mint az R-27. Lehet, hogy az első 5-8 km-en lehagyja. Csak míg az R-27 effektív nagy tolóereje kb. 5 másodpercés 7-8 táján kiég, az AIM-7F még a 16 másodpercben is tartja azt a sebeggéset, amire már visszaesett az R-27 korábban.
(Ezt a BMS4 szimhez csináltam, AIM-9M-et javítgattam. A rakéta Cd értéke nagy Mach szám tartományban szerintem túl kicsi, mert ekkora égésvégi sebességet nem szabadna elérnie. Az indítások M.08 sebességel történtek.)
Megmutathatom, hogy azonos tömeg, azonos légellenállás mellett, azonos görbe idő-tolóerő görbe alatti terült esetén messzebbre fog menni a rakéta egy utazó és egy gyorsítási fázissal, mint egy nagy hussal. (Hacsak nem teljesen elbaszott a Cd görbe.)
@molnibalage: Hm... Az a 7 km lehet, hogy csak 5...
Viszonyításképpen, az SV alatt a legtávolabbi AIM-7M inditás asszem 18 mérföldnél volt, de az is iknább taktika húzás volt, mert az bőven a NEZ-en kívül van.
@molnibalage:
Az nyilvánvaló, hogy ugyanakkora rakéta messzebb repül kisebb sebességgel, mert a légellenállás a sebesség négyzetével arányos. Ezen nincs mit vitázni.
Csak értelmes cél igyekezni fog a rakétát kikerülni, végső esetben előle elmenekülni, ebben az esetben egy lassan repülő rakéta elég könnyű préda.
Egyébként az eredeti témához visszatérve, extrém hatótávolságú rakétáknál, mint az Sz-200 vagy a Phoenix, sokkal többet számít a felhevülés, ott inkább ez az oka a két tolóerőnek.
Az a vicces, hogy a Lincoln-Stennis képek Exif-je érdekes adatokat mutat: az egyik csak a vélhetően helyes időpontot (120118 este), a többi valami 2008-as dátumot.
@KGyST: Ez sem igaz. +20 km-en az 5 Mach akkora CAS, mint tengerszinten a hangsebesség.. Ez határozza meg a dinamikus nyomást, tehát extrém túlelegedésről max. az orrkúp táján lehet beszélni. Az meg nem acél, mert a radar számára átlátszónak kell lennie EM szempontból. Eddig sehol nem olvastam arról, hogy az AIM-54 hőálló acélból lenne.
Elnézést az OFF-ért.
Két kérdés.
Egyik, a zsámbéki lérak múzeummal mi mostanában a helyzet? Aktív?
Illetve hogyan érdemes oda eljutni?
Bp-ről gondolom kínai csodabusz Zsámbékra, onnan?
@Open Skies: Köszi, ezeket már olvastam. Úgy értem korábban hallott-e már valaki róla? Mert nekem tök új.
Úgy látszik akkoriban egy ideig komolyan rágódtak nálunk az UAV-témán. Visszakerestem itt a Szojkával kapcsolatos kommentekre, az az ügy is 94-95 körül indult.
Azt tudja valaki, hogy miért vannak egyes pilóták hajózóruháján hevederek, másokén meg miért nincsenek? Szu-27-esnél nem rémlett, hogy így hordanák, inkább csapásmérő pilótákon láttam ezt korábban...Vagy többféleképpen is lehetne egy típusnál? Az itthoni MiG-29 pilóták mindenestre nem így használták, a régi szuhojosokat nem tudom, de őket el tudom képzelni...
"Van egy különleges üzemmódja is az NO-19-nek. Ha az ellenség aktív zavarást használ a gép ellen, át lehet kapcsolni a gép lokátorát, az aktív zavarás elleni üzemmódra. Ekkor a cél keresése automatikusan rááll a zavarforrásra és már lehet is indítani a rakétát! Tudomásom szerint nyugati repülőgép-vezető leírásokban szerepel, ha az ellenség részéről MiG-29, Szu-27, vagy ezeknél magasabb típusú repülőgép tevékenysége várható, szigorúan tilos az aktív zavarást alkalmazni!"
@Devil 505: Ez világos, ezt hoztam fel példának (bár szerintem kicsit zavarosan fogalmaztam). Amit igazából nem értettem, az az, hogy előfordulhat-e egy típus esetén (jelen esetben Szu-27), hogy mindkét fajta hevederezést használják?
@stonefort: Azért ennél a képességnél is megjegyezném, hogy a képességnek is vannak szintjei. Az ARM fegyverek földön álló radarokat is képesek elhibázni. Akkor a HOJ, egy manőverező gép esetén milyen pontos is lehet...?
@Liverbird: @stonefort: @Devil 505:
A NO-19 zavarás elleni üzemmódja olyasmi lehet, mint az orosz légvédelmi rakéták esetében. Legalábbis gondolom egy táboron belül hasonló logika mentén dolgoztak.
Légvédelmi rakétáknál a lokátor ráállt a zavarásra (oldalszög, helyszög) és befogta. Elvileg lehetett is indítani a rakétát. 3pont üzemmód: a rakéta közvetlen a cél felé repül. De milyen messze van a cél? Na ezt nem lehetett pontosan megmondani, kellettek hozzá a cél magasságának adatai. Ezt betáplálva a berendezés kiszámította a körülbelüli indítási távolságot. (Volhov és Nyeva, amiről szó van. A Volhovban külön berendezés volt erre: i87v.) Bővebben írták már az index Légvédelmi rakéták Mo-n c. fórumán.
A Mig esetében nyilván bonyolultabb a dolog, mert nem a földön áll fix helyzetben. A zavaró célt így is tudta követni, de az indítás távolságát mivel határozta meg? Befogja a zavarást, követi, indítja a rakétát, ami repül a cél felé. Ez oké. De ha a cél nem 30, hanem 60 km-re van, akkor hiába. Talán a földi irányítás segített a távolság meghatározásában? Simon Róbert biztos tudja a választ, meg kellene kérdezni.
Az infót a szombati Magyar Nemzetben közöltem. Annyira nincs sajtószabadság a baloldal kárára ma Magyarországon, hogy egy infót a kormány kezében lévő MTI inkább a Népszabadságból vesz át, még akkor is, ha ott három nap késéssel jelenik meg hozzánk képest.
És hadd nem mondjam nektek, hogy ez hányadik ilyen eset. A legszebb az, amikor a Nemzetben megjelent infónkat az mno idézi az mti-ből, a népszabóságra hivatkozva, több nappal később.
És a legszebb, amikor a poszkomcsi beleírja a cikkbe, hogy náluk jelenik meg először...a pofám leszakad.