zord:
Szír légvédelem, mint indok az F-22-es program futtatására:
www.twz.com/air/syrias-air-defenses-h... (2024.12.22. 17:25)AirPowerNews 141. (2024.dec.)
zord:
Most olvasom, hogy a Red Rippers SH-ját sikerült leszedni. A fenti kötelékben a námber tú volt az ... (2024.12.22. 17:18)Somogyban csapott le Neptun
zord:
Szép videó Marignane-ból az HForce-os H225M SOF-unkról, Róka nyilatkozatával. A nyitókép miatt bei... (2024.12.06. 18:31)AirPowerNews 139. (2024 okt.)
zord:
Ha kínai vagy Dél-Koreában, ne fotózz amerikai hordozót:
koreajoongangdaily.joins.com/news/2024-1... (2024.12.03. 10:54)Forddal Triesztben
zord:
A szaga alapján ez egy infoops kampány. A rezsimszócső BBC civil lakosok nyilatkozataival futtatja... (2024.11.30. 13:07)AirPowerNews 140. (2024.nov.)
Tekintettel arra, hogy egymásnak ellentmondó hírek láttak eddig napvilágot, arra kérném azokat akik biztos infóval bírnak, hogy amint tehetik tegyék közkinccsé a 29-es búcsújának pontos időpontját, esetleges koreográfiáját!
Ezt azért kérem ennyire korán, mert szabadságot kellene intézni, tudni kéne előre...
Ami számunkra (repülés) érdekes, azok a 44., 46., 47. pontok:
Az Osprey-k további beszerzését elkaszálnák:
"44. End procurement of the V-22 Osprey. The V-22 Osprey was designed to meet the amphibious assault needs of the Marine Corps, the strike rescue needs of the Navy, and the needs of long range special operations forces (SOF) missions of U.S. Special Operations Command. However, the V-22 has had a troubled history with many developmental and maintenance problems, including critical reports by GAO and others. Speaking on V-22 capabilities in a closing statement at the June 23, 2009 House Oversight and Government Reform Committee hearing, Rep. Edolphus Towns stated: “Our investigation indicates we've gotten half the aircraft for three times the cost--that's not a recipe for longevity. … It's time to put the Osprey out of its misery.”90
The proposed change to terminate acquisition of V-22 at 288 aircraft, close to two-thirds of the planned buy, would substitute MH-60 helicopters to meet missions that require less range and speed, and could save $1.1 billion in 2015."
Az F-35 A és C verziójának beszerzését csökkentenék, és helyette további F-16 és F/A-18-asokat szereznének be:
"46.Substitute F-16 and F/A-18Es for half of the Air Force and Navy’s planned buys of F-35 fighter aircraft. With a planned total buy of 2,443 aircraft, the F-35 or Joint Strike Fighter (JSF) is the Defense Department’s largest weapon procurement program. This option would buy half as many as the 369 planned for the Air Force and the 311 for the Navy, purchasing instead the current generation fighter aircraft, the Air Force F-16 aircraft at one-third of the cost and the Navy F/A-18E/F at two-thirds of the cost of the F-35. The unit cost of F-35 aircraft is estimated at about $133 million compared to $40 million for an F-16 and $80 million for an F-18E. The rationale for this change would be that DOD does not need an entire fleet with the stealthy capabilities of the JSF, and could rely instead on upgraded F-16 and F/A-18E aircraft for half of their fleet, a “high-low” mix. This is estimated to save $2.3 billion in FY2015, and a total of $9.5 billion for FY2011-FY2015. The option might also allow the services to upgrade their tactical air fleets sooner in case the F-35 is delayed because of additional technical problems, since the F-16 and F-18E lines are currently open. In 2009, CBO described a similar option that would have cancelled the F-35 program altogether."
A bőrnyakúak F-35B fejlesztését pedig úgy ahogy van megszüntetnék.
"47. Cancel the Marine Corps version of the F-35. This option would cancel the Marine Corps version of the F-35 Joint Strike Fighter because of its technical problems, cost overruns, schedule delays, and the adoption by the services of joint combat support in current wartime operations. This would save $3.9 billion in FY2015 and $17.6 billion for FY2012 - FY2015. At a total cost of $41 billion, DOD plans to buy 311 F-35Bs for the Marine Corps to replace the Marine Corps AV-8B. In its recent defense review, the United Kingdom decided to cancel its buy of the Marine Corps version of the JSF. Further, the sophisticated capabilities of the JSF may be less relevant in current scenarios. Under Secretary of the Navy Robert Workman observed that greater use of guided missiles and mortar could end the forward operations that would be performed by the Marine Corps JSF because of vulnerability.93 Also, because the Marine Corps version of the JSF has been responsible for most of the technical, cost, and schedule problems, cancelling it could accelerate delivery of the Air Force (F-35A) and Navy (F-35C) versions."
De akkor mit raknak az LHD-kra, és LHA-kra a Harrier helyett?
Érdekes, hogy az ezek kifejlesztésére elköltött dollármilliárdokat nem élik meg veszteségként, pedig végül is az most teljesen feleslegesen lett elköltve. Már már olyan, mint a (OFF) metrótender:)
@samoth: Több pont is erősen megkérdőjelezhető. Milliárdokból kifejlesztették kvázi az F-35-ket, aztán vesznek helyette mást, ami hosszútávon nem is biztos, hogy elégséges a double digit SAM és 4++ gépek elterjedése miatt.
Tehát elköltöttek pénzt a semmire és ezek után még hülyeségre költenek. Atyaég...
@molnibalage: Bocs, a Super Hornet és az F-16-os kis fejlesztéssel 4++ szintre hozható, az SH már lehet ott is van. A vágás lehet, hogy nem tisztán fiskális alapon született, ugyanis a potenciális ellenfél még sokára (nagyon-nagyon) lesz képes 5. gen fenyegetést prezentálni.
Tény viszont, hogy egyre több esetben tapasztalható "magyaros" töketlenkedés a tengeren túlon is.
@stonefort: Vadászgép szinten igen. És légvédelem terén? Ugyanis az F-35 elsősorban nem vadász, hanem csapásmérő.
Ha a jenkik ragaszkodnak az alacsony vagy eléggé eszement "0" veszteséghez, akkor a mostani HARM és 4++ gépek estén is véleményem szerint több, mint erősen remeg a léc. Mind elektronikailag mind a rakéták paraméterei terén nagyon változotta a világ 30 év alatt. 1980-as években a 10-20-30 évvel korábbi SAM rendszerek ellen harcoltak és azok ellen sem volt olyan húdefényes a HARM, hacsak a buta ellen nem kooperált a saját elpusztításához ostoba módon.
z elmúlt 30 évben a SAM rendeszek megsemmisítési zónája és rakéta égésvégi sembessége iszonyatosan megnőtt. A 15-25k láb magassságból való HARM indítgatás a múlté, az Sz-300-az család bármely tagjának igen mélyen a megesemmisítési zónájába be kell repülni... Ha meg alacsonyra mész földháttérbe és csak az indításhoz "ugrasz ki" akkor aztán a HARM indítási távolsága tényleg elég vicces + az indító gép hatótávolsága eléggé meg lesz vágva arról nem is beszélve, hogy ha még ellenséges légi tevényekség is van taktikailag igen alárendelt helyzetben kell próbálkozni. A HARM kinematikai paraméterei meg ott csücsülnek, ahol 30 éve...
@molnibalage: Szerintem párhuzamosan az ECM technológia legalább ilyen arányban fejlődött, csak erről nem lehet hozzájutni érdemi információkhoz. A meglepetés hatása a jövőben is kihasználható lesz képzett, motivált ellenfél esetén. A jenkik azonban gyorsan tanulnak és igyekeznek igazodni az új helyzethez, szerintem az elektronikai fölény változatnaul náluk van.
@stonefort: Vagy nem. Miben változott pl. az ALQ-131? Sok NATO gép most is ezekkel repül, mint a '90-es évek elején. Az ALQ-184 sem éppen mai gyerek. Az USAF F-16 gépeken nem tudom, hogy milyen szinten van az új integrált ECM, ami lengyel gépeken.
Az SH természetesen minimum egy generációval újabb.
Abban egyetértek, hogy a fölény ott van, de valahogy mégsem érzem azt, hogy meglenne az az előny, ami megovolt a "kőkorszaki" SAM rendszerekkel szemben. Ha ott minden csődöt mondott, akkor még mindig ott volt végső menedékként a gépek kiváló manőverezőképessége. Ez újgenerációs SAM-ek ellen ezek lényegében kevesek, nincs menekvés előlük. Ha kiderül, hogy az ECM kevés, akkor baj van. Nem kicsi, nagy...
Nézegetem a honvedelem.hu képeit. www.honvedelem.hu/galeriakep/222/1
Miért kell egy civil honvédelmi miniszternek és egy civil köztársasági elnöknek félig egyenruhában díszelegni?
Vagy öltözzenek fel az öltözködési szabályzat szerint vagy legyen civilben, de a szövetnadrág kék ing, katona zubbony, sapka, nekem idétlen.
@molnibalage: Ácsi! A mai ALQ 131-es és a többi csak külsőre azonos a régivel. Már modul rendszerű "kártyás" elektronikája volt, amit szétszedve Volkelben láttam. Cseréhető elemek, új szoftverek. Vagy azt hiszed, hogy a Growler alá függesztett ALQ-99-es ugyanaz, amit a Prowler-ek hordoztak? Az F-15C-k beépített aktív zavaró rendszerének típusjelzése azonos több évtizede. Képessége mégis mai szinten van, mert folyamatosan korszerűsítik, csak nem ír róla a htka. A légvédelem lebecsülése súlyos hiba lenne, de a túlbecsülése is. Fenntartom, hogy konfliktus esetén nem lenne nagyságrenddel jobb a "double digit" eredményessége sem, mint a régieké. Bizonyosan leszednének néhány gépet, de csak súlyos veszteségek árán A "hülye" jenkik valamit nagyon megtanultak. Inkább túlbecsülik, mint lenézik az ellenfél képességeit, és a nehezebb helyzetre készülnek fel.
A félelmetes Sz-300-as bizonyosan nagyon jó komplexum közeli távolságon. De nagyobb távolságban már ez is "kimanőverezhető", hiszen csak nyolc másodpercig működik a hajtóműve. Onnan már csak lassul, és romlik minden paramétere. Stb. stb.
@stonefort: 8 másodperc? Akkor hogyan ér el papíron +100 km-es hatótávolságokat? Valami itt nem kerek... Ekkora égésidővel jó, ha 10 km-re felmászik. Függőleges repülés estén is ez 1200 m/s ÁTLAGSEBESSÉGET jelentene.
Egyáltalán melyik Sz-300 család tagról beszélünk? Az is fura lenne, hogy egy ekkora rakéta hajtóműva csak ennyi ideig működik. Tolóerő adatod van? Akkor már lemodellezném egys repszimmel, hogy mit tud...:)
(Ott most nagyon nem 8 sec van működési időnek...)
Az ausairpoweren van messze a legtöbb adat ezekről, de ott sem találtam szinte semmit ezekről. Neked honnan van adatod? Nem kötekedni akarok, mert nekem tényleg szükségesm lenne rá!
A hajtómű működési idő meg önmagában nem jelent semmit. A sebesség a lényeg. Ha a kiégés után is megvan a 3 Mach sebesség a cél közelében közepes magasságon, akkor tökmindegy, hogy kiégett vagy sem a hajtómű.
A különféle Sz-300 család tagok esetén 15-20G-t adnak meg a rakétára. Ekkora sebességnél kinematikailag nincs megoldás arra, hogy 80-100 méternél messzebb húzzon el tőled a rakéta. A robbanófeje meg bizony elég combos, 100 kg tája.
A másik fele az, hogy elvben nincs indítás jelzés a TVM miatt, ergo a pilóta mitől is tudná, hogy mikor kell kimanőverezi a rakétát?* A hajtómű kiégése után nincs füstcsík...
Egyedül a saját ECM és stand off jamming védelmében lehet bízni szerintem. Bár az is jó kérdés, hogy modjuk 100 km távolságból mennyire pontosan mér távolságot a rendszer.
*Mondjuk néhány Sz-300 tag rakétáján van végfázisban müködő radar, mint az AMRAAM-on. Az első generációs Sz-300 meg még rádió parancsközlő volt, de mai napig is van félaktív Sz-300. Igazából annyira szerteágazó már az egész, hogy számomra a követhetetlenség határán van.
@stonefort: Ok, de a baboskendő a Puma század jelképe, nem egyenruházati kellék. Ha kapta a századtól viselje nyugodtan, én is hordtam a dongós sálat,nem hajózóhoz.
Szerintem az egyenruha tiszteletet érdemel a viselőjétől. Lehet, hogy már van új ruházati utasítás miniszter és köztársasági elnök részére (kék ing, fekete szövet nadrág, tereptarka kabát, pulóver, bocskai sapka) de szerintem ez idétlen.
Ez egyszerűen gusztustalan! Látszik, hogy mindketten mennyire képben vannak az öltözködéssel kapcsolatban. Biztos nincs pénzük civil esőkabátra és sapkára. A Honvédség főparancsnoka és a miniszter. Szégyellhetné magát mindkettő!
A pletyka hosszú ideig november 26-ra helyezte a kivonási ünnepség dátumát. Ezeke a pletykák mintha elcsendesedtek volna az utóbbi hetekben. Lehet, hogy hibásan, de én érzékelek még mindig egyfajta tanácstalanságot a döntés véglegességével kapcsolatban.
Remélem, hogy rövidesen sikerül többet megtudnom, majd közlöm.
@molnibalage: Vérom az emilcímet, küldeném az Sz-300 rakéta adatokat, plusz néhány helyesbítést a légi harcászattal kapcsolatos munkádhoz. Ha egyszerűbb, hívjál fel, a faterodnak megvan a számom.
@JohnTerry: EZ az új eső védő kabát Gore Tex anyagból! Mivel igen borsos az ára,így a "pór népnek" nem tudni mikor lesz.A politikusoknak és a tábornok uraknak jobban szüksége van rá! (Kovács tábornok is ezt viselte)
Skylark: 9 gépet vettünk ebböl 3 kinnt van, bár 1 már veszteséglistára került.
Februárban még a Bocskainál (MH 5.) is volt kiképzés a géppel, bár azóta sok idő eltelt...
@Rommel28: Valamit elnéztél. A posztókabát ugyanúgy ott volt a Magyar Királyi Honvédség egyenruhatárában. Tehát szemlélet kérdése, hogy ki-milyen mintát lát bele. A díszelgő fegyver kétségtelenül szovjet eredetű, de ez miért is probléma?!
Jó lenne már, ha nem a díszegyenruhát cserélgetnék, hanem a Honvédség lényegét adó állományt látnák el valamirevaló fölszereléssel. (vö. "erős hadsereg fegyverkezik, gyenge hadsereg öltözködik...")
A fönt említett M.Kir.Honv. például egyazon egyenruhát hordta díszelgéskor és a harctéren.
A Mi-8-assal sem hiszem, hogy probléma lenne. Örüljünk minden egyes repülőképes helikopternek. Magamban már elsirattam a típust, úgy tűnik korai volt.
www.honvedelem.hu/galeriakep/222/1
Ezt a képet figyeltétek?
Itt ez kissé OFF, de van ott egy felturbózott AK.
Ez lenne az elhíresült gépkarabély felújítási program eredménye?
Mert ez innen messziről egyáltalán nem tűnik rossznak. Aimpoint, HK AG-36, anatómikus markolat, első markolat beépített állvánnyal...
A tusa nem látszik, de felteszem, ott is variáltak valamit.
@Batkaa:
Kevésbé köztudott, de a szolnokiaknál egy század már évekkel ezelőtt kapott modernizált AK-kat. Hogy a képen az új van, vagy a régi, ki tudja. Talán az új, mert a régieken többnyire az eredeti fa előagyra csavarozták a szereléksíneket, markolatot.
Jól néz ki, ami a képen van, potens harceszköznek tűnik. Bár nem értem, ha a gránátvetőnek pisztolymarkolata van, akkor minek még elé plusz egy markolat (lábakkal). Azt is jó lenne tudni, hogy a gránátot vállból lehet-e lőni, vagy csak a fegyvert letámasztva.
A finn minyóval kapcsolatban azt írták valahol, hogy még nem eldöntött, múzeumba kerül-e vagy eladják.
Az átöltözés mindig zsíros biznisz lesz, szóval minden kormány előbb, utóbb meglépi.
"Haverok, buli, junta"
Már elve azt sem értem, hogy a "zemberek" Köztársasági Elnöke, mi a frászkarikát keres a Honvédségnél, annyire jól megy, hogy egymásnak adják a kilincset: Na, ma kinek van kedve leugrani egy kis dísszemlére?
Mondjuk a civil kontrollnak a látszatára sem adnak, azért öltöznek bohókásan "katonásdinak". Az amerikai elnökön azért állt jól a pilóta jakó, mert maga is a légierő pilótája volt anno. De a Zemberek Zembere sportolói karrierje kapcsán még katona sem volt.... szóval nyugodtan maradhatott volna civilben.,, szerintem.
Rengeteg erőforrást elvisz, hogy a "kiemelt" missziókat felszereljük, és a maradékot is díszelgésre tartjuk fent.
Képzeljétek el, hogy mennyibe (pénzbe, időbe) kerül majd egy új típus rendszeresítése! De ez nem érdekli ezeket a globalistákat. A másik lehetőség pedig a lefegyverzés, és marad az ALCA, mert "az is jó mindenre", és "úgysincs fenyegetés".
Nem akarok vészmadárkodni, de azt hiszem, egy hasonló szcenárió idehaza sem kizárt. A szárazföld egyre nagyobb hatással van a jelenlegi vezetésre, és minden baj, pénzhiány okát a Gripenben láttatják. Egyre többször hallom azt, hogy "elég lenne nekünk az ALCA". A "légierőn" belüli, sőt kifejezetten Kecskeméten belüli személyes viszonyok is a 159-esnek kedveznek, különösen most, hogy a "szenior gripenes" elment háborúzni Afganisztánba. (Mellesleg jelezném, hogy az Aero Vodochody közvetítők útján "szociális szponzorként" lép fel a bázison...). Meggyőződésem, hogy a Gripenes kis magasságú repülések elleni kampány (figyeljétek meg, az Index egy büdös szót sem írt mondjuk arról, hogy az országban - például ezekben a napokban - rendszeresen Combat Talonok repülnek alacsonyan) sem véletlenül jött fel. Ne feledjétek, hogy komoly stratégiai elemző cégek foglalkoznak ilyesmivel, szóvel mindez egyáltalán nem kell, hogy "konspirációs tákolmány" legyen. A HM és az MH felső vezetésében lévő ellenérdekelteknek pedig nem kell mást csinálni, mint a Gripen-programot személyi döntésekkel, üzemanyag-megvonással (!!!!) sikertelenné kell tenni, amiből jön a "drága és nem jó semmire" következtetés. Tudjátok hányan ellopnák azt a huszonmillárd forintot, amibe most évenként kerül a Gripen az országnak?
@zord:
Magyarországot lefegyverzik az állami szinttől (Honvédség) az állampolgárok szintjéig: a honvédségnek nincs megfelelő fegyverzete, ami van, azt sem használhatja normálisan - az állampolgároknak pedig semmilyen fegyvere nem lehet önvédelemre (max gáz-riasztó). "Ha túl sok a véletlen (egybeesés), az már nem véletlen."
Egy dolog, hogy kormányzati szinten vannak ellenlábasai a Gripen programnak, másik dolog, hogy évekkel ezelőtt nyilatkozta egy Uniós mufti, hogy Magyarországnak kár volt a rengeteg pénzt vadászgépek bérlésébe ölni, hisz az uniós tagállamoknak rengeteg vadászgépe van. (Magyarul: másra költsük a pénzt, ne a védelmünkre. Majd ők megvédenek minket - magunktól...) Ennek fényében kérdezem, hogy az itthoni Gripen ellenlábasokat nem-e nyomja valaki hátulról?
A közhangulatról annyit, hogy ha hangulatkeltés van a médiában a Gripen ellen, lehetne hangulatkeltés mellette is. Elég sok remek katonai újságíró van (akik itt is előfordulnak), árasszák el a médiát a Gripen program (átvitt értelemben a légtérvédelem) fontosságát hangsúlyozó cikkekkel.
A kormányt is lehet presszionálni, elvégre ez a társaság választotta a Gripent. Az a baj, hogy az egész csak addig érdekelte őket, amíg gazdasági ellentételezés volt a velejárója, a kiválasztás is ezért történt. A Gripen megtette a magáét, a Gripen mehet? Hát nem így kellene működnie a honvédelemnek.
@molnibalage:
cigit és piát szinte bárhol lehet kapni. És bizonyos rétegeknek jár az ingyen lakás ajándékba, meg a sok segély, amiből megvehetik az elsőként említett két cikket. :(
@molnibalage:
Komolyra fordítva: nem takarózhatunk mindig azzal, hogy itt semmi sem megy jól. Igenis meg kell találni a módját, hogy pozitív folyamatok induljanak, vagy ami jó, azt ne tegyék tönkre.
Ha már nem vagyunk döntéshozói pozícióban, akkor fel kell használni a negyedik hatalmi ágat, a médiát. Mosni kell az emberek agyát jó értelemben is, ez ellensúlyozhatja az elhülyítést. Ennek eredményeként már előfordulhat, hogy a védelmi képességek rontását nagy közfelháborodás kíséri, és a nyomás eredményeként elállnak a döntéshozók a szándékaiktól.
Szervezni kellene egy konferenciát is megfelelő hadtörténészek, szakértők, stb részvételével, mely a honvédség helyzetével, lehetőségeivel foglalkozik.
Itt az pozitívum írása nem újságíróktól függ. A média rendeli meg a cikkeket (a médiától meg a politika).. Nálunk nincs Teh Times amely megendegheti hogy szél ellen vizeljen. Minden katonai ujság a HM csöcsén log. Tehát ott csak olyan cikket olvasol, amely éppen a HM vezetésnek megfelelő, az meg, hogy nekik mi a megfelelő azt a politika határozza meg. Ráadásul magyarországon a szavazók között több millió alacsony iskolai végzettségű buta ember van, akiket háromszavas lozungokkal simán el lehet vinni akárhova. (lásd radarügy)..
Ez az zemberek népnemzeti kormányának a holdudvara is csak lopni akar, akár az előzőek.. És semmi sem szent nekik.. Most lopták el a saját pénzedet a nyugdíjpénztárakból, pedig 2012-15 körül bedöl így is ugy is, a nyugdíjrendszer.. (európában is..)... Szóval ne várjon senki majd én objektív cikkeket, de lesznek majd megmondom mi a frankó "szakértő" megszólalások a klf. fizetett emberkétől....
Ott lesz a szlovén, meg a balti példa, hogy minek harci repülőgép, sőt minek hadsereg megvéd a NATO zemberek...
Zord azt hiszem rémeket látsz.
Jövő nyáron már tisztábban lehet majd látni, mik a valós tendenciák.
Amúgy meg a negatív reklám is reklám :/
még nagyon az elején járunk - a kormányzati kommunikáció (ami felhánytorgatható a mindenkori vezetésnek) szerencsére:), nem a MO szuverenitásának feladásáról szól. Jelen kelet-középeurópai állapotok között az EU csak kibicelhet még vagy 20-30évig. Taszárhoz , C17-khez mi közünk volt , ugyanaz. Ha esetleg helibázist idetelepítenek, szintén. Ezt mindenki tudhatja , középtávon sem alternatíva, csak néhány gesztus, amivel az épp aktuális! eu "vezetés" kénye-kedve hangulata szerint operál.
@zord: A csehek lépéseit szerintem néhány olyan dolog is befolyásolja, amiről nincs szélesebb körben szó. A lízing leteltét követően hamarosan sort kell keríteni a Gripen-ek ipari szintű nagyjavítására, ami irdatlan összegbe kerül. Ha nekik is 97-es gyártású katapultjaik vannak (mint nekünk) akkor azok cseréjét is le kell bonyolítani. Az MB monopolhelyzete miatt annyit kér majd, amennyit nem szégyell. Ezen felül valószínűsíthető, hogy a svédek a cseheknél sem teljesítették száz százalékosan a kötelezettségeiket. Egy kis nyomásgyakorlás az új tender lehetőségével talán engedmények kicsikarásához vezet. Ezen felül úgy tűnik, hogy náluk tényként vehető a korrupciós előzmény, amely nem jó reklám. Még tovább menve a Typhoon nevetséges áron lesz elérhető, a legyártott, de üzembe nem állított gépeknek komoly piaca lesz. Más kérdés, hogy kell-e ilyen potens gép a cseheknek, de nem mindig kell racionalitást várni, lásd Ausztria.
De mégis, mennyibe kerül az az ipari nagyjavítás? Mint a 29-esé lett volna eredeti technológia szerint? Mint a 16-os nem ipari nagyjavításnak, de depot levelnek nevezett (Hill AFB), jópárszor előforduló, tervezett élettartam kitöltését lehetővé tevő javításainak összege?
Miért kellene katapultokat cserélni? A 17 éve rendszerben álló MiG-29-eseinken cseréltek K-36-ost? Miért kellene egy most 13 éves (2016-ban 19 éve) MB ülést kicseréni, javítás (eslősorban itt a hajtómű és a pirók) helyett?
Ha a cseheknél nem teljesítette a Gripen a követelményeket, akkor hol? Az ő esetükben tényleg ismerjük a számokat, és önmagukért beszélnek, a feladat is tiszta sor volt.
@zord: Az MB ülések nem sárkány üzemidősek. Pontos adatot nem tudok, de számos típusnál az élettartam alatt cserélni kellett, és nem azért, mert korszerűbb változatot akartak. Az ipari nagyjavítás mélysége jó kérdés, de szerintem az öreg szárnyak miatt nem lehet egyszerű, vagy olcsó. Nem zárom ki a szárnycsere szükségességét. Mi lesz a szoftver csomagok jogdíjával a lejárat után? Számtalan olyan kérdés van, amelyekre nincs nyilvános válasz.
Mégegy. Biztos, hogy a Gripen drágább. De nem hiszem, hogy annyival, hogy az döntő legyen. A kérdés csak az, hogy van-e akarat. És az akarat politikai, ami pedig itt a nagy áramlatoktól függ, nincs önállósága. És ha ezek a valakik el akarják húzni a Gripen lábát, akkor lesz is hozzá partnerük idehaza.
De a lényeg nem ez. Hanem az, hogy a nagysebességű légierőnk létéről van most vita. Kizártnak tartok egy típusfordulatot. Vagy azt őrizzük meg, és optimalizáljuk, amink van, vagy ALCA (stb.)-légierőnk lesz, amin majd néhányan tudnak nyugdíjig repülni.
@zord: Én sem azt mondom, hogy dobjuk a Gripen-t, csak azt kéne elérni, hogy a folytatáshoz minél jobb kondíciókat harcoljunk ki a svédektől. Erős a gyanúm, hogy a tíz év leteltével vége lesz a puszi barátságnak, és kökemény számlákat küldenek majd.
Mondjuk elég nagy blama lenne a svédeknek, ha mindkét európai megrendelőjük "köszönjük, ennyi elég volt" címszóval visszaküldené a gépeket a feladónak. Persze kérdéses, hogy lesz-e még akkor svéd repülőgépgyártás, de ha jól rémlik az NG-t megveszik az otthoniak.
@Beat it!: Az emberek 99%-át nem érdekli a honvédelem és felesleges pénzkidobásnak tartja.
Az emberek túlnyomó részének olyan alap tények tudása - ami nekem legalábbis alap - nem megy, hogy az valami elképesztő. A tömegközlekedési eszközön és munkahelyen néha olyan dolgokat hallok, hogy legszívesebben sírnék. Ezt nem haditechnikára értem. Mindenre. Technika, történelem, etika, stb.
Iszonyatosan nagy sötétség van a fejekben. Lehet, hogy más országban is, csak közben nem próbálják meg azt állítani, hogy nem...
"nyugdíjpénztárakból, pedig 2012-15 körül bedöl így is ugy is, a nyugdíjrendszer.. (európában is..)... "
Ez off, de azért bírom az ilyen jósokat. Tudod hány ilyen jóslatot hallottam már arról, hogy mikor lesz itten polgárháború, meg az orszok mikor indulnak meg, Iránt mikor támadják meg, stb.
@molnibalage: Jogos, tényleg rémlik ilyen kitétel. Mindegy, szerintem ha a svédek szeretnének még repülőgépet eladni, nem fognak jól jönni az elégedetlen európai üzemeltetők. (természetesen itt nem magára a gépre gondolok, hanem a lízing lejárta utáni csillagászati költségekre.)
A mi gépeinket is nagyjavítani kell. Elhiszem, hogy papíron 10 évesek lesznek, de a mai álllapotok ismeretében és a jövőt nézve a gépekbe jó, ha 800-1000 órát beleteszük. Hol van az állapot szerinti üzemeltetés? Ez így iszonyat lehúzás szagú...
A cseh gépek is mennyit repülhetnek max? Gépenként 1200-1400 óra? Még ez is vicc...
mijé szerinted ezta fidex+jobbik 80%-ocskát a legyek hordták össze?
Nekem is valamiért többségben voltak a most LMP-s haddnesoroljam:) STB-s ismerőseim , valahol generációs stigma lehet.
- de hol van már a tavalyi hó ...
Az, hogy az USAF maradék Block 30/32-eseinek (~200 gép) élettartamát 2018-ig kitolják, 800 millió dollárba kerül. Nyolc évet kapnak gépenként ~4 millió dollárért. Olyan gépekről beszélünk, melyeket ~1985 után gyártottak, tehát most legfeljebb 25 évesek. És (többek között) a tervezett illetve a valós igénybevétel közötti különbségek miatt ezekhez a gépeknek sem most kellett először hozzányúlni - túl az időszakosokon.
Ja, még képek és videók is készültek róla. Groom Lake-ről nyomják.
Mert bizony a fekete világban minden lehetséges.
Én két hete például a californiai Baker cityben láttam,hogy arrafelé ufóhúst is árulnak...
Ezen röhögünk, de ha akarják, úgyis az lesz. Eléggé el lehet csodálkozni az U-2 és Oxcart dolgokon, ami eddig kijött...hasonlóképpen aligha tudunk mindent az amerikai LO fejlesztésekről, és műveleti történetről. És még jó ideig nem is fogunk. Majd a Vándorral írunk egy könyvet 80 évesen az Aurora Block 1 Magyarország feletti felderítő repüléseiről a 80-as évek második felében :-))))))))))))
Érdekes fordulat lenne, ha a Gripen menne, de igazából nem volna meglepő.
Most komolyan - szerintem itt minden elképzelhető. A végén a 29-es túléli a Gripent :-)
Ha 2015-ben kukába kerül a Gripen, érdemes lesz elgondolkodni, csak egy pillanatra mi is történt, és mennyit spórolhattunk volna, ha 12 29-est próbálunk meg rendszerben tartani. Ha csak a korrupciós pénzekre gondolunk...
Maradjunk inkább optipisták, mert menten fölrobbanok.
Inkább zsaroljuk a svédet, és tapossunk ki mind jobb konstrukciót, hosszabbítsuk kedvezményesen a lízinget.
Bár igaz, hogy sokkal jobban hagzik majd egy olyan lózung, hogy az évi x miiliárd Gripen pénzt szétosztja a kormány a szegények közt, vagy monnyuk visszaforgatja a nyugdíjalapba.
Erre vevő a választópolgár.
A végén visszasírjuk a Szekerest, aki így vagy úgy de legalább elhitette az átlagemberrel, hogy fontos ez az egész...
@zord: Mert azok szólóban mennek? Egyébkén szerintem nem packageről van szó. Egyszerűen a csapásmérő képességet ábárzolják gépre vetítve supportal. Egy szóval nincs odaírva, hogy az package.
A másiknál is igen érdekes, mert mikor láttál te 24 gépes package-t élesben? Az ODS-t leszámítva soha nem voltak ekkora kötelékek.
@zord: Nyilván kellő forráskritikával kell kezelni:P
Amúgy az előző oldalon írja, hogy az egy '91-es ábra. Biztos az akkori propaganda-anyag része volt a B-2-hez. Azóta már valószínűleg rájöttek, hogy az nem úgy működik, ahogy azt Mooritzca elképzeli...
@Beat it!: Az a mellső markolat csak dísznek lehet ott, vagy azért, hogy le lehessen támasztani a bemutatóhoz. Innen úgy tűnik, hogy a kényelmes megfogáshoz nagyon elöl van. A helye valahol a gránátvető markolatánál lenne a weaver-sínen..
Valószínűleg lehet lőni vele vállból is, tekintve, hogy az AG-36-osnak van önmagában válltámaszos kivitele.
@Kelepisti: OFF: ha úgysem lesz nyugdíj, nem mindegy, ha visszakerül a befizetés az államhoz?!
Részemről örömmel, önként lépek vissza! Basszák meg a magánnyugdíjpénztárak.
Át se akartam lépni, de becsapott minket az akkori személyzetisünk, mert azt mondta, kötelező (nyilván kapott jutalékot). Így jár, aki nem olvas jogszabályt... azóta olvasok.
Mellesleg legjobb eséllyel még mindig az államtól lehet valami minimális nyugdíjunk. Szerintem is elsöpri a nyugdíjrendszert a válság (ami még messze nem tombolta ki magát), a magánnyugdíjpénztárak áldozatul esnek a deleveraging-nek.
Ha marad magyar állam, majd talán fizetni fog valami nyomorenyhítő segélyt nyugdíj helyett, de jobb, ha mindannyian arra készülünk, hogy életünk végéig dolgoznunk kell. Akinek gyerekei vannak kis szerencsével kevesebbet.
ON
Nem a svédek a legnagyobb veszély a Griffekre, hanem a hazai féltudású politikai osztály.
Részemről esélyt adok Hendééknek és reménykedem benne, hogy máshogy lesz, de nem úgy tűnik, hogy a váltással megállt volna a Honvédség megsemmisülésének több, mint két évtizedes folyamata.
Amit zord fölvázolt fenyegető veszély!
Még mindig nem, vagy nem eléggé a biztonsági szükségletek határozzák meg a honvédelempolitikát. Próbáljuk meg hallatni a civil hangunkat, és bízzunk benne, hátha ez a kevés is jelent valamit.
A szakújságírókra ebben csak mérsékelten számítanék, ők is a piacról élnek. (Bocs zord.)
@zord: ,Szia Gabi! Az évek óta leállított gépekből vették ki az üléseket. Azok kerültek ki az oroszokhoz, ők felújították őket, -akkor kaptak új huzatot is- és azok lettek visszaépítve a gépekbe.
A mai helyzethez annyit hozzátennék, hogy ha Orbánhoz odajutna egy jelentés, amiben egy az egyben leírják, hogy hol tart most a repülőkiképzés, nyilván más lenne a helyzet. Ő vette a gépeket, nem rúgna öngólt!
"A mai helyzethez annyit hozzátennék, hogy ha Orbánhoz odajutna egy jelentés, amiben egy az egyben leírják, hogy hol tart most a repülőkiképzés, nyilván más lenne a helyzet. Ő vette a gépeket, nem rúgna öngólt! "
Hehe. Ezt neked ki mondta? Ez maximum Putyintól várható el.
Az Ország Vezető pontosan tudja, hogy mi a helyzet, ha akarja tudni. Ugyanis a haverok ülnek ott is.
De nem akarja! Kisebb gondja is sokkalta nagyobb annál, mint hogy a gépekkel foglalkozzon.
Ez ugyanis most már nem hoz szavazatokat.
Ti. az embereket tényleg nem érdekli a dolog.
Ugyanúgy "lekerült a napirendről" a vezetésnél, mint az árvíz, vagy az iszapkatasztrófa...
Most alkotmányozás zajlik...
Ebben sok igazság van, de azért túl nagyívű következtetést nem vonnék le belőle. Azért mégiscsak az Orbán-kormány volt az, aki előremutató döntést hozott magyar harcigép-képesség ügyben, legalább kétszer (Gripen, NFTC), igaz, még 2001-ben.
A probléma az a jelenlegi magyar politikai vezetési struktúrában (mondjuk azt, hogy berendezkedésben, mert a kétharmad ilyesmit jelent), hogy az igazán nagy döntéseket egy ember hozza meg. S ha az ő figyelme máshova irányul (teszem hozzá, amennyi ügy van, nem is csoda), akkor vagy nincs döntés, vagy szar van.
Nagyon gondolkozom azon, hogy miként lehetne bevillantani, hogy miért fontosak a légierő és légvédelem ügyei, miért méltóak a döntésekre.
Nyitott lennék ötletekre.
Őszintén mondom, nehéz lesz.
Szerintem (mivel én nem vagyok "szakmabeli", csak civil) mivel az anyagi erőforrások szűkösek, ezért onnan vesznek el, ahonnan nem fáj közvetlenül. Meghonosodott kis hazánkban egy populista szemléletű gazdaságpolitika, melynek a lényege, hogy a potenciális szavazóbázis számára fontos területekre visszük azt a pénzt, amit máshonnan (tekintet nélkül arra, hogy ott valóban szükség volt-e rá) elveszünk.
Sokat gondolkoztam azon, miért nem épültek komolyabb vasúti és autó pályák az elmúlt években (M6-ost kivéve), szerintem azért, mert pár százezer ember közvetlen érdeke lett volna, viszont ezt a pénzt "szétszórni" sokfelé kellemesebb és a választásokon jövedelmezőbb is.
A légierő érdekérvényesítési képessége, a hadseregével egyetemben azért csekély, mert hála (?) a 60 évnyi békének az emberek nagy részéből az egészséges félelem is kiveszett egy esetleges katonai konfliktustól.
Elképedve néztük a jugó eseményeket, mert azt hittük, hogy ilyen csak a négerekkel, zsidókkal és arabokkal tud megesni.
Azóta is divatos lett innen elvenni (vagy oda sem tenni), mert elvégre a vadászgépek személyzete a "kedvtelésének" él, kvázi hobbiból repked a többség szerint.
Ez az egyetlen egy dolog, ami miatt jó az afgán misszió: az embereket rádöbbenti, hogy azért mégiscsak kellenek katonák, helikopterek stb.
Különben ez a pénz is menne a "nagy közös kalapba", aztán sok apró külön zsebbe.
Paradox módon olyan területté vált a honvédelem, amelyet az emberek lesz@rnak, bohóckodásnak tartanak (a sorkatonai időkben legalább volt ellenségképünk).
Alacsony presztízsből következően alacsony morál, ebből következő alacsony érdekérvényesítő képesség az erőforrások elosztása során... és a kőr bezárul.
Sajnos Gábor amíg komolyabb, fenyegető katonai konfliktus nem jelenik meg határaink előtt nem lesz foganatja a vészharangok kongásának. Viszont, sajnálatos mód, akkor meg már késő lesz. A haderő nem egy olyan valami, amit a vész esetén aktiválni lehet, hanem ezért minden nap tenni kell(ene).
Hiányzik belőlünk a büszkeség, az önértékelés, és az a civil kontroll, amely biztosítani a HM költségvetésének ésszerű felhasználását, ha nem is klasszikus piaci alapokon.
Nem érti meg a vezetés, hogy nem a presztizs beruházások erőltetése jelenti a hadsereg jövőjét, hanem a rendszer szintű megújulás/megtartás. Eddig minden státusz beruházás csak a "'villantásra" volt jó. Lehetett átadni, bemutatni, dagadt a honkebel. A baka segge meg kilóg a gatyából.
Az a durva, hogy a svédek által is felügyelt beruházást is sikerült így lerohasztani, pedig bennük még láttam garanciát arra, hogy lesz itt kérem érdemi munka, lesz mit, kitől tanulni végre.
Szerintem úgy néz ki a dolog, hogy amire a döntésre jogosult vezető nem tud figyelmet fordítani, azt az ügyet
a) kiszignálja valakinek,
b) magához ragadja valamelyik ambiciózus (vagy rejtett lobbista) beosztott.
Ezért nehéz kívülről megítélni, hogy például a konkrét esetben kinek a kezében lesz a Griffek sorsa.
Javaslatom.
A légierő sorsa elválaszthatatlan a Honvédség sorsától, tehát átfogóan kell kezelni a kérdést.
Hiányzik olyan részletesen kimunkált nemzeti honvédelmi stratégia, amire ilyen esetben hivatkozni lehetne.
Tehát a feladat nem kicsi: a pályázónak el kell helyeznie a Griffeket a stratégiában, hogy igazolni tudja létjogosultságukat. A stratégia hiányából törvényszerűen következik, hogy nagy vonalakban azt is nekünk kell fölvázolni.
Össze kell állítani olyan részletes írásos anyagot, ami megfelel a fenti feltételeknek, illetve készíteni kell ebből tömör összefoglalót.
Az egészet pedig úgy kell kommunikálni, mint az országlakosságot képviselő civil (szervezetek?) követelést a honvédelem ügyét irányítók felé.
Sajnos csak politikai döntés képzelhető el és a cél azt elérni, hogy ez a szakmai érveket nagyjából tükrözze, így elsősorban politikai érvekre kell alapozni, hozzáragasztva a szakmai részleteket.
Részemről egy kicsit sem bízok a Honvédség felső vezetésében és az onnan elszármazott "tanácsadókban". A miniszterrel és politikai környezetével azt kell megértetni, hogy nem az a dolguk, hogy rábólintsanak a Vezérkar "szakmai" álláspontjára, hanem politikai elvárásokat kell megfogalmazniuk feléjük és a Vezérkar dolga ennek szakmai formába öntése.
Ebben lehet talán segíteni, hogy a miniszter bátran fogalmazzon meg elvárásokat és a pizsamás katonákat ezek teljesítésére szorítsa rá.
Ez a szemléletváltás már nagyon sokat jelentene, hiszen a Honvédség átalakítása optimálisan szervezett, költséghatékony intézménnyé már alig-alig keresztülvihető a szövevényes ellenérdekek miatt.
Ez kezdetnek majdnem a teljes tábornoki kar kirúgását és még az ezredesek alapos megrostálását tenné szükségessé. Ezek után lehetne elkezdeni kialakítani egészséges költségvetési szerkezetet, talpára állított rendfokozati piramist, stb. Szinte a lehetetlenséggel határos...
@zulu74: Tévedés! Nem kevés a pénz a Honvédségre!
Csak rohad szarul hasznosul. Elfolyt kézen közön az elmúlt nyolc évben (előtte is, de ekkor volt messze a legnagyobb pusztítás). Hende nagyon helyesen tette, hogy elkezdett rendet tenni. Remélem folytatódik.
A jelenlegi költségvetés reálértéken tartásával és komoly belső átcsoportosítással megoldható lenne, hogy kb. négy év múlva évi ~100Mrd Ft-ot költsön a Honvédség új beszerzésre.
Ehhez persze fenekestül föl kell forgatni mindent, de hát a megsemmisülés szélén áll a Honvédség, innen nincs tovább hátra.
Nem médiavisszhang kell ide! El kell dönteni, hogy országunk vezetése, mit vár el a seregtől. Ha meg vannak a feladatok, akkor ki kell számolni, hogy ez mennyibe kerül. Ha ez is meg van, akkor oda kell adni a pénzt a költségvetésből. És nagyon komolyan el kell számoltatni a pénzek elköltőit! A másik.Semmi szükség a csomó pénzt elvevő közbeszerzésekre! Nagyon jó tudjuk, hogy az orosz repülőeszközökhöz, honnan lehet beszerezni az alkatrészeket. Olcsóbb és gyorsabb lenne, ha a felhasználó közvetlenül a gyárból szerezhetné be azt, ami kell! Nevetséges, hogy 2006-ban érkeztek meg, a 2002-ben megrendelt cuccok!!!! A Gripenekhez is 2-3 hetet kell várni akármilyen alkatrészre. Meg kell várni, hogy Svédországban leállítsanak gépeket azért, hogy abból kiépítve a berendezést, ide szállítsák? Az az igazság, hogy a dilettantizmus 1979 óta nem tudott kikopni ebből az országból! Megvettük a legszarabb 23-asokat, Szuhojokat, ráadásul, csak 1-1 századnyit. Megcsináltatunk 6 Szuhojt, akkori értéken 600 millió forintért, aztán kidobjuk őket a kukába. Üzemidő hosszabbítunk 23-asokat, aztán mielőtt lerepülnék az időket, szintén leállítjuk őket. Leállítjuk a 21-eseket!(de jók lennének azok most) Megvesszük a legszarabb 29-eseket és végül a piacon lévő típusok közül kiválasszuk azt, ami még sehol sem bizonyított, aminek még semmi múltja! Az a baj, hogy nem tanulunk a hibákból, holott azok hozzák ezeket a döntéseket, akik látták a korábbi döntések hibáit! És mégiscsak elkövetik őket újra és újra! Ha pedig már kifizetünk 10 év alatt 16800 órát, akkor hagyjuk, had repüljenek a gépek! Mert ebből jó ha 10-11ezer lesz 2016-ra!
A magyar felségjelzésű gripenekről gondolom kallódnak jó képek , mindenestre amiket google kereső kidob sem éppen szépségdíjasok. /fényviszonyok, esetleg fölülről is látni egyszer...etc/
Tudom nem ebben a kontextusban merült fel, hanem kissé összetettebb, de nálunk még ezt is megspórolják. A modern techniát főleg, aminek azért önmagában is lenne népszerűsítő /csali/ hatása.
ui: Mihu-kból lehetne talán még pár jó kockát kicsiholni mielőtt még elpusztulnak.. :) azt vége. -talán még btr messziről, hátulról-
Azt a mezítlábas Mistral üteget szoktam még MH kapcsán látni, jelzem inkább mókásnak hat az én szememben - páncél sehol.. lehetne még ragozni, a jellemzően impotens megközelítéssel is problémák voltak mindig úgy álalában is Magyarba
@mig23: A tartalmi résszel maximálisan egyetértve, éppen az a baj, hogy a politikai vezetés képtelen eldönteni, hogy mit vár a Honvédségtől.
Ebben lehetne szerepe civil mozgalomnak (melyben szerepet kell vállalnia leszerelt katonáknak), hogy presszionálja a politikai vezetést a kérdés stratégiai megközelítésére.
Demonstrálni kell a civil érdeklődést, hogy a politika fölfigyeljen, illetve ellensúlyozni kell a további leépítésben érdekelt köröket.
Sajnos szvsz, nincs olyan súlyú polgári kezdeményezés, amely a légierőnk helyzetével úgy foglalkozna, hogy annak a politikai felé pozitív üzenete legyen, valamint, hogy egyáltalán figyelembe vegyék. Sőt, mivel ez olyan kérdés, hogy még mindig lehet kisebb-nagyobb összeget leakasztani (lásd pld. ALCA bérlés, stb) így a segítő - és talán bíráló felhangokat is inkább büntetik. (Leggyorsabban azt sütik rá, hogy nemzetbiztonsági kérdés, tehát nem lehet adatokat tudni róla, meg persze lehet titkosítani is.
Itt ezen a bloggon belül is mindenki aki itt van az valamilyen szinten de hazafi, sőt a Légierőnket félti, óvná, segítene javaslatokkal, eszmét cserélni, akármilyen civil mozgalomban részt venne, amely elősegítené a fejlődést..
Most azonban nincs olyan közeg, amely segítené ilyen mozgalmak létrehozását, életben tartását, és politkai, illetve katonai szakmai szinten meghallgatná ezeket. Itt nincs VEKE, mert nincs kormánypárti rokon, illetve ez nem egy polgári közintézmény, vagy társaság. Ez más téma..
A Magyarország katonái (Jelenleg Hétköznapi honvédelem néven fut) honlapon vannak videók amiben pont arról beszélnek, hogy mi a rossz a honvédségeben, hogy lehetne jobb tenni.
A videók között található egy hatrészes is, ahol Kovács Gyula beszél arról, hogy hogyan kéne kezdeni az átalakítást, mik a legfőbb problémák.
Ő az a Kovács Gyula, aki az index "honvédség megsemmisült" topicjába is ír, elég közelről látja a dolgokat.
@Rommel28: "elég közelről látja a dolgokat", mivel nyugállományú katonatiszt, ha jól emlékszem alezredes, ez koránt sem meglepő...
Mellesleg a megállapításai túlnyomó többségével egyetértek, azonban ő nem szán különösebb szerepet a civileknek. Nem foglalkozik például az önkéntes területvédelmi erő bevezetésének szükségességével, ami a számbeli kiegészítésen kívül hasznos kapcsolatot jelentene a Honvédség és a társadalom között.
Ezt a Simicskó jó ideje lenyilatkozta. Valószínűleg a NATO-csúcs idején is kellett egy cikk (nem én írtam).
Majd ha lesz szerződés azokkal a "NATO országokkal", majd ha lesz szerződés egy konkrét céggel, majd ha lesz konkrét konfiguráció - nos akkor majd elhiszem....
@zord: ez teny es valo, ellenben a jelenlegi kormanyzasi kommunikacioba nem feltetlenul fer bele egy ilyen szintu miniszteri "melleszolas". remelem, hogy nem lesz igazam
Én is remélem, hogy nem fér bele, de ettől még a konkrétumokat hiányolom.
És persze a korábbi dörgedelmemhez tartom magam, hogy nem igazi ország az, mely a saját honvédségi helikopterflottájának az ipari javításait (és más javítási igényeit persze) nem tudja önállóan megtervezni, finanszírozni és végrehajta(t)ni. Ezt a potenciális ügyletet már előre sikertörténetként tálalják, pedig az egész tökéletesen illusztrálja, hogy milyen mélyre süllyedtünk.
Ez semmi más, csak SZARKAVARÁS! Itt látszik az amatőrizmus, a hozzá nem értés! A világon senkinek semmi köze ahhoz, hogy milyen magasságon repülnek a gépek! Tudomásul kell venni, hogy a kis seggen berregők, kis magasságon repülnek. A vadászpilótáknak, pedig ezeket a kis gépeket is el kell fogni és le kell tudni szállítani adott esetben. Ha ne adj Isten, kis repülőgépről támadnák meg az ország bármelyik részét, a rossz emberek nem fogják nézni, hogy a Balaton felett, vagy Budapest felett járnak-e! És akkor oda is be kell menni az elfogó vadászoknak!
Szerintem az egész helikopter ügyből nem lesz semmi, kommunikáció ide vagy oda.Lassan, lassan rádöbbennek a NATO vezetésben is arra, hogy az egész elbaltázott akció, amit az afgán tálibok ellen indítottak a WTC romjain ácsorogva nem fogja elérni a célját soha. Főleg azért, mert nincsen neki olyan!
Mi is időben ajánlottuk fel a helikoptereket ahhoz, hogy a nagyjavításukat még megcsinálják, aztán ne kelljen kivinni őket. Tipikusan magyar húzás ez is.
Mi a fenét akarunk támogatni odakint, ha már 12-től kezdődik a hazapakolás?
Vagy oda adjuk őket nagylelkűen a "szövetséges" afgán milíciának? Megint magunk ellen fegyverezzük fel a tailbánt?
Nyilván a szövetségesek kivonása után kártya várként omlik össze a demokratikusan megválasztott afgán kormány hatalma azokon a zsebkendőnyi területeken is, ahol eddig a koalíciós erők fegyverei megtartották. Tehát jó esély van rá, hogy vagy a tálibok kezén végzik a jobb sorsa érdemes harceszközeink, vagy mire kivisszük már fordulhatunk is vele vissza.
Szerintem vagy valami nagy spekuláció áll az egésznek a hátterében, vagy egyszerűen ennyire nem ismerjük az ottani helyzetet.
Magyar Közlöny, 2010.96.szám,(4)-es bekezdés. Az MH 59. Szentgyörgyi Dezsõ Repülõbázis szervezete módosul, a MIG-29 harcászati repülõszázada megszûnik és a
MIG-29 típusú repülõgépek kivonásra kerülnek az MH Hadrendjébõl.
Sziasztok!
Végignéztem a Közlönyöket de nem találtam fenti információt. Mondjuk azért sem, mert a Közlöny száma mellett vagy oldalszám kéne, vagy pedig a vonatkozó rendelet száma.
Viszont 2011. március 1-től megalakul kaposvár székhellyel és zlj. erővel a MH Mi-17 Légi Kiképzéstámogató Csoport (MH Mi-17 AMT). Az egységet az MK nemzeti afganisztáni támogató elem költségkeretéből állitják fel, személyi állományát és technikáját pedig átcsoportosítás alapján képzik (gondolom elsősorban egyetlen helikopterbázisunkról)
Kele
III. Utasítások, jogi iránymutatások
15/2010. (XI. 16.) BM utasítás a Belügyminisztérium Adatvédelmi és Adatbiztonsági Szabályzatának
kiadásáról 13327
95/2010. (XI. 16.) HM utasítás a Magyar Honvédség tartalékos rendszere fejlesztéséhez kapcsolódó
egyes feladatokról 13349
96/2010. (XI. 16.) HM utasítás a Magyar Honvédség belsõ rendelkezései kiadásának és a szakirányítás
rendjérõl szóló 119/2007. (HK 20.) HM utasítás módosításáról 13351
97/2010. (XI. 16.) HM utasítás a LAJTA Monitor Múzeumhajó fenntartásáról 13352
98/2010. (XI. 16.) HM utasítás a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek,
valamint a Magyar Honvédség katonai szervezetei szervezeti korszerûsítésének egyes feladatairól 13353
99/2010. (XI. 16.) HM utasítás a Honvédelmi Minisztérium szervezeti korszerûsítése, irányítási és
vezetési rendje kialakításának egyes feladatairól szóló 82/2010. (VIII. 27.) HM utasítás módosításáról 13356
13356-os oldal,. 4-es alpontja.
@mig23: Szomorú. Na most már csak azt kellene tudni hogy mikor lesz az a bizonyos búcsú repülés, ha egyáltalán lesz.. Még utoljára jó volna látni őket repülni.
@Liverbird: Nem vagyok egy jog tudós ember, de végül is ezen határozatnak mi a határideje? 2011.január 1, 2011.június 30, vagy más dátum?
Segítsetek értelmezni.
@sdragon: Hát ez az, mert hogy az nem derül ki.
Az én józan paraszti eszemmel úgy gondolnám,hogy ha hozunk egy döntést annak kellene egy naptári idejét megjelölni ilyen esetben.
Vagy még ahhoz kell nekik egy pár hónap hogy kitalálják hogy mikor is lenne alkalmas.Nem baj jó lesz jövő ilyenkorra is, ha megszülik a dátumot...
@sdragon: Az első olyan alkatrész meghibásodásának időpontja amelyet már nem tudnak valamiért pótolni és elengedhetetlenül szükséges az utolsó repülőképes gép repüléshez.
Szerbuszok!
Az zavart meg, hogy Magyar Közlöny, ez pedig annak melléklete. A lényegen azonban nem változtat. Az biztos, hogy érdekes a megfogalmazás. 2011. szeptember 30-ig érvényes a Miniszteri Utasítás, viszont ezen belül 3-4 időpont is van, az abban meghatározott klf. feladatok végrehajtására.
Meglátjuk..
@zord:
Én ma azt hallottam belsőstől, hogy december 07-én lesz a búcsúesemény. Előfordult már nem egyszer, hogy még őket is megvezették... de ez most egy infó.
A Gripenek repóra emelése szóba sem jön, forgószárnyas vásárlás? Nem, az sem, végül is csak évente van vmi természeti csapás. Ancsák lecserlélse? Mihogymiért???
De, Alca. Na, az kell...
Semmi bajom a cseh remekkel, de úgy érzem van pár égetőbb probléma is...
Nyugi!
Ha megnézed, tipikus bulvárhír:
Semmi konkrétum, ami esetleg van az is nevetséges: itthon repülik bérbe az Alca-t, nem Csehországban. Már rég megy a projekt, ezért nem kell gépeket venni.
Ráadásul mint tudjuk igaz, hogy olcsóbb, de olyan is. Valójában nem egy teljes értékű vadász, és jelen pillanatban az ennél jóval potensebb Gripenjeink is messze vannak attól, hogy a képességeiket kihasználjuk.
Csak van annyi esze a HM vezetésnek, hogy a szűkös anyagi forrásokat nem szórja be egy ilyen presztizs beruházásba, csak azért hogy Hende Csabának is legyen mint átadni, meghatódni a saját nagyságán stb.
Mondjuk ettől a bandától sok minden kitelik az tény...
" nem egy teljes értékű vadász... " csak aki most kapcsolódik be a blogon az ALCA témába, az L-159-es nem repül hangsebesség felett, nincs beépített fegyverzete, nem lehet levegőben után tölteni, nem bizonyított harcban stb.
Ez így bulvár megfogalmazás, nem teljes értékű vadász...
Ilyen kategória nincs. Az ALCA pontosan egy kategóriába van a Hawk, Alpja jet, Jak-130, MiG-AT stb. könnyű többfeladatú harci repülőgépekkel. A csehek pld. NATO felajánlásukba ALCA-t adtak, más kérdés, hogy kéri-e valaha a gépeket a szövetség..
Az ALCA szubszonikus sebessége miatt nem váltja ki békeidős légirendészeti feladatok elvégzésére a Gripen-t, mert nem tudja elfogani a modern sugárhajtású polgári repülőgépeket (lelőni tudja, mert pdl. AIM-9L/M? Sidewindert hordozhat, mert integrálták.
Az ALCA nem oldja meg a gondokat, mert a cseheknek csak együléses harci ALCA gépeik vannak eladóak. Az átépítést T1-re viszont valakinek fizetnie kéne, ráadásul a T1 nem felel meg a 159B változatnak, mert pld. nincs Grifo lokátora, tehát sok harci feladatra nem alkalmas, tényleg elsősorban harci gyakorló gép, emulált lokátorral..
Sajnos az ALCA csak papíron alkalmas légtérrendészetre. Az egyik mai tipikus céltípust (nem kommunikáló utasgép nagy magasságon) nem tudja elfogni-azonosítani, és rendkívül szűk (ha egyáltalán létezik) fegyverzeti alkalmazási lehetősége ilyen célok ellen.
De tudjátok, ha a megfelelő szinten azt mondják, hogy jó, akkor jó lesz és kész.
@zulu74: Már megtapasztaltuk hogy sok pénzt nagy üzletből lehet legkönnyebben lenyúlni és egy új repülőgép beszerzése nagy üzlet, bárhogy is lesz. Ha ingyen adják akkor majd átépíttetjük, rendelünk erre is légi utántöltőt, szereltetünk bele gépágyút is stb.
@stonefort:
Hiánypótló cikk, tényszerű, jól összeszedett, alapos. Gratulálok, ilyenekre van mostanában nagy szükség, hogy a bulvár-dezinformációs ködöt el lehessen oszlatni az emberek fejéből.
@Kelepisti:
"a T1 nem felel meg a 159B változatnak, mert pld. nincs Grifo lokátora" - azt hittem, ez pont fordítva van, a T1 a harciból átalakított, így abban marad a lokátor, a B-ben eredetileg nincs. Rosszul tudtam?
Minden tiszteletem Lacinak, hogy ilyen finoman írta le a Fulcrum hazai történetét. (Kíváncsi lennék, hogy a HM "előcenzúrázta-e" vagy lesz-e utána ejnye-bejnye..)
És ez még csak a jéghegy csúcsa...
Kele
Az L159B-ban van lokátor. (A mieink nem használhatták, mivel erre már nem terjedt ki a kiképzés). Egyes szakértők szerint megbízhatatlan a Grifo radar, más vélemények szerint megfelelő. Több nyugati repülőgéptípuson is alkalmazzák. Az biztos, hogy a semminél jobb. Az L-159T1 változatban viszont - nem tudom milyen ok miatt - nem fér már el a lokátor, ezért kiszerelik és tudtommal valamilyen ellensúlyt építenek be. Pontosan nem ismerem a T-1 képességeit, de nem éri sem sem az A sem a B változatét. A T1 egy kényszerlépés, mert ott van a konzervált együléses harci ALCA (amely nem kell a kutyának sem) a B-ből csak a proto van, viszont ha kétüléses harci-gyakorló változatot akarnak eladni - lassan szinte mindenhova ahova az amerikaiak is engedik (pld a hajtómű miatt) - csak a konzervált A változatok átépítésből tudnák költséghatékonyan csinálni..
Szerintem hagyni kellene az Alcát, inkább venni, vagy lízingelni kellene még 6-8 Gripent, hogy repülési napokon ne 10-12 álljon a hangárakban hanem 18-20.
@stonefort: Nem azt mondom hogy több az üzemképes 29-esünk, hanem van 14 db Gripenünk
és ebből általában 3-4 repül egy repülési napon az utóbbi időkben. De volt olyan is pl. két héttel ezelőtt szerdán hogy kettő repült. Ráadásul mostanában heti 2-3 nap van repülés 4 váltásban maximum.Akkor kilehet számolni kb. menyi rep. óra jut a 24 pilótára.Na persze most itt az Alca,az egy kicsit javít a helyzeten, de az nem Gripen.
Ez az én tapasztalatom, és ez egy óriási kihasználatlanság és pazarlás úgy mint az emberi és technika terén is.
Amúgy ha jól tudom 4 db üzemképes 29-esünk van ha minden igaz (10,11,21,27,oldalszámúak)
bár a 10-est már régen nem láttam. De javítsatok ki ha tévedek.
Tényleg jó a cikk a 29-esekről , jó lenne sok ehhez hasonlót olvasni. Meg az is jó volna ha tudnánk már valamit erről a búcsúrepülésről, de az én nyomozásom is eddig eredménytelen.
A modell a következő: a magyar fél leszarja a dolgot, és a svéd sem nyomja túlzottan, mert őszintén szólva jól jár azzal, hogy a szerződéshez képest keveset repülnek a gépek. Az éves lízingdíj előre meghatározott, azt így is, úgy is átutaljuk, nem függ attól, hogy mennyi a realizált repóra-teljesítés. Namármost, ha 1680 óra helyett 1100-1200, akkor viszont az 500-600 órás különbözetre eső logisztikát meg lehet spórolni, lehet belőle plusz profit. Mert az biztos, hogy a svéd azért nem hord ide annyi alkatrészt, mert a számítások szerint kellene 1680 órához! Csak annyit hoz, amennyit a valós magyar tempó követel, talán még annyit se.
Egyszóval a véleményem az, hogy a jelen helyzetben két legyet is üt egy csapásra a HM/MH: keveset repülnek a pilótái, ugyanakkor extraprofitot biztosít a svédeknek. Könnyen belátható, hogy ebből nincs értelme kilépni senkinek.
És igen, jól láttátok, a "Magyar Köztársaság Védelmi Érdekei" nem szerepelnek az egyenletben.
@molnibalage: Abból, hogy 3-4 Gripen repül, miért következik, hogy nincs több üzemképes?
Szerinted csak üzemképes repülőgép kell a repüléshez, pilóta, műszaki, repidő stb nem?
Szerintem a MiG-29-es cikkből szépen kiolvasható, hogy pontosan mi is várható a Gripen program sorsát illetően. A cikk írója szépen leírta, hogy nem csak a "nagypolitika" akarata hiányzott a gépek tisztességes üzemeltetéséhez, hanem lent, helyben, a bázison is a nemtörődömség, a gazdátlanság, és a gondos, előrelátó tervezés hiánya vezetett a végkifejlethez. Ez most sincsen másként. Ebből a szempontból nézve teljesen mindegy, hogy milyen konkrét típust üzemeltetünk.
Azt gondoltam volna, hogy a svéd példa követése átragad a magyar szakemberekre, ehelyett a nyugat balkáni gondolkodás ragadt át a svéd félre.
Viszont továbbra sem értem: ha most mindenkit elő lehet cincálni az elmúlt években elsikkasztott, lopott, felvett pénzekért, akkor az miért nem tűnik fel egyetlen "számonkérő széknek" sem, hogy nyíltan, hanyagságból, gondatlanságból, milliárdos lehetőségeket veszejtünk el. Ez legalább akkora bűn, mint ha nem ellopnák, legalábbis az én szememben.
"Azt gondoltam volna, hogy a svéd példa követése átragad a magyar szakemberekre, ehelyett a nyugat balkáni gondolkodás ragadt át a svéd félre."
Miért? Profitot maximalizál a svéd. . Miért rugdosson a svéd minket mikor a portékája nincs használva, jó állapotba marad és fizetünk is?
Mi vagyunk a hunyók, nem ők..
@zulu74: A svéd példát szerették volna követni, akik kint tanulnak, de ahhoz hasonló körülmények kellenének, mint ott. Pl, ha megrendelik az alkatrészt az megjön, ha kell ember a javításhoz van stb.
A példa követése csak akkor működik, ha minden egyes elemét követjük és nemcsak az eredményeket várjuk el O befektetéssel.
@Liverbird: Szia! Erre nincs mit mondani! Kíváncsian várom, hogyha egy kis repülő a Balaton felett problémát okozna, akkor mit engednének "fentről" a vadászoknak. Ha leállnak a 29-esek, lesz mit mondanom és mutatnom. Addig megpróbálok hallgatni, bár nagyon nehéz azt látva, hogy mit művelnek a "hozzáértők". 20 év alatt lenullázták a Légierőt! Szégyen!!! Már csak azt várom, hogy mikor mondják majd a zöldek azt, hogy büdös a kerozin, nem kell nekünk repülés. Mert látva, hogy mit tesznek vezetőink, még azoknak is engednének... Csodálkozunk, hogy hibázik a repülőgép-vezető? Nem kell csodálkozni! Ő is ember, ő is hozhat rossz döntést. Neki adott esetben a pillanat tört része alatt kell dönteni! És ha csak néha repül, ahogy 20 éve folyamatosan csökkent a repidő, akkor fog is hibázni! Csodálkoznak, hogy hibázik a műszaki? Nem kell csodálkozni! Ha csak a munkájára kellene koncentrálnia, akkor nem hibázna! De járhat szolgálatba, járhat temetésre, járhat rovancsra és még a jó ég tudja, hogy hová! Emberek! Kapjunk észhez, mert előbb-utóbb ismét tragédia történhet!! Ébresztő odafent! Ha már méreg drágán megvette a "király" a Gripent, akkor biztosítson kerozint is! Mert több száz milliárdot ki fog az ország fizetni a semmibe! Akkor ő majd hogy számol el????Pfúj! Hányinger az egész, mindenestől!
A Jetfly-on van egy új cikk a lengyel duplasvancuakról (Press tour 2010)
Nahát ott beszartam, milyen csilli-villi állapotban vannak a Fulcrumok! Nekik miért megy így? Ne mondjátok, hogy csak pénz kérdése!
gripennel kapcsolatban én azt hallottam hogy már van belőle 1 donor. nem tudom igaz-e de 2 bennfentestől hallottam..
másfelől ezen nagyon ki tudok akadni hogy holmi zöldek beleszólhatnak a honvédség dolgába: kiküldeném őket kínába ott valszeg nem kérdeznék meg őket. és azt a néhány idiótát sem aki képes betelefonálni ennyi kevés repülés után is h őt zavarja. kit érdekelnek ezek? annyira felháborít az ilyen ! ezen emberek kínjukban és ráérős idejükben kötekednek. valszeg az életben is ilyenek. mi lenne ha visszapörgetnénk az időt és hallanák mi volt akkor amikor még élt a katonai repülés ési tt voltak az oroszok is?! néha túl sokat enged a demokrácia..
Ma két barátommal eltöltöttünk egy napot Kecskeméten a 12-es pályavégen a felszálló irányon, évadzáró gyanánt bár már elég hideg volt de legalább nem esett. Különben meg hogyan is tudna egy kis hideg minket eltántorítani egy kis spotterkedéstől. A zónában 4 gripent és 2 míg-et készítettek fel repülésre, na gondoltuk nem is lesz olyan rossz ez a mai viszonyok között. Fel is szállt a 6 gép az első körben , minden gond nélkül majd a visszatéréskor a 21 –es oldalszámú 29-es lokátor hibát jelentett és a második kör előtt be is vontatták a hangárba. Második kör: 3 gripen felszál 1 a zónában marad 27-es UB felszáll. Majd kis idő múlva emelik a keszi gripent két éles rakétával, mint pár perc múlva kiderült gyakorló riasztás volt ,de ha már fent volt akkor az UB-ét egy jó párszor elfogta és azonosította. Ekkor az egyik griff pápára ment és ha jól értettük le is szállt, vagy csak megközelítést végzett, majd visszatért kecsóra. 3-ik kör: Ub bevontatva, 3 gripen felszáll . Visszatéréskor nagy örömünkre igen látványos és hangos átstartolásokat végeznek. 4 kör: Inditáskor a zónában lévő 3 gripenből az egyik műszaki hibát jelez így csak kettő száll fel a feladat végrehajtásához plusz még egy ancsa is a levegőbe emelkedett gyakorolni. Az egész napi repülés re jellemző volt visszatéréskor a műszeres megközelítés és az átstartolások viszonylagos nagy száma. Egy kicsit a nap végére elfogyott a technika, de azért mi repülést szerető emberek nagyon élveztük, mint mindig. És lehet hogy mi utoljára láttuk a „nagy vasat” repülni, sajnos. Szép estét mindenkinek!
Egy Zord a Ma Reggelben!
Most már az MN meghatározó arca leszel külpol és HT-s témákban?
A shávitos ügy óta elég szépen ível felfelé a karriered. Így tovább!
@Liverbird:
ötlet a légifolyosó témához: emlékszel az "Őrjárat az égen" első részére? Heverésznek a fiatalok a mólón (valami folyóparton), és két Mig-21 F13 alacsonyan géppárban elhúz felettük. Erre ujjonganak. Na ezt a jelenetet kellene beküldeni az origo-nak azzal a címmel, hogy ilyesmi lenne, ha a Balaton felett gyakorolnának a Gripenek. 2 légy egy csapásra: a tóhoz már spotterek is mennének üdülni (tehát javítja az idegenforgalmat, nem rontja, ráadásul holtidényben!), a gépeknek pedig lenne itthoni gyakorlási lehetőségük. :)
@Beat it!: Meg bizony!Jó volt!Jött az adrenalin ezerrel:-D Abban a pillanatban ez a szöveg hagyta el a számat,de aki szereti a repülést a sebességet a robbanás szerű hangerőt,az tudja miről van szó.Foglalkoztam is én mit mondok,nem is emlékeztem az adrenalintól:-)
Üdv!
Ajánlanám mindenki figyelmébe, aki azon munkálkodik, hogy kicsinyes okaitól vezérelve a magyar MiG-29-esek kivonását egy elhallgatott, szégyenteljes eseménnyé degradálja! Még nem késő.
@zord: És gondolod a magyar lakosság nem fog megrémülni, hogy kitört a háború.
Emlékezz vissza milyen balhé volt Németh Gabi temetésekor és Farmer magyar búcsú repülésekor is.
A komoly haderők jellemzője, hogy az ilyen címlapok meg se kottyannak nekik.
"A Honvédség légiereje az alapfeladatainak ellátásához szükséges manővereket hajtotta végre" - ennyi közlemény szükséges, ezt kell kifelé normalizálni. És ha konzekvensen ragaszkodnak ehhez, akkor ez lesz a hagyomány. A Honvédség ilyen szokott alcsonyan repülni, és kész - ez marad meg az emberekben.
"aki azon munkálkodik, hogy kicsinyes okaitól vezérelve a magyar MiG-29-esek kivonását egy elhallgatott, szégyenteljes eseménnyé degradálja!"
Mi az a kicsinyes ok? Azt értem, hogy vannak politikai, gazdasági, törekvések, hogy egyéni érdekek érvényesítésére. de egy repülőgéptípus és egy harcászati vadászrepülő század kivonása tiszteletére rendezhető búcsúünnepségének "eltitkolása/ledegradálása/minimalizálása" milyen egyéni érdeknek a célja.
A HM célja egyértemű, mivel ha nincs ünnepség, akkor nem írnak róla, nem lesz belőle szalagcím, nem lesz belőle médiahír, nem lesz belőle a TV-k hiradóműsorában. Ami fő, hogy az érdeklődő médiában dolgozó emberek akik kicsit értenek a dologhoz, nem fognak "kényelmetlen" kérdéseket feltenni a miniszernek, a VK főnöknek, mb. bázispk-nak stb. És ez pláne nem fog lemenni sehol megírva nem lesz ugyancsak sehol..
Akik meg megélik mert érintettek, azoknak se jobb, se rosszabb nem lesz, Örömük nincs, mert nem fegyverzik át őket új technikára, "jogutód" nélkül szünik meg a század és kiszolgáló egyésgei.. Sírás az lesz, (ezért is jó a politikának és a HM-nek, hogyha az egész eseményt nem tartjják meg, vagy ledegradálják, elhallgatják vagy meg sem tartják stb.)
A "zemberek" nagy többségének kb. ez az álláspontja a hirre: Kivonták, kész, ezért vették a gripent. Mi a sz*r-nak nem tudni, mert a MiG-29-est is minek vettük. Sokba kerül a katonaság, azon belül is a repülök... Ennyi.
A "szakma" az ünnepséggel együtt vagy nélküle is pontosan le tuda szűrni az egész dolognak a tétjét, a tanulságait, stb. Érdekérvényesítésről nincs szó, szél ellen nem lehet hugyzoni..
@Kelepisti: "e egy repülőgéptípus és egy harcászati vadászrepülő század kivonása tiszteletére rendezhető búcsúünnepségének "eltitkolása/ledegradálása/minimalizálása" milyen egyéni érdeknek a célja. "
Pedig nagy csönd van a búcsú körül. Itt van december eleje és igazából annyit lehet tudni, hogy talán idén repül utoljára a nagyvas.
Vagy Te tudsz valami bővebbet?
Tudni semmit nem tudok. Gabi írásán filozofáltam. Azt gondolom, hogy sem a politikának sem a hadsereg vezetésének nem érdeke a MiG-29 búcsúünnepség rendezése, különösen nyilvános, vagy sajtó általi részvétellel. Viszont nem értettem a Gabi által írt kicsinyes okokat.
Szvsz, kb ennyi fog mejelenni a honvedelem.hu-n, hogy x napon repült utoljára a "Nagyvas" lesz talán 1-2 HM fotós és kész. Talán 1-2 napilap x oldalán ott lesz, hogy most vonták ki a 29-est. (Kivéve Magyar Nemzet :-) ott szerintem bővebb információ lesz - lehet, hogy csak archiv fotókkal..
Van némi infóm a 29-esekről de nem teljesen egyértelmű , szó szerint idézem ahogy hozám eljutott:
" Azt tudom, hogy jövő héten hétfőn és kedden még repülnek a kiképzési repülésen, utána már csak 1-2 felszállás lesz a kétülésessel. Azt hiszem hétfőre tervezn ek egy országjáró köteléket, kedden pedig egy hangár party is lesz a búcsú alkalmából."
@stonefort:
Na,igen....
Nálunk meg alig tudunk kiállítani 4 Gripen-t egy átlag kiképzési napon.Abból a 4-ből meg az egyiknek alig tudják elindítani a hajtóművét,majd a másik meg járó hajtóművel ki sem tud gurulni(persze be is vontatták gyorsan a hangárba).
Ahol jó Stonefort barátunk találta, van még belső kameraállásból zene nélküli is.
Sajnos Radomban csak pénteken élvezhettünk hasonló látványos légicsatát 2x2 Viper vs Fulcrum között. Az lengyeleknél a mi Gripen repnapi (képesség) bemutatónkhoz képest, amelyben a sokkal rosszabb manőverezőképességű nagy szögeltérésű R-73-as hordozó rakétával felszerelt 29-eseket győzték legyőzték a svéd gépekkel, nem volt sem nyertes sem vesztes, szép légibalett volt.
bemutatva 1x2, 1x1, 2x1, 2x2 taktikákból 1-2 alapmanővert.
ez elég érdekes cikk. számomra teljesen felfoghatatlan amit arrafelé művelnek.az észak atlanti kultúrkörben az egykori ellenségek megisznak egy sört, ezeket meg módszeresen levadásszák. döbbenet.
Azért kezeljük ezt is ugyanolyan óvatossággal, mint az összes többi WikiLeaks anyagot, melyek amerikai diplomáciai iratok, nem az igazság! A kettő között óriási különbség lehet (van).
Emlékeztek milyen szerepet játszottak iraki emigránsok információi az invázió előkészítésében?
Óballa környékén lévő helikopteres gyakorló légtérben ma nagy forgalom volt.
Délután 3 óra körül beköszönt egy Griff is, mégpedig többször, változó magasságban.
Van valakinek infója?
Lehet, hogy a helikopterekre gyakorolt a 39-es?
.
@samoth: A norvégoknál nem kellett nagyon nyomást gyakorolni. Tudomásul kell venni, hogy hosszú távon az egytlen szóba jöhető típus az F-35-ös, amely egyszer ellensúlyt jelenthet majd a PAK-FA-val szemben. Határosak az oroszokkal.
Komolyan gondolja valaki, hogy 20-30 év múlva a Gripen képes lesz kellő elrettentő erőt mutatni az ötödik generációval szemben?
@stonefort: Ha a PAK-FA azon a szinten van elképzelve, ahol most látjuk, akkor lehet. Jelenleg ott tartunk, hogy jó, ha 15 év múlva lesz annyi PAK-FA, mint most Gripen...
Az F-35 és PAK-FA kívül milyen reálisan megvalósuló 5. gen vadászprogram van a láthatáron? Lényegében semmi. Kicsit vicces, de financiális okokból lehet, hogy jó sokáig egyedi dolog marad a stealth képesség.
A 30-35 éves, folyamatosan fejlesztett F-15 gépek még mindig komoly erőt képviselnek a világ minden légierejével szemben...
@stonefort: Tisztelt mester! Nyilván hozzáértő ember ezt így gondolja, de amint a cikkben is szó volt róla, a SAAB ipari együttműködéssel "megvette" az alsóbb döntéshozókat, és ezt ellensúlyozandó lépni kellett valamit US oldalról is. Ott sem feltétlenül mindenhol a szakmai érdekek uralkodnak.
"Saab's promotion of its industrial package was intensive and covered every province of Norway, (...) Norwegian Labor Party leaders admitted to Embassy that they received frequent calls from local mayors in favor of the Gripen."
"US embassy officials also reported a "seemingly well-orchestrated public campaign against the F-35's abilities""
Nyilván a "nyomásgyakorlás" kicsit erős kifejezés lehet, ha naivak vagyunk, de a tekintetben, hogy a "diplomácia" valójában nyomásgyakorlás (még ha igen széles skálán mozog is az "eszközparkja"), helyénvaló lehet itt a használata. (ezért is írtam, hogy "szokásos").
Lássuk például ezt: "We needed to avoid any appearance of undue pressuring (which was construed as 'threatening' Norway in its sovereign decision-making process), but we couldn't let stand the view that the choice didn't matter for the relationship,"
Majd ez jön: "We opted for 'choosing the JSF will maximize the relationship' as our main public line."
Majd a lényeg: "In private, we were much more forceful."
De finomabb eszközök is vannak, (ami nálunk például abszolút hiányzik az ilyen témáknál): "The media have recently run a number of articles from active duty and retired officers extolling the strengths of the F-35."
Viszont igen kíváncsi vagyok, hogy tudják-e tartani az ígért árat (talán 65 millió USD volt az F-35 Norvégiának beígért darabára, ha jól emlékszem, de ezt én már akkor sem hittem el). Szerintem hozzáértő embert az is meggyőzött volna, hogy - amint itt is fogalmaznak - "the qualitative difference between the planes" azaz a gépek minőségbeli különbsége mekkora. De jobban eladható a plebsnek, ha az árára is hivatkoznak.
@samoth: Természetesen sok összefüggés van a háttérben, a nyomásgyakorlás nem idegen senkitől (aki megtehetei az meg is teszi) Norvégia azért volt fontos, mert az első jelentős lépést jelentette, legalábbis export szempontból. Az árat lehet tartani, ha akarják. A beszerzésnél többször nagyobb összeget emészt fel a több évtizedes logisztikai háttér biztosítás, ezért még akár meg is érheti az elején engedményt adni, a arra érdemes a szövetséges fél.
Az 5. generációs típusok gazdasági okokból nem lesznek sikeresek.
Szerintem a következő egy évtizedben, amikor a váltás esedékes lenne, talán egyetlen ország sem lesz képes megfinanszírozni. Az amerikaiaknál szolgálatba állhat néhány, talán még a briteknél, de még az sem biztos.
Hiszen minden ország az eladósodottság növelésével tudná ezeket rendszeresíteni és ez hamarosan senkinek sem fog menni.
Én azt valószínűsítem, hogy tömegesen fogják meghosszabbítani a jelenleg repülő -és erre alkalmas- típusok üzemidejét.
Vagy például pillanatok alatt el fognak fogyni a már legyártott és most fölöslegesnek tűnő Typhoonok.
Az indiaiaknál és a braziloknál is okozhatja a döntés lebegtetését, hogy nem tudják eldönteni, azonnal rendelkezésre álló típust vegyenek vagy bízzanak abban, hogy van még idejük a rendszerbe állításra.
@molnibalage: ha azt vesszük, hogy cca. 2000 db gép rendszerbe állításával számolnak (erre készülnek a költségszámítások, amihez képest 2000 helyett 1500 majdnem mindegy), akkor mondjuk összesen csak 250-300db (inkább kevesebb) rendszerbe állítása (világszerte) sikertelenségnek tekinthető?
A számot persze csak meghasaltam, de ez a legtöbb, amit szerintem legyártanak F-35-ösből. Hamarosan az amerikaiak sem fogják tudni megengedni maguknak és a generációs váltás elmaradása miatt szükségtelen is lesz.
Ja igen, jut eszembe, fel is akartam vetni a napokban, hogy mivel az angolok alaposan visszanyesik a páncéloserőiket, tőlük valszeg lehetne viszonylag olcsón venni Challenger 2-eseket... De kiegyeznék én a Leo 2-vel is.
Ezek az angolok nagyon elszálltak! Csak 6 század harcirepülőt hagynának meg. 5 Typhoon és egy F-35C-t. 107+40 db. A typhoonok fele Tranche 1, és lehet összlétszámuk még csökken is, mert ebből adnának külföldi megrendelés esetén.
Nem tudom, mit akarnak, és ez kinek az érdeke, de úgy tűnik, hogy az afganisztáni háború kicsinálja a teljes NATO haderőt. Szinte már csak az a cél egy ország honvédelmi költségvetésében, hogy az afgán missziót fenn tudják tartani, ami rohadt drága, mert rohadt messze van, és rohadtul a veszteségek minimalizálására törekednek, és ez elvisz minden pénzt a hadseregek "hagyományos" feladataitól!
@Rommel28:
Újabb agyrém. A politikusain ismét elfelejtenek gondolkodni. Pár éve még látványosan nem kellettek a holland Leo-2-esek, most megvesznek pár elavult vasat?
Igaz, az osztrákoknak van 114 Leopard 2 A4-esük (ráadásul Hollandiától vették!), de arról megint nem szól ez az ócska bulvárhír, hogy ebből is adnak-e el, esetleg ezekből vennénk. Utóbbi eset még jó is lehetne, ha némi modernizáció is követné (A6, A7 szintre). Esetleg pár könnyű hegyivadász harckocsi "szódával" még elmenne Afgániában.
@Liverbird:
A Challenger 2 biztos nagyon jó tank, de MH viszonylatban az ilyesmit el kell felejteni. Technológiai vonalon, geopolitikai helyzetünkből adódóan nem nekünk való. Magyarán: Németország közelebb van Angliánál, könnyebb a Leopardhoz alkatrészt szerezni. A Rábának német céggel jó az együttműködése (MAN), Ausztria, Németo, Svájc, Hollandia, Dánia stb. szintén ezt használja. (Svédo. és Lengyelo. is.) Tehát tőlünk nyugatra összefüggő Leopard zóna van (északi kapcsolatokkal). :) Ez biztosan jó hatással lenne az üzemeltetésre. A Challengerrel egy elszigetelt folt lennénk, és a Leo a nemzetközi piacon is jobban szerepelt, ami nem lehet véletlen.
@sdragon:
nekem az a festés a régi Csehszlovák makettek aranykorát idézik. :)
A Challenger természetesen csak egy felvetés volt, természetesen jogosak az aggályok :)
A kipingált Gripen meg nagyon szép, csak éppen légvédelmi célokra használt gépnél nem sok hasznát látom. Légi harcban nem biztos, hogy nagyon előnyös lenne.
@Beat it!:
Szétnézve a sajtóban annyi kiderült, hogy a Leo-2-esek felétől is megválnának az osztrákok. Az a kb 58 darab pont jó lenne nekünk (de némi ráncfelvarrás kellene!). Ha csak az összvisz 20 T-72-esünk helyett jön 20 Leopard, akkor is jobban állunk. 50 körüli mennyiség már maga az álom... :)
Részemről itt vége az offolásnak, drukkolok, hogy valami közbeszerzési hülyeség ne jöjjön közbe.
Mellesleg légvédelmi eszközöket is eladnak, de nem részletezték mit.
Nem biztos hogy a Leo-2-esk miatt csörögtek át. A 8-12 centis aknavetőktől kezdve a légvédelmi gépágyúkig sok mindentől megszabadulnak odaát. Állítólag néhány Thomson-CSF RAC 3D közepes hatótávolságú 3-D radar sem kell pár Mistral rakétával és indítóval együtt.
Elvileg a magyar T-72-k üzemideje 2010 után lejár.
Hogy ez pontosan mit jelent, 2011 vagy 2012, azt nem tudom. De ideje lenne váltótípus után nézni, már ha akarnak egyáltalán váltótípust, vagy végleg megszűnik a fegyvernem. Erre még januárban nekem nem tudtak válaszolni, bár azóta volt egy kormányváltás...
@Rommel28: ...ha már szétoffoltuk...
Van egy olyan, hogy "Lövész 2020", erre hivatkozott az új vkf a parlamenti bizottság előtt.
Eszerint nemhogy nem lesznek harckocsik, de még a BTR-eket is kivonják 2015-16. körül.
Kéttengelyes páncélozott terepjárók lesznek.
Mellesleg Te tudod, hogy mit jelenthet egy harckocsinál az üzemidő lejárta? És ugyan miért ilyen éles a dolog? Egy repülőgépnél még megértem, de egy harckocsi azért csak tovább elpöfög állapot szerinti karbantartással...
Annyiból nem off, hogy hajszálra ugyanazok a mechanizmusok hatnak, mint a légierő esetében. Nem a pénz kevés itt kérem!
@Rommel28: @Batkaa:
Harckocsi üzemidő: úgy tudom, a futásteljesítménytől függ. Gyárilag 12ezer km, nagyjavítás után 6 ezer km fér bele. Ha lejár a T-72 üzemideje, a Currus nagyjavíthatná, akár modernizálhatná is, van rá programjuk. De mindez felesleges lenne Leo-2 beszerzés esetén. (A kettő között a technológiai szint és a harcérték ég és föld.) 50 körüli beszerzésnél lehetne újra önálló harckocsizászlóalj.
A BTR kivonás 5 éven belül - ez is agyrém, most lettek modernizálva, tovább is fejleszthető. Kéttengelyes páncélozott terepjáró: értsd - Hummer.
A napnál is világosabb (Irak, Afganisztán), hogy a könnyűlövész doktrína megbukott. Megfelelő páncélos és tüzérségi támogatás nélkül lépni sem lehet (legalábbis nem érdemes...)
@BEARCAT:
Utánanéztem, a RAC 3D jó cuccnak tűnik, Mistralhoz használják, nekünk is jól jönne. Esetleg Mistral MANPADS indítók (Igla pótléknak), vagy akár a meglévőhöz Atlas, hogy ütegenként ne csak öt indító legyen hanem 6 (ahogy kellene a gyári iránymutatás szerint).
Az automata légvédelmi gépágyúknak is meglenne a létjogosultsága, pl a reptereinken felállítva közeli légvédelem gyanánt.
@Batkaa: Azon agyaltam,hogy ez rohadt sok. Őrzés-védelemre? Mivel őriznek? Műholdakkal?
Mikor költöttek utoljára ennyit a Honvédségre? Már a feléből is jutott volna pl. üzemanyagra,alkatrészre,infrastruktúrára,neadjisten fejlesztésre.
@friderikusz:
hiába jetfly cikk, valami nem stimmel. Vagy a csehek nem tudják mit akarnak... "cseh vezetés a JAS-39 C/D-k 10 éves lízingszerződésének lejártát követően egy nemzetközi tendert írna ki a Gripenek leváltására. " A szerződés LEJÁRTÁT követően? Lejár a szerződés, ott maradnak vadászok nélkül, aztán kezdik a tenderezést? Ez nekem sántít.
Felvetésem: Mi a vélemény arról, hogy magyar részről a lízing lejárta után újra tárgyalnánk a szerződést? +10 év logisztikai biztosítás +6 Gripennel. Lenne 20 gépünk, 10 évig biztosan működőképesen.
Más reális lehetőséget nem nagyon látok sem magunknak, sem a cseheknek. Ésszerűen lebonyolított gépbeszerzést, tendert, a lízing lejárta előtt kb 5 évvel el kellene kezdeni.
@molnibalage:
vissza kellene térni az "ideális" állapothoz (jelen esetben ez 14 gép, min 70% hadrafoghatósággal). Ne a rossz legyen a kiindulási alap, szeretném, ha legalább középtávon lehetne gondolkodni, tervezni (már ha 10 év középtáv). Ja, hogy nem mi ülünk a minisztériumban? Bocs, hirtelen elfelejtettem... :)
@Beat it!: ...és ha 2018-ban esetleg mégis kormányváltás lenne akkor a szerződés módosítása, gépek átépítése Gripen NG-re... csak hogy mindenkinek jusson a pénzből. Aztán pedig mindent 80 évre titkosítani.
@Beat it!: Így van ez, ilyen tudathasadással él itt mindenki.
Szerintem nagyjából egyetértésre jutnánk itt, hogy a lehetőségeket figyelembe véve, mi kellene a Honvédségnek. (Például amit fölvetettél egyáltalán nem rossz elképzelés.)
Azután a hasadt személyiségünk másik fele szembesít a valósággal.
A Magyar Honvédség már de facto megsemmisült, nem tudtad?
@molnibalage:
Nem lehet visszatérni ahhoz, ami soha nem volt, de egy megrekedt állapothoz képest lehet előrelépést tenni. Ahogy a mostani helyzetnek megvannak a csapdái, ugyanúgy meglennének a megoldásai is. Szakértelem, elszántság és következetesség kellene, aztán magad is elcsodálkoznál, milyen hamar jönne a látványos fejlődés. Ebben csak a feltételes mód jelenleg a probléma.
@Open Skies:
nem vagyok a híve, hogy a Gripent "bebetonozzuk" (Az F-35, PAK_FA elterjedésével reménytelenül elavulttá válik majd), de ha lejár a szerződés már csak két lehetőség marad: 1. meghosszabbítani, 2. vadászgépek nélkül maradunk. Hosszabbítás esetén időt nyernénk, hogy jól átgondolva (a technológiai irányvonalakat figyelembe véve) dönthessünk a légierő új géptípusáról.
@Beat it!: A hamar mit jelent neked? 3 hónap? 6 hónap?
Mert egy képzett magyar szakember gárda kiképzése vagy átképzése is hónapkoban mérhető.
Átmeteni időszakra lehetne bérlni esetleg karbantartót a svédekltő, de ennek költsége a csillagos eget verdesheti.
A PAK-FA elterjedése még alsó hangon is 10 év. Ennyi erővel dbjuk ki a Griffet, mert az F-22 ellen már most esélytelen.
A jelek szerint a 4+ és 4++ gépek még nagyon hosszú szolgálat előtt állnak sok helyen, mert az F-35 ára picit elszállt és sok helyen faragnaka pénzekből.
@molnibalage:
A hamar azt jelenti, hogy egyáltalán elkezdődik a szakember gárda képzése, és biztosítva van a pályán maradásuk. Mert innentől az idő nekünk dolgozik, látszik az alagút vége. Az átmeneti időszak nehézkes, ki kell húzni valahogy, utána viszont ugrásszerű lenne a javulás.
Hány év van még a Gripen programból? Ha a PAK-FA, F-35 elterjedésére 10 évet számolsz (minimum), akkor az röviddel így is megelőzné a +10 éves hosszabbításunk végét (már ha lesz ilyen...). Igaz, hogy a 4+, 4++ gépek hosszú szolgálat előtt állnak, de a mi Gripenjeink a jelenlegi formában elavultak lesznek. Vagy modernizáció kell, vagy csere, akkor is, ha a váltótípus nem 5. generációs lesz. Mindez persze függ attól is, hogy a térségben milyen lesz a haditechnikai körkép.
@molnibalage:
Erre a kérdésre majd visszatérünk 10 év múlva, már ha lesz miért...
Mondok egy példát: 1939-ben rendszeresítettük a Héja vadászgépet. 1942-ben mit mondtak rá? Nem a legkorszerűbb, vagy elavult? Aki Messerbe ült utána azt mondhatta, hogy a Héja nem a legkorszerűbb. Akinek Héjával kellett volna egy B-17-es köteléket megtámadni azt mondta volna, hogy reménytelenül elavult.
Egy gép hoz egy adott technikai szintet. Ettől kezdve minden viszonyítás kérdése, attól függ, milyen ellenfél várható nagy valószínűséggel, és hogyan tud helytállni vele szemben.
Nem elég a saját technikára fókuszálni, mert az olyan, mintha az ember a sakktáblán csak a saját bábuit látná.
@Beat it!: Tíz év múlva 2020 lesz. Nézd meg mennyi 3. és 4.generációs vadászgép fog még akkor repülni ,török Phantom, lengyel, szlovák MiG-29, csak pár a sorból. Arra is kíváncsi lennék, hogy például a belgáknak és hollandoknak hány F-35-ük és hány F-16-uk lesz. Nem hiszem hogy az osztrákok, németek, spanyolok, angolok tíz év múlva kidobják a Eurofightert. És folytathatnánk a típusok és nemzetek felsorolását.
Azzal, hogy rendszerbe áll egy vagy két 5. generációs repülőgép nem fog minden állam rohanni és váltani, ez nem a mobil telefon piac, szerencsére.
Ezt a blogot azért is csináltam, hogy rávilágtsak(sunk) a légierő téma olyan misztikumaira, mint a műszakiak, azaz a termelő oldal, a repórák, az üzemképesség, a költségek, a nemzeti erőfeszítés jelentősége.
Szóval amikor azt látom, hogy megy a vita arról, hogy csillogó-villogó, vagy cillogó-villogó-csillogó-villogó gép kell ide, akkor elkeseredem. Egy bizonyos szinten teljesen mindegy. Ha az attitűd nem változik, lehet nekünk F-35-ösünk, vagy PAK-FA-nk, nem sokat fog érni.
Én a "platformelméletben" hiszek, ami azt mondja, hogy bizonyos teljesítményparaméterek értékein belül bármilyen repülőgép-eszköz megfelel - a szükséges felszereltséggel, amit rendszeres korszerűsítések biztosítanak. Szerintem a "4. generációként" ismert csoport típusai – egy ilyen kis országra vetítve főként – mind megfelelő platformok lehetnek. Szóval én azt szeretném látni, hogy egy jó színvonalon üzemeltetett, kellő pilótaállomány jártasságát fenntartani képes, és más rendszerekbe ágyazott 4+(++++++) generációs vadásszázadunk (vagy kettő) lesz az elkövetkező két évtizedben. A kellő alatt én mostani tudásom szerint a következő értékeket értem: 14 gép, 20 pilóta, 2100 óra per év, 150 óra per gép per év.
@zord:
"A kellő alatt én mostani tudásom szerint a következő értékeket értem: 14 gép, 20 pilóta, 2100 óra per év, 150 óra per gép per év."
Lényegét tekintve semmi extrára nem vágysz :-) És ez mégis vágyálom. Pedig teljesen reális.
Félek belegondolni, mi lenne, ha még egy századnyi gépet rendszeresítenénk. Akkor a mostani 80 helyett csak 40 órát repülnének a kiemelt hajózók?
Először rendet kéne itt tenni. Az meg látjuk, hogy nem megy.
Én a fizukat tolnák meg először, a műszakiakét leginkább. Ha lesz megbecsülés, akkor lesz igényesség. Sztem, ha ez meg lett volna, akkor a 29-esek sem így rohadtak volna szét a betonon.
A gond az, hogy csak a beszerzésig fontos a repülő, aztán a gépek csillognak maguktól is, a földön is, legalábbis a politikusok szerint...
@zord:
teljesen egyetértek. Magam részéről szintén ezzel kezdtem: "vissza kellene térni az "ideális" állapothoz (jelen esetben ez 14 gép, min 70% hadrafoghatósággal)". Pontosabban a szerződésben rögzített állapot ez. (Aztán valamiért kicsit elkanyarodtunk.) Amíg ez nincs biztosítva kár agyalni a jövőn, én csak a veszélyre szerettem volna felhívni a figyelmet: ha nem biztosított a szerződés hosszabbítása (és utódkeresés sincs), vadászok nélkül maradhatunk. De még ezt is pontosítanám: én a szerződés logisztikai, üzemeltetési oldalának hosszabbítására gondoltam. Hiszen a jelenlegi 10 év letelte után a gépeket maradékáron megvehetjük. Ez viszont semmit nem érne, ha nem tudnánk őket levegőben tartani.
@stonefort:
tanulságos kis film. Az 1:20-nál látható modellezett bevetés akár üzenet is lehet egyes országoknak.
Akkor sokkal gyorsabb volt a technológiai fejlődés üteme. A motor és az aerodinamika pár év alatt elvult.
A '70-es évek eleje óta lényegében nincs aerodinamikai előrelépés a stealth gépekt leszámłtva a gyakorlati alkalmazás terén. Az F-15, F-16, Szuhoj és MiG gépek aerodinamikája csontra ua. Az SH az Hornet ráncfelvarrása.
A Gripen bizony aerdinamikalig nem egy korszerű gép, a '70-es évek eleji szinten van, csak van canard. A törzs / szárny átmenet meg sem közelíti a Rafale, F-16, MiG vagy Szuhoj szintet.
Hajtómű? Az F-16C/D gépek hajómvei is kb. 10-15 %-kal tudnak nagyobb tolóerőt, mint 30-35 éve és a fajlagos fogyasztás sem javult drámain.
Ergo, ma maga a platorm igenis baromira hosszú életű - lásd F-15A-tól F-15E kifutása vagy B-52 - csak éppebn a burkolat alatt van komoly változás. Azt meg le lehet követni folyamatos modernizációval, ezért új gépet nem kell venni.
Szóval, bocs de körtét hasonlítasz a dinnyéhez. Mirha a római kori hadviselés és technikai fejlődés példájával indokolnád a mai K&F pénzek kidoboását. Akkro száz éves szinten állandónak tűnt a technikai fejlettség, nem voltak nagy áttörések. Az elmúlt 200 év meg másról sem szólt eddig.
@Rommel28: n+1 helyre leírtam. Gondolod érdekelt valakit igazán? Sok troll fórumozó max. azt vonta le, hogy akkor nem kell egyáltalán Honvédség és légierő sem.
@GSF: Nem csak kizárólag politikai kérdés ez!
Az, hogy a HM költségvetését hogyan használják föl, nem kellene, hogy politikai kérdés legyen.
Azzá vált az elmúlt 20 évben, a pénzcsap miatt.
De ma már legalább ekkora probléma az ehhez folyamatosan kitenyésztett katonai felsővezetés is!
Nagyon sajnálatos, hogy a tábornoki kar nem zárt idejekorán a politika felé a hadsereg megőrzése érdekében. Ez viszont szerintem még pártállami örökség, hogy az emberi és szakmai alkalmatlanság utat nyitott a korrupció ilyen mértékű terjedésének.
@Beat it!: Azt nem értitek, hogy stratégiai koncepció hiányában lényegtelen, hogy 144 repülőgép van vagy 14 vagy 0!
Mennyi idő?
Minimálisan 4 év.
Ennyi idő kellene, hogy az egész Honvédség a mai létszámkeretben, az állományarányok megváltoztatásával összekapja magát.
Nem működhet jól a Griffek kiszolgálása és üzemeltetése, ha a Honvédségben ez az általános koncepciótlanság folytatódik!
Ez még csak nem is pénzkérdés! Leginkább szándék hiányzik a dolgok rendbe tételére. Ha van is valami halovány, azt kisiklatják. Így aztán folyik tovább a kitaposott mederben, amíg végképp kivérzik.
@GSF: Állj! Ez egy nagy baromság! Semmi köze a kettőnek egymáshoz! A MŰSZAKIAK nem azt játszották, mint Puskásék:"Kis pénz, kis foci..."
Ezt kikérem minden repülőműszaki nevében!!!!
Azért szerintem a "műszaki humán erőforrás rendszerében" igenis fontos az anyagi-erkölcsi megbecsülés. Mert ettől függ a feltöltöttség, az elvándorlási hajlandóság, és a munkahelyi morál, stb. Hiába a szakmai elhivatottság, a rendszer jobban működik, ha van anyagi-erkölcsi megbecsültség. Nehéz mérni az ilyesmit, de ha lehetne, biztos találhatnánk összefüggéseket a végeredménnyel (a kihozatallal).
Nem egyszer volt alkalmam külföldi gyakorlatok kapcsán egy helyen lakni a magyar kontingenssel, benne a műszakiakkal. Reggeli közben nézve az arcokat, nekem nem az egekbe szökő jókedv, hanem a depresszió és mogorvaság benyomását keltették. Ami persze nem az ő hibájuk elsősorban, csak számomra az egyik - elismerem, felszínes - jele annak, hogy ezzel a kulcsfontosságú csoporttal kell kezdeni valamit, mert nélkülük nincs repóra és képesség.
Az anyagi elismerés relatíve egyszerű dolog - több pénzt, juttatást kell adni.
Az erkölcsi sokkal bonyolultabb. A legfontosabb eleme szerintem a csapatszintű hajózó-műszaki (szociális) integráció elősegítése a vezetés részéről.
Sajnos rendszerszinten, statisztikailag meggyőződésem, hogy igen.
Egymás mellé teszel két rendszert, csak a pénz a különbség - nem lesz különbség a kihozatalban?
@2010.01.04. szárazföld:
Angoloktól a Warrior lövészpáncélosuknak mondjuk még lenne nálunk helye /okosba ha megszámítanák azt is/.
Más egyéb fegyvernemeknél ha mérlegelik, szvsz a elsősorban gyártó ország dominál, ő(k) a fődealer(ek). Még a megbonthatatlan szövetségi viszony is persze valamiféle tényező, de más egyébre ha nem muszály én nem nagyon alapoznék kontinentális viszonylatban. A távolság ha valaki "kivüláll" nyilván lehet előny is.
Bár olyan kis mennyiségek kerülnek szóba, nem tudnám rangsorolni.. én véleményem megfelelő garanciák megléte esetén , hogy majdnem mindegy .A leo talán up-to-datebbnek tűnik szubjektive, de azért nem mernék semmit sem kinyilatkoztatni.
bocs hogy visszakanyarodtam az Offig, ez nem divat errefele szerencsére;)
köszi a lehetőséget
Második Albájukat vesztették el az idén a csehek.
A nyáron egy a LOM Praha által fenntartott L-39C zuhant le, tegnap pedig a námesti 222. tl vesztett egy L-39ZA-t. A plióták kattintottak.
@mig23:
Nem a munkát kritizáltam, ez az eddigi hozzászólásaimból is egyértelmű.
Ugyanakkor tartom, hogy a gépek sokkal jobb állapotban lehettek volna, még fedett hely hiányában is, és ennek sztem része az, ahogyan bántak velük, a levegőben (műrep orrvérzésig) és a földön (ha rohad, hadd rohadjon) is.
Tartom, hogy a ponyva nem "pénzkérdés". Sztem ez szemlélet kérdése. Még a ruszkik se spórolták le a kabinról, mégha üzemképtelen is volt.
Tudom, hogy a forrást nem a műszakiaknak kell előteremteni.
De van bázisparancsnok is. Vagy mindig csak felfelé kell mutogatni? Felelős nincs.
Sztem a Jurassic Park léte és kinézete kórképe a torz magyar szemléletnek. Ezek a gépek köztulajdonban vannak mind a mai napig. Az üzemeltetőkre (itt nem kizárólag a műszakiakról beszélek) lettek bízva. Nem brahiból. Ennek hanyag kezelés szaga van... Ez végig húzódott az egész magyar 29-esen üzemen, és mára kicsúcsosodott.
Megbántani senkit sem akartam és senkit sem akarok. Elnézést, ha mégis valakinek ez rosszul esett. Ez csak az én véleményem.
Azt is tartom, hogy az anyagi elismerés mindig jobb munkamorált és munkakedvet eredményez, mert a pozitív értelemben vett megszállottság bár sok muníciót ad, de nem minden.
" tíz új MRAP-harcjárművet, és a tervek szerint még negyvenhatot hamarosan. A negyvenhat harcjármű között MRAP-ek és HMMWV-k lesznek majd. A magyar misszióhoz már megérkezett az a mintegy ötszáz új kevlár-sisak, amelyet a német hadseregtől vásárolt a honvédség. "
10 gép a levegőben, abból 3 Jak-52, a maradék 7 darab 4 különböző típus: 8, 17, 24. Tehát egy ugyanazon fajtából legfeljebb 5 lehetett a levegőben...
Érdekes a parancsnokhelyettes megfogalmazása: "az idei utolsó kiképzési repülés nem „üzemanyag füstölő örömrepülés” volt, hanem a kiképzés szerves része". Igaza van abban, hogy a közvélemény számára sugallja: ez nem parádé, hanem képességfejlesztés. Viszont el kellene már felejteni, hogy ha sok gépet emelnek, az csak üzemanyag füstölés. Inkább színtiszta erődemonstráció, a hadrafogható gépek számát illető kételyek eloszlatása. Utóbbihoz viszont ez még kevés.
Ez a Solar kft micsoda? Majd Horvátország biztos a mi felújított gépeinket veszi meg. A felsoroltakból egyedül Szerbiáról tudnám elképzelni. A kft-nek megéri felújítani és eladni 12 gépet? Jó kis kft lehet ez, ha van több millió dollárja ...
@Open Skies: Köszi a pontosítást!
Fehéroroszország (ők is sokat eladtak a sajátjukból ha jól tudom) kizárnám, és a Horvátokat.
A szerbek viszont simán. Egy pár 29-esük maradt, azokat becsben tartják. Nekik felújítással, vagy anélkül (van hátterük/orosz kapcsolatuk a felújításra) előrelépés lenne a gépeink beszerzése. Komolyabb fejlesztésre jó pár évig még nem lesz reális esélyük. És ez még "agresszív" fegyverkezésnek se lenne mondható, nem "provokálnák" se az EU-t, se a NATo-t, se a szomszédokat. Szerintem.
Elárulok valamit, amit szerintem ti is tudtok. Az, hogy használt katonai hardvert hova, mikor és hol adnak el, egyáltalán nem szakmai szempontoktól függ. A közvetítőktől és a pénzmozgásoktól, hogy hova megy, jut a pénzből. Ki akarja, ki nem, stb.
Az eredeti cikk a Magyar Nemzetben nyilvánvalóvá teszi, hogy az információ milyen forrásokból jöhetett, és könnyű látni azt is, hogy mi a benne foglaltak üzenete. Ennyi.
Nagyon jól látszik az egyik felvételen, hogy becsapódás után az GBU-15 kittől már megszabadtott Mk84-es bombatest hogy jön ki a laza talajból. Ez tipikus jelenség fel nem robbant /lapos becsapódási szögű bombáknál. Szerbiában nem egy ilyen "alagútfúró", de fel nem robban 84-essel illetve 109-essel találkozni.
@Johnfighter: Ok, most már látom. A nem pct. bomba képes ekkora gellert kapni és kibírja? Ha meg ennyire erős, akkor hogyan kap gellert és nem töri át a talajt? Érdekes. Mindenesetre nem állnék a közelében, amikor így repked. :)
Ki mondta, hogy nem töri át a talajt? Belemegy, szépen fúr benne egy banán alakú alagutat, és kijön. A mozgási energiájától, formájától, a becsapódási szögtől és a közeg (talaj) sűrűségétől függ a pálya íve és hossza. A linkelt esetben először bement a talajba, feljött belőle, és még ki is repült. Más esetben meg úgy találják meg a fel nem robbant bombát, hogy az orra áll ki a földből! Nem a farka!
1999-ben, amikor Stonefort barátommal előadást tartottunk a tűzszerészeknek a NATO-függesztmények azonosításáról, körbevezettek minket a laktanyában. Ott volt/van egy olyan szemléltető dioráma, hogy (elnézést, ha pontatlanul idézek): "a bomba útja".
Egy kis mazsolázni való a bejgli mellé:
A Kormány 1311/2010. (XII. 27.) Korm. határozata
a 2011. évi határátlépéssel járó csapatmozgások engedélyezésérõl www.magyarkozlony.hu/pdf/8069
Zord, ez a Griffeket érinti? (30826. oldal)
LÉGI UTÁNTÖLTÉS,
LINK–16, NAEW
szintentartó kiképzés
2011
A repnapon a htka.hu-s srácok a kérésemre megkérdeztek valamit a Simicskótól, ami bökte a csőrömet egy ideje. Volt neki ugye egy kijelentése, miszerint nem fognak pénzt pazarolni olyan felesleges dolgokra, mint a légi utántöltés. A kérdésem tehát, miért ez a véleménye?
3 válasz jött.
1: Drága.
Ezzel nehéz vitatkozni, de mi nem az a katonai repülésben. Ki kell perkálni és kész, nincs mese.
2: Még sosem gyakorolták korábban a pilótáink. (!)
Nos, ezzel már könnyebb vitatkozni, szerintem ezen az oldalon felesleges részletezni, miért...
3: A "Zorbán-Torgyán-polgár-kormány" eredetileg légvédelmi célokra vásárolta meg a Gripent, majd az MSZP módosította a szerződést a többfeladatúsággal. Az új orbán-kormány viszont tartja magát az eredeti elképzeléshez, vagyis a légvédelemhez. Ahhoz pedig nem szükséges a légi utántöltés képessége.
@molnibalage:
Van benne még NEWFIP, Tiger Meet és ADTRAC, Gripen éleslövészet Svédo-ban. Pegasus, Lord Mountain és AZOR helikopteres gyakorlat.
És a csemege: Avianoi gyakorlat, Anatolian Eagle (Töröko.), Flying Rhino (utóbbira Griff megy vagy heli?), Eagle Talon (Lengyelo.), és német-magyar rep harcászati kiképzés.
Ha mindegyiken részt akarunk venni igencsak dolgozni kell a gépállományon, hogy legyen mit kiküldeni. (létszám: 50 és 200 fő között)
+1 újdonság, ami nem légierő: szerb-magyar flottilla kiképzés.
A HM/MH tervezésének teljes bizonytalanságáról árulodik a közlönyben található felsorolás. Mivel abszolúte nem tudják, hogy mikor mire lesz éppen keret/szándék, így minden szóba jöhetőt beírnak, hogy le legyen papírozva. Ez már évek óta megy így, de egyre nagyobb a megemlített gyakorlatok köre, hogy lehessen manőverezni.
Szerintem kell számítani egy nagyobb hazai és egy külföldi (Tiger Meet) nagyseb gyakorlatra, mint az elmúlt években. A kecskeméti felszállással, de határátlépéssel történő gyakorlások is napirenden lesznek, talán több, mint eddig.
Annyi biztos, hogy minden korábbinál több repülés van tervezve a Gripenre, mellyel az időarányosan elvesztett mennyiség visszaszerzése indulhat meg. A megvalósulás persze egy másik dolog, de az eddigi években a tervek is visszafogottak voltak.
Egyre inkább érdemes odafigyelni a forgószárnyas technikára is, ahol a katonásabb szellem kedvez a tervek megvalósulásának.
Itt még emlegetik a közepes és nagy hatómagasságú légvédelmi rakéták cseréjét. 10 év alatt sem lett belőle semmi... Sőt, nemhogy csere nem lett, de ki is vonták őket utód nélkül.