zord:
Szép videó Marignane-ból az HForce-os H225M SOF-unkról, Róka nyilatkozatával. A nyitókép miatt bei... (2024.12.06. 18:31)AirPowerNews 139. (2024 okt.)
zord:
Ha kínai vagy Dél-Koreában, ne fotózz amerikai hordozót:
koreajoongangdaily.joins.com/news/2024-1... (2024.12.03. 10:54)Forddal Triesztben
zord:
A szaga alapján ez egy infoops kampány. A rezsimszócső BBC civil lakosok nyilatkozataival futtatja... (2024.11.30. 13:07)AirPowerNews 140. (2024.nov.)
Visszatérve a Mi-28-as tesztre, a rögzített kamera miatt nekem is a snittes megoldás a valószínűbb. Hogy mégis akkor mi értelme a "csalásnak" ? Nos nem árta a hajózói állomány bizalmát is erősíteni...
Gondolom nincs benne robbanóanyag. De a jenkik korábban csináltak olyan gyaklőszert is, ami becsapódáskor darabokra esik, mert jártak már úgy, hogy a gellert kapott lövedékek kárt okoztak. Nem tudom mi ilyesmit használunk-e...
Block, Tömböllel megelőztelek pár másodperccel :) Más kérdés, hogy én nem a legjobb helyre linkeltem...
Namármost tény, hogy Tömbölt hardcore jobboldalisággal nem lehetett vádolni, ellenben a legmagasabb intelligenciájú vkf volt az utóbbi időben. Emellett kék ruhás volt, ami a mi szempontunkból fontos tényező... Konyított az air powerhez, amit sajnos a buziklubban (ez az ÖHP beceneve) nem mindenki mondhat el magáról.
Aki indulatosan csapkod, nem biztos hogy eltalálja a legyet, illetve azt a legyet, amit kellene. A Szekerest nem üthetik, ütik a vkf-et?
Az a kupleráj, amit a HM-ben találtak, nem elsősorban Tömböl, hanem Szekeres, Vadai, a hajasbaba, és a szoci gárdapolitikusok vétke.
Az utódlásról pedig annyit, hogy nem biztos, hogy a gyorsan jelentkezők és gyors hűségesküt letevők jelentik a jó szakmai megoldásokat, sőt.
Az tény, hogy politikailag jó húzás az ilyen határozott lépés, de engem mindig érdekel az is, hogy mi a következő lépés, és nem szakadákba vezet-e? Arról egyáltalán nem vagyok meggyőződve pl., hogy a kiválasztott utód a lehető legjobb megoldás. Ha kitágítjuk a horizonotot, és a politikai botrányokon túl az elmúlt időszak katonai-szakmai kudarcairól is beszélünk (mert bizony arról is kell), akkor nem árt tisztázni, hogy azokban az ÖHP vezetése is osztozott. (zárójelben jegyzem meg, hogy egyes súgások szerint Benkő csak áthidaló megoldás).
@zord: Én is kíváncsi vagyok. Amíg a szerencsés helyzet volt, hogy kék ruhát hordott a vkf, addig sem tudtak lendületes változást hozni a légi csapatoknál. Mi lesz ha barna ruhás irányít?
@zord:
A kékruhás vkf távozását sajnálom, de Benkőnek örülök. Az 5. Bocskai gld parancsnoka volt évekig, előtte pct tüzér. (Akkoriban még volt T-72, Maljutka és IGLA szakasza a lövészdandároknak!) Van tehát feladat a szárazföldnél: a harckocsizó és páncéltörő képesség a harmatnál is gyengébb. Reményeim szerint ezeket erősíti majd, elvégre a Fideszesek egyfolytában azt szajkózták, hogy a területvédelmi képességeink elégtelenek. Ha belátja, hogy a légierő más tészta, és hagyja hogy szakértők végezzék a dolgukat (és forrásokat sem von le), az már bőven jó.
@Beat it!: Szép, meg jó elképzelés, de nagyon meglepődnék, ha ilyen irányban komolyabb fejlesztések lennének...
A legnagyobb bajom, hogy még annyi honvédelmi koncepciót sem látok, mint az előző kormánynál. A hadsereggel kapcsolatban egyetlen dolgot szajkóznak, hogy meg kell szüntetni a morális válságot a honvédségnél. Elfogadom! Vannak problémák, de ez nem szakmai irány, hanem politikai! Szakmai kérdésekben csak lufikat eregetnek és gumicsontokat dobálnak!
@block50: Igazad van. A morális válásgot nem lehet szerintem személy cserékkel megoldani. Ide most pénzt kellene tenni. Elfogadható jövedelmeket, elfogadható állapotú technikát és folytathatnám. Azzal, hogy új vkf lesz és az alakulatok nem kapnak több pénzt, akkor nem fog változni semmi.
Ha meg szűkös a forrás, akkor felezzék le a HM munkatársainak a számát és az jó példa mutatás lenne.
Erre számítottam, kb. Nálunk négy(nyolc) évente fejcsere van, ha kell, ha nem. Ja, és irányváltás 180 fokban. Mit tett ez a szerencsétlen szaki, hogy elküldik? Milyen morális válság?
Milyen morálja legyen egy, hagyományaitól (1848) megfosztott, megalázott, alulfinanszírozott hadseregnek, ahol a vezérkar "haveri" alapon bepasszírozott figurákból áll?
Milyen morálról akarnak itt papolni, amikor a hiv. állomány nagy része a Munkaügyi Központok "maradékából" hullik ide alá?
Hadügyi koncepciót meg azért sem kell várni, mert egyenlőre úgy tűnik a választóknak tett "öszödi méretű" ígéret halmazzal sem lehet mit kezdeni, vissza kell vonni szépen sorban mindet.
Akkor végképp nem jut pénz a HM-re. Szerintem fizetgetjük a Gripeneket, veszünk pár RÁBÁT, és szép óvatosan kibúvunk minden külhoni kötelezettségünk alól, hogy pénzt takarítsunk meg. Ez a hadügyi koncepciónk a gazdasági realitások tükrében.
Zordnak igaza van, kiöntjük a fürdővízzel a gyereket is. Viszont az új politikai irányvonal világosan megmutatja: semmi sem drága, ha a PÁRT úgy akarja. Megjegyzem: Szekeres úr sem azt tette amit akart, hanem amit fentről(!) mondtak neki. Viszont nagyon nincs jó üzenete annak, ha megússzák a felelősségre vonást, és egy szakembert aláznak meg helyettük.
Ezt diszkréten, de határozottan kellene csinálni. Nem hiszem, hogy most nagy botrányokban kellene kiteregetni a szennyest a HM előtt az utcára. A Honvédség ennél többet érdemel. A presztízse már így is elég alacsony, ami az utánpótlás kérdésében sem szerencsés.
Remélem a Jobbik nyomásának engedve nem fognak visszatáncolni a "király nélküli királyság" honvéd hagyományaihoz, mert az 1848-as Honvéd hagyományok sárba dobása lenne.
Én meg azt remélem, hogy a huszár hagyományőrzőket nem tekintik példa értékűnek a technikai fejlesztések megtervezésénél....:-)
Félre a tréfával: kirúgások, teátrális bevonulások, stb, lehetnek, de ebben a ciklusban döntéskényszerek vannak mindenhol, de a légierőben különösen. Elégtelen a hadrafogható helikopter, a Gripen-program kóborog (nem látok másra lehetőséget csak A-A fókuszra, úgy hogy két-három spíler repüli a teljes palettát, a tudásbázis fejlesztésére, fenntartására), a harmadik 3D radar illúziójával leszámolás, NATO-elvek szerint nem konvencionális radarerők fenntartása hazai invenciókkal megtámogatva (sok minden opció van a tarsolyban, ha adnának rá pár tíz millát!), és a lérak kérdés rendezése (legalább a 3M9 készlet felújításának, vag cseréjének megoldása, mert a Kub-unk nem rossz, ha kevés is van belőle).
(Persze ezek csak a főbb dolgok, meg bizots van, amit elfelejtettem...a sok utazás úgy kivette az erőmet, mintha a hétvégén lenyomtam volna megint a Kinizsit...pedig nem, lusta disznó lettem!)
@zord: ...és Te még bízol ezekben a fejlesztésekben?
Látsz bármilyen erre utaló jelet a kormányprogramban vagy a honvédelmi miniszter elképzelései között?
Eddig én semmilyen elképzelést nem láttam a "morálison" kívül. Sebaj, majd rákérdezek idővel! A Fideszből egy mondat is sok, annyit se lehetett kiénekelni a választás előtt légierő témában. Kormányon még nem kérdeztem.
És a szlovák helifelújításos hír? Arról mi a vélemény?
Mi megint csak akkor döntünk, mikormár semmink sem marad?
Itt vannak a hatalmas árvizek, de még egy képsort sem láttam ahol segítettek volna a helikopterek!!
Valószínű erre már nincs repóra!
Szomorú lenne!
@Pocok75: Ma reggel ugyanezeken gondolkoztam. A 2000-es évek elején a nagy árvizeknél minden híradásban mutatták a helikoptereinket, ahogy külső függesztéssel homokzsákokat és zúzott követ emelnek a töltésekre. Most semmi!
Már az is hír, hogy valamelyik településre 70 katonát levezényeltek segíteni. Ekkora nem lehet a baj....
Nehogy úgy járjunk, mint az osztrákok, akiknek egy lavina-katasztrófa kellett, hogy fejleszék a helikopteres kapacitásukat. Egy árvíznél a gátszakadás azért ennél nagyobb károkat tudna okozni. Itt is, más fórumokon is mondjuk régen, hogy az egyik legfontosabb feladat a helikopteres flotta megerősítése lenne....! Egyszerűen nem hiszem el, hogy drága politikusaink ennyire nem foglalkoznak semmivel. Ráadásul ezek nem is "csak feleslegesen" repkedő vadászgépek lennének, hanem számos egyéb helyen lehetne használni a gépeket! ÉBRESZTŐ!
@zord: Sajnos kívülállóként én is így látom! Szomorúan hallom, hogy kicsit bentebbről sem szebb a kép...
@sdragon: Mondanám, hogy nem lep meg a dolog...!
Pont ezért dühítő, hogy minden kormányváltás után újabb politikai, de szakmai célok nélkül érkeznek a vezetők. Tisztogatnak és nem fejlesztenek! Ez pártoktól függetlenül igaz volt eddig, és most sem várok nagy változásokat. Ha baj van jön az egymásra (elődökre) mutogatás, amíg el nem csitul az ügy. Ez azonban otthonokat és ne adj Isten emberéleteket nem fog visszahozni!
Az egyszerű választópolgár pedig tehetetlenül nézi ezt az egészet, mert a választás hazánkban csak relatív volt eddig. Rossz vagy rosszabb közül választhatsz. Ez nem csak a honvédségre, hanem a teljes államigazgatásra igaz.
Egy a hazánkhoz mérhető országnak a legfontosabb feladata lenne a helikopterflotta fejlesztése. Kicsik vagyunk ütőképes csapásmérő légierő fenntartására, és külföldön állomásoztatására. Egy a jelenlegihez hasonló méretű Gripen flottának elegendőnek kellene lennie a saját légterünk védelmére! Viszont a helikoptereket számos egyéb helyen is tudnánk használni.
Természeti katasztrófák.
Nemzetgazdaság
Akár polgári szállítási feladatok.
Ezek mind plusz repülési időt adnának a pilótáinknak, akik így nem csak a kötelező iskolaköröket rónák, hanem valós repülési feladatokat teljesítenének. Ezeknek a feladatoknak egy része akár bevételt is generálhatna. A pilótáink többet repülnének és reálisabb esélyünk lenne egy kisebb helikopteres kontingenst felállítani hadműveleti területen.
Egy kis ország ne akarjon mindenben jó lenni, főleg ne egy szövetségben, ahol jobban eloszthatóak a feladatok és a nagyok egyébként is rendelkeznek megfelelő "főerőkkel". Specializálódni kellene! Ez a 90-es évek elején nálunk a katonai egészségügy és a műszaki csapatok voltak, a cseheknél a vegyvédelem. Most változott a világ, ma ez már kevés, harcoló vagy a harcot közvetlenül támogató erők kellenek.
Lehetne ez a specializálódásunk a helikopteres csapatok fejlesztése. Szerintem jó irány!
@zord: Tudom sok az elfoglaltságod, de nem lehetne a Nemzetbe írni a helikopterekről egy felkeltő cikket, mint a Gripenekről. Most lenne rá is téma az árvíz kapcsán!
Lehetne a Hende Csaba oldalára is írni, azt ha kell bevállalom mert mailt is kér!
@block50:
A választópolgár már nem tud választani: ti. már nincs kormányprogram sem, vagy ha van, akkor nem "mutiból készült". Szóval már azt sem lehet tudni, hogy kit mire hatalmazunk fel, igaz, amikor lehetett, akkor sem azt csinálták, amire felhatalmaztuk őket. A politikáról talán ennyit.
Kicsit felhabzott itt az árvíz dolog a fórumon, de azért pár dolgot illik leszögezni:
Most NINCS olyan árvízi helyzet, amit ne lehetne a földről uralni. Helyi patakoknál, vízfolyásoknál, ereknél zajlik a védekezés. Egyszerre sok helyen, de kis volumennel.
A Tiszai árvíz esetében "körbevett" helyekre vittek zsákokat helikopterrel, és egy jól körülhatárolható területen védekeztek. Ezt könnyebb a levegőből menedzselni.
Egyenlőre felesleges lenne a helikopterek értékes üzemidejéből kirepülni egy csomót azért, mert jól mutat.
A személyi állomány sem kifejezetten árvízi védekezésre van. Ezek olyan kommunizmusból örökölt nagyzolási mániák, amiket ideje lenne elfelejteni. A katona nagyon drága munkaerő ehhez, a technikáról nem is beszélve.
A polgári védelmi erők fejlesztése, az eszközök beszerzése jelenti az igazi megoldást.
Nálunk egy kicsit szereptévesztésben vannak: tűzoltók vágják a fákat a villanyvezetékekről, miközben máshol lenne rájuk szükség.
A polgári védelem komolyan vehető források nélkül tengődik (sokan még ma is azt hiszik, hogy ez valami "vörös" elitalakulat), önkéntes erők pedig csak akkor és addig vannak, amíg a saját házukat, utcájukat kell védeni.
A vízügyi szakemberek nagy részét veszni hagytuk, mert "felesleges". Mindezek híján mindenki a Honvédségtől várja a megoldást, aminek meg haza védelme lenne az elsődleges feladata, de az meg ezt nem tudja ellátni.
Hidd el, ha lenne is komoly helikopter flottánk, azt sem tudnánk használni. A környező országok meg inkább nyakig ülnének a vízben, minthogy az ősi ellenségtől kérjenek segítséget. Kivétel talán Horvátország és Szerbia.
Még valami:
A legfontosabb a légi szállító kapacitásunk növelése lenne, de azt most elfelejthetjük, mert ugye Pápán ott állnak a "mi" gépeink, és az most hosszú időre elhallgattatja a szakemberek lelkiismeretét.
@zord: Szerintem ne fáradjatok a kérdezősködéssel, ha nyolc évig nem tudtak előállni valamiféle koncepcióval, akkor most pár hét alatt nem fognak.
A miniszter úr pedig még egyenlőre azt sem tudja, hogy pontosan mit is "nyert meg" a tárcájával.
Én tartok attól, hogy ha nagy hírverést indítunk az árvíz kapcsán, akkor sikerül elérni, hogy tényleg bevessék a légierőt, teljesen feleslegesen, és pazarló módon. Erre szerintem nincsen szükség, főleg, hogy a fentiekben is írtam, hogy nincs valódi "helyzet".
A vészhelyzet kihirdetése inkább anyagi értelemben, a védekezési költségek viselése miatt volt indokolt.
"Tisztelt Hende Csaba ! Honvédségen belül hozzák létre Magyarország elit katonai hadosztályát Székely Hadosztály néven , a francia légió mintájára!Érdem legyen a katonáknak bekerülni a Székely hadosztályba,mely 1945-ben 170km szakaszon 4 hónapon át az orosz-román támadásoknak hősiesen ellenált!"
@zulu74: "Egyenlőre felesleges lenne a helikopterek értékes üzemidejéből kirepülni egy csomót"
- szerintem mi nem a mostani bevetésekre, hanem a beszerzésre gondoltunk és a cikket is erre értettem!
"A személyi állomány sem kifejezetten árvízi védekezésre van.
"- Ebben teljesen igazat adok, de ha az emberek csak azt látják, hogy a magyar katonák idegen országokban "békefenntartva" költik az adóforintjaikat, hát enyhén szólva felhúzzák magukat, és teszik ezt jogosan!
De ha, tegyük fel, odaáll a gáthoz Józsi bácsi mellé Szabó honvéd a kétéltűjével homokzsákot pakolni mindjárt más a helyzet! Kell a segítség!
"A környező országok meg inkább nyakig ülnének a vízben, minthogy az ősi ellenségtől kérjenek segítséget."
-Ezt ne haragudj nem hiszem el! Románia most küld több százezer homokzsákot pl... szlovákijába meg önként kellene menni példát mutatni:-)
@zulu74: A hadsereg pontosan az ilyen helyzetekre kell békeidőben. Februárban a szolnoki bemutatón éppen azt mondták, hogy ezer katona bármikor, azonnal mozgósítható árvízvédelmi munkákra. Ennek nyomait látni, de sokat nem. A helikopterek bevetésére nem egyszer szükség lett volna, olyan emberrel beszéltam aki egyrészt a helyszínen dolgozott, másrészt képben van a lehetőségekkel és a szükségletekkel. Hosszú időn át az egyetlen szervezett erő a védekezésben a MG volt, amit a média agyonhallgat.
Nem vagyok árvízvédelmi/polgári védelmi szakember, így nem tudom eldönteni, hogy milyen árvízhelyzethez kellenek helikopterek. Én több helyszínen voltam 2002 tavaszán, ahol keményen dolgoztak, ott úgy tűnt, hogy kellenek...igaz, akkor ~10 darab üzemképes Minyó/Mi-17-es volt áttelepülve Nyíregyházára. Én arra gondolok, hogy a szám csökkenésével egyszerűen lehet, hogy már fel sem merül a felajánlás/kérés, akár hatékony az adott helyzetben, akár "overkill".
Egyébként talicskával/kubikosokkal is meg lehet oldalni minden feladatot, csak milyen gyorsan, mennyi emberrel, stb?
A szervezeti forma lehet vita tárgya. Lehet, hogy a polgári védelmet/katasztrófavédelemet fel kell szervezni, és szerelni. Én a kis agyammal azonban úgy gondolom, hogy helikoptereket nem lehet venni nekik, mert nem tudják kihasználni...annyi katasztrófa szerencsére nincs, és az időeloszlása is egyenetlen. Szerintem jól bevált modell a honvédségi helikopterek ezirányú használata szükség esetén, hiszen a külső függesztmény beemelése abszolúte illeszkedik a kiképzési/jártasság fenntartási rendszerükbe. A meglévő helikoptereknél talán az egyik leginkább igényes reptechnikára nevelő feladattípusról/repülési rezsimről van szó, úgyhogy abszolúte hasznosul a fő feladatra való felkészülést illetően is.
Egyébként amikor arról vitázunk, hogy mire kell és mire nem használni a "helikópátereket", akkor azt se felejtsük el, hogy alapvető hazai képességhiányok idején nagy kár, hogy bizonytalan afganisztáni felajánlások a mozgatórugók manapság.
Biztos szükség van a honvédség segítségére ilyen nehéz helyzetben. 2006-ban kicsit fura volt Nekem, hogy Szelevény környékén kint ültek a helyi lakosok a ház előtt miközben a gátakon meg dolgoztak a katonák.
Lehet, hogy kellenek a helikopterek is a védekezéshez, de emlékezzetek vissza, hogy 2006-ban is mindent ígért a kormány, hogy a megnövekedett repidő miatt többet költ a karbantartásra és nem lett belőle semmi.
@zord: Nekem egyre inkább úgy tűnik, hogy nincs elég helikopter. A múlt héten Pápán volt három, Szolnokon is kellett lennie kutató-mentő feladatra, több meg lehet, hogy nincs repülőképes állapotban.
@zulu74: Ne haragudj, de Te hol laksz? Én Miskolcon és ha kimegyek a város határásba, a Hernád és a Sajó torkolatához egy tengert látok. Egyik sem egy helyi patak! A Boldva szintén nem! Több környező faluban kitelepítésre készülnek és vannak olyan helységek, ahová traktorral is körülményes bejutni. Ahogy elmondták, csak az út melletti oszlopok között próbálnak manőverezni, de azt nem látják, hogy közte nem mosta-e szét a víz az utat.
Erre csak egyetlen magyarázat van, az, hogy ezek üzemképesek most éppen (időszakosok, stb.) Más magyarázat nem lehet nagyon. A pótósok meg arra jók, hogy a tankolási köröket és időket megspórolják. Az árvíízvédelmi egységcsomag pedig adott
Egyébként egy gyors számvetéssel ezek a közepes helik vannak még rendszerben:
Most kisegíthetne valaki, mert cikkírás közben nem tudom átnézni a saját blogomat/archívumomat és kiokumolálni, hogy melyik vár ezek közül nagyjavításra, azaz amivel nem lehet számoni most egyáltalán.
Mi a helyzet a Mi-24esekkel? Ha jól emlékszem azt írták az Aranysasban hogy erre a típusra is kidolgozták a külső teher szállítására vonatkozó eljárásokat.
szerintem azért a futómű sokat fogott a becsapódáson. kérdés hogy miért történt? nem sima leszállás volt? bár furán lógott a gép orra az elején. vki elmagyarázhatná.
@Bobby Baccala: Vezérlés hiba.Nézzétek meg a stabilizátort, meg sem mozdul, miközben a gép intenzív bólintó mozgást végez. Gáz-sugár kormánnyal szállt le, ami csak egész kis sebességnél és lebegésben jó.
Egyszerűen hihetetlen, hogy ilyen akcióra bevetnek nem Man-in-the-loop rendszereket.
Tudnék azért az amerikai hadvezetésből is Hágába küldeni embert egy ideális világban....
Valahogy olyan az érzésem, hogy a Honvédség és barátai az Alba és az ALCA között leültek a földre. Mivel Albáink egy része máshol tovább repül, ez technikai értelemben tény.
A squadron of F-4D Phantom fighter jets conducted its last flight Wednesday, ending its 41 years of service with the ROK Air Force.
A ceremony for the decommissioning of the aircraft was held at the 11th Fighter Wing in Daegu, about 300 kilometers south of Seoul.
Boeing-built F-15K Slam Eagle fighters will replace the older aircraft.
“Though the F-4D aircraft is fading into the mist of history, their spirit will be succeeded by the F-15K, which will further bolster our air defense,” Air Force Chief of Staff Gen. Lee Kye-hoon said at the ceremony. Hundreds of guests, including former F-4 pilots, attended the event.
The 151st Fighter Squadron of the ROK Air Force has operated about 60 F-4Ds since 1969. The twin-engine aircraft, nicknamed “MIG Killer,” can cruise at a top speed of Mach 2.3 and has an operational range of 1,260 kilometers.
Under a 2007 deal, the Air Force is receiving up-to-date F-15K aircraft from U.S. aerospace giant Boeing.
In 2002, the F-15 aircraft was selected for the 40-plane, $4.2-billion first-phase plan of the F-X fighter modernization program aimed at buying 120 high-end fighter jets by 2020.
The Boeing Company won the second-phase deal in 2008 to provide 20 more aircraft. The deal was valued at $2.3 billion.
The F-15K can fly air-to-ground, air-to-air and air-to-sea missions day or night in any weather. It has a 23,000-pound payload and can fly at a maximum speed of Mach 2.3 with a combat radius of 1,800 kilometers.
@zord: Az F-4D-k kivétel nélkül használtan érkeztek az USAF állományából, miután lerepültek Vietnamban jópár száz órát. Vagyis nem 41 évesek, hanem néhány évvel öregebbek.Strapabíró járgányok.
Szóval a kérdés az, hogy 40 valahány év múlva hol lesznek a magyar Gripenek, illetve hol vannak ma azok a ~MiG-21PFM-ek, amelyek egyidősek az F-4D-kel. ;-)))))))))))))))))))))))))
Én is megnéztem. Menni megy, bár Bogdan a 35-össel is elég nyögvenyelősen indult neki, mikor tavaly meg azelőtt azzal demózott. Nincs semmiféle huszáros "fáklya dörren - fék kiold" start. Anno 2005-ben a MAKSz-on ő is így csinálta a 27-essel, de ezekkel az új vasakkal nagyon finoman bánik.
Én azt látom, hogy ezzel a példánnyal szép lassan is jól lehet manőverezni. De ez csak egy videó.
Ez a Naval Institute Press-es könyv, ugye? 1998-ban megvettem Washingtonban. Vaskos darab. Egy kocsmai buliban simán agyon lehetne vele ütni bármilyen vadászpilótát, de bombázópilótát is.
Azért ma már hiányosnak mondanám.
"Based on accounts from the Air Force, it costs 9 billion Won ($7.6 million) over ten years to train KF-16 pilots, around 4.2 billion Won to train F-5 pilots, and around 7.5 billion Won for the F-4 model."
Egyszóval hogy is van ez a költségekkel. Egyszer nagyon jó lenne tiszta vizet önteni a pohárba. Nekem feltevésem, hogy a negyedik generációs repülőgépek rendszerben tartása drágább, mint elődjeiké.
Sziasztok!Ha ma valaki kimegy Kecskemétre a reptérhez nézelődni,írja már meg legyen szíves,hogy érdemes e elmenni,mennyire intenzív az éjszakai repülés.Mert az igénylések a Hcontrolon elég jók.Hosszadalmas a lista:-)
Köszi!
Szép kis album.
Én csak azt sajnálom, hogy szakmai könyvek nincsenek a "légierőnkről". A magyar MiG-21-es máig nem lett feldolgozva egy informatív könyvben, amiből kiderül, hogy mit ért el a típus nálunk.
Most vettem Linköpingben egy könyvet a Viggenről, nem album, de vannak benne infók. Az egész flotta repidejéről, katasztrófákról, a technika részleteiről, SR-elfogásokról, stb. Annyira jó, hogy annak ellenére megvettem, hogy svédül van.
Lesz majd olyan könyv a magyar 29-esről, amiben egy szerkezeti ábrán be lesz jelölve, hogy melyik szegecs lazult ki anno a kopoltyúban, melyik csomópont repedt a svancban, mellékelve képek a sérült részekről? Fotók és sztorik a kisebb eseményekről, majomfogós eseményekről, stb? Lesz majd lista az összes éles elfogásról? A repidőkről?
Sajnos az ilyen projekteket nem bátorítja senki, sokkal inkább elbátortalanítja.
Én azt mondom, hogy Zengő vagy semmi. De őszintén szólva nem tudom elképzelni, hogy bárhol a Mecsekben neki mernének ugrani. A 2/3 itt nem számít. Pillanatok alatt lesz kemény helyi ellenállás, média, stb. és úgy kell egy ilyen népszerűtlen dolog a Fidesznek, mint púp a hátára. Egy ilyen üggyel erodálni a támogatottságot, amikor sokkal fontosabb csaták vannak még előttük? Szerintem hülyék lesznek ebbe belemenni.
Meg hát a Népszava írta. Azért a forráskritikát érdemes üzemeltetni, bármiről is legyen szó. Márpedig a "munkáslapnak" egyetlen célja van, a Fidesz kudarca.
Mellesleg van egy pozitív hozadéka is ennek az egész dolognak, amiről nem beszélünk. Ameddig nincs 3D gerincradar lefedettség délnyugaton, a hagyományos radarstruktúra és vele a kultúra is él, ami azt jelenti, hogy Magyarországnak van háborús légtérellenőrzési képessége is. Sajnos nem sok illúzióm van afelől, hogy ha minden oké lenne az új radarokkal, gyorsan felszámolnák az egész ezredet, ahogy ma ismerjük, még a réskitöltőkről is kiderítené valami barom, hogy fölöslegesek.
Nem hiszitek? Akkor elomdanám, hogy a csodálatos amerikai átvilágító (lefegyverzést diktáló) cég az első Orbán-kormány idején azt javasolta, hogy a magyar légtérellenőrzésre négy Szt-t kell rendszerben tartani. Akkor még elhárították a javaslatot.
@zord: Én könyv témában arra lennék kíváncsi, hogy hány példányt tudnak eladni belőle. Kis hazánkban, tapasztalatom szerint elviekben hatalmas igény van egy-egy kiadványra, de ha valaki megírja, kiadatja 1000 példányban, lehet, hogy a fele a nyakán marad.
Sajnos potens anyagi támogató pedig ritka mint a fehér holló.
@zord:
Ez a 4 Szt-s dolog nagyon meredek. Ennyire néznek minket hülyének. Vagy ők voltak ilyen hülyék, hogy valami brosúrából kinézték a felderítési adatokat és azt mondták, elég lesz az.
"Ameddig nincs 3D gerincradar lefedettség délnyugaton, a hagyományos radarstruktúra és vele a kultúra is él" - ezzel teljesen egyetértek, hozzátéve, hogy keleten elvileg van 3D lefedettség, de még megvan a régi technika Debrecenben és Békéscsabán.
A Zengővel is egyetértek. Utána kellene nézni, hogy azt a bazi nagy betontornyot hogyan építették a tetejére (geodéziai mérőpont?), és lehetne hivatkozni rá, hogy a radar építését is meg lehetne oldani ugyanúgy.
Az új kormány vajon felülvizsgálja a légvédelmi doktrína eddigi irányvonalait? Konkrétan: folytatódik-e az IGLA kivonása - készletfelszámolása? Történnek-e lépések a lérak technika fejlesztésére, pótlására?
@zord: A mai napig szívfájdalmam, hogy a MiG-21 típus magyarországi története nincs feldolgozva könyv formájában. Tudom hatalmas feldolgozandó anyag, és éppen ezért méltó formában kellene megjelentetni - ha van valakinek ideje, türelme, kapcsolatrendszere és persze archív és a saját fotóanyaga. Még reménykedem, hogy lesz szerzője és kiadója...
@Liverbird: Elég jó hozzászólások vannak:-D A sok ...ja:-D Úgy tűnik repülőnapi köteléket gyakorolhattak a videóból ítélve.Este aztán itt felettünk gyakorlatoztak is fél 11kor fordult Kecskemétnek az egyik Mig.Ma már megint láttam egy Gripent is alacsonyan fordult Gádorosnál Szentes felé.Éjszakai gyakorlat van a héten.
Friss hír:
"Hende Csaba miniszter csütörtökön a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában azt mondta, hogy egyelőre vizsgálják a lehetséges helyszíneket.
A Honvédelmi Minisztériumban (HM) egyelőre sem döntés, sem javaslat nem született arról, hova telepítsék a korábban a Zengőre, illetve a Tubesre tervezett NATO-lokátort - állította.
Szavai szerint a legjobb megoldás az első tervezett helyszín, a Zengő lett volna, mert a szóba jött többi helyszínről nem lehet teljes a lefedettség, szükség lenne "réskitöltő század" fenntartására.
Hende Csaba azt mondta, hogy a Szlovéniába telepítés mellett is vannak érvek, ellenérvek, de erről sem született döntés. A HM rövid időn belül kialakítja álláspontját - tette hozzá. A miniszter szerint az új helyszín kijelölésénél több egymással versengő szempont van, így a környezetvédelem is, "de a haza biztonsága mindenek feletti".
(MTI nyomán)"
Talán most mérlegelik, vállalják-e a konfrontációt a Zengő miatt...
F-35C dobási tesztjei lezárultak. Ez még nem annyira érdekes, hanem a mellékelt képet nem tudom hová tenni. Ilyen sok bringback-képessége lenne (kívül két egytonnás JDAM, három TMD, és két 9X), és akkor még nem is látjuk, mennyi van belül?
A másik kérdés, hogy látott-e eddig a NAVY-nél Tactical Munitions Dispensert (TMD SUU-64/6566 ez gyakorlatilag azt a kazettát jelenti, amiből a rakomány függvényében lesz a CBU-87/89/97, illetve WCMD tail-kittel CBU-103/104/105/107)?
Gondolom azt szimulálja, hogy csak egy kazettást használt fel a bevetés során, így viszont nem egyforma terhelést kapnak a szárnyak a leszállás során. Minden eshetőségre fel kell készülni :)
Az meglehet. A 84-es a 83-astól alakra elég nehéz megkülönböztetni. De végülis hasonló az átmérője a képenn látottnak a TMD-hez, aminél viszont 84-es egyértelműen nagyobb.
Így már azért egy tonnával kevesebb a bringback, bár így se rossz főleg egy legacy Hornethez képest.
Hülyeség hülyeség hátán. A reakció is hülyeség.
Valamilyen újabb díszelgésre (repnap, aug 20)készülnek, ez az igazság. Az új HM-vezetés helyében sürgősen leállítanám ezeket a teljesen fölösleges erőforráspazarlásokat.
Egyébként meg lehetne annyi esze ennek a társulatnak, ha már Szeged felett repülnek, akkor bejelentik előre, hogy kvázi airshow lesz. Onnantól kezdve nálad van a kezdeményezés, és pozitív a megközelítés. Azt egyébként már a bp-i parádézgatás kapcsán leírtam, hogy vidéken is meg kellene mutatni a Gripent a levegőben (pl ilyen volt Debrecenben). Itt a nyár, miért nem lehet levinni Sármellékre, Szentkirályra két gépet (pl)? A balatoni szezonban biztos lenne érdeklődő, és demonstrálva lenne a "magyar air power". Délelőtt statik, délután felcsőrölnek a gépek szárnya alá egy-egy Mavericket, indítás, kigurulás, felszállás, alacsony áthúzás, irány Kecsó.
Egyébként meg a Load Diffuser és (esetleg) a Tiger Meet az idei összes komoly Gripenes gyakorlat? Na erről kellene beszélni! Hol van a többi?
Ezt megértem, de akkor se biztos, hogy ez a módja. És hangsúlyozom, engem nem az érdekel, hogy Szeged felett repültek, hanem az, hogy mire megy el a repóra, és MENNYIBŐL.
Rövidesen a nemzetben fogom boncolgatni a témát.
Nem igazán szoktam be írogatni de ezt már nem tudom szó nélkül hagyni. Ez az ország tele van idiótákkal, miért ne repülhetne Szeged fölött ötös grippen kötelék, mert veszélyes? Sokkal több más veszélyesebb dolog van egy Szeged nagyságú városban mint az hogy elrepül 5 vadászgép felette.
A nemzetközi légiközlekedési szakjogász úr sajnálatos eseménynek nevezi, hát megmondanám neki hogy mi a sajnálatos....
Nincs ebben semmi, csak szokatlan, ami baj, mert ennek teljesen megszokottnak kéne lennie.
Zord-ot az bántja, hogy díszelgésre költik azokat a forintokat, aminek jobb helye lenne az egyéb gyakorlatokon, valós képességek kialakítását is szolgálhatná.
Ezzel is egyet lehetne érteni, de ugyanakkor ez az eseti is intő jel:
- a hadvezetés nem beszél a polgárokkal, nincs semmiféle civil kapcsolat, vagy csatorna, melyben előre lehetne jelezni az ilyesmit.
- az embereket még mindig a frász töri ki, ha meglátnak egy harci repülőt, esetleg fegyverzettel. Ezeket a beidegződéseket a kölcsönös információ csere, bizalom erősítésével lehetne megszüntetni.
- a hőbörgőket (polgárokat) pedig nyíltan el kéne hajtani a fenébe.
Olyan légkört kellene teremteni a hadseregen belül, valamint a civil és a katonai szféra között, melyben mind a két fél feltételezi, hogy a másik érdekeit figyelembe véve hoznak döntéseket, csinálnak dolgokat.
És persze nem ártana, ha a lakosság is felfogná: a honvédség nem egy impotens gyülevész had, aki a polgárok bosszantásában éli ki magát, hanem a haza fegyveres védelmében, vagyis közös érdekünk mentén tevékenykedik.
Viszont amíg azt látja, hogy "civil" kezdeményezésre el lehet fektetni olyan fontos hadászati kérdéseket is mint a mecseki lokátor, addig hisztizni is fog minden fórumon, mert mi az hogy nem hagyják aludni, megszökött a macskája... és különben is, menjenek a katonák a fenébe, és akkor jöjjenek vissza, ha tényleg baj van, de akkor gyorsan, szervezetten, hatékonyan ám.
@zord:
Milyen ügyet ejtenek? Nincs is ügy belőle, legalábbis nálunk. :(
Ha megint írnám, amiről mindig beszélek, megint jönne a polémia, meg az "összeesküvés elmélet"-ezés, ezért inkább nem teszem. Egy mondat csak: világpolitikai célok még mindig vannak nagyhatalmi szinten, és megtalálják azokat az embereket, kormányokat az adott térségben, akikkel végre tudják hajtatni a feladatot. Az egész csak marketing kérdése, hogy erőszak nélkül azok kerülhessenek hatalomra. (Törölheted ezt a részt, ha elolvastad, nem sértődök meg. :))
Ami idevág: ne felejtsük el a múltbeli ballépéseket: az első Orbán kormány akarta bezáratni a pápai repteret, és számolta fel a flottillát. Kivonták a rendszerből a Nyevát (is), holott akkoriban bizonyított a Lopakodó ellen. És ők választották (Matolcsy Györgynek köszönhetően személyesen, katonai szempontokat mellőzve, gazdasági érdekek miatt) a Gripen "fapados" változatát. Abból is a tervezett 24 helyett csak 14-et.
Nem ellenük beszélek, de nem árt a folyamatokon rajta tartani a szemünket. "Civil kontroll". Bizonyíték kell, nem ígéret. Ne csak a szólamokban merüljön ki a honvédség erősítése. Hanem repóraszámban, hadrafoghatósági mutatóban, gépmennyiségben, stb.
Bár a magam részéről azt mondom, hogy a szervezeti forma még önmagában nem determinálja a kibocsátás minőségét, nem zárom ki, hogy ebből a dologból hazánk demilitarizációjának újabb lépése lesz csak.
@zord: Ha a pénzügyi, technikai és humán források nem szűkülnek be én sem félek a színvonal csökkenésétől....csak valahogy rossz előérzetem van már megint.
De, hát miért is lenne jó előérzetem? Minen is reménykedhetnék? Az utóbbi 20 évben, ha felmerültek bármely HM alá tartozó szervezetnél vagy alakulatnál az átszervezés/összevonás/elköltözés stb. kifejezések...abból semmi jó nem sült ki.....lergalább is egyre sem emlékszem.
Engem meglep, hogy csak most értesülök róla, de vlagyimir Iljusin, a hires berepülőpilóta idén március elsején hunyt el, 83 éves korában. Még egy megemlékezés se volt róla sehol.
Tegnap délután kettő körül láttam egy szép An-26 MiG-29 Gripen köteléket Balatonfüred felett fordulni...visszafelé már az Ancsa nélkül jöttek...jó volt ilyet látni...:)
@bvik: Ebben a percben olvastam én is, és pont ugyanez a mondat jutott eszembe nekem is...
Jó, értem, minél nagyobb tömegeket akarnak odacsábítani, de túlzásokba nem kell esni. Így is rengeteg ember lesz ott, akinek nem kéne. Akik letáboroznak kiba. nagy napernyőkkel a kerítés mellé, de amúgy le se kakkantják a műsort. Meg beállnak minden gép elé fotózkodni, hogy véletlenül se lehessen normálisan végiglőni a statikot. Utálom, hogy nekem a repnap felér egy karácsonnyal, sokan meg csak azért mennek, hogy ne a tv-t lessék otthon. Ah, alig várom...
Van valakinek infója arról, hogy elkészül-e Kecskemétre a Mig-15? Ha jól tudom, a lengyeleké már repül.
(Itt nagyon off, de ha valakit érdekelnek a hadihajók: augusztus 20-ra elkészül a Lajta monitor korhű helyreállítása.)
Kétségtelenül optimista képet ír le, és ebben számunkra még 6 darab gripennel számol a SAAB. (Az "Export prospects" résznél)
Felhívnám még a figyelmet a cikk végén a GFF Concept-re!
@balou84:
Ezt nem lenne szabad kihagyni!
Az L-39 Albatroszt már lassan 1 éve kivonták és nincs kiképzőgépünk.Szerintem kiváló lehetőség lenne azoknak a hajózóknak akik emiatt nem repülhetnek(vagy csak keveset).A jártasságot és a repült óraszámot már nem is említeném.
Ha a cseheknek ez megfelelő(márpedig ez tény és bevált recept) lépcsőfok ahhoz,hogy jártasságot szerezzenek a hajózók és tovább léphessenek a Gripenre,akkor nekünk is érdemes lenne ezt a példát követni.
1. Gripen pilóták felkészülését miben szolgálja egy teljesen más HOTAS / MFD és repülési paraméterekkel bíró gép? Szerintem semennyire.
2. Még, ha ingyen is adnák a gépet és csak a repült órát kellene csengetni, akkor sincs rá keret. Az nem állapot, hogy a Gripen flotta sem repüli ki nevetséges keretét. Erre az a jó válasz, hogy MÉG aprózzuk a forrásokat?
3. A gépek amiket felajánlanak tudtommal együlésesel, tehát jártasság fenntartása és oktatásra alkalmatlanok.
4. A Delfinek kivonása és Albák érkezése között kb. 10 évig nem volt gázturbinás szubszonikus iskolagép. A légierő simán túlélte, pedig jóval több gép volt rendszerben és jóval kevésbé tolerálták a pilótahibát. Az avionikai difit nem is érdemes említeni a Griffhez képest. Nem egy dimenziót képviselnek.
Képtelen vagyok felfogni ezt az ALCA beszerzés mániát. Ennyire sikeres volt a reklám? Több helyen számokkal is bizonygattam, hogy semmiféle anyagi, szervezeti, de semmiféle racionális ok nincs arra, hogy ALCA legyen itt még akkor sem, ha több zsé lenne...
@molnibalage:
Rendben,ez a Te véleményed én elfogadom!
De akkor mi lenne az a más típus,amivel pótolhatnák azt az űrt,amit az ALBA hagyott?
Nem hiszem,hogy az NFTC-ről hazatért hajózókat egyből Gripenre raknák.Akkor min repüljenek ezek a frissen végzett hajózók?Legtöbben emiatt hagyják itt a pályát,mert nem ülhetnek gépre,nincs mibe.(Gondolom olvastad az Airbase blogon a "Pályamódosítás" című cikkeket Jónás Józsefről).Azokról már nem is beszélve,akik ALBATROSZ-t repültek és kiszedték a seggük alól,holott még repülhetnének jó pár évig.
Abban is igazad van,hogy az L-29 és L-39 között közel 10 év telt el.DE!Voltak kétüléses MiG-21UM típusok.Akkoriban az iskola volt.Volt lehetőség repülni és beléd verték szó szerint a tudományt.Neveket hagy ne említsek most.A mai napig elismert komoly szaktekintélyek.És nem feltétlenül a demo pilótákra gondolok.
"De akkor mi lenne az a más típus,amivel pótolhatnák azt az űrt,amit az ALBA hagyott?"
Semmiféle űrt nem hagyott. Véleményem szerint eszement dolgora használták ezeket a gépeket.
Azért, mert olcsóbb volt, ezen gyűjtöttek repórát elvileg komoly vadászpilóták. Lehet, hogy jól néz ki a repülési naplóban a + X repóra, de az én szememben ez egy rossz vicc.
Na nem mintha olyan komoly kihasználtságuk lett volna a gépeknek. A 12 gép ennyi idő alatt összesen valami 12 és fél ezer órát repült összesen. 1994 (?) óta tehát gépenként ezer óra. Ez évi 100 (!) alatt van... Zord írta ezt le itten azzal a kommentel, hogy "irigyelni lehet a magyar erőforrás kiasználást".
Véleményen szerint nincs itt semmiféle űr. Mivel lehet "kitölteni" ezt? Pofonegyszerű. Gripen repórakeret növeléssel és a földi személyzet feltöltésével. Ennyi.
------------------------------
"Nem hiszem,hogy az NFTC-ről hazatért hajózókat egyből Gripenre raknák."
Úgy kell megoldani a kinti képzést, hogy egyből kétüléses Griffre mehessen a növendék. Plusz repóra vásárlás olcsóbb, mint pár (max. 4) együléses ALCA-t átbuherálni kb. 7 milla $ / gép áron és azt üzemeltetni.
-------------------------------------
"Legtöbben emiatt hagyják itt a pályát,mert nem ülhetnek gépre,nincs mibe.(Gondolom olvastad az Airbase blogon a "Pályamódosítás" című cikkeket Jónás Józsefről)"
Asszem nem. Megkeresem. Viszont a megoldás nem az, hogy verseny paripa helyett szamárra ülsz át, ami rádásul még drága is...
------------------------------------
"Azokról már nem is beszélve,akik ALBATROSZ-t repültek és kiszedték a seggük alól,holott még
repülhetnének jó pár évig."
Márminthogy csak Albát? És ők konkrétan mire jók? Erről kellene leszokni itthon, az erőforrások szétaprózásáról. Mi nem a USAF vagyunk jóreggelt. 14 gépes vadászflottához kiképzési hátteret saját erőből fenntartani nem lehet és nem is kell. Meg kell teremteni a feltételeit, hogy külföldi szemmel ne vén pilóták kerüljenek a Griff pilótafülkéjébe és a nyugdíjig ki se szálljanak onnan. A fluktuációt meg kell akadályozni.
--------------------------
"bban is igazad van,hogy az L-29 és L-39 között közel 10 év telt el.DE!Voltak kétüléses MiG-21UM típusok."
Ahogy van Griff is kétüléses és van szimulátor is, nem akármilyenek vannak ma már.
- Helyre kell pofozni a Gripen-programot, ami számomra azt jelenti, hogy évente 150-200 órát veszünk ki minden egyes sárkányból.
Number two:
- Lehet gondolkodni több gépen. Ez akár lehet ALCA is, még plusz Gripen is.
Azt kell látni urak, hogy a több gép nem jelent több repülést. A több géppel nem lesz több műszaki, aki a hangárban és a csíkon dolgozik. Mindebből következik, hogy a Magyar Honvédség repülő erőinek legfontosabb rövidtávú célja a műszaki humán erőforrás krízisének felszámolása. Pont. A többi duma.
Pénzt, elismerést nekik, kemény reklámkampányt a célzott toborzásra, illetve a civil kontraktorok bevonása, mint áthidaló megoldás.
Szerintem aki igazán profi és faszagyerek, az szerda reggeltől kinn dekkol a tengelyben. Én csak csütörtöktől tudok, és nem egész nap, de majd igyekszem jól időzíteni.
LégierőBlogger prioritás no. 1: héber sweet sixteen(s)
no. 2: ukrán Szuhoj
(mármint leszállások)
Magyar Hírlap
Magyar ezred németországi éleslövészete
"Mint azt megtudtuk, a francia Mistral–2 fegyverrendszert a Fire and Forget (tüzelj és felejtsd el) nevű harceszközök kategóriájába tartozik. Ez az elnevezés azt jelenti, hogy a kezelőszemélyzetnek a kisrakétával csak az elindításáig kell foglalkoznia. A kezelő és irányzó katonának csak annyi a feladata, hogy az irányzótávcsőben észlelt ellenséges légi célpontra elindítsa a rakétát. A fegyver ezután a fedélzeti önirányító berendezésével saját magát vezeti rá az ellenséges gépre." www.magyarhirlap.hu/belfold/magyar_ezred_nemetorszagi_elesloveszete.html
Pindroch Tamás aki elkövette! :(
A győrieknek gratulálok!
Ezen már túl vagyunk, mint gyorsvonat az amputált kocsirendezőn.
Egyébként meg tökéletesen mutatja Simicskó korlátozott "lehetőségeit", hogy amikor földrajzról beszél elfelejti megemlíteni: 2003-ban, amikor Juhászék a célra tökéletesen megfelelő, hazai (Drégelypalánk) lőteret felszámolták, a Fidesz dicső katonapolitikusaként nem tiltakozott. Most fizethetünk egy ilyen "csúzlis" lövészetért is százmilliós tételt.
És mindezt egy ilyen abszolúte szolgai hangvételű, amatőr cikkben.
Egyébként gratuláltunk itt a lövészet megtörténtekor mindannyian, de azért ne vesszük el a realitásérzékünket! Majd ha a Simicskó által is vezetett védelmi tárca felvázol egy légvédelmi rakétás modernizációs tervet (Kub ÉS Igla pótlásra), akkor lehet bokát csattogtatni.
Nem tudom ki hogyan van vele, de nekem nem nagyon tetszik az az irány, hogy egyre inkább műrepülő bemutató lesz egy katonai repülőnap. Az a király csávó, aki egyre bravúrosabb mutatványokat csinál azzal a géppel, amit nem is arra a feladatra találtak ki. Jobban csipálom, ha a gép alkalmazás közbeni képességeit látom.
Pl. repülőtér támadás (lásd szlovák Albák),
légi elfogás, földre kényszerítés (lásd 91-92-ből a magyar Mig-21-eseket),
kommandós kiemelés, tűzoltás (lásd magya helik),
teherdobás, szarajevói leszállás (teherszállítók).
Nagyon sok műrepülő figura lehet látványos, csak nem tudom elképzelni hogy az életben mikor is alkalmazna ilyet egy katonai gép....
A lengyel HM tendert írt ki HUD-ok beszerzésére 18 darab Mi-17-es szállító helikoptere számára, 7,1M USD értékben.
Érdekes, nagyon érdekes. Először a Terma önvédelmi rendszer-konténerek, most meg ez.
Ma 13:55 körül(+/- 10 perc) a 16-15.kerület határa felett elég alacsonyan, jóval az amúgy is alacsony felhőalap alatt egy WizzAir A-320 valszeg a felszállás után egy 180 fokos forduló után ráállt a Nagy Lajos kir. úti leszállóirányra(a számozásokkal nem vagyok tisztában, de asszem ez a 13-as).
Tud valaki vmit? Itt már elég magasan szoktak járni a gépek, vmi műszaki problémára gyanakodok.
Czech Republic 'will see through C-295M deal'
The Czech Ministry of Defence (MoD) plans to uphold a contract with EADS to acquire a fourth Airbus Military C-295M tactical transport aircraft in exchange for five legacy Army of the Czech Republic (ACR) Aero L159 ALCA light combat and training aircraft. This is despite the apparent difficulties the European consortium is having in finding a recipient for the surplus aircraft.
A végén még az lesz, hogy jön az EADS egy "visszautasíthatatlan" ajánlattal, hogy vegyünk tőlük pár C-295-öst, ők meg ajándékba odacsapják melléjük az ALCÁ-kat.
Pedig én Spartan-párti vagyok... :(
Mondjuk magunkat ismerve, jobban járunk az EADS gépével, mert azokat legalább nem fogjuk demózással szétrepülni. Isten ments, hogy Spartanunk legyen...
@zord:
Már itt van az ALCA!
Tegnap is és már ma is repültek vele magyar pilóták.
Ja és tegnap még volt egy vendégünk.Egy AWACS 'Magic' személyében,aki irányította a magyar pilótákat a légtérből.
@zord:
-Ma már kétszer volt fent az ALCA és magyar személyzettel.Azt,hogy mennyiért és hány órát azt én nem tudom.Valaki jobban informáltat kellene erről kérdezni.De én is kíváncsi lennék!
-Ezt a direkt L16 kapcsolatot elmagyaráznád mit jelent?
Egyébként tegnap még valakiket irányítottak később.Talán a szlovákokat,mert abban az időben nem volt fent magyar gép.
Az a benyomásom, hogy ugyanúgy mint idehaza, nem felelősök találása az igazi cél. Az maga a Gripen-program.
Az elmúlt hetekben felkerült a cseh HM hivatalos honlapjára egy tanulmány egy volt tábornoktól, miszerint a Gripen "elérte fejlesztlése csúcsát", és Csehországnak el kell gondolkodnia, hogy kell-e szuperszónikus vadászgép egyáltalán.
Mindezt azután, hogy a cseh Gripen-program messze a legsikeresebb az egész közösségen belül.
Nekem az a szerény, ám határozott véleményem, hogy az EU országok kezdik szép lassan belehintáztatni magukat abba a tévhitbe, hogy többé már nem lesz semmilyen konfliktus a közelükben, csak akkor kell harcolni, ha úgy döntenek.
Ez elég veszélyes tendencia lehet.
Ha ugyanis a fenyegetettséget, meg a "napi rutin" feladatokat nézzük, valóban pár ALCA is elég lenne. Viszont ha mindenki így gondolkodik, akkor az USA fog mindenkit megvédeni?
Nem azt mondom, hogy mindig legyen a ravaszon egy ujjunk mint Izrael államnak, de azért ilyen blőd kérdéseket feltenni szerintem nyílt hazaárulás a csehek részéről.
A Gripen döntést lehet és kell is kritizálni, mert szinte csak gazdasági(!) alapon volt létjogosultsága, de szerintem a felelősöket megkeresni nem lehet. Nincsenek személyi felelősei a döntésnek, mert nem egy ROSSZ döntés, csak nem a legjobb.
Elég csúnya jövő elé nézünk akkor, ha minden döntést amit valamelyik politikai alakulat meghoz egy adott idő-pillanatban, egy másiknak joga lesz felülvizsgálni egy későbbi pillanatban a saját szája íze szerint.
Az OK, hogy a történelmet a győztesek írják, de hová vezet, ha a "köztörvényes" bűn kategóriájába sorolhatunk minden olyan döntést, amit az éppen regnáló hatalom másként gondol?
Jelenleg vad erővel zajlik a "felelősségre vonás" az élet minden területén, az "ÚJ REND" igazsága nevében, függetlenül attól, hogy történt e valódi jogsértés vagy sem. Ez nettó bosszúállás, semmi köze a valódi visszaélések felkutatásához. Ez inkább a győztesek igazságszolgáltatása saját maguknak, megfélemlítés a többieknek.
Érdekes módon onnan kezdték a vizsgálatot, hogy a mostani "állampárt" meghozta a döntést (ezt tehát eddig rendben lévőnek találták), majd a gonosz ballibek rádobtak egy lapáttal.
Pedig lehet hogy a probléma gyökere az eredeti szerződésben keresendő..
Ja? Hogy ezen az ő kézjegyük van? Akkor inkább kezdjük későbbről a felelősök keresését...
"de azért ilyen blőd kérdéseket feltenni szerintem nyílt hazaárulás a csehek részéről."
Ez konkrétan mire érted? Azért az elég vicces kijelentés részedről, hogy kérdezni = hazaárulással. Az ember minden nap újat tanul...
------------
"Jelenleg vad erővel zajlik a "felelősségre vonás" az élet minden területén, az "ÚJ REND" igazsága nevében, függetlenül attól, hogy történt e valódi jogsértés vagy sem."
Nézd Molni: Ha egy légierő tábornoka nyíltan megkérdőjelezi a vadászerők szükségességét, az vagy dilettantizmus, vagy szándékos gyengítése a honi véderőnek, presztízsének, valamilyen hátsó szándékkal.
Nálunk is voltak ilyen kezdeményezések anno, hogy helikopterekkel, meg vitorlázó géppel is elég lenne védeni hont, mert ugye ki a fene akar megtámadni minket, és különben is...
A másik dolog:
Arról hadoválok, ami most megy Gripen. Nyissad ki a szemed és láss, értő módon olvass és neked is nyilvánvaló lesz:
Felelősöket keresünk, olyan döntések felelőseit, akik nem a mostani állampárt szája íze szerint döntöttek, mindegy hogy törvényesen jártak-e el, vagy sem.
Vagyis bünti lesz, mert olyan szerződést kötöttek, ami mostani rezsimnek nem tetszik. Utólag, pengeéles ítélet mondatik, visszamenőleges hatállyal.
A lényeg:
Nem azért fognak (ballib)fejek hullani Gripen ügyben, mert törtvénytelen, bűnös dolgok történtek volna, hanem azért mert a mostani "állampárt"nak egyszerűen nem tetszett, amit anno csináltak. A többit a jogászok majd megoldják. Oszt' jónapot!
"Nézd Molni: Ha egy légierő tábornoka nyíltan megkérdőjelezi a vadászerők szükségességét, az vagy dilettantizmus, vagy szándékos gyengítése a honi véderőnek, presztízsének, valamilyen hátsó szándékkal"
Vagy az, hogy az illető szimplán hülye. Viszont azért, mert valaki hülye, attól még nem hazaáruló. Akkor itthon milliós nagysárendű áruló van?
Na, eddig néztem ezt az irogatást, de most már közbeszólok.
Úgy érzem, hogy a csehországi hír kapcsán küldött kommentekben keverednek a cseh és a magyar utalások. Leszögezem: Csehországról van szó. Arról, hogy az új magyar kormány mit akar csinálni a Gripennel, vagy a programmal, semmi hír nincs (sajnos). Persze rá lehet vetítetni némi – "holnap visznek minket a lágerbe!" – jellegű ballib paranoiát, de őszintén szólva ennek semmi jele nincs. Amit én nem is sajnálok, mert szerintem nem kell foglalkozni azzal, hogy 2001-2003-ban ki mit csinált a Gripenért, vagy sem. Ezen egyszerűen túllépett az idő. Már csak azért is, mert a rendszer Magyarország katonai biztonságának kiemelkedő elemévé vált a készültségbe állással, melynek súlya ráadásul az év végétől egyedül a Gripen-programon nyugszik majd. Visszamondjuk? Visszaküldjük? Mi lesz? "Gyorsan" veszünk F-16-ost? Beszállunk az F-35-ösbe? Ugyan már!
Nekem az a véleményem, hogy minden erőfeszítés, mely erősen firtatja a 2001-2003-as döntést és körülményeit 2010-ben (de már 2007-ben is!), nem más, mint Gripen-ellenes támadás, melyben – nem mellesleg – segédkezet nyújtanak a Gripen globális piaci ellenfelei is. És ami a lényeg: mivel a Gripen a MAGYAR VADÁSZGÉP, ez a támadás a magyar nemzeti biztonság ellen is irányul, akarva-akaratlan.
Uraim (és hölgyeim)! JÓL KELL CSINÁLNI A A GRIPEN-PROGRAMOT! ENNYI!
Zord!
A legteljesebb mértékben egyetértek veled.
Őszintén remélem, hogy elmarad a "felelősök megkeresése, megbüntetése", mert megint nem előre mutató lépések lennének, hanem a múltban vájkálás, kevés jelenbeli haszonnal.
A Gripen adott, és amíg nem repüljük ki a technikai lehetőségeinek a maximumát, addig felesleges azon sírdogálni, hogy milyen jó lenne még több (ki nem használt) képesség.
Nem akartam vitát generálni Molnival, csak arra céloztam, hogy eldurran az agyam, ha egy ilyen sületlenség elhangzik, egy katona szájából, bárhol.
Az ilyenek miatt nincs radarernyő a délvidéken, nincsen komolyan vehető harci helikopteres képesség stb.
Bár nem harci kimondottan harci gépek,de szerintem befér ide. Orosz repülőgépek(Berijev Be-200,IL-76) és helikopterek(Kamov Ka-32) és persze személyzetük küzdelme az erdőtüzek ellen: www.youtube.com/watch?v=SsENlN7YIGo
Létezik, hogy múlt szerda délután 4 körül egy C-17-est láttam alacsonyan Debrecen felett É-D irányba repülni? Nagyon úgy tűnt, de sajna távcső nem volt nálam. Elég közel volt, hogy annak lássam, de elég távol ahhoz, hogy ne lehessek benne biztos... :)
@zulu74: Mi van????? Nem kell felelősöket keresni/büntetni???? Hol élsz??? Amikor szétlopták az országot, hagyjuk békén őket? A Gripen programot kell folytatni, de aki ennek kapcsán sumákolt, korrumpálódott azt igenis le kell csukni. Az elvtársaid tönkretették százezrek életét, egzisztenciáját ezért igenis "vájkáljunk a múltban". Ha a kisember a legkisebb szabálytalanságot követi el, lecsap rá a törvény teljes szigora, akik a százmilliárdokat tapsolták el, azok meg röhögjenek a markukba? NEM.
@stonefort:
Ne izgasd fel magad..:)
1.) Nem az elvtársaim! Mint említettem oldal-semlegesen elítélem azt ami elítélendő.
2.) Amit írsz, színtiszta demagógia, annak minden elemével (kisember, korrupció, visszamenőleges bünti.)
3.) Mi lenne, ha hirtelen, egyszer csak ELŐRE kezdenénk tekintgetni a Gripen ügyben, ahelyett, hogy azon csámcsognánk, amin változtatni nem lehet.
4.) Elárulom neked, hogy mind a kettő politikai oldal prominensei jelentős hasznot húztak az ellentételezési program beruházásaiból. Ez volt az egyik fő oka a döntésnek, ezért szorult háttérbe minden katonai, biztonságpolitikai és szövetségesi szempont. A döntés "kibővítése" is azért volt égetően fontos, mert volt akiknek már nem jutott, pedig ők is szerették volna megízlelni a "bidzniszt".
5.) Most is az ország szétlopása folyik, csak most már nyilatkozat van róla, hogy nem!
De ez már tényleg off volt, bocsi!
@zulu74: 1. A hozzászólásaidból nagyon is úgy tűnik, hogy hasonló elveket vallasz.
2,Demagógia az, hogy a bűnért büntetés jár?
3,Senki sem mondta, hogy a Gripen programot fel kéne számolni, éppen ellenkezőleg, minden lehetőt ki kell belőle hozni.
4.Hű de jól tájékozott vagy, kíváncsi lennék egy két konrét részletre.
5.Két hónap után ezt Te már világosan látod? Lehet., hogy így lesz, de egyelőre még mindig csak előző garnitúra újabb nyilvánosságra kerülő disznóságai szaporodnak, pedig még mindig igen aktív a ballib média.
@molnibalage:
Most azt ne mondd, hogy ezeket a dolgokat tőlem hallod először, és hogy ezeket csak a magukat kommunistának valló emberek szokták mondani, ergo emiatt én is az vagyok.
De most komolyan:
Nyilván való volt, hogy a gazdasági ellentételezés miatt választották a Gripen-t (önmagában nem ettől rossz a döntés).
Arra is nyilván emlékszel, hogy egymást taposták a svédeknél az állampárt akkori üzleti sleppje, hogy kinek is jusson az alá hulló mannából.
A kormányváltást követően az új elit már nem talált magának semmit a mócsingon kívül, nosza dobjunk rá még egy lapáttal (légi utántöltést, több óra stb.)
Ennek felismeréséhez nem kell fenomenális tehetségnek lenni...
A lehetőségeink eltékozlása, az már főben járó bűn. Az, hogy a gépekben megvan a lehetőség, de nem használjuk ki, na az az igazi pazarlás, nem a Gripen vásárlás, vagy nem vásárlás kérdése.
Zordnak igaza volt: a döntés megszületett, ezzel kéne valamit (minél többet) kezdeni, nem pedig egymásra mutogatni, visszafelé nyilazni.
@stonefort:
A demagógia kifejezés benne van az Értelmező Kéziszótárban, ezen nincs mit magyaráznom.
Ha gondolod megkeresem neked a gazdasági ellentételezési programban résztvevő cégeket és azokat a személyeket, akik a Fidesz holdudvarában tevékenykedtek. Bárminemű egyezés NEM a véletlen műve.
De, még egyszer mondom: Nem ezzel kellene foglalkoznunk. Öt éve itt vannak a gépek, mégis örömünnep számba megy, ha valamelyiket látjuk repülni. Ritkaság számba megy ha gyakorlatra viszik őket, és jó ha a gépek fele üzemképes.
Szóval nem azzal kéne törődni, hogy bíróság elé vigyünk mindenkit, akit csak gondolunk, ebben az ügyben, hanem az, hogy kihasználjuk végre amink csak van.
@zulu74: Őszintén mondom, nem akarok belebonyolódni ebbe a vitába :-), de miért olyan lehetetlen a számonkérés (nemcsak a Griff ügyében) és program feltornázása egyszerre?
Egymást üti a kettő, vagy mi??? Mocskos üzletek mindenhol vannak, de ami nálunk megy az saját magunk szemen köpése!
@zulu74: A repült órák számát 16800-ra csökkentették a 20800-ról a tízéves lízing idejére, takarékosságból! :(
Aranysas 2010/8 Típusváltók mindenki másképp csinálja... Kővári László
Nincs véletlenül valakinek egy díszkötelék útvonal térképe? Pár éve az egyik AS.-ban megjelent egy kicsi fénykép, de az nagyon apró volt. Eddig mindig az Andrássyról néztem, mostmár megnézném máshonnan is.
Urak!
Stonefort kollégával ma délelőtt leruccantunk Szolnokra. Remek bemutató volt, akinek van kedve és lehetősége, szerintem ne hagyja ki.
Részletek itt: airbase.blog.hu/
Röviden? Hát annyi, hogy minden hír dacára nemcsak az orosz-szovjet technika vásárlóiban/üzemeltetőiben van a hiba, ha nem mennek jól a dolgok. Gondolhatjátok, hogy ha egy olyan nagy piac, mint az indiai is panaszkodik, akkor az orosz mennyire tojik egy olyan társaságra, mely néha néhány millió USD értékben vesz némi alkatrészt.
Nem, ne legyenek illúzióink. A magyar MiG-29-esek sorsa éppúgy a magyar rendszer, mint az orosz rendszer hibája. A mai napig emlkészem, hogy amikor az egyik farnbotoughi shown, megkérdeztem sajtótájékoztatón az orosz főembert, hogy mit tesznek a terméktámogatás javítsára. Semmit nem válaszolt, viszont azzal elütötte a kérdést, hogy a MiG-29-essel sok díjat hozott el a magyar légierő, Gripennel egyet sem....
Valami tíz bejövetelről szól a fáma, leszállni nem szállt le. Lehet, hogy időről-időre tesztelik a potenciális deployment bázisokat, de az is lehet, hogy ide jöttek egy kicsit gyakorolni egy rutin feladat közben (az E-3 azért még igényli ezt, nem mai madár).
Ez ami inkább érdekes volt és nem zavaros, mint a másik. A 2. pont különösen figyelemreméltó. Így az EF-nek az esélyei javulnak, de főleg a Gripené. Legalábbis szerintem.
Vagy az én angolom fura, de a fickó mintha legtöbbször csak célozgatna és nem mondana igazából semmit...
Szeptember 5. Börgönd, 100 éves a Magyar motoros repülés, ünnepi repnap. A beharangozóban szerepel Gripen kötelék bemutató is! (Hasonlóan Debrecenhez kb 4 áthúzás várható, de a környékbelieknek érdemes megnézni, más is lesz.) www.albatroszre.hu/
Viszont első kézből származó infókat ad, és nem másodlagos-harmadlagos-negyedleges feldolgozást/interpretációt kínál. Így a kedves fikázó olvasónak megvan a lehetősége, hogy ő döntsön.
És hát India az indiaiaké. Szerencséjük van, hogy ők dönthetnek. Szerintem a szakmai fejlemények szempontjából a világon ma az egyik legérdekesebb hely. Ritkán találkoznak az élenjáró technológiai kultúrák egy országban.
Hát az első években elég gyenge volt ott is a flight hour production, de most hogy idén sokat CAP-oltak a világbajnokság alatt (és persze érkeznek be a gépek, nő a pilótalétszám) ez biztos emelkedőben van.
Arra nagyon kíváncsi vagyok, hogy thaioknak sikerül-e a 6 gép/1200 óra/évet összehozniuk jövőre.
Kis idézet belőle:
"Budget cuts and underfunding has reduced flying hours for the Hawk to just 2000 and that for the Gripen to 500 per year. Defence analyst Helmoed-Römer Heitman last month described the SAAF's flying hours as ludicrous. "
"The defence department's strategic business plan for 2010-2013 puts planned Gripen flight hours for the fleet at 500 for the current financial year and just 250 for financial years 2011/2 and 2012/3. This translated to 9.6 flying hours per aircraft per year for 2011 and 2012."
És még mi panaszkodunk, hogy nincsenek kihasználva a gripenjeink:)
Igen, emlékszem erre a cikkre, de ha élesben CAP-oltak is, akkor nehéz elképzelni, hogy ilyen kevés jött össze idén.
Nem tudom, hogy működik-e náluk Gripen-Hawk átjárás?
@stonefort: Akkor jól sejtettem..:) Akkor tessék darabokra szedni, én bírom az ilyesmit..:)
Az nekem is feltűnt hogy "biztos megrendelő", és "A Saab jelenleg 26 Dél-Afrikának, illetve 6 Thaiföldnek készülő Gripenen dolgozik, ám ezek legyártásával 2012-re kiürülnek az előrendeléseket tartalmazó könyvei. Ezt követően leghamarabb 2017-ben számíthat biztos vevőre"
Szép munka! Értelemszerűen nem volt dőm végigolvasni, csak lapozgattam. Egy hiba, amit észrevettem, az a Gripen képnél van. Az RWR antennák a szárnyvégi egységekben vannak, a függőleges vezérsíkon lévő "konténerben" zavaróantennákat (előre föl, és hátra, FPU és RAU) helyeztek el.
Ja mégegy: a Sztrela-2 mint bosszúálló fegyver, merthogy csak hátulról indítható. Molni, a MANPADS-ok telepítlését (és semmilyen GBAD eszköz telepítését) nem úgy kell elképzelni, hogy a megvédendő objektumnál vannak, hanem úgy, hogy a megvédendő objektumtól a fenyegetés irányába vannak telepítve. Értsd: x kilométerre. Például az a jópár BGM-109-es, melyet Sztrela-2M-el lőttek le 99-ben, sem igényelte a szemből indítást.
A MANPAD-nél felvetődött az ami írsz, csak éppen melyik államnak van pontvédelemre ennyi indítója és rakétája? Egyetlen kis terület védelmére is 4-6 ilyen kellene.
Továbbá elég fura dolog pontvédelemre használni egy ilyen fegyvert. Mondjuk láttunk már fura dolgokat. :)
A félreértés elkerülése végett: ez nem csak pontvédelmet takar. A célpontok jelentős részének a kiterjedése jelentős a MANPADS zónájával összevetve. Pl. egy lérak osztály néhány(több) száz méteres körzetben települ. A Sztrelákat ilyenkor egy-két kilométerre kirakják, lehet körkörösen is, de lehet "hangsúlyos" irányokat is kijelölni (szektoros).
Ki volt ez találva, hogy a fegyverek korlátait figyelembe véve kihozzák belőlük a maximumot.
Nem a levegőbe beszélnek azok, akik a cseh Gripen-program sebezhtőségéről beszélnek. Innen-onnan megingatják a dolgot (kell vadászgép? NATO-kompatibilis? csak negyedik generácis? stb.) , és próbálják elérni, hogy a jelenlegi kormány ne döntsön a lízing meghosszabbítása mellett (elvileg ebben a ciklusban kellene). Mivel anno szocdem kormány döntött a Gripenekről, a mostani "jobboldaliaknak" nincs hozzá kötődése.
Azt úgy csendben jegyezzük meg, hogy a cseh költségvetésnek úgy kellene egy újabb típusváltás (főként EF), mint púp a hátára. Ha valahol, hát a cseheknek bejött a dolog. És nyilvánvaló, hogy ha ki is akarnák terjeszteni a képességet (A-G), akkor az is olcsóbban lenne megoldható, minimál fejlesztéssel.
Megáll az ember esze, de a politika már csak ilyen!
@stonefort: Ritka nagy ostobaság lenne EF felé lépniük a cseheknek. Tényleg az egyetlen ország, ahol - kívülről legalábbis - mintaszerűen működtetnek egy légtérvédelemre optimalizált légierőt. Mekkora pénzek cserélnek majd megint gazdát..! Félelmetes!
Azért annyit csendben megjegyzek, ha Ostravában az osztrák EF bemutatótól várják, hogy lenyűgözze a publikumot eléggé csalódni fognak! :-)
@stonefort: ...és még nem láttam! :-)
A RAF eddig is nagyon kitesz magáért Ostravában (legalábbis a tervek szerint), ezzel azonban koronázna. Egy kisebb légierőt küldenek, tanker és AWACS támogatással! :-)
www.origo.hu/nagyvilag/20100915-robbanas-egy-amerikai-bombagyarban.html
Jól emlékszem hogy a flare szokásos és kialakult magyar neve infracsapda? Vagy más? Infra csali?
Ezt pedig inkább nem minősítem: "A Memphistől 120 kilométerre lévő üzemben az amerikai légierő számára gyártanak infravörös "csalibombákat", amelyeket manőverező robotrepülőgépek megtévesztésére vetnek be"
Persze. Már a szerbek is tudták 1999-ben, hogy a Tomahawk ellen az infracsapda annyira hatékony mint a szentelt víz.
Magyar nyelven lényegében nem olvasok repülési híreket, mert nagy százalékuk az ismerethiány, illetve a nyelvtudás hiánya/elégtelensége miatt súlyos hibákat tartalmaz, félrevezető. Ezen túlmenően azt is látni kell (minőségtől függetlenül) hogy a magyar nyelvű repülős hírek 99 százaléka NEM ELSŐDLEGES FORRÁSBÓL származik. A publikálónak legfeljebb a fordítási, vagy szintetizáló munkája van benne, bármennyire is jó legyen az.
Ez van. Némi jóindulattal két kezemen meg tudom számolni azokat az embereket kis hazánkban, akik veszik a fáradtságot, SAJÁT PÉNZBŐL odautaznak, fotóznak, beszélgetnek, interjúznak, telefonálnak, e-mail-eznek direkt a forrással, stb. és publikálnak idehaza, esetleg külföldön.
Ezzel nem akartam megbántani senkit, még ha névtelenül sikerül is.
@zord: Teljesen megértem.
Mondjuk a pár sorral feljebb linkelt ballisztikus rakétás hírt pont csak az Origo írta meg jól, 4 másik oldal (Index, Inforádió, NOL, Magyar Rádió) nem.
"Stabil" függesztmények eddig: IRIS-T, Mk 82, Litening. Az A-Darterből már indítottak, R-Darter nem lesz, sőt a cikk szeint nem biztos, hogy egyáltalán lesz radaros BVR-fegyverük...(T-Darter néven van azért projektje a Denelnek).
Érdekes, hogy felderítőkonténernek se nem SPK39, se nem RecceLite, hanem DJRP...
Marhára kíváncsi lennék, hogy ténylegesen mit tud az IRIS-T DLZ, hogy egyesek ennyire nem hajtják a radaros rakétát (Ausztria után most Dél-Afrika) mellette.
F-35 sensor tracks distant rocket launch
Northrop Grumman's AN/AAQ-37 Electro-Optical Distributed Aperture System (DAS) being developed for the Lockheed Martin F-35 Lightning II Joint Strike Fighter successfully detected and tracked the flight of a SpaceX Falcon 9 two-stage satellite launch vehicle (SLV) at a distance of MORE THAN 800 MILES, the company announced on 7 September. The detection had not been planned, but the Falcon 9 launch had taken place on 4 June while a Northrop Grumman BAC-1-11 testbed aircraft was in flight to conduct DAS trials.
Jó csúsztatós azért ez a cikk. Ezek 50/52+ gépek minden tekintetben, AMRAAM nélkül (teszem hozzá, az említett D-változatot eddig asszem nem exportálták).
200 Sidewinder, 150 Sparrow, 50 Maverick (25 százalékkal több, mint a miénk!), 200,50-50 Paveway II/III kit 500 és 2000 fontosokhoz.
A 4,2 milliárdos árra az az indok, hogy ez a gépek élettartamának közel felére kiterjedő program (15 évről esik szó a papírban).
Szerintem jó esélye van, hogy be is következik, de a DSCA fegyvermennyiségre senki se vegyen mérget, se itt, se más esetben. Ezek egy ajánlat keretszámai nem tényleges szerződési adatok, vagy leszállítandó mennyiségek.
A kérdés ilyenkor, immár sokadjára, (csak senki sem teszi fel a megfelelő helyeken) a következő: public domain-e a Honvédség vagy a HM személyi állománya által készített médiaproduktum, és mi a helyzet a kereskedelmi célú hasznosításával?
Legalább megörökítették ezeket a pillanatokat és olyan ember, aki ért is hozzá. Sajna mind a HM, mind a MH vezetői nem értékelték ezen tevékenységet. Ők csak annyit vettek le belőle, hogy az adott fotós repülni akar, de a produktumot nem nézték.
Hasznosítás? Remélem készül egy nívós könyv a magyar MiG-29-es életéről, de mivel ilyen kiadványt nem sikerült összehozni az eddigi kivont típusokról, lehet, hogy ez is csak álom marad?
@Reap79: Ja, tényleg. Csak nem nyitottam meg mindet és van amelyiken nagyrészt kitakarja az alsó sáv. :-) A szép gépet/gépeket néztem...itt a baj. :-)
Zord felvetésére reagálva: valahogy úgy kéne, ahogy a csúnya USA-ban működik. A hivatásos katona munkaidőben készült képei bizony közkincsek. A sajtó kérésére az adott sajtóosztály elküldi szép nagyban, ahogy a derék sajtómunkás igényli.
Most jut eszembe, ez így van a cseheknél is. Életszerű Gripen légifotókat küldtek, de a Pireneusokban gyakorló magyar Mi-17-esről is tőlük kaptam a fotókat. Cserébe azt szokták kérni, hogy írjam már oda, hogy tőlük van. Örömmel! :-)
@Devil 505: Ebben igazad van, csak az USA-ban a csúnya fotósnak a sereg adja a gépet, hazánkban pedig saját maga vásárolja teljes felszerelését. Így kicsit más a helyzet. Szerintem azzal nem lenne gond, hogy ezek a képek, a fotós megjelölésével közkincsé váljanak, csak mint feljebb említettem, hazánkban az illetékesek, ezt a szellemi terméket, nem tartják túl fontosnak. Ha van megvan, ha nincs, nem probléma. Pl. amikor anno mindkét Dragon Nest gyakorlatot végig fotóztam és felajánlottuk, hogy sajtótájékoztatóra csinálunk egy fotó cd-t a sajtósoknak, a válasz annyi volt, ha hozzátok a kiírt cd-ket, szétosztjuk. :)
@Devil 505: Jelenleg nincs olyan beosztás a kecskeméti bázison, hogy fotós, tudomásom szerint. TopiDoc saját pénzén vásárolt felszereléssel dolgozik.
A HM fotósainak céges gépeik vannak, de ők főként eseményeket fotóznak és nem ilyen érdekes történéseket.
@Devil 505: Jelenleg nem tudok róla, hogy lenne fotós beosztás Kecskeméten. TopiDoc saját pénzén vásárolja a felszerelését és még HM pályázatot sem nyert. :)
A HM hivatalos fotósai más kategória, de ők nem készítenek általában ilyen képeket.
@sdragon: Nézd, ha valaki nem hivatalból fotós, akkor még jó, hogy nem kap hozzá eszközt. Ezt kár is volt felhoznod. :-) A hobbijára mindenki annyit költ amennyit jónak lát.
De a történet - és ezt mindannyian jól tudjuk - nem erről szól.
@Devil 505: Ebben igazad van, hogy a hobbijára mindenki annyit költ amennyit akar vagy amennyit tud. Nekem az a szomorú, hogy 2010-ben még nem jött rá a HM, hogy lehetne annyit áldozni ennél a "rengeteg" csapatnál arra, hogy legyen aki megörökíti az eseményeket és ehhez felszerelést is ad. Mindig irigykedve néztem, amikor egy-egy gyakorlatra megérkezett a csapat fotósa a legújabb technikával a nyakában illetve emlékezetes NATO Air Meet volt Törökországban, amikor a hangárpartin minden küldöttség parancsnoka egy összefoglaló DVD kapott videókkal és fotókkal az elmúlt két hét eseményeiről. Így is lehet, de mi ezt sem így csináljuk.
Biztos én vagyok értetlen, de most örülünk a képeknek vagy nem? Irigykedünk a fotósra vagy sem? Csókos vagy sem?
Az én szemszögömből nézve örülök a képeknek. Legalább készült a MiG-ekről ilyen is. Másra már úgysem használhatóak ezek a gépek, legalább kicsit fotózzák őket....
Az meg legkevésbé sem érdekel ki csinálta.
Ő volt olyan helyzetben, ki tudta járni, élt a lehetőséggel, stb.
Az egyszerű pórnép - értem magamat ez alatt, aki társadalmi, anyagi, földrajzi helyzete vagy egyszerűen a kora miatt nem tudott kiépíteni kapcsolatokat - úgysem jut hasonló helyzetbe. Még a reptérre se jutunk be, nemhogy a levegőbe. Ettől kezdve nekünk szerintem mindegy ki csinálta és hogyan ezeket a képeket, csak gyönyörködünk benne és kész.
Egyszer X a kedves gyerek, másnap Y.
Az meg, hogy nincs megfelelő MH / HM sajtós és PR. Hát nem csak a Honvédségre jellemző ez a probléma. Kiskirályság ez az egész ország és csak nézőpont kérdése, hogy a kastélyban ülsz éppen vagy a szemétdombon.
@block50: Szó nincs irigységről, ne keverjük! Az eb Zord két legutóbbi hozzászólásában van elhantolva.
Egyébként egy magyar katonai légijármű fedélzetéről készült fotósorozat (nyilván szervezett fotózás volt) miért egy külföldi oldalon bukkan fel és miért nem a hivatalos hazai oldalon?
Miközben magyar légivitézek kergetik a labancot a vörösiszap felett, íme egy bolgár Szu-25-ös éleslövészet előtt két H-29-essel. Érdekes egy feladat lehet az, amihez egy ilyenből egy nem elég:
@Allesmor Obranna: Pl.két repülőgép fedezék lerombolása.Legalább ők feltudják függeszteni a H-29-et,nem úgy,mint mi annak idején a SZU-22-re,indítósín hiányában.
A légifotózás (amúgy minden fotózás) legfontosabb tényezője a lehetőség. A különbség annyi, hogy a gyakorlati megvalósíthatóság korlátai miatt légifotózni korlátozott létszámban lehet. Szerintem a legnagyobb baj idehaza a szokásos kupleráj, a koncepciótlanság. Legyen egy katona, aki ezt csinálja. Még az is jó, ha ez a személy nem "a" hivatalos fotós, hanem mondjuk egy reporvosi papírral is rendelkező katonaorvos, akinek hivatalból úgyis kell időnként repülnie. De ezek a képek az én értelmezésem szerint akkor is közkincsek kellenének, hogy legyenek, ha a saját cuccával készíti azokat - éppen azért, mert a szűk lehetőség a legfontosabb faktor, nem a fényképezőgép minősége és tulajdoni viszonyai. A légifotózási repülés viszont kemény adófizetői forintokból jön össze, és az a légifotós katona is adófizetői forintokból van fizetve. Ebből pedig bárhogy is számolom, kijön az, amit mondok. Az más kérdés, hogy kialakult egyfajta szokságjog a témában, amit a taszári személyi kapcsolati hálózat több-kevesebb eredménnyel életben tartott.
Mindenkinek vannak jó és rossz tulajdonságai, nekem, TopiDocnak és másoknak. Ez tény. De a lényeg nem ez, hanem az, hogy a fentiekből fakadóan a Magyar Honvédség tagja által a Magyar Honvédségről készült képek közkincsek.
Ha nem így van, akkor viszont a lehetőséget meg kell nyitni másoknak is, bármennyire is szűkösek azok.
Szakmai-illetékes berkekben köztudott, hogy tavasz-nyár óta többször is kérelemmel fordultam teljesen felfegyverzett MiG-29-es fotózása ügyében. A szakmai ellenérvek (éles R-27 kikonzerválása "drága") miatt jeleztem, hogy elfogadható lenne számomra a 2xR-73 QRA-konfig is. Konzultáltam a projetctről, mint mindkettőnk számára fontos célról TopiDoccal is. A hivatalos helyekről nem érkezett újabb válasz, viszont megtörtént a repülés, amivel - azon kívül, hogy én nem vehettem részt....:-( - az a problémám, hogy a "sokat akar a szarka, nem bírja a farka" jellegzetességeit viseli magán. Ez nem az a szakmai fotózás, amit én megcéloztam, hanem valami egész más:
1. A "bohóc gép" szerepeltetése (ha épp aznap nem is, de azért még van két normális harci a rendszerben)
2. A konfiguráció semmilyen értelemben nem reális. Négy éles R-73 és egy gyakorló R-27-es? Mikor repül, (repült így nálunk) egy 29-es? Ha nem lehet éles R-27-est előszedni logisztikai okokból a teljes fegyverzet bemutatásához, akkor maradjunk a két R-73-nál, amivel az esetek 99 százalékában a hazát védték a gépek.
Az UB négy blokkja teljesen jó, bár az sem reprezentatív konfiguráció, igaz, mint maximális A-G fegyverzet bemutatása oké.
Azt csak mellesleg jegyzem meg, hogy a rendszer súlyos anomáliáit tökéletesen mutatja az az orosz link, amit először elküldtem. Miért nem a honvédelem.hu, a jetfly, akármi, ami hivatalos, vagy félhivatalos orgánum?
Persze a napokban ezek kicsinyes dolgok.
Ezúton is inkább gratulálok az első éles NVG-s repülések lebonyolítóinak, a szolnoki helikoptereseknek! Remélem, a sikerből a döntéshozók nem vonják le azt a következtetést, hogy minden rendben, hiszen a szerencsének köszönhető csak a gyakorlat és a katasztrófa időbeli és helybeli egyezése, ezt ne titkoljuk el. És hát ne hallgassuk el azt sem, hogy jó lett volna az NVG (a máig hiányzó FLIR-ről nem is beszélve) a Borsó-hegyen is. Egy-két szlovák katona életének megmentése 2006-ban bizony jó jött volna magasabb szinten is, márpedig hogy ez nem sikerülhetett, annak a magyar SAR akkori (azóta csak részben orvosolt) képességhiánya volt az oka!
@75AP: Ez nagyon jó. A képek tanulsága szerint akkor ezek szerint párhuzamosan használják a két NVG típust? Mert a képek alapján az biztos,hogy ZS-7V van rajtuk és akkor valószínű,hogy a ZS-re GEO van szerelve. A múltkori pápai gyakorlaton pedig az amerikai rendszert használták amerikai sisakkal.Ez jó dolog mert így mindig van valami,ha az egyik épp használhatatlan ott a másik. Vagy persze lehet,hogy nem hiszen a kettő között van különbség(bár a GEO képét nem láttuk még) és biztos bele kell tanulni mindkettőbe,hogy szokja a szem vagy lehet, és ez a legvalószínűbb,hogy azért nem mert esetleg egyik személyzet ezt a másik meg azt használja.
Eggyel több ok, hogy elgondolkodjunk, vajon érdemes-e a biztonságpolitikánkat kizárlag a NATO-ra építeni. Olyan folyamatok zajlanak, hogy el se tudjuk képzelni:
Erre mondják, hogy soha nem lehet tudni, hogy mikor és milyen formában van szükség légvédelemre. Itt ez a katasztrófa, és sorozatban jönnek a gépek. Remélem, mindegyik labanc elveszti a szakszóját, aki idepofátlankodik! Bár szerintem azzal, hogy kiengedjük őket, lemondunk a felelősségre vonásukról is, és ez hiba.
Már nem létezik lekényszerítés?
@zord: A HM állítólag cáfolta az újabb légtérsértést, de tulajdonképp mindegy is...
Azt nem értem miért mondanánk le ilyen esetben a felelősségre vonásról? Nem vagyok jogász, nem is ismerem az erre vonatkozó jogszabályokat, de a józan ész azt diktátlja, ha sikerül egyértelműen azonosítani a légtérsértőt (lajstrom, időpont) akkor be kellene tudni hajtani a költségeket. Elvieleg ezek nemzetközi szabályok, ráadásul még unión is belül maradunk pl. egy osztrák esetében.
Ha egy autóst utolér(het) egy németországi bírság, akkor egy pilóta megbüntetésének is lehetnek lehetőségei.
Hogy teszünk valamit..? Ezt nem gondoltátok komolyan ugye? (a technikai eszközök leépítésén kívül az MH ban)
Legalább még jobban kiröhög a világ minket ; ebbe a másokra támaszkodó, buta mechanizmussal operáló országba belehet jönni még légteret sérteni(!) IS...
Szép képek! Tudom, hogy a legnagyobb külföldi gyakorlata a magyar vadászoknak, de a tény, hogy narancssárga földön van, valahogy visszafogja az érdeklődésemet. Persze a HM-nek se törne le a keze, ha szervezne valami utat, amikor kimegy valamelyik nagyfejű.
Remélem, jövőre valami izgalmasabb helyen lesz megrendezve, akkor biztos kimegyek.
(Érdekes, amikor először mentek külföldre gyakorlatra a Gripenjeink, akkor egy percet se gondolkodtam, pedig igencsak üres volt a zsebem. Decimomannu, Szardínia...)
Ez lehet hülye kérdés, csak kíváncsiságból, de ilyet Magyarországon meg lehetne rendezni? Lenne hozzá elég légterünk? Anno a keresztkiszolgálási gyakorlaton is sok gép volt, de gondolom ez azt bőven űberli.
Gripenek Mohács térségében, ami ugye "no fly zone".
Van valami gyakorlat, vagy ilyesmi?
A héten már második eset... ezért a készültséget kizárnám.
Van valakinek infója róla? Mert akkor élesítem a foto aparatot, hátha lesz ez még több is..
Mondjuk azért, mert a határ közvetlen közelében van. Tudtommal ide nem nagyon repülnek be, főleg, hogy ugye nem heccelgetik egymást a horvátokkal már egy ideje.
Amúgy meg tapasztalati úton is levezethető, hogy ez a szeglet itt nem valami forgalmas, mert hogy itt élek, és ünnepszámba megy, ha két évben egyszer ide téved valami harci repülő.
"A nem nagyon repülnek erre, közel a határ" nem egészen azt fedi, hogy no-fly zone, ahogy ezt először említetted. Ez utóbbi volt mondjuk Bosznia fölött 1993 áprilisától, vagy Irak északi és déli része felett 1991-től 2003-ig. Itt azért még nincsenek olyan viszonyok.
Magyarországon (egészen körbe!) van egy 10 kilométers határsáv (ADIZ) a mai napig, ám ide repülési tervvel, rádiókapcsolat mellett be lehet repülni (ott is kell permetezni, vagy légifotózni, vagy célt repülni...). Mohács pont a 10 kilométeres vonalon fekszik.
OK!
Akkor fogalom zavarban voltam, mentségemre szóljon, hallottam már a "repülés tilalmi zóna" kifejezést katonai illetékes szájából ilyen összefüggésben.
A lényeg, hogy legnagyobb bánatomra, errefelé szinte egyáltalán nem jár semmilyen vadászgép, harci helikopter, vagy hasonló. Természetesen szúnyogot irtani járnak erre is egy AN-2 vel, de ez minden.
Valamikor eljártam a Pécsvárad környéki dombokra , keddenként, mert akkor délután 3 körül ott fordulóztak a MiG-23 és 21-es harci gépek.
A horvát válság óta semmi... egyáltalán semmi.
Az első magyar
pilóta a HAW-nál
Magyar pilóta szolgál a pápai Nehéz Légiszállító Ezrednél,
a HAW-nál. A 32 éves főhadnagyot a múlt heti
nyílt napon mutatta be a sajtó képviselőinek Fredrik
Hedén ezredes, a HAW parancsnokhelyettese
- Büszkék vagyunk arra,
hogy a Nehéz Légiszállító
Ezredben 12 nemzet van jelen,
és az is nagyon fontos
számunkra, hogy minél
több nemzet képviseltesse
magát a repülést végző személyzet
tagjai között. Szeretném
bemutatni Lukács
Viktor főhadnagy urat, aki
az első magyar pilóta az ezrednél.
A főhadnagy már
többször részt vett bevetéseken,
és Afganisztánban is
járt – így mutatta be az első
magyar HAW-pilótát a
parancsnokhelyettes. Lukács
Viktor 2010 augusztusától
repül a pápai C-17-es
gépeken.
- Kiképzésemre februártól
májusig került sor az
Amerikai Egyesült Államokban,
Oklahoma államban
az Altus légierő bázison,
ahol az összes személyzettagot
képzik. Én egyébként
2003 óta repülök amagyar
légierőben, a civil életből
érkeztem, gépészmérnöki
végzettséggel. Ahogy
az összes egyéb magyar pilótának,
az én alapképzésem
is a kanadai légierőnél
történt meg – részletezte
Lukács Viktor.
A főhadnagy előljárói javaslatára
került a pápai ezredhez,
és az elmúlt két hónapban
három bevetésen
vett részt.
- Nagyon jó szakmai lehetőség
számomra az, hogy
egy több nemzetből álló
szervezetben dolgozhatok,
és hogy egy olyan repülőgépen
repülhetek, aminek
kétségtelenül egyedülállóak
a képességei. Az ezred
rendkívül színes, szinte
mindenki más kultúrával
rendelkezik, más emberileg
és szakmailag is. Ezt a változatosságot
megtapasztalni
kiváló lehetőség – mondta
a C-17-esen szolgáló pilóta,
aki elárulta: korábban
a kecskeméti bázison repült,
egyébként pedig Baranyából,
Pécs környékéről
származik.
Varga Bea
Kecskeméti hölgyeim és uraim! Miért nem lehet a magyar merevszárnyú katonai repülésnek legalább olyan honlapja, mint a létezés küszöbén egyensúlyozó lérakosoknak?
@zord: Ez oké, de ez nem anyagi kérdés. Az anyagi része, hogy legyen egy weboldal szerver háttérrel. Ez kerül pénzbe. Ez adva van.
Hogy milyen anyag kerül fel, milyen színvonalon, az már az oldal szerkesztőinek a felelőssége.
Én tudom, hogy nem anyagi kérdés ez ma már. Én csak arra utaltam fenn, hogy a legdrágább magyar fegyverprogramhoz kötődő alakulatnak lehetne egy színvonalas, rendszeresen frissített, szép képekkel illusztrált honlapja végre. Hogy a sok nagyszerű, kebelen belül készült fotó meg is jelenhessen valahol...
Miután a politikusaink azt sem tudják, hogy eszik vagy isszák, a vezérkar és Pintér tábornok úr pedig közismerten nem ambicionálja a szlovén air policingot, a szlovénok a horvátokkal közös megoldást vizsgálnak:
@zord: Pedig anno 2001-ben lett volna rá megoldás, hogy mi végezzük a szlovén air policinget, de egy fura veszprémi tanulmány miatt a miniszter a nem mellett döntött.
Lehet, hogy még mindig ezen tanulmány alapján utasítják el. :)
Minden lehetőség kicsúszik a kezeink közül, ami pedig nem lenne elérhetetlen, függetlenül attól, hogy a biztonságos végrehajtáshoz én továbbra is a nyugati országrészbe települést (Sármallék/Taszár) tartanám optimálisnak. Reakcióidő és hatósugár tekintetében is sokat számít a 160-200 kilométer előny.
De hát ezt a "könnyen üzemeltethető" Gripent mi persze a jelen feltételek mellett képtelenek lennénk néhány hétig-hónapig (rotáció az olaszokkal) egy hazai civil reptérről reptetni, arról nem is beszélve, hogy a sok pacifista-defetista liberális hazaáruló csak úgy kapkodna a torkához, hogy fegyveres (éles!) gépek repülnek egy civil reptérről!
(nem mellékesem jegyzem meg, hogy szlovén air policing és mindenféle települések nélkül is örülnek manapság Kecskeméten, ha egyáltalán a levegőben lehetnek).
@zord: Na a tanulmány egyik hibája is az volt, hogy csak azt tudták elképzelni, hogy Taszárról üzemeljen a csapat, pedig akkor még kisebb beruházással üzemelhettek volna Szlovéniából is. Csak a taszári szívű pályázat íróknak, merre is hajlott a keze?
Ez most véletlen, vagy interaktív a rendszer? :-))))
Mindegy, a lényeg, hogy előre menjen a rendszer!
Szép, a tartalmat és az update-rátát majd meglátjuk. Egyelőre (november 1. nevadai idő szerint 19:27) úgy tűnik, a honlap szerint nem volt kinn az 1. harcászati repülőszázad (Pumák) a Tiger Meet 2010-ben. Miniszterből, Kiliánból annál több van. Ügyes!
Látva a nem kevés A-A és A-G fegyvert, eszembe jut, hogy a kilencvenes években a svédek ajánlatában szerepelt a létező szovjet fegyverkészletek integrációja a Gripenre.
Bármennyire is perverznek tűnik, úgy gondolom, hogy a H-25ML/Litening kombó nem is lenne rossz, ahogy a FAB-ok sem, főleg nagy sebességű változatban, illetve áramvonalazó sisakkal. Még mielőtt bárki felháborodna hadd emlékeztessek arra, hogy a gyenge/közepes megoldás is jobb, mint a semmi. Tudjátok, ha a mi Gripenjeink legalább képesek lennének FAB-10/250/500-asok dobására, örülnék. Hogy a felelőtlen honvédelmi vezetés ezt miért nem tudta megoldani, illetve miért nem tudott venni néhány tucat, néhány száz Mk82/83-ast (a gép a 84-est is elviszi, ha nem is nagy örömmel), az is bizonyítja teljes alkalmatlanságát.
(félreértés ne essék, továbbra is a légtérvédelmi fókuszban gondolkom, de a multirole képességhez nem ártana legalább a technikai hátteret egyben tartani, és két-három hajózóval evauálni)
És még egy perverzió: a nem létező ARM-képességnél nem lenne jobb egy felújított, átépített H-25MP? Szerintetek ha az ember akarna venni egy modernizált ARM-fejet a poszszovjet piacon, ez lehetetlen lenne?
Mindez persze csak álom, de biztos vagyok benne, hogy mint sok minden más ez sem merült fel a döntéshozók körében, soha. Pedig a dolgok sokszor csak azon múlnak, hogy akarják-e a megfelelő emberek.
@zord: Egyetértek. AZ R-60 integrációnak nem látom értelmét, de az hogy lényegében kidobunk 200 precíziós fegvert, az a hülyeség csúcsa. A H-29 rakétákkal mi történt egyébként? Azok hogyhogy nincsenek a listában?
December 6-7-én rendezik meg Bécsben a "Military Airlift: Rapid Reaction and Tanker Operations 2010" konferenciát. 8.-án "ingyenes" látogatás lesz Pápán (amúgy a regisztráció és a többi kb. 2500 $)
Ilyenekre Te el tudsz menni hivatalból, Zord?
@zord: Plusz info a weblapokhoz. (www.mh59.hu, www.mh86.hu, www.taborilelkesz.hu)
A weboldalak ráncfelvarrása senkinek nem került semmibe, mert a repülést kedvelő weboldal tulajdonosa ajánlotta fel, a csapatok segítése érdekében.
Különben van infód, hogy ilyen kommunikációra egy-egy egységnek mennyi pénze van?
A másik, a november 26-i dátummal van plusz infód. Mi várható? Egyáltalán lesz-e kivonási ünnepség, lesz-e kivonás?
Van-e már valami papír formátum a kivonási utasításról?
@sdragon: Az a szép, hogy 2-3 hete az összes elérhető elektronikus címen bombázom őket leveleimmel a kivonással kapcsolatban, de még csak elutasító választ sem kapok....
Ha már feltüntetik a kapcsolati címeket, legalább olvassák, vagy válaszoljanak a beérkező levelekre...
Az is válasz, ha azt írják "még nem tudunk infót, kérjük később érdeklődjön", vagy "sajnáljuk, de nem adhatunk felvilágosítást"...!
Nem változtat a tényen, hogy ha írnak az információs mailjükre, akkor arra illik válaszolni...
@GSF: Miért ne várhatnánk infót? Ezek azért nem néhány ember játékszerei. A pénzemből repülnek, nem is titkos információkra kérdeztem rá, ráadásul lehet azt is válaszolni, hogy még nem tudjuk....
A kommunikáció enyhén szólva sincs a spiccen.
Egy válasz, hogy "még nem tudjuk" ezerszer többet ér, mint a hallgatás.
Akit én ismerek, mindenki fixen 26-ról beszél. Ugyanakkor nem zárom ki, hogy felső szinten még mindig megy a malmozás, bármennyire is hihetetlennek tűnjön ez.
Én 3 hétig harcoltam a HM sajtóirodával, mire kaptam végre tőlük hírlevelet, közben meg lemaradtam a Logical Decision-ről. Ahogy olvasom a blogot folyamatosan, nem is kavargok, mivel hasonló semmitmondó információkat kapnák..
Remélem legalább az L-39ZO-k kivonásához hasonló ünnepségen búcsúznak el a 29-estől.
Felkértek volna egy több részes cikkre, az típus hazai történetéről, de az annyira magyar, koncepciótlan és tele hibás, rossz döntésekkel, felelősök nélküli állami vagyon elherdálásával, rongálásával stb. hogy nem vállaltam, kb.. 20 év múlva talán le lehet írni..
Aki tárgyilagosan leírná az magyar katonai esemény környékén sem lehetne..
Azt tudja valaki, hogy mi a *** van a Gripenjeinkkel? Annak azért oka van, hogy már két éve folyamatosan az aktuális év végén vonják ki a 29-eseket, aztán ha éles emelés van, valahogyan mindig a ők mennek, még most is (Kalitta 747), Kolontárnál is.
A nagyjavításokat és a pótalkatrészt elvben a svédek biztosítják, azzal nem lehet baj. A gépet elvben egy tiszt és 6-7 sorkatona képes kiszolgálni, az utcáról előképzés nélkül behívott emberekkel is meg lehet oldani. Valami nagyon nem stimmel.
Én is most kezdtem utánaolvasgatni ennek, az olajfás leszállástól a seprűs jégtelenítésig, a röképtelen madarakkal ütközésről nem is beszélve, hosszú lenne az a cikk.
@KGyST: A decemberi sasban lesz egy nagyobb lélegzetű cikk a 29-esek hazai pályafutásáról. Lesz benne kritika is, de természetesen csak módjával, hiszen amit Kele írt, az áll. Felejtsük már el a Gripen "sorállományos" üzemeltetését. Ez csak reklám duma, Egy ismételt előkészítés megy így, a huzamos üzemelés nem. A Gripen-ek első nagyjavítása a lízing leteltét követően lesz esedékes, a MI KÖLTSÉGÜNKÖN. Előre látható, hogy nem lesz rá elég pénz.
@stonefort:
Jó, ez csak reklám. De a 29-es könnyeben üzemben tartható, mint a Griffek? A Honvédség vagy két éve majd megszakad, hogy 4-5 29-est üzemben tartson, és ha gebasz van. rendszerint azok mennek.
A Gripen sokkal könnyebben üzemben tartható lenne, ha meglennének a feltételek. De nincsenek.
Ami a pénzt illeti, drágább, hiába egy hajtóműves, stb. Ez nyilvánvaló. Egyszerűen lehet akárhogy forgatni, ami nyugati, az drágább. Nem kevéssel, ha svéd, és ráadásul kicsi a rendszer.
A 29-es viszont olyan, hogy kellő pénzzel sem fokozható a tempó bizonyos érték fölé. Nincs megbízható partner a túloldalon.
Én igazán csak azt nem értem, hogy egy immár jóval nagyobb (egy számjegyű vs két számjegyű, maradjunk ennyiben) Gripenes pilótaközösséggel, többszörös hadrafogható gépállománnyal (2-3 vs 6-8) miért nem lehet (géppár) keszit adni a legnagyobb természetességgel? Mi az akadálya? Hol szűk a keresztmetszet? Vagy azért, mert csak egyetlen "Gripen-capable QRA-barn" van? Akkor az elején hogy ment mégis a géppár (2008-2009 tél)?
Ahogy a magyar rendszer/szerződés tervezve van, nem a műszaki állomány kiképzettségi szintjével van a gond. Magyar részről sokkal alacsonyabb kvalifikáció szükséges a Gripen-üzemeltetéshez, mint a 29-eshez kellett. A 29-esnél repülőmérnöki szintű döntéseket kellett idehaza hozni. A Gripen esetében egy nagyobbat fingani se lehet a svéd jóváhagyása nélkül (már bocsánat). A rendszer egyes, napi üzemeltetéshez szükséges adminisztratív elemei nem is találhatóak meg az országban.
Magyarországnak három dolga volna a szerződés szerinti üzemeltetési tempó teljesítéséhez: fizetni a lízingdíjat, megfelelő létszámú műszaki állományt és mennyiségű kerót tervezni és biztosítani. Az elsőt probléma nélkül megtesszük, mert Magyarország a külföldi partnereinek mindig mindenben megfelel (hasonlatoktól itt eltekintenék). Az utóbbi kettőre képtelenek vagyunk.
Őszintén: azt a műszaki munkamennyiséget, amit Magyarországnak a Gripennel meg kellene csinálni (hangár + csík), egy száz fős cég vidáman elvégezné. Ferihegyről kiválasztanának találomra száz embert, és két hónap átképzés múlva már vidáman pörgetnék a Legót Kecsón.
Félreértés ne essék, a jelenlegi kecsói műszaki állomány is ezt tenné, ha elegen lennének, de nincsenek. S ha valami csoda folytán egyszer mégis elegen lennének, majd a kerócsap lesz még szűkebbre zárva. Sajnos egyre nyilvánvalóbb számomra, hogy a képességek kibontakozásának szándékosan emelt gátjai vannak idehaza.
A MiG-29-esnél pontosan két dologgal van a probléma:
-A két hajtómű és a viszonylagos avultság miatt valszeg nagyon munkaigényes, egy repült órára sok karbantartás jut
-A szovjet tervezés/gyártás miatt egy kerozintemető.
Ha ezekkel lenne a baj, (mint ahogy baromira nem ezzel van) akkor már ma leállították volna a 29-eseket. A meglévő keró menne a Griffekbe, több repült órát lehetne ebből kihozni, 4 29-esre elegendő műszaki elég lenne 6-8 Gripenre, (magyarula jelenlegi 14 gépre jutó gárda a maradék 6-8 gépet szolgálná ki.)
Ennél sokkal súlyosabb a baj.
Nézzétek végig a dátumozott képeket, 2-4 gép már eltűnt róluk.
A '39'-esről (393310) utoljára 2008 januárban készült kép az utolsó, ami megjelent a neten, azonosítható dátummal: három éves!!!
(Ez a gép lett a repülőnapok állandó statikus példánya. Miért?)
Fogynak a gépek nagyon keményen, olyan tempóban, mint a 29-esek anno, csak két századból könnyebb volt a keszit és a gyakorlórepülések gépanyagát összeszedni, mint a 14 Gripenből. Ezért bütykölik a 29-eseket már 2-3 éve.
Biztos ismered a régi Hofi-viccet: nem baj, ha nem disznó, csak röfögjön.
"Ami a pénzt illeti, drágább, hiába egy hajtóműves, stb. Ez nyilvánvaló. Egyszerűen lehet akárhogy forgatni, ami nyugati, az drágább. Nem kevéssel, ha svéd, és ráadásul kicsi a rendszer."
Ezt nem vágom, hogy mire alapozod. A MAGYAR MiG-29 üzemeltetéshez képest minden drágább, mert - már elnézést - lófaszt sem költöttek rájuk. Ha úgy üzemeltettük volna a MiG-et, hogy évi 160 órát repüljenek és tisztességes Griff üzemeltetés lenne, akkor lenne valami normális alap. Jelenleg egy eltolt Griff üzemeltetés haszonlítunk egy leszart 29-es flottával.... :(
------------------
"Sajnos egyre nyilvánvalóbb számomra, hogy a képességek kibontakozásának szándékosan emelt gátjai vannak idehaza."
Na, ez viszont szerintem gyakorlatilag már büntetőjogi kategória. Nem vagyok jogász, de valami 'hűtlen kezelés és különösen nagy kár okozása' nekem simán belefér, de az ország nemzetvédelmi képességeinek szándékos veszélyeztetése is. Egy igazi jogász majd talán utánanézhetne...
"-A szovjet tervezés/gyártás miatt egy kerozintemető."
Az RD-33 paraméterei egyáltalán nem rosszak még nyugati szemmel sem. A MiG gyászos hatótávja a kopoltyúk miatti elpazarolt tér. Az újabb MiG-eken nem véletlen nincsen ez meg...
@Open Skies:
Pl.
Az utóbbi pár évben, a 29-esek normál kivonását (pl 70 nappal a Gripenek érkezése után) feltételezve, Kecsó tele van unatkozó műszakiakkal. Egy komplett Alba és egy komplett 29-es szd földi lépcsője áll elvben készen, h a gripeneseknek segítsen.
Nyugati társadalmakban a legdrágább az élőmunka, azaz ha "lófaszt sem költenek rájuk", csak egy kisebb hadseregnyi műszaki dolgozik a gépek összebütykölésén a másnapi repülések előtt, az sokkal drágább, mint ha az oroszokkal színaranyból gyártatjuk le a pótalkatrészeket (amiket a lengyel nagytestvérre ráilleszkedve egyébként valószínűleg normális áron is be lehetett volna szerezni). Egyébként költöttek a gépekre, a "magyar MLU" érdekes módon "nem együttműködő" orosz kooperációban valósult meg.
Kár, hogy nem esik le nektek a tantusz: ami a 29-esek repülésének a 17 éve alatt történt, az egyszerűen nettó emberi hülyeség és nemtörődömség (paranoid alkatúak persze ebbe beleláthatnak szándékosságot is). És ugyanez folytatódik a Griffekkel is.
Hogy a 29-es nem egy kerozintemető, ezt most hallom először, de nem értek hozzá, nem akarok beleszólni, persze ez attól függ, mihez hasonlítom.
@KGyST: Pár éve volt hír, hogy abban az évben a '29-es "flotta" 2 milliárdból repült. Mondjuk ez jelentsen 8 gépet és évi 90 órát. Számoljuk csak ki, hogy ez mit jelent? Kb. 2.7 millió forint / óra, az 200 dolláros forinttal számolva 14k/ dollár. Hm... Ezek szerint mégis eleget kötöttünk rá fajlagosan? Akkor viszont mitől ilyen pocsék a hadrafoghatóság? Mert ez névleges 16 k $ / órához elég közel van...
@molnibalage:
Szerintem a válsz a nemtörődöm trehányságban van, a legaljától a legtetejéig. Ami egyébként nem emberi hiba, egyszerűen a rendszer rosszul szervezett.
Zordnak abban igaza van, hogy abszurd, hogy nem lehet tudni a gépeink üzemelésének alapadatait (az eklatáns példa a hadrafoghatósági arány).
Az egész Légierőről (de ez valszeg a Honvédség, sőt, az államgépezet egészére is igaz), lerí, hogy a show (repülőnapok) kedvéért tartják fent, és ez nem meglepő.
A Légierő (a legmagasabb parancsnokáig, a hadügyminiszterig bezárólag) arra optimalizálja magát, ami alapján az adófizető megítéli, amit lát belőle. Ha valaki 1000 éve titkosította a hadrafoghatóságot és a hatékonyság többi objektív mérőszámát, akkor ott igyekeznek megmutatni, hogy jól dolgoznak, ahol tudják. (A többire meg tesznek)
Kis hazánkban ez a leeresztő szerep a repülőnapok intézménye, ennek megfelelően a NATO (legalábbis fajlagosan) leggyengébb láncszeme Európa egyik legjobb repülőnapját szervezi, mert az tény, hogy a Kecskeméti repülőnapba már az is nehezen tud belekötni, aki nagyon akar. De ebbe beletartozik az is, hogy szétrepülik a 29-esekat a show kedvéért, meg az is, hogy ahova nem néz civil szem, ott tesznek az egészre.
A MiG-29 rendszer, hadrendbe állítása, üzemeltetése, logisztikája három szinten is típikusan magyar módra történt.
1. szint politika
2. szint HM és légierő felsővezetés
3. csapatszint (MH.59)
1-2. Megvettük a gépeket. Szükséges volt, mivel a délszláv válság idején a mi elavult 21-es és 23 gépeink nem tudták volna adott helyzetben országunk szuverenitását biztosítani, valamint a környező országok közül Szlovákia, Ukrajna, Románia, Jugoszlávia (Szerbia) is potensebb repülőgépekkel rendelkezett. A vásárlás utána a politika/HM nem biztosított megfelelő anyagi forrást sem az üzemeltetéshez, logisztikához, sem a műszaki és hajózó állomány képességének fenntartásához, újabb képességek megszerzéséhez. A vásárlás után a repülőgépeket a körkörös védelem kitalációjával és a lobbyérdeke miatt Kecsora telepítették, de a 29-eseknek semmilyen időjárás elleni védelmet biztosító hangárt, fedezéket, fedvény nem építettek, biztosítottak. Még az un. kék NATO hangár is jóval később készült el. Az idő múlásával sem érdekelte az 1 és 2. szintet a gépek állapotának folyamatos romlása, a kannibalizáció, pilóták repült ideje, a javítások elmaradása stb. A 29-esek állapotromlását ráadásul az eröltetett bemutaórepülések is komolyan befolyásolták. A rendszerbeállítás után szinte azonnal már nyugati repülőgépek akartak vásárolni, mivel itt a politikai szereplők kaszálhattak a lobbypénzekből. A 29-esek üzemeltetésének költségét a minimálisra csökkentették és mondhatni gyorsították leamortizálásukat, hogy minél több indok legyen a nyugati típus beszerzésére. Annak kiválasztása után, pedig már csak az elégséges mértékben adtak pénzt az üzemeltetésre, a többi a Gripen-re ment..
3. szint
A rendszerbeállításkor a gépek műszaki és hajózóállománya sem volt felkészülve a technika üzemeltetésére.A gépekcocpitján a bakanccsal ugrálás, a seprűnyeles jégtelenítés, a pitotcsövek rendszeres letörése stb mellett a hajózóállomány is felelős a gépekért. Példul egy kis textil kereszt sisakra ragasztásával belülről sem karcolták volna a sisakokkal össze vissza az üveget, valamint az engedélyezettnél nagyobb "G" manőverek belenyomása sem tett jót a sárkányszerkezetnek. A műrepülések és bravúroskodás, több hajtóműbe és repülőgépbe került.
Ezek összesen - sok más mellett - hozzájárultak a magyaországi történethez. Persze mindent sokkal mélyebben ki lehet vesézni..
@Kelepisti:
Ez mind nagyon szép, de mi a helyzet a Gripenekkel?
Ezt a károgást én is ismerem, és valszeg nagyrészt igaz is, csak ez nem magyarázza meg, hogy mért nem 2008-ban selejtezték a gépeket, és még most, 2-3 héttel az állítólagos kivonás előtt is nagy a bizonytalanság.
Sztem a 29-es nem eszik kiugróan sokat, egyszerűen kevés keró fér el benne.
Stonefortnak volt egyszer hajdanában danában egy kiváló cikke asszem Fulcrum v. Falcon címmel. Ott mintha azt olvastam volna, hogy a 29-es 2 hajtóműve 30-70%-al eszik többet, üzemmódtól függően, mint a 16-osé. Persze ezt most emlékezetből mondom...
Nézzétek meg, hogy a 18C mekkora testű madár, pedig üresen nem nyom sokal többet a 29-esnél.
Tény: a Fulcrumnál mindent alárendeltek az aerodinamikai követelményeknek. Ezt tetézte a kopoltyús helypazarló megoldás, aminek sok értelme nem is volt.
Én nem látok sok sötét dolgot az üzemeltetés szappanoperába illő kudarcsorozatát szemlélve.
A magyar honvédelem és politikai elit ennyit tud. Ebben nyilván van némi korrupció. Bizonyíthatatlan, sanda gyanú. A magyar valóságban mondhatnók vélelem.
Egyetlen következtetés van: a Gripen is megy a kukába, egyszerűen ugyanaz az enyészet vár rá, mint a 29-esekre.
Szégyen, hogy egy ekkora ország képtelen 14 gépet normálisan üzemeltetni. Luxus, hogy eddig üzemben voltak a 29-esek, és végképp érthetetlen, hogy még mindig felesben adják a keszit.
Az egész program egy kudarc, az egész légierő egy vicc, amin minden szövetségesünk csak röhögni tud, de a politikai seggnyalás törvényei mindent megszépítenek és kidekorálnak.
A nép dőljön hátra és élvezze a showt!
Örömködjünk a kis magasságú repülések megszervezésén, holott ezt már 2007-re be kellett volna járatni. Szánalmas... Persze jobb később mint soha, de ez mégis elgondolkodtató.
A 29-esek nem véletlenül maradtak. Létük tökéletesen szimbolizálja a Gripen program teljes kudarcát.
Tragikomikum ami itt folyik, csak ezt lehetne ócsóbban is vetíteni, nem?
A lízing felénél járunk könyörgöm, és még mindig csak szervezik a dolgokat.
Sztem komolyan át kéne gondolni, hogy a 10 év lejártával mit tegyünk. Mert így nincs háttér a Gripennek sem. Sztem ezekkel a feltételekkel jobb megoldás lenne a Gripent kiszervezni a "rendszerből" - még igazán uis benne sincs - és tényleg hosszútávú megoldást választani.
Végre komolyan venni ezt az egészet, vagy hagyni a francba és megkérni a szlovákokat, hogy közösen finanszírozzuk a légvédelmet, az ő eszközeikkel.
Bocs az ironikus hozzáállásért, de őszintén, ha nem ennyi zseton menne ebbe az egészbe - komolyan lehetne venni azt, ami itt folyik?
Nem értem, miért olyan nagy hír ez. Lényegében mind a két említett országnak az a baja, hogy nincs komolyan vehető légiereje. Erre válaszul, holott a Pirani öböl miatt elég fagyos volt a hangulat a két ország között, simán túl léptek minden akadályon, és meghozták a legjobb döntést.
Szlovénia is kis ország, a Horvát köztársaság pedig legalább rendelkezik szuperszónikus vadászerőkkel (vagy 14 darabbal, mint mi).
"logical decision", hogy összedobják amijük van, szállító kapacitás, javító kapacitás, emberi erőforrás...
Szerintem Magyarország azért más kérdés, mert nálunk "történelmi" okai vannak, hogy kimaradunk az efféle összefogásból.
Nekünk muszáj légierőt tartani. És éppen ezért felháborító és elkeserítő, ami megy a légierő háza-táján manapság.
@molnibalage:
A kondenzcsík innen nézve nem teljesen rossz magyarázat, a rakéta lángjának színe eléggé hasonlít az alkonyati napfényéhez, a posztban írt American Airlines 757 fémszínű teste pedig elég jó hatékonysággal veri vissza a napfényt.
www.origo.hu/itthon/20101111-eladna-a-kormany-a-mig-29es-vadaszgepeket.html
Na ez érdekes lesz.. Ennyire kapósak lennének a gépek? Lásd: "Ha viszont harmadik országnak adnánk el a gépeket, akkor nemzetközi, illetve NATO-egyezmények részletesen szabályozzák, hogy milyen országok jöhetnek szóba, olyan országoknak például nem adhatnánk el, amely háborús konfliktusban áll."
Még 2011-ben jönne a pénz is? Azt megnézem.. mondjuk van olyan orosz technika (pl. Mi-17, vagy további itthoni helik modernizálása) ami jól jönne..
@Flankerr:
Kiemelném a cikkből:
""MiG-ek jó állapotban vannak, van értékük, pénzt lehet csinálni belőlük" - mondta az [origo]-nak egy neve elhallgatását kérő, magas beosztású kormányzati tisztségviselő." - jó állapotban... sírjak, vagy nevessek? Nem véletlen kérte a neve elhallgatását, biztosan tudta mekkora sületlenséget állít.
@Beat it!:
"Ezt támasztotta alá egy, az előző MSZP-s kormányok idején vezető beosztásban dolgozó tisztviselő is, aki szerint a korábbi kormányok alatt is bevett gyakorlat volt, hogy a hadrendből kivont eszközöket tartalékolták, majd eladták, így nemcsak a fenntartási költséget spórolták meg, de az eszközöket tároló hangárokat sem kellett fenntartani."
Sajnos ez az álláspont eddig vadászgépekre nem volt igaz, ha jól tudom.
Nagy a csend a megvásárolt Robinsonokkal kapcsolatban is. Hadrendben biztos nem állnak. Mi lehet velük?
A 29-es gépeket szerintem nem veszik vissza az oroszok, hacsak az olajvezetékük támogatásáért nem áldozzák fel magukat, mert semmi szükségük nincs rá..
Más ország? Ipari szintű nagyjavítás kéne. Potenciális vásárlók akiknek lehetne "nato" és "orosz" engedélyük:
India, Horvátország, Szlovénia, Szerbia, Lengyelország, Bulgária, Szlovénia, Lettország, Észtország.. Ezek közül szerintem max. az India és Szerbia - talán a Lengyelek - jöhetnének számításba. Lengyelekkel barterbe jól jönne néhány Sokol, vagy BalckHawk.. (erre van a legkevesebb esély)...
Kicsit olyan ez nekem mint a helikopteres üzlet... a görögök adják ide a pénzt nekünk, a finnek a helikoptereket, mi meg majd adunk valamit az afgánoknak helyette...
Az oroszok vigyék el a veszélyes hulladéknak számító gépeket, amire semmi szükségük és még fizessenek is érte sokat vagy adjanak érte helikoptert, felújítást.
Mennyire jó állapotban lehetnek azok a gépek, amelyek kb. 15 évet álltak a szabadban, hóban, fagyban, esőben, napsütésben? Majd biztos valaki fizetni fog ezekért a gépekért. Vagy ha mégis, akkor lesz benne valami trükk.